Setari Cookie-uri

Capitolul 3 o varianta mai incitanta

Drumul intunecat al viitorului…

In mintea ei totul era un haos…nu vroia sa creada ca persoana langa care a stat 2 ani de zile a putut sa o minta in asa fel incat ea sa nu-si dea seama,si ca si cum nu ar fi de ajuns, acum este mort si nu are cum sa-I ceara socoteala pentru faptele lui.Dar totusi Maya inca nu realizeaza gravitatea acestor probleme,in care poate,fara vointa ei va fi implicata.
-Domnisora!Cred ca a venit momentul sa ne ascultati si pe noi si sa ne raspundeti la intrebari.(spuse reprezentantul Interpol).De 20 de minute incercam sa vorbim cu dumneavoastra dar parca nu sunteti cu noi.Va simtiti bine?
-Da,domnule.(spuse Maya,cu o voce ragusita).Ma simt bine,dar…(si atunci izbucni in plans).Nu pot sa cred ca mi se intampla mie una ca asta.De ce?Ce am facut?
Domnisoara,incercati va rog sa va linistiti,si haideti sa discutam putin.Dumneavoastra trebuie sa stiti mai multe despre Nicholas…vreau sa-mi raspundeti la intrebari pentru a putea ajunge la concluzia acestui caz.
-Luati un pahar cu apa.(spuse doamna de la Brigada de lupta impotriva traficului de droguri)
Maya se linisti putin.
-Va raspund la ce intrebari doriti ,dar spuneti-mi va rog cum s-a petrecut accidentul?Pentru asta am venit aici…era familia mea si iubitul meu .Cred ca este dreptul meu sa aflu mai multe detalii despre moartea lor.
-Da,domnisoara Magdalena.Este dreptul dumneavostra,insa trebuie sa intelegeti ca noi ne facem treaba si inca nu va putem spune sigur cauzele accidentului.Acum asteptam rezultatele autopsiei celor 3 corpuri dar mai ales cel al prietenului dumneavoastra ,el fiind soferul autoturismului.Cert este ca,prietenul dumneavoastra a condus regulamentar ,dar a pierdut controlul volanului dintr-o cauza nedeslusita inca.Noi credem ca ceva s-a intamplat in masina inaintea accidentului.
-Ce?Ce se putea intampla?(sari Maya de pe scaun si intreba oarecum suspicioasa)
-….Cand ati vorbit ultima oara cu iubitul dumneavoastra?Si ce v-a spus?
-Inaintea aterizarii avionului cu 5-10 minute.Si mi-a spus ca imediat va ateriza avionul si in maxim o ora va fi acasa.
-Si cu parintii dumneavoastra cand ati vorbit ultima oara?
-Dupa aterizarea avionului.Erau in masina cu Nick si…tata era putin suparat,speriat nu stiu sa va spun..iar pe mama o auzeam soptind ceva tatalui meu dar nu stiu ce…pe Nick am incercat sa-l sun cam la 5 minute dup ace am vorbit cu tata…dar nu mi-a raspuns.Am crezut ca nu poate…nu stiu.
-Parintii dumneavoastra au avut vreodata tentative de consumare a drogurilor?
-NU!Doamne fereste!Ei chiar daca au avut probleme de cuplu tot timpul m-au invatat ce e bine si ce nu,si…erau niste oameni foarte calculati si linistiti.Nu,categoric nu.
Atunci suna telefonul.Raspunde reprezentantul Interpol.
-Alo,da.Buna ziua.
-Buna ziua.Sunt doamna Carmen Gana,medic legist.Domnul doctor Comanescu este acolo?
-Da este.Insa puteti vorbi si cu mine.Sunt reprezentant al Interpolului.
-Da.In regula.Am primit rezultatul autopsiei celor 3 corpuri in cazul Ionita.Domnul Nicholas Peterson folosise substante toxice in urma cu 20 de minute de aterizarea avionului in care erau sotii Ionita.
-Am inteles.Aveti idée ce substanta?
-Cocaina.Insa mai este o problema.Sotii Ionita au rani grave la nivelul bratelor si a capului.
-Am inteles doamna Gana.La revedere.
Dupa ce inchise telefonul,reprezentantul Interpol cazu pe ganduri…Totul il conducea la o agresiune din partea tanarului Nick asupra parintilor fetei si in mod cert Nick era cel care a introdus drogurile in masina.
Intrebarea este de ce a insistat Nick sa se duca dupa parintii Mayei la aeroport?De ce i-a agresat fizic?De ce tatal Mayei era speriat cand a vorbit cu fiica sa la telefon.(dupa cum ne-a spus insasi Maya)?Oare parintii ei aflasera adevarul despre Nick…si i-l aveau la mana?Il amenintasera ca ii va spune totul Mayei?Dar de ce s-a intamplat accidentul?Si in ce imprejurari?
