Setari Cookie-uri

Am nevoie de sfatul unei femei mature.

Buna! Am doar 17 ani jumatate si sunt intr-o relatie de un an cu un barbat cu 10 ani mai mare, care intamplator mi-a fost si profesor in clasa a 8-a. Parintii mei l-au acceptat extrem de greu, am trecut prin o gramada de incercari si probleme, tinand cont ca nu prea puteam sa ne afisam in public impreuna... dar toate le-am depasit pentru ca ne iubeam cu adevarat. Totul a fost perfect: m-a ajutat de fiecare data cand am avut nevoie, era in permanenta langa mine, nu mi-a cerut niciodata sex, dat fiind faptul ca el a fost primul meu iubit.
De ceva timp simt ca m-am racit extrem de mult de el. Poate ca m-am saturat sa ma ascund de lume, mai ales ca ma si aflu la varsta cand parerea celorlalti conteaza foarte mult.
Inca il iubesc dar nu-mi imaginez un viitor impreuna cu el. Eu vreau sa-mi continui studiile in UK, el e foarte comod... simt ca nu evolueaza deloc din punct de vedere profesional si emotional. Plus ca la aproape 28 ani ar trebui sa se gandeasca serios la intemeierea unei familii, chestie pe care eu nu o sa pot sa i-o ofer in viitorul prea apropiat: sunt genul de persoana disperata dupa cariera si cred ca sunt muuuult prea tanara si ca sa ma gandesc la asta. Eu sunt cea care trebuie sa-l impinga de fiecare data de la spate si uneori chiar obosesc.
I-am spus ce simt si i-am cerut sa luam o pauza. Momentul a fost destul de dificil pentru mine pentru ca a inceput sa planga si sa ma copleseasca cu nenumarate cadouri, sa-mi faca promisiuni si chiar imi era mila de el deoarece mereu s-a comportat exagerat de frumos cu mine si chiar nu mi-a gresit cu nimic. La doar cateva zile a aparut alt tip in viata mea: chipes,inteligent, carismatic, stapan pe sine si doar cu un an mai mare. Am iesit de cateva ori in oras cu el, mai mult fortata de prietenele mele care erau de-a dreptul fermecate de el, ne-am sarutat dar pur si simplu totul s-a desfasurat mecanic... n-am simtit nimic si toata noaptea am plans.
Ambii tipi ma cauta si imi cer sa ne intalnim... si habar n-am ce ar trebui sa fac.Sa o inchei cu primul? Cu al doilea? Sau cu amandoi?
Multumesc mult!
kudika_961751
Postat pe 18 Aprilie 2014 11:58
daca zici ca esti disperata sa faci cariera, de ce iti bati atat capul cu unul si altul? te cam contrazici

Muse__
Postat pe 18 Aprilie 2014 14:35
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 11:58:37Buna! Am doar 17 ani jumatate si sunt intr-o relatie de un an cu un barbat cu 10 ani mai mare, care intamplator mi-a fost si profesor in clasa a 8-a. Parintii mei l-au acceptat extrem de greu, am trecut prin o gramada de incercari si probleme, tinand cont ca nu prea puteam sa ne afisam in public impreuna... dar toate le-am depasit pentru ca ne iubeam cu adevarat. Totul a fost perfect: m-a ajutat de fiecare data cand am avut nevoie, era in permanenta langa mine, nu mi-a cerut niciodata sex, dat fiind faptul ca el a fost primul meu iubit.
De ceva timp simt ca m-am racit extrem de mult de el. Poate ca m-am saturat sa ma ascund de lume, mai ales ca ma si aflu la varsta cand parerea celorlalti conteaza foarte mult.
Inca il iubesc dar nu-mi imaginez un viitor impreuna cu el. Eu vreau sa-mi continui studiile in UK, el e foarte comod... simt ca nu evolueaza deloc din punct de vedere profesional si emotional. Plus ca la aproape 28 ani ar trebui sa se gandeasca serios la intemeierea unei familii, chestie pe care eu nu o sa pot sa i-o ofer in viitorul prea apropiat: sunt genul de persoana disperata dupa cariera si cred ca sunt muuuult prea tanara si ca sa ma gandesc la asta. Eu sunt cea care trebuie sa-l impinga de fiecare data de la spate si uneori chiar obosesc.
I-am spus ce simt si i-am cerut sa luam o pauza. Momentul a fost destul de dificil pentru mine pentru ca a inceput sa planga si sa ma copleseasca cu nenumarate cadouri, sa-mi faca promisiuni si chiar imi era mila de el deoarece mereu s-a comportat exagerat de frumos cu mine si chiar nu mi-a gresit cu nimic. La doar cateva zile a aparut alt tip in viata mea: chipes,inteligent, carismatic, stapan pe sine si doar cu un an mai mare. Am iesit de cateva ori in oras cu el, mai mult fortata de prietenele mele care erau de-a dreptul fermecate de el, ne-am sarutat dar pur si simplu totul s-a desfasurat mecanic... n-am simtit nimic si toata noaptea am plans.
Ambii tipi ma cauta si imi cer sa ne intalnim... si habar n-am ce ar trebui sa fac.Sa o inchei cu primul? Cu al doilea? Sau cu amandoi?
Multumesc mult!



