Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat

Am nevoie de un sfat...acum mai bine de 15 ani,am cunoscut un baiat de care m-am indragostit insa in tacere...intre noi nu s-a intamplat niciodata nimic,el era ceva mai mare decat mine si nu aveam cercuri de prieteni comune. De fiecare data cand il intalneam inima imi batea foarte tare.Anii au trecut,eu m-am casatorit,am divortat,am 2 fetite...cand intr-o zi ma contacteaza pe un site de socializare,eu nestiind cine este pt ca nu avea niciun fel de poze. Intrebandu-l cine este el a inceput sa-mi povesteasca,tinand sa precizeze ca stie ca in trecut eu am fost indragostita de el.Am ramas foarte surprinsa de aceasta situatie...mi-a spus ca vrea sa ne intalnim si sincer nu stiu ce sa fac,cum sa reactionez.Inca nu ne-am intalnit face to face,vorbim de ceva timp pe mess...ma simt bine cand vorbesc cu el,pt ca nu trec printr-o perioada tocmai fericita si simt ca parca inima mi-o ia iar la trap,cu toate ca au trecut mai bine de 15 ani.I-am intrebat daca stia totusi ca eu sunt indragostita de el,de ce nu m-a bagat niciodata in seama?la care mi-a raspuns ca niciodata nu e prea tarziu.Exista totusi o problema,el are pe cineva momentan.nu este casatorit insa are pe cineva,a fost sincer si mi-a spus.D-aia imi este foarte greu sa iau decizia de a ma intalni cu el,cu toate ca imi doresc foarte mult asta.Nu-i inteleg nici lui intentiile.....si mi-e teama.Ce ma sfatuiti?
irina_stefan
Postat pe 20 Decembrie 2012 22:15
Spune-i ca daca l-ai asteptat 15 ani pana acum, poti sa-l mai astepti 2-3 luni, pana cand termina cu cineva-ul ala.
Armain
Postat pe 20 Decembrie 2012 22:35
eu nu l-am asteptat 15 ani...ca daca l-as fi asteptat eram la manastire acum
doar ca nu stiu ce sa fac....sa ma intalnesc cu el sau nu...
irina_stefan
Postat pe 20 Decembrie 2012 22:39
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 22:39:01eu nu l-am asteptat 15 ani...ca daca l-as fi asteptat eram la manastire acum
doar ca nu stiu ce sa fac....sa ma intalnesc cu el sau nu...

Vorba vine!
Pai daca te intalnesti cu el acum nu inseamna ca o inseala pe celalata?
Sau crezi ca ei ii spune ca are intalnire cu una care era indragostita de el in amintiri din copilarie?

Armain
Postat pe 20 Decembrie 2012 22:42
pai nici nu mi-a aratat vreo intentie ca ar vrea sa se desparta de cealalta...nu stiu ce-i in mintea lui,poate ai tu vreo idee fiind barbat
tu ai da vrabia din mana pe-aia dupa gard?
irina_stefan
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:01
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 23:01:18pai nici nu mi-a aratat vreo intentie ca ar vrea sa se desparta de cealalta...nu stiu ce-i in mintea lui,poate ai tu vreo idee fiind barbat
tu ai da vrabia din mana pe-aia dupa gard?

De-aia iti zic ce-ti zic, poate pe-aia de pe gard vrea doar s-o jumuleasca un pic.
Armain
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:09
si n-avea ce jumuli...decat pe mine dupa 15 ani
Oricum mersi pt sfat
irina_stefan
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:11
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 23:11:31si n-avea ce jumuli...decat pe mine dupa 15 ani
Oricum mersi pt sfat

Poate o fi vreun baiat de treaba si vrea sa te ajute sa-ti indeplinesti un vis din copilarie!
Armain
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:16
Buna..in locul tau nu m-as intalni cu el ..nici macar de dragul trecutului..de ce sa rascolesti ce a fost ?? sau mai bine spus ..ce nu a fost!!
lora2008
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:21
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 22:39:01eu nu l-am asteptat 15 ani...ca daca l-as fi asteptat eram la manastire acum
doar ca nu stiu ce sa fac....sa ma intalnesc cu el sau nu...
da-ti o intalnire peste 15 ani...
kudika_23609
Postat pe 20 Decembrie 2012 23:53
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 22:39:01eu nu l-am asteptat 15 ani...ca daca l-as fi asteptat eram la manastire acum
doar ca nu stiu ce sa fac....sa ma intalnesc cu el sau nu...


