Setari Cookie-uri

Analizele pt nunta

Ce analize trebuiesc facute inainte de cununia civila si cam cat costa acestea...?Pot fi facute si cu trimitere de la doctorul de familie(macar pt unul dintre noi)?Ma poate ajuta cineva???As dori sa stiu de asemenea dak pot fi facute mai devreme si sa ridicam rezultatul atunci cand trebuiesc depuse la starea civila.Vom fi plecati in srtainatate exact atunci inainte si ne intoarcem la fix ca sa depunem actele...
Diamond_grace
Postat pe 16 Iulie 2009 19:11
Noi am facut analizele la Policlinica Titan unde este medicul nostru de familie. Nu ne-au costat decat 100 lei (1 milion lei vechi). Au constat in analize de sange si razele la plamani. Am ridicat Certificatele prenuptiale inainte de nunta, vinerea, iar lunea am fost sa depunem actele, dar data emiterii era cea de luni, ca sa fie valabile 14 zile (adica inclusiv in ziua casatoriei).
iuliam
Postat pe 27 Iulie 2009 10:33
Multumesc mult pt ajutor!:) Esti o dulce.Credeam ca nu a raspuns nimeni la topic...Dar uite de exemplu eu am doctor de familie dar el nu.Poate merge cu mine la al meu?Precizez ca nu are nici carte de munca si nici carnet de student.
Diamond_grace
Postat pe 5 August 2009 14:56
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 12:40
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:28
Poate merge cu tine si sa isi plateasca..noi am fost la medicul de familie tot din Titan, care nu era si medicul lui, si am achitat o taxa ..daca nu ma insel 45 sau 55 lei (separat de taxa de 100 lei ).
corina_bacau
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:22
Multumesc frumos pt raspuns!:) Am rezolvat.Am achitat 1 milion de mii de lei vechi la doctorul meu de familie si ne-a dat analizele fara sa facem de fapt vreo analiza...:D Nici macar nu a trebuit sa vina si el cu mine!!!Luni depunem actele...
Diamond_grace
Postat pe 5 Septembrie 2009 22:08
cu cate zile inainte trebuie depuse actele?
ditzeta
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:20
cu cate zile inainte trebuie depuse actele?
ditzeta
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:20
De la: ditza_salagica, la data 2009-09-08 21:20:52cu cate zile inainte trebuie depuse actele?


buna, actele la primarie trebuie depuse cu 14 zile inainte, astfel sa fie valabile in ziua nuntii, adica din momentul in care le depui ele sunt valabile 14 zile ... uf, nu stiu dc m-am facut inteleasa
imi_ase
Postat pe 9 Septembrie 2009 08:41
Analizele medicale cerute prin lege nu sunt valabile decat 14 zile calendaristice, si nu se poate programa casatoria fara dovada “medicala” a faptului ca va puteti casatori. Deci NU se poate face cererea de casatorie INAINTE de 14 zile calendaristice de data cununiei, intrucat in acest caz ar expira certificatele medicale.
Dar daca mergeti DUPA aceasta data riscati sa nu mai gasiti libera programarea cununiei la o ora rezonabila in ziua in care doriti sa va cununati (mai ales daca doriti sa aveti cununia sambata).

Solutia este una singura: sa va duceti la primarie cu cererea EXACT cu 14 zile calendaristice anterior datei cununiei. Dar sa aveti si certificatele medicale datate cu EXACT aceeasi zi! Suna un pic ciudat? Nu este chiar asa ciudat…..daca vorbiti cu medicul, spitalul sau clinica de unde va luati certificatele medicale, acestia vor sti mai bine cum sa procedeze ca pe certificate sa apara exact data de care aveti nevoie. Impotant este, insa, sa discutati cu ei cu aproximativ 3-4 saptamani inaintea evenimentului, pentru ca rezultatul anumitor analize se da dupa 7-10 zile.
Avand in vedere ca majoritatea cununiilor se stabilesc sambata, fix 14 zile inainte ar pica tot sambata, adica intr-o zi nelucratoare a biroului care inregistreaza cererile de casatorie. Daca acesta este cazul, atunci nu sambata, ci in urmatoarea LUNI dimineata trebuie sa mergeti la primarie, impreuna cu toate actele necesare, pentru a depune cererea de casatorie. Data certificatelor medicale poate fi sambata, duminica sau luni….oricare dintre aceste date sunt valabile.
In primul rand, la primarie va fi nevoie de Cererea de Casatorie, pe care o veti completa la primarie direct, la dactilografa de acolo….sau pe care o puteti descarca de pe site-urile primariilor. Este un formular tip, dar care trebuie de cele mai multe ori sa fie completat prin dactilografiere sau imprimare, NU completat de mana.

Celelalte acte necesare sunt:
a) actul de identitate in original(ar fi de preferat sa aveti si o copie la dvs.;
b) certificatul de nastere, in original si in copie;
c) certificatul medical privind starea sanatatii. Certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu se poate casatori; Atentie!! Fiecare oficiu al starii civile cere un anumit tip de analize, deci interesati-va din timp la primaria unde doriti sa va cununati.
e) timbre fiscale
d) acte, in original si in copie traduse si legalizate ori certificate de ofiterul de stare civila, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul.
OANALAV81
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:20
Fa-ti reclama pe alte site-uri. Tarotul nu are legatura cu ce discutam noi aici.
abcd_grace
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:05
Buna, da te potzi duce la medicul de familie cu ceva in plic si se rezolva toata treaba asta cu analizele. noi asa am facut.
carmendidi
Postat pe 22 Octombrie 2009 15:32
Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 16:04
Buna!...nu e chiar obligatoriu sa faci acele analize...poti merge la medicul de familie, platesti acea taxa si iti completeaza certificatele fara analize...noi nu le-am facut, si multi altii
inaelena_grace
Postat pe 30 Martie 2010 10:13

PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
Marry_grace
Postat pe 30 Martie 2010 11:31
e bine sa-ti faci analizele de sange inainte de nunta...
eu am descoperit ca am rh negativ si sotul pozitiv...deci e o mica problema cand o sa facem bebe!!!deci e fff bine sa le faci...
nici noi nu am vrut sa le facem dar medicul ne-a recomandat sa le facem pt binele nostru!!
popaioana27
Postat pe 30 Martie 2010 11:51
Acte necesare pentru cununia civila

In primul rand e bine de stiut ca varsta legala pentru casatorie este de 16 ani pentru femei, si de cel putin 18 ani pentru barbati.

Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie

Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.

1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.
CASA DE PIATRA ! Si eu am cununia in 24 aprilie 2010.
_melissa_
Postat pe 30 Martie 2010 13:10
Nu te gandesti cat rau ii faci doctorului tau scriind pe site ca ti-a dat analizele fara sa faceti vreo una?
daca cineva urmareste ar putea sa determine IP de unde scrii tu si apoi sa ai si tu si dr necazuri.
grace005191
Postat pe 30 Martie 2010 23:10
De la: grace005191, la data 2010-03-30 23:10:29Nu te gandesti cat rau ii faci doctorului tau scriind pe site ca ti-a dat analizele fara sa faceti vreo una?
daca cineva urmareste ar putea sa determine IP de unde scrii tu si apoi sa ai si tu si dr necazuri.


E na? chiar asa ? Crezi ca intereseaza pe cineva ca a dat ea spaga 50 de roni unui doctor ? /:) tu te auzi ce vorbesti?sigur sta cineva sa vada de la ce ip trimite ea pachetele..dar ce te faci daca e in retea? si are un ip de retea? de unde o ia? ne ia pe toti la rost? :)) Hai ca m-am distrat
grace008761
Postat pe 29 Mai 2010 18:47
dragule grace 008761 daca taceai filozof ramineai,credema sunt in masura sa iti afirm ca grace 005191 are dreptate,aveti grija cu afirmatiile astea ca sunt foarte periculoase eu stiu pe proprie experienta,mai multe detalii nu dau ,decit va rog sa aveti grija la tipul acela de afirmatii ca cineva poate va face un bn si voi asa faceti un rau
grace_mihaela
Postat pe 17 Iulie 2010 11:29
Daa sigur se inscrie la medicul tau de familie si nu-i nici o problema. sa fa fie de bine nunta si casa de piatra.:)
mprintesa
Postat pe 17 Iulie 2010 12:01
Daa sigur se inscrie la medicul tau de familie si nu-i nici o problema. sa fa fie de bine nunta si casa de piatra.:)
mprintesa
Postat pe 17 Iulie 2010 12:01
trebuie sa depuneti analizele cu 2 saptamani inainte.
laura_irina
Postat pe 19 Iulie 2010 08:59
buna,,intra si sambata si duminica la nr?14 zile cu tot/
claudoolce
Postat pe 4 Mai 2012 20:28
De la: claudoolce, la data 2012-05-04 20:28:50buna,,intra si sambata si duminica la nr?14 zile cu tot/



Paisprezece zile lucratoare!!!
MissRainbow
Postat pe 4 Mai 2012 20:35
De la: grace005191, la data 2010-03-30 23:10:29Nu te gandesti cat rau ii faci doctorului tau scriind pe site ca ti-a dat analizele fara sa faceti vreo una?
daca cineva urmareste ar putea sa determine IP de unde scrii tu si apoi sa ai si tu si dr necazuri.

minunat...sã dea...ºpãgaru satului...
Laurentiu_Rigafrypto_1
Postat pe 4 Mai 2012 20:44
De la: Laurentiu_Rigafrypto_1, la data 2012-05-04 20:44:49
De la: grace005191, la data 2010-03-30 23:10:29Nu te gandesti cat rau ii faci doctorului tau scriind pe site ca ti-a dat analizele fara sa faceti vreo una?
daca cineva urmareste ar putea sa determine IP de unde scrii tu si apoi sa ai si tu si dr necazuri.

minunat...sã dea...ºpãgaru satului...
...dacã se þine de gãinãrii...sã dea samã...
Laurentiu_Rigafrypto_1
Postat pe 4 Mai 2012 20:50
Buna eu fac nunta in 12 februarie anul viitor cu cat timp inainte ar trebui sa depun actele si cu cat timp inainte ar trebui sa imi fac analizele
Andreea_Kis_1
Postat pe 26 Noiembrie 2016 12:48
De la: Andreea_Kis_1, la data 2016-11-26 12:48:59Buna eu fac nunta in 12 februarie anul viitor cu cat timp inainte ar trebui sa depun actele si cu cat timp inainte ar trebui sa imi fac analizele
intrebi dotorul de familie.le depui cu doua zile mai dvreme
krizantema
Postat pe 26 Noiembrie 2016 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-am prins sotul masturbandu-se in fata camerei web 81 De la: aliali41 7 Iunie 2010 08:59
M-AM MARITAT!!!!!! 21 De la: miresssssica 11 Februarie 2010 15:33
Cum faci fata `surprizelor` neplacute din ziua nuntii??? 30 De la: oanaiulliana 2 Noiembrie 2009 09:09
mirese din craiova 38 De la: kudika069924 6 Ianuarie 2011 23:40
Violenta sau nu? 2 De la: kudika_952386 20 Ianuarie 2014 18:33