Ce ar trebui sa faci????Sa inveti si sa termini cu relatiile amoroase cu persoane total nepotrivite cu tine!!!Tara geme de prostie si incultura,nu ii ingrosa randurile!!!!Ce ar fi cazul sa faci????Sa iti dai palme pana in momentul in care creierul ti se va curata de tampenii!!!Iti place un astfel de joc??Posibil,caci acolo unde exista libertinaj,tot acolo exista multa imaturitate si prostie!!!Scurt.
kudika_15804
Postat pe 18 Aprilie 2014 16:32
O sa incep prin a va multumi pentru timpul acordat.
Desi am citit raspunsul dvs. de mai multe ori, nu am inteles inca de unde ati tras concluzia ca as fi o persoana inculta si asa mai departe.
Cred ca sunteti mai in varsta decat mine, asa ca o sa am respectul necesar incat sa va ascult si sa incerc sa va inteleg punctul de vedere exprimat, in opinia mea, intr-o maniera care lasa de dorit.
Am lasat acest mesaj pentru ca am nevoie de ajutor, de sfaturi, chiar si de critica...
Dar oare nu se putea sa faceti asta putin mai elegant?
kudika_961751
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:09
Foarte urat si lipsit de eleganta comentariu de mai sus, asta ca o simpla remarca. Singurul/a care a dat dovada de multa imaturitate si prostie este chiar persoana care a lasat acea insiruire de cuvinte, care se vrea a fi un sfat, un ajutor pentru tine. Ma sperie stadiul in care se afla unele persoane.

Revenind la problema ta, singurul sfat pe care ti-l pot da este sa faci exact ceea ce simti. Nici mai mult nici mai putin. Sa nu te gandesti nici la ce vor spune oamenii, sa nu lasi fericirea ta pentru a celorlalti si nici sa nu te lasi influientata de diferite specimene cu doua picioare (oameni) care vor arunca tot felul de vorbe spre tine.

Tu esti singura care stie ce este mai bine sa faca. Daca simti ca il iubesti pe domnul mai in varsta si ca iti doresti CU ADEVARAT sa ramai mereu langa el, go for it! Dar trebuie sa te gandesti foarte bine. Nu e o diferenta exagerat de mare de varsta, dar din cate ai povestit tu, nu esti prea fericita langa el, si nu se merita sa iti pierzi si tu ani importanti de viata/studiu si sa il tii si pe el in loc degeaba. Viata langa un barbat mai in varsta este pe cat de frumoasa pe atat de obositoare si, pe alocuri, chinuitoare pentru tine. Este greu sa gasiti un echilibru intre varsta lui si a ta, intre pasiunile lui si ale tale. Dar repet, din punctul meu de vedere, este si una din cele mai frumoase relatii. El te poate ajuta inclusiv si pe viitor, cu cariera ta, te poate sfatui, este trecut prin mult mai multe lucruri decat tine.

Iar legat de celalalt baiat, cred ca a fost doar ceva pe moment, parerea mea. Oricand poate aparea altcineva.

In esenta, sfatul meu este sa alegi exact ce iti dicteaza inima, sa alegi fericirea ta. Tu stii cel mai bine ce simti.
surubelnita
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:50
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 17:09:59O sa incep prin a va multumi pentru timpul acordat.
Desi am citit raspunsul dvs. de mai multe ori, nu am inteles inca de unde ati tras concluzia ca as fi o persoana inculta si asa mai departe.
Cred ca sunteti mai in varsta decat mine, asa ca o sa am respectul necesar incat sa va ascult si sa incerc sa va inteleg punctul de vedere exprimat, in opinia mea, intr-o maniera care lasa de dorit.
Am lasat acest mesaj pentru ca am nevoie de ajutor, de sfaturi, chiar si de critica...
Dar oare nu se putea sa faceti asta putin mai elegant?



Draga mea,ti-am dat un sfat si daca acesta nu corespunde dorintelor tale este numai problema ta,nicidecum a vreunui user de aici!!!Si daca doresti sa intelegi in totala contradictie cu ceea ce ti-am spus,chiar nu mai are importanta ,caci ceea ce doresti de fapt este ca noi toti sa te incurajam in demersurile tale,fapt care pe mine ma lasa indiferenta in acest moment!!!Este adevarat,sunt o femeie matura,care,intamplator are si fiice ,care au trecut de varsta ta si care au avut cu totul alte preocupari la momentul respectiv,in afara legaturilor romantioase la varsta inceputului de adolescenta ,ca dovada ca ele se afla la un nivel bine determinat si in afara triunghiurilor amoroase!!!