Atatea griji numai o femeie poate sa aiba. Si ce daca te intalnesti cu el? Ti-e teama de ce?
Iti face un compliment si gata, fusta jos?
Lasa stresurile de fata mare, ca doar nu te leaga butuc si te duce la el in pestera(decat daca vrei).

Kiddo_
Postat pe 21 Decembrie 2012 01:05
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 22:15:58Am nevoie de un sfat...acum mai bine de 15 ani,am cunoscut un baiat de care m-am indragostit insa in tacere...intre noi nu s-a intamplat niciodata nimic,el era ceva mai mare decat mine si nu aveam cercuri de prieteni comune. De fiecare data cand il intalneam inima imi batea foarte tare.Anii au trecut,eu m-am casatorit,am divortat,am 2 fetite...cand intr-o zi ma contacteaza pe un site de socializare,eu nestiind cine este pt ca nu avea niciun fel de poze. Intrebandu-l cine este el a inceput sa-mi povesteasca,tinand sa precizeze ca stie ca in trecut eu am fost indragostita de el.Am ramas foarte surprinsa de aceasta situatie...mi-a spus ca vrea sa ne intalnim si sincer nu stiu ce sa fac,cum sa reactionez.Inca nu ne-am intalnit face to face,vorbim de ceva timp pe mess...ma simt bine cand vorbesc cu el,pt ca nu trec printr-o perioada tocmai fericita si simt ca parca inima mi-o ia iar la trap,cu toate ca au trecut mai bine de 15 ani.I-am intrebat daca stia totusi ca eu sunt indragostita de el,de ce nu m-a bagat niciodata in seama?la care mi-a raspuns ca niciodata nu e prea tarziu.Exista totusi o problema,el are pe cineva momentan.nu este casatorit insa are pe cineva,a fost sincer si mi-a spus.D-aia imi este foarte greu sa iau decizia de a ma intalni cu el,cu toate ca imi doresc foarte mult asta.Nu-i inteleg nici lui intentiile.....si mi-e teama.Ce ma sfatuiti?




Stai cuminte in banca ta!!!Atat.Mai crezi in basme????
kudika_15804
Postat pe 21 Decembrie 2012 07:50
Daca ai chef sa te vezi cu el, intalneste-te! dar trebuie sa iti asumu raspunderea penrtu tot ce este posibil sa se intample
yumy
Postat pe 21 Decembrie 2012 11:47
Mai, omul a fost sincer si ti-a spus ca are pe alta. Este evident ca tu vei fi cealalta pentru o data sau de mai multe ori.

Omu s-a plictisit putin de ce are acasa si vrea sa iasa nitel din monotonie, si vorba nu stiu cum are chef sa te ciufuleasca pe tine. de ce pe tine? ca stie ca la tine are succes pentru ca ai fost indragostita de el. probabil ai fost atat de evidenta ca acum lui i-a ramas pe retina si nu vrea sa piarda ocazia sa te ... ciufuleasca nitel. dar nu-ti face sperante.... are pe alta.

Cat de evident vrei sa fie? vrei sa-ti deseneze?

Are o relatie stabila, oficiala... da vrea sa ti-o traga si tie. Nu tre sa fi geloasa, nu tre sa speri ca-ti va fi fidel, este barbat de imprumut.

Omu e dator sa incerce. daca tu pui sau nu ceva la bataie e castigul lui si posibil, daca iti convine o aventura.. si al tau.

