Setari Cookie-uri

Am o mare dilema si asi vrea un raspuns scurt si la obiect!

Bunaseara am 21 de ani si am o iubita de 16 ani! noi ne iubim foarte mult si este cel mai bun lucru pe care mi s-a intamplat in viata asta! Eu sunt din cluj iar ea din bucuresti dar prin sacrificii mari am reusit sa ma mut la bucuresti sa fiu mai aproape de ea! prima luna a fost totul okay dupa ce m-am mutat! mergeam pe la ea, mentionez ca m-a mutasem cu fratele ei mai mare in varsta de 21 de ani in chirie! in fine totul merge perfect eram fericiti ieseam i-am cunoscut familia tot dar eu observasem dinainte sa plec la ea ca mama ei nu prea ma suporta si tatal ei cam facea tot ce zicea mama ei! acum dupa 2 luni de cand sunt mutat au inceput sa ne interzica sa mai iesim sa ne vedem orice! am incercat sa aflu si eu si ea de ce dar ei au spus ca nu e treaba noastra (absurd stiu..) nu am dat nici un motiv sa ii fac suparati ingrijorati! m-am oferit in a o ajuta in ceea ce priveste educatia fiind mai slaba la anumite materii meditando la matematica si engleza! veneam la ea acasa ii gateam faceam curatenie amandoi deci mai pe scurt mergea totul bine!Ea de o vreme ma tot suna plangand spunand ca s-a saturat sa tot fie ea majorodmul casei spunand ca mam ei in fiecare zii vine acasa si nu face absolut nimic , merge la munca dupaia vine acasa si isi tranteste curu in pat toata ziua la televizor!(si asta pot confirma si eu ca si eu am vazut de nenumarate ori(aproape in fiecare zii!) ea mi-a propus daca e posibil sa mergem la mine acasa la cluj si sa ne vedem de viata noastra! eu sunt in stare sa ii ofer o situatie financiara sa o mentin la scoala chiar si falcuta daca doreste si la cluj detin la perfierie pe numele meu o casa cu o suprafata de 140 m patrati cu un nivel deci practic ar avea toate conditiile necesare! intrebarea mea este : Exista vreun mod prin care parintii ar putea intervenii cu ajutorul politiei sa o ia cu forta de la mine? exista vreo modalitate de a evita asta sau daca nu cum ar trebuii sa actionez ca sa nu ne desparta? eu sper ca dupa trecerea timpului ca ei sa inteleaga ca noi chiar ne iubim foarte mult si ne dorim unul pe altul pentru totdeauna! dar pana atunci am fost de acord cu hotararea ei! Mentionez ca ea a incercat prin toate modurile sa comunice cu ei dar in zadar ! singura lor comunicare e : Raluca fa curat in camera noasra fa curat dupa fratele tau fa de mancare fa curat in bucatarie ca eu sunt obosita!(pe tata il intelegem lucreza in constructii 12 ore zilnic ! da ea e patisera lucra 8 ore si nu e munca grea (si eu muncesc la ceeasi firma dar in alta locatie momentan cu totul ca meseria mea e de barman si in lcuj am oricand un loc de munca pe meseria mea si cu mult mai multi bani astefl incat sa o intretin! am pus in calcul orice eventualitate in ceea ce priveste intretinerea ei si am o mica rezerva de bani in banca in valoare de 6500 de euro care i-am agonsiit in 9 luni de munca in italia cand aveam 18 ani dupa terminarea clasei a 12-a! parintii ei sunt foarte duri cu ea si nu vor niciodata sa inteleaga mereu ii intezic orice si cand ii intreaba motivul e acelasi la orice "asa vreau eu"!ma rog ajutatima si spunetimi este vreun mod legal prin care ne-ar putea face vreun rau? prin politie sa drepturile copilului?