Mai vrei un alt sfat??Bun!!!Incearca sa gasesti frumusetea vietii in lucruri cu adevarat valoroase la aceasta varsta,nu in dilema legata de existenta a doi barbati ,simultan in viata ta!!!!!Depune un minim efort ina te consulta si cu mama ta,de ce nu o faci????Ti-e teama ca iti va da un raspuns asemanator????Fii convinsa ca mama ta este suficient de inteleapta sa te indrume corect!!!!Sau indiferenta cu viata fiicei ei caci ,altfel nu ai fi prezenta aici!!!

Nu te-a calificat nimeni drept inculta sau proasta,dar,te rog,straduieste-te sa nu devii astfel!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:51
ii comic ce spui si greu de crezut
In primul rand nu are legatura cariera cu familia adica pot funciona impreuna foarte bine totul sta in gestionarea timpului,in al 2-lea ma indoiesc ca il impingi de la spate.
La 17 ani iti pui intrebari care nu-si au rostul, esti prea tanara sa te responsabilizeze cineva, deci fi cu ala cu care iti place sa-ti petreci timpul mai mult, nu are rost sa te incarci cu planuri ca singur nu stii ce vrei.
Eu ti-as sugera sa-ti exprimi creativitatea fara sa te gandesti la viitor, deocamdata.
Si pana la urma o sa vezi ca nimeni nu vrea cu adevarat cariera pentru cariera.
kudika_956063
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:18
Titlul ales de tine ma indreptateste la un comentariu...altfel e destul de greu sa dai sfaturi bune unei tinere inca in adolescenta.
Ma incumet sa iti recomand o carte a carei lectura poate iti va fi de folos. Este vorba de "The chimp paradox" a dr. Steve Peters. Este un mod de a aborda inteligenta emotionala pe intelesul nostru, profan. Foarte utila, cred eu, unui om care vrea sa fie constient si responsabil in demersurile sale de viata.
M-ar bucura sa aflu ca recomandarea mea a avut valoarea unui sfat bun.
maybe
Postat pe 19 Aprilie 2014 17:30
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 17:09:59O sa incep prin a va multumi pentru timpul acordat.
Desi am citit raspunsul dvs. de mai multe ori, nu am inteles inca de unde ati tras concluzia ca as fi o persoana inculta si asa mai departe.
Cred ca sunteti mai in varsta decat mine, asa ca o sa am respectul necesar incat sa va ascult si sa incerc sa va inteleg punctul de vedere exprimat, in opinia mea, intr-o maniera care lasa de dorit.
Am lasat acest mesaj pentru ca am nevoie de ajutor, de sfaturi, chiar si de critica...
Dar oare nu se putea sa faceti asta putin mai elegant?

Fiecare user are dreptul sa-si dea cu parerea,tu poti lua doar ce crezi ce aste mai bine pt tine.....parerea mea este sa-ti continui studiile si sa-ti traiesti copilaria....deci aamorul iti va intoarce viata pe dos si nu vei putea gandi limpede ce vei vrea sa faci cu viata ta!
Titanika
Postat pe 19 Aprilie 2014 23:11
Multumesc din suflet. Chiar mi-a fost de folos.
Multa sanatate, fericire si iubire iti doresc!
kudika_961751
Postat pe 20 Aprilie 2014 21:22
Cu siguranta o sa citesc cartea recomandata. Multumesc frumos!
kudika_961751
Postat pe 20 Aprilie 2014 21:23
Pentru doamna kudika_15804...
Va asigur cu relatia mea cu mama este plina de iubire, incredere si sinceritate, inca de la o varsta foarte frageda.
Mama a recunoscut ca nu-mi poate da un sfat potrivit intrucat se afla intr-o ipostaza destul de subiectiva.
In al doilea rand, asa cum am subliniat si in primul comentariu, nu imi doresc icurajare, ci indrumare,fara idei preconcepute care nu corespund realitatii.
Multumesc.
kudika_961751
Postat pe 20 Aprilie 2014 21:35
De la: kudika_961751, la data 2014-04-20 21:35:12Pentru doamna kudika_15804...
Va asigur cu relatia mea cu mama este plina de iubire, incredere si sinceritate, inca de la o varsta foarte frageda.
Mama a recunoscut ca nu-mi poate da un sfat potrivit intrucat se afla intr-o ipostaza destul de subiectiva.
In al doilea rand, asa cum am subliniat si in primul comentariu, nu imi doresc icurajare, ci indrumare,fara idei preconcepute care nu corespund realitatii.
Multumesc.



O inteleg pe mama ta ,ma bucur ca este alaturi de tine,chiar partial vorbind ,din cauza subiectivismului,care,din punctul meu de vedere,nu este justificat pentru ca vorbim de o problema existenta in viata fiicei ei!!!