E moral? NU. E dambla... da. Da, nu spera la mai mult.
noideea
Postat pe 21 Decembrie 2012 21:04
Da intalnestete cu inima deschisa.Atata timp cat nu esti casatorita (si nu esti),iar el nu este casatorit (si nu este ),totul este permis.Esti matura si nu trebuie sa ai regrete in viata sau sa te intrebi "daca.."!
kudika_9483
Postat pe 21 Decembrie 2012 22:31
ascultati inima

kudika454251
Postat pe 23 Decembrie 2012 21:10
sant ferm convinsa ca nu va iesi o reletie de lunga durata si doar o relatie de prietenie asa.....de,..... copilarie
Titanika
Postat pe 23 Decembrie 2012 21:20
Eu nu prea cred ca e un barbat serios. Are prietena si discuta cu alte femei... Nu ti se pare ca e ceva in neregula? Daca nu e fericit in relatie, de ce mai sta cu tipa aia? Probabil ca e genul de barbat care-i mereu in cautari. Eu nu mi-as pierde timpul cu el. Daca-ti doresti doar o aventura e altceva dar altfel, nu se merita.
Micaell
Postat pe 26 Decembrie 2012 11:20
De la: Titanika, la data 2012-12-23 21:20:47sant ferm convinsa ca nu va iesi o reletie de lunga durata si doar o relatie de prietenie asa.....de,..... copilarie
cum faci tu cu tiristii pe Centura...scurt-pentru 100 de euro
kudika_23609
Postat pe 26 Decembrie 2012 11:26
e ceva ciudat la mijloc. tu crezi ca mai e acelasi baiat de acum 15 ani? o fi un drogat sau vreun alcoolic care fug femeile de el si tu ai fi ultima speranta pentru #o tura# ca nah, de dragul vremurilor bune!!! stie ca esti naiva si mai moale cand auzi de el si ce s-a gandit el sa incerce marea cu degetul. trebuie sa fii o femeie respectata cu 2 copii asa cum esti tu acum si nimic mai mult. daca ai avea un iubit acum ti-ar placea sa se intalnesca cu o femeie care a fost indragostita de el acum 15 ani? mila, Doamne! gandeste-te de doua ori inainte sa iei o decizie dar tine minte ca povestile cu cenusareasa si printii pe cai albi au fost odata..acum ai realitatea in fata...succes!
kudika477796
Postat pe 26 Decembrie 2012 16:41
Buna Irina,

Am citit cu mare atentie cererea ta de ajutor. M-am gandit ca daca ai intitulat asa acest mesaj as putea sa intervin. Doresc sa evit, cat voi putea, sa dau sfaturi, in schimb as prefera sa iti arat cum vad eu lucrurile. In primul rand este usor de remarcat sensibilitatea si capacitatea ta afectiva pe care o ai, modul delicat de a te raporta la cel pe care il iubesti. A fi capabila sa iubesti in tacere 15 ani, presupune o foarte mare sensibilitatea si o remarcabila continuitate afectiva. Chiar daca nu te-ai gandit zilnic la el, asta nu inseamna ca acea iubire nu a ramas ascunsa in toti acesti ani, ca un carbune aprins care a asteptat doar un pic de oxigen pentru a reaprinde focul. Sincer, ca psiholog, sunt convins ca esti genul de femeie care face tot posibilul ca o relatia sa functioneze. Si mai sunt convins ca fetitele tale se bucura de toata caldura si ocrotirea din partea ta.

Asta este partea buna a lucrurilor, pentru care te felicit. Acum urmeaza partea cealalta, la fel de evidenta. Partea in care sensibilitatea ta te face sa fugi de confruntare. Frica de a fi raniti este un fenomen natural. Doar ca in exces, acesta teama, ne poate face sa ratam experiente minunate de viata. Daca am citit bine, acum 15 ani, ai evitat sa ii spui acelui baiat pe care il iubeai, ce simteai pentru el. Cu siguranta ai remarcat ca si acum ai aceasi tendinta de a fugi de confruntare, de puterea cuvintelor rostite catre cel pe care inca il iubesti. Noroc ca el a avut curajul de a-ti reaminti ca ai fost indragostita. Considera ca in felul acesta a facut un pas important catre tine, a facut jumatate din drum. Viata ti-a dat ocazia sa scoti la lumina sentimentele tale ascunse. Iti ramane tie sa faci cealalta jumatate de drum. Relaxeaza-te si vezi ce-ti ofera viata. Daca doresti sa te bucuri deplin de iubire si viata, iesi din casa si ai curajul sa spui celui pe care il iubesti ce simti cu adevarat pentru el, indiferent ce reactie va avea. Intalneste-te cu el, vorbeste cu el, vezi ce doreste. Compara ce simteai acum 15 ani fata de ce simti acum. Deschide-te spre cunoastere si priveste-l asa cum este. Si mai ales evita sa-l mistifici si sa-l idealizezi. Priveste-l atat cu inima dar si cu mintea. In felul asta nu vei suferi. Echilibrul dintre inima si minte este esenta intelepciunii. Iar o viata traita cu intelepciune este o viata implinita.

