Setari Cookie-uri

Sa aleg cu mintea sau cu sufletul? Pasiune sau respect?

De la: -Dyna-, la data 2015-03-01 19:56:26Erai ironicA :) am inteles


Haha ce sa-ti zic... cred ca am atins un punct sensibil in ceea ce am zis de te comporti asa...
Only_One
Postat pe 1 Martie 2015 19:58
E na , ce sa-ti zic , vad ca ti-ai schimbat inimioara de la avatar
-Dyna-
Postat pe 1 Martie 2015 20:01
De la: -Dyna-, la data 2015-03-01 19:56:26Erai ironicA :) am inteles



Arno_28
Postat pe 7 Martie 2015 08:51
O sa regreti mai tarziu ca ai pierdut cei mai frumosi ani, traiestei cum simti fii fericita esti prea tanara, timpul nu- l poti da înapoi. O sa te trezesti pe la 30 ca vrei sa faci schimbarea dar daca apar copii e greu.
kudika626028
Postat pe 8 Martie 2015 07:02
Buna,
Considera aceste rânduri ca sunt clipe trãite si nu sfaturi...
Am facut demult un pas important si sentimentele mele nu erau stabile si nici profunde, dar am ales cu mintea...era bun, harnic, frumusel si cinstit. Acum îmi dau seama ca si el a ales tot in baza acelorasi criterii....si crede-ma am regretat mai târziu. Eu o fire sociabila...el retras in totalitate , eu cu dorinta de a ne realiza ...el mai pesimist si nu atât de indraznet..
Copiii i-am crescut mai mult singura....deci pana la urma am rãmas singura in doi.
Sa nu crezi ca si relatia ta va fi neapãrat asa...dimpotriva ...poate sa fie un moment de cumpana . Dar sa fii ferma indiferent de decizia finala.
Tu esti cea in masura sa cantaresti corect ceea ce ai si sunt sigura ca ai sa iei decizia corecta.
Va doresc sa fiti fericiti !!!!( orice ati alege ! )
Simona73
Postat pe 8 Martie 2015 08:09
Trãiesc în aceeași casa cu o familie cu 2 copii. Ea este ca și tine, el este ca și iubitul tãu, cei introvertiți au nevoie de o persoana mai activa și întotdeauna vor rãmâne cu ea,pt.ca asta îi scoate din monotonie. Cei activi întotdeauna vor avea nevoie de cineva care sa i tempereze,sa i linișteascã. Consider ca familia cea mai fericita este intre doua persoane complet diferite, extrovertit și introvertit, se completeazã unul pe altul.
bella_mafia
Postat pe 8 Martie 2015 08:55
Draga mea, mintea nu iubeste! Singura care iubeste este inima. Mintea gandeste si din pacate, cateodata face mai mult rau decat bine. La inceputul unei relatii,cand suntem indragostiti/e, iubim pur si simplu fara sa sa ne gandim la nimic si aia este dragostea pura. Dupa un timp mintea ia locul inimii si atunci incepem sa gandim, sa analizam,sa despicam firul in patru si ni se pare ca nimic nu mai este bine.
Parerea mea este ca il iubesti si ar trebui sa fi fericita ca si el te iubeste si nu mai analiza atata celelalte aspecte. Faptul ca sunteti diferiti nu este neaparat un lucru rau. Cunosc multe cupluri care au caractere diferite si tocmai acest lucru a facut sa dainue relatia lor. Stii cum se spune, valoarea unui om o afli dupa ce il pierzi asa ca ai gija ce hotarare vei lua. Ti-o spun din proprie experienta.
kudika_29184
Postat pe 8 Martie 2015 10:11
Se pare ca multe din voi femeile se pling de prea multi prieteni ai sotului,cei cu care merg la bere,la meci etc...tie ce nutzi place.Ca e linga tine,ca te iubeste?
Ce ai facut in trei ani?Cred ca este destul de mult timp [entru a te lamuri.Si daca totusi teai plictisit si nu mai iubesti fizic inseamna ca ai consumat placerile fizice prea repede...mai fa o pauza si mai vedem
kudika_949711
Postat pe 8 Martie 2015 11:05