Indrumare????La varsta de saptesprezece ani???La aceasta varsta,numai o mama isi poate sfatui copilul,draga copila!!!Ti s-au dat indrumari,draga mea,citeste cu atentie toate mesajele,citeste dincolo de cuvintele tastate,invata acest stil de a interpreta un mesaj transmis!!!!Eu sunt o persoana directa si transanta,nu imi place sa "cocolosesc" inutil pe cineva atunci cand nu se impune sa fac acest lucru,caci,de multe ori,adevarul este singuta cale de urmat in viata!

Ar fi fost interesant,ca in paralel cu preferintele amoroase,sa ne prezinti si stilul tau de viata,statut si preocupari,care sa ne ajute sa te identificam mult mai corect decat am facut-o,cel putin eu!!!

Hai sa iti dau si un sfat pe placul inimii tale!!!Termina relatia cu barbatul ,care este mult mai matur decat tine pentru ca nu esti inca "formata" pentru astfel de barbati,poti continua relatia cu celalalt tanar,daca crezi ca aceasta va functiona sau poti cauta pe altcineva,...esti atat de tanara incat oportunitatile sunt la tot pasul!!!!Dar,inainte de toate acestea,gandeste-te la tine,la viitorul tau,la ceea ce doresti de la tine si de la viata!!!Iubirea declansata la aceasta varsta este prezenta nonstop,dar nu este bazata pe ceva trainic,fundamental!!!Uita-te in oglinda si intreaba-te:"Ce vad in mine,in afara dorintei de a fi cu cineva acum?"

Daca as fi mama ta,as lasa subiectivismul la o parte si as discuta mai mult cu tine,as dori sa te "simt" mai mult decat o face mama ta in momentul de fata!!!Nevoia de iubire este fireasca ,normala,toti o avem in constructia noastra,dar totul se face cu pasi mici si cu mai multa judecata!!!Renunta la superficialitate,stiu,este caracteristica varstei,dar poate fi depasita!!!Cum merge studiul la scoala?????Invata,informeaza-te,cunoaste,dezvolta-te ,caci niciun barbat din aceasta lume nu o va face pentru tine!!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2014 09:30
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 11:58:37Buna! Am doar 17 ani jumatate si sunt intr-o relatie de un an cu un barbat cu 10 ani mai mare, care intamplator mi-a fost si profesor in clasa a 8-a. Parintii mei l-au acceptat extrem de greu, am trecut prin o gramada de incercari si probleme, tinand cont ca nu prea puteam sa ne afisam in public impreuna... dar toate le-am depasit pentru ca ne iubeam cu adevarat. Totul a fost perfect: m-a ajutat de fiecare data cand am avut nevoie, era in permanenta langa mine, nu mi-a cerut niciodata sex, dat fiind faptul ca el a fost primul meu iubit.
De ceva timp simt ca m-am racit extrem de mult de el. Poate ca m-am saturat sa ma ascund de lume, mai ales ca ma si aflu la varsta cand parerea celorlalti conteaza foarte mult.
Inca il iubesc dar nu-mi imaginez un viitor impreuna cu el. Eu vreau sa-mi continui studiile in UK, el e foarte comod... simt ca nu evolueaza deloc din punct de vedere profesional si emotional. Plus ca la aproape 28 ani ar trebui sa se gandeasca serios la intemeierea unei familii, chestie pe care eu nu o sa pot sa i-o ofer in viitorul prea apropiat: sunt genul de persoana disperata dupa cariera si cred ca sunt muuuult prea tanara si ca sa ma gandesc la asta. Eu sunt cea care trebuie sa-l impinga de fiecare data de la spate si uneori chiar obosesc.
I-am spus ce simt si i-am cerut sa luam o pauza. Momentul a fost destul de dificil pentru mine pentru ca a inceput sa planga si sa ma copleseasca cu nenumarate cadouri, sa-mi faca promisiuni si chiar imi era mila de el deoarece mereu s-a comportat exagerat de frumos cu mine si chiar nu mi-a gresit cu nimic. La doar cateva zile a aparut alt tip in viata mea: chipes,inteligent, carismatic, stapan pe sine si doar cu un an mai mare. Am iesit de cateva ori in oras cu el, mai mult fortata de prietenele mele care erau de-a dreptul fermecate de el, ne-am sarutat dar pur si simplu totul s-a desfasurat mecanic... n-am simtit nimic si toata noaptea am plans.
Ambii tipi ma cauta si imi cer sa ne intalnim... si habar n-am ce ar trebui sa fac.Sa o inchei cu primul? Cu al doilea? Sau cu amandoi?
Multumesc mult!



