Setari Cookie-uri

De ce cu fiecare zi care trece fidelitatea in cuplu dispare? cine este de vina si ce este de facut?

De ce dispare dragostea in cuplu?In general pt ca valorile materiale primeaza....si le inlocuiesc pe cele spirituale....pt ca multe cupluri ...se lanseasa in prea multe proiecte ...si in timp nu le mai fac fata...( intervine stresul ....frustrarea...oboseala).Daca am face o analiza ...vom vedea ca multi dintre noi isi petrec mai mult timp la serviciu decat alaturi de sot/sotie....in acest caz ...despre ce comunicare vorbim??Insumand toate astea vom descoperi ...raspunsul la intrebarea DE CE.
ninushk
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:58
eu cred ca fidelitatea dispare in cuplu din cauza ca de multe ori rutina care distruge flacara iubirii care pe cit de repede se aprinde asa de repede se si stinge,iar vina apartine ambilor parteneri de multe ori lipsa de comunicare si lipsa increderii intr-un cuplu duc la despartiri la care se mai adauga tradarile in dragoste si agresivitatea verbala si fizica mai ales a partenerului care din lipsa de respect fata de partenera lui o umileste de multe ori fara motiv

Postat pe 14 Octombrie 2008 22:35
mda!!!...se pare ca pb se amplifica...si...datorita vietii cotidiene si stresului cotidian in goana asta nebuna dupa...bani...cariera...si...instabilitatea economica...
ooo ...doamne...iata cate concura la...viata noastra...si..se pare ca noi inca nu realizam ca mai sant inca pe atatea poate..
adevarul este ca si...libertatile survenite parca ...prea brusc si...dorinta de libertate...uneori gresit inteleasa...emanciparea femeii...parca...extrem de abrupt inplementata in viata de cuplu...
e adevarat ca...astfel de lucruri parca se intamplau si cu ceva ani in urma dar...nefiind nici mediatizate si...acceptate atat de ostentativ ca fiind benefice pt o viata de cuplu...parca nu aveau asemenea efecte...dorind...asa cum spunea cineva ...sa nu piarda secunda...intr-o lume atat de...efervescenta cum incearca sa devina la noi...uita sa mai contribuie la propria viata cu...a depune si ceva eforturi pt ca..dragostea si comunicarea sa ramana intregi si la un nivel care sa te faca sa-ti doresti sa fii alaturi de persoana pe care ai ales-o!!
dorinta de a-ti dezvolta capacitatea de ...schimbare si adaptare rapida la...o conjunctura anume...iata ca se repercuteaza si in viata de cuplu!!!
si...de cele mai multe ori...nu sesizam asta...iar cand deja...ajungem sa ne intrebam de ce nu mai merge cum mergea ...e deja tarziu...si...raul e produs...si destul de greu de indreptat!!
deci...se poate scrie...enorm...si...nu mereu cred ca se si reuseste gasirea solutiei...
o seara placuta...si...daca cineva...are solutia...poate ne-o ofera si noua...celor ce ne straduim sa aflam cauza...
ovidiu_42
Postat pe 17 Octombrie 2008 01:56
Cauza .....vad ca deja o stim ....cu solutiile e mai greu.
ninushk
Postat pe 17 Octombrie 2008 19:56
De la: amme22, la data 2008-04-18 21:41:27eu zic ca o cauza ar fi lipsa prieteniei dintre cei 2. Afisarea celuilalt ca pe o bijuterie, atractia fizica, dorinta de a avea neaparat si cu orice pret lucrul care nu e al tau, sexul, atractia sexuala sunt temeliile relatiilor de azi. Sunt temelii fragile. Nimeni nu mai are vreme sa afle ce e in mintea si in sufletul celuilalt, ce isi doreste cel de alaturi. Nimeni nu mai are timp sa discute, sa rada de nimicuri, sa viseze. Daca prietenia si camaraderia ar fi temelia relatiilor atunci acestea ar tine mai mult. Nu inteleg de ce oamenii nu mai au rabdare sa fie prieteni, de parca viata ar trece intr-o secunda si ei ar vrea sa nu scape secunda fara sa apuce sa se distreze. Traim intr-o lume care aproape ne-a transformat in roboti, intr-un ciclu: munca - somn. Prin urmare totul se plateste.

