Setari Cookie-uri

epilatul inghinal

buna...ce sa va zic eu fetelor...eu ma epilez singura cu ceara...e ok...
xtina_kriss
Postat pe 9 August 2008 13:06
Cu ceva timp in urma am cumparat si eu o ceara din comert cu care insa nu am avut o experienta prea buna. Apo am incercat aparatul minune Braun. E foarte dureros la inceput, dar folosit cu regularitate (la inceput la 2 saptamani si apoi o data pe luna) durerea si diminueaza iar firul de par devine mai moale. Dupa epilat imi apar si mie multe multe bubitze si sunt innestetice si chiar dureroase. Cu ele am avut si eu de suferit mult timp. Pe picioare insa am incercat cu apa rece, se inchid porii astfel iar bubitele nu mai apar, asta e chiar un truc efficient. Pentru zona "respectiva" insa folosesc o crema (CC-cobeco cosmetics - after depilation gel - bikini 50 ml) http://www.cobeco.nl/content/view/15/2/lang,english/

Elissa131
Postat pe 11 August 2008 10:25
Referitor la bubitele alea si la iritatii...
Eu ma epilez cu epilatorul pe picioare si la axile. M-ar durea enorm, dar am descoperit ca daca tin zona ce urmeaza a fi epilata sub apa calduta, apoi, treptat, din ce in ce mai fierbinte(cat pot suporta de fierbinte) - timp de 2-3 minute, porii se deschid si epilarea nu este atat de dureroasa. Apoi, imi inchid porii si calmez zona cu apa rece si la sfarsit dau cu ulei Jhonson Baby cu musetel. Nu am nicio problema cu iritatiile , desi pana sa-mi formez 'ritualul' asta, ma iritam rau...insa fire pe sub piele tot cresc...
madahh
Postat pe 12 August 2008 12:30
poti folosi aceeasi ceara ca si cea de la salon,in flacoane,cu hartie,si te descurci si singura acasa. cauti o firma care distribuie la saloanele din orasul tau si problema e pe jumatate rezolvata. si nu costa nici un sfert din cat "te jecmanesc" pe la saloane.
aly_b
Postat pe 12 August 2008 14:21
pt amortire nu stiu daca nu functioneaza lidocaina spray?! daca merge la gingii...
aly_b
Postat pe 12 August 2008 14:24
Am vazut la tv ca Oana Turcu are in magazinele ei un dispozitiv la fel ca cel de la salon dar parca era electric care incalzeste ceara si te poti face si acasa.
cristinutza012000
Postat pe 14 August 2008 09:33
buna! daca folosesti aparatul de epilat nu iti raman cateva firicele de par crescute sub piele pe care daca nu le scoti formeaza niste bubite inestetice?
algehmym
Postat pe 14 August 2008 12:20
flacoanele acelea de ceara le poti incalzi si in cuptorul cu microunde sau intr-un vas cu apa fierbinte,si dureaza 2 minute. eu mi-am cumparat aparat din acela electric pt incalzit dar dureaza trei sferturi de ora pana sa poti folosi ceara. eu acum o incalzesc in cuptorul cu microunde.
aly_b
Postat pe 14 August 2008 20:41
buna fetelor!sunt noua pe aici si am citit postarile voastre si mi se par f interesante..:) Dar am si eu unele probleme legate de subiectul asta..Ma fac de mult timp in zona inghinala cu lama iar zona de epilat s-a extins tot mai mult din ce in ce..si acum se vede naspa la chiloti..De ceva timp am incercat sa folosesc epilatorul dar ma irit si firele cres pe sub piele..e aiurea!va rog din suflet dati-mi si mie un sfat ca la salon nu am curaj sa ma duc..imi e ff rusine astept raspunsurile vostre sau rog ca cineva care se pricepe sa lase si un id acolo:P
andreiana_m
Postat pe 14 August 2008 21:25
am intrat si eu pe aici si costat ca toate suferim de problema cu parul in excces,eu de ex. ocazional merg la epilat la salon(cam vara),in rest ma rad cu bic gilette de femei cam odata la 5-6 zile si folosesc dupa o crema de bebe pe baza de musetel care se gaseste la kaufland la raion bebe,nu mai am probleme cu bubitele de cand folosesc aceasta crema(cam de 1 an),oricum epilatul cu ceara in zona inghinala ramane ceva foarte dureros,parca am fi pedepsite cu atata par dar nu-i nimic am auzit ca la batranete pica singur
hixipixi
Postat pe 15 August 2008 14:17
meliralu ....as vrea si eu mai multe informatii despre acesta crema...mai precis cum se numenste de unde o pot procura si cat costa..as incerca-o si eu daca tot zici ca e buna si eu ma confrunt cu buclucasele bubitze
andreiana_m
Postat pe 15 August 2008 16:50
crema se numeste"WICKIES"(soft cream +hydration ingredients care for kids camomile),o gasesti in kaufland ;cutia e alba deasupra are lipit denumirea si ce ti-am scris mai sus pe fond albastru,da-mi de stire daca reusesti pupici o zi minunata-------------
hixipixi
Postat pe 16 August 2008 18:20
Buna fetelor!!eu nu stiam ca exista spray'ul cu lidocaina.Are cineva idee se elibereaza fara reteta, cat costa si ce masuri trebuie sa iti iei inainte de a'l folosi.Va multumesc!! :*
adriatyka
Postat pe 18 August 2008 18:11
ms frumos meliralu!:) o sa o folosesc si eu si o sa-ti spun daca mi-a facut bine..oricum efectul cred k se vede in timp ,nu? .In fine..mai vorbim:*o zi buna!
andreiana_m
Postat pe 18 August 2008 18:39
"Dermo-K de la Avene" da rezultate pe tipul meu de piele - pentru sfat
eu una sunt adepta epilarii cu ceara si pot spune fetelor ca un pic de tratament de exfoliere inainte de epilat este binevenit, si o sa incerc in curand si eu Li(e)docaina,sa vedem ce efect are,caci dupa 2 operatii .....m-am cam sensibilizat....
Arrtemiss
Postat pe 21 August 2008 20:38
costa vreo 12-13 lei un spray si se elibereaza fara reteta
aly_b
Postat pe 22 August 2008 16:31
Buna,fetele! am ajuns sa scriu pentru ca nu mai stiu ce solutii sa adopt! in zona de sus,inghinal,m-am "umplut" de fire sub piele! nu mai stiu ce sa folosesc,cum sa folosesc! ma epilez cu ceara,epilator! dar tot calvarul,tind sa cred,se trage de la pensat! acum cativa ani imi scoteam firele cu penseta,imi ieseau apoi sub piele,le scoteam ca si cosurile si tot asa! s-a repetat acest lucru de "n" ori,iar acum ma lupt cu petele ramase,cu "n" firele de sub piele! practic zona este atat de sensibila incat firele,majoritatea,sunt si cresc sub piele! am ajuns sa folosesc fond de ten pentru a ascunde petele si iritaiile si a putea merge la plaja! am inceput sa folosesc crema de galbenele,dar nu stiu cat ma va ajuta! doctorita mi-a recomandat sa folosesc unguent Fucidin dupa fiecare epilare,deoarece ajuta la cresterea in exterior a firelor de sub piele! ....va multumesc! :( :*
tania_90
Postat pe 23 August 2008 16:11
De la: anna_november, la data 2008-01-16 23:47:06pentru cele care nu suporta durerea epilatului cu ceara sau aparat am auzit ca exista ceva spray anestezic zonal, amorteste te dai si amorteste zona respectiva, ceva de genul ca la dentist, mai multe nu stiu despre el ca abia azi am aflat si eu, pret, cat timp dureaza,consecinte sau in ce zone poate fi folosit nu stiu, o sa intreb la farmacie sau ma documentez pe net...va zic mai multe cand aflu ceva .


