Setari Cookie-uri

tiroidita autoimuna

- Euthyrox-ul contine o subst. chimica asemanatoare DAR NU identica (!!!) cu hormonul uman T4. Diferentele pot crea probleme, mai mari decat credeti !
- in ficat are loc conversia T4 in T3 (forma activa) - deci trebuie investigat si aici !
- poate exista rezistenta celulara la hormonii tiroidieni
Inteleg ca tiroida ta exista inca - tot ceea ce-ti trebuie este o analiza amanuntita a conditiei ei: toxicitate, deficite nutritionale, stres emotional, legatura cu suprarenalele etc
dusa
Postat pe 4 Noiembrie 2012 23:26
SI UNDE POT DEPISTA SI "ANOMALIILE " DE CARE SPUNE-AI CE MEDIC SAU CLINICA MAI CONCRET AR PUTEA DA UN RASPUNS SI ACESTOR DEFICIENTE .......SIMAI EXACT DACA POT FI CORECTATE!!!!!
kudika_19985
Postat pe 5 Noiembrie 2012 15:20
Inainte de a ne gandi la CINE face, ar trebui mai intai inteles CE TREBUIE SA FACA!
Trebuie sa faca o ANALIZA FUNCTIONALA a tiroidei: aceasta se poate face folosind metodele clasice (analizele de sange)sau analiza firului de par sau analiza energetica.
Eu personal folosesc analiza energetica, dar rezultate bune se pot obtine cu oricare dintre metode, daca LOGICA este OK.
Deficientele pot fi corectate - dar rezolvarea este laborioasa si specifica fiecarui caz, fiecarei persoane. Din pacate putine persoane inteleg acest lucru, majoritatea vor o solutie "la pachet": o capsula/zi si gata ! Dar ceea ce nu stiti este ca solutia "la pachet" poate avea efecte adverse cu bataie fff. lunga: chist, fibrom, fibroadenom etc



dusa
Postat pe 7 Noiembrie 2012 18:18
multumesc,dar eu am probleme de cind aveam 15 ani cind o fiinta draga mie a trecut in nefiinta si o data cu ea o parte ,,buna'' din mine s-a stins! nu dramatizez dar pe atunci asa am perceput moartea ei! timpul nu m-a lasat sa uit acest eveniment si si-a pus amprenta asupra mea prin tiroida care pina la premenopauza nu ma chinuit chiar asa dar acuma isi face de cap!am un nodul care cind apare cind dispare ;nici mie nu-mi vine sa cred cum evolueaza.sunt sub tratament cu euthirox 100micrograme.singurul lucru e ca nu mai simt oboseala ceea mare(dar nu mi-a trecut de tot) si nu mai sunt asa "umflata'' (retentie de apa) in rest nu cumosc prea mare lucru de cind iau tratament.unii medici spun ca se va linisti(tiroida) cind voi intra la menopauza chiar nu mai stiu ce sa cred ,dar nici nu as vrea sa ma trezesc cu vre-o surpriza!!!as vrea sa-mi dati un sfat cine a mai patit la fel.
kudika_19985
Postat pe 7 Noiembrie 2012 22:45
Imi pare rau sa-ti "ravasesc" sperantele, dar menopauza este departe de a fi "taramul linistii si fericirii" !
In primul rand trebuie sa iei niste masuri INAINTE de a ajunge la menopauza deoarece sper ca interesata CUM si CAT de REPEDE imbatranesti.
Posibil ca tiroidita ta sa fie cuplata cu insuficienta suprarenalelor (posibil dupa trauma - simptom: oboseala care nu dispare) si in acest caz menopauza va fi "crunta" - ideal o femeie se bazeaza pe hormonii produsi de suprarenala ca inca sa functioneze BINE la menopauza - dar cand suprarenalele sunt obosite atunci procesul de imbatranire este accelerat si nici nu vrei sa stii cat de repede te ingrasi, te ridezi, faci tensiune etc
Scuze pt digresiunea cu menopauza - poate ca nu toate fetele sunt interesate - dar ceea ce doresc eu sa tineti minte este ca TOATE problemele de sanatate se AGRAVEAZA la menopauza - deci trebuie lucrat INAINTE !)
dusa
Postat pe 8 Noiembrie 2012 17:03
Ce sa facem sa fim sanatoase la batranete???
Ma gandesc sa avem celule sanatoase, curate, aprovizionate si protejate. Eu cred ca merg pe un drum bun :) . Sper sa gasiti fiecare alimentele si suplimentele potrivite. Sanatate multa tuturor!
Ildikuta
Postat pe 9 Noiembrie 2012 13:16
De la: kudika_19985, la data 2012-11-05 15:20:17SI UNDE POT DEPISTA SI "ANOMALIILE " DE CARE SPUNE-AI CE MEDIC SAU CLINICA MAI CONCRET AR PUTEA DA UN RASPUNS SI ACESTOR DEFICIENTE .......SIMAI EXACT DACA POT FI CORECTATE!!!!!