Oscilezi in deriva intre doi barbati , unul stapan pe sine si domn´ profesor cupidon ...cariera ta , depinde de acesti barbati ? Sunt ei , materia de studiu pe care te bazezi sa faci cariera ? , doar cartea si scoala te vor ajuta sa ai o cariera sigura in viitor , pe propriile forte , unde barbatii nu au ce cauta in aceasta ecuatie ! In viata daca alergi dupa mai multi iepuri ...pierzi ; invata sa fii stapana pe tine , sa ai propriul drum , fara obstacole si maruntisuri de care sa te impiedici !Poti avea un prieten , dar sa fie pe locul doi ( deocamdata) ca prioritate in viata ta . Femeile care se bazeaza in viata pe barbati , nu au ajuns prea departe .
Ai doar 17 anisori , concentreaza-te pe carte si invata , de asta depinde viitorul tau ; barbatii nu vor dispare de pe pamant ,iar peste ani , cand vei fi i pe picioarele tale si destul de matura de a-l alege pe cel potrivit , nu vei mai avea indoieli .
Succes , draga mea si lasa-l pe domn´profesor cupidon , ca nu esti , nici prima , nici ultima (eleva) de care s-a indragostit !
-Iulya
Postat pe 21 Aprilie 2014 12:56

Am observat ca toata lumea ma indeamna sa invat, sa-mi restabilesc prioritatile si asa mai departe.
Nu sunt incostienta. Si cred ca doar parintii mei stiu cat timp acord eu pe zi educatiei si de cate ori ma prinde miezul noptii la birou.
Va asigur ca nu sunt irationala si ca prioritatile mele sunt foarte corect stabilite, ca dovada rezultatele extrem de bune de la simulari si de la olimpiadelde din anii de liceu. Niciodata nu am pus pe primul loc latura amoroasa a vietii mele si detest femeile care fac asta.
Am facut aceasta paranteza ca sa intelegeti ca nu ii raspundeti unei copile care se bazeaza pe "barbatii din viata ei", pe frumusete sau alte clisee.
In orice caz, problema a fost rezolvata si va multumesc din suflet pentru ajutor, in special doamnelor/domnisoarelor empatice, care au stiut sa se limiteze strict la dilema.
Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi va doresc!
kudika_961751
Postat pe 21 Aprilie 2014 13:45
De la: kudika_961751, la data 2014-04-21 13:45:15
Am observat ca toata lumea ma indeamna sa invat, sa-mi restabilesc prioritatile si asa mai departe.
Nu sunt incostienta. Si cred ca doar parintii mei stiu cat timp acord eu pe zi educatiei si de cate ori ma prinde miezul noptii la birou.
Va asigur ca nu sunt irationala si ca prioritatile mele sunt foarte corect stabilite, ca dovada rezultatele extrem de bune de la simulari si de la olimpiadelde din anii de liceu. Niciodata nu am pus pe primul loc latura amoroasa a vietii mele si detest femeile care fac asta.
Am facut aceasta paranteza ca sa intelegeti ca nu ii raspundeti unei copile care se bazeaza pe "barbatii din viata ei", pe frumusete sau alte clisee.
In orice caz, problema a fost rezolvata si va multumesc din suflet pentru ajutor, in special doamnelor/domnisoarelor empatice, care au stiut sa se limiteze strict la dilema.
Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi va doresc!



Draga mea,da-mi voie sa te contrazic,fara nicio ofensa1!Daca studiul si evolutia profesionala ar fi fost prioritare pentru tine,nu ai fi postat pe acest forum,si nimic mai mult!!!Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema,chiar daca ,macar din respect pentru userii ,care ti-au raspuns,ar fi trebuit sa detaliezi cat de cat pe topicul deschis de tine,si sper sa fie o solutionare pozitiva ,pentru tine,si mai putin pentru barbatii,care navigheaza prin viata ta!!!

Munceste in continuare pentru olimpiade si concursuri scolare si fii convinsa ,ca barbatii sunt ,doar simple necunoscute in ecuatia vietii,care se deslusesc ,doar in momentul in care stapanesti teoria foarte bine si stii sa o aplici!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2014 14:09
De la: kudika_961751, la data 2014-04-21 13:45:15
Am observat ca toata lumea ma indeamna sa invat, sa-mi restabilesc prioritatile si asa mai departe.
Nu sunt incostienta. Si cred ca doar parintii mei stiu cat timp acord eu pe zi educatiei si de cate ori ma prinde miezul noptii la birou.
Va asigur ca nu sunt irationala si ca prioritatile mele sunt foarte corect stabilite, ca dovada rezultatele extrem de bune de la simulari si de la olimpiadelde din anii de liceu. Niciodata nu am pus pe primul loc latura amoroasa a vietii mele si detest femeile care fac asta.
Am facut aceasta paranteza ca sa intelegeti ca nu ii raspundeti unei copile care se bazeaza pe "barbatii din viata ei", pe frumusete sau alte clisee.
In orice caz, problema a fost rezolvata si va multumesc din suflet pentru ajutor, in special doamnelor/domnisoarelor empatice, care au stiut sa se limiteze strict la dilema.
Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi va doresc!



