Setari Cookie-uri

--- O parere !!! Pro sau contra ???---

Credeti ca intr-o relatie conteaza diferenta de varta ? Daca de exemplu ete o diferenta de 14 ani , daca fata are 24 si barbatul 39? Sau daca fata are 23 si baiatul 22? Care relatie ar fi mai indicata? Eu stiu ca dragostea nu tine cont de varta dar ma gandesc la consecintele unor astfel de relatii. As fi incantata daca as primi mai multe pareri din partea celor care au trecut prin astfel de relatii.
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 19:40
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 19:40:21Credeti ca intr-o relatie conteaza diferenta de varta ? Daca de exemplu ete o diferenta de 14 ani , daca fata are 24 si barbatul 39? Sau daca fata are 23 si baiatul 22? Care relatie ar fi mai indicata? Eu stiu ca dragostea nu tine cont de varta dar ma gandesc la consecintele unor astfel de relatii. As fi incantata daca as primi mai multe pareri din partea celor care au trecut prin astfel de relatii.



Ca un punct de vedere personal,da,conteaza diferenta de varsta intr-o relatie,mai ales daca aceasta este majora,pot fi si exceptii,dar in majoritatea cazurilor,apar divergentele de opinii,date tocmai de contrastele,care pot exista intre generatiile ,din care fac parte cei in cauza!!Pe de alta parte,dragostea poate face minuni si in astfel de situatii,dar sunt putine acele cazuri,care pot ilustra o viata armonioasa,petrecuta pana la adanci batraneti!!Este vorba de fiinte umane complexe si complicate in aceeasi masura,cu moduri de gandire,educatie,nivel de cultura diferite,deci ,fara o foarte buna comunicare intre cei doi,nu cred ca poate functiona o astfel de relatie!!!Nici a doua varianta de relatie nu este avantajoasa,dat fiind faptul ca fetele se maturizeaza mult mai repede decat baietii,totul se explica fiziologic,hormonal,psihologic,si drept urmare,pot aparea si in acest caz anumite probleme,a caror rezolvare se gaseste in modul in care relationeaza cei doi!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Mai 2012 19:57
poi ma gandeam asa daca ea ete mai tanara la batranete va ramane singura iar daca ea ete mai matura va trebui sa creaca un copil - sau exista si posibilitatea ca cei doi sa se inteleaga indiferent de varsta ??? De aceea ceream pareri de la cei care sunt pusi intro astfel de situatie
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 19:58
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 19:58:28poi ma gandeam asa daca ea ete mai tanara la batranete va ramane singura iar daca ea ete mai matura va trebui sa creaca un copil - sau exista si posibilitatea ca cei doi sa se inteleaga indiferent de varsta ??? De aceea ceream pareri de la cei care sunt pusi intro astfel de situatie




Daca o femeie doreste sa ramana singura la batranete,nu este nevoie sa se casatoreasca cu un barbat mai batran decat ea,,poate sa ramana nemaritata,,,unde este problema???Nu cred ca isi are rostul aceasta supozitie,decat pusa din punctul de vedere al unei glume seci,,nu acesta este motivul pentru care o femeie se poate casatori cu un barbat mai in varsta decat ea!!! A doua varianta ,ar fi valabila,dar intr-un procent foarte mic!!!Nu ma aflu in niciuna dintre cele doua posibilitati si nu pot exprima mai mult decat am facut-o!!Ce este important de retinut este faptul ca acolo unde nu reuseste viata ,poate reusi iubirea!!!!Totul depinde de oameni si de modul lor de a se comporta in relatia de iubire!!1
MissRainbow
Postat pe 2 Mai 2012 20:06
Multumesc pentru parerea sincera pe care ati lasato. In legatura cu problemele fiziologice - credeti ca este posibil ca o femeie de 24 de ani sa aiba copii cu un barbat de 39 ??? Sa zicem ca financiar si-ar permite iar ei doi se inteleg....ar putea interveni alte probleme medicale de incompatibilitate pentru a putea face copii?
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 20:17
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 20:17:16Multumesc pentru parerea sincera pe care ati lasato. In legatura cu problemele fiziologice - credeti ca este posibil ca o femeie de 24 de ani sa aiba copii cu un barbat de 39 ??? Sa zicem ca financiar si-ar permite iar ei doi se inteleg....ar putea interveni alte probleme medicale de incompatibilitate pentru a putea face copii?