Daca tiroida ta nu functioneaza normal...mergi la endocrinolog..nu unul..2 sau trei..ptr,ca fiecare iti va face ecografie...si-ti va spune versiunea lui ..a fluturasului..tiroida e a doua inima a corpului....fa si analizele de sange..TSH..F3 -f4...si aici vede cum esti!

poti avea si aletele...!sanatate multa..nu avea frica..sunt perata de tiroida!
doridor
Postat pe 9 Noiembrie 2012 14:30
mamei mele i-a sugerat o prietena sa cumpere niste pastile pentru detoxifiere. a auzit cineva de pastilele astea Hyperdetox, stie careva daca sunt bune? le-a gasit aici http://infit.ro/produs-de-slabit/hyperdetox/
kudika_20652
Postat pe 9 Noiembrie 2012 15:51
Buna, am 26 de ani si urma cu cateva luni am fost la biorezonanta magnetica si mi-a iesit o disfunctie usoara a glandelor suprarenale. Mi s-a recomandat tinctura de lemn dulce si sa merg la medicul endocrinolog. Am mers la endocrinolog si acesta m-a trimis la analize de sange. Mi-a iesit foarte crescut numarul anticorpilor anti-tiroglobulina si anti-TPO, TSH este in limite normale si am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna asimptomatica. DHEA-S mi-a iesit putin sub limita, dar dupa cateva luni, a iesit in limitele normale.
Nu ma doare nimic, dar as vrea sa stiu ce pot face pentru ca boala sa nu progreseze, sa-mi ramana in limite normale TSH-ul si sa scada numarul de anticorpi. De asemenea as vrea sa fac si alte investigatii la glanda suprarenala sa vad daca nu e vreo problema si acolo, deoarece am citit ca tiroidita autoimuna vine la pachet cu altele din pacate.
As fi interesata sa tratez cauza, adica sa imi echilibrez sistemul imunitar, sa-l fac sa inteleaga ca suntem in aceeasi echipa si nu trebuie sa lupte impotriva mea. :)
Sunt deschisa pentru sfaturi, idei, tratamente naturiste, alte investigatii.
Multa sanatate tuturor!
kudika_24030
Postat pe 23 Decembrie 2012 16:10
"Intelegerea" cu sistemul imunitar poate fi, deocamdata, unidirectionala: ar trebui sa te "uiti" bine la el si sa intelegi la ce a reactionat: biotoxine sau toxicitate. Este bine ca ai fost la biorezonanta (iti da expozomul, nu doar infectiile curente), DAR ar fi trebuit sa ti se spuna DE CE sistemul imunitar ataca tiroida: NU ti s-a spus - poate ca aparatul nu era asa de performant sau poate ca terapeutul nu era suficient pregatit - spre stiinta ta, pot sa-ti spun ca sunt cateva mii de aparate de biorezonanta in RO, dar sub 100 de persoane au atestatul de lucru cu ele !
As dori sa mai fac o mica precizare: fetele cu probleme la sani, fibrom sau endometrioza ar fi bine sa se abtina sa foloseasca tinctura de lemn dulce - efectul subiectiv este extraordinar de bun - mai ales in premenopauza / menopauza - dar extractul contine fitohormoni puternici ce pot initia sau genera cresteri tumorale necontrolate.
dusa
Postat pe 28 Decembrie 2012 21:07
De la: dusa, la data 2012-12-28 21:07:08"Intelegerea" cu sistemul imunitar poate fi, deocamdata, unidirectionala: ar trebui sa te "uiti" bine la el si sa intelegi la ce a reactionat: biotoxine sau toxicitate. Este bine ca ai fost la biorezonanta (iti da expozomul, nu doar infectiile curente), DAR ar fi trebuit sa ti se spuna DE CE sistemul imunitar ataca tiroida: NU ti s-a spus - poate ca aparatul nu era asa de performant sau poate ca terapeutul nu era suficient pregatit - spre stiinta ta, pot sa-ti spun ca sunt cateva mii de aparate de biorezonanta in RO, dar sub 100 de persoane au atestatul de lucru cu ele !
As dori sa mai fac o mica precizare: fetele cu probleme la sani, fibrom sau endometrioza ar fi bine sa se abtina sa foloseasca tinctura de lemn dulce - efectul subiectiv este extraordinar de bun - mai ales in premenopauza / menopauza - dar extractul contine fitohormoni puternici ce pot initia sau genera cresteri tumorale necontrolate.


