Setari Cookie-uri

sa ai cand, cum si unde, dar sa nu ai cu cine...

S-au adunat cativa ani de cand citesc "blogu lu otrava", "radu f constantinescu" si "tudor chirila"! Ultimul mentionat, insa primul in lista mea de preferinte, este marul discordiei- motivul pentru care, aseara, am luat decizia sa pun acest articol plictisitor pe un blog, sau mau multe, sub forma de comentariu! Asa mi-a venit! Si o sa va povestesc si de ce! Am o relatie de aproape 4 ani cu un om, un barbat, un grec frumos(ca e al meu), inalt(nu chiar cat Chirila), puternic, sculptat parca, romantic si atent la inceput, delasator mai apoi(cea mai mare parte a timpului)! Acum cateva zile am citit despre Chirila ca a devenit tatic, ca e un tata fericit si devotat, un iubit protector, tot ce "barfeste" presa am absorbit ca un burete de mare deshidratat! De cativa ani viata mea s-a transformat intr-o aventura! Soarta m-a obligat acum 4 ani sa ma maturizez brusc! Mai exact intr-o zi! Caci mi l-a furat pe tata, intr-o dimineata absolut normala, si mi-a lasat-o pe mama bolnava de cancer! Nu am avut decat o singura solutie: te culci, fara sa te gandesti la nimic, te relaxezi-poate pentru ultima data- iar de maine incepi o noua viata, una responsabila, capabila de fapte mari, curajoasa, si...of, Doamne! A fost greu, aveam 19 ani! Eram abia un copil! Dar am facut-o, si a iesit bine! Pentru o leoaica ambitioasa nu exista "nu pot", ci doar "oricat ar fi de greu, nimic nu e imposibil"! Tocmai de aceea, de atunci, viata ma poarta dintr-o tara in alta, schimband mai multe joburi si incercand sa fac fata incercarilor! Dar stiu ca acolo sus e un Dumnezeu care are grija de mine si imi da curaj, si tata-care probabil ma vede, si sigur e mandru de mine! Am reusit tot ce mi-am propus la o varsta frageda, mi-am continuat studiile, mi-am salvat mama, incerc sa imi cladesc un viitor- si toate astea prin munca cinstita si simplitate! Acesta este motivul pentru care nu am timp zilnic sa citesc presa, blogurile sau cartile care imi trezesc curiozitatea! Stiu ca o sa sar de la un subiect la altul, probabil fara nicio legatura, dar ca sa leg o idee de alta si tot articolul sa curga lin ca un rau, ar trebui probabil sa scriu un roman! Sa ne intoarcem la Chirila! De el sunt indragostita de la 5 ani(cred)... Acum am 23! Deci chiar si Dragostea, fetita asta frumoasa si zvapaiata a ajuns la maturitate! Sorin este cel care mi-a deschis "portile" catre Chirila! El este un bucurestean nascut in '77, prieten apropiat al familiei mele, actualul meu frate adoptiv, daca imi permiteti! El este cel care asculta vama veche in masina, mergand catre Gura Diham in '96! Nu intelegeam eu bine tot ce voia chirila sa transmita, dar intelegeam cate ceva din atitudinea lui sorin! Brunet si inalt, tanar si nelinistit, rebel asemenea lui chirila! Pentru mine, atunci, sorin era o transpunere a lui chirila! Si ii iubeam pe amandoi la fel de mult! Imi pareau atat de asemanatori, aproape identici! Dupa cum va spuneam, cand am timp, ma pun la curent cu ultimele stiri despre "preferatii" mei! Asa am aflat saptamana asta ca dragul meu Chirila este tatic, si dupa cum barfeste presa, unul devotat si fericit, si un iubit protector! M-am bucurat pana la lacrimi! Si asa, am redescoperit omul Chirila- din copilarie pana azi! Am aprofundat toata viata lui, am stat doua zile cu ochii intr-un telefon si am citit, am vazut materiale video...am renascut! Am facut o plimbare prin viata lui Chirila si m-am intors putin in copilarie! A fost frumos! Dar ajung aseara ,cu iubitul meu, la o discutie despre barbati destepti! Axum eu sunt in Elvetia, iar el in Grecia! Toata discutia avea loc in spatele unei casti si a unei camere video! Urasc tehnologia!!! Si asa ma vad povestindu-i despre copilul tudor si evolutia lui! Despre adolescentul nebun, rebel, jucaus, romantic si afurisit, despre barbatul capricios, orgolios, ambitios... Despre omul care mie mi se pare adorabil la prima vedere, insuportabil la o privire mai atenta! Imposibil de trait alaturi de un om cum e tudor! La el timpul are alte dimensiuni! Pentru min ziua are doar 24 de ore! Pentru chirila cred ca are mai multe! Are timp sa fie tata, iubit, sot, cap de familie, are timp sa mearga la shopping, sa ofere cadouri, are timp sa scrie versuri, pe blog nu mai este foarte activ, are timp sa cante, are timp sa joace teatru, are timp de alte proiecte(carti, voluntariate etc), are timp sa scrie propria carte! Probabil se mai si distreaza! Doarme vreoata??? Si mai mult decat orice, ma surprinde faptul ca merge si el la teatru si la film, ca spectator, nu ca actor! Si are timp sa citeaca! E fantastic! Ei bine, ati inteles deja ce inseamna pentru mine chirila! Este un album cu "de toate", dar