Setari Cookie-uri

Colegi de serviciu

cum te poti integra intr-un colectiv in care sunt numai baieti?

Postat pe 8 Mai 2008 11:27
oh MARY ? o sa te surprinda poate raspunsul meu dar eu cind lucram intre barbati eram o razgiiata.in vremurile acelea era destul de greu ca o femeie sa razbata cu propriile forte intr-un post rezonabil deoarece inca predominau ideile comuniste.in schimb eu ca o femeie barbata am razbatut si m-am trezit singura femeie intre 30 de bbarbati.la inceput toti i-mi faceau curte si nu stiam cum o sa o scot la capat dar in scurt timp au vazut ce fel de om sint si am devenit de-a lor.mergeam cu ei la bere,biliard etc mai aveau un pic si ma luau si la gagici.ce sa-ti spun ca fiecare i-mi aducea ce era mai bun ,cafeluta pe birou dimineata ..........doamne ce vremuri frumoase.cred ca conteaza foarte mult cum se impune o femeie in fata lor ca ei sa o accepe si sa o respecte.oricum primul sfat al meu pentru cele care lucreaza intre barbati:niciodata la locul de munca sa nu va incurcati cu un coleg nici daca e Banderas deoarece imaginea voastra va avea mult de suferit si se va alege praful de toata munca voastra.

Postat pe 8 Mai 2008 12:53
e cel mai usor lucru, crede-ma! problema era dc erau numai femei( ca de un pic de invidie, barfa totdeauna exista acolo unde-s muieri), asa ca tu esti norocoasa!

Postat pe 8 Mai 2008 14:13
pai mai draga Mary si eu lucrez intr-un colectiv unde sint 90% barbati. si pot sa spun ca imi place!e liniste si distractie.
deja i-am 'adoptat':)
comporta-te natural!uneori mai fac si glume deocheate(niciodata la adresa colegelor), ca de, dar ce sa-ti spun exista respect si de o parte si de alta.
eu una daca ma enerveaza ii pun la punct si se linistesc imediat.
oricum, atmosfera e mult mai degajata decat intr-un colectiv unde sint mai multe femei.

Postat pe 8 Mai 2008 14:38
Mary,e mult mai usor..am lucrat si in colectiv de femei si de barbati dar,este mai multa "liniste"cand lucrezi cu barbati..important sa stii sa ta faci respectata si totul este ok...mergea si o cafea si o barfa...fiind ceva mai "batrana"decat ei veneau si imi spuneau toate problemele lor..pot sa spun ca erau prieteni adevarati si niste domni la viata lor.eu am fost multumita la acel loc de munca in privinta baietilor.la inceput nu ne cunosteam si au incercat ei sa faca legea acolo dar le-am explicat ca nu am venit nici sa fac pe sefa,nici sa-i dau in gat(la cate tampenii faceau) si incet au prins incredere in mine si eu in ei,ne-am respectat si totul a fost bine.
ginetta
Postat pe 8 Mai 2008 15:59
daraga mea ca sa te conving ca e ideal sa ai colectivul in care lucrezi de sex masculin, am sa-ti poverstesc ce am patit eu astazi la munca. deci dimineata m-am "gatit" mi-am pus pantofiorii si gentuta ( albe din lac abia ieri achizitionate) si am purces la ...munca.barbatii m-au primit privindu-ma admirataiv( e adevarat ca m-am cam aranjat pt astazi), iar cele 2 colege scoteau fum pe nari cand au dat cu ochii de mine.am iesit la tigara si le-am invitat da m-am pricopsit cu un refuz din partea lor , da nu-i bai ca m-a insotit un coleg.au iesit si ele dupa ce ne-am intors noi da nu singure ci cu un alt coleg. cand s-au intors colegul a venit la mine si mi-a spus ca fetele ma barfeau cum ca nu trece saptamana sa nu apar cu ceva nou si ca de unde am tatia bani??? nu-s plina de bani.. da un pic cocheta sunt! si nu cheltui averi pe " toale", numai ca stiu cum sa mi le aleg!eee, de aici raca si invidia care dureaza de aproape un an de cand am venit la acest loc de munca.si mai e ceva : cu baietii ma impac f bine si ne mai acoperim unii pe altii cand e cazul , da cu cele 2 nu functioneaza, dc afla ceva sunt primele la raport la sefu'.asa ca succes in noul colectiv!!!

Postat pe 9 Mai 2008 12:31
draga vivi ana, cred ca ai mare dreptate. am lucrat mai demult intr-un birou cu 2 fete care in fiecare zi ma studiau cum sunt imbracata, cum m-am machiat etc.etc.pe la spate ma barfeau.bineinteles ca ele erau cele mai frumoase, cele mai destepte. nu m-am certat niciodata cu ele, m-am straduit sa mentin atmosfera de colegialitate. dar imediat dupa ce am plecat le-am uitat. nu le-am mai sunat, nu le-am mai cautat pe mess luni de zile. pur si simplu nu m-a mai interesat.ma-ntreb daca si-or fi pus vreodata intrebarea de ce?

Postat pe 10 Mai 2008 17:06
categoric ca te poti integra mai usor....dar fetelor sa nu credeti ca barbatii nu barfesc...ne intrec chiar in multe dintre situatii ...
io una ma simt flatata sa fiu admirata si invidiata sa zicem ...de femei ...pentru ca barbatii toti au ochi de aici ...faptul ca sunt rautacioase nu e o catastrofa pentru ca pot fi puse la punct intr-un mod elegant ....
nu cred ca e vreo diferenta intre colectiv predominant cu barbati si unul cu femei ... numai ca noua ne place sa ne luam una de viata celeilalte ...iar barbatii ...se dau dupa aproape orice gagica..poate poate pica ceva... nu exista barbat "simtit" in sensul ca nu te-ar ...daca ai sta...asa ca ...oriunde te-ai nimeri ..colectiv de barbati sau femei ...comportate-te normal, natural, si mai putin critic ...poate scapam de mentalitatile astea de babe...
mia_mia
Postat pe 10 Mai 2008 18:12
darga mea totdeauna intre femei au existat si vor exista rautati gratuite. nu afirm ca barbatii sunt niste ingerasi, dar ca si colegi, recunosc sunt de preferat! eu am o rel buna cu ai mei "baieti"si sa stii ca m-au ajutat mult la serviciu, NECONDITIONAT!suntem buni amici si din joi in paste mai iesim la o bere(ca toti sunt casatoriti si au si ei obligatiile lor).de ex eu sunt la facultate si in perioada sesiunii cand sunt mai stresata si obosita ma menajeaza la serviciu( mai preiau din sarcinile mele), spre disperarea celor doua"ORFELINE"( colegele noastre).crede-ma o fac benevol fara a avea vreun castig. pe cand "gaitele" dc le rog ceva stiu din start ca "nu se poate!".nici unul dintre colegi nu s-a dat la mine sau nu a facut vreun gest deplasat.asa ca ....

Postat pe 13 Mai 2008 13:46
adica...barbatul e bun de coleg.aveti dreptate. barbatii se injosesc in fata femeilor altora si se ratoiesc acasa. suntem jenanti.
si, apropo, barbarbatii intre ei nu prea barfesc. de obicei cand subiectul e o femeie... decizia e scurta: as f...-o. cand e un barbat: da-l in p... mea.
din nou, se poate intampla sa barfeasca, dar cu femei, doar asa, sa le cante in struna.

Postat pe 13 Mai 2008 16:54
uneori mi-as dori sa fiu barbat macar pentru a putea fi atat de transanta ! bravo caimacus , ai dreptate si tare as vrea sa pot face ca tine intr-un birou cu 9 muieri si o institutie in care din 87 de angajati sunt 9 barbati si restul.........!!!!!!!! lucru bun este ca unul din cei doi directori este barbat si cu adevarat vorbesti mult mai usor cu el! nu trebuie sa spun " vai ce bine va sta parul astazi( cand de fapt e o matura) vai ce-ati slabit(cand hainele pocnesc) si nu trebuie sa cumpar flori de opt martie , si poti auzi si un banc bun fara sa fie deplasat... barbatii-colegi sunt super!!(99.99% din ei)
olga43
Postat pe 13 Mai 2008 18:49
raman la convingerea mea ca sunt de preferat barbatii ca si colegi de serviciu, indiferent de ce spun unele.

Postat pe 14 Mai 2008 15:14
si eu la fel
lief
Postat pe 14 Mai 2008 15:37
dragilor, barbatii sunt barbati..sau cel putin asha vor sa creada...si noi pe langa ei ...un coleg nu e mai bun daca nu face ce-l rogi tu...daca nu-ti aduce cafeaua sau nu te scoate la o bere din an in paste...
Profesionalismul tocmai la asta se refera..serviciul e serviciu...daca iti faci bine treaba..fara sa te "impiedici" de micile rautati care mai apar ..daca le dai nas unora sau le accepti altora...tot felul de "barfe"...
Nu am nici 15 ani nici 40 ..dar o experienta in ceea ce priveste relatia de serviciu cu colegi/colege...
Vivi ana ..un barbat care iti face anumite "pofte" sau favoruri ..si care nu se da la tine...ori nu e artas fizic...ori are el altceva ..pe plan profesional de castigat...ori se intampla sa fie mai "altfel" sau nu zic gay...
Ca o concluzie...ne e mai usor sa relationam cu barbatii pentru ca reprezinta sexul opus..si stiti foarte bine ca opuse se atrag...in mai toate situatiile...adevarata realizare a unui om ...pe plan profesional este sa stie sa fie un coleg bun cu toata lumea...indiferent de sex...cine nu reuseste clar are probleme pe undeva...
Fetelor ..nu-i mai pupati unde nu trebuie pe baieti...ca-s la fel ca noi ...draguri cateodata..nesimtiti alteori ..si pot s-o tin asha pana maine...
mia_mia
Postat pe 15 Mai 2008 21:50
Eu lucrez intr-un colectiv mixt desi este vb de domeniul IT unde in urma cu cativa ani, fetele erau o raritate.
Cel mai bine cred ca sunt colectivele mixte, un colectiv de barbati poate dauna daca ai o relatie cu un barbat mai gelos.
Dar cred ca barbatii sunt mai putin barfitori, mai profesionali,si ar fi mult mai ok la serviciu.

Postat pe 20 Mai 2008 09:16
am lucrat 5 luni cu inca o fata in birou...ma simteam urmarita nu numai la haine si machiaj ci si la gesturi.acum lucrez numai cu baieti si pot spune ca sunt mai natural...adevarul este ca atunci cand lucram cu fata respectiva ma aranjam mai mult decat acum.asta e singurul lucru pe care il regret in schimb...prefer barbatii ca si colegi.

Postat pe 20 Mai 2008 14:59
g15a08b87y, eu am lucrat cu doua fete in birou, asa ca imagineaza-ti cat de urmarita ma simteam:)

Postat pe 21 Mai 2008 09:24
:)))oricum parerea mea este ca suntem mai atente cu imaginea noastra cand suntem analizate...deci toata chestia asta are si o parte pozitiva.:)))

Postat pe 21 Mai 2008 10:27
asta te sperie?ai lucrat vreodata cu multe femei sa vezi invidii, rautati si barfe, certuri....nu cred k are rost sa continui. cu barbatii e mai simplu si intotdeauna te intelegi mai bine, cel putin din experienta mea! bafta si nu uita sa ne povestesti!

Postat pe 21 Mai 2008 10:29
la fel spun si eu, am lucrat in colectiv unde erau multe femei si imi venea sa le iau la bataie, numai barfe si certuri, acu lucrez intr-un colectiv unde majoritatea sunt barbati si e super, recunosc ca la inceput nu prea eram in largul meu. Imi mai faceau avansuri sau mai faceau glume deochiate, da' i-am pus la punct de cateva ori si acu' am pace. Imi beau cafeaua cu ei dimineata, rad impreuna cu ei la glumele deochiate pe care le fac pe seama altor colege mai scortoase. E super!!
monica_moni
Postat pe 24 Mai 2008 20:46
fetelor credeti-ma ca eu ii prefer ca colegi pe ei, barbatii. din copilarie am avut o rel buna cu baietii, eu fiind mai baietoasa si placandu-mi sa bat mingea pe maidan in loc sa ma joc cu papiusile.vis a vis de colegii mei cineva a spus ca dc nu ar fi atrasi de mine nu mi-ar face servicii... nu prea cred suntem doar buni amici.si atata timp cat niciunul nu ma deranjeaza cu nimic totul e ok!nu si-a permis nici unul sa faca nici un fel de insinuare asa ca...

Postat pe 25 Mai 2008 15:36
eu nu sint baietoasa dar ii prefer pe barbati ca si colegi, pentru ca atmosfera e mult mai relaxanta.sint mai mamoasa de felul meu si i-am 'adopta' intr-un fel. :)

Postat pe 26 Mai 2008 10:09
Cel mai bun exemplu este ce se intampla aici pe kudika, la confesiuni si chiar pe forum femeile sunt in stare sa se incaiere cu alte femei. Si eu cred ca e mai fain sa ai colegi de munca, indata ce treci peste faza in care te curteaza (idiferent ca sunt burlaci sau nu), va fi bine. Desi am obs de asemenea ca pentru acelasi job un barbat ia un salariu mai mare, sunt mult mai usor de suportat.

Postat pe 26 Mai 2008 20:49
in domeniul in care lucrez ar fi si culmea sa nu ia un salariu mare pentru ca muncesc baietii.cam delasatori cand vine vorba de curatenie, dar trag o 'vocaliza' si imediat se conformeaza. :)

Postat pe 27 Mai 2008 10:06
super........eu lucrez doar cu baieti si e mult mai calumea ca intre fete
botaadryana
Postat pe 8 Iulie 2008 21:33
buna dimineata. ce probleme va faceti voi, cele cu cate 1-2 colege. sa va spun ca eu am 3 in birou, inca 4 in departament si alte cateva pe etaj + alte etaje si orase? sa povestesc ce-mi aud urechile ca se vorbeste despre mine? mereu m-au invidiat ca sunt cocheta, slaba, pot manca aproape orice, pot face o multime de lucruri in mod firesc, natural iar ele trag pe branci pt. asta?! si cate altele.....
concluzia mea: femeile, in general, n-au loc una de cealalta. daca rasare una mai buna trebuie sa-i dea in cap cu orice pret, fie si doar ca sa se "distreze".
cu barbatii m-am inteles mai bine intotdeauna. daca ai ceva de rezolvat cu ei - rezolvi si gata. ai ceva de impartit cu ei - va spuneti "verde-n fata" si gata - viata merge mai departe! cu femeile este imposibil: dusmanie, ura si razbunare non-stop. mare pacat, zau asa!
siscela
Postat pe 9 Iulie 2008 10:27
De la: mia_mia, la data 2008-05-10 18:12:30categoric ca te poti integra mai usor....dar fetelor sa nu credeti ca barbatii nu barfesc...ne intrec chiar in multe dintre situatii ...
io una ma simt flatata sa fiu admirata si invidiata sa zicem ...de femei ...pentru ca barbatii toti au ochi de aici ...faptul ca sunt rautacioase nu e o catastrofa pentru ca pot fi puse la punct intr-un mod elegant ....
nu cred ca e vreo diferenta intre colectiv predominant cu barbati si unul cu femei ... numai ca noua ne place sa ne luam una de viata celeilalte ...iar barbatii ...se dau dupa aproape orice gagica..poate poate pica ceva... nu exista barbat "simtit" in sensul ca nu te-ar ...daca ai sta...asa ca ...oriunde te-ai nimeri ..colectiv de barbati sau femei ...comportate-te normal, natural, si mai putin critic ...poate scapam de mentalitatile astea de babe...
andreeastrimbeanu
Postat pe 11 Iulie 2008 10:30
buna si scuze pentru mesaju identintic(cel de mai sus)
cum fac sa ma integrez intr-un colectiv in care fiecare barfeste pe fiecare toti sunt pe cont propriu cand de fapt ar trebui sa fie o echipa.
sunt noua la jobu asta si nu stiu in ce parte sa apuc
andreeastrimbeanu
Postat pe 11 Iulie 2008 10:36
Nu stiu ce sa zic, poate eu sunt norocos ca lucrez intr-un mediu tipic masculin si nu avem probleme de genul vostru de machiaj, coafura, haine si alte accesorii.
Totusi, de ceva vreme au aparut si cateva doamne si mai ales domnisoare. Pana in acest moment nu pea s-a intamplat nimic deosebit sau mai bine zis nimic bun.
Par sa nu fie pricepute, sa faca treaba pe care au invatat-o, desi saracele se vede ca se straduiesc.
Unde mai pui ca atunci cand apar problemutele acelea lunare, sunt tafnoase, nu te poti intelege cu ele, trebuie sa le menajezi, nu poti avea incredere in ceea ce fac.
Este adevarat ca s-a schimbat mirosul obisnuit al incaperilor unde stau si ele, de la betisoare pafumate si altele asemenea, insa multi dintre noi ar fi preferat barbati in locul lor.
Totusi este asa de placut sa privesti cum se chinuie...
jenesaispas
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:56
De la: nazy, la data 2008-05-20 09:16:41Eu lucrez intr-un colectiv mixt desi este vb de domeniul IT unde in urma cu cativa ani, fetele erau o raritate.
Cel mai bine cred ca sunt colectivele mixte, un colectiv de barbati poate dauna daca ai o relatie cu un barbat mai gelos.
Dar cred ca barbatii sunt mai putin barfitori, mai profesionali,si ar fi mult mai ok la serviciu.


Si mie mi se intampla sa fiu intrebata dc se dau colegii mei de munca la mine. Si de spui nu te iau la f multe intrebari. Te trezesti cu el la tine la birou ( bineinteles iti aduce mancarea) si-ti studiaza colegii.
dafffne
Postat pe 29 Septembrie 2008 22:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Melodii de dragoste 17 De la: BEL_AMY1 24 Ianuarie 2011 16:59
" Cantec de lebada" 7 De la: alina02 3 Septembrie 2010 22:16
Help - va invit sa va scrieti parerile si sugestiile 11 De la: nocturnalia 3 Iunie 2009 13:38
cum sa supravietuiesc la birou? 11 De la: Max2 7 Decembrie 2011 11:37
CONFLICT INTRE GENERATII LA JOB ??? 7 De la: sadora 27 August 2009 23:28