Alexandru_Tudor_1
Postat pe 22 Aprilie 2015 02:14
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 02:14:43Bunaseara am 21 de ani si am o iubita de 16 ani! noi ne iubim foarte mult si este cel mai bun lucru pe care mi s-a intamplat in viata asta! Eu sunt din cluj iar ea din bucuresti dar prin sacrificii mari am reusit sa ma mut la bucuresti sa fiu mai aproape de ea! prima luna a fost totul okay dupa ce m-am mutat! mergeam pe la ea, mentionez ca m-a mutasem cu fratele ei mai mare in varsta de 21 de ani in chirie! in fine totul merge perfect eram fericiti ieseam i-am cunoscut familia tot dar eu observasem dinainte sa plec la ea ca mama ei nu prea ma suporta si tatal ei cam facea tot ce zicea mama ei! acum dupa 2 luni de cand sunt mutat au inceput sa ne interzica sa mai iesim sa ne vedem orice! am incercat sa aflu si eu si ea de ce dar ei au spus ca nu e treaba noastra (absurd stiu..) nu am dat nici un motiv sa ii fac suparati ingrijorati! m-am oferit in a o ajuta in ceea ce priveste educatia fiind mai slaba la anumite materii meditando la matematica si engleza! veneam la ea acasa ii gateam faceam curatenie amandoi deci mai pe scurt mergea totul bine!Ea de o vreme ma tot suna plangand spunand ca s-a saturat sa tot fie ea majorodmul casei spunand ca mam ei in fiecare zii vine acasa si nu face absolut nimic , merge la munca dupaia vine acasa si isi tranteste curu in pat toata ziua la televizor!(si asta pot confirma si eu ca si eu am vazut de nenumarate ori(aproape in fiecare zii!) ea mi-a propus daca e posibil sa mergem la mine acasa la cluj si sa ne vedem de viata noastra! eu sunt in stare sa ii ofer o situatie financiara sa o mentin la scoala chiar si falcuta daca doreste si la cluj detin la perfierie pe numele meu o casa cu o suprafata de 140 m patrati cu un nivel deci practic ar avea toate conditiile necesare! intrebarea mea este : Exista vreun mod prin care parintii ar putea intervenii cu ajutorul politiei sa o ia cu forta de la mine? exista vreo modalitate de a evita asta sau daca nu cum ar trebuii sa actionez ca sa nu ne desparta? eu sper ca dupa trecerea timpului ca ei sa inteleaga ca noi chiar ne iubim foarte mult si ne dorim unul pe altul pentru totdeauna! dar pana atunci am fost de acord cu hotararea ei! Mentionez ca ea a incercat prin toate modurile sa comunice cu ei dar in zadar ! singura lor comunicare e : Raluca fa curat in camera noasra fa curat dupa fratele tau fa de mancare fa curat in bucatarie ca eu sunt obosita!(pe tata il intelegem lucreza in constructii 12 ore zilnic ! da ea e patisera lucra 8 ore si nu e munca grea (si eu muncesc la ceeasi firma dar in alta locatie momentan cu totul ca meseria mea e de barman si in lcuj am oricand un loc de munca pe meseria mea si cu mult mai multi bani astefl incat sa o intretin! am pus in calcul orice eventualitate in ceea ce priveste intretinerea ei si am o mica rezerva de bani in banca in valoare de 6500 de euro care i-am agonsiit in 9 luni de munca in italia cand aveam 18 ani dupa terminarea clasei a 12-a! parintii ei sunt foarte duri cu ea si nu vor niciodata sa inteleaga mereu ii intezic orice si cand ii intreaba motivul e acelasi la orice "asa vreau eu"!ma rog ajutatima si spunetimi este vreun mod legal prin care ne-ar putea face vreun rau? prin politie sa drepturile copilului?