luat ca ansamblu, este un om extraordinar! Pe mine ma fascineaza! Tocmai de aia il iubesc si il respect! Imi plac chiar si defectele lui, i le gasesc adorabile, il transforma in copil, si atunci i le tolerezi! Continuand cu otrava si constantinescu, caci am demarat aceasta scriere cu toti trei: ii gasesc si pe ei la fel de interesanti! Dar eu deja sunt indragostita! De aceea nu il echivaleaza pe tudor, insa ii respect la fel de mult! Toti trei sunt barbatii care, dupa Eminescu pana in zilele noastre, mi-au dovedit ca mai exista romantism, ca mai exista barbati romantici si visatori, care iubesc femeia "in toate anotimpurile ei"! Barbati care au inteles ca femeia, daca e frumoasa, e frumoasa dimineata! Care au depasit pragul decolteului adanc, al fundului ascuns de blugii care au maritat pe multe, si al genelor false care ne fac ochii mai frumosi! Barbati care iubesc femeia si in pantaloni de casa, si in "boxeri si tricou alb"- si ca poate fi la fel de senzuala ca o femeie ce poarta dantela! Au inteles ca senzualitatea nu este datorata machiajului, si ca eleganta nu se daroreaza tocurilor de 12 pe care abia mergem! Stiu ca eleganta si senzualitatea, componente de baza ale feminitatii, ies din interior, la fel ca si iubirea! Sunt lucruri pe care femeia le emana fie goala, fie imbracata intr-o rochie de gala, neagra, de dantela sau satin, fie in costumul de sky(ca tot sunt in Elveþia);) Si citind printre articolele fiecarora, mi-as dori si eu un astfel de iubit, care sa le semene acestora! Da, sa fie nebuni ca ei, romantic ca ei, cult ca ei! Frumusetea conteaza mai putin! Billy-iubitul meu, a fost un romatic desavarsit la inceputul relatiei! Dar apoi, ca orice alta relatie...totul paleste in umbra zilelor ce trec prea asemanator! Vorbeam acum vreo 2 ani cu un barbat din Constanta, pe un site de socializare! Nu ne cunoastem, pur si simplu ne-am trezit vorbind! Si imi spunea ca e cu ea de 4 ani, de 2 casatoriti! Dar ca se stinge flacara si ramane doar...obisnuinta! Incercam sa ii explic ca totul sta in mainile noastre, in comportamentul nostru, in dorinta si in vointa noastra de a transforma monotonia in momente demne de romane! Si dupa cateva ore de discutie, se opreste din scris, si lipseste! Pentru o jumatate de ora, mai mult? Apoi revine si imi spune scurt: "iti multumesc! Te consider chibritul care ai reaprins flacara! Am fost la sotia mea, gateste! Am sarutat-o ca in prima zi, iar ea a ramas surprinsa! I-am povestit despre tine, si e fericita pentru ceea ce crezi si pentru modul in care m-ai transformat!" Wow... Oare chiar am avut o asemenea putere? Iar ea nu a fost geloasa? Chiar m-am bucurat! Dar de ce nu pot aduce aceasta schimbare in propria mea viata? Teoria o cunosc, dar...fara niciun efect! Ceea ce ma doare este ca dupa 4 ani de relatie, eu sunt tot nemultumita! Il iubesc! Sunt lucruri care ne aduc impreuna, problemele mele si problemele lui sunt asemanatoare, este matur(are si o varsta ce nu ii mai permite sa copilareasca-37), dar uita sa fie romantic si chiar protector! O fi de vina faptul ca sunt eu prea independenta, sau ca asa las impresia? Financiar sunt independenta! Am probleme pe care eu le consider prea mari pentru a impovara pe altcineva cu ele! Mi-am asumat responsabilitatea si raspunderea asupra lor de una singura! Si el are probleme! Le-am facut pe toate "ale noastre"! Dar trebuie sa luptam amandoi! Poate sunt eu prea leoaica, prea "barbata" uneori, prea protectoare cu el? Poate il rasfat eu prea mult si lui ii place asta, si nu gaseste util sa intoarca ceea ce primeste? Gatesc dumnezeieste, ma imbrac frumos si decent, indiferet de stil, vorbesc frumos, respectuos, indiferent unde ne aflam(tine de cultura si educatie, de cei 7 ani de acasa! Eu am 19 ani de la mama si de la tata)! Sunt deschisa in fata oricarei propuneri si incercari, sunt atena cu familia lui, sunt atenta la dorintele lui, sunt atenta la datele din calendar... Imi ocup tot timpul cu el! Cum sa il fac fericit! Dar el uita sa ma faca fericita! Ma simt exact asemenea unei vaci ce hraneste familia care o are, insa pe ea uita sa o mai hraneasca cineva, insa au pretentia ca acea vaca sa mai dea lapte! Ok, stiu! Am gasit o super-comparatie! Dar exact asa ma simt! Asa cum vaca aia nu mai poate oferi lapte- hrana, pentru ca la randul ei nu este hranita, nici eu nu mai pot oferi fericire, pentru ca nu priemesc fericire si nu sunt fericita! De unde sa mai gasesc eu resurse pentru a-l face pe el fericit? Dintr-un suflet care plange si suspina, care tanjeste dupa putina atentie? Si ma enervez! Daaa, ma enervez rau, si urlu, si tip! Parca as vrea sa ma auda tot cartierul! Fac tot posibilul sa lipsesc perioade scurte de acasa, sa nu imi simta mult timp