Setari Cookie-uri

job la 45 de ani?

De ce e o problema in a gasi un loc de munca la virsta adoua?Oare acesti oameni sunt terminati din punctul de vedere al carierei?Nu ei au vrut sa ramina fara munca .Au fost inchise unitatile ,s-au facut restructurari si asa au ramas pe dinafara.Ce pot face acum?Oriunde se iveste un post sunt acceptati in general tineri.Foarte rar sunt cautati cei mai in virsta si doar in posturi fara perspective si cu salariu destul de mic.E adevarat viitorul este al tinerilor dar ceilalti ce sa faca?Si mai e o problema ,de data asta a tinrilor absolventi .Li se cere experienta.Dar unde sa o capete daca nu-i angajeaza nimeni ?Deci ,intrebarea este : ce pot face tinerii absolventi si cei peste 40 de ani?
marinela_diana
Postat pe 4 Iulie 2008 14:23
Pentru multi conceptul de discriminare are un iz exotic, pretentios si seamana mai mult a moft. Haide dom'le, fii serios! Cum sunt femeile discriminate? Sunt tinerii discriminati? Maghiarii?? Fugi dom'le de-aci! Tiganii?? Pai ei au mai multa influenta decat avem noi, ei conduc tara asta... Asemenea perceptii sunt destul de comune in randul majoritati sau al clasei dominante din Romania.
Majoritatea firmelor nu angajeaza tineri absolventi pt ca nu au experienta ( la mai toate job-urile se cere experienta minima 2 ani).Unde sa capeti aceasta experienta daca nimei nu te angajeaza?!Daca ai norocul sa gasesti un serviciu, atunci intr-adevar esti platit mai prost.
Cand esti tanar nimeni nu te ia prea in serios si nimeni nu-ti acorda raspunderi fara sa ai ceva experienta. Diferenta este insa ca aici, desi tot faci sacrificii, macar merita, in general, fiindca macar ai sanse mai mari sa gasesti de la cine si ce sa inveti. In Romania unde scara valorilor este destul de precara, daca nu haotica, ceea ce deranjeaza pe cineva in situatia ta este ca nu se alege cu nimic, fiindca "MAI MARII" sunt niste idioti cronici sau erodati de teama de a-si pastra fotoliul si nici nu te ajuta sa inveti ceva, nici nu te lasa in pace; te-ar tine negrishor pe plantatie pana la calendele grecesti, pentru ca nu au habar de ce inseamna management, motivare, dezvoltare.
De ce oare emigreaza tinerii in alte tari sa munceasa?..si chiar si cei cu varste pana la 50 ani?...raspunsul: in strainatate i-ti gasesti un loc de munca unde esti mult mai bine platit ca in tara si nu se cere experienta care se cere in Romania...
Da..in strainatate cei mai in varsta i-si pot gasi de munca..cum si unde? primul este cel de menajera sau Baby Sister..care este platit bine si respectat..pai cum sa munceasca cei de varsta 45 in Romania ca menajera??? salariile sunt de bataie de joc...cine-si permite sa angajeze? Discriminarile in Romania sunt pe primul loc...
Oare cei de 45 ani nu au dreptul la munca..normal ca au...dar companiile in ziua de azi ce vor: angajam tineri cu varsta maxima 25-28..prezentabili..si sa nu lipseasca experienta este bun point....

am sa fac o mica pauza si voi reveni.....

Postat pe 4 Iulie 2008 15:10
Am eu o solutie pentru voi! Nu ti-ai dorit vreodata sa fi prins o afacere, gen Avon/Oriflame(vanzari directe), chiar de la inceput, cand nu stia nimeni de ei si puteai sa fii unul dintre lideri?