da, se gasesti in farmacii spray cu lidocaina care se zice ca are rol de anestezic numai ca la mine nu a avut nici un efect...
believe
Postat pe 24 August 2008 15:40
De la: anna_november, la data 2008-01-16 23:47:06pentru cele care nu suporta durerea epilatului cu ceara sau aparat am auzit ca exista ceva spray anestezic zonal, amorteste te dai si amorteste zona respectiva, ceva de genul ca la dentist, mai multe nu stiu despre el ca abia azi am aflat si eu, pret, cat timp dureaza,consecinte sau in ce zone poate fi folosit nu stiu, o sa intreb la farmacie sau ma documentez pe net...va zic mai multe cand aflu ceva .


da, se gasesti in farmacii spray cu lidocaina care se zice ca are rol de anestezic numai ca la mine nu a avut nici un efect...
believe
Postat pe 24 August 2008 15:40
De la: cleopatra86, la data 2008-07-29 01:05:49lidocaina este un anestezic local,sub forma de solutie in fiole,alifie sau spray...actiunea este determinata de inhibitia transmiterii impulsului nervos catre creier....astfel,durerea e minima....efectul apare dupa 1 minut...si dureaza 6-7 min,anestezia dispare complet in vre-o 15 min......acest preparat trebuie utilizat cu grija,pu ca poate provoca reactii alergice serioase....preventiv se face un test...se utilizeaza nu numai in stomatologie,ci si in interventii mici oto-rino-laringologice,ginecologice sau dermatologice....asa ca in epilat este un remediu bun impotriva durerii...important sa nu intreceti doza...daca e spray atunci maxim 4 pufuri....de obicei un puf contine 4 mg de substanta activa...este suficient ca sa zambesti cand te epilezi



tu ai incercat sa folosesti lidocaina? eu am incercat saptamana trecuta dar chiar nu a avut nici un efect
believe
Postat pe 24 August 2008 15:43
De la: adriatyka, la data 2008-08-18 18:11:36Buna fetelor!!eu nu stiam ca exista spray'ul cu lidocaina.Are cineva idee se elibereaza fara reteta, cat costa si ce masuri trebuie sa iti iei inainte de a'l folosi.Va multumesc!! :*