lipsa! Deci nici asta nu e o problema! Nu distanta este cauza problemelor, ci indiferenta! Eu ii ofer cadouri, de la haine, la mese-surpriza, la felul lui preferat de mancare, sau ceva dulce despre care stiu sigur ca il innebuneste, pana la exursii in strainatate! Anul acesta, de craciun, i-am oferit cadou biletul pentru un sejur in bruxelles! Ce as putea face mai mult? Insa el... NIMIC! Asta mi se pare cumplit! Si am discutat cu el despre problemele pe care le avem! Spune ca sunt departe, dar ca din februarie, cand ma voi intoarce acasa, o sa se schimbe! Dar se poate si la distanta! Sunt atatea agentii care presteaza servicii, internetul e full! Eu i-am trimis mamei de ziua ei un buchet de flori tocmai din Antwerpen! Nu, nu s-au ofilit! Caci floraria la care am comandat buchetul era in Targoviste! Si cu un card bancar, prinzi puteri miraculoase! In ziua de azi orice e posibil! Important e sa vrei! Poate ca este de vina faptul ca citesc prea mult! Imi place sa citesc mihail drumes, am gasit niste idei fantastice intre randurile cartilor lui! Iar aceste idei pot fi adaptate, inmultite, schimbate si imbunatatite! Apoi citesc otrava, si vad femeia-muza, prin ochii lui! Si ascult chirila, si imi ascult apoi inima batand-e perfect fara tine, dar stii ca iarna tu esti marea mea! Ma intorc la tine iar si iar, cum se intoarce valul marii vesnic la mal! Dar haideti sa nu amestecam alti interpreti printre dragii mei"otrava-constantinescu-chirila"! Ce sa fac? In ce punct e relatia mea? La mijloc? Deci se va sfarsi? Sau vom ajunge la acea casnicie cu are el e de acord, dar despre care doar eu deschid subiectul, si vin cu idei? Ce sa fac daca nu ii place sa citeasca? Sunt multi cei carora nu le place lectura! Cei /care prefera sa alerge in parc 2 ore in loc sa citeasca o carte! Sau care citesc reviste, in loc de carti! Interesante sunt si ele, dar nu poti desxoperi intr-un articol de 400 cuvinte tot ceea ce poti descoperi in adancurile a 300 pagini de roman! El nu vorbeste nici romana, ca i-as fi recomandat de mult timp otrava! I-am citit in greaca "exercitii de echilibru"!!! I-a placut, dar parea mai mult interesat de ce s-a intamplat cu copii aia care ascutau rock pe vremea lui Ceausescu decat de fata in boxeri si tricou alb! Mai poate fi schimbat sau deja s-a intarit soriciul pe porc- e intrebarea care ma chinuie!... Sunt fericita pentru ca vreau sa fiu fericita, pentru ca ma fac singura fericita, pentru ca imi ofer singura ceea ce imi place sau ceea ce am nevoie! Ii aduc la cunostinta ca mi-ar placea aia sau aia, astept pana la primul eveniment(paste, aniversarea mea, onomastica mea, craciun, revelion), apoi achizitionez singura "obiectul-motiv al fericirii mele"! Nu e atent! Nu este, ca asa e materialul din care e el fabricat; ne este, ca nu il intereseaza sa fie, nu are niciun castig; offf, atatea intrebari rascolitoare! In rest totul e frumos si normal! Dar mie imi lipseste extraordinarul! Imi lipseste adrenalina si surpriza, emotia, necunoscutul, descoperirea! Imi lipseste sa fiu si eu alintata, rasfatata! Nu mi-ar placea sa fie asa nebun cum e chirila. El e exagerat, m-ar obosi si m-ar deruta! Dar o data la ceva timp, merge aruncat "un artificiu de cucerire"! Am nevoie de instantaneu si de inedit! Am nevoie sa traiesc tot ceea ce nu am trait la momentul potrivit! Am crescut brusc! Am crescut si am purtat de grija mamei, lui Billy, familiei! Mi-am facut planuri pentru viitor si am uitat sa traiesc prezentul! Mi-am amintit bucati din trecut si m-am intristat! Nu vreau sa imbatranesc sau sa imi imbatranesc macar tenul in cluburi, printre miresme de alcool si umbre de fum al tigarilor ce se fumeaza singure prin scrumiere sau stranse intre doua degete! Dar vreau sa intineresc in drum spre mare, la miezul noptii sau in zorii zilei! Vreau sa intineresc alergand pe poteci de munte dupa cate o floare rasarita dintre pietre! Iar Grecia ofera din belsug astfel de imprejurimi! Degeaba ai cum, cand si unde, daca nu ai cu cine! Va doresc o viata suficient de agitata, astfel incat sa nu devina monotona, suficient de sarata si piperata astfel incat sa nu faceti diabet de la prea mult zahar i miere, si suficient de simpla astfel incat sa nu va oboseasca ochii de la prea multe culori, inima de la prea multe tresaltari si plamanii de la prea multe "taieri ale respiratiei"! Cu tot respectul, va multumesc si va sunt recunoscatoare pentru ceea ce scrieti pentru mine, pentru adolescenti, pentru publicul larg care va iubeste si va citeste zilnic cuvintele asternute pe paginile site-urilor! Sper ca intr-o zi sa pot tine in mana niste carti ingalbenite de "patina timpului", pe care sa le citesc fara grija ca pica netul sau ca se termina bateria! Mult succes!
