Setari Cookie-uri

jurnal de slabire

hello....eu sunt foarte multumita, am incetat orice regim de o saptamana si continui sa slabesc cu sportul si nu mai pun gura pe dulce, prajeala, paine si orice tip de fainoase, mananc cu masura si beau multa apa...am inceput totul acum o luna cu 69 in talie...si acum am 63 in talie...in coapse si fund am slabit apr 10 cm...(alerg f mult). Sunt mandra foc!

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:10
500 de abdomene mi se pare banal...chiar nu e greu...ori 10 serii de cate 50, ori 5 serii de cate 100...abdomene scurte sunt f usor de facut, secretul e sa tii mushkii cat mai incordati.

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:11
nu as rezista o 3 zile cu o rosie si un mar dar 3 luni cred k lesinam pe strada nu mai spun sa fac 500 de abdomene cu siguranta nu rteuseam sa le tin contul
bestiuitza
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:13
brovo! bineinteles ca nu ai pus kg innapoi. Dar ar trebui sa incerci sa mananci sanatos de acum innainte.Ar fi de dorit sa nu mai ti astfel de cure pentru ca nu sunt sanatoase organismului. O sa devi cu timpul dependenta sa mananci zilnic mai putin de 1200 cal.
dafffne
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:14
mai...dar eu ma simt f bine asa...azi de ex am mancat o supa si niste rosii cu masline. pana deseara am sa pap mere si piersici verzi(mor dupa ele daca sunt verzi) eu ma simt detoxifiata si minunat...in plus daca mi-e pofta de ceva dulce nu refuz...dar mananc putin. ieri am papat o bomboana gen rafaello dar cu ciocolata...imi scapa numele...si mi-a ajuns sa imi fac pofta.

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:18
Cand ma duc la facultate am sa imi fac o pofta mare de o anumita pizza...dupa care de luni o iau de la capat cu sportul si cu o alimentatie sanatoasa si echilibrata. Am sa dau de baut tare de tot cand ajung la 47 kg!!! acum am tot 53, dar e f bine!!

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:25
ce inaltime ai rock? si ai dreptate, 500 de abdomene sunt banale.. dar nu cand mananci 2kg de rosii pe luna si 2 de mere ..
la astfel de alimentatie chiar si mersul devine greu de executat

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:28
corect! 1.60 am. eu mananc suficient cat sa simt k am energie...pe mine si sportul ma energizeaza...dar nu as putea alerga 8 km pe zi dak nu as manca bine.

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:31
la 1,60 cred ca ai fi perfecta la 48-50 de kg.. nu mai putin.
Bafta si spor in continuare!

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:36
multumesc, la fel!!!

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:44
vin si eu cu intarziere daca ma primiti aici :)
eu ma chinui de cva ani sa ajung la 45. acum am 50 la 1,55.
eu am de gand ca de maine sa mananc mai mult iaurt si branzeturi, fructe si dupa amiaza o supa daca gasesc prin frigider(mai rar).
va pup p toate. acum ma pun p citit paginile de aici.
little_duck
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:13
"Rock__
Avatarul lui Rock__
1014 mesaje
Membru din: 4/09/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 15 Septembrie 2008, ora 23:10
Citeaza Raspunde

Dieta pentru schimbarea metabolismului

Aceasta dieta dureaza 13 zile si de aceea este foarte grea,dar foarte eficienta.aceasta cura dietetica schimba metabolismul(asimilarea nutrientilor de catre organism),al carui efect face ca dupa cea de-a 13-a zi sa se poata manca in mod normal fara a se lua in greutate in urmatorii 2 ani.Nu este una dintre curele dietetice normale,ci una care ajuta la cresterea puterii arderilor metabolismului,De accea are influenta si dupa intreruperea curei.

In cazul in care cura se urmeaza punct cu punct fara a se sari de la regim,se poate pierde toata grasimea de prisos din corp(7-20 kg).Cura trebuie urmata timp de 13 zile-nici mai mult nici mai putin.Daca in timpul curie se bea o bere,un pahar de vin,se mananca o bomboana,o guma de mestecat sau un pic de mancare in plus,INTRERUPE IMEDIAT CURA,deoarece cura nu mai are nici un effect.Cura se poate relua dupa jumatate de an,da nu inainte.Daca s-a ajuns mai departe de ziua a-6a,cura se poate relua dupa 3 luni.Daca cura este urmata punct cu punct timp de 13 zile,nu se permite sub nici o forma reluarea crei urmatorul an.Se recomanda reluarea curei numai dupa 2 ani daca este necesar.
Din cauza perioadei relativ mari a curei este dificila planificarea ei dinainte.
De aceea trebuie planificata intr-o perioada cand nu esti invitat in orash,la petreceri sau la ceva de genul asta.Daca intre timp devii foarte imfometat,BEA APA- cel putin 2 litri pe zi.