...Da esti tanara nu te grabi...grandeste.te sI Pune in balanta totul...EU trec prin aceleasi probleme...doar ca am 36 ani..SI tot nu stiu ce sa fac...abia am facut 3 ani.impreuna.dar s.a schimbat enorm...e prea nervos nu ma mai respecta..parca prea multe...nu avem o viata sociala..nici in tara nici aici...departe...imi e foarte greu!!! Eu tot timpul trebuie sa.l incurajez sa fie pozitiv si optimist!...e foarte razbunator si rau cu mine!! Ma sperie de multe ori...de unde atata rautate pentru mine?!? Si totusi vrea sa fiu ok...Am zis ca e ultima relatie..inainte de a ne cunoaste...pun prea mult suflet ma implic total sunt prea buna SI las de la mine prea multe...SI.. uite ca iar n.a fost bine!!! Deci...Doamne ajuta!!!
sophie24
Postat pe 8 Martie 2015 13:58
Buna!!! Nu cred ca noi,cei cu experienta, te putem ajutat cu mai mult decat ai face-o tu insati. Poate te sperie putin faptul ca sunteti atat de diversi din punct de vedere al caracterului, dar, sa stii ca polurile opuse se atrag. Sfatul meu este, mai exact ceea ce eu as face daca ar fi in locul tau,sa cgasesti un moment in care sa vorbesc cu el, cu prietenul tau. Cred ca este lucrul cel mai bun, pentru ca de multe ori, noi oamenii, uitam sa comunicam. Este bine atat pentru tine cat si pentru viata voastra de cuplu. In primul rand pentru ca esti sincera cu persoana pe care ai iubit-o sau pe care inca o mai iubesti. Poti incepe conversatia cu el prin a va aminti ceea ce va facut sa va indragostiti unu de celalalt si sa continui prin ai spune ceea ce nu-ti place in momentul de fata, dar fara sa-l faci sa se simta cel vinovat. Daca tu vorbesti cu el si ii spui ce ai pe suflet totul se poate schimba, nu degeaba se zice: "Cere si ti se va da"
kudika_974842
Postat pe 8 Martie 2015 18:39
Alegere cu mintea se face din interes.Cu sufletul, din dragoste.Imagineaza-ti ca abia te-ai despartit de el, cum te-ai simti in primele ore/zile?Si mai tarziu cum ti-ar fi?Ai mai fi la fel de vesela si sociabila?Iti imaginezi viata fara el, sau nu?Adu-ti aminte de inceputurile relatiei, gandeste-te ce v-a adus impreuna, cum te simti cand te gandesti la acele momente.Rutina are leac, lipsa iubirii, nu.Incearca sa vezi daca dincolo de rutina mai exista sentimente.Si eu sunt sigura ca da, numai ca noi ne-am obisnuit sa consideram dragostea numai in varianta cu fluturi in stomac.Realitatea e alta, iubirea trainica, matura, e tocmai aproximativ fara...insa stii in fiecare moment de ce el si nu altul, si oricand il vezi stii exact ca el e alesul tau.Dupa mine, asta iti trebuie:introspectie si "resuscitarea" pasiunii.Dupa, vei sti ce-i de facut.Casatoria nu-i un scop ci o etapa.A te casatori astfel, fara maxima siguranta, inseamna dubla nefericire, a ta si a lui.La fel de rau e sa va despartiti, apoi sa-ti dai seama ca el ar fi fost perfect...pentru ca relatiile astfel rupte se reinnoada numai in filme.
Voyager
Postat pe 8 Martie 2015 22:08
De la: bella_mafia, la data 2015-03-08 08:55:13Trãiesc în aceeași casa cu o familie cu 2 copii. Ea este ca și tine, el este ca și iubitul tãu, cei introvertiți au nevoie de o persoana mai activa și întotdeauna vor rãmâne cu ea,pt.ca asta îi scoate din monotonie. Cei activi întotdeauna vor avea nevoie de cineva care sa i tempereze,sa i linișteascã. Consider ca familia cea mai fericita este intre doua persoane complet diferite, extrovertit și introvertit, se completeazã unul pe altul.