de ce nu iti intrebi iubita toate astea si ceri ajutorul unui sait de socializare?
..nu iti spun cu rautate asta, ci doar voi doi va rezolvati problemele...!
Fulg-de-nea
Postat pe 22 Aprilie 2015 03:22
..si nu uita ceva..e inca..minora.si tu esti un mic copil..iar in scurt timp dupa ce scrii pe aci' ceti fi copii cu copii.. ..bai copii...unde va este capul?
Fulg-de-nea
Postat pe 22 Aprilie 2015 03:56
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 02:14:43Bunaseara am 21 de ani si am o iubita de 16 ani! noi ne iubim foarte mult si este cel mai bun lucru pe care mi s-a intamplat in viata asta! Eu sunt din cluj iar ea din bucuresti dar prin sacrificii mari am reusit sa ma mut la bucuresti sa fiu mai aproape de ea! prima luna a fost totul okay dupa ce m-am mutat! mergeam pe la ea, mentionez ca m-a mutasem cu fratele ei mai mare in varsta de 21 de ani in chirie! in fine totul merge perfect eram fericiti ieseam i-am cunoscut familia tot dar eu observasem dinainte sa plec la ea ca mama ei nu prea ma suporta si tatal ei cam facea tot ce zicea mama ei! acum dupa 2 luni de cand sunt mutat au inceput sa ne interzica sa mai iesim sa ne vedem orice! am incercat sa aflu si eu si ea de ce dar ei au spus ca nu e treaba noastra (absurd stiu..) nu am dat nici un motiv sa ii fac suparati ingrijorati! m-am oferit in a o ajuta in ceea ce priveste educatia fiind mai slaba la anumite materii meditando la matematica si engleza! veneam la ea acasa ii gateam faceam curatenie amandoi deci mai pe scurt mergea totul bine!.....................................................


In primul rand,prietena ta este MINORA!!In al doilea rand,sunteti doi copii aflati in proces de evolutie,caz in care multe aspecte nu pot fi "digerate" corespunzator!!Ar trebui sa stii ca este cazul sa o lasi sa isi termine scoala,sa se maturizeze cat de cat,dupa care puteti trece la povesti romantioase,pe care le doriti traite!!ESTE UN COPIL,parintii ei au dreptate in mosdul cum se comporta cu ea,chiar daca voua nu va place asta!!Intrebare:
Domnisoara in cauza isi spala singura lenjeria de corp sau inca apeleaza la ajutorul mamei si a masinii de spalat???Cand va face singura acest gen de activitate ,poate iesi de sub jurisdictia parintilor!!!Toti banii tai nu pot suplini lacunele voastre in dezvoltarea personala,esti prea tanar ca sa poti fi materialist!!!

Dragilor,viata este dura,nu o tratati cu iresponsabilitate,caci va va plesni de nu o sa stiti pe unde sa scoateti camasa!!Nu dereglati ritmul de desfasurare a lucrurilor,invatati sa mergeti ,cu pasi mici,dar hotarati,nu va grabiti,caci orice graba strica treaba!!!Iubirea este frumoasa,dar se traieste armonios ,numai atunci cand esti pregatit pentru ea!!Voi nu sunteti inca,mai aveti multe lucruri de invatat!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Aprilie 2015 07:18
pai ideea e ca amandoi suntem de acord sa plecam! intrebarea mea era daca parintii ei ne pot face ceva din punct de vedere legal sa ne faca rau! ca am vazut pe diferite siteuri ca unii zic ca pot altii ca nu si nu stiu ce sa cred
Alexandru_Tudor_1
Postat pe 22 Aprilie 2015 08:05
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:05:12pai ideea e ca amandoi suntem de acord sa plecam! intrebarea mea era daca parintii ei ne pot face ceva din punct de vedere legal sa ne faca rau! ca am vazut pe diferite siteuri ca unii zic ca pot altii ca nu si nu stiu ce sa cred



Nu este vorba sa va faca rau,ci trebuie sa intelegi,ca prietena ta este inca MINORA,se afla inca in grija si supravegherea parintilor!!Respecta legea,caci,daca domniile lor iti vor face reclamatie la Politie ,vei avea probleme!!!Relatiile intretinute cu minorele sunt pedepsite prin lege!!!Plecarea voastra este o actiune plina de imaturitate si nesabuinta,va veti da seama de gravitatea si prostia acestui gest,dar va fi prea tarziu sa mai puteti indrepta lucrurile!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Aprilie 2015 08:13
caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!
Alexandru_Tudor_1
Postat pe 22 Aprilie 2015 08:54
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!


Cine este acea persoana ,asa cum ai prezentat-o in comentariul tau???
Tinere,poti solicita cate opinii doresti si de la cate persoane avizate vrei,vei obtine acelasi raspuns!!Atat timp cat iubita ta este MINORA,nu iese de sub ocrotirea familiei,parintii pot raspunde in fata legii pentru modul in care are grija de ea,oricat de mult ar dori iubita ta sa plece de acasa!!Nu te supui legii,vei raspunde in fat aei!!De ce nu ai rabdare ca iubita ta sa devina majora????
kudika_15804
Postat pe 22 Aprilie 2015 08:59
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!