1 Salata in timpul curei este salata verde proaspata
2 Codul se poate inlocui cu pastrav sau calcan
3 Adu-ti aminte sa bei multa apa
4 Cafeaua nu trebuie inlocuita cu ceai si trebuie bauta doar cu-n cub de zahar asa cum este prevazut
5 Iaurtul natural este iaurtul fara fructe sau zahar
6 Aprovizionarea cu alimente este cel mai bine sa se faca din timp"

buna fetele!dieta de care zice rock, ca s-a chinuit sa o tina am tinut-o eu si mi-a fost data de nutritionista insa ea are efecte diferite de la organism la organism...mi-a zis chiar ca unele persoane chiar s-au ingrasat de la ea ...insa dupa astea 13 zile mai mi-a dat o lista cu produse care puteam sa le mananc si fiecare aveau puncte ....si trebuia sa acumulez cam 60 de puncte pe zi si erau o groaza de lucruri... va zic sincer am inceput undeva in iulie acum 3 ani...si in semptembrie am fost la ea la cabinet si nu ii venea sa creada cand m-a vazut slabisem 14kg ....am tinut dieta aia de 13 zile n-a fost nici greu dar nici usor ...trebuie sa ai vointa si determinare ...in a 7a zi mi-a fost un pic rau si poti sa ai si spasme musculare insa ma avertizase nutritionista deja...Stiu ca dupa cateva zile iti blestemi zilele ca nu mai ai chef de carne de vita sau salata de varza deja iti iese pe urechi, insa am avut ambitia si am mers mai departe...am terminat acele 13 zile am studiat bine lista aia de produse si apoi manacam de la sine ce credeam eu ca acumuleaza aprox 60 de puncte....cam in 5-6 luni de zile slabisem 16-17kg..insa pe langa dieta aceea de schimbare a metabolismului am facut sport de 3-4 ori pe saptamana faceam tai bo jam un program de 30 de minute in care transpiram la greu si cate-odata mai inlocuiam cu winsor pillates, asta pt mentinerea muschilor in forma....iar pe langa sport imi faceam cam de 3-4 ori pe saptamana masaj cu creme cu perie de masaj anticelulitic (eu foloseam de multe ori crema cu spirulina, se gaseste la orice plafar este foarte buna regenereaza pielea si nu faci vergeturi). Eu va sfatuiesc ca in cazul in care vreti sa dati multe kg jos faceti si sport sau masaj, pt ca altfel nu veti slabii frumos ...si veti avea surpriza sa aveti pielea lasata muschii atrofiati sau cine stie ce alte surprize...sarind peste tot ce v-am spus mai sus in ultimul an am avut un job care m-a dat peste cap pentru ca m-a utilizat la maxim, nu mai aveam timp de mine,mancam cand apucam,ce apucam, stresata incontinuu si fara sa imi dau seama am luat in vreo 8-9 luni de zile 10kg in plus ....si m-am gandit sa le dau jos si sa ajung la o greutate normala si poate chiar mai mica decat cea la care ajunsesem atunci....nu vreau diete deja stiu care este solutia sport de 3-4 ori pe saptamana, masaj si un mod cat mai sanatos de mancare fara paine fara prajeli cat mai multe salate, carne la gratar sau la cuptor (de evitat carnea de porc pentru ca contine multe grasimi), fructe in cantitati limitate pt ca contin mult zahar iar dulciuri doar cand simti nevoia foarte mare....Ma alatur si eu voua si va sustin si pe voi in a va indeplinii ceea ce v-ati propus...iar daca pot sa va ajut cu un sfat puteti sa ma intrebati oricand..V-am pupat si ne auzim curand!
DienutzaX
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:59
hai ca am cam chiulit de pe forum zilele astea. :D
sunt plina de iaurt si fulgi de proumb :)) de o saptamana tot asta mananc. nu ma deranjeaza, chiar imi place, dar parca ma simt vinovata ca nu mi-e foame. acum astept sa vad daca intr-adevar smecheria cu activia merge fiindca am tot avut probl cu stomacul si mananc special numai activia ca sa vad marea schimbare ;)) va anunt daca merge!
altfel... sa ma spovedesc, aseara am pacatuit cu o feliuta de tort, dar era ziua puiului meu si nu puteam sa nu pap cu el :(
sper sa nu se aseze
OanaTrifu
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:11
De la: little_duck, la data 2008-09-24 21:13:40vin si eu cu intarziere daca ma primiti aici :)
eu ma chinui de cva ani sa ajung la 45. acum am 50 la 1,55.
eu am de gand ca de maine sa mananc mai mult iaurt si branzeturi, fructe si dupa amiaza o supa daca gasesc prin frigider(mai rar).
va pup p toate. acum ma pun p citit paginile de aici.