Buna observatie, aceeasi parere o am si eu.
Only_One
Postat pe 9 Martie 2015 01:22
Sa nu fie cu suparare dar cineva care a divortat nu e in masura sa dea sfaturi/o relatie se destrama din vina ambilor parteneri,nu doar a unuia. Si nu cred ca o femeie inteligenta si cu un minim de respect pentru ea insasi trebuie sa se multumeasca doar cu corectitudinea sotului ei!!! Ma intreb cum ar putea un barbat care se casatoreste cu o femeie pe care nu o iubeste din tot sufletul sa fie corect cu ea...e tocmai opusul si asta chiar de la inceput cand accepta sa se insoare fara sa fie indragostit.
Viata nu trebuie sa fie un sir nesfarsit de compromisuri si de obligatii...nu ne tavalim si dupa aia ne luam (multe fac greseala asta de a-i forta mana ca sa zic asa barbatului cu care sunt intr-o ralatie-cu prima relatie,cu sarcina samd, fara sa stie ca EXISTA O VORBA CARE SPUNE CA FEMEIA CARE INDRAZNESTE PIERDE TOTUL!mai devreme sau mai tarziu);iar casatoriile nu ar trebui sa se faca cu gandul ca ea o sa aduca "nebunia,plimbarile,distractia" si el... corectitudinea;
kudika_10361
Postat pe 9 Martie 2015 12:09
primul meu mesaj era si pentru Kudika 952784;

cata dreptate ai tu Maybe...

intrebarea topicului nu prea am inteles-o...adica daca aleg cu sufletul inseamna ca exclud respectul??/"sa aleg cu mintea sau cu sufletul?sa aleg respectul sau pasiunea?"/

problemele astea le au si barbatii,deci...
kudika_10361
Postat pe 9 Martie 2015 12:31
Orice ai face tot prin minte se ia decizia! Dacã doreºti sã ai un sfat consultãþi zodiacul ºi cautã-þi afinitãþile zodiacale, ºi pe cel grecesc/european ºi pe cel chinezesc. Nu numai zodiile ca atare, ci si ascendentul, mãcar ºa pentru culturã generalã?! Vei afla oricum lucruri interesante ºi poate cã-ºi vei nuanþa decizia. Femeie fiind, iubirea se coace nu rãmâne nãvalnicã precum la masculi. Dacã întemeiezi o familie, atunci întraga paradigmã intrã în alte coordonate, mai ales dupã prima sarcinã.
Nu-mi rãmâne decâz sã-ºi urez NOROC, Fericire ºi Sãnãtate!
Mys_Saly_1
Postat pe 9 Martie 2015 13:59
De la: kudika_10361, la data 2015-03-09 12:31:53primul meu mesaj era si pentru Kudika 952784;

cata dreptate ai tu Maybe...

intrebarea topicului nu prea am inteles-o...adica daca aleg cu sufletul inseamna ca exclud respectul??/"sa aleg cu mintea sau cu sufletul?sa aleg respectul sau pasiunea?"/

problemele astea le au si barbatii,deci...



Pasiunea poate fi insotita de respect!!!Pasiunea tine de implicarea sufletului in relatie,este o forma de manifestare a iubirii!!A fi pasional nu inseamna a fi lipsit de morala sau decenta,ci a trai cu mai multa intensitate!!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Martie 2015 14:09
De la: kudika_15804, la data 2015-03-09 14:09:34
De la: kudika_10361, la data 2015-03-09 12:31:53primul meu mesaj era si pentru Kudika 952784;

cata dreptate ai tu Maybe...

intrebarea topicului nu prea am inteles-o...adica daca aleg cu sufletul inseamna ca exclud respectul??/"sa aleg cu mintea sau cu sufletul?sa aleg respectul sau pasiunea?"/

problemele astea le au si barbatii,deci...