Atunci du-te intreaba un avocat si lasa persoanele "incuiate la minte" in pacea lor.
Rotty_
Postat pe 22 Aprilie 2015 09:05
n ai ma ce sa faci decat sa o ei de nevasta dar tot la parinti ei tre sa ajungi sa si dea acordul ca i minora
kudika_982635
Postat pe 22 Aprilie 2015 09:22
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!

inainte sa cauti..regasesteti eul tau..frend..si apoi ..cauta...dar sa sri ce?!
Fulg-de-nea
Postat pe 22 Aprilie 2015 21:06
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:05:12pai ideea e ca amandoi suntem de acord sa plecam! intrebarea mea era daca parintii ei ne pot face ceva din punct de vedere legal sa ne faca rau! ca am vazut pe diferite siteuri ca unii zic ca pot altii ca nu si nu stiu ce sa cred

pai amandoi santeti de acord sa pledari in limeeeeee.... mai crede-ma ca nu-i viata roz..pe ce principii te bazezi cand iei..viata in piept si asumare totala?
Fulg-de-nea
Postat pe 22 Aprilie 2015 21:11
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!

..un raspuns sublim....

Tu, femeie, ca un cânt
Numai soare, fãrã nor,
Eºti ºi viaþã ºi mormânt,
Eºti sonata-n re minor.

Vãd în ochii tãi pãduri,
Peisaje ca de vis,
Darurile din lecturi,
Fermecate parcã mi-s.

Ai pe buze doar polen,
Cu privirile feline,
Jumãtãþi de vis ºaten
Printre arcuri florentine.

Din poveste tu cobori,
Parcã- vii ºi eu ascult,
Eºti fãcutã din erori,
De-ale Evei, de demult.

Chipul tãu parcã-l visez,
E þesut în mrej de lunã,
Ai un farmec vienez,
Ce-a venit din lumea bunã.

Eºti icoanã pe perete,
Umbrele-þi îmi dau ocol,
Clipe ne-nþelese, bete,
Mi-au scãpat privire-n gol…

Fulg-de-nea
Postat pe 22 Aprilie 2015 21:20
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:05:12pai ideea e ca amandoi suntem de acord sa plecam! intrebarea mea era daca parintii ei ne pot face ceva din punct de vedere legal sa ne faca rau! ca am vazut pe diferite siteuri ca unii zic ca pot altii ca nu si nu stiu ce sa cred


Avand doar 16 ani si capacitate de decizie restransa are nevoie de acordul parintilor si daca s-ar muta la tine si daca vrea sa munceasca si orice ar face.Cred ca trebuie sa mai rabde pana la implinirea varstei majoratului.
Oricum sunteti prea tineri iar ea trebuie sa isi faca studiile ca sa puteti avea un viitor mai bun impreuna.

Proba timpului e cea mai buna iar voi va trebui sa treceti peste toate obstacolele si rautatile parintilor ei.Dovedeste in continuare respect si rabdare fata de parintii ei indiferent cum sunt castiga-le increderea si demonstreaza-le ca esti potrivit pentru ea dar numai daca ati hotarat sa aveti un viitor impreuna.

Rabdare, rabdare, rabdare!
Arno_28
Postat pe 30 Aprilie 2015 09:27
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!


Nu e nimeni incuiat dar legea e lege iar plecarea cu ea fara acordul parintilor e fapta penala.
Daca te-ar acuza ai ei de sechestrare si rapire de minori unde crezi ca ajungi?
La "racoare"!
Ti se pare o alternativa buna sa va distrugeti vitile amandoi?
Arno_28
Postat pe 30 Aprilie 2015 09:31
CAPITOLUL I
Capacitatea civilã a persoanei fizice

SECÞIUNEA a 2-a
Capacitatea de exerciþiu

Art. 41

Capacitatea de exerciþiu restrânsã

(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciþiu restrânsã.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciþiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinþarea pãrinþilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, ºi cu autorizarea instanþei de tutelã. Încuviinþarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciþiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum ºi acte de dispoziþie de micã valoare, cu caracter curent ºi care se executã la data încheierii lor.

