Setari Cookie-uri

religia intr-o relatie

Vi s-a intamplat sau, daca nu inca, cum ati proceda daca ati afla ca persoana cu care va intalniti nu are aceeasi religie cu a voastra, si poate chiar e cu mult diferita?... Ati continua sa va intalniti sau ati renunta din start la gandul de a avea o astfel de relatie? Daca relatia ar merge, ati renunta la totul pt el/ea? V-ati casatori? Ati avea copii? Copilul in ce religie ar fi crescut? Pe scurt, cat de mult conteaza religia partenerilor intr-un cuplu?
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 17:28
DEPINDE. DE EX EU NU M-AS AVENTURA IN RELATIE CU UN MUSULMAN. POTI SPUNE CA E IDEE PRECONCEPUTA, ORICE, DAR STIU CA NU AR FI CAZUL SA AM O RELATIE IN ACESTE CONDITII. IN REST NU M-AR DERANJAZA ABSOLUT NICI O ALTA RELIGIE. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, MINT, NU M-AS CASATORI CU UN EVREU, DAR AS PUTEA AVEA O RELATIE CU EL. SI NU AS RENUNTA LA RELIGIA MEA PT NIMENI PT CA AR INSEMNA SA-MI PIERD IDENTITATEA SI VALORILE SPIRITUALE.

Postat pe 27 Martie 2008 18:06
am sa zic astfel...Dumnezeu e unul pu toti,e aceiasi putere care ne manuie destinul,indiferent cum ne numim:crestini,musulmani,evrei....stiu ca iubirea e suprema,e cel mai frumos dar de la Dumnezeu,e ceea ce ne inalta si ne face mai buni...asa ca atunci cand iubesti cu tot sufletul un om,nu cauti sa faci diferenta intre religii,culturi,traditii,educatia primita,pur si simplu iubesti fara conditie....socrul meu e musulman iar soacra evreuca,prietena mea e protestanta iar sotul ei este evreu,colega mea de serviciu e crestina iar sotul musulman,..etc...eu zic asa:SUNT CASATORITA,IMI IMPART VIATA,BUCURIILE,TRISTETILE,SANATATEA,BOALA,,CADERILE SI SUCCESELE CU CEL MAI DRAG,SCUMP,IUBIT OM-SOTUL MEU...INDIFERENT DE CE RELIGIE AR AVEA...E IMPORTANT SA CREADA IN DUMNEZEU....TOCMAI DIN ACEST MOTIV NU AS PUTEA SA-MI INCHIPUI VIATA LANGA UN HINDUIST SAU BUDDIST....DEOARECE ACESTI OAMENI NU AU BAZA CREDINTEI UNICE,DIVINE,BAZATA FIE PE BIBLIE,QURAN SAU TORA,CI MAI DEGRABA AU UN SISTEM RELIGIOS ATEIST,CE INCLINA SPRE REINCARNARI,KARMA,NIRVANA SI PUTEREA SUPREMA A COSMOSULUI..........................................condamn fatarnicia ,si astfel condamn si convertirea de dragul partenerului...important e ca omul sa-l aiba pe dumnezeu in suflet s-apoi hotaraste in ce mod sa i se roage...apartenenta la o religie trebuie sa fie binevola ,simtita si bine gandita...omul trebuie sa fie in armonie totala cu sine insasi...

Postat pe 27 Martie 2008 19:39
cat despre copii.....cu siguranta am sa-i cresc in dragoste si rasfat...o sa le cultivam iubirea nemarginita fata de dumnezeu....o sa ii indrumam cand o sa greseasca si o sa le inspiram respect si iubire fata de oamenii din jur,pu ca iubirea va salva lumea,din iubire dumnezeu ne-a facut si din iubire ne nastem noi...:)........................................nu poate afirma un om ca nicioadata n-o sa se casatoreasca cu un altul de alta religie....iubirea vine cand nu te astepti,si ea invinge orice bariera....asa ca niciodata nu spune niciodata.........pu CA NEBANUITE SUNT CAILE DOMNULUI