Pasiunea poate fi insotita de respect!!!Pasiunea tine de implicarea sufletului in relatie,este o forma de manifestare a iubirii!!A fi pasional nu inseamna a fi lipsit de morala sau decenta,ci a trai cu mai multa intensitate!!!!!


total gresit,,,pasiunea nu tine nicidecum de implicarea sufletului in relatie,,pentru ca pasiunea si sufletul sunt total diferite,,,,sunt si femei si barbati ce fac sex pasional cu duiumul fara implicarea sufletului,iar acest lucru este posibil tocmai pentru ca cele 2 lucruri sunt diferite
kudika_982179
Postat pe 9 Martie 2015 15:01
daca acum mai poti trece peste inchistarea lui cu voiciunea spiritului pe care-l ai ,cu timpul diferentele de trairi , te vor neferici si vei ajunge fie sa duci o viata frustranta avand ca final separarea voastra, fie va veti blaza amandoi si atunci trairea este confundata cu existenta ,adica existati nu traiti.
kudika_958156
Postat pe 9 Martie 2015 18:26
De la: kudika_982179, la data 2015-03-09 15:01:27
De la: kudika_15804, la data 2015-03-09 14:09:34
De la: kudika_10361, la data 2015-03-09 12:31:53primul meu mesaj era si pentru Kudika 952784;

cata dreptate ai tu Maybe...

intrebarea topicului nu prea am inteles-o...adica daca aleg cu sufletul inseamna ca exclud respectul??/"sa aleg cu mintea sau cu sufletul?sa aleg respectul sau pasiunea?"/

problemele astea le au si barbatii,deci...



Pasiunea poate fi insotita de respect!!!Pasiunea tine de implicarea sufletului in relatie,este o forma de manifestare a iubirii!!A fi pasional nu inseamna a fi lipsit de morala sau decenta,ci a trai cu mai multa intensitate!!!!!


total gresit,,,pasiunea nu tine nicidecum de implicarea sufletului in relatie,,pentru ca pasiunea si sufletul sunt total diferite,,,,sunt si femei si barbati ce fac sex pasional cu duiumul fara implicarea sufletului,iar acest lucru este posibil tocmai pentru ca cele 2 lucruri sunt diferite



cuvantul "pasiune" a fost nefericit echivalat cu "suflet",sunt de parere ca pasiunea POATE fi insotita de respect, insa nu e obligatoriu sa fie mereu asa.
kudika_10361
Postat pe 9 Martie 2015 20:14
De la: Mys_Saly_1, la data 2015-03-09 13:59:56Orice ai face tot prin minte se ia decizia! Dacã doreºti sã ai un sfat consultãþi zodiacul ºi cautã-þi afinitãþile zodiacale, ºi pe cel grecesc/european ºi pe cel chinezesc. Nu numai zodiile ca atare, ci si ascendentul, mãcar ºa pentru culturã generalã?! Vei afla oricum lucruri interesante ºi poate cã-ºi vei nuanþa decizia. Femeie fiind, iubirea se coace nu rãmâne nãvalnicã precum la masculi. Dacã întemeiezi o familie, atunci întraga paradigmã intrã în alte coordonate, mai ales dupã prima sarcinã.
Nu-mi rãmâne decâz sã-ºi urez NOROC, Fericire ºi Sãnãtate!



sa-l lasam pe NOROC in pace...ia citeste despre el sa vezi cine a fost Noroc asta...
kudika_10361
Postat pe 9 Martie 2015 20:27
De la: kudika_10361, la data 2015-03-09 20:27:43
De la: Mys_Saly_1, la data 2015-03-09 13:59:56Orice ai face tot prin minte se ia decizia! Dacã doreºti sã ai un sfat consultãþi zodiacul ºi cautã-þi afinitãþile zodiacale, ºi pe cel grecesc/european ºi pe cel chinezesc. Nu numai zodiile ca atare, ci si ascendentul, mãcar ºa pentru culturã generalã?! Vei afla oricum lucruri interesante ºi poate cã-ºi vei nuanþa decizia. Femeie fiind, iubirea se coace nu rãmâne nãvalnicã precum la masculi. Dacã întemeiezi o familie, atunci întraga paradigmã intrã în alte coordonate, mai ales dupã prima sarcinã.
Nu-mi rãmâne decâz sã-ºi urez NOROC, Fericire ºi Sãnãtate!



sa-l lasam pe NOROC in pace...ia citeste despre el sa vezi cine a fost Noroc asta...


bravo
kudika_982179
Postat pe 9 Martie 2015 20:50
De la: kudika_10361, la data 2015-03-09 20:14:35
cuvantul "pasiune" a fost nefericit echivalat cu "suflet",sunt de parere ca pasiunea POATE fi insotita de respect, insa nu e obligatoriu sa fie mereu asa.