Acum era timpul ca reprezentantul Interpol sa spuna celorlalti oameni din incapere tot ceea ce il puse pe ganduri si il conduce la o singura concluzie,dar din pacate erau doar supozitii,ii trebuiau date concrete si dovezi.
-Da…(ofta reprezentantul)…pentru astazi este suficient domnisoara Maya.Daca vom avea noutati in privinta acestui caz,va vom anunta.
Maya era tacuta,insa observa faptul ca acel domn ii ascundea ceva.
-Cine era la telefon,domnule?Avea legatura cu mine?
-Nu…nu.Va vom suna noi.O zi buna.
Maya pleca dezorientata.Nu stia incotro sa o apuce.Plangea…isi dorea sa fi intors timpul inapoi sis a fie din nou fericita.Era foarte dezamagita din cauza lui Nick si a minciunilor sale,dar in acelasi timp disperata ca si-a pierdut parintii intr-un mod atat de suspect.Oare cine era de vina?Oare ce ii ascundea reprezentantul Interpol?
In viziunea ei,viitorul nu mai exista,era doar o pata neagra de furie si razbunare pe cineva sau…doar ceva ce pentru ea nu mai insemna decat suferinta,neputinta si poate..incet,incet impacare sufleteasca.
Viitorul…a fost.Asta gandea Maya.In drumul ei spre nicaieri isi aduse aminte ca trebuie sa-i sune pe parintii lui Nick pentru a-I anunta tragedia.Isi facuse o multime de discursuri in cap insa cand ajunse in fata telefonului se pierdu toata.Nu stia ce sa le spuna,cum sa le spuna si oare cum vor reactiona?se intreba ea.Se aseza pe pat si incerca sa se odihneasca putin iar mai apoi sa-I sune pe parintii lui Nick.
Intre timp,Brigada de Politie si Institutul de Medicina Legala investigheaza in amanunt accidentul familiei Ionita si al tanarului Nick.Incerca sa gaseasca noi probe in acest caz pentru a-l deslusi si a o linisti si pe fata sotilor Ionita,Magdalena.
Un lucru era sigur.Nick era narcotraficant si a condus masina sub influnta drogurilor.Toate celelalte supozitii,nu erau decat atat,supozitii si intr-un fel sau altul trebuiau clarificate.
…In partea cealalta a orasului,Maya dormea.Din somn se trezeste brusc si tipa:
-Dulapul!!
Se ridica din pat,ia receptorul si suna la Politie.
-Alo..sunt Magadalena Ionita.As dori sa vorbesc cu domnul comisar Marcel Danciu.
-Da domnisoara.Imediat.
Maya era foarte dezorientata si astepta cu nerabdare sa-I spuna comisarului ceva ce isi aduse aminte.
-Buna ziua.Comisar Danciu la telefon.
-Buna ziua domnule comisar.Sunt Magdalena Ionita.Am ceva sa va spun.Puteti veni la mine acasa?
-Da domnisoara.Ajung in 20 de minute.
Maya se framanta si se plimba pe langa un dulap care parea a fi sigilat.Astepta cu nerabdare sosirea comisarului,sperand ca ceea ce ii va spune,il va ajuta in rezolvarea cazului.
Parca se instalase o raza de lumina in sufletul Mayei…si nu de fericire ..ci pentru simplul fapt ca poate se va afla misterul…
mada85
Postat pe 14 Iunie 2007 10:57
chiar daca nu ai fost selectata..,astept si capitilul IV.
rodicapiu
Postat pe 14 Iunie 2007 12:31
mersi frumos.o sa scriu si capitolul 4 chiar daca nu va fi luat in considerare.Mie mi se pare mai incitant un astfel de subiect decat ce s-a scris pana acum.
mada85
Postat pe 14 Iunie 2007 14:09
am scris si eu dar dupa cum se vede deja sau facut deliberarile.aAstept continuarea si nu ai pentru ce sa-mi multumesti
rodicapiu
Postat pe 17 Iunie 2007 15:31
ai trimis continuarea? daca da unde si daca nu pe cand?
rodicapiu
Postat pe 24 Iunie 2007 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Puncte nevralgice 5 De la: Thales50 24 Noiembrie 2014 10:22
despre roman 11 De la: laura31c 23 Ianuarie 2010 12:54
imi place ideea!!! 2 De la: lweibby 25 Mai 2007 01:07
ROMAN!!! NICI MACAR NUVELA SCURTA 4 De la: joitaalina 27 Octombrie 2007 17:43
intrebare 1 De la: alinuzza19 27 Mai 2007 09:51