Nu,,zestrea genetica a celor doi parteneri este in regula!!Cromozomii sunt functionabili,ajunsi la deplina maturitate,mai ales daca facem referire la barbat!!Bine,se fac investigatiile corespunzatoare,tocmai in ideea de a elimina orice posibila problema de sanatate!!
MissRainbow
Postat pe 2 Mai 2012 20:20
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 20:17:16Multumesc pentru parerea sincera pe care ati lasato. In legatura cu problemele fiziologice - credeti ca este posibil ca o femeie de 24 de ani sa aiba copii cu un barbat de 39 ??? Sa zicem ca financiar si-ar permite iar ei doi se inteleg....ar putea interveni alte probleme medicale de incompatibilitate pentru a putea face copii?


problema ar fi una psihologica! cine e barbatul de 39 de ani si de ce a stat el pana la acea varsta singur!? sau daca e unu insurat care-si lasa nevasta iar e o problema .
asa un barbat poate face copii pana la adanci batranete
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 20:23
tu ce cauti aici?
ai promis o cafea
om fara suflet
ma lasi sa mor de pofta
maria-ioana
Postat pe 2 Mai 2012 20:25
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 20:23:22
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 20:17:16Multumesc pentru parerea sincera pe care ati lasato. In legatura cu problemele fiziologice - credeti ca este posibil ca o femeie de 24 de ani sa aiba copii cu un barbat de 39 ??? Sa zicem ca financiar si-ar permite iar ei doi se inteleg....ar putea interveni alte probleme medicale de incompatibilitate pentru a putea face copii?


problema ar fi una psihologica! cine e barbatul de 39 de ani si de ce a stat el pana la acea varsta singur!? sau daca e unu insurat care-si lasa nevasta iar e o problema .
asa un barbat poate face copii pana la adanci batranete



Nu are nicio relevanta ceea ce spui aici,,poate fi un celibatar,la care,da,se pot pune niste semne de intrebare,legate de statutul lui,dar nu este regula sau poate fi un barbat divortat,unde este problema???Iar daca este un barbat insurat,,nu poate fi decat o situatie de adulter cu recunoasterea unui copil nascut in afara casatoriei proprii!!!Aici se discuta de intemeierea unui cuplu si o eventuala procreere!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Mai 2012 20:28
Draga mea mersi de parere - nu e vorba de batran ....ceea ce caut eu nu este satifactie exuala ci un om care a ma inteleaga - a ma ajute sa trec prin viata. Si problema la mine este ca nu-mi plac barbatii mai tineri ca varta pt ca mi se par copii si ma inteleg mai bine cu barbati care au peste 30 de ani pt ca ma potrivesc ,mai bine la felul de a gandi
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:31
De la: caisa, la data 2012-05-02 20:25:38tu ce cauti aici?
ai promis o cafea
om fara suflet
ma lasi sa mor de pofta


da! imediat te servesc!
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 21:34
Asa este - ma gandeam la intemeierea unei astfel de relatii si nu vreau sa dau sperante unui om pana nu sunt 100 la suta sigura de ceea ce vreau sa fac- vreau sa iau o decizie corecta si vroiam ca inainte de o decizie finala sa ascult cateva pareri.
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:34
Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:36
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:37
De la: MissRainbow, la data 2012-05-02 20:28:40
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 20:23:22
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 20:17:16Multumesc pentru parerea sincera pe care ati lasato. In legatura cu problemele fiziologice - credeti ca este posibil ca o femeie de 24 de ani sa aiba copii cu un barbat de 39 ??? Sa zicem ca financiar si-ar permite iar ei doi se inteleg....ar putea interveni alte probleme medicale de incompatibilitate pentru a putea face copii?


problema ar fi una psihologica! cine e barbatul de 39 de ani si de ce a stat el pana la acea varsta singur!? sau daca e unu insurat care-si lasa nevasta iar e o problema .
asa un barbat poate face copii pana la adanci batranete



Nu are nicio relevanta ceea ce spui aici,,poate fi un celibatar,la care,da,se pot pune niste semne de intrebare,legate de statutul lui,dar nu este regula sau poate fi un barbat divortat,unde este problema???Iar daca este un barbat insurat,,nu poate fi decat o situatie de adulter cu recunoasterea unui copil nascut in afara casatoriei proprii!!!Aici se discuta de intemeierea unui cuplu si o eventuala procreere!!!