Despre ce fel de pasiune vorbim aici?????Atunci cand pui pasiune in tot ce faci,sufletul are partea lui de contributie,indiferent despre ce compartiment al vietii ar fi vorba!!!IN relatiile de iubire reala,daca nu exista pasiune,nu este nimic valabil!!!Pasiunea se naste in suflet,iar cine confunda sexul cu dragostea,se afla intr-o mare eroare!!!Atunci cand iubesti cu inima exista pasiune!!Cand faci sex exista doar instinct animalic,satisfacerea lui,mimand pasiunea!!NU exista pasiune cand faci sex,este doar un act sexual teatral bine regizat,opinia mea!!
kudika_15804
Postat pe 10 Martie 2015 07:15
opinia ta e ft gresita ca de obicei,,iar cea care confunda sexul cu dragostea nu i nimeni alta decat tu,,pentru ca ele sunt total diferite si n au nimic in comun,,cand vezi femei ce fac sex pasional sau barbati pentru ca asa vor si asa simt insemna regie doar in mintea ta,inseamna doar ca acei oameni au o pasiune pentru asta si incearca sa o faca cat mai bn,,tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,regii au si cei ce pun suflet si incearca sa fie pasionali,de multe ori nu le iese tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,,,
dar stim cu totii ca,,acum e ea,,spune aberatii
kudika_982179
Postat pe 10 Martie 2015 10:40
De la: kudika_982179, la data 2015-03-10 10:40:42opinia ta e ft gresita ca de obicei,,iar cea care confunda sexul cu dragostea nu i nimeni alta decat tu,,pentru ca ele sunt total diferite si n au nimic in comun,,cand vezi femei ce fac sex pasional sau barbati pentru ca asa vor si asa simt insemna regie doar in mintea ta,inseamna doar ca acei oameni au o pasiune pentru asta si incearca sa o faca cat mai bn,,tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,regii au si cei ce pun suflet si incearca sa fie pasionali,de multe ori nu le iese tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,,,
dar stim cu totii ca,,acum e ea,,spune aberatii


daca nu va bateti tot degeaba
kudika_10361
Postat pe 10 Martie 2015 12:33
A ura urare! Este una! Ceea la ce vã referiþi NOROC ÃSTA, e alta! Urãrile sunt de regulã binevenite, darã ura duce la altceva. ªi în viaþã dacã nu ai noroc, geaba ai de restul, adicã sãnãtate, bai º.a.m.d.
Mys_Saly_1
Postat pe 10 Martie 2015 21:53
De la: kudika_10361, la data 2015-03-10 12:33:06
De la: kudika_982179, la data 2015-03-10 10:40:42opinia ta e ft gresita ca de obicei,,iar cea care confunda sexul cu dragostea nu i nimeni alta decat tu,,pentru ca ele sunt total diferite si n au nimic in comun,,cand vezi femei ce fac sex pasional sau barbati pentru ca asa vor si asa simt insemna regie doar in mintea ta,inseamna doar ca acei oameni au o pasiune pentru asta si incearca sa o faca cat mai bn,,tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,regii au si cei ce pun suflet si incearca sa fie pasionali,de multe ori nu le iese tocmai pentru ca pasiunea nu tine neaparat de suflet,,,
dar stim cu totii ca,,acum e ea,,spune aberatii