kudika226898
Postat pe 29 Decembrie 2012 15:59
Are cineva palpitatii de la eutyrox?
Se pare ca de 10 luni iau pastila asta și nu m-am obișnuit cu ea,se poate înlocui cu ceva?am tiroidian autoimuna si iau eutyrox de 100.
tigercat
Postat pe 29 Decembrie 2012 21:29
eu am luat euthyrox de 25 timp de o luna jumate pt tiroidita autoimuna. Am avut palpitatii, am fost agitata, m-a bagat intr-o anxietate si am facut niste atacuri de panica urate. Prima zi de Craciun mi-am petrecut-o la urgenta. M-a bagat direct la psihiatrie euthyroxul. Acum nu-l mai iau. Iau Cipralex pt atacurile de panica si sunt mai bine.

Iti doresc multa sanatate!
Ghicicummacheama
Postat pe 29 Decembrie 2012 22:19
SI EU AM ACELEASI PROBLEME SI AM INCERCAT DE LE-AM LASAT CITEVA ZILE SI NU AM MAI AVUT PALPITATII. MEDICUL CURANT MIA ZIS SA I-AU ATENOLOL PINA SE OBISNUIESTE ORG. CU DOZA DE EUTHYROX (100MG.) PT CA DOZA ACCELEREAZA METABOLISMUL CARE DIN CAUZA BOLII (HIPOTIROIDISM) ESTE LENT IAR DOZA JUSTA FACE CA METABOLISMUL SA FUNCTIONEZE MAI RAPID DECIT ERA OBISNUIT
kudika_19985
Postat pe 2 Ianuarie 2013 19:40
De la: dusa, la data 2012-12-28 21:07:08"Intelegerea" cu sistemul imunitar poate fi, deocamdata, unidirectionala: ar trebui sa te "uiti" bine la el si sa intelegi la ce a reactionat: biotoxine sau toxicitate. Este bine ca ai fost la biorezonanta (iti da expozomul, nu doar infectiile curente), DAR ar fi trebuit sa ti se spuna DE CE sistemul imunitar ataca tiroida: NU ti s-a spus - poate ca aparatul nu era asa de performant sau poate ca terapeutul nu era suficient pregatit - spre stiinta ta, pot sa-ti spun ca sunt cateva mii de aparate de biorezonanta in RO, dar sub 100 de persoane au atestatul de lucru cu ele !
As dori sa mai fac o mica precizare: fetele cu probleme la sani, fibrom sau endometrioza ar fi bine sa se abtina sa foloseasca tinctura de lemn dulce - efectul subiectiv este extraordinar de bun - mai ales in premenopauza / menopauza - dar extractul contine fitohormoni puternici ce pot initia sau genera cresteri tumorale necontrolate.
Imi place de tine, stii e vorbesti! Bravo!
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:54
Mama mea avea palpitatii urate , a avut o tumoare la glanda tiroida de 5 cm si s-a absorbit cu Imune in 6 luni. Este greu de crezut, dar ma bucur :) . Euthyrox nu a luat. Ati intrbat despre ceva bun ptr tiroida, acesta e Imune si a dat rezultate minunate si in tiroidita Hashimoto, este tot o boala autoimuna si in 6 luni au revenit analizele la normal la o prietena, ea a ramas insarcinata si a refuzat Eutyroxul, a luat 2 caps /zi Imune. Acum are un copil minunat :) . Daca aveti intrebari scrieti-mi sau 0767756300. Multa sanatate !
Ildikuta
Postat pe 4 Februarie 2013 11:36
homeopatie ati incercat careva, pentru scapat de euthirox?
tigercat
Postat pe 4 Februarie 2013 14:33
De la: tigercat, la data 2013-02-04 14:33:58homeopatie ati incercat careva, pentru scapat de euthirox?