Arno_28
Postat pe 1 Mai 2015 08:06
Nu am citit tot . Dar prietena ta e Inca minora, asa ca mai ai rabdare doi ani si apoi puteti face ce vreti voi ! Chair si copii! Iubitiva mult! Dar ai grija ca fetele de bucuresti sant perverse!
Catalin_Bujor_1
Postat pe 3 Mai 2015 06:49
De la: Alexandru_Tudor_1, la data 2015-04-22 08:54:44caut un raspuns de la o peroana care cunoaste cel putin un caz sau un student la drept/avocat! nu cate una ce isi terorizeaza copii si e incuiata la minte!




Sigur ca poti avea probleme. Nu rapire sau sechestrare, asa cum cineva isi dadea cu parerea, ci pentru corupere de minori. La varsta ei nu poti nici sa o iei de nevasta. Doar 17 ani o minora se poate casatori, cu dispensa de varsta. Ca atare, las-o sa mai creasca.
kudika_29184
Postat pe 3 Mai 2015 07:27
daca va casatoriti, parintii nu mai au ce a faca si nu pot interveni, dar ... ea va face acelasi lucru la tine in casa: mancare , curat etc... si va uita de scoala. pe langa asta tu poate esti hotarat ca o vrei pe ea, dar ea e prea copil ca sa stie ce vrea. daca o iubesti sustine-o cum poti, dar nu o lua din mediul ei macar pana la 18 ani. poate parintii nu-i vor rau, dar nu te vor pe tine, poate vor ceva mai bun pt fata lor si de asta o pedepsesc pe ea. tu ai zis ca ai bani, dar studii?....timpul le rezolva pe toate, mai ai rabdare
ot_lia
Postat pe 3 Mai 2015 07:38
Da, sigur ca va poate face rau. Fata este minora si relatia cu o minora este pedepsita de lege. Daca va iubiti asa de mult trebuie sa astepti sa ajunga majora si apoi sa legalizati relatia voastra. Facultatea se poate face si daca-i casatorita, s-au daca vreti o relatie moderna fara acte si asta este posibil daca-i majora si-si hotaraste singura viitorul. Dragostea cere sacrificii, in felul acesta va veti da seama daca este o dragoste profunda sau doar un foc de paie. Va doresc sa va iubiti mult si sa aveti rabdare!
Ada_Maia
Postat pe 3 Mai 2015 10:30
Buna ziua!
Iti dau un sfat ca mama.Nu va mutati impreuna la Cluj pana nu devine majora.Vei avea probleme mari fiind minora.Asculta-misfatul!
Dupa ce ea implineste 18 ani, nu vei mai avea probleme nici daca stati in Bucuresti.Ea poate alege.
Bafta si numai bine!
kudika146021
Postat pe 3 Mai 2015 12:39
"m-am oferit in a o ajuta in ceea ce priveste educatia fiind mai slaba la anumite materii meditando la matematica si engleza!"

Phuui! Mã și speriasem. Credeam cã îi ofereai meditații la românã, cã zãu...
Acum, revenind la lucruri mai serioase, nu cred cã te poți baza pe cineva care are 16 ani. Astãzi te-o fi iubind ca pe ochii din cap, mâine-poimâine însã, îi vor zbura ochii dupã altcineva. Același lucru l-aș putea spune și despre tine, de altfel. Unde vi-e rabdarea, oameni buni? Așa de dornici și grãbaci sunteți în a vã spãla șosetele unul altuia, a da cu mãtura și eventual a face copii?! Nu zic, conviețuirea într-o relație nu se rezumã la asta (eram doar ironicã), e frumoasã și-și are rolul ei, dar este un timp pentru toate. Lãsați timpul sã treacã, dați-vã spațiu și veți vedea dacã în doi-trei ani veți gândi la fel. Dacã veți fi cu aceeași pofta de luat și stat împreunã departe de cei ce nu vã vor unul lângã celãlalt și peste câțiva ani, înseamnã cã ai avut dreptate și cã destinul vi-e sã fiți împreunã(nici atunci nu ai certitudinea). Dar ține cont, astãzi sunt pãrinții ei hopul în care vã poticniți, mâine poate fi oricare altã persoanã sau situație. Ceea ce conteazã în toatã tevatura asta sunt sentimentele voastre și cât de reale sunt acestea. Dar tu fã ce vrei, la urma urmei.Poți risca sã o furi de la pãrinți ca pe-o sabinã, sã dezlãnțui urgia în urma ta și sã te trezești apoi cã ea însãși te acuzã de rãpire. Ce spui de-asta?! Nu mai bine mai aștepți un an, doi, trei sã vã fie capul mai limpede în decizii?
adia88
Postat pe 3 Mai 2015 12:52
Dupa felul in care ai respuns aici, dupa ce mai multi oameni ti-au spus ca nu ai ce face fiindca e minora, pot sa presupun ca partintii au cel putin doua motive sa nu te placa:
1) reactionezi agresiv verbal - nu ai rabdare
2) nu stapanesti limba romana