Pentru informatii gratuite despre sansele tale si despre afacere trimite-mi un mail cu numele tau la metropolitan_for_you@yahoo.com. Te astept! N-ai nimic de pierdut!
succubus
Postat pe 8 Iulie 2008 13:37
Viata angajatilor in Romania este cam trista.Am avut ghinionul sa intalnesc tot felul de patroni semianalfabeti,dar cu un dezvoltat simt al facerii banilor,care nu stiu decat sa-ti ceara mult in schimbul a mai nimic si sa te umileasca.Acum,cu varsta de 45 de ani e cam greu sa te apuci de recomversie profesionala.Trebuie sa ai sansa sa gasesti pe cineva care sa-ti acorde credit si sa aiba incredere in tine.Acesta falsa problema a varstei nu se intalneste in tari mai dezvoltate.In occident femeile se gandesc sa aibe copii pe la 40 de ani.La noi dupa 35 esti batrana.Pacat!

Postat pe 23 Iulie 2008 20:20
Nu este chiar asa de dramatica situatia este foarte important sa sti ce vrei de la viata asta sa ai scopuri si sa crezi in scpopurile tale de exemplu eu am intalnit o afacere unde sunt oameni de la varsta de 18 ani si pana la 75.Cand am participat prima data la un astfel de plan de marketing ceea ce ma impresionat cel mai tare a fost ca nimeni nu ma intrebat ce varsta am cu ce ma ocup sau ce studii am au zis doar daca vrei si tu poti am intrat pe incredere si nu regret deloc nu va scriu cu ce ma ocup ca nu vreau sa fac publiciate dar daca va intereseaza scrietim pe adresa de mess pe yahho krisztinatonto si vorbim acolo.Atata pot sa va zic ca si voi puteti sa va realizati pe plan profesional numai sa vreti.Nu lasati sa va zica nimeni ca fiecare putem sa facem daca vrem.Viata este prea scurta ca sa lasam sa treaca pe langa noi.

Postat pe 26 Iulie 2008 21:28
Nu trebuie privita varsta a doua cu atata negativism si nici atat de prapastios.Important e sa-ti doresti cu adevarat ceea ce vrei.Si daca vrei poti,Nu exista nu pot,cel putin pentru mine ,exista nu vreau!!!Si cum am mai spus totul pleaca de la cap.Important e sa dorim ,sa vrem,sa luptam pentru idealul si telul nostru.Nimic nu e imposibil insa nimic ,e adevarat nu pica din cer asa pe nemunca si nepusa masa.Totul cere efort insa si satisfactiile va asigur ca vor fi pe masura.si...ganditi pozitiv.
magda_65
Postat pe 27 Octombrie 2008 20:07
STUDIO de videochat central, condiþii de lux, salarizare atractivã, carte de muncã, transport asigurat, program liber ales, angajeazã fete min 18 ani, indiferent de aspectul fizic. tel 0731837811 sau www.adultwork.be
adultworkpunctbe
Postat pe 5 Noiembrie 2008 07:28
De la: marinela_diana, la data 2008-07-04 14:23:27De ce e o problema in a gasi un loc de munca la virsta adoua?Oare acesti oameni sunt terminati din punctul de vedere al carierei?Nu ei au vrut sa ramina fara munca .Au fost inchise unitatile ,s-au facut restructurari si asa au ramas pe dinafara.Ce pot face acum?Oriunde se iveste un post sunt acceptati in general tineri.Foarte rar sunt cautati cei mai in virsta si doar in posturi fara perspective si cu salariu destul de mic.E adevarat viitorul este al tinerilor dar ceilalti ce sa faca?Si mai e o problema ,de data asta a tinrilor absolventi .Li se cere experienta.Dar unde sa o capete daca nu-i angajeaza nimeni ?Deci ,intrebarea este : ce pot face tinerii absolventi si cei peste 40 de ani?

