Setari Cookie-uri

cui i-e frica de virgina woolf?

scuze...de virginia woolf, dar se pare ca nu mai pot modifica titlul postului...sau despre libertatea de exprimare in romania, encore une fois...acum cativa ani am participat in bucuresti la o intrunire in care eu, si cu inca vreo 100 de alti colegi de breasla, trebuia sa ne dam cu parerea cu privire la reorganizarea unui sistem, cuprinzand o gramada de organizatii, a carui legislatie tocmai se modificase. si a caror conducatori aveau de ales intre a mai face parte din sistemul cu pricina, comunist pana in maduva oaselor, dictatorial si corupt, si a se 'menegerui' de unii singuri...asa ca m-au trimis cateva din acele organizatii sa particip la 'adunatura generala' convocata de capii acelui sistem, care erau ingrijorati, nevoie mare, ca n-o sa mai vrea nimeni sa se 'afilieze' la ei, si, drept urmare, isi vor pierde joburile, salariile mari si autoritatea, care fusese impusa pana la acel moment de reforma legislativa...in prima parte a adunarii, imbacsitii 'dictatori' au incercat sa ne spele creierele si sa ne explice ca, daca pana acum(adica vreo 30-40 de ani) nu ne-a fost asa bine sub conducerea lor, acum ne va fi minunat...bineinteles ca am comentat, sotto voce, in sala...si in pauza, pe un ton normal, cu colegii de breasla, care mi-au impartasit, multi dintre ei, punctul de vedere...faza la care unul dintre 'capi' m-a admonestat 'parinteste' ca, deh, era o diferenta de varsta de vreo 30 de ani intre noi si mi-a transmis ca, daca am ceva de comentat, s-o fac dupa pauza, la microfon! mare greseala! dup-aia si-a smuls parul din cap ca m-a invitat sa vorbesc. si am vorbit. am spus tot ce gandeam si ce credeam eu si cei care ma trimisesera acolo, si anume cat de murdar si corupt era sistemul, cat de inutila si ineficienta conducerea lor, si, in final, le-am explicat ca noi, astia care avem si stim sa ne folosim creierasele, nu avem nevoie si nici nu mai vrem sa facem parte dintr-un sistem condus de niste dinozauri-ca erau si in varsta respectivii- dictatoriali! in fata unei sali de vreo 100 de oameni, toti colegi de breasla de-ai mei, cei de la prezidiu mi-au sarit la jugulara, mi-au zis sa tac si, cand am refuzat, ca nu gatasem speechul, mi-au taiat microfonul si, fiindca vorbeam destul de tare si fara microfon, m-au amenintat ca ma dau afara din sala daca mai continui...ufff, si-acum mi-e scarba cand povestesc...dupa speechul meu, au urmat multe, in care, inspaimantati sau pur si simplu incapabili sa gandeasca singuri, au venit altii, care incepeau, invariabil, cu aceeasi fraza...domnule x, sa stiti ca noi nu suntem de acord cu don'soara, noi va sustinem, sunteti cei mai tari bla bla bla...sa mai spun ca multi dintre 'lingaii' astia imi dadusera dreptate in pauza, dar n-aveau sange in ei sa-si sutina parerile in public...in fine, inainte s-ajung eu din delegatie inapoi la cei care ma trimisesera, au ajuns telefoanele...ca pe vremea securistilor...cine e asta, de ce ati trimis-o, nu puteati sa trimiteti alta...pana la comentarii penibile legate de fusta mea scurta, din care, cica, mi se vedea lenjeria intima...yak!!! in momentul ala mi-am dat seama, kestie care mi-a tot fost confirmata in decursul anilor urmatori, si, culmea, si acum, pe acest site, ca romanilor, in general, nu le place/nu pot sa gandeasca singuri, trebuie sa vina altii sa le spuna cum si ce si cand sa faca...si ca daca se gaseste unul care gandeste singur si, poate diferit, de marea gloata, si, culmea, mai are si 'tupeul' sa se si exprime public, i se baga pumnul in gura...cam asa se intelege libertatea de exprimare in romania...haideti, bai, sa-l reinviem pe ceausescu, ca s-asa tot in felul ala va place-la cei mai multi- sa traiti! opinii diferite de-ale voastre nu puteti suporta si, daca nu aveti cum sa-l faceti pe om sa taca din gura, cautati alternative...cu butoanele din dotare...ah, ce bine ca m-a iluminat 'baiatu' cum se face ca eu, una, nu-mi dadeam seama pana la sfarsitul vietii!!!....bravos, natiune!!! halal sa-ti fie...

Postat pe 18 Martie 2008 07:03
off doamne...din pacate... la faza:"daca se gaseste unul care gandeste singur si, poate diferit, de marea gloata, si, culmea, mai are si 'tupeul' sa se si exprime public, i se baga pumnul in gura" ai f mare dreptate...si mie mi s-a intamplat de multe ori sa ma trezesc in situatia aia si sunt luata de ciudata sau nebuna....asta e..eu nu m-as schimba niciodata si banuiesc k nici tu...e mai greu sa faci parte din minoritate, dar macar esti mandru k esti tu insuti si nu o marioneta manevrata de altii....;)
iulia12
Postat pe 18 Martie 2008 10:57

Postat pe 3 August 2008 14:50
ce kara mea mai inseamna si asta???
Diavolyta_
Postat pe 26 Martie 2009 21:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRESELECTIE!!! 1 De la: candy_girl_2287 28 Ianuarie 2008 17:18
2 pisoi mici spre adoptie 4 De la: adriana_popescu 3 Februarie 2009 16:51
calvitia-remedii 33 De la: kudika_nikole 7 Ianuarie 2012 01:27
violul si urmarile lui 17 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:42
NE IUBESTE PE AMANDOUA?!?! 29 De la: rashela 13 Noiembrie 2009 18:05