Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

brocoli la cuptor- se taie brocoli in buchetzele si se pune la fiert.Se fierbe doar 5 minute.O tava se unge cu unt si se acopera cu un strat de pesmet.Se aseaza buchetele de brocoli ,se condimenteaza si se mai pun cateva bucatzele de unt peste ele.Se baga la cuptor.Inainte cu 10 minute de a fi scoase se presara deasupra un strat de parmezan.In farfurie se adaoga peste brocoli smantana rece.E delicios
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 20:23
stiu prefra copilul.asa mai mama vino cu idei nu ne mai certa.te pupic.

Postat pe 7 Mai 2008 20:47
aseara am facut pt iubi meu ca avea pofta,un pilaf de orez cu ciocanele de pui..
ramonaaa
Postat pe 8 Mai 2008 14:05
iar azi va trebui iar sa fac o ciorba sau supa ca nu se poate fara..mai ales pt iubi mau..dar inca nu m-am ce supa sau ciorbita
ramonaaa
Postat pe 8 Mai 2008 14:08
supa de galuste, pilaf cu ciuperci si salata de vinete... a, si bineinteles la pilaf salata de varza cu morcov.

Postat pe 8 Mai 2008 14:17
friptura de pui la tava cu,cartofi prajiti mamaliga si mujdei iar desert placinta cu brinza dulce si stafide.

Postat pe 8 Mai 2008 14:54
buna fetelor.Oana....piure pentru ca asa vor "sefii",asa cum spune France este preferatul copiilor.daca le-as face in fiecare zi nu ar zice nu...france,placinta o faci "turnata"?
ginetta
Postat pe 8 Mai 2008 15:40
am avut niste foi ca un foietaj si am pus compozitia in mijloc.apoi am pudrato cu zahar.asta e pentru puturosi.

Postat pe 8 Mai 2008 16:08
mmmm...yummy...friptura aia cu mamaliguta si mujdei chiar suna foarte bine..
oana81
Postat pe 8 Mai 2008 19:21
pentru seara am facut tortelini cu sos de smintina si salata cu ton.va pupic!

Postat pe 8 Mai 2008 22:02
pentru diseara avem sushi ca avem musafiri care tin dieta.

Postat pe 9 Mai 2008 12:38
buna dragele mele,azi este vineri...deci mancam post..ciorbica de fasole uscata acrita cu corcoduse,pilaf cu legume si ciuperci si desert placinta cu mere.Vreau sa va intreb daca in zona de unde sunteti voi se fac gogosi cu floare de salcam(eu maine am sa fac,astazi ma duc la mama sa iau flori de salcam)pupici.....
ginetta
Postat pe 9 Mai 2008 12:42
cu mare drag i-mi aduc aminte de gogoselele cu flori de salcam facute de bunica.da eu nu fac ca nu mananca baiatul meu( mofturos, de, asa e cand esti singur la parinti).

Postat pe 9 Mai 2008 13:37
Buna seara.
Va propun pentru dimineata urmatoarea salata:
-una salata verde
-una legatura ceapa verde
-3-4 oua
-1-2cutii conserva ton maruntit in ulei
Se face salata normala,dupa care se adauga pestele,ouale fierte,sare,piper,zeama de lamaie si facultativ maioneza.POFTA BUNA.
petru60
Postat pe 9 Mai 2008 19:35
alta salata:salata verde,ceapa,rosii,oua fierte,porumb la cutie,ton la conseva,somon afumat,creveti.se prepara cu maioneza si lamaie s-au cu sos facut din mustar frecat cu ulei si un pic de otet.

Postat pe 9 Mai 2008 20:43
Fetelor, pentru seara aceasta am pregatit pastrav cu lamaie. Simplu: pastravul proaspat curatat bine, spalat, in taietura de pe burta se pun felii rotunde de lamaie (lamaile in prealabl decojite), se aseaza pe o folie de staniol pe un pat de felii de lamaie si apoi se acopera cu lamaie, se inveleste in staniol si se dau la cuptor. Eu i-am cam "rascopt" ca i-am tinut cam o ora si un sfert asa incat nici cele cateva oase nu se mai simteau! Noua ne-a placut foarte tare. Sa nu uit, in tava pe care i-am pus am turnat vin alb. Garnitura a fost din legume fierte si apoi gratinate putin, iar ciupercutele au fost in "halat" (adica date prin aluat de snitel vienez si rumenite). Pofta buna!

