Setari Cookie-uri

un subiect care ar trebui sa ne atraga atentia!!!

Pe langa atatea maladii care ataca organismul femeii,iata a mai aparut una!!!!cu siguranta exista de mult,dar de ceva timp este amplu mediatizata si asta-i foarte bine!!!datorita acestor campanii de informare a publicului multe femei si mame au aflat ca este o boala care poate fi prevenita!!!!o sansa extraordinara pt tinerele fete si domnisoarele cu varste pana in 25 de ani...cu un simplu vaccin!!!!este adevarat,destul de scump, dar scade riscurile infectarii aproape in totalitate!!!Putini stiu,probabil,ca acest cancer de col uterin apare in urma infectarii cu virusul papiloma sau papiloma virus(HPV)....pe care il iei in urma unui contact sexual neprotejat,de la o persoana deja infectata!!!!ce este mai nasol?????ca acest virus nu are simptomatologie!!!!adica nu-ti ,,da semne,, ca l-ai contactat!!!!tocmai de aceea examenul Babes Papanicolau este absolut obligatoriu de 2 ori pe an!!!!doar aceasta analiza releva existenta virusului!!!!...Poate nu as fi comentat acest subiect daca nu mi-ar fi fost dat sa traiesc cateva experiente nefericite!!!!Prietena mea cea mai buna,o fata casatorita,educata,grijulie in ceea ce priveste sanatatea.......tocmai a fost diagnosticata cu papiloma virus!!!!Am simtit ca pica cerul pe mine cand am auzit!!!Sufera,plange, se intreaba continuu de unde a luat virusul,cu ce a gresit??Simt atata compasiune pt ea,tocmai pt ca stiu ca nu a facut nici macar o intrerupere de sarcina.......si totusi,iata!!!astazi a fost supusa unei proceduri chirurgicale de extirpare(daca am inteles eu bine)a zonei afectate!!!era terminata!!!nici macar nu are copii,desi isi doreste f tare!!!!nu stiu daca lucrul acesta ii va afecta functia reproductiva,dar........este atat de trist!!!!al doilea caz l-am aflat in timp ce eram internata in spital sa nasc.O pustoaica de 17 ani tocmai fusese operata tot din aceasta cauza!!!ma gandeam in sinea mea.........cum se poate intampla asta unor persoane asa tinere(prietena mea era mai matura 34 ani)???oricum,stiti ce se spune........boala nu alege!!!!!!!si cred ca toti gandim......n-o sa mi se intample tocmai mie!!!Cred ca este mai bine sa fim precaute si sa avem grija de sanatatea noastra!!!este lucrul cel mai de pret!!!!Sa fiti iubite si sanatoase fetelor!!!!
mell_30
Postat pe 24 Iunie 2008 00:16
Recomand fiecarei persoane care vrea sa faca vaccinul HPV sa se informeze pe Internet cate cazuri de deces a provocat, ca sa ia decizia corecta !
dusa
Postat pe 14 Iulie 2008 18:18
hai mai intai sa incercam sa nu scriem tampenii, pentru ca mai citeste lumea si poate sa creada ce citeste

1. zona afectata de HPV in cancerul de col uterin, este, dupa cum ii si zice colul uterin, portiune a uterului.
2.Operatia de extirpare se numeste histerectomie, care se insoteste de anexectomie (exitirparea ovarelor) daca afectiunea e extinsa.
3. Copiii nu vin cu barza, ci vin in burta mamei, dezvoltandu-se in UTER, mai exact. De unde, tragem concluzia logica: evident ca e afectat reproducerea. In lipsa uterului lipseste si posibilitatea de reproducere. De fapt, de purtare la termen a sarcinii. Ca se pot lua ovule de la femeie si insamanta [fiind fecundate] in uterul unei mame purtatoare. Astea sunt alte povesti.

4. Sunt studenta la medicina. Mi-am intrebat profesorii despre vaccinul minunat. Nimeni nu are raspunsuri. Studiile sunt neconcludente pentru ca se intind pe o perioada scurta. Iar pentru a avea garantii, ele ar trebui sa fie macar pe 50 ani [unde consideram speranta de viata pe la 70, deci o femeie in varsta de 20 care se vaccineaza, etc]Vaccinul contine virusul intr-o stare latenta. Iar pe o imunitate mai slabita, el isi poate face de cap. Deci, de ce sa ti-l introduci de buna voie in organism, cand te poti tine departe? Plus, nu toate cele care il poarta dezvolta cancerul de col uterin.

5. Nu credeti tot ce vi se spune, chiar cand vine din partea medicului. faceti un scurt research si trageti concluziile. Interesele comerciale sunt covarsitoare in zilele noastre. vezi scandalul Talidomida.

SiBlondeleGandesc
Postat pe 18 Iulie 2008 03:07
ıntradevar ın ultıma vreme se dıcuta foarte mult pe acesta tema.ºi eu m am documentat mult pe acest subıect.boala este necrutatoare.daca este ın prıma faza ai ºanºe dar daca este depıstata foarte tarzıu nu mai este nımıc de facut ın 5-6 lunı te termına.ıntradevar totı doctorıı te ındruma sa te vaccinzi.dar fıecare au opınıı dıferıte .unıı spun pına n 25 de ani dar altıı pına n 45 de ani.ºi eu m am vaccınat.ıntradevar este scump vaccınul.dar sunt 3 doze la fıecare doua luni sa vaccineaza.deci nu plateºtı toata suma o data.dar totuºi cel mai ımportant este sexul protejat mai ales ın randul adoleºcentılor care nu sunt prea ınformatı ın legatura cu bolile venerice
rihhanna
Postat pe 20 Iulie 2008 02:56
mama mea are cancer de col,a fost la clinica la cluj si acolo a fost intrebata daca stie unde se afla,a raspuns ca da,iar medicul i-a zis si atunci ce vreti?pt el era un caz pierdut,a suferit mai mult din cauza medicului care a vb asa decat a bolii,pana la urma nu conteaza cati ani ai,toti avem dreptul la viata,iar cand un medic ti-l ia ce mai poti zice,parca era un juramant ,oare medicii au uitat de el,sau e doar o poveste?
D0niella
Postat pe 20 Iulie 2008 20:33
@D0niella: urat a vorbit medicul respectiv. Dar tot in juramantul ala de care vorbesti tu intra si sinceritatea fata de pacient. Adica, nu poti vinde gogosi, ca nu e cazul. Intelegi? Acuma, de multe ori tonul face muzica. Iar medicii nu mai sunt sensibilizati de cazuri, mai ales cei de la oncologie, cand au sute, mii.

Parerea mea: nu va vaccinati inca, mai asteptati putin.
SiBlondeleGandesc
Postat pe 22 Iulie 2008 01:50
Eu am avut niste probleme la unul din sani si cand am fost la ginecolog l-am intrebat si despre vaccinul pentru HPV. raspunsul lui a fost: nu! mi-a spus ca mai bine imi fac regulat testul papnicolau decat sa ma incred intr-un vaccin ce nu acopera toate tulpinile si nu a fost nici suficient testat pentru a se cunoaste toate riscurile. ulterior am tot citit despre el si numai de rau. eu un am zis pas
Sup3rGirl
Postat pe 22 Iulie 2008 11:15
cand ai un prieten aproape,totul este mai usor.Sunt alaturi de tine,prietena ta si chiar si de aceea femeie tanara din spital.Te rog inbarbateaz-o pe prietena ta si din partea mea.Daca consideri ca pot ajuta,nu ezita sa ma contactezi.Multa,multaaaaaaaaaaaaa....sanatate si tot ce va doriti.
numai
Postat pe 23 Iulie 2008 10:19
draga domnisoara blonda care...gandesti,am simtit din tonul tau ca faceai referire la cele spuse de mine si ma vad nevoita sa dau niste explicatii ,pt ca nu ai inteles!!!!In primul rand oi fi tu studenta la medicina,dar nici eu nu-s de la coada maturii si stiu perfect ce am scris!!!!te inseli daca iti poti inchipui ca nu stiu ce inseamna col uterin si ca in uter se dezvolta copiii,doar am nascut!!!!nu era nevoie sa ma iei peste picior,chiar nu era cazul!!!In al doilea rand prietena mea nu a ajuns sa faca histerectomie(adica scoaterea uterului,pe romaneste)ci procedura ei a fost mult mai simpla,deoarece nu ajunsese la ceva grav(se numeste conizatie....daca tot pricepi despre ce este vorba)!!!!nu avea de ce sa ajunga la asa ceva din moment ce afectiunea ei era pe col si in faza incipienta daca nu am precizat clar!!!Normal ca inlaturarea uterului face imposibila reproducerea,pt ca fatul nu mai are unde sa se ,,nideze,, si sa se dezvolte!!!!nu suntem imbecili ,scumpa,dar ca orice om cand auzi prima data ce te bantuie iti pui tot felul de intrebari,ca si prietena mea,isi manifesta ingrijorarea,ca orice om,dar inainte sa fi aflat toate datele problemei!!!Si in ultimul rand...am aflat cu parerea de rau de curand ca acest vaccin a avut afecte adverse la cateva tipe imunizate, din America....din ce afirmau cei de la comisia verificarii medicamentelor la noi in tara nu fusese raportat inca vreun efect nedorit!Ce vreau sa spun este ca oricum la exprimarea dorintei de a fi vaccinat impotriva virusului papiloma ai parte de sfatul UNUI MEDIC,care iti expune clar toate informatiile....deci nu cred ca se vaccina nimeni dupa ureche!!!!!Si inca ceva,ce am subliniat si pe alt topic unde am indraznit sa-mi dau si eu cu parerea,ca doar din acest motiv se posteaza toate aceste forumuri....indiferent cat de competent ar fi sfatul cuiva(fie el/ea student/studenta la medicina)NUMAI MEDICUL ESTE PERSOANA AVIZATA SA-TI DEA INDICATII PRIVITOARE LA STAREA DE SANATATE SI TRATAMENTE MEDICAMENTOASE!!!!la noi,la romani,se poarta tratamentele dupa ureche,romanii se doftoricesc singuri,dar nu cred ca cineva intreg la minte ar fi ajuns sa ia astfel de decizii doar citind ceea ce am scris....varianta cu efectuarea testului Papanicolau mi se pare chiar un sfat bun.........dar ce sa-i faci????ori unii nu vor sa te inteleaga ori trebuie sa existe in orice discutie pe forum si cate un ,,Gica contra,,!!!!!Multa sanatate tuturor!!!
mell_30
Postat pe 23 Iulie 2008 17:04
multumesc ,,numai,, !!!Prietena mea este f bine acum....si-a revenit si cu moralul cum am mai spus s-a si speriat f tare gandindu-se la ce-i mai rau!!!ai mare dreptate....prietenii te pot ajuta sa biruiesti problemele multumim pt solidaritate!!!!
mell_30
Postat pe 23 Iulie 2008 17:08
Ma bucur ca am inteles eu gresit. Si ma bucur f mult pentru prietena ta. Sincer. Si eu imi doresc mult de tot un pui al meu.

p.s. intr-adevar e nevoie de sfatul unui medic. Dar uneori si ei, medicii, sunt purtati de un val, de o moda. Si influentati se eventualele beneficii proprii. Eu am facut o simpla legatura logica. Nu avem studii. Nu ne putem duce cu capul inainte. Ca riscam sa iesim cu picioarele.
[dar, vezi, internetul e deschis tuturor si am citit prostii mari prin anumite locuri, crede-ma]

Inca o data, ma bucur mult ca si-a revenit si dpdvdr moral. Succes in continuare.
SiBlondeleGandesc
Postat pe 29 Iulie 2008 20:01
Multumim pt gandurile frumoase! Sa fim sanatosi cu totii,caci sanatatea este lucrul cel mai de pret al omului,iar daca va fi sa avem nevoie de medici sa ne ajute Cel-de-Sus sa dam de oameni adevarati,dedicati meseriei si semenilor,nu manati de interese meschine! Si tie domnisoara blonda un bebe sanatos si bun cand va veni timpul Sanatate tuturor
mell_30
Postat pe 2 August 2008 18:58
Si eu am avut pe cineva care a trecut printr-o astfel de experienta neplacuta. Ma bucur pentru recuperarea prietenei tale, Mell. Multa sanatate tuturor. Si sa nu uitam ca nu strica sa mergem din cand in cand la medic macar pentru a ne asigura ca este totul in ordine. Este mult mai usor sa previi decat sa vindeci, dupa cum stim cu totii.