sa stii ca ai dreptate...la noi in tara exista discriminare din punctul asta de vedere.am vaz ca in alte tari in domeniul serviciilor exista si pers mai in varsta, la noi sunt numai tinerele.dar acum, in leg cu absolventii, statul a dat niste bai pt ei angajatorilor si a aparut alta smecherie, toti patronii angaj absolventi, ii tin 2 ani, cat le da statul bani si apoi le da un sut si angaj alti absolventi.asa e la noi in Romanica.
mkdisk
Postat pe 6 Noiembrie 2008 09:04
este foarte adevarat ca la noi in Romanica nimica nu merge cum trebuie din punctul asta de vedere.sunt foarte multi patroni, cum zicea cineva, semianalfabeti care nu stiu sa se poarte cu oamenii si nici nu stiu cum sa ii plateasca k lumea sau sa ii invete ceva.dar stiti ceva?nici lucrarile lor nu vor fi de calitate dak se poarta asa cu oamenii, salariatii isi vor bate joc de munca lor dak sunt tratati asha....firma va da faliment, dupa ce va trage 2-3 tunuri sau tepe, cum vreti sa le numiti.
mkdisk
Postat pe 6 Noiembrie 2008 09:12
De ce sa iti folosesti internetul de acasa pentru navigari nefolositoare? De ce sa iti pierzi timpul cautand un alt serviciu, sau un al doileaa serviciu, cand ai putea cu un minim de efort sa castigi bani stand in fata calculatorului....
Fi colaborator si tu (la fel ca si mine) la o firma de marketing internationala... Nu trebuie sa fi sceptic sau sa te sperie titlul. O poate face oricine!!! Nu conteaza daca esti copil, student, angajat sau pensionar.Crezi ca este imposibil? Sincer asa am crezut si eu acum ceva timp cand eram in postura ta de acum...

Nu mai sta pe ganduri si trimite un mail pentru informatii suplimentare .. Ai nevoie doar de 3 ore pe zi, acces la internet si buna vointa...
Asa ca lasa negativismul deoparte si incepe de astazi sa decizi TU pentru viata TA... castig intre 18-2000€ /luna in functie de interesul pe care ti-l dai.
Pentru detalii sunt aici sa va raspund mereu:
Argesanu Irina
Skype: argesanu_irina
mail: h3r0ina4me@yahoo.com
yo_mama
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:08
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 15:17
De la: mkdisk, la data 2008-11-06 09:04:09
De la: marinela_diana, la data 2008-07-04 14:23:27De ce e o problema in a gasi un loc de munca la virsta adoua?Oare acesti oameni sunt terminati din punctul de vedere al carierei?Nu ei au vrut sa ramina fara munca .Au fost inchise unitatile ,s-au facut restructurari si asa au ramas pe dinafara.Ce pot face acum?Oriunde se iveste un post sunt acceptati in general tineri.Foarte rar sunt cautati cei mai in virsta si doar in posturi fara perspective si cu salariu destul de mic.E adevarat viitorul este al tinerilor dar ceilalti ce sa faca?Si mai e o problema ,de data asta a tinrilor absolventi .Li se cere experienta.Dar unde sa o capete daca nu-i angajeaza nimeni ?Deci ,intrebarea este : ce pot face tinerii absolventi si cei peste 40 de ani?

sa stii ca ai dreptate...la noi in tara exista discriminare din punctul asta de vedere.am vaz ca in alte tari in domeniul serviciilor exista si pers mai in varsta, la noi sunt numai tinerele.dar acum, in leg cu absolventii, statul a dat niste bai pt ei angajatorilor si a aparut alta smecherie, toti patronii angaj absolventi, ii tin 2 ani, cat le da statul bani si apoi le da un sut si angaj alti absolventi.asa e la noi in Romanica.


Observatie:
A se cunoaste ca acelasi STAT care ''ofera''... nu's ce (?!?), incaseaza de la patron/societatea angajatoare exact atatia bani cat ia un angajat in mana? Daca dvs luati 1000 RON, statul mai ia inca 1000 RON, si deci firma se scutura din buzunare de 2000 Ron - daca N-or fi si mai multi chiar ...

Ei, stiind acuma acest lucru, se intreaba cineva vre-o data:
''Dar oare EU ce fac pentru firma asta care-mi ofera mie acest salariu prapadit, care mai da statului, insa TOT pt. MINE, inca pe ata cat salariu iau eu, caci astfel imi plateste MIE impozitul catre stat pe salariul meu, plus toate acele ASIGURARI (medicale, somaj, de pensie, etc.) Si apoi si la urma urmei, STATUL imi ofera CE?