Postat pe 9 Mai 2008 21:17
mmm..ce bine suna..si nici nu-mi place pestele :D

Postat pe 9 Mai 2008 23:18
va dau un sos pt salata delicios..e f simplu si poate pare ciudat dar e super bun.. intr-o cratita se pun vreo 150-200 ml de otet de modena(balsamic) si o lingurita nu foarte plina de zahar, preferabil brun dar si cel alb este ok.Se pune la foc mic si se amesteca constant pana ce incepe sa fiarba incet.Se lasa pana se topeste zaharul si se evapora lichidul din otet.Ramane un fel de caramel.Se serveste cu urmatoarea salata..cateva rosii cherry taiate in 2, salata verde, rucola, cateva ridichi rosii si feliute de parmezan. Se pune sare si sosul peste..E foarte gustos.Daca se foloseste sosul la alte salate isi pierde aroma, cel mai bun e cu multe,,frunze,,.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 09:19
o salata super.. o bucata de piept de pui se prajeste in putin ulei,se condimenteaza dupa care se taie cubulete.Niste ciuperci champignon se taie in 2 si se calesc, tot in putin ulei, vreo 10 minute. Se adaoga peste salata facuta din salata verde, rosii, castraveti, ardei gras, masline si cubulete de cascaval. Se serveste cu sos de iaurt cu marar( un iaurt se amesteca cu o lingura de smantana si se taie marar proaspat). Delicios.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 09:23
cioarba de dovlecei cu lapte batut,spanac proaspat cu carne de miel si maine daca este frumos vezi poza din album cu talerul
petru60
Postat pe 10 Mai 2008 15:11
astazi am fost la un restaurant belgian si am mincat niste scoici belea.in seara asta meniul:somon file fript cu garnitura de orez parfumat si sos de lamaie.

Postat pe 10 Mai 2008 15:47
Azi baietii mei mi-au cerut eclere. Prin urmare am facut aluatul pentru ecler, dar inainte de a adauga zahar, o parte l-am pus deoparte. Am copt cam 12 eclere, intre timp am facut crema de vanilie pentru cel mic si de ciocolata pentru cel mare, am batut frisca, si dupa ce s-au racit prajiturelele le-am umplut. Nu le-am pudrat cu zahar pentru ca nu sunt amatori de prea multa dulcegarie. In fine. In aluatul pe care l-am pus deoparte am pus putina sare, putin piper alb si marar uscat praf. Si am copt cam 20 de gogosele la cuptor. Am pregatit umplututa de 3 feluri: cu pate de gasca+pasta de masline+piper verde+albus de ou fiert maruntit; cu branza ricota+ castravete verde maruntit+rosii fara pulpa maruntite + un praf de sare; cu ton facut pasta+lamaie la greu+boabe de porumb. S-au racit gogoselele, le-am taiat pe 3/4 si le-am umplut apoi le-am pus la rece. Mai fac peste 2 ore si o salata de ruccola cu parmezan si otet balsamic si cam asta le dau puiutilor sa manance in seara asta. Pupici.

Postat pe 10 Mai 2008 18:29
ooo azi am avut pofta de o gustari ca specific taranesca....adiac o halca de slana afumata cu o buca' de branza framantata cu rosii si un codru de paine cu cartofi din aia pufoasa si alba ca neaua...doamnelor asa bine nu am mai mancat de mult.se vede ca mancarurile fac parte din insasi "genetica" noastra....
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Mai 2008 22:48
ema vreau si eu slana.........aici nu este.meniul de astazi:ciorba de vacuta taraneasca si ceafa fripta pe gratar cu garnitura de varza calita murata si mamaliguta.desert :crema de zahar ars