Draga mea , din relatarea povestii tale , reiese clar faptul ca studiul este prioritatea ta , insa te-ai impotmolit intre cei doi barbati , cerandu-ne pareri si nimeni nu te-a clasificat ca fiind irationala . Si tot din relatarea ta , reiese ca domn´profesor iti cam calca pe nervi si gasesc ok sa-i dai tu o lectie , fara mustrari de constiinta .
Sarbatori fericite si tie alaturi de cei dragi.
Succes pe viitor si dupa felul in care te prezinti , cred ca nu ai nevoie de parerile nimanui.
-Iulya
Postat pe 21 Aprilie 2014 14:25
faci foarte rau daca nu pui pe primul loc latura amoroasa a vietii tale
kudika_950728
Postat pe 21 Aprilie 2014 16:43
De la: kudika_950728, la data 2014-04-21 16:43:38faci foarte rau daca nu pui pe primul loc latura amoroasa a vietii tale

da-i curaj fetei
Titanika
Postat pe 21 Aprilie 2014 19:39
De la: kudika_961751, la data 2014-04-21 13:45:15
Am observat ca toata lumea ma indeamna sa invat, sa-mi restabilesc prioritatile si asa mai departe.
Nu sunt incostienta. Si cred ca doar parintii mei stiu cat timp acord eu pe zi educatiei si de cate ori ma prinde miezul noptii la birou.
Va asigur ca nu sunt irationala si ca prioritatile mele sunt foarte corect stabilite, ca dovada rezultatele extrem de bune de la simulari si de la olimpiadelde din anii de liceu. Niciodata nu am pus pe primul loc latura amoroasa a vietii mele si detest femeile care fac asta.
Am facut aceasta paranteza ca sa intelegeti ca nu ii raspundeti unei copile care se bazeaza pe "barbatii din viata ei", pe frumusete sau alte clisee.
In orice caz, problema a fost rezolvata si va multumesc din suflet pentru ajutor, in special doamnelor/domnisoarelor empatice, care au stiut sa se limiteze strict la dilema.
Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi va doresc!

Problema ta este ca pe aici ,pe acest forum suntem cei mai multi maturi.....nu stiu daca exista vreun forum pt tineret stil adolescent,dar tu ai cerut sfatul unei femei mature!?
Paste fericit ,fara batai prea multe de cap!
Titanika
Postat pe 21 Aprilie 2014 19:44
Esti un copil si gandesti ca un copil.La varsta ta nu cred intr-o relati serioasa,sunt alte lucruri mai importante acum.Poti ramane prietena,doar atat,cu cei doi si mergi mai departe,implineste-ti visele,mai tarziu vei descoperib si dragostea.Eu am pierdut 10 ani din viata alaturi de un barbat cu care nu ma puteam afisa,il iubeam si ma bucuram pt.fiecare minut pe care il petrecea cu mine.Eram constienta ca nu voi avea nici un viitor dar nu putem renunta...am facut-o intr-un final,mi-a fost greu si mai imi este,dar l-am convins sa ramanem prieteni,nu ne vedem dar ne sunam atunci cand ne e greu si mergem mai departe. Succes.
kudika_22416
Postat pe 22 Aprilie 2014 12:02
De la: kudika_15804, la data 2014-04-18 16:32:11
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 11:58:37Buna! Am doar 17 ani jumatate si sunt intr-o relatie de un an cu un barbat cu 10 ani mai mare, care intamplator mi-a fost si profesor in clasa a 8-a. Parintii mei l-au acceptat extrem de greu, am trecut prin o gramada de incercari si probleme, tinand cont ca nu prea puteam sa ne afisam in public impreuna... dar toate le-am depasit pentru ca ne iubeam cu adevarat. Totul a fost perfect: m-a ajutat de fiecare data cand am avut nevoie, era in permanenta langa mine, nu mi-a cerut niciodata sex, dat fiind faptul ca el a fost primul meu iubit.
De ceva timp simt ca m-am racit extrem de mult de el. Poate ca m-am saturat sa ma ascund de lume, mai ales ca ma si aflu la varsta cand parerea celorlalti conteaza foarte mult.
Inca il iubesc dar nu-mi imaginez un viitor impreuna cu el. Eu vreau sa-mi continui studiile in UK, el e foarte comod... simt ca nu evolueaza deloc din punct de vedere profesional si emotional. Plus ca la aproape 28 ani ar trebui sa se gandeasca serios la intemeierea unei familii, chestie pe care eu nu o sa pot sa i-o ofer in viitorul prea apropiat: sunt genul de persoana disperata dupa cariera si cred ca sunt muuuult prea tanara si ca sa ma gandesc la asta. Eu sunt cea care trebuie sa-l impinga de fiecare data de la spate si uneori chiar obosesc.
I-am spus ce simt si i-am cerut sa luam o pauza. Momentul a fost destul de dificil pentru mine pentru ca a inceput sa planga si sa ma copleseasca cu nenumarate cadouri, sa-mi faca promisiuni si chiar imi era mila de el deoarece mereu s-a comportat exagerat de frumos cu mine si chiar nu mi-a gresit cu nimic. La doar cateva zile a aparut alt tip in viata mea: chipes,inteligent, carismatic, stapan pe sine si doar cu un an mai mare. Am iesit de cateva ori in oras cu el, mai mult fortata de prietenele mele care erau de-a dreptul fermecate de el, ne-am sarutat dar pur si simplu totul s-a desfasurat mecanic... n-am simtit nimic si toata noaptea am plans.
Ambii tipi ma cauta si imi cer sa ne intalnim... si habar n-am ce ar trebui sa fac.Sa o inchei cu primul? Cu al doilea? Sau cu amandoi?
Multumesc mult!