Postat pe 27 Martie 2008 19:46
Asociez poza Cleopatrei cu felul in care scrie si ma amuza rau...cred ca e genul de "inteleapta" prematur :)) Ma rog...vorbesti din carti draga Cleopatra ...sau din filme...Exista situatii in care religia poate desparti 2 oameni , si chiar foarte multe, chiar daca se iubesc. La un moment dat i`a placut unui barbat de religie musulamana de mine , un tip cu foarte multe calitati care in prezent imi este bun prieten , insa am refuzat relatia cu el din acest motiv.Am vorbit mult cu el despre diferentele dintre musulmani si ortodoxi si mi`am dat seama cat de diferiti suntem...niciodata nu m`as fi putut adapta la modul lor de viata! Fratele lui este cu o romanca de 7 ani de zile si nici pana in ziua de azi nu a prezentat`o parintilor , desi o iubeste , se ascund mereu si nici nu cred ca va avea curaj sa o faca...familia il poate repudia sau dezmosteni , iar ei sunt foarte atasati de familie...si sa nu credeti ca sunt niste limitati , acesti oameni despre care am vb se plimba in Q7 si in ML si cheltuie oricat pe orice...si totusi...nu au cum sa depaseasca acea mentalitate ce tine strict de religie!!!
Kittynelle
Postat pe 27 Martie 2008 20:48
nu vorbes nici din carti nici din filme....din proprie experienta si din experienta oamenilor ce ma inconjoara....eu am zis ca iubirea invinge orice bariera....pai cred ca totusi te contrazici pe tine insuti...daca acel barbat traieste 7 ani cu o romanca si nu s-au despartit pana acum,...inseamna ca iubirea este mare si cu timpul o sa se rezolve si aceasta problema...eu mai sus vorbeam un pic despre alt aspect....iubirea invinge orice...si in situatia descrisa de tine vad ca iubirea prevaleaza asupra situatiei...si nu e vorba despre probleme legate de religie,ci mai mult legat de familia lui,,de multe ori in numele iubirii unii dau prioritate acesteia....

Postat pe 27 Martie 2008 21:12
oare se pot casatori o pers musulmana si una crestina fara sa fie nevoie ca unul dintre ei sa-si schimbe religia? poate o casatorie doar legala ar mai fi posibila, dar cred ca o celebrare religioasa a casatoriei e exclusa..
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 21:47
aaa...eu am niste amici musulmani si evrei...si am discutat f mult, iar diferentele in modul de viata nu mi s-au parut majore...doar diferente de ordin religios...
viviana, de ce ai avea o relatie cu un evreu dar cu un musulman nu? care ar fi diferenta din punctul tau de vedere?
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 21:51
ma repet, poate fi idee preconceputa. am avut ocazia sa cunosc si evrei si musulmani.intre noi si musulmani exista diferente ffffffffff mari in ceea ce priveste conceptiile de viata. am simtit ca mai mult decat cunostinte nu am putea fi. mi se tot repeta ce spune coranul despre...adica sunt f adanc ancorati in regulile impuse de religie. ma deranjat faptul ca ei considera ca sunt cei mai buni si ma deranjeaza faptul ca se impun reguli stricte. despre evrei:( nu vb de cei f religiosi care sunt aproape la fel de habotnici ca musulmanii si nu-si lasa copii sa se uite la televizor si fetele sunt obligate sa fie cat mai acoperite posibil), sunt un pic altfel, mai deschisi la ceea ce se-ntamla in jur si mai...civilizati. nu atat de indaratnici in credinta lor.cu toate ca si pe ei ii simt diferiti( in special pe cei ce provin din tarile arabe).din fericire prietenii mei evrei provin din bulgaria si polonia si-si petrec destul de mult timp in europa, adica sunt europenizati, mai liberi in conceptii. aaaaaaaaaaa sa va dau un exemplu de situatie absolut ciudata. eram in israel la piscina si purtam costum de baie cu slip tanga.in jur erau evrei care se uitau total dezaprobator la mine din cauza ... costumatiei.m-am simtit penibil si am taiat-o acasa( la prieteni ca eram in vizita).singurul loc din israel unde am putut purta tanga fara durere de cap si sa vad oamenii holbandu-se la mine dezaprobator a fost Elat.deci conceptii diferite despre viata. libertatea este sublima ...si lipseste prin unele locuri.ca sa rezum: nu sunt genul de persoana care sa traiasca dupa reguli impuse, cam asta e ideea...pe musulmani ii vad mai indoctrinati de cutume religioase.