Eu zic sa iti revizuiesti comportamentul si sa mai incerci apoi.
Si cumva povestea ta mi se pare cam cusuta cu ata alba, adica imi da senzatia ca lucrurile nu stau 100% cum povestesti tu, dar ai un complex de victima, sau cauti sa ne intorci pe noi, cititorii, impotriva parintilor. Cat despre "vine de la munca si se pune cu curul in scaun" am lucrat si eu ca marketing assistans si barman/picol/debarasator 8-ore pe zi, uneori 9 si stiu cat de obositor e, dupa o zi de munca mergeam acasa, imi faceam de mancare, apoi faceam dus si bagam somn pana a doua zi, asa ca mi s-a parut cam aiurea exprimarea ta.

Poate ar fi cazul sa nu mai stai toata ziua la prietena ta acasa, parintilor nu le place asta. ;)

Si nu, nu sunt o mama care isi terorizeaza copii, sunt o don'soara pe la 23 de ani, asa ca nu poti sa ma pui in categoria de mai sus ;)
Grimalkin
Postat pe 3 Mai 2015 12:56
De la: Catalin_Bujor_1, la data 2015-05-03 06:49:06Nu am citit tot . Dar prietena ta e Inca minora, asa ca mai ai rabdare doi ani si apoi puteti face ce vreti voi ! Chair si copii! Iubitiva mult! Dar ai grija ca fetele de bucuresti sant perverse!



Le-ai cunoscut tu pe toate si stii sigur?
Grimalkin
Postat pe 3 Mai 2015 13:00
Am fost si eu exact intr-o situatie de genul acesta dar el era la cluj si nu s-a mutat in schimb in fiecare weekend ne vedeam...si in vacante. Ia decizia matura si inteleapta din punctul asta de vedere...las-o sa isi termine scoala si plecati cu capul sus, nu fugind. Ea poate sa dea la facultate la cluj si va mutati acolo impreuna si ati terminat povestea. Dar si mie mi se pare ciudat ca parintii ei sa il fi luat pe nu in brate si atat...ai vorbit tu cu ei? Eu iti sugerez sa ii scoti la o cafea in oras si sa dai cartile pe fata. Ceva la tine sigur nu le-a placut. Daca e diferenta de varsta poti sa combati doar cu trecerea timpului. Daca ei vor vedea ca peste doi ani sunteti impreuna si ok...nu mai au ce sa spuna. Tu respecta-i ...si pe ei si pe ea...si rabdare. Sunt si eu de acord ca ea e poate prea tanara si s-ar putea sa nu mai fie iubirea asta mare mai incolo...deci oarecum iti faci si tie un bine asteptand.