O prietena a fost sfatuita chiar de homeopat sa nu renunte la Euthyrox...semn ca stiu ei prea bine ce "frectii" recomanda...
kudika226898
Postat pe 4 Februarie 2013 18:37
mie mi-a facut rau Euthyrox, mi-a fost rau de la ele.
Am si eu tiroidita, in faza incipienta, cu TSH normal inca.

Nu am auzit nimic de Imune, dar o sa ma uit.
Ghicicummacheama
Postat pe 4 Februarie 2013 18:43
Ma bucur ca o sa va interesati :). Daca ajungeti sa incepeti vreodata sa mancati microalge, fiti atenta sa incepeti cu o capsula /zi si multe lichide (mai ales apa) , la 20 kg corp 1l de apa. Am spus "sa mancati" ca e de fapt mancare, hrana vie, 1g de alge = 1 kg de legume verzi. Va trimit ceva , poate va ajuta... http://greengold-imune.webs.com/apps/videos/videos/show/16507577-microalgele-si-sistemul-endocrin
Ildikuta
Postat pe 4 Februarie 2013 20:15
da, am incercat cu THYREOIDEA GL.(CH9) exact asa e scris pe tub ,fabricat de PLANTEXTRAKT la CLUJ. adevarul e ca nu m-am prezentat la control asa cum mi-a spus medicul si nici nu am respectat indicatiile.dar in timpul cit le-am luat am mai atenuat simptomele de oboseala si anxietate. trebuia sa vin la control la 2 luni dar cum vin o data pe an acasa,din strainatate, nu m-am tinut de tratament iar doctorita mi-a promis rezultate dar sa urmez intocmai indicatiile ei.cea ce eu nu am putut face si regret, ca toti ce-i ce au ascultat-o s-au laudat cu rezultate remarcabile (chiar vindecare) tiroida fiind o boala a sufletului,mai mult.sunt sigura ca as fi avut rezultate daca aveam posibilitatea de a merge la control.incearca intai naturist apoi si alopat dar dupa tratarea simptomelor intoarcete la naturiste bafta si multa sanatate
kudika_19985
Postat pe 4 Februarie 2013 21:02
De la: kudika_19985, la data 2013-02-04 21:02:06da, am incercat cu THYREOIDEA GL.(CH9) exact asa e scris pe tub ,fabricat de PLANTEXTRAKT la CLUJ. adevarul e ca nu m-am prezentat la control asa cum mi-a spus medicul si nici nu am respectat indicatiile.dar in timpul cit le-am luat am mai atenuat simptomele de oboseala si anxietate. trebuia sa vin la control la 2 luni dar cum vin o data pe an acasa,din strainatate, nu m-am tinut de tratament iar doctorita mi-a promis rezultate dar sa urmez intocmai indicatiile ei.cea ce eu nu am putut face si regret, ca toti ce-i ce au ascultat-o s-au laudat cu rezultate remarcabile (chiar vindecare) tiroida fiind o boala a sufletului,mai mult.sunt sigura ca as fi avut rezultate daca aveam posibilitatea de a merge la control.incearca intai naturist apoi si alopat dar dupa tratarea simptomelor intoarcete la naturiste bafta si multa sanatate