Postat pe 28 Martie 2008 10:09
am uitat sa precizez ca ceva ebraica vb si am avut neplacuta surpriza sa inteleg comentariile ce se faceau pe seama mea la piscina. eram catalogata : "sarmuta", asta insemnand c.rva! deci...

Postat pe 28 Martie 2008 11:15
sunt de acord cu vivianna sunt f diferiti de noi , si am vazut asta din proprie experienta.Iar mai Cleopatra , nu ma contrazic ...iubire iubire...dar pana la casatorie , isi spun sigur , asa ca nu e chiar totul posibil daca e dragoste. Iar la ce a intrebat iddoll , stiu ca exista o biserica care accepta sa cunune sotii de religii diferite...daca nu ma insel cea anglicana...!
Kittynelle
Postat pe 28 Martie 2008 11:48
cleopaatra, ce spui tu e foarte frumos, doar ca nu-i adevarat! adica da, in principiu, si eu (mai) cred ca, in lumea mea ideala, dragostea invinge totul, doar ca, de regula, am vazut ca in lumea reala, lucrurile nu se-ntampla chiar asa...si s-au despartit oamenii din motive mult mai banale decat religia...asa ca hai sa nu facem pe naivii si sa spunem ca diferentele religioase nu conteaza, ca nu-i adevarat...nu conteaza, probabil daca diferentele nu-s majore, daca unul din ei e catolic si altul ortodox...dar, in rest...basme!

Postat pe 28 Martie 2008 11:58
pu idol daca un musulman vrea sa se casatoreasca religios,adica cununia religioasa in islam fara ca sotia lui crestina sa se converteasca la islam...e posibil...islamul accepta casatoria unui musulman cu o femeie de alta religie....fara ca aceasta sa-si schimbe religia...cat despre cununia religioasa crestina..ai dreptate numai biserica anglicana oficiaza astfel de casatorii....

Postat pe 28 Martie 2008 15:01
......nu vreau sa intru in discutii aprinse cu cineva...dar as avea de ripostat la ceva zis de catre vivi anna....".....sunt altfel decat musulmanii..mai civilizati..."eu sper ca nu ai intentionat sa zici asta ca sa injosesti oamenii ce se conduc dupa quran...nu cred ca religia are legatura cu civilizatul....si musulmanii sunt needucati si necivilizati... zic...nu exista padure fara uscaciuni...aici in romania,usa,israel sau in alt colt de lume...dar iar generalizam....:)..iar ceea ce tine de modul cum te-au privit EVREII din jur cand ai aparut in slip tanga...nu tine atat de mult de religie cat tine de cultura locului...de traditiile locului...asta este exact ca si cum o femeie..in costum de baie s-ar plimba in fata unei moschei cand este rugaciune,sau imbracata sumar in fata capitoliului din fata vaticanului...e vorba de alt mod de a percepe viata...permisul si pacatul...si nici decum nu e vorba despre necivilizatie....