Ce ar trebui sa faci????Sa inveti si sa termini cu relatiile amoroase cu persoane total nepotrivite cu tine!!!Tara geme de prostie si incultura,nu ii ingrosa randurile!!!!Ce ar fi cazul sa faci????Sa iti dai palme pana in momentul in care creierul ti se va curata de tampenii!!!Iti place un astfel de joc??Posibil,caci acolo unde exista libertinaj,tot acolo exista multa imaturitate si prostie!!!Scurt.



kudika226898
Postat pe 22 Aprilie 2014 17:14
De la: kudika_15804, la data 2014-04-18 17:51:40
De la: kudika_961751, la data 2014-04-18 17:09:59O sa incep prin a va multumi pentru timpul acordat.
Desi am citit raspunsul dvs. de mai multe ori, nu am inteles inca de unde ati tras concluzia ca as fi o persoana inculta si asa mai departe.
Cred ca sunteti mai in varsta decat mine, asa ca o sa am respectul necesar incat sa va ascult si sa incerc sa va inteleg punctul de vedere exprimat, in opinia mea, intr-o maniera care lasa de dorit.
Am lasat acest mesaj pentru ca am nevoie de ajutor, de sfaturi, chiar si de critica...
Dar oare nu se putea sa faceti asta putin mai elegant?



Draga mea,ti-am dat un sfat si daca acesta nu corespunde dorintelor tale este numai problema ta,nicidecum a vreunui user de aici!!!Si daca doresti sa intelegi in totala contradictie cu ceea ce ti-am spus,chiar nu mai are importanta ,caci ceea ce doresti de fapt este ca noi toti sa te incurajam in demersurile tale,fapt care pe mine ma lasa indiferenta in acest moment!!!Este adevarat,sunt o femeie matura,care,intamplator are si fiice ,care au trecut de varsta ta si care au avut cu totul alte preocupari la momentul respectiv,in afara legaturilor romantioase la varsta inceputului de adolescenta ,ca dovada ca ele se afla la un nivel bine determinat si in afara triunghiurilor amoroase!!!

Mai vrei un alt sfat??Bun!!!Incearca sa gasesti frumusetea vietii in lucruri cu adevarat valoroase la aceasta varsta,nu in dilema legata de existenta a doi barbati ,simultan in viata ta!!!!!Depune un minim efort ina te consulta si cu mama ta,de ce nu o faci????Ti-e teama ca iti va da un raspuns asemanator????Fii convinsa ca mama ta este suficient de inteleapta sa te indrume corect!!!!Sau indiferenta cu viata fiicei ei caci ,altfel nu ai fi prezenta aici!!!

Nu te-a calificat nimeni drept inculta sau proasta,dar,te rog,straduieste-te sa nu devii astfel!!!