daca nu va bateti tot degeaba

E bunã remarca!
Mys_Saly_1
Postat pe 10 Martie 2015 21:58
De la: Voyager, la data 2015-03-08 22:08:28Alegere cu mintea se face din interes.Cu sufletul, din dragoste.Imagineaza-ti ca abia te-ai despartit de el, cum te-ai simti in primele ore/zile?Si mai tarziu cum ti-ar fi?Ai mai fi la fel de vesela si sociabila?Iti imaginezi viata fara el, sau nu?Adu-ti aminte de inceputurile relatiei, gandeste-te ce v-a adus impreuna, cum te simti cand te gandesti la acele momente.Rutina are leac, lipsa iubirii, nu.Incearca sa vezi daca dincolo de rutina mai exista sentimente.Si eu sunt sigura ca da, numai ca noi ne-am obisnuit sa consideram dragostea numai in varianta cu fluturi in stomac.Realitatea e alta, iubirea trainica, matura, e tocmai aproximativ fara...insa stii in fiecare moment de ce el si nu altul, si oricand il vezi stii exact ca el e alesul tau.Dupa mine, asta iti trebuie:introspectie si "resuscitarea" pasiunii.Dupa, vei sti ce-i de facut.Casatoria nu-i un scop ci o etapa.A te casatori astfel, fara maxima siguranta, inseamna dubla nefericire, a ta si a lui.La fel de rau e sa va despartiti, apoi sa-ti dai seama ca el ar fi fost perfect...pentru ca relatiile astfel rupte se reinnoada numai in filme.


De cand ratiunea inseamna interes?
O carte celebra se numeste "Ratiune si simtire" si nu "Interes si simtire"si descrie o poveste de dragoste extraordinara.
De cand a gandi inseamna a actiona din interes?
Da, daca intresul este sa ma simt iubita si fericita, atunci o sa urmaresc intresul asta toata viata.
Nu mai folositi asocieri aiuristice daca nu stiti ce inseamna.

Alegerea cu mintea se face constienta fiind de ceea ce simti si de ceea ce iti doresti de la viata.
Nu vad interesul aici in sens negativ!
Arno_28
Postat pe 14 Martie 2015 09:27
De la: Arno_28, la data 2015-03-14 09:27:44
De la: Voyager, la data 2015-03-08 22:08:28Alegere cu mintea se face din interes.Cu sufletul, din dragoste.Imagineaza-ti ca abia te-ai despartit de el, cum te-ai simti in primele ore/zile?Si mai tarziu cum ti-ar fi?Ai mai fi la fel de vesela si sociabila?Iti imaginezi viata fara el, sau nu?Adu-ti aminte de inceputurile relatiei, gandeste-te ce v-a adus impreuna, cum te simti cand te gandesti la acele momente.Rutina are leac, lipsa iubirii, nu.Incearca sa vezi daca dincolo de rutina mai exista sentimente.Si eu sunt sigura ca da, numai ca noi ne-am obisnuit sa consideram dragostea numai in varianta cu fluturi in stomac.Realitatea e alta, iubirea trainica, matura, e tocmai aproximativ fara...insa stii in fiecare moment de ce el si nu altul, si oricand il vezi stii exact ca el e alesul tau.Dupa mine, asta iti trebuie:introspectie si "resuscitarea" pasiunii.Dupa, vei sti ce-i de facut.Casatoria nu-i un scop ci o etapa.A te casatori astfel, fara maxima siguranta, inseamna dubla nefericire, a ta si a lui.La fel de rau e sa va despartiti, apoi sa-ti dai seama ca el ar fi fost perfect...pentru ca relatiile astfel rupte se reinnoada numai in filme.


De cand ratiunea inseamna interes?
O carte celebra se numeste "Ratiune si simtire" si nu "Interes si simtire"si descrie o poveste de dragoste extraordinara.
De cand a gandi inseamna a actiona din interes?
Da, daca intresul este sa ma simt iubita si fericita, atunci o sa urmaresc intresul asta toata viata.
Nu mai folositi asocieri aiuristice daca nu stiti ce inseamna.

Alegerea cu mintea se face constienta fiind de ceea ce simti si de ceea ce iti doresti de la viata.
Nu vad interesul aici in sens negativ!




O carte celebra se numeste "Ratiune si simtire" si nu "Interes si simtire"si descrie o poveste de dragoste extraordinara.