Zero barat = pensie de batranete (caci isi cumpara ei Mercedesuri, etc.), iar pe pensionari ii trimit sa se plimbe prin tribunale si le dau ''degetul''!!!
Zero medicamente si conditii in spitale/chirurgicale, salarii de mizerie medicilor (!!!!!), conditii MIZERABILE in scoli copiilor, MANUALE din groapa de gunoi, si salarii de someri Profesorilor copiilor nostri ...
Drumuri de ''pomana'' pe bani grei (banii nostri, ai celor care muncim!), si niste borduri de n-au nici o sansa cei dezavantajati de soarta sau mamele cu carucioare cu copii sa le escaladeze la NICI O INTERSECTIE in INTREAGA ROMANIE

CUM este posibil? CUM???

Aveti probleme ca nu mai gasiti de munca la 45 de ani? Si eu asemenea!?
NU! Am 45! Ei si?
Am muncit o viata - credeti ca astept PENSIE de la STAT???

Asteptati MULT SI BINE!

La aceasta varsta ori fac ceva pe cont propriu, ori in colaborare cu altcineva, ori IN NICI UN CAZ n-am sa ma duc sa bat pe la porti cu un CV in mana

De ce sa muncesc pe trei nasturi cum am muncit si pana acuma, de dimineata pana adoua zi (cand era nevoie!)

Aveti MAINI?
Aveti PICIOARE?
Aveti GURA si CAP?

NU va mai MINUNATI si nu va mai MIRATI.

Exista oameni care PICTEAZA CU GURA SAU CU PICIOARELE!!!
Exista oameni care-s orbi si totusi MUNCESC, se duc la diverse saloane si acolo executa un masaj de o ora pe ... nimica toata (35 RON ii ia patronul - lor nu stiu ce le revine?!) Dar ies din casa si MUNCESC! Fac CEVA!

Poate in astia 45 ani ati invatat si voi ceva
V-ati facut o casa?
Impreuna puteti realiza mult mai mult decat umbland cersind din poarta in poarta vre-un post de ... paznic la poarta!

Ridicat-va fundul de pe scaune si faceti ceva!

~ ~ ~

Am vandut cosmetice Oriflame in timp ce-mi completam studiile cu un Master in Business Administration, pentru a-mi plati intretinertea, telefonul, transportul, gazul, mancarea, etc. Pentru a ma intretine!

Nu-i o rusine sa-ti rupi pingelele muncind, doar sa vrei!

Aaaaa, daca vreti doar stat cu fundul in scaun ... atunci mai asteptati

Solutie:

1- Faceti-va un CV
2- Depuneti-va datele/actele la Oficiul Fortelor de Munca (la Somaj) pentru a va gasi ''cel mai prost platit loc de munca'' - tot mai bun DECAT NIMIC!!! Dar, NU asteptati ca un functionar public sa va caute EL de lucru, chiar daca asta-i de fapt chiar meseria lui Ci mergeti zilnic, sau saptamanal pe la Oficiul de Somaj si CITITI Listele cu Meseriile care se cauta. Sunt afisate chiar acolo, sau poate ca le evti gasi pe web-sit-ul lor !?
3- Depuneti-va CV-ul pe cat mai multe web-sit-uri de recrutare si urmariti toate sfaturile pe care aceste sit-uri obisnuiesc sa le dea (chiar si prin News-letter-uri, prin intermediul e-mail-ului dvs.)
Si aplicati CHIAR DVS (!!!) prin intermediul acelor sit-uri de job-uri, catre slujbele care vi se par interesante. Nu o pot face ei, decat dvs.!!!

Sunt perioade si perioade. Uneori, cum ar fi in perioada sarbatorilor sau a verii, e aproape imposibil sa mai gasesti ceva de lucru - NU stiu, asa cred. Mi s-ar parea normal ca angajatorul sa-si caute oamenii si sa-i recruteze inaintea perioadelor de maxim ale vanzarilor deci inainte de sarbatori, si inainte de inceperea perioadelor de concedii pentru cei ce lucreaza in turism-alimentatie.
Dar asta nu exclude sa aveti norocul de a mai fi solicitati de vre-un angajator inca si in acea perioada - mai ales daca ati trecut deja printr-un interviu!