daca doresti poti vizita site-ul meu:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
psihologul-tau
Postat pe 26 Decembrie 2012 18:53
De la: noideea, la data 2012-12-21 21:04:49Mai, omul a fost sincer si ti-a spus ca are pe alta. Este evident ca tu vei fi cealalta pentru o data sau de mai multe ori.

Omu s-a plictisit putin de ce are acasa si vrea sa iasa nitel din monotonie, si vorba nu stiu cum are chef sa te ciufuleasca pe tine. de ce pe tine? ca stie ca la tine are succes pentru ca ai fost indragostita de el. probabil ai fost atat de evidenta ca acum lui i-a ramas pe retina si nu vrea sa piarda ocazia sa te ... ciufuleasca nitel. dar nu-ti face sperante.... are pe alta.

Cat de evident vrei sa fie? vrei sa-ti deseneze?

Are o relatie stabila, oficiala... da vrea sa ti-o traga si tie. Nu tre sa fi geloasa, nu tre sa speri ca-ti va fi fidel, este barbat de imprumut.

Omu e dator sa incerce. daca tu pui sau nu ceva la bataie e castigul lui si posibil, daca iti convine o aventura.. si al tau.

E moral? NU. E dambla... da. Da, nu spera la mai mult.



kudika226898
Postat pe 26 Decembrie 2012 23:03
De la: kudika_19006, la data 2012-12-26 18:53:14Buna Irina,

Am citit cu mare atentie cererea ta de ajutor. M-am gandit ca daca ai intitulat asa acest mesaj as putea sa intervin. Doresc sa evit, cat voi putea, sa dau sfaturi, in schimb as prefera sa iti arat cum vad eu lucrurile. In primul rand este usor de remarcat sensibilitatea si capacitatea ta afectiva pe care o ai, modul delicat de a te raporta la cel pe care il iubesti. A fi capabila sa iubesti in tacere 15 ani, presupune o foarte mare sensibilitatea si o remarcabila continuitate afectiva. Chiar daca nu te-ai gandit zilnic la el, asta nu inseamna ca acea iubire nu a ramas ascunsa in toti acesti ani, ca un carbune aprins care a asteptat doar un pic de oxigen pentru a reaprinde focul. Sincer, ca psiholog, sunt convins ca esti genul de femeie care face tot posibilul ca o relatia sa functioneze. Si mai sunt convins ca fetitele tale se bucura de toata caldura si ocrotirea din partea ta.

Asta este partea buna a lucrurilor, pentru care te felicit. Acum urmeaza partea cealalta, la fel de evidenta. Partea in care sensibilitatea ta te face sa fugi de confruntare. Frica de a fi raniti este un fenomen natural. Doar ca in exces, acesta teama, ne poate face sa ratam experiente minunate de viata. Daca am citit bine, acum 15 ani, ai evitat sa ii spui acelui baiat pe care il iubeai, ce simteai pentru el. Cu siguranta ai remarcat ca si acum ai aceasi tendinta de a fugi de confruntare, de puterea cuvintelor rostite catre cel pe care inca il iubesti. Noroc ca el a avut curajul de a-ti reaminti ca ai fost indragostita. Considera ca in felul acesta a facut un pas important catre tine, a facut jumatate din drum. Viata ti-a dat ocazia sa scoti la lumina sentimentele tale ascunse. Iti ramane tie sa faci cealalta jumatate de drum. Relaxeaza-te si vezi ce-ti ofera viata. Daca doresti sa te bucuri deplin de iubire si viata, iesi din casa si ai curajul sa spui celui pe care il iubesti ce simti cu adevarat pentru el, indiferent ce reactie va avea. Intalneste-te cu el, vorbeste cu el, vezi ce doreste. Compara ce simteai acum 15 ani fata de ce simti acum. Deschide-te spre cunoastere si priveste-l asa cum este. Si mai ales evita sa-l mistifici si sa-l idealizezi. Priveste-l atat cu inima dar si cu mintea. In felul asta nu vei suferi. Echilibrul dintre inima si minte este esenta intelepciunii. Iar o viata traita cu intelepciune este o viata implinita.