imi place ceea ce ai scris si e adevarat.
mkdisk
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:03
Acolo unde dragoste nu e nimic nu e.... asta spunea regretatul Marin Preda.e drept ca cei ce inseala (parerea mea) se lasa manati de instinctele animalice.Cine-mi spune ca inseala din dragoste e un idiot/idioata... din punctul meu de vedere, ca barbat o gaura e tot o gaura ca oricare in care imi dau drumu' si gata... Ce naiba poate sa-mi ofere alta femeie decat sotia mea? Pentru ce naiba sa complic lucrurile? Ce nu-mi ajunge? Cum as putea sa ma uit in ochii mei? Si nu in ultimul rand cum as putea sa-i fac asta daca o iubesc? Omul, trebuie sa actioneze conform ratiunii nu instinctelor...

Postat pe 19 Decembrie 2008 04:57
Pentru ca lumea in care traim s-a schimbat radical fata de lumea in care traiau bunicii nostri de exemplu...azi conteaza mai mult banii decat intelectul...rolexul de pe mana si masina devin primordiale pt orice ciocoflender, femei multe si distractie...asta e deviza tinerilor din ziua de azi. Familia nu mai reprezinta ce reprezenta inainte. Majoritatea barbatilor isi permit azi o amanta, femeile sunt din ce in ce mai usor de dat pe spate daca le duci intr-un local sau nici macar atat... e vorba de goana dupa bani care degradeaza fiinta umana tot mai mult. Secolul vitezei...este de vina, ce sa mai. E trist, pt ca evolutia nu inseamna ignorarea adevaratelor valori.
In alta ordine de idei, cred ca infidelitatea a devenit o normalitate, este prea des intalnita ca sa ne mai facem atatea probleme de ce si pentru ce. Depinde acum de fiecare om in parte cum alege sa-si traiasca viata. Dar DA, sunt de acord cu tine ca fidelitatea in cuplu a ajuns ceva de admirat, rar intalnit, greu de pastrat cand sunt atatea tentatii in jur...vorba aia: I can resist anything else but temptation

Sa fiti iubiti!
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 12:49
De la: mrskattousa, la data 2009-02-06 12:49:49Pentru ca lumea in care traim s-a schimbat radical fata de lumea in care traiau bunicii nostri de exemplu...azi conteaza mai mult banii decat intelectul...rolexul de pe mana si masina devin primordiale pt orice ciocoflender, femei multe si distractie...asta e deviza tinerilor din ziua de azi. Familia nu mai reprezinta ce reprezenta inainte. Majoritatea barbatilor isi permit azi o amanta, femeile sunt din ce in ce mai usor de dat pe spate daca le duci intr-un local sau nici macar atat... e vorba de goana dupa bani care degradeaza fiinta umana tot mai mult. Secolul vitezei...este de vina, ce sa mai. E trist, pt ca evolutia nu inseamna ignorarea adevaratelor valori.
In alta ordine de idei, cred ca infidelitatea a devenit o normalitate, este prea des intalnita ca sa ne mai facem atatea probleme de ce si pentru ce. Depinde acum de fiecare om in parte cum alege sa-si traiasca viata. Dar DA, sunt de acord cu tine ca fidelitatea in cuplu a ajuns ceva de admirat, rar intalnit, greu de pastrat cand sunt atatea tentatii in jur...vorba aia: I can resist anything else but temptation

Sa fiti iubiti!


Pentru ca oamenii sunt instabili!!! In toate modurile posibile ! Nu si mai iau angajamente ...si cu atat mai putin nu si le mai respecta...o tin sus si tare cu drepturile omului, libertate, egalitate, fraternitate ....e celalat taish ai sabiei democratiei si evolutiei ...!
__LL__
Postat pe 6 Martie 2009 21:32
Din pacate nu mai e la "moda" sa fii fidel.... Nu se mai pune pret pe valorile omenesti.
OneLastBreath
Postat pe 6 Martie 2009 21:40
Explicatie EXISTA la ORICE numai ca aia de afara sunt sensibili si traiesc fantastic iar romanii sunt blocati mintal, ramasi in feudalismo- comunism si nu vor sa iasa de acolo.
Nu-mi place sa aud ca nu exista explicatii; sunt clare dar e prea mult de spus!
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 00:22
De la: ema_rice, la data 2009-03-07 00:22:26Explicatie EXISTA la ORICE numai ca aia de afara sunt sensibili si traiesc fantastic iar romanii sunt blocati mintal, ramasi in feudalismo- comunism si nu vor sa iasa de acolo.
Nu-mi place sa aud ca nu exista explicatii; sunt clare dar e prea mult de spus!