Asa este - ma gandeam la intemeierea unei astfel de relatii si nu vreau sa dau sperante unui om pana nu sunt 100 la suta sigura de ceea ce vreau sa fac- vreau sa iau o decizie corecta si vroiam ca inainte de o decizie finala sa ascult cateva pareri.
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:38
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:31:19Draga mea mersi de parere - nu e vorba de batran ....ceea ce caut eu nu este satifactie exuala ci un om care a ma inteleaga - a ma ajute sa trec prin viata. Si problema la mine este ca nu-mi plac barbatii mai tineri ca varta pt ca mi se par copii si ma inteleg mai bine cu barbati care au peste 30 de ani pt ca ma potrivesc ,mai bine la felul de a gandi



Este optiunea ta!!Nu conteaza parerile noastre,ci modul cum te simti alaturi de el si el,in preajma ta!!Momentan ,poate fi in regula,dar nu se stie ce va fi mai departe,mai precis,peste zece,cincisprezece ani!!!O eventuala relatie intre voi doi,inseamna mult mai mult ,si trebuie sa iei in calcul si viitorul nu prea indepartat!!Gandirea devine mai greoaie in timp,apar tabieturile,morocania,reticenta la tot ceea ce este nou,tu esti cu mult mai tanara,nepotrivirile de atitudini,se accentueaza in timp,,creierul nu mai solutioneaza cu repeziciune problemele,nu mai spun despre latura sexuala,unde pot aparea probleme peste cativa ani,tu ramanand,in raport cu el,mult mai tanara!!Sunt multe aspecte demne de luat in seama!!!
MissRainbow
Postat pe 2 Mai 2012 21:41
De la: MissRainbow, la data 2012-05-02 21:41:05
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:31:19Draga mea mersi de parere - nu e vorba de batran ....ceea ce caut eu nu este satifactie exuala ci un om care a ma inteleaga - a ma ajute sa trec prin viata. Si problema la mine este ca nu-mi plac barbatii mai tineri ca varta pt ca mi se par copii si ma inteleg mai bine cu barbati care au peste 30 de ani pt ca ma potrivesc ,mai bine la felul de a gandi



Este optiunea ta!!Nu conteaza parerile noastre,ci modul cum te simti alaturi de el si el,in preajma ta!!Momentan ,poate fi in regula,dar nu se stie ce va fi mai departe,mai precis,peste zece,cincisprezece ani!!!O eventuala relatie intre voi doi,inseamna mult mai mult ,si trebuie sa iei in calcul si viitorul nu prea indepartat!!Gandirea devine mai greoaie in timp,apar tabieturile,morocania,reticenta la tot ceea ce este nou,tu esti cu mult mai tanara,nepotrivirile de atitudini,se accentueaza in timp,,creierul nu mai solutioneaza cu repeziciune problemele,nu mai spun despre latura sexuala,unde pot aparea probleme peste cativa ani,tu ramanand,in raport cu el,mult mai tanara!!Sunt multe aspecte demne de luat in seama!!!



Offf!!! Ce complicat este... asta cu sexul nu ar fi o problema ...cred doar ca daca m-ar iubi cu adevarat ar fi suficient - pt ca m-ar tine ca pe o regina....dar si aici este un daca...Poate ar fi mai bine sa las timpul sa treaca i sa vad ce e va intampla...cunosc astfel de cazuri unii au avut o casatorie reusita altii nu ! Poate ca merg pe ideea ca daca este dragoste este totul si pana la urma voi alege cu inima...
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 21:50
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:31:19Draga mea mersi de parere - nu e vorba de batran ....ceea ce caut eu nu este satifactie exuala ci un om care a ma inteleaga - a ma ajute sa trec prin viata. Si problema la mine este ca nu-mi plac barbatii mai tineri ca varta pt ca mi se par copii si ma inteleg mai bine cu barbati care au peste 30 de ani pt ca ma potrivesc ,mai bine la felul de a gandi