Postat pe 28 Martie 2008 15:12
Buna Cleopatra86 doamnei vvi anna si atat cat si celorlalte doamne.
Vroiam sa spun ca sora mea mai mica este casatorita cu un cetatean turc,iar elniciodata nu i-a cerut sa se converteasca la islam cat si ea la randul ei nu a cerut acelas lucru.Sunt impeuna de 4 ani au o casatorie fericita,sora mea este o doamna eleganta face plaja,merge la salon...
Ea a ramas laortodoxism si el la islam.De aceea spun ca in iubire si daca iubesti nu are importanta religia,culoarea natia,secta,cultul etc.
Iubesti si esti iubit,oferi respect primesti respect claditi ceva impreuna mancati si zambiti impreuna iubirea nu tine cont de toate aceste lucruri.
In rest pace tuturor........Pace.
pace
Postat pe 28 Martie 2008 15:28
facand comparatie: femeile musulmane faceau baie in mediterana imbracate complet( fusta, bluza), evreicele in costume de baie dintr-o piesa, sau din 2 piese( cu slip normal). pe evrei i-am simtit mai deschisi la lucruri noi decat pe musulmani. de exemplu: o femeie musulmana si-ar face implanturi cu silicon?poate cuv. civilizat l-am folosit eronat, dar am vrut sa punctez faptul ca traim in lumi diferite in care libertatile sunt percepute diferit. oricum SARMUTA m-a catalogat o israelianca care nu avea loc sub soare de funduletul meu. am raspuns la subiect:persomal nu as avea nici macar o relatie cu un musulman , si cu un evreu dc as avea o rel nu m-as casatori... asa ca la ce bun sa am o rel cu el?! cu crestinii nu am nici o problema ca sunt catolici sau ortodocsi. e un punct de vedere personal, rog a fi tratat ca atare.nu mai intru in polemici ca am obosit sa ma explic si sa fac a se intelege ca fiecare e liber sa gandeasca ce si cum doreste.

Postat pe 28 Martie 2008 15:38
pai chiar daca nu s-ar tine cont de religie la un moment dat tot s-ar vedea diferentele in relatia respectiva si ar aparea discutii intre cei doi.
asa ca, religia conteaza intr-o relatie.

Postat pe 28 Martie 2008 17:14
doaman vivi annna da si musulmancele isi fac implanturi mamamre,operatii estetice,simususlmancele umbla mai dezbracate,de exemplu in Liban Libanul era o tara si este in deschisa la plaja in bikini,sau iplanturi,ca daca esti musulman asta nu inseamna ca nu esti om.Numai ca si in Islam ca si in crestinism e un pacat sa-ti modifici forma corpului acum ereferitor la asta,mereu va ramana o dilema daca e bine sau nu cert este ca sunt o groaza de musulmance ca isi fac implanturi chiar eu am am oprietena si a facut acest pas ba mai mult am insotit-o.
Normal cum am spus depinde din ce punct de vedere privesti situatia caci si eu m-am gandit sa-mi fac implanturi iar sotul meu a zis ca nu e nevoie dar tot ma bate gandul...ca e pacat sau nu ramane o dilema...cu respect...
pace
Postat pe 28 Martie 2008 18:14
ma gandeam...ca si crestinii, si musulmanii fac rugaciuni, tin post, merg la biserica / moschee.... ma gandesc ca cei doi s-ar putea intelege daca fiecare ar RESPECTA religia celuilalt. Dupa cum spuneam, eu am cunoscut si musulmani si evrei, si aveau o gandire destul de moderna, un mod de viata de asemenea...( poate si pt ca au trait mai multi ani in europa si s-au "europenizat").Din ce stiu eu pana acum, mi se pare ca diferente prea mari intr-un cuplu nu ar fi, important e sa aiba pasiuni comune, scopuri comune, sa fie iubire si respect reciproc. Dar ce m-ar intrista pe mine cel mai mult, daca as fi intr-o astfel de relatie, este ca nu avem aceleasi sarbatori, religioase sau laice, pe care sa le simtim si sa le traim cu aceeasi intensitate, cred ca as simti ca imi lipseste ceva...
iddoll
Postat pe 28 Martie 2008 20:42
lucrurile astea ( sarbotorile) se invata treptat,trebuie sa se obisnuiasca si sa inteleaga. religia intr-un cuplu nu ar trebui sa fie asa de importanta. eu sunt ortodoxa, iar el este catolic,primul lucru care m-au intrebat parintii lui a fost cum o sa ne intelegem cu religia. mie nu mi se pare un lucru care ar trebui sa desparta doi oameni care se iubesc. eu vreau sa fac cununia religioasa la catolici,si cred ca asta nu e un pacat. avem acelasi Dumnezeu. daca era de alta religie si Dumnezeul lui era altfel, credeam tot in ceea ce am fost invatata. la adventisti de exemplu nu se fac casatorii decat intre ei,si daca unul are alta religie il obliga sa se faca adventist. ciudat si prostesc in acelas timp.