iaurt/branzeturi si fructe nu-i o combinatie buna. iaurtul are predominant lipde, fructele - glucide si trebuie s aincerci nu amesteci astea 2 principii nutritive. incearca branzeturi si carnita fiarta
OanaTrifu
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:13
Nu trebuie facut abuz de fructe si nu trebuiesc combinate deoarece contin zahar..iar daca le combini nu mai slabesti in veci...mie nutritionista mi-a explicat ca daca vreau fructe sa mananc pot sa mananc 2-3 fructe nu mai mult din acelasi fruct ...In privinta iaurtului este foarte bun pentru digestie ca te ajuta sa elimini mai repede mancarea din corp...Parerea mea e sa incercati sa mancati cat mai sanatos fara prajeli fara paine pentru ca ea in combinatie cu alte produse ingrasa iar cand aveti pofta de ceva sa nu va abtineti puteti sa gustati dar nu sa faceti abuz....iar cel mai bun e sportul daca faceti sport si masaj intr-o luna maxim veti incepe sa obeservati diferenta...eu stiu de pe pielea mea ...de aceea si m-am apucat de sport...m-am apucat iar de tae-bo si vreau sa incep sa si alerg putin si din ce in ce mai mult pentru ca am ditamai parcul langa mine (Parcul Tineretului) Daca mai e cineva care vrea sa se alature n-am nici o problema...ne ajutam reciproc ..Va pup
DienutzaX
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:30
buna din nou!
nu stiam care e treaba cu fructele. eu nu vroiam sa le combin in mod direct. adik la un timp duap ce mancam iaurt dar cred ca e mai bn cum ziceti voi. asa ca azi am mancat iaurt, zacusca, putina paine de graham si vreo 2 fructe, mult am mancat. a
Am o problema cu dulcele. incerc sa ma las dar nu pot. serios, ma simt ca o drogata. ma internez
little_duck
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:36
Bine ai venit in clubul meu
bestiuitza
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:52
Si mie imi plac dulciurile si acasa nu prea pap dar cand sunt prin vizite mai gust of cine a inventat dulciurile?dak stie cine sa imi spuna si mie si sper sa mai fie in viata k sa pot sa
bestiuitza
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:54
bestiuitza nu da vina pe cel care le-a inventat ca pana la urma toate lucrurile sunt facute cu un motiv...aici depinde de vointa si ambitia noastra ....daca intrecem masura normal ca ingrasa dar daca mancam cu masura dulciurile sunt chiar bune ...daca simti nevoia de dulce nu trebuie sa te abtii...poti sa gusti insa toata ideea este sa nu intreci masura....adik sa mananci in prostie ....au si dulciurile rolul lor
DienutzaX
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:20
pai papati d-alea dietetice cand va e pofta! sunt delicioase, dar sa nu exagerati! ingrasa si ele. si vedeti ca sunt predominant glucide in ele, deci incercati sa le separati de lipide
OanaTrifu
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:22
De la: little_duck, la data 2008-09-26 00:36:51buna din nou!
nu stiam care e treaba cu fructele. eu nu vroiam sa le combin in mod direct. adik la un timp duap ce mancam iaurt dar cred ca e mai bn cum ziceti voi. asa ca azi am mancat iaurt, zacusca, putina paine de graham si vreo 2 fructe, mult am mancat. a
Am o problema cu dulcele. incerc sa ma las dar nu pot. serