Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

mersi de idee, le-am si facut deja. Super bune!!
monica_moni
Postat pe 24 Mai 2008 19:27
hai ca azi va tin nemincati ........deci meniul:ciorba de burta,costite de miel la gratar cu mamaliga si mujdei....pentru copil separat deoarece el nu serveste "asa ceva"adica supa crema de ciuperci si piept de pui la gratar.

Postat pe 25 Mai 2008 18:12
incercati legume la gratar( vinete, dovlecei, ceapa, ardei) stropite cu ulei de masline si servite cu branza de burduf.. delicioase
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:32
yummy... ieri am mancat legume la gratar... super!!! sa incerci sa pui pe gratar branza de capra (evident nu trebuie tinuta mult) este extraordinar!!!! super bun!
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:12
Idei bune, retete extraordinare.. dar vorba ceea : Pe mine cine ma invita la masa? :) Sa va verific daca au iesit delicioase asa cum le laudati.

Postat pe 26 Mai 2008 12:51
fetelor...chiar imi pare bine ca suntem mai multe si va urez bun venit tuturor(asta pentru ca am lecturat pagina anterioara si sincer imi pare rau ca s-a inteles altceva)si ma bucur ca incetul cu incetul ne recapatam "linistea"...dar pe langa liniste poate ne recapatam si pofta de mancare...astazi dragele mele...ciorbita de zarzavat,musaca de cartofi cu salata si clatite ce dulceata de visine...azi am facut socata....3-4 zile si va invit la un pahar cu socata...va pup si sa aveti o si buna....
ginetta
Postat pe 27 Mai 2008 13:26
Eu nu prea gatesc :))) dar ..am facut primul meu drob..de pui ..ca vine mamitza mea maine..si sa-i fac surpriza..a iesit boboc... si mai facui un fel de ostropel ..de dovlecei ...nu stiu cum ii zice..am pus si eu dovleci la gratar...ceapa..d-alea d-alea..si sosu de ostropel cu usturoi asha...o bunatate..:))) Poate ajung si eu sa fac mai multe...
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 15:42
tocanita de legume proaspete.....cam fara substanta ca toate cele sunt cumparate si nu sunt "de gradina" dr de pofta a iesit super,la gramada taiati legume ..tot ce va pica in mana...rosii vinete,ardei ceapa,dovlecel.....un cartofior....si pe urma condimentati-le si cu o foaie de dafin sare piper boia de ardei dulce,otar pasta de tomate si cand sunt fierte toate si zeama de la rosii a scazut...data deoparte si intinsa pe paine prajita ..mmmmm imi place sa fac experimente in bucatarie si asta a iesit grozav ...azi numai azi ca maine cine stie ce grozavie mai fac....
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Mai 2008 20:55
ce faci mia mama????te timpisi tu cu noi dar pe pertea ailalta intrasi in rindul lumii.te ajuta fata cind vrei numai sa ceri.deci pentru astazi rabdari prajite si crapi de foame ............ca am muncit toata ziulica precum o roaba.am facut o targina si o salata verde ca urla suflarea nesatula!

Postat pe 27 Mai 2008 21:01
am vazut la magazin creveti congelati imi spune si mie cineva cum se prepara?:D
lydia23
Postat pe 28 Mai 2008 11:34
INGREDIENTE:

400 g creveti congelati, 125 g brocolli, 3 linguri sos soia, 1 lingura suc de lamaie, 1/2 lingurita zahar, 1/2 lingura pasta ardei iute, 1 lingurita ulei susan, 100 g alune, 200 g ardei gras (felii subtiri), 30 g ginger, 1 catel usturoi taiat felii subtiri, 80 ml ulei de porumb, 300 g orez, 100 g mazare, 1 legatura ceapa verde.





PREPARARE:

Se pune brocolli 2 minute in apa fiarta, dupa care se scoate si se raceste in apa rece.
Se amesteca intr-un bol soia, sucul de lamaie, zaharul, pasta de ardei si uleiul de susan (marinata).
Se prajesc in ulei crevetii timp de 3 minute, dupa care se scot si se pun deoparte.
Se pune gingerul intr-o tigaie cu uleiul de porumb, alunele, usturoiul si ardeiul gras, se caleste 1-2 minute, dupa care se adauga crevetii, brocolli si marinata, se lasa sa scada 1 minut, iar apoi se servesc cu orezul si mazarea fierte si felii subtiri de ceapa verde deasupra.

ramo77
Postat pe 28 Mai 2008 12:22
mmm...suna yami yami...ms mult
lydia23
Postat pe 28 Mai 2008 13:00
cel mai usor e cand iti gateste cineva...nu ma tenteaza asa tare gatitul...nu inca...vreme este destula
Ramon3l
Postat pe 28 Mai 2008 13:37
mie crevetii imi plac simpli.. prajiti in foarte putin ulei, sarati si serviti cu sos rosa( maioneza si ketchup)
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:14
pui cu sos de smantana si mustar.. se taie pieptul de pui in bucati potrivite ca marime si se caleste cu putina ceapa. Cand e aproape gata( pieptul se caleste f f repede) se adaoga 3 linguri mari de smantana si 2 de mustar de masa. Se condimenteaza. Ca si garnitura se potriveste orezul cu legume si ou.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:18
dar de o SHAORMA ce spune-ti,? noi nu prea mancam acasa
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:29
aaaa Wdy aia e mancarea mea de pranz...cand nu alternez cu alte alea,insa in seara asta ma preferat ceva mai dulce,orez cu lapte si coaja de lamaie rasa,putina scortisoara pe deasupra,si sa nu uit esenta de ron...mmmm
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Mai 2008 22:21
sarmalute in foi de vita cu smintina la prinz.creveti cu paste pentru seara.si cozonac facut la masina de facut paine.e belea......

Postat pe 30 Mai 2008 22:40
shaorma am facut si eu acasa(am luat reteta de pe delly.ro). a iesit f buna, mai ales ca am facut sosul ala de iaurt cu usturoi, care i-a dat tot gustul!
ds82
Postat pe 31 Mai 2008 03:54
Apropo de retete va spun eu o reteta de post o fac eu .Vinetele le taiati in lung(bineinteles curatate)si le puneti la prajit in tigaie in foarte putin ulei(ca absorb foarte tare uleiul si sa nu fie prea unse).Dupa ce prajesti vinetele prajesti si niste rosii taiate rondele(mai groase) si toate acestea se servesc cu mujdei(in mujdei eu bag si o rosioara taiata cubulete mici).Daca nu tineti post mujdeiul il puteti face cu iaurt...e si mai delicios.Eu fac 3 vinete pt. 2 persoane si mancam de 2 ori din acest fel de mancare.Mancarea e la fel de buna si rece de la frigider!
E mancarea noastra preferata.
Pofta buna!
butterflylili
Postat pe 1 Iulie 2008 13:47
ce ziceti de un ghiveci de legume,ca tot este sezonul,preparat cu putin ulei de masline si inabusit numai putin si cu citiva catei de usturoi 2-3!
BALASICA55
Postat pe 10 Iulie 2008 00:08
si eu am facut un ghiveci de legume ieri si a iesit super va pupic si spor la bucatarit
ramonaaa
Postat pe 10 Iulie 2008 17:27
mama cit am cautat topicul......deci:ciorba de burta si sarmale in foi de varza pentru prinz iar seara salata de morcovi cu ,crutoane!

Postat pe 10 Iulie 2008 17:52
astazi o sa fac tocanita de legume cu ciuperci. mai am supica de carne cu galuste de gris. sper sa le termin maine de mancat, ca de luni, mrti sunt la dieta 3 luni:P
dienuta_nou
Postat pe 12 Iulie 2008 08:46
Buna fetelor!Care imi da o reteta buna pt tochitura?
allynna
Postat pe 4 August 2008 00:06
De la: allynna, la data 2008-08-04 00:06:24Buna fetelor!Care imi da o reteta buna pt tochitura?


Eu nu stiu cei aia tochitura, dar cauta si tu o retela pe acest forum.

http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/tochitura_moldoveneasca-3074/?highlight=tochitura

Si chiar daca nu-ti place nici una dintre retetele propuse, poate gasesti totul alte idei interesante;-)

Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 August 2008 17:54
Eu doar ce am descoperit tainele gatitului si sincer nu prea imi place sa gatesc dar gatesc ca altceva nu am ce face!!doar nu am sa mor de foame in schimb fac mancarurii simple

Postat pe 13 Septembrie 2008 09:36
WWW.LIFEDIET.WORDPRESS.COM-SUPORT 24/24,CONSILIERE ONLINE,INFORMATII DE INALTA PERFORMANTA!COLESTEROLUL SI KG IN PLUS VOR FI DOAR O AMINTIRE!ARICOLE INEDITE!
CLASICELE DIETE?UN ESEC!DIETE PERSONALIZATE,PERSONAL AVIZAT,TOTUL GRATUIT,ONLINE! WWW.LIFEDIET.WORDPRESS.COM
andra33
Postat pe 4 Octombrie 2008 23:04
O reteta simpla si buna chiar si pentru ocazii: 4 pulpe de pui intregi, 200 gr. stafide, 1/2 l. bere si sare. Se dau la cuptor pana se rumenesc pulpele pe ambele parti. Se servesc cu cartofi fierti sau copti in coja cu unt si sare. Folositi o cratita sau o tava mai mica, dar mai inalta. Rezulta pulpe usor crocante, dar delicioase, intr-un sos fin, ceva mai inchis la culoare.
Lizicat
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:54
buna fetelor.imi place tare sa gatesc dar nu ma consider o bucatareasa alesa si parca retele voastre sunt tare gustoase.dar unde ati disparut ca demult nu v-am vazut?
Marina_20
Postat pe 19 Noiembrie 2008 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferente intre concurente 3 De la: NSL_Florica 27 Mai 2008 18:13
Animale de companie 7 De la: Roxy_Bichonica 13 Ianuarie 2010 01:22
SPUFF 42 De la: one_size 1 Decembrie 2009 11:06
Super Bingo Metropolis 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:02
Ghicitoare 13 De la: magione 31 Martie 2009 10:53