Setari Cookie-uri

religia intr-o relatie

Salutare tuturor!Am citit comentariile voastre si nu m-am putut abtine sa intreb:Pesupunand ca iubirea invinge toate barierele,inclusiv pe cea constituita de religie,ce se intampla atunci cand se naste un copil????Acesta ce religie va avea?Va pup

Postat pe 19 Aprilie 2008 16:23
nu asi putea s aiti dau un raspuns exact dar din cate cunostiinte am (ma refer la casatorii de religii mixte) primul nascut este botezat in religia tatalui iar daca exista si alti urmasi atunci parintii au hatarat impreuna daca vor adopta si pt al 2-lea copil tot religia tatalui sau au decis pt a mamei. majoritatea cunostiintelor mele care au 2 sau mai multi copii au ales pt fii lor religia tatalui pt a nu exista diferente intre copii.
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Aprilie 2008 23:15
Am fost ortodoxa si la 20 de ani,sub presiune m-am botezat la penticostali,inainte de a ma casatori.Sotul meu era penticostal.Relatia nu a mers si am luat decizia de a divorta,anul trecut.Am fost exclusa din biserica penticostala si am redevenit ortodoxa.Partea cea mai simpatica este ca actualul meu prieten este CATOLIC.Ei,fetelor?:)))
Insa pentru mine D-zeu este unul singur si cred ca in final,asta conteaza.
alone
Postat pe 22 Aprilie 2008 15:32
ella, copilul va avea religia tatalui.ancuta catolic sau ortodox, e tot CRESTIN!!!eu am idei preconcepute vis-a-vis de religie.( fiecare traieste si gandeste cum si ce vrea)da' "ovreica" sau " musulmanca" nu m-as face pt tot aurul din lume.

Postat pe 22 Aprilie 2008 16:03
de ce vivi,scuze de indiscretie doar ca motivatiile pt care nu ti-ar place sa fii musulmanca le-am intele ,dar "ovreica"?
doar curiozitate...
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Aprilie 2008 21:14
Ancuta nu stiam ca trebuie neaparat sa iti schimbi religia pentru a te putea casatori cu un Penticostal,cred ca asta se intampla numai in Romania;))
Christine21
Postat pe 22 Aprilie 2008 22:41
CHRISTINE,civil te poti casatori cu cine vrei tu,dar religios, nu.
alone
Postat pe 23 Aprilie 2008 13:11
pentru ca sunt indaratnica si incapatanata si impacata cu crestinismul.sa sti ca si la evrei sunt reguli destul de drastice in ceea ce priveste religia.si mai ales pt ca m-am enervat odata cand ducandu-ma in vizita la niste cunostinte de-ale prietenulor mei din israel, stapana casei m-a rugat sa scot crucea de la gat cat stam la ei in vizita.si asta m-a "nevrozat" teribil.ca nu am avut voie sa fumez nu e cazul sa va mai spun. si respectiva nu era o oarecare ci o doamna profesor universitar.

Postat pe 23 Aprilie 2008 14:23
hai lasa-ma! mai vivi asta mi se pare lipsa de respect din partea gazdei!
din moment ce stia ca esti crestina trebuia sa respecte asta.
cum adica? tu sa respecti religia lor dar ei sa nu respecte religia ta?
cred ca ieseam imediat din casa aia, sa fi fost in locul tau.

Postat pe 23 Aprilie 2008 14:42
Ancuta,eu locuiesc in uk ,si am prieteni africani,care s`au casatorit religios acum 6 ani.El fiind penticostal,iar ea catolica.ea s`a botezat la penticostali doar acum un an,asta fiind dorinta ei proprie!Deci se poate!Ca penticostal,tot crestin esti!
Christine21
Postat pe 23 Aprilie 2008 23:14
Da, asta e un subiect destul de dificil. Credinta in acelasi Dzeu poate intari o casnicie. Te simti mai aproape de sotul tau care are aceleasi principii ca si tine. Cand vine o sarbatoare cu care nu esti de acord nu stai stresata ca iar o sa incerce sa ma implice in asta. Dar cred ca si iubirea bate totul. Iubitul meu are o alta religie, dar nu facem presiuni si asta imi place. Cat despre copii, trebuie educati sa-l iubeasca pe Dzeu si sa respecte oamenii, dar in acelasi timp si cu posibilitatea sa-si aleaga singuri religia.