Ratiunea in definitia unora este asociata cu interesul , hm, iubind doar cu inima , intervine instinctul , instinctul unei inimi purtatoare de neuroni ce dicteaza ratiunii ca 1+1=7 ....desi nu le iese socoteala , insista sa ramana intr-o realatie a carei cauza este pierduta , fundamentul iubirii bazandu-se instinctiv lipsit de orice ratiune si prejudecata.
Ratiunea fiind principiul fundamental al gandirii ce distinge adevarul de minciuna , binele de rau si a.m.d....
Ratiunea ne defineste sentimentele ce le nutrim fata de noi insine si cei din jurul nostru !

In fine , am vb iar cand trebuia sa tac sunt lipsita de inima


-Dyna-
Postat pe 14 Martie 2015 13:32
De la: -Dyna-, la data 2015-03-14 13:32:56
De la: Arno_28, la data 2015-03-14 09:27:44
De la: Voyager, la data 2015-03-08 22:08:28Alegere cu mintea se face din interes.Cu sufletul, din dragoste.Imagineaza-ti ca abia te-ai despartit de el, cum te-ai simti in primele ore/zile?Si mai tarziu cum ti-ar fi?Ai mai fi la fel de vesela si sociabila?Iti imaginezi viata fara el, sau nu?Adu-ti aminte de inceputurile relatiei, gandeste-te ce v-a adus impreuna, cum te simti cand te gandesti la acele momente.Rutina are leac, lipsa iubirii, nu.Incearca sa vezi daca dincolo de rutina mai exista sentimente.Si eu sunt sigura ca da, numai ca noi ne-am obisnuit sa consideram dragostea numai in varianta cu fluturi in stomac.Realitatea e alta, iubirea trainica, matura, e tocmai aproximativ fara...insa stii in fiecare moment de ce el si nu altul, si oricand il vezi stii exact ca el e alesul tau.Dupa mine, asta iti trebuie:introspectie si "resuscitarea" pasiunii.Dupa, vei sti ce-i de facut.Casatoria nu-i un scop ci o etapa.A te casatori astfel, fara maxima siguranta, inseamna dubla nefericire, a ta si a lui.La fel de rau e sa va despartiti, apoi sa-ti dai seama ca el ar fi fost perfect...pentru ca relatiile astfel rupte se reinnoada numai in filme.


De cand ratiunea inseamna interes?
O carte celebra se numeste "Ratiune si simtire" si nu "Interes si simtire"si descrie o poveste de dragoste extraordinara.
De cand a gandi inseamna a actiona din interes?
Da, daca intresul este sa ma simt iubita si fericita, atunci o sa urmaresc intresul asta toata viata.
Nu mai folositi asocieri aiuristice daca nu stiti ce inseamna.

Alegerea cu mintea se face constienta fiind de ceea ce simti si de ceea ce iti doresti de la viata.
Nu vad interesul aici in sens negativ!




O carte celebra se numeste "Ratiune si simtire" si nu "Interes si simtire"si descrie o poveste de dragoste extraordinara.



Ratiunea in definitia unora este asociata cu interesul , hm, iubind doar cu inima , intervine instinctul , instinctul unei inimi purtatoare de neuroni ce dicteaza ratiunii ca 1+1=7 ....desi nu le iese socoteala , insista sa ramana intr-o realatie a carei cauza este pierduta , fundamentul iubirii bazandu-se instinctiv lipsit de orice ratiune si prejudecata.
Ratiunea fiind principiul fundamental al gandirii ce distinge adevarul de minciuna , binele de rau si a.m.d....
Ratiunea ne defineste sentimentele ce le nutrim fata de noi insine si cei din jurul nostru !

In fine , am vb iar cand trebuia sa tac sunt lipsita de inima





A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor – inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului ? (Erich Fromm)”
Arno_28
Postat pe 15 Martie 2015 07:27
Arno ,

Candva ne-am tras de par , acum iti dau si floricele
Nu se stie cand ne vom mai ciufuli
-Dyna-
Postat pe 15 Martie 2015 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor 8 De la: MaraDonna 30 Septembrie 2009 17:07
:) 5 De la: _dulcik_ 1 Iulie 2009 11:51
Minciuni 45 De la: Andreea3 10 Iunie 2009 10:22
relatie imposibila 4 De la: rexx97 26 Mai 2013 09:54
Cea mai penibila chestie... 122 De la: ego71 29 Iunie 2011 05:47