MUNCA multa in a-ti gasi un serviciu...!
O stiu din proprie experienta.
Chiar daca ''relatiile'' ung orice mecanism in Romania, si NU numai la noi , de munca NU te mai scuteste NIMENEA in ziua de azi (nu mai este ca pe vremea comunistilor!)

Daca vreti sa va gasiti de lucru, incepe prin a MUNCI la acest capitol!

agoldfish
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:10
continuare:

4- Vreti mai mult? Faceti ceva IMPREUNA, in FAMILIE!
Daca nici in familie nu gasiti solutii, ajutor - in alta parte nici atat!

Eu una as lua in unitate de gestiune un Restaurant al vre-unui patron, sau o cafenea, o gogoserie, sau un atelier mecanic, sau o spalatorie auto, etc ............

Faceti ceva la care va pricepeti si va face placere (sa munciti cu drag, si partial si PENTRU VOI, nu doar pentru patron!)

Crosetati sau confectionati din cartoane colorate sau stralucitoare diverse GLOBURI sau ornamente de Craciun, sau Martisoare, sau Masti de Carnaval/Halloween, etc

Faceti-va o fabrica mica de sapun sau de candele, in micul dvs apartament!

Faceti-va un fel de Gradinita - luati cativa copii de la scoala si-i indrumati pt. cateva ore in timpul jocului si al lectiilor pana vin parintii de la servici (va organizati in cadrul blocului, cu vecinii dvs., in cadrul cartierului, al familiei si al prietenilor, vedeti si voi!)
agoldfish
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:28
in ziua de azi e cam greu sa te angajezi dupa varsta a doua... majoritatea cer numai persoane tinere si culmea tanar cu experienta pe care sincer la 20 de ani nu stiu de unde ai putea avea experienta
_dulcik_
Postat pe 26 Februarie 2009 12:43
O necunoscuta a acestei probleme este faptul ca in nici un cod: civil, penal, sau al muncii nu se prevad pedepse pt sefii care concediaza abuziv un angajat, indiferent de varsta!

Si a doua necunoscuta a problemei este (ceea ce au spus-o deja si altii ) faptul ca se "cer" tineri dar se pretinde experienta!

Cat timp nepotismul nu este eradicat prin lege ci incurajat de mai marii nostrii, nu va mai mirati de nimic.
Mai bine luati....atitudine!
Odata!!!!
90701
Postat pe 23 Iunie 2009 17:00
Buna!
Nu stiu cati ani ai, dar daca ai sa ajungi la varsta de 35 ani si atunci incepi sa-ti cauti loc de munca, vei avea o alta parere. Cand am ramas fara loc de munca, aveam 40 de ani. Cand auzeau la interviu, ma intrebau: nu ati vazut ca limita de varsta este de 35 ani? Un an intreg am tot incercat sami gasesc un loc de munca, dar fara rezultate. Au trecut multi ani de atunci. Am avut noroc, actualul meu sef dorea o secretara mai in varsta, si asa , la 45 ani ma angajat la firma lui. Au mai trecut anii si inca tot la firma rspectiva lucrez, dar sa stii, ca nu toata lumea are acest noroc.
Bafta multa.
simonevacska
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bani pentru placerile tale cu doar cateva minute online in fiecare zi! 0 De la: 10 Octombrie 2010 00:27
NELAMURIRI PRIVIND ACEST FORUM 2 De la: clarra20 17 Decembrie 2008 15:18
"Joburi Online" 7 De la: kudika_1045780 24 Aprilie 2023 15:04
Trista Femeie 2009 4 De la: focsa05 27 Februarie 2009 21:43
Reduceri din cumparaturi. 1 De la: floryna_l_lazy 24 Ianuarie 2011 13:07