ally0408
Postat pe 19 Ianuarie 2015 13:45
De la: ally0408, la data 2015-01-19 13:45:12S-au adunat cativa ani de cand citesc "blogu lu otrava", "radu f constantinescu" si "tudor chirila"! Ultimul mentionat, insa primul in lista mea de preferinte, este marul discordiei- motivul pentru care, aseara, am luat decizia sa pun acest articol plictisitor pe un blog, sau mau multe, sub forma de comentariu! Asa mi-a venit! Si o sa va povestesc si de ce! Am o relatie de aproape 4 ani cu un om, un barbat, un grec frumos(ca e al meu), inalt(nu chiar cat Chirila), puternic, sculptat parca, romantic si atent la inceput, delasator mai apoi(cea mai mare parte a timpului)! Acum cateva zile am citit despre Chirila ca a devenit tatic, ca e un tata fericit si devotat, un iubit protector, tot ce "barfeste" presa am absorbit ca un burete de mare deshidratat! De cativa ani viata mea s-a transformat intr-o aventura! Soarta m-a obligat acum 4 ani sa ma maturizez brusc! Mai exact intr-o zi! Caci mi l-a furat pe tata, intr-o dimineata absolut normala, si mi-a lasat-o pe mama bolnava de cancer! Nu am avut decat o singura solutie: te culci, fara sa te gandesti la nimic, te relaxezi-poate pentru ultima data- iar de maine incepi o noua viata, una responsabila, capabila de fapte mari, curajoasa, si...of, Doamne! A fost greu, aveam 19 ani! Eram abia un copil! Dar am facut-o, si a iesit bine! Pentru o leoaica ambitioasa nu exista "nu pot", ci doar "oricat ar fi de greu, nimic nu e imposibil"! Tocmai de aceea, de atunci, viata ma poarta dintr-o tara in alta, schimband mai multe joburi si incercand sa fac fata incercarilor! Dar stiu ca acolo sus e un Dumnezeu care are grija de mine si imi da curaj, si tata-care probabil ma vede, si sigur e mandru de mine! Am reusit tot ce mi-am propus la o varsta frageda, mi-am continuat studiile, mi-am salvat mama, incerc sa imi cladesc un viitor- si toate astea prin munca cinstita si simplitate! Acesta este motivul pentru care nu am timp zilnic sa citesc presa, blogurile sau cartile care imi trezesc curiozitatea! Stiu ca o sa sar de la un subiect la altul, probabil fara nicio legatura, dar ca sa leg o idee de alta si tot articolul sa curga lin ca un rau, ar trebui probabil sa scriu un roman! Sa ne intoarcem la Chirila! De el sunt indragostita de la 5 ani(cred)... Acum am 23! Deci chiar si Dragostea, fetita asta frumoasa si zvapaiata a ajuns la maturitate! Sorin este cel care mi-a deschis "portile" catre Chirila! El este un bucurestean nascut in '77, prieten apropiat al familiei mele, actualul meu frate adoptiv, daca imi permiteti! El este cel care asculta vama veche in masina, mergand catre Gura Diham in '96! Nu intelegeam eu bine tot ce voia chirila sa transmita, dar intelegeam cate ceva din atitudinea lui sorin! Brunet si inalt, tanar si nelinistit, rebel asemenea lui chirila! Pentru mine, atunci, sorin era o transpunere a lui chirila! Si ii iubeam pe amandoi la fel de mult! Imi pareau atat de asemanatori, aproape identici! Dupa cum va spuneam, cand am timp, ma pun la curent cu ultimele stiri despre "preferatii" mei! Asa am aflat saptamana asta ca dragul meu Chirila este tatic, si dupa cum barfeste presa, unul devotat si fericit, si un iubit protector! M-am bucurat pana la lacrimi! Si asa, am redescoperit omul Chirila- din copilarie pana azi! Am aprofundat toata viata lui, am stat doua zile cu ochii intr-un telefon si am citit, am vazut materiale video...am renascut! Am facut o plimbare prin viata lui Chirila si m-am intors putin in copilarie! A fost frumos! Dar ajung aseara ,cu iubitul meu, la o discutie despre barbati destepti! Axum eu sunt in Elvetia, iar el in Grecia! Toata discutia avea loc in spatele unei casti si a unei camere video! Urasc tehnologia!!! Si asa ma vad povestindu-i despre copilul tudor si evolutia lui! Despre adolescentul nebun, rebel, jucaus, romantic si afurisit, despre barbatul capricios, orgolios, ambitios... Despre omul care mie mi se pare adorabil la prima vedere, insuportabil la o privire mai atenta! Imposibil de trait alaturi de un om cum e tudor! La el timpul are alte dimensiuni! Pentru min ziua are doar 24 de ore! Pentru chirila cred ca are mai multe! Are timp sa fie tata, iubit, sot, cap de familie, are timp sa mearga la shopping, sa ofere cadouri, are timp sa scrie versuri, pe blog nu mai este foarte activ, are timp sa cante, are timp sa joace teatru, are timp de alte proiecte(carti, voluntariate etc), are timp sa scrie propria carte! Probabil se mai si distreaza! Doarme vreoata??? Si mai mult decat orice, ma surprinde faptul ca merge si el la teatru si la film, ca spectator, nu ca actor! Si are timp sa citeaca! E fantastic! Ei bine, ati inteles deja ce inseamna pentru mine chirila! Este un album cu "de