Setari Cookie-uri

Femele inseala din aceleasi motive ca si barbatii?

Buna,acum v am descoperit,v am citit si incerc timid un comentariu.Nu mi am inselat sotul desi am fost de doua ori in situatia de a o face.De ce era sa o fac sau de ce nu am putut nici nu mi dau seama cum am ajuns aici.Si cred ca nimeni nu si da seama cum ajunge sa se gandeasca sa insele.Pur si simplu ajunge sa doreasca ,sa simta,sa freamate,sa aiba fiorul unui nou inceput.Si astfel tot ce il multumea pana atunci nu il mai multumeste,Si ATUNCI SE INTAMPLA...

Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:16
Sau e vorba de nostalgie?
Bine, as putea sa fiu mai rea si sa spun ca una e sa iubesti un amant pe care il vezi doar in momentele in care arata bine si e pregatit pentru tine si alta e sa il iubesti pe omul cu care iti imparti patul noapte de noapte de cativa ani buni. Pe care il vezi dimineata la trezire ciufulit si cu ochii umflati de somn, caruia ii speli chilotii (sau cel putin ii intinzi la uscat dupa ce s-au spalat in masina...), care uneori e morocanos si nu are chef sa te alinte... etc... etc... Ei, adevarata femeie (valabil si in cazul barbatilor) e aceea care stie sa treaca peste micile neajunsuri, sa-si dea seama ca tot omul de langa ea e cel care merita sa-i ofere dragostea, nu cel pe care il vede ocazional si doar cu un anumit scop...
Lucia1971
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:23
Cred ca motivele din care inseala barbatii sunt usor de intuit,dar din proprie experienta pot spune de ce inseala femeile:pentru ca nu li se acorda suficienta atentie,pentru ca nu sunt satisfacute din punct de vedre sexual sau pentru ca au fost inselate si vor sa plateasca cu aceeasi moneda.

Postat pe 9 Noiembrie 2008 09:46
"Femele inseala din aceleasi motive ca si barbatii?"
Nu, invers.
Nu exista inselat (asta e un termen juridic).

Postat pe 20 Noiembrie 2008 05:47
Atat barbatii cat si femeile au inscris in destinul lor FERICIREA SI IMPLINIREA PERFECTA...Atata timp cat iubitul sau iubiuta nu este suflewtul tau pereche va exista mereu imboldul de a caut aaceasta implinire...ACEASTA ESTE TAINA ANDROGINULUI..fiecare din noi are in interiorul sau arhetipul fiintei iubite pe care il cauta proiectandu-l in afara sa. Cu cat mai mult recunosti in fiinta din fata ta acest arhetip interior cu atat mai mult te indragostesti...Important este sa intelegem ca iubirea de fapt vine din noi si ca celalalt este doar un catalizatpr pentru a scoate aceasta iubire afara din noi ...Problema e ca majoritatea se agata de cel ce a trezit aceste sentimente in fiinta lui si spera sa o faca la nesfarsit...
all_the_love
Postat pe 8 Decembrie 2008 02:25
De la: diadora1, la data 2008-08-22 17:28:21Foarte adevarat,din pacate pt. noi femeile.Cand inselam ne prindem sufletul.Si chiar,de ce oare insel eu omul care e langa mine de atatia ani?Poate pt. ca am ramas ca un obiect uitat si prafuit,aruncat undeva,in rutina zilei?Pt. ca m-am redescoperit pe mine,pt. ca ma credeam urata si ma vad frumoasa prin ochii celuilalt...


Cat de multa dreptate ai. Sa stii ca de asta inseala femeile cel putin.
Pai normal dak acasa nu te mai observa nimeni si te intrebi dak mai existi, cum sa nu-ti placa cand dintr-o data cineva te trateaza ca pe o printesa si te face sa simti lucruri pe care nu le-ai mai simtit de cand erai la prima iubire. Cei care inseala consecvent, consider ca au probleme psihice, dar sa incerci o data sa vezi cum e nu strica nimanui.
romanticbabe
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:55
De la: romanticbabe, la data 2008-12-11 15:55:05
De la: diadora1, la data 2008-08-22 17:28:21 Cei care inseala consecvent, consider ca au probleme psihice, dar sa incerci o data sa vezi cum e nu strica nimanui.