Postat pe 28 Martie 2008 22:06
Draga vivi, bineanteles ca fiecare e liber sa gandeasca cum isi doreste, si despre ceea ce vb tu, evreicele erau asa, si musulmancele asa, bineanteles ca tine si de religie, dar asta nu inseamna ca daca musulmancele nu fac plaja in costum de baie nu sunt deschise sau cilivizate. Cum si tu spui ca ai cunoscut si musulmani si evrei si eu iti pot spune acelasi lucru. Eu sunt casatorita cu un arab crestin, prietena mea cu un musulman, intre noi doua nu vad mari diferente, dimpotriva eu o vad pe ea mult mai bine decat mine. Mai bine, sa nu intelegi gresit,in viata de familie. Amandoua avem prietene comune, crestine si musulmane, nu cunosc nici una sa-si fi facut vreun implant, dar nu este exclus, cum a spus si pace in Liban poti vedea de toate, sunt ft multe femei musulmance cu o tinuta vestimentara lejera si la moda, aici depinde bineanteles si de familie si modul de viata.
Si vreau si eu sa te intreb ceva, de ce nu te-ai casatori cu un evreu? din cauza religiei?
WDY, unde-i WDY ? Nu am vazut-o pe acest topic, se poate la asa subiect sa fie absenta?

Postat pe 28 Martie 2008 23:15
.PU IDOL...LA NOI CU SARBATORILE NU E NICI O PROBLEMA..DE CRACIUN AU VENIT PSARINTII MEI IN VIZITA LA NOI,,SI AM SARBATORIT CU MIEL,AM MERS LA BISERICA DIN NAZAETH....DE ANUL NOU AM IMPODOBIT BRADUL,NE-AM FACUT CADOURI...DE ID AL ADHA....AM FACUT O MASA COPIOASA,AM CANTAT SI DANSAT....,SI TOT ASA...CAND E SAMBATA LA NOI NU SE LUCREAZA...E SHABATUL LA EVREI,,...ADICA NU VAD PROBLEMA ..DACA ESTI UN OM PLIN DE VIATA SARBATORESTI SI TE BUCURI ALATURI DE TOTIOAMENII...:)

Postat pe 29 Martie 2008 12:46
cred ca ai dreptate cleopatra referitor la prietenii care au religii diferite.insa, referitor la un cuplu eu zic ca religiile celor doi trebuie sa fie apropiate.

Postat pe 29 Martie 2008 13:13
Nu stiu eu consider ca i momentul in care te indragostesti si conside ca aceea persoana vrei s afaca parte din viata ta,si pentru tot restulvietii il accepti asa cum e.Cu religie,cu defecte cu tot ce este negativ sau pozitiv caci pe parcursulvietii cunoasterea reciproca vine de la sine consider eu,uneori ajungi sa-ti dai seama ca nu-ti cunosti sotul sau sotia chiar si dupa 20 ani dar il, oaccepti asa cum e catolica,hindusa mususlmanca,crestina,etc...in rst pace tuturor.
pace
Postat pe 29 Martie 2008 19:21
da, din cauza religiei.