toate", dar luat ca ansamblu, este un om extraordinar! Pe mine ma fascineaza! Tocmai de aia il iubesc si il respect! Imi plac chiar si defectele lui, i le gasesc adorabile, il transforma in copil, si atunci i le tolerezi! Continuand cu otrava si constantinescu, caci am demarat aceasta scriere cu toti trei: ii gasesc si pe ei la fel de interesanti! Dar eu deja sunt indragostita! De aceea nu il echivaleaza pe tudor, insa ii respect la fel de mult! Toti trei sunt barbatii care, dupa Eminescu pana in zilele noastre, mi-au dovedit ca mai exista romantism, ca mai exista barbati romantici si visatori, care iubesc femeia "in toate anotimpurile ei"! Barbati care au inteles ca femeia, daca e frumoasa, e frumoasa dimineata! Care au depasit pragul decolteului adanc, al fundului ascuns de blugii care au maritat pe multe, si al genelor false care ne fac ochii mai frumosi! Barbati care iubesc femeia si in pantaloni de casa, si in "boxeri si tricou alb"- si ca poate fi la fel de senzuala ca o femeie ce poarta dantela! Au inteles ca senzualitatea nu este datorata machiajului, si ca eleganta nu se daroreaza tocurilor de 12 pe care abia mergem! Stiu ca eleganta si senzualitatea, componente de baza ale feminitatii, ies din interior, la fel ca si iubirea! Sunt lucruri pe care femeia le emana fie goala, fie imbracata intr-o rochie de gala, neagra, de dantela sau satin, fie in costumul de sky(ca tot sunt in Elveþia);) Si citind printre articolele fiecarora, mi-as dori si eu un astfel de iubit, care sa le semene acestora! Da, sa fie nebuni ca ei, romantic ca ei, cult ca ei! Frumusetea conteaza mai putin! Billy-iubitul meu, a fost un romatic desavarsit la inceputul relatiei! Dar apoi, ca orice alta relatie...totul paleste in umbra zilelor ce trec prea asemanator! Vorbeam acum vreo 2 ani cu un barbat din Constanta, pe un site de socializare! Nu ne cunoastem, pur si simplu ne-am trezit vorbind! Si imi spunea ca e cu ea de 4 ani, de 2 casatoriti! Dar ca se stinge flacara si ramane doar...obisnuinta! Incercam sa ii explic ca totul sta in mainile noastre, in comportamentul nostru, in dorinta si in vointa noastra de a transforma monotonia in momente demne de romane! Si dupa cateva ore de discutie, se opreste din scris, si lipseste! Pentru o jumatate de ora, mai mult? Apoi revine si imi spune scurt: "iti multumesc! Te consider chibritul care ai reaprins flacara! Am fost la sotia mea, gateste! Am sarutat-o ca in prima zi, iar ea a ramas surprinsa! I-am povestit despre tine, si e fericita pentru ceea ce crezi si pentru modul in care m-ai transformat!" Wow... Oare chiar am avut o asemenea putere? Iar ea nu a fost geloasa? Chiar m-am bucurat! Dar de ce nu pot aduce aceasta schimbare in propria mea viata? Teoria o cunosc, dar...fara niciun efect! Ceea ce ma doare este ca dupa 4 ani de relatie, eu sunt tot nemultumita! Il iubesc! Sunt lucruri care ne aduc impreuna, problemele mele si problemele lui sunt asemanatoare, este matur(are si o varsta ce nu ii mai permite sa copilareasca-37), dar uita sa fie romantic si chiar protector! O fi de vina faptul ca sunt eu prea independenta, sau ca asa las impresia? Financiar sunt independenta! Am probleme pe care eu le consider prea mari pentru a impovara pe altcineva cu ele! Mi-am asumat responsabilitatea si raspunderea asupra lor de una singura! Si el are probleme! Le-am facut pe toate "ale noastre"! Dar trebuie sa luptam amandoi! Poate sunt eu prea leoaica, prea "barbata" uneori, prea protectoare cu el? Poate il rasfat eu prea mult si lui ii place asta, si nu gaseste util sa intoarca ceea ce primeste? Gatesc dumnezeieste, ma imbrac frumos si decent, indiferet de stil, vorbesc frumos, respectuos, indiferent unde ne aflam(tine de cultura si educatie, de cei 7 ani de acasa! Eu am 19 ani de la mama si de la tata)! Sunt deschisa in fata oricarei propuneri si incercari, sunt atena cu familia lui, sunt atenta la dorintele lui, sunt atenta la datele din calendar... Imi ocup tot timpul cu el! Cum sa il fac fericit! Dar el uita sa ma faca fericita! Ma simt exact asemenea unei vaci ce hraneste familia care o are, insa pe ea uita sa o mai hraneasca cineva, insa au pretentia ca acea vaca sa mai dea lapte! Ok, stiu! Am gasit o super-comparatie! Dar exact asa ma simt! Asa cum vaca aia nu mai poate oferi lapte- hrana, pentru ca la randul ei nu este hranita, nici eu nu mai pot oferi fericire, pentru ca nu priemesc fericire si nu sunt fericita! De unde sa mai gasesc eu resurse pentru a-l face pe el fericit? Dintr-un suflet care plange si suspina, care tanjeste dupa putina atentie? Si ma enervez! Daaa, ma enervez rau, si urlu, si tip! Parca as vrea sa ma auda tot cartierul! Fac tot posibilul sa lipsesc perioade scurte de acasa, sa nu imi simta mult timp lipsa! Deci nici asta nu e o problema! Nu distanta este cauza problemelor, ci indiferenta! Eu ii ofer cadouri, de la haine, la mese-surpriza, la felul lui preferat de mancare, sau ceva dulce despre care stiu sigur ca il innebuneste, pana la exursii in strainatate! Anul acesta, de craciun, i-am oferit cadou biletul pentru un sejur in bruxelles! Ce as putea face mai mult? Insa el... NIMIC! Asta mi se pare cumplit! Si am discutat cu el despre problemele pe care le avem! Spune ca sunt departe, dar ca din februarie, cand ma voi intoarce acasa, o sa se schimbe! Dar se poate si la distanta! Sunt atatea agentii care presteaza servicii, internetul e full! Eu i-am trimis mamei de ziua ei un buchet de flori tocmai din Antwerpen! Nu, nu s-au ofilit! Caci floraria la care am comandat buchetul era in Targoviste! Si cu un card bancar, prinzi puteri miraculoase! In ziua de azi orice e posibil! Important e sa vrei! Poate ca este de vina faptul ca citesc prea mult! Imi place sa citesc mihail drumes, am gasit niste idei fantastice intre randurile cartilor lui! Iar aceste idei pot fi adaptate, inmultite, schimbate si imbunatatite! Apoi citesc otrava, si vad femeia-muza, prin ochii lui! Si ascult chirila, si imi ascult apoi inima batand-e perfect fara tine, dar stii ca iarna tu esti marea mea! Ma intorc la tine iar si iar, cum se intoarce valul marii vesnic la mal! Dar haideti sa nu amestecam alti interpreti printre dragii mei"otrava-constantinescu-chirila"! Ce sa fac? In ce punct e relatia mea? La mijloc? Deci se va sfarsi? Sau vom ajunge la acea casnicie cu are el e de acord, dar despre care doar eu deschid subiectul, si vin cu idei? Ce sa fac daca nu ii place sa citeasca? Sunt multi cei carora nu le place lectura! Cei /care prefera sa alerge in parc 2 ore in loc sa citeasca o carte! Sau care citesc reviste, in loc de carti! Interesante sunt si ele, dar nu poti desxoperi intr-un articol de 400 cuvinte tot ceea ce poti descoperi in adancurile a 300 pagini de roman! El nu vorbeste nici romana, ca i-as fi recomandat de mult timp otrava! I-am citit in greaca "exercitii de echilibru"!!! I-a placut, dar parea mai mult interesat de ce s-a intamplat cu copii aia care ascutau rock pe vremea lui Ceausescu decat de fata in boxeri si tricou alb! Mai poate fi schimbat sau deja s-a intarit soriciul pe porc- e intrebarea care ma chinuie!... Sunt fericita pentru ca vreau sa fiu fericita, pentru ca ma fac singura fericita, pentru ca imi ofer singura ceea ce imi place sau ceea ce am nevoie! Ii aduc la cunostinta ca mi-ar placea aia sau aia, astept pana la primul eveniment(paste, aniversarea mea, onomastica mea, craciun, revelion), apoi achizitionez singura "obiectul-motiv al fericirii mele"! Nu e atent! Nu este, ca asa e materialul din care e el fabricat; ne este, ca nu il intereseaza sa fie, nu are niciun castig; offf, atatea intrebari rascolitoare! In rest totul e frumos si normal! Dar mie imi lipseste extraordinarul! Imi lipseste adrenalina si surpriza, emotia, necunoscutul, descoperirea! Imi lipseste sa fiu si eu alintata, rasfatata! Nu mi-ar placea sa fie asa nebun cum e chirila. El e exagerat, m-ar obosi si m-ar deruta! Dar o data la ceva timp, merge aruncat "un artificiu de cucerire"! Am nevoie de instantaneu si de inedit! Am nevoie sa traiesc tot ceea ce nu am trait la momentul potrivit! Am crescut brusc! Am crescut si am purtat de grija mamei, lui Billy, familiei! Mi-am facut planuri pentru viitor si am uitat sa traiesc prezentul! Mi-am amintit bucati din trecut si m-am intristat! Nu vreau sa imbatranesc sau sa imi imbatranesc macar tenul in cluburi, printre miresme de alcool si umbre de fum al tigarilor ce se fumeaza singure prin scrumiere sau stranse intre doua degete! Dar vreau sa intineresc in drum spre mare, la miezul noptii sau in zorii zilei! Vreau sa intineresc alergand pe poteci de munte dupa cate o floare rasarita dintre pietre! Iar Grecia ofera din belsug astfel de imprejurimi! Degeaba ai cum, cand si unde, daca nu ai cu cine! Va doresc o viata suficient de agitata, astfel incat sa nu devina monotona, suficient de sarata si piperata astfel incat sa nu faceti diabet de la prea mult zahar i miere, si suficient de simpla astfel incat sa nu va oboseasca ochii de la prea multe culori, inima de la prea multe tresaltari si plamanii de la prea multe "taieri ale respiratiei"! Cu tot respectul, va multumesc si va sunt recunoscatoare pentru ceea ce scrieti pentru mine, pentru adolescenti, pentru publicul larg care va iubeste si va citeste zilnic cuvintele asternute pe paginile site-urilor! Sper ca intr-o zi sa pot tine in mana niste carti ingalbenite de "patina timpului", pe care sa le citesc fara grija ca pica netul sau ca se termina bateria! Mult succes!