daca doresti poti vizita site-ul meu:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/









Multumesc mult pentru sfat....o sa-l urmez intocmai :)
La multi ani! si un an mai bun.
irina_stefan
Postat pe 29 Decembrie 2012 21:54
De la: irina_stefan, la data 2012-12-20 22:15:58Am nevoie de un sfat...acum mai bine de 15 ani,am cunoscut un baiat de care m-am indragostit insa in tacere...intre noi nu s-a intamplat niciodata nimic,el era ceva mai mare decat mine si nu aveam cercuri de prieteni comune. De fiecare data cand il intalneam inima imi batea foarte tare.Anii au trecut,eu m-am casatorit,am divortat,am 2 fetite...cand intr-o zi ma contacteaza pe un site de socializare,eu nestiind cine este pt ca nu avea niciun fel de poze. Intrebandu-l cine este el a inceput sa-mi povesteasca,tinand sa precizeze ca stie ca in trecut eu am fost indragostita de el.Am ramas foarte surprinsa de aceasta situatie...mi-a spus ca vrea sa ne intalnim si sincer nu stiu ce sa fac,cum sa reactionez.Inca nu ne-am intalnit face to face,vorbim de ceva timp pe mess...ma simt bine cand vorbesc cu el,pt ca nu trec printr-o perioada tocmai fericita si simt ca parca inima mi-o ia iar la trap,cu toate ca au trecut mai bine de 15 ani.I-am intrebat daca stia totusi ca eu sunt indragostita de el,de ce nu m-a bagat niciodata in seama?la care mi-a raspuns ca niciodata nu e prea tarziu.Exista totusi o problema,el are pe cineva momentan.nu este casatorit insa are pe cineva,a fost sincer si mi-a spus.D-aia imi este foarte greu sa iau decizia de a ma intalni cu el,cu toate ca imi doresc foarte mult asta.Nu-i inteleg nici lui intentiile.....si mi-e teama.Ce ma sfatuiti?


A stiut ca ai fost indragostita de tine si putin i-a pasat.Eu nu as da 2 bani pe el nici acum.Daca e cu cineva acum ce crezi ca ar putea sa vrea de la tine????
O intalnire nu te costa mare lucru dar mai departe eu nu as merge cu un nesimtit ca asta!
Thais13
Postat pe 30 Decembrie 2012 08:25
Dupa cum "vezi"parerile sunt impartite...deci, Tu trebuie sa hotarasti...asculta inima dar si..ratiunea...Bafta!
wildrose12
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:00
ti-am raspuns pe garbo
kudika335366
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:18
Barbatii speculeaza niste sentimente cand vor sa obtina ceva ( sex). E mai usor cu tine pt ca ai avut oarece sentimente pt el decat cu una noua si
necunoscuta cu care sa lucreze sa-i inspire niste sentimente.
Deci te vede ca o prada usoara, de pe net, in timp ce el e oficial in alta relatie. . E de munca cu el
sa-l faci legat de casa si responsabilitati, mai ales daca ai si copiii. Eu i-as face vant fustangiului.
kudika052198
Postat pe 30 Decembrie 2012 13:42
Complicata situatie de la inceput, nu ti se pare. Depinde ce iti doresti. De regula daca ne dorim o relatia sigura, partenerii trebuie sa fie liberi. Altfel intervin tot felul de schimbari, discutii si probleme. Ramane sa te convingi.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 30 Decembrie 2012 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mirare 4 De la: _dulcik_ 10 Martie 2009 20:39
el taur....eu capricorn 5 De la: helenita5 1 Iulie 2009 21:46
DE CE UNII POT SI ALTII NU....:))) 18 De la: roz5bule6lila7 30 Octombrie 2009 16:30
.... 16 De la: rahella 9 Iulie 2009 15:34
Compromisuri 4 De la: erikahd2008 11 Februarie 2009 15:24