Postat pe 13 Mai 2008 10:44
in general cind e vorba de o casatorie intre crestini(ortodocsi si catolici)fetele preiau religia mamei iar baietii religia tatalui.DIFERENTELE SINT ORICUM FOARTE MICI.in schimb asta depinde de cit sint parintii de indoctrinati fiecare in religia lui.sotul meu este catolicc dar sintem casatoriti in biserica ortodoxa iar copii nostrii vor fi botezati ortodox la dorinta amindoura.pentru el nu e important decit sa ne iubim si sa formam o familie in schimb altfel stau lucrurile intre crestini si musulmani deoarece copii adopta religia tatalui si uneori sint marcati ca nu pot fi la fel cu ceilalti copii.in final dragostea nu are bariere si atita timp cit exista respect fiecare pentru religia lui toate problemele au o rezolvare.

Postat pe 13 Mai 2008 10:55
Total gresit .....
cazam
Postat pe 13 Mai 2008 11:35
unicul tau comentariu de pe acest forum este extraordinar!s-au te-ai logat special pentru asta?da-mi argumente de ce este gresit si impartaseste din vasta ta experienta pe care probabil o ai.

Postat pe 13 Mai 2008 11:41
mie una mi se pare corect.daca amandoi au stabilit in ce religie sa fie botezati copiii.
sunt foarte curioasa. de ce consideri tu cazam ca e gresit?
sau ce consideri ca e gresit?

Postat pe 13 Mai 2008 12:19
doar din spirit de contradictie a postat comentariul doamna sau domnisoara cazam.ca vad ca argumentele ei lipsesc cu desavarsire. dc tot ai un ppunct de vedere si il mai si expui, macar ARGUMENTEAZA_L!!!!

Postat pe 13 Mai 2008 13:22
eee no si voi acuma...mi-a venit sa pufnesc in ras cand am citit....TOTAL GRESIT!!! mai frate da ce spirit de observatie au unii...fetele nu ati inteles??in 2 cuvinte a incaput o intreaga filozofie de viata pe care noi biete muritoare nu o putem intelegete darami-te judeca,poate d-na cu pricina ar binevoi sa lumineze pe niste biete ...ignorante care anume din posturile noastre i s-a parut TOTAL GRESIT..???ca sa stim cum actionam in consecinta...ca doar deh....asa se poarta...sau asa e moda...sa dai cu m...ii in fasole si sa dai bir cu fugitii!!!!scuze de expresie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 22:42
daca subiectul a ajuns din nou la musulmani .hai sa pricepem odata pt totdeauna.Un musulman se poate casatori cu o femeie de alta religie,dar niciodata nu va respecte religia ei .Prin natura lor,sunt obisnuiti,indoctrinati sa convinga pe oricine pot ,sa treaca la islam,pt ei islamul este religia suprema ,unica ,chiar daca de complezenta doresc sa lase alta impresie,in realitate nu dau nici o importanta altei religii.Eu ma lupt de 14 ani cu aceasta mentalitate,si cateodata ma gandesc ca sotul meu nu este sanatos la cap.Daca eu ma inversunez sa-mi pastrez religia si sunt destul de convingatoare,el nu renunta si tot spera ca intr-o zi voi fi musulmanca .Nu stiu cum sunt relatiile in alta religie ,dar cu musulmanii nu e de glumit.Nu va casatoriti cu musulmani,decat daca va convertiti ,sau stabiliti de la inceputul relatiei ca fiecare sa-si pastreze religia,astfel casatoria se poate transforma intr-un razboi intre religii.Copii ia religia tatalui,nu stiu cine a inventat asta ,dar este o "lege" nescrisa ,respectata cu sfintenie si nu te poti opune,depinde aici si de personalitatea fiecarui individ.Deci religia ,intr-o relatie este foarte importanta ,nu ne dam seama la inceput,fiind foarte indragostiti ,dar pe parcurs iese totul la iveala.
wdy
Postat pe 14 Mai 2008 10:26
Nu stiu daca e vorba ca nu sunt sanatosi.. Ma gandesc ca ei chiar cred ca religia lor este cea adevarata si doar a lor si ca Dzeu ii aproba doar pe ei si atunci .. intr-un fel.. el isi doreste sa iti fie tie bine. Am mai intalnit in multe religii oameni care spun ca religia lor e aprobata de Dzeu si ca mi-ar face un bine daca m-ar face sa adopt religia lor. Aprobat sau salvat de Dzeu, in fine, dar ce vrei.. fiecare alege ce vrea. Multumesc tuturor celor care au postat comentarii.