lidocaina de elibereaza fara reteta iar eu am dat 12.5 ron la farmacia Donna
believe
Postat pe 24 August 2008 15:58
adevarul e ca nu prea functioneaza...dar inghinal parca,parca amorteste putin
aly_b
Postat pe 24 August 2008 21:22
Eu ma epilez pe picioare,inghinal,la axila cu epilatorul de 4 ani. D la epilator din al 2-lea an de folosire m-am procopsit cu firele crescute pe sub piele, si cu renumitele bubitze, care in timp au devenit adevarate cosuri pe care nu m`a puteam abtine sa nu le storc pana scoteam firul de par. in urma lor dupa vindecare au ramas pete ca in urma unui bubat.numai in unele zone....inghinal pe langa linia bikinilor pe picioare partea de jos a gambei deasupra gleznei interioare. de 6 luni am gasit un pliant la un cabinet dermatologic in care se explica fenomenul cu care m`a confruntam si normal cu remediul...Skinoren Gel... nu ma mai irit abslout deloc, iar firele cresc asa cum ar trebui...sunt foarte multumita.zona pe care trebuie sa o acopar dupa epilare fiind destul de mare(picioare,inghinal,axila) folosesc cam 1 tub de gel (30g) intre 2 epilari adica pe parcursul a 3-4 saptamani cu aplicare dimineata si seara in strat fff mic....plus ca il mai folosesc si la unele cosuri mai mari de pe fata sau spate.... costa 25-30 de lei depinde de farmacie... ....doamne cat am putut sa scriu....
Madalina_S
Postat pe 24 August 2008 21:58
misto varianta cu lidocaina.Abia astept s-o incerc!
Epilatul se face intre ziua a4a si a 7a dupa menstruatie.Atunci doare cel mai putin.deci...epilatul e deja o placere...
andrreya
Postat pe 25 August 2008 01:11
nici la mine n-are efect lidocaina aia cred k suntem cam insensibile fetelor mai stiti si alt anestezic? k mie mi-au dat lacrimile azi knd luam benzile cu ceara de pe mine
crazyinlove
Postat pe 25 August 2008 23:47
Eu ,cand m-am epilat prima oara cu ceara ,cred k vreo 3 4ore (nu exagerez) m-am plimbat prin casa,injuram de mama focului .Atunci a fost prima si ultima oara cand am facut chestia asta :D .Acum folosesc aparatul ,e foarte ok,doar k doare..dar ,nah ...trece.Din cauza lenei,bat-o vina,mai apelez si la bic...si e foarte urat, cateodata ma irit ... Am citit pe aici de un "spray cu ledocaina" parca,am inteles ca e un spary anestezic.Imi poate da cineva mai multe detalii ? merci :*
papusee
Postat pe 26 August 2008 12:21
De la: girll66, la data 2008-08-26 12:21:32Eu ,cand m-am epilat prima oara cu ceara ,cred k vreo 3 4ore (nu exagerez) m-am plimbat prin casa,injuram de mama focului .Atunci a fost prima si ultima oara cand am facut chestia asta :D .Acum folosesc aparatul ,e foarte ok,doar k doare..dar ,nah ...trece.Din cauza lenei,bat-o vina,mai apelez si la bic...si e foarte urat, cateodata ma irit ... Am citit pe aici de un "spray cu ledocaina" parca,am inteles ca e un spary anestezic.Imi poate da cineva mai multe detalii ? merci :*

da, cum am spus si mai sus se gaseste spray cu lidocaina care este folosit in stomatologie si dermatoligie pt interventii minore dar la mine nu are absolut nici un efect
believe
Postat pe 26 August 2008 16:08
asa-i.cheltuiti bani degeaba pe lidocain spray. nu are efect pe picioare
aly_b
Postat pe 26 August 2008 19:37
mi-am luat si eu lidocaina. ieri seara am testato sa ma asigur ca nu am reactii negative de la ea. azi plec la cosmeticiana sa ma fac curata-curata. sper sa-mi fie de folos spray-ul, ca de nu alta...
desi ieri seara parca parca mi-a amortit zona intima care urmeaza azi sa fie lucrata.
va zic in citeva zile daca a fost efectul lidocainei sau am tras iar chinuri.

maya
Postat pe 29 August 2008 09:38
INAGRIL, MIAHAELLA TE SALUTA SI ITI RECOMAD CREMA FUCIDIN PE CARE O POTI CUMPARA DE La FARMACIE, COSTA APROX. 15 LEI,,,
AM SI EU O INTREBARE FETELOR: CE SUBSTANTE SE PUN IN CEARA PTR EPILAT SI DE UNDE SE POT CUMPARA...AS VREA SA MA EPILEZ ACASA...DOAR PE PICIOARE, INGHINAL TOTAL SI AXIAL MA DUC LA SALON.. MULTUMESC
VA PUP
PAKY
Postat pe 29 August 2008 17:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Epilarea definitiva 3 De la: kudika_1001343 15 Martie 2016 15:20
Utilizati penseta la epilare inghinala? 39 De la: 18 August 2014 21:09
Metode si Trucuri anti-durere 2 De la: kudika049846 22 Aprilie 2010 23:10
help.me! 2 De la: ad__83 13 Aprilie 2011 10:27
epilarea definitiva 57 De la: 10 Mai 2014 11:12