Rabdare!
Allexys
Postat pe 3 Mai 2015 13:38
De la varsta de 15 ani, daca este cu vointa ei, parintii si politia nu va pot sta in cale, adica mai pe scurt ...nu o poate lua cu forta nimeni decat cu consimtamantul ei!
Problema e ca, in cazul in care tu nu constientizezi, ea are doar 16 ani! Nici tu nu esti prea copt pt astfel de planuri marete dar ea! Gandeste-te la ea pt ca la varsta asta poate crede ca te vrea pe tine dar mai tarziu va deschide ochii catre altcineva (95% din cazuri) si vei realiza ca v-ati complicat cei mai frumosi ani din viata (ei ii vei fura adolescenta!), ani ce nu vor mai putea fii retraiti! Ca sa nu mai zic ce inseamna pentru un parinte sa treaca prin asemenea momente, vei afla si tu si vei suferi (poti doar sa speri ca copilul tau nu iti va face la fel)! Stiu ca in acest moment nu vezi nimic altceva decat iubirea asta pt ea, dar cu timpul totul va trece..
Parerea mea este sa va continuati relatia asa cu este acum fara sa o transformati in ceva ce nici voi nu veti stii . Va urez multa intelepciune!
verraa
Postat pe 3 Mai 2015 21:01
Trei cuvinte= e minora, ai rabdare, daca o iubesti. Alte cuvinte- Va puteti iubi pe ascuns pana face ea varsta care-i permite sa plece. ....Stiu ca rabdareaaa e grea....dar merita....daca va iubiti.... ....Incearca sa vorbesti calm cu parintii ei....daca esti convins ca sunt dusi cu pluta...actionati pe ascuns....sau mai rar....pana creste ea mai mare....Nu te gandi la drame...e greu....dar rabdarea te va ajuta....gandeste limpede....nu te grabi....Nu-i lua pe toti in seama care zic ca esti un copil....Ia o decizie.....dar sa nu fie prea nebuneasca....pentru ca multi o vor lua ca atare.....desi poate se numeste doar iubire....Daca te crezi suficient de matur...asteapta....Doi ani nu e o viata....plus poti sa incerci sa convingi partile parintesti....prin calm sau....discutii cat se poate de diplomatice...ca ai intentii bune.....poate ei vor ca tu....sa no iei de langa ei.....Is mai dusi...asta e....Gandeste la solutii...nu la problema.....incurajeazo si pe ea....incearca sa pastrati legatura cat de mult....fie si doar de prietenie....daca pana acolo tre sa te sacrifici...ca dupa doi ani..sa fiti impreuna. Alte sfaturi n-am...
kudika_976172
Postat pe 4 Mai 2015 01:26
Scurt si la obiect : NU !!!!
mya8luny
Postat pe 4 Mai 2015 01:30
Buna faza cu fetele de Bucuresti sun perverse...halal sfat !...evident, demn de neluat in seama ! (parca conteaza locatia cand e sa fie ceva rau)

Cat despre intentiile tale... acum ti se pare sau vi se pare ca toata lumea e a voastra , ca sunteti invincibili , de neoprit ... poate sunteti , dar totul are o limita... iar cand va vor ajunge toate din urma : neascultarea , impulsivitatea , indrazneala si "obraznicia" de a fugi impreuna cat si suferinta care o veti crea in jurul vostru ... nu stiu cum va fi ... daca e sa fiti impreuna veti fi !!!

tu esti matur cu adevarat ???...ca ea sigur nu este !!!
Dati-va timp , dati-va spatiu...fiti impreuna asa cum sunteti acum...si NIMIC MAI MULT !!!
biutza_72
Postat pe 4 Mai 2015 09:23
buna ,
am citit mesajul tau si imi pare fff rau ca nu sunteti intelesi....dar poti demonstra ca esti din ce in ce mai bun ....inscriete la o facultate......i-ati o garsoniera in rate,fa ceva care sa demonstreze parintilor ei ca esti un om serios si nu un om fara de cuvant care s-a indragostit pt prima oara-chiar daca acest lucru ti se poate intampla o singura daata in viata.
Parintii ei considera dragostea voastra ca ceva trecator.....cu cat se opun mai mult cu atat au de pierdut ei nu voi....flacara dragostei voastre va fi din ce in ce mai mare si nici o apa din lume nu o va putea stinge bineinteles daca si ea are aceleasi sentimente pt tine.....asa ca ai putina rabdare......TS
Simina_Bujoreanu_1
Postat pe 4 Mai 2015 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi place de foarte mult timp de ea. 1 De la: kudika_1038244 10 August 2019 18:45
La revedere! 25 De la: Valy90 22 Iunie 2011 12:50
organizarea nuntii gratuit unui cuplu 23 De la: kudika042695 30 Aprilie 2010 18:35
cum dracu scap de el din mintea mea 24 De la: Barbie30_ 8 Ianuarie 2011 09:02
RELATII VIRTUALE...DEVENITE FOARTE REALE 23 De la: raisa0510 4 Februarie 2010 14:35