doamna , dupa cate vad ochii mei, cei patru, si dupa analize amanuntite si pertinente , zic io, aveti o parere fooooooarte buna despre romani!
ii iubiti de nu i-ati mai vedea!

Postat pe 7 Martie 2009 00:24
nu cred ca esti psiholog deoarece psihologii au scoala, in schimb tu nu stii cand se scrie "s-au" ori "sau".

Postat pe 7 Martie 2009 00:29
Pentru geo sh: - te-a suparat f. tare faptul ca parerea mea despre romani este execrabila?
Eu nu ma bucur dar asta e! In comunism era de vina comunismul iar acum cine mai e de vina? Macar sa vada lucrurile cum trebuie ar fi trebuit sa fie in stare romanii. Probabil ca sunt singura persoana care sustin ca nu e Guvernul de vina . Aia trebuie sa conduca; cei din clasa medie dau fata a tot. N-am chef sa insir. Cred ca mi-ar place sa stiu in ce domeniu esti dar nu tin neaparat.
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 00:33
De la: katwoman, la data 2009-03-07 00:29:13nu cred ca esti psiholog deoarece psihologii au scoala, in schimb tu nu stii cand se scrie "s-au" ori "sau".


are iu toking tu mi?

Postat pe 7 Martie 2009 00:35
De la: ema_rice, la data 2009-03-07 00:33:52Pentru geo sh: - te-a suparat f. tare faptul ca parerea mea despre romani este execrabila?
Eu nu ma bucur dar asta e! In comunism era de vina comunismul iar acum cine mai e de vina? Macar sa vada lucrurile cum trebuie ar fi trebuit sa fie in stare romanii. Probabil ca sunt singura persoana care sustin ca nu e Guvernul de vina . Aia trebuie sa conduca; cei din clasa medie dau fata a tot. N-am chef sa insir. Cred ca mi-ar place sa stiu in ce domeniu esti dar nu tin neaparat.



io nu inteleg un lucru.
ce legatura este fidelitatea in cuplu si faptul ca suntem romani?
doar pentru ca suntem romani ne dam in barci prin alte valuri!!?

Postat pe 7 Martie 2009 00:37
De la: geo_sh, la data 2009-03-07 00:35:35
De la: katwoman, la data 2009-03-07 00:29:13nu cred ca esti psiholog deoarece psihologii au scoala, in schimb tu nu stii cand se scrie "s-au" ori "sau".


are iu toking tu mi?


nu cred :):D:D ..vb cu cel care a deschis postul ..care a spus ca la el la cabinet ...etc etc ...
__LL__
Postat pe 7 Martie 2009 00:37
geo ..iau eu popcornul mami pana la urma>??:))))
__LL__
Postat pe 7 Martie 2009 00:38
in cazu' asta, scuze femeia pisica!

Postat pe 7 Martie 2009 00:38
Pentru gazis: - o sa pun si eu o intrebare. Cabinetul tau e de care fel: - medicina, psihologie , poate avocatura(desi nu pare)?
Pe mine m-a mirat ca o persoana care pare din domeniu pune o asemenea intrebare. Ar trebui sa ai tu raspuns la aceasta intrebare, sa-i lamuresti tu pe ei, sa le dai explicatii sa-i ajuti si sa-i trezesti nu sa pui intrebarea. Lucrurile sunt clare.
Fiecare cu problema aprte dar tot lipsa de personalitate, viata inconstienta, relatii la plezneala, de la distanta , lipsa evolutiei si a comunicarii. CLAR!
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 00:57
De la: geo_sh, la data 2009-03-07 00:38:10in cazu' asta, scuze femeia pisica!