Un periplu destul de simpatic!!!Draga mea,nu esti singura persoana,care se zbate in astfel de dileme,sunt destule cazuri in care singuratatea sau singuratatea in doi dor naprasnic,dar aceasta este viata,norocul nu este o floare des intalnita!!Si nu uita,suferinta este calea mantuirii,cel putin,teoria vietii flutura astfel de convingeri,in schimb,practica ne omoara pe toti!!!Succes???Nu,draga mea,spune "bafta",caci este chestiune de noroc sa fii fericit cu adevarat,macar o ora din viata!!
kudika_15804
Postat pe 19 Ianuarie 2015 13:57
Draga mea...am citit articolul tau de la un capat la celalalt si parca imi doream sa nu se mai termine,constienta totusi ca asterni suferinta ta...probleme reale ...si totusi cu egoism imi doream sa ,,te mai citesc''....Esti atat de bogata sufleteste,transmiti atat de mult in scris si pui cataplasma din cuvinte...Te-ai gandit sa devii scriitoare?sa umpli golul din viata ta si din sufletul tau ,scriind...??Ai o varsta ,,frageda'' dar pari incarcata de o vasta experienta de viata..incercarile traite te-au intarit si maturizat frumos...tanjesti dupa dragoste si frumos...Incerc sa imi imaginez cu ochii mintii...cum ai umple pagini intregi de ,,poveste'' daca.....daca ai gasi raspuns la cautarile tale...o dragoste reala si frumoasa....Trebuie sa fii si frumoasa ...o fiinta cu un suflet si o gandire frumoasa e o persoana minunata...!! M-a intreb cum reusesti sa impleteste forta cu sensibilitatea....Toate incercarile tale in viata depasite cu brio...obligat te-au facut o persoana puternica caracterial....dar ai atata gingasie in suflet...Crede in ce iti spun si fa prioritate din a te iubi mai mult pe tine,din a te rasfata pe tine si a te premia pe tine....Ajunge..ai facut destul pentru altii in viata asta...acorda timpul tie...fa-ti vacante frumoase...citeste...scrie ...alinta-te....Viata nu e o competitie cu nimeni si pentru nimeni...!!!Viata esti tu...incepe cu tine si sfarseste cu tine...!!Mi-ar place sa te stiu fericita si implinita ....BAFTA MULTAAAA!!!
kudika475103
Postat pe 25 Ianuarie 2015 13:06
De la: kudika475103, la data 2015-01-25 13:06:46Draga mea... tine....Ajunge..ai facut destul pentru altii in viata asta...acorda timpul tie...fa-ti vacante frumoase...citeste...scrie ...alinta-te....Viata nu e o competitie cu nimeni si pentru nimeni...!!!Viata esti tu...incepe cu tine si sfarseste cu tine...!!Mi-ar place sa te stiu fericita si implinita ....BAFTA MULTAAAA!!!



-Dyna-
Postat pe 25 Ianuarie 2015 13:13
Salut,
Nu am fost în stare sã citesc tot. Mã deranjau atâtea detalii. Tu esti vinovatã de starea ta actualã. Când te maturizezi vei înțelege cã trebuie sã-ți impui sã fi altfel, sã gândești altfel, sã te manifești altfel, sã vrei în modalitatea în care se poate sã fie altfel, pentru cã ai nevoie sã fie altfel. Dai impresia cã nu poți sã trãiești fãrã suferințã. Ce ar fi sã schimbi tactica și atitudinea pentru a exista condiții care sã-ți ofere mulțumirea de care ai nevoie, bucuria dupã care tânjejti, satisfacția necesarã, în condițiile în care cred cã ai mult de recuperat. Dacã vezi cã nu merge, de ce insiști sã se perfecționeze starea de neputințã. Trebuie sã iei hotãrâri drastice cu impact imediat. Rupe-te de trecut dacã vrei sã trãiești în prezent. Nu trebuie sã dai multe explicații ci sã te decizi sã faci pasul pentru a nu mai suferi. Balastul pe care îl cari cu tine devine tot mai greu. Nu vezi cã de tine depinde sã fie altfel ? Cum te-ai manifestat pânã acum nu a mers. Te schimbi ca atitudine despre ce vrei în viațã și faci demersuri (îți impui) sã gândești, sã acționezi, sã te dedici pentru tine, pentru binele tãu, pentru un bãrbat dintr-o tipologie care sã te satiscacã, nã doar sã-ți placã și sã te lase cu ochii în soare. Dacã ne merge din prima poate merge dintr-a doua încercare. E posibil sã faci și greșeli. Nu conteazã. Înșelege, conteazã sã te lupți sã fie altfel fațã starea de neputințã sugeratã de tine. Dacã înțelegi și decizi sã-ți modifici felul de a gândi, de a percepe realitatea, de a acționa, urmeazã modificarea sistemului existanțional, urmeazã surprizele unui nou început, inclusiv satisfacția pe toate planurile. Te hotãrãști ?