sa nu fie invers

Postat pe 12 Decembrie 2008 00:12
normal...de ce ar fi altfel?diferenta e k femeile sunt aspru criticate knd fac asta iar barbatii sunt aplaudati de restul turmei..
angel_in_disguise
Postat pe 12 Decembrie 2008 02:40
legat de dependentza...si la barbat este la fel.Diferentza pe care o sesizati este adevarata,dar are alta explicatie:barbatii sint alesi de femei,in urma deliberarii acestora.Neavind posibilitatea de a alege,barbatul se lasa ales chiar daca nu-i place de respectiva femeie,doar pentru a-si satisface nevoile sexuale.Cind gaseste o femeie care-i place,barbatul se comporta la fel ca femeia.Daca sint atitea cupluri nefericite,de vina sint numai femeile care aleg gresit.Dar poate au si acestea o scuza???
bechtel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:24
buna dimineata,
o femeie cand inseala are doua motive: ori nu are uficienta atentie din partea persoanei de langa ea sau din curioziate....insa o femeie cand a inselat e clar ca nu prea maia re sentimente pentru persoana de langa ea si vrea altceva...femeile inseala si cu inima nu numai din necesitate.
problema majora este ca femeiea se teme de singuratate si de aceea nu renunta la persoana de langa ea insa sentimente nu mai exista atat timp cat face acest lucru...sa ininsele...
o supn din experienta...eram cu fostul meu iubit de 3 ani , ajunsesem sa dormim in dormitoare diferite, ne spuneam buna dimineata ca bna seara nu reuseam ptr ca preferam sa stau pana tarziu la birou ca sa nu dau ochii cu el.
pana nu a aparut un alt barbat in viata mea nu am pus punct relatiei de frica sa nu raman singura.
SFAT: nu faceti ca mine , este cel mai mare chin ...atunci nu realizezi dar se numeste si lipsa de respect fata de persoana ta sa sa faci un asemenea compromis.
LoveParade
Postat pe 7 Februarie 2009 10:30
De la: anca_hreamata, la data 2009-02-07 10:30:18buna dimineata,
o femeie cand inseala are doua motive: ori nu are uficienta atentie din partea persoanei de langa ea sau din curioziate....insa o femeie cand a inselat e clar ca nu prea maia re sentimente pentru persoana de langa ea si vrea altceva...femeile inseala si cu inima nu numai din necesitate.
problema majora este ca femeiea se teme de singuratate si de aceea nu renunta la persoana de langa ea insa sentimente nu mai exista atat timp cat face acest lucru...sa ininsele...
o supn din experienta...eram cu fostul meu iubit de 3 ani , ajunsesem sa dormim in dormitoare diferite, ne spuneam buna dimineata ca bna seara nu reuseam ptr ca preferam sa stau pana tarziu la birou ca sa nu dau ochii cu el.
pana nu a aparut un alt barbat in viata mea nu am pus punct relatiei de frica sa nu raman singura.
SFAT: nu faceti ca mine , este cel mai mare chin ...atunci nu realizezi dar se numeste si lipsa de respect fata de persoana ta sa sa faci un asemenea compromis.
ai dreptate.din cauza obisnuintei de a sta cu celalalt ,ajungem sa ne chinuim unul pe altul.de ce o facem?nici noi nu stim.
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 10:56
cool...mi a placut raspunsu(l irinei andreia) este foarte adevarat ce spun ...nu am aceeasi conceptie dar asta i adevarul...sincer n am trecut nici prin situati de genul...inselat pana acuma, sau poate da....dra nu are rost sa imi umplu capul cu astfel de chestii, daca ma inseala sa i fie bine, pana acuma nu l am prins,dar pana at cea mai buna solutie este...nu sa te gandesti daca te inseala...deoarece pierzi esentialul....deci fi creativa si da frau liber fantezilor...si lasa la fel de bine si pe el sa faca acelasi lucru..pt a nu parea asa spua "plictiseala"........
liza1370
Postat pe 17 Februarie 2009 21:46
asa mi-a spus cel care infiripa o relatie cu sotia mea: n-am vrut dar s-a intimplat ! De ce femeile doresc o permanenta atentie din partea barbatilor? Poate ca si ei ar dori acelasi lucru? Unii barbati nu pun accent pe detalii si de aceea cred ca nu pot avea o permanenta stare de cod portocaliu ca sa nu se simta sotia neglijata.