kudika226898
Postat pe 22 Aprilie 2014 17:17
Daca nu sunt prea indiscreta...ai regretat cei 10 ani din viata ta?
kudika_961751
Postat pe 22 Aprilie 2014 19:16
nu se putea afisa,,deci coonta mai mult afisajul ei decat iubirea care dupa argumente nu stie ce este,,deci nu te șlua dp ea si dupa nici femeie matura ca asta nu dezvoolta neaparat si mintea ,,,asa cxum ti am zis nu lasa relatia ta in umbra carierei tale ca nu cariera ooo ei cu tn,,cariera poti avea si cand esti cu cnva,,nu cred ca ti ar place sa fi pe looocul 2 deci nu pune nici tu pe altu pe locul 2 sa nu sfarsesti pe loooocul 2
kudika_950728
Postat pe 22 Aprilie 2014 19:23
intelegi tu ce am scris ca esti desteaptaq,,sunt machit
kudika_950728
Postat pe 22 Aprilie 2014 19:24
Draga mea,nu sunt nici pe de parte o femeie matura, ci doar putin mai mare decat tine insa povestea ta aduce orecum cu o experienta traita de mine. ce pot sa-ti spun este ca la varsta ta nu trebuie sa-ti pui probleme legate de "relatii serioase", "intemeierea unei familii" s.a.m.d...iar cuvantul cariera este putin cam mult spus in acest stadiu. gandete-te la ceea ce vrei sa faci,si s-o faci cu placere. ce am inteles eu din experienta liceului si a facultatii este ca in primul rand invat pentru mine,nu pentru note. bucura-te doar de acesti ani frumosi cu naivitatea tipica dar nu te comporta cu naivitate. vei avea tot timpul pe viitor sa te gandesti la o familie.acum ia lucrurile asa cum vin. iar de celalat baiat,la 18 ani nu stiu cat de stapan pe sine este de fapt sau cat de mult isi doreste sa te impresioneze:)). echilibreaza-ti viata intre cea proesionala si cea amoroasa,ptca una fara alta te va face sa te simti incompleta. cand vei gasi partenerul potrivit vei simti asta cu tot sufletul si nu--ti vei mai pune asemenea intrebari. sper ca ti-am fost cat de cat de folos
matic888
Postat pe 27 Aprilie 2014 14:23
De la: matic888, la data 2014-04-27 14:23:02Draga mea,nu sunt nici pe de parte o femeie matura, ci doar putin mai mare decat tine insa povestea ta aduce orecum cu o experienta traita de mine. ce pot sa-ti spun este ca la varsta ta nu trebuie sa-ti pui probleme legate de "relatii serioase", "intemeierea unei familii" s.a.m.d...iar cuvantul cariera este putin cam mult spus in acest stadiu. gandete-te la ceea ce vrei sa faci,si s-o faci cu placere. ce am inteles eu din experienta liceului si a facultatii este ca in primul rand invat pentru mine,nu pentru note. bucura-te doar de acesti ani frumosi cu naivitatea tipica dar nu te comporta cu naivitate. vei avea tot timpul pe viitor sa te gandesti la o familie.acum ia lucrurile asa cum vin. iar de celalat baiat,la 18 ani nu stiu cat de stapan pe sine este de fapt sau cat de mult isi doreste sa te impresioneze:)). echilibreaza-ti viata intre cea proesionala si cea amoroasa,ptca una fara alta te va face sa te simti incompleta. cand vei gasi partenerul potrivit vei simti asta cu tot sufletul si nu--ti vei mai pune asemenea intrebari. sper ca ti-am fost cat de cat de folos


10

Radu_Cristian_1
Postat pe 27 Aprilie 2014 15:07
vrei sfatul unei femei mature? tu nu il iubesti pe tipul de 28 de ani, daca l-ai iubi nu te-ai mai gandi la celalalt carismatic, vrei cariera? o poti face si cu cel de 28 de ani. Daca iubesti pe cineva il accepti asa cum e. Are doar 28 de ani de ce ar trebui sa se gandeasca la familie? vrei un sfat? daca vrei cu adevarat sa stii ce simti cu adevarat ia o pauza de primul timp, du-te in UK urmeaza-ti cariera si vezi daca poti trai fara el sau nu. Fiind departe de el in alta tara iti vei da seama dc il iubesti sau nu. Daca nu il iubesti desparte-te de el caci iti pierzi timpul degeaba. Avand in vedere ca nu ti-ai inceput viata sexuala ai sa intelegi mai bine ca atunci cand iubesti si sexul leaga oe cei doi. De fapt 2 oameni cand se iubesc fac dragoste nu sex. Daca chiar il iubesti ce iti pasa ce zice lumea? De ce sa nu te afisezi cu el? Oricum lumea zice vrute si nevrute ce conteaza asta?
Eu iubesc pe tipul cu care sunt insa nu imi pasa ce zice lumea eu fac ceea ce ma indeamna inima. Asa sa faci si tu. Numai pune atata pret pe ce zice lumea. Fa ceea ce te indeamna inima si fii fericita. Nu traiesti cu lumea. Si afiseaza-te cu tipul de 28 peste tot dc il iubesti.
sunamita75
Postat pe 27 Aprilie 2014 16:45
La varsta pe care o ai , nu se pune problema unei relatii (de durata).In primul rand trebuie sa te gandesti la invatatura astfel incat sa ai un serviciu care sa-ti asigure independenta financiara , apoi te poti gandi si la o relatie definitive (de lunga durata)
cristina55
Postat pe 27 Aprilie 2014 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
telefonul in viata de cuplu 77 De la: kudika029282 12 Ianuarie 2011 12:09
organizarea nuntii gratuit unui cuplu 23 De la: kudika042695 30 Aprilie 2010 18:35
Ceva ne spune NU! 10 De la: aizana 3 Iulie 2010 23:41
il vreau inapoiiii :((( 62 De la: heroes 31 Decembrie 2009 11:19
servicii medicale si psihologice 1 De la: psiholog 8 Februarie 2011 23:20