Se trateaza cauza, nu simptomele...si nu va jucati cu tiroida...urmati tratamentul prescris de medic si lasati ierburile...
kudika226898
Postat pe 5 Februarie 2013 08:13
Cum trateaza substitutia hormonala recomandata de medic (adica Euthyrox-ul ) o boala autoimuna (Hashimoto) ?
Ce CAUZE trateaza Euthyrox-ul ?
dusa
Postat pe 5 Februarie 2013 15:07
De la: dusa, la data 2013-02-05 15:07:29Cum trateaza substitutia hormonala recomandata de medic (adica Euthyrox-ul ) o boala autoimuna (Hashimoto) ?
Ce CAUZE trateaza Euthyrox-ul ?


Nu stiu de ce mi l-a dat.

Am TSH, T3, T4 in valori normale.

Am avut niste tremuraturi de inima, de aceea am ajuns la ea. Anti TPO era in jur de 124.
Mi-a dat Eyuthyrox si dupa o luna jumate m-a bagat cu hipertiroidism in urgenta
Ghicicummacheama
Postat pe 5 Februarie 2013 15:10
ATPO-ul poate fi dezechilibrat si in boli ca tiroidita Grave's (hipertitroidism), anemia pernicioasa, deabet tip I si alte boli autoimune.
Trebuia sa faci investigatii suplimentare ... asa ai fost victima unei erori medicale ca atatea altele ... imi pare rau, si nu are nimeni dreptul sa-ti recomande:
"si nu va jucati cu tiroida...urmati tratamentul prescris de medic si lasati ierburile ..."
dusa
Postat pe 6 Februarie 2013 13:43
Alte boli autoimune ????????? Cum ar fi ce Ma speriati. Ce analize ar trebui sa mai fac ?
Ghicicummacheama
Postat pe 6 Februarie 2013 13:46
de doua ori am fost tratata incorect din septembrie-decembrie 2012. M-au dat peste cap complet, in decembrie am ajuns sa nu mai pot sa vorbesc din lipsa de forta, nu puteam sa ma ridic din pat singura si nici sa merg la baie
Ghicicummacheama
Postat pe 6 Februarie 2013 13:48
De la: dusa, la data 2013-02-06 13:43:49ATPO-ul poate fi dezechilibrat si in boli ca tiroidita Grave's (hipertitroidism), anemia pernicioasa, deabet tip I si alte boli autoimune.
Trebuia sa faci investigatii suplimentare ... asa ai fost victima unei erori medicale ca atatea altele ... imi pare rau, si nu are nimeni dreptul sa-ti recomande:
"si nu va jucati cu tiroida...urmati tratamentul prescris de medic si lasati ierburile ..."



Ba are...
Sunt destui oameni bolnavi care cad victime vanzatorilor de iluzii...
kudika226898
Postat pe 6 Februarie 2013 17:37
Medicii de multe ori dau gres!!!!!!!

Am testat-o pe pielea mea de doua ori in a doua jumatate a anului trecut. Fara tratament sunt mai bine decat cu....
Ghicicummacheama
Postat pe 6 Februarie 2013 17:41
eu m-am lamurit de endocrinologi si de euthyroxul lor....asa ca incerc altceva, daca de un an nu au reusit sa ma stabilizeze.
tigercat
Postat pe 7 Februarie 2013 08:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfat ! 2 De la: bombonica_dulce 7 Noiembrie 2010 16:11
MA POATE AJUTA CINEVA? 5 De la: healthy003913_maria 16 Februarie 2010 18:00
intrebare 2 De la: kraszi 27 Aprilie 2010 12:39
tiroida 8 De la: kudika_15604 9 Iulie 2014 15:30
BON VIVA-Osteoporoza 33 De la: corina_vs1 23 Septembrie 2014 21:45