Postat pe 5 August 2008 00:16
dragele mele.. eu am facut vaccinul asta tampit binenteles la recomandarea unui medic.. am facut prima doza.. nu am avut nici o reactie adversa decat o oarecare durere in locul cu pricina ;la o luna am facut a douza doza.. in primele doua zile o usoara durere in acel loc.. insa in urmatoarele zile am avut o sensibilitate musculara de simteam k imi cad muschii de pe mine; o oboseala de nu m-am putut ridica din pat vreo 2 zile, dupa care a urmat partea cea mai interesanta : am facut febra 39 shi infectii ale cailor respiratorii superioare. Ideea e urmatoarea toata nebunia m-a tinut o saptamana si ceva. Am luat antibiotice ,shi de la toate patilele pe care le-am luat mi-a aparut ceva pe limba- o simpatica ciupercuta.... Vaccinul pe care le-am facut este Cervarix. Acum nush ce sa zic.. cert este ca eu a treia doza nu o sa o mai fac ... Sfatul meu este sa va interesati foarte bine in ceea ce priveste vaccinul asta.



si credeti-ma nu sunt posibile sunt SIGURE..!!!!!!


ana_niculae2005
Postat pe 10 August 2008 16:36




nu sunt posibile ci sunt foarte SIGUREEEE!!!!
ana_niculae2005
Postat pe 10 August 2008 16:38
Posibilele efecte secundare ale vaccinului HPV Cervarix sunt:
- foarte frecvente (întâlnite la mai mult de 1 caz la 10 vaccinãri): durere sau senzaþie de disconfort la locul vaccinãrii, roºeaþã sau umflãturã la locul injecþiei, cefalee (durere de cap), dureri musculare, senzaþie de obosealã
- frecvente (întâlnite între 1 caz la 10 vaccinãri ºi 1 caz la 100 vaccinãri): simptome gastrointestinale – greaþã, vãrsãturi, diaree, dureri abdominale -, prurit (mâncãrime), rash (roºeaþã), urticarie, dureri articulare, febrã (peste 38 grade)
- rare (întâlnite între 1 caz la 100 vaccinãri ºi 1 caz la 1000 vaccinãri): infecþii respiratorii – rinitã, laringitã, traheitã -, senzaþie de ameþealã, reacþii la locul injecþiei – nodul, amorþealã, parestezi
ana_niculae2005
Postat pe 10 August 2008 16:39
si eu am fost diagnosticata cu Hpv cu 2 radacini...mi s-a spus ca pot face vaccinul...dupa ce am citit pe internet ma gandesc care varianta sa o aleg...sa ma controlez la 6 luni si sa nu fac vaccinul sau sa-l fac??
alesandu
Postat pe 11 August 2008 12:40
Ultimul scandal in SUA legat de vaccinul HPV era mentinat pe site-ul dr. Mercola: o tanara care paralizaze. Poate va mai ganditi ca exista si alte metode de tratament, fara riscuri: metoda Rife, met. Enderlein, aromoterapia si cate si mai cate.
dusa
Postat pe 11 August 2008 17:43
dusa imi poti oferi si mie mai multe info despre aceste tratamente???
alesandu
Postat pe 12 August 2008 16:14
buna fetelor...intr-adevar e grava problema cu cancerul asta de col..sincer eu nush ce sa zic,am o rana pe col de care stiu...mi-am descoperit-o cred ca acum 4 sau 5 ani...insa de atunci mi-am facut analize..(secretie,colposcopie,pap)si toate au iesit ok.acum 3 sapt mi-am repetat analizele si pap mi-a iesit la fel..II..ceea ce inseamna ok am inteles de la medic.mentionez ca merg la un medic f renumit si in care am incredere si pe care ori de cate ori l-am intrebat daca tb sa ma cauterizez mi-a spus clar NU.
tot citind pe forumurile astea ma gandesc...e logic ca daca ai o rana sa trebuiasca cauterizata insa el de fiecare data m-a asigurat ca nu e cazul,spunandu-mi k nu orice rana e de cauterizat.
desi o am de atata vreme la ultimul control intradevar parca se mai micsorase.
ce credeti?
vanda23
Postat pe 19 August 2008 09:37
De la: vanda23, la data 2008-08-19 09:37:06buna fetelor...intr-adevar e grava problema cu cancerul asta de col..sincer eu nush ce sa zic,am o rana pe col de care stiu...mi-am descoperit-o cred ca acum 4 sau 5 ani...insa de atunci mi-am facut analize..(secretie,colposcopie,pap)si toate au iesit ok.acum 3 sapt mi-am repetat analizele si pap mi-a iesit la fel..II..ceea ce inseamna ok am inteles de la medic.mentionez ca merg la un medic f renumit si in care am incredere si pe care ori de cate ori l-am intrebat daca tb sa ma cauterizez mi-a spus clar NU.
tot citind pe forumurile astea ma gandesc...e logic ca daca ai o rana sa trebuiasca cauterizata insa el de fiecare data m-a asigurat ca nu e cazul,spunandu-mi k nu orice rana e de cauterizat.
desi o am de atata vreme la ultimul control intradevar parca se mai micsorase.
ce credeti?


draga mea, daca trebuie sau nu cauterizata rana ti-o va spune medicul dupa ce ai facut in prealabil o colposcopie, deci nu ai de ce sa te temi caci ti-a fost facuta aceasta analiza...oricum intreaba-l si de hpv...poate iti recomanda vaccinul...sa auzim de bine!
alesandu
Postat pe 19 August 2008 16:31
deci sa inteleg ca daca mi-am facut aceasta colposcopie de fiecare data si la fel si pap si tot mi s-a zis ca nu este cazul........pot sta linistita??
as vrea sa cred asta insa imi este f greu la cate se intampla in ziua de azi...
vanda23
Postat pe 20 August 2008 16:12
Fetelor,eu am mai spus-o de nu stiu cate ori....medicul este in masura sa va spuna ce aveti de facut!!!Vanda23,daca te omoara incertitudinea cere parerea altui medic,ca sa te linistesti....am trait si eu situatii din acestea de nesiguranta si ca sa-mi iasa din grija am mai cerut parerea altcuiva avizat(desi,acum intre noi fie vorba este posibil sa ceri parerea a 3 medici si sa te alegi cu 3 raspunsuri diferite,deci...mai bine ii spui sincer dr tale ca ai indoieli si o rogi sa fie mai explicita sau sa te asigure cumva,sa-ti spuna pe ce-si bazeaza afirmatiile...)Ce-mi pare mie rau este sa aflu ca nici medicii nu au toate raspunsurile in ceea ce priveste acest vaccin!!!!si eu care credeam sincer in posibilitatile lui de a eradica aceasta boala ...chiar imi pare rau sa aud ca ridica si el alte probleme!!!cineva mi-a spus odata ca orice medicament are 2 fete:pe de-o parte trateaza o cauza,pe de alta componentele lui afecteaza ceva.........se pare ca este adevarat
mell_30
Postat pe 24 August 2008 22:06
Pentru alesandu: scuze de intarziere - met Rife - electroterapie ce permite distrugerea biotoxinelor prin vibratii (inventata in 1930, "uitata" cu ajutorul BigPharma), metoda Enderlein (modificarea terenului biologic - inventata 1911), aromoterapie (uleiuri esentiale inhalate si date pe piele - pentru HPV, dar si inghitite pentru alte afectiuni), homeopatie etc. HPV este ceva foarte serios - eu as face minim Rife si homeopatie ca sa fiu mai linistita.
dusa
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:41
Am citit ceea ce s-a postat aici si sunt intru totul de acord cu toate. Dar imi staruie in minte o intrebare. Cat de mult bine a facut Ceausescu (sau acolitii lui in acest caz) atunci cand obliga femeile ca o data pe an sa-si faca un control ginecologic? Bine, atunci motivatia era alta, mai putin ortodoxa, dat totusi... cate femei au fost depistate cu cancer de col si tratate la timp? E adevarat, in ziua de azi medicina a evoluat foarte mult, dar si numarul femeilor cu cancer de col a crescut enorm. Si mai trist este faptrul ca multe sunt femei tinere care ar vrea sa faca un copil si din cauza neglijentei platesc din greu.
Lucia1971
Postat pe 9 Septembrie 2008 10:26
Probabil ca ai uitat sa te gandesti cate femei s-au infectat in cadrul acestor controale obligatorii. Cred ca esti prea tanara ca sa-ti imaginezi macar in ce conditii se faceau aceste controale ...
Astazi conditiile sunt mult mai bune: higiena mult mai buna, dar, in primul rand, posibilitatea de a alege medicul, cabinetul etc.