Postat pe 11 Mai 2008 18:17
Buna! Pentru Oana81 in mod deosebit, dar bineinteles si pentru voi toate care apreciati mancarea usoara, va scriu in continuare reteta de sushi. In fine, cea pe care o folosesc eu, fara a avea pretentia ca este cea mai cea.
SUSHI -2 cescute de orez rotund japonez ptr.sushi
-2 cescute de apa Se pregateste orezul: orezul spalat si scurs este lasat cu cele 2 cescute de apa cam 30 de minute, dupa care se acopera vasul si se fierbe pe foc iute cam 15 minute, apoi 10 minute la foc mic (cu capacul pus). Se lasa apoi cam 5 minute. Sosul pentru orez: -2 linguri apa -o lingurita zahar -o lingurita sare - 5-6 linguri otet special ptr. orez sushi Se amescteca pe foc iute pina incepe sa fiarba si zaharul s-a topit. Sosul cit si orezul trebuie sa fie cald in momentul in care le amestecam. Necesar: - 4 foi de alge (sushi nori) - 300-400gr.peste de obicei se pune peste crud foarte proaspat sau ton (maguro), sau creveti roz mari cruzi, morun / nisetru / peste alb proaspat crud; eu folosesc cu success somon file afumat - 3 castraveti verzi taiati felii foarte subtiri(se taie foarte bine cu aparatul de curatat cartofi) - ridiche japoneza murata taiata felii (oshinko) - si foarte putin wasabi (o pasta verde se vinde in tub sau sub forma de praf si trebuie amestecata cu apa) este foarte iute; nu este neaparat necesara. - felii de avocado taiate subtire Se ia o foaie de alge si o asezam pe ceva foarte intins(fund de lemn) pe deasupra asezam orezul pe care il apasam bine cu degetele,pe care le udam din cind in cind cu apa (orezul fiind foarte lipicios) si pe deasupra adaugam pestele sau crevetii iar pe deasupra pestelui in sens invers feliile de castraveti sau de avocado. O foaie se poate face combinat peste cu castraveti, alta creveti cu avocado, sau creveti si castraveti. In fine, combinatiile ce va plac mai mult. Apoi, cu atentie se ruleaza cat mai strans posibli foaia de alga. Se lasa putin cat sa se inmoaie toata foaia si se taie folosind un cutit cu lama lata si inmuiat in apa. Sper sa va placa. Pofta buna!

Postat pe 11 Mai 2008 18:22
Multe retete interesante gasiti pe www.delly.ro
Veris
Postat pe 11 Mai 2008 18:57
fetelor,azi nu mancam?...haideti..azi ciorbita de perisoare cu bors de casa,sarmalute in foi de vita cu smantana si mamaliguta..si o placinta facuta in fuga cu branza si stafide....va pupic...
ginetta
Postat pe 12 Mai 2008 19:09
azi avem dovlecei si rosii umplute,ciorbita de pui si clatite ,,,,,,,,,,,,pofta buna
wdy
Postat pe 12 Mai 2008 20:49
na ca va mai zic una....ciorba de fasui(fasole) cu ciolan afumat dreasa cu smantana ca in ardeal si cu putin tarhon sa o manaci cu ceapa...mmmm france cand vii in romania daca ai timp si chef sa faci o vizita la brasov promit sa te tratez cu slana ,branza framantata si rosii crescute in gradina din alea cu gust nu ... din alea de supermarket....(daca mai apuci ca nu imi amintesc sa fii lasat vreo rosie in gradina de cum se rosesc putin dau iama in ele mai ceva ca un copil mic) un pupic mare si pofta buna
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 21:37
aoleu Ema acum ma urc in avion.............inghitind in sec meniul de astazi:rulouri cu jambon si cascaval cu garnitura de legume coapte.

Postat pe 12 Mai 2008 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs foto! 1 De la: andreeadeeax 23 Martie 2011 19:12
Vand Leg Magic 1 De la: kudika096257 15 Ianuarie 2010 13:51
Teluri 12 De la: _xy 28 Octombrie 2008 14:07
am probleme cu pc... cine stie sau cui i sa mai intamplat??? 31 De la: geo_reincarcat_iara 1 Septembrie 2010 22:55
Cat credeti ca vom mai putea lupta impotriva drogurilor? 7 De la: kudika028152 2 Septembrie 2009 19:22