Ioan_B
Postat pe 25 Ianuarie 2015 21:02
Cea mai noua oferta de lucru! Foarte multi oameni s-au convins de seriozitatea noastra! NU este necesara niciun fel de experienta! Oferim curs gratuit si complet de instruire de la zero! Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata nationala si mondiala. Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere. Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor. Va oferim alte detalii dupa ce trimiteti textul ”Info” la adresa de email: afacerea_mea@yahoo.com


anges
Postat pe 25 Ianuarie 2015 21:39
Ai asteptari prea mari, învațã ca ceea ce ne imaginam nu are legãtura cu realitatea. Si Chirila ( care este un coleric si un betiv) este un om cu care se trãiește greu si care probabil oferã puțin in relație. Constantinescu își iubeste soția, care e foarte cerebrala si cu care face un cuplu si in business.Pe Otravã nu îl cunosc prea bine, de altfel își si ascunde identitatea.Din pãcate nu ai întâlnit decât oameni complexati de personalitatea ta puternica.Nu cred ca ai nevoie de un bãrbat frumos ci de unul cu o personalitate puternica, de la care sa inveti mai mult si care sa te pretuiasca, nu foloseascã ...
suicideblonde
Postat pe 1 Februarie 2015 12:20
De la: kudika_978703, la data 2015-01-25 21:02:39Salut,
Nu am fost în stare sã citesc tot. Mã deranjau atâtea detalii. Tu esti vinovatã de starea ta actualã. Când te maturizezi vei înțelege cã trebuie sã-ți impui sã fi altfel, sã gândești altfel, sã te manifești altfel, sã vrei în modalitatea în care se poate sã fie altfel, pentru cã ai nevoie sã fie altfel. Dai impresia cã nu poți sã trãiești fãrã suferințã. Ce ar fi sã schimbi tactica și atitudinea pentru a exista condiții care sã-ți ofere mulțumirea de care ai nevoie, bucuria dupã care tânjejti, satisfacția necesarã, în condițiile în care cred cã ai mult de recuperat. Dacã vezi cã nu merge, de ce insiști sã se perfecționeze starea de neputințã. Trebuie sã iei hotãrâri drastice cu impact imediat. Rupe-te de trecut dacã vrei sã trãiești în prezent. Nu trebuie sã dai multe explicații ci sã te decizi sã faci pasul pentru a nu mai suferi. Balastul pe care îl cari cu tine devine tot mai greu. Nu vezi cã de tine depinde sã fie altfel ? Cum te-ai manifestat pânã acum nu a mers. Te schimbi ca atitudine despre ce vrei în viațã și faci demersuri (îți impui) sã gândești, sã acționezi, sã te dedici pentru tine, pentru binele tãu, pentru un bãrbat dintr-o tipologie care sã te satiscacã, nã doar sã-ți placã și sã te lase cu ochii în soare. Dacã ne merge din prima poate merge dintr-a doua încercare. E posibil sã faci și greșeli. Nu conteazã. Înșelege, conteazã sã te lupți sã fie altfel fațã starea de neputințã sugeratã de tine. Dacã înțelegi și decizi sã-ți modifici felul de a gândi, de a percepe realitatea, de a acționa, urmeazã modificarea sistemului existanțional, urmeazã surprizele unui nou început, inclusiv satisfacția pe toate planurile. Te hotãrãști ?




Arno_28
Postat pe 7 Februarie 2015 09:17
Draga mea, raspunsul este unul singur pentru toate framantarile tale : acest domn, nu este persoana potrivita pentru tine. Atat timp cat ai nemultumiri aduse la cunostinta si nu se intampla nimic, ci doar promisiuni viitoare,nu e mai nimic de facut. Nemultumirile si dorinta de schimbare a iubitului tau , le vei avea , le vei purta oriunde si le vei simti in orice context. O persoana cu preocupari , dorinte comune si ,care simte viata in plenitudinea ei aproape ca si tine, care se incarca folosind acelasi combustibil ca al tau, ar fi o persoana cu care te-ai simti mai implinita, ca fericita spui ca esti, fericindu-te singura (ceea ce nu e deloc rau ).Concentreaza-te pe tine si fii mai atenta la...mediul inconjurator.Solutiile pot aparea de oriunde. Are Cineva grija, in sensul acesta...
kudika494978
Postat pe 12 Februarie 2015 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii taur... 69 De la: Fusun_ge 13 Februarie 2014 06:15
Dupa 25 de ani de casnicie, e normal sa iti doresti "altceva"?? 43 De la: blackvelvet10 3 Februarie 2016 16:35
Teama de medicul dentist 4 De la: Stomatologie_Moderna_1 17 Iulie 2012 22:57
CARD DE SANATATE obligatoriu?? 127 De la: leo_ 29 Ianuarie 2011 00:16
help 3 De la: Arutzu28 28 August 2011 04:30