Numarul de cancere de col a crescut odata cu cresterea globala a cancerelor de orice tip (datorata hranei si poluarii).
Important este sa ne protejam si acest lucru se face cel mai bine prin echilibrarea organismului. Exista studii serioase si foarte vechi (unele chiar din sec XIX - Claude Bernard) care arata importanta terenului biologic in pastrarea sanatatii. Mai mult exista metoda bioelectronica Vincent (inca din 1948) care evalueaza acest teren biologic si permite estimarea "vulnerabilitatii" organismului. Aceasta metoda este inglobata in cateva dispozitive de electro-diagnosticare, si ea permite, de ex, identificarea terenului biologic propice cancerului.
dusa
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:14
Pot sa spun doar ca lucrez intr-o clinica de obstetrica-ginecologie din 1989 ca asistenta medicala. Deci pot sa ma laud ca am vazut multe in acesti 19 ani. De aceea mi-am permis sa fiu pro consultului ginecologic pentru depistarea cancerului de col (sau screening-ului, ca sa fiu in pas cu moda...). Si tot de aceea pot sa ma bag si in partea de statistica pentru ca stiu cate conziatii, histerectomii si alte interventii mult mai laborioase facem noi pentru cancere genitale. (Pentru ca de 10 ani lucrez chiar in bloc operator). Si ma doare sufletul cad vad femeie de 30-35 de ani ca vine sa se opereze! Iar cand sunt intrebate cate teste PAP si-au facut, iti raspuns: doar unul, in urma caruia s-a descoperit afectiunea...
Lucia1971
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:22
eu m-am operat la sin in anul 2003 de atunci nu am mai avut nici menstruatie am luat zilnic tamoxifen iar de ieri m-am trezit cu ciclu si m-am speriat de fapt sant ingrozita si saptamana viitoare ma duc la fundeni sa ma vada un ginecolog sa vada ce am.nu stiu ce sa mai cred de fel sant optimista dar cand intru acolo parca intru pe ultimul drum si ma gandesc ca fara un san am ramas acum oare ce mai vrea boala asta de la mine credeti-ma ca nu stiu ce sa mai fac si sa-mi iertati confesiunea dar m-am descarcat si eu.
roxafoxa
Postat pe 14 Septembrie 2008 17:31
Nu te speria ! Operatia nu a rezolvat dezechilibrul hormonal, de aceea ai hemoragie. Du-te la ginecolog si scrie-ne ce ti-a spus. Normal ar fi sa faci niste analize simple, hormonale - nu ai de ce sa te sperii ! Sa auzim de bine !
dusa
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:10
AM FOST DIACNOSTICATA CU CANCER DE COL UTERIN TIP BII ,AM FACUT RADIOTERAPIE 25 DE SEDINTESI MENTIONEZ CA AM 49 ANI.V-AS RUGA DACA I-MI POATE RASPUNDE CINEVA DACA ACEST TIP DE CANCER SE VINDECA.ACUM URMEAZA SA MI SE FACA O OPERATIE DE EXTIRPARE DE UTER.
mariana47carmen
Postat pe 16 Septembrie 2008 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Radioterapie si histerectomie totala 9 De la: kudika_958270 18 Martie 2014 13:00
Salut tuturor 12 De la: Brosco 26 Decembrie 2011 00:21
operatie pe col- dr bogdan panaite sp militar buc-va rog ajutati-ma cele care il stiti 11 De la: doar_anonima 21 Ianuarie 2016 02:49
AJUTATI-MA VREAU SA TRAIESC PTR COPIII MEI 29 De la: Ionyssa 6 Noiembrie 2011 13:07
rana pe col...help! 26 De la: sabina30 15 Octombrie 2010 12:47