...un om care sa te inteleaga... si sa te ajute sa treci prin viata... aham...bine ca ne-ai "luminat"...
rondina
Postat pe 2 Mai 2012 21:51
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:34:42Asa este - ma gandeam la intemeierea unei astfel de relatii si nu vreau sa dau sperante unui om pana nu sunt 100 la suta sigura de ceea ce vreau sa fac- vreau sa iau o decizie corecta si vroiam ca inainte de o decizie finala sa ascult cateva pareri.


papusico! nu face asa ceva! trageti-o cu el odata de doua ori si vezi-ti de treaba ta!
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 22:00
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:37:28
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere


aici sunt de acord ca baietii pana in 30 de ani sunt chiar idioti.
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 22:02
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:00:34
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:34:42Asa este - ma gandeam la intemeierea unei astfel de relatii si nu vreau sa dau sperante unui om pana nu sunt 100 la suta sigura de ceea ce vreau sa fac- vreau sa iau o decizie corecta si vroiam ca inainte de o decizie finala sa ascult cateva pareri.


papusico! nu face asa ceva! trageti-o cu el odata de doua ori si vezi-ti de treaba ta!


Daca el o sa fie alesul o voi face cu el o viata daca nu - deloc ! Mersi pt sfat...
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 22:08
papusiko te trec eu prin viata
kudika_5823
Postat pe 2 Mai 2012 22:11
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:02:35
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:37:28
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere


aici sunt de acord ca baietii pana in 30 de ani sunt chiar idioti.


Si atunci in conceptia ta/dv care ar fi varsta ideala?
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 22:15
De la: kudika_5823, la data 2012-05-02 22:11:00papusiko te trec eu prin viata


ai vrea s-o aburesti !
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 22:15
de la condens apare si mucegaiul
maria-ioana
Postat pe 2 Mai 2012 22:17
De la: kudika_5823, la data 2012-05-02 22:11:00papusiko te trec eu prin viata [/quote


-Bine -
papusika_kudika
Postat pe 2 Mai 2012 22:25
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:02:35
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:37:28
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere


aici sunt de acord ca baietii pana in 30 de ani sunt chiar idioti.
in cazul tau nu te-ai schimbat nici acum dupa 44
kudika_5879
Postat pe 2 Mai 2012 22:25
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 22:25:12
De la: kudika_5823, la data 2012-05-02 22:11:00papusiko te trec eu prin viata [/quote


-Bine -
asa iubita ,hai sa vorbim in privat sa schimbam impresii si pareri ,sa ne cunoastem mai bn
kudika_5823
Postat pe 2 Mai 2012 22:31
De la: kudika_5879, la data 2012-05-02 22:25:53
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:02:35
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:37:28
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere


aici sunt de acord ca baietii pana in 30 de ani sunt chiar idioti.
in cazul tau nu te-ai schimbat nici acum dupa 44


iar tu esti exemplul cel mai concludent privint adevarul din afirmatia mea!esti bomboana de pe coliva a idiotilor!
jean_luc_picard
Postat pe 2 Mai 2012 22:31
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:31:52
De la: kudika_5879, la data 2012-05-02 22:25:53
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-02 22:02:35
De la: papusika_kudika, la data 2012-05-02 21:37:28
De la: Broscaru, la data 2012-05-02 21:33:16Ia-ti si tu unu' mai mare cu maxim 5 ani si ai rezolvat problema.

Crede-ma cA am avut unul dar ne certam la maxim - nepotrivire de caractere


aici sunt de acord ca baietii pana in 30 de ani sunt chiar idioti.
in cazul tau nu te-ai schimbat nici acum dupa 44


iar tu esti exemplul cel mai concludent privint adevarul din afirmatia mea!esti bomboana de pe coliva a idiotilor!
nu ma baga in gashka voastra de idioti analfabeti si agramati,picardiliule
kudika_5879
Postat pe 2 Mai 2012 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adevarata fata a barbatilor 29 De la: oana84onutza 19 Februarie 2010 18:13
prieteni cu beneficii... 48 De la: geo_refinantat 10 Mai 2011 18:22
Kudika....un forum pentru persoanele frustrate si fixate! 209 De la: Barbie30 28 Februarie 2014 15:50
Ce fel de fete intalnim la astfel de saloane ? 160 De la: kudika029282 8 Aprilie 2010 22:16
La mine e problema? 10 De la: steffy91 31 Iulie 2011 13:08