Postat pe 30 Martie 2008 21:16
dati-mi voie sa intervin si eu ca nu prea pot sa stau deoparte.cind diferentele intre doua religii sint mari s-au foarte mari in timp se creeaza intre cei doi o prapastie adinca.de ce?cum petreci CRACIUNUL alaturi de un musulman?fara fripturica de porcusor?fara toba si caltabos?fara cirnati si piftie?fara sorici si tuica fiarta?adica nu ma convertesc si totusi nu mai am valori si traditii?as putea continua ca lista este mare dar prefer sa ma opresc aici spunind ca mai devreme s-au mai tirziu diferentele se vor simti profund.toate cele bune si aveti grija cui oferiti dragostea voastra!

Postat pe 15 Aprilie 2008 16:08
daca in pat nu luam in general cu noi si religia...in viata de zi cu zi o facem. mie personal mi s-a intamplat sa am divergente legate de catolicism...pt ca individul cu pricina sustinea cu tot dinadinsul sa imi schimb ritul daca ne casatorim religios si nu am fost de acord ... din cauza divergentelor de genul asta el nu a suportat presiunile mamei sale si intr-un final ne-am despartit pt ca eu una in ruptul capului nu mi-asi fi schimbat nimic din ritul religios.i-am spus ca daca tine cu tot dinadinsul sunt de acord sa ne casatorim la catolici dar sa nu ma puna sa imi schimb ritul religios...si era tot un rit religios crestin. sunt ortodoxa,m-am nascut ortodoxa si prefer sa mor ortodoxa,asta e unul dintre principiile pe care nu le voi incalca absolut niciodata pt nimeni in lumea asta ,de m-ar costa si viata alegerea facuta.asa ca.... intr-adevar religia desparte ca un cutit o relatie.....oricat de multa iubire ar exista....
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Aprilie 2008 17:43
ups,,,,.....acum v-am descoperit ....... CONTEAZA ENORM RELIGIA INTR-O CASATORIE SAU SA RECTICICAM ISLAMUL SI ALTE RELIGII .O crestina si un musulman nu fac casa buna daca nu se converteste si femeia ,sata tine de mentalitate si orgoliu.Cleopatra i-mi permit sa -ti atrag atentia ca ura dintre arabi si evrei este proverbiala si nu vad un musulman casatorit cu o evreica .A dica ,cum vine asta,cand Israelul ataca Palestina ,unul din soti este pro si unul contra? locuind si in Israel ,este destul de ciudatmusulmanii urasc pe lumea asta americanii si evreii,evreii urasc musulmanii ,deci nu vad cum se poate intemeia o familie intre aceste doua natii.
wdy
Postat pe 15 Aprilie 2008 22:14
Un musulman se poate casatorii cu o femeie de alta religie ,dar o femeie musulmanca nu are voie sa se casatoreasca cu un barbat de alta religie ,asta inseamna condamnarea ei la moarte.
wdy
Postat pe 15 Aprilie 2008 22:17
WDY draguta ca intotdeauna,sunt intr totulde acord cu tine si daca nu mi s-ar fi intamplat personal nu asi fi crezut,si vb totusi despre ortodoxism si catolicism.deci....cand vine vorba de religie ..e jale durere si intristare pt ca numai cei slabi de inger cedeaza in fata presiunilor si cand renunti la insasi definitia ta ca persoana in numele unei iubiri care te face sa iti sacrifici religia doar pt a fii cu barbatul pe care se preupune ca il iubesti si invers...e de rau,pt ca vei trai cu golul lasat de decizia luata toata viata oricat te-aiminti ca nu e asa ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Aprilie 2008 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Punctul vostru de vedere 31 De la: nefer 4 Mai 2009 14:26
# niste pareri:d......# 62 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:12
Cand fosta e cea mai frumoasa, cea mai desteapta si toti o plac 10 De la: _vio_ 13 Iulie 2011 19:20
De ce esti pe forum 13 De la: Mike_Dex 17 August 2014 13:52
!!! un sfat va rog :((( 29 De la: kudikagirl05 7 Aprilie 2010 13:38