Postat pe 21 Februarie 2009 18:27
l am inselat pe fostul meu prietenul doar din prostie...sa mi arat mie ca pot,pentru ca simteam ca nu ma apreciaza deloc,nu mi a parut rau dar mereu am sustinut ca daca nu ma provoca nu o faceam.
acum pt ca nu l mai am langa mine,e o intreaga ciorba in viata mea...si sincer nu am nici un fel de rgret...sau constiinta ca ii insel...pt ca nu pot simti nimic acum pt nici unul...
ancaface
Postat pe 22 Februarie 2009 16:42
aaaa..si sunt sigura ca o femeie nu insala daca este sigura pe barbatul de langa ea..si daca are aproape tot ce isi doreste.
eu caut ceea ce nu gasesc intr-un sigur barbat....nu sunt fericita dar nici trista...ma bucur de moment
ancaface
Postat pe 22 Februarie 2009 16:44
ce-mi plac subiectele astea despre inselat...=)) toata lumea inseala pt k poate!!! un impotent sau vreo frigida sigur nu va insela ever!!! deci fiecare inseala din diverse motive!!! unele pt k vor altele pt k pot...etc...si cam la fel si barbatii deci da toti inselam cam din aceleas motive....
bruneagra25
Postat pe 25 Februarie 2009 10:02
o femeie poate sa insele emotional sau sexual. nu e obligatoru sa fie ambele componente prezente, depinde de tipa. daca sunt multe probleme in cuplu si nu ne mai distram impreuna. sau daca partenerul sau relatia te supun multor presiuni. atunci cauti relaxare in alta parte. femeile mai inseala des din razbunare, sau nesiguranta, sau daca partenerul nu le ofera suficienta atentie, nu le respecta sau le neglijeaza, daca dispare romantismul. de barbati cica inseala de multe ori pt ca se plictisesc sau daca exista certuri dese , la fel atmosfera tensionata...sa spuna ei mai bine ;))
kudika_01
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:39
Total de acord cu tine. Barbatii inseala din plictiseala iar femeile pentru ca duc lipsa de afectiune.
kerigan_ro
Postat pe 17 Aprilie 2009 22:08
Tot urmarind discutiile de pe forum, am observat ca sint deschise o gramada de topicuri in jurul aceluiasi vesnic subiect:INSELATUL. Devine plictisitor de-acum...
Nu conteaza din ce motive se inseala, ideea e ca se intimpla, si nu sta in puterea noastra de a-l impiedica pe celalalt sa o faca daca asa ii vine, doar sa-i punem o lesa si sa-l plimbam de ea, ca sa fim siguri ca nu o face.
cckitty
Postat pe 17 Aprilie 2009 22:20
indiferent de sex, 80% din cei care inseala probabil au un motiv intemeiat, sau mai bine zis le lipseste ceva din acea relatzie si incearca sa compenseze in alta parte
amagire
Postat pe 17 Aprilie 2009 22:42
Marea majoritate a femeilor inseala din disperare....Nu se mai simt iubite, apreciate...din nevoia de afectiune (chiar daca se mint si accepta sa fie mintite)
Altele inseala din razbunare .( Daca el a putut, eu, de ce nu?...)
Iar unele inseala de plictiseala sau din dorinta de a simti ca domina 2- 3 barbati...(aiurea! )
Insa, nici una dintre ele nu realizeaza ca, inseland , nu rezolva problema din relatia de baza, sau, refuza sa recunoasca existenta acesteia. Mai mult chiar, nu reusesc decat sa se aleaga cu o alta problema, uneori muuult mai greu de dus.
...zic si eu...
veta_13
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:01
De la: claudea69, la data 2008-08-10 15:32:33Salut,
Am citit acum un articol in care se spunea ca "femeile insala numai barbatii pe care ii iubesc.pe ceilalti ii parasesc pur si simplu",
dar acelasi citat l-am gasit si intr-o carte,insa se referea la barbati.Pana la urma de ce inseala femeile,si de ce inseala barbatii? E vre-o diferenta? ...

depinde de circumstante....depinde de multe....de fire, de caracter....cred ca e totusi o diferenta. barbatul poate insela fara sa se implice sentimental, femeia.....mai rar.
mkdisk
Postat pe 19 Mai 2009 15:06
Am citit si eu pe aici....si as avea si eu o intrebare, desprinsa din ceea ce am lecturat in acest topic: Daca insala, femeie sau barbat, de ce mai continua sa "minta" partenerul "vechi" si nu isi vede de treaba in continuare cu noua "mascota"? In vreo....15 ani am avut cred cateva ocazii bune sa insel sotia sau prietena, s-a intamplat insa de doar 2 ori si primul lucru care l-am facut a fost sa recunosc. Nu am inselat din curiozitate, nu din razbunare.....ci pur si simplu nu stiu de ce....niciodata nu mi-am explicat. Niciodata nu m-am plictisit langa o femeie, daca a fost sa renunt la relatie am facut-o pentru ca nu reuseam sa ne intelegem din alte puncte de vedere. Nu agreez sa fiu inselat , sa intamplat de cateva ori si rezultatul a fost despartirea, fara dubii si fara regrete. Cred ca tine putin si de respect. Si mai cred ca daca ai aceste tentative mai bine faci pasul de a pleca cu totul de langa persoana "iubita" pentru ca altfel acela / aceea sigur se va simti mizerabil.
Iulian976
Postat pe 29 Mai 2009 21:50
l_diana_c
Postat pe 29 Mai 2009 21:51
De la: geo32, la data 2008-08-23 19:05:22io ma chinui de vreo 13 ani si inca n-am gasit o solutie cum sa-mi insel colega de apartament!
e greu domne, e foarte greu!!
ma gandeam s-o fac asa, de kiki-miki. doar sa intru in randu' lumii .
tzuc si io ,

Eu nu te cred ca ai insela asa numa de nu stiu ce , inseamna ca ai o colega de apartament
super -tare , esti sigur de asta .....
kudika025063
Postat pe 2 Iunie 2009 20:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Il iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine, dar... 49 De la: amarutza 4 Iunie 2009 14:49
Relatii bazate pe sex 52 De la: anastasia_m 22 Februarie 2011 15:05
le coeure tocat 32 De la: doinitza_healthy 21 Iunie 2013 11:13
realitatea asa cum o vezi cu ochii eliberati de percepte morale 21 De la: strasss3 5 Decembrie 2009 07:42
Ce trebuie sa avem in vedere cand vorbim despre infidelitate? 1 De la: Dimitra26 27 Octombrie 2010 19:05