Postat pe 15 Mai 2008 14:40
Eu nu cred in diferenta de religii.Dragostea este tot ce conteaza, daca iubesti faci totul pt a fi alaturi ce persoana iubita.
Treci la religia lui sau invers trece el la a ta.
Dar de multe ori nu se intampla asa.
vera11
Postat pe 16 Iunie 2008 20:48
poate nu ai "experimentat" alta religie sau un partener de alta religie,,,,,,
wdy
Postat pe 17 Iunie 2008 21:14
buna, va citesc opiniile de ceva vreme si m-am hotarat sa scriu si eu :)
religia poate parea fara prea multa importanta atunci cand o persoana este indragostita foc, si nu mai e loc in capsorul ei de altceva; mai apoi se schimba treaba...e adevarat ca depinde si de valorile spirituale ale fiecaruia.
am o foarte buna prietena crestina casatorita cu un musulman; au facut doar casatorie civila si fiecare isi vede de religia lui(e adevarat ca nu sunt practicanti nici unul din ei), se inteleg foarte bine si au stabilit 'regulile jocului' de la inceput
si totusi continui sa cred ca e destul de complicat cand vine vorba de religie, chiar foarte complicat (cazul prietenei mele face parte din categoria exceptiilor..)
elle4u
Postat pe 28 Iunie 2008 02:26
DOAMNE DE CE INTOTDEAUNA E VORBA DOAR DESPRE ISLAM??????????????DE CE TOTDEAUNA DESPRE MUSUSULMANI SI CRESTINI I PRIMUL RAND SUNT 2 TIPYRI DE MUSULMANI SHIITI SI SUNNITI -------shiitii sunt total diferiti ...iar sunniti chiar respecta islamul si religia lor...prietenul meu e arab musulman din israel sunnit suntem impreuna de 2 ani si 9 luni si ne intelegem bn nu sunt chair atat de rai precum spune lumea bineinteles ca in ziua de azi musulmanii sunt foarte diferitii unii mai moderni si altii mai cu vechiele idei preconcepute si reguli asa ca nush de ce se face atat caz din sa ceva...muslmani si crestini ________ei chiar respecta religi noastra iar prietenul meu niciodata nu m-a oblugat sa trec la religie sau nush ce e alegerea mea asa imi zice mereu...cu ocazia asta vreau sa spun ca-l iubesc si mi-e dor de el ca e in israel si trebuie sa vina...asa ca stop cu anti-islamismul si agreeati toate religiile ca fiecare are umpic de adevar in ea...daca vreti..daca nu asta e...multumesc,,,,ana ba7ebak bilal
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 7 Iulie 2008 23:58
Habiba..draga...nu am nimic de spus acum..poate in alta zi..dar te rog eu sa-mi traduci si mie "ana ba7ebak bilal"...ce inseamna..oare este in araba si nu stiu eu???

Postat pe 8 Iulie 2008 00:14
e o injuratura, ceva de genu' , sa-ti fie inima plina de bucurie.
nu-i complicata relatia de religii diferite. cum spunea cineva mai in urma, dumnezeu e unu' singur si nu conteaza in ce limba ii spui, atata timp cat exista intelegere.

Postat pe 9 Iulie 2008 20:38
pai tocmai asta e problema ,ca daca nu gandesti in acelas fel si in aceeasi religie lucrurile stau foarte prost
wdy
Postat pe 9 Iulie 2008 20:58
sex simbolo, daca vei cunoaste un barbat si timp de cateva luni isi va tine ascunsa religia si in timpul asta veti traii cea mai frumoasa poveste de dragoste iar la un moment isi va arata religia, care va fi diferita de a ta, va schimba cu ceva relatia voastra!?
hai sa fim seriosi, nu de dumnezeu ne este frica ci de neamuri. care vor avea intodeauna un cuvant de spus.

Postat pe 9 Iulie 2008 21:25
problema cu neamurile poate fi ca si inexistenta; depinde cat de independent esti si cat tupeu ai sa le infrunti
amme22
Postat pe 9 Iulie 2008 21:27
nea gigolo eu traiesc de 14 ani cu un barbat de alta religie si crede-ma ca stiu ce spun si am stiut de la inceput ce religie are ,numai ca nu stiam nimic despre aceea religie
wdy
Postat pe 9 Iulie 2008 21:29
am avut un unchi casatorit cu o pocaita. De cate ori se certau era inevitabil sa nu apara mai ales subiectul religie. Pana la urma s-au despartit si a ramas fiecare cu religia lui sa traiasca linistit
amme22
Postat pe 9 Iulie 2008 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nou 3 De la: alfredodecurtofreco 11 Octombrie 2010 13:47
ciudat 40 De la: porumbita00 1 Mai 2011 09:51
AMOUR SANS LIMITE NI DE TEMPS NI DE SPACE,,, 10 De la: dandanaua_reloaded 4 Februarie 2009 01:22
barfe 30 De la: rashela 25 Februarie 2009 11:55
Ciudat sau ceva normal? 60 De la: Indiana_Jones 19 Septembrie 2011 23:53