hai ca te-ai molipsit de la mine :))) suntem chit , ce zici ?:)))))))))))))
__LL__
Postat pe 7 Martie 2009 00:59
pai tu care esti psiholog ar trebui sa stii din mii de povesti de infidelitate.si eu care ma gandeam sa ma duc la psiholog sa aflu niste raspunsuri...
lacrasar
Postat pe 7 Martie 2009 15:38
De la: lacrasar, la data 2009-03-07 15:38:47pai tu care esti psiholog ar trebui sa stii din mii de povesti de infidelitate.si eu care ma gandeam sa ma duc la psiholog sa aflu niste raspunsuri...

numai destepti pe forumul asta.. ce e asa important daca e sau nu psiholog cine a deschis topicul.. te intereseaza problema raspunzi.. nu.. taci dreaq!
focsa05
Postat pe 7 Martie 2009 16:03
atunci cand dispare fidelitatea intr-un cuplu dupa parerea mea sunt de vina ambii parteneri pentru ca s-a instalat rutian dispare comunicare increderea si respectul din acea relatie si amndoi sunt la fel de vinovati pentru infidelitate air solutia este comunicarea permanenta sisa discute deschis despre toate problemele ce ii framanta numai atunci se pot depasi toate conflictele dintr-un cuplu....
ilyescorina
Postat pe 8 Martie 2009 15:45
De la: ilyescorina, la data 2009-03-08 15:45:15atunci cand dispare fidelitatea intr-un cuplu dupa parerea mea sunt de vina ambii parteneri pentru ca s-a instalat rutian dispare comunicare increderea si respectul din acea relatie si amndoi sunt la fel de vinovati pentru infidelitate air solutia este comunicarea permanenta sisa discute deschis despre toate problemele ce ii framanta numai atunci se pot depasi toate conflictele dintr-un cuplu....

credeam ca apare atunci cand ea nu vrea sa-i faca sex oral lui
kitty_krieger
Postat pe 8 Martie 2009 15:49
nu am auzit parteneri infideli pentru ca ea nu vrea sa ii faca sex oral asta e la mintea cocosului.......?
ilyescorina
Postat pe 8 Martie 2009 15:54
mda!!!...urat se vede...ce se scrie...si...mai ales...intonatiile...
oare...de fiecare data ...tre sa te duca mintea la...ceva cu oarece conotatii?
exista o obsesie...cumva?
sau...e vb deja despre o boala...cumva?
ca...vad ca din trei cuvinte...se trece la...contatii!!
oare...inainte sa intrati aici...luati ceva...excitante?
ovidiu_42
Postat pe 8 Martie 2009 17:19
draga ovidiu, se vede ca nu cunosti personajele din problema... dana3/ilyescorina se plangea acum ceva timp ca tipul a lasat-o pentru alta ca ea nu a acceptat sa-i faca sex oral....
dar, da iau si excitante, tocmai ce am mancat ciocolata neagra
kitty_krieger
Postat pe 8 Martie 2009 17:25
De la: ovidiu_42, la data 2009-03-08 17:19:10mda!!!...urat se vede...ce se scrie...si...mai ales...intonatiile...
oare...de fiecare data ...tre sa te duca mintea la...ceva cu oarece conotatii?
exista o obsesie...cumva?
sau...e vb deja despre o boala...cumva?
ca...vad ca din trei cuvinte...se trece la...contatii!!
oare...inainte sa intrati aici...luati ceva...excitante?


vrei si tu? nu ti-ar strica
_oktober_
Postat pe 8 Martie 2009 17:27
oare ce cuvant il considera urat? sex sau oral?
kitty_krieger
Postat pe 8 Martie 2009 17:28
cert e ca vorbeste foarte ...sacadat...e...afectat...omu'
_oktober_
Postat pe 8 Martie 2009 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Magazine de haine online 1 De la: roberta09 17 Ianuarie 2010 15:20
familia pe care (nu) o avem 14 De la: kudika_956490 16 Martie 2014 15:56
Violenta in cuplu. 26 De la: ironia 17 Februarie 2011 13:29
help!! il iubesc dar nu mai stiu cum sa-l pastrez langa mine 21 De la: kudika_7410 19 Mai 2012 21:15
marea mea problema 8 De la: kudika_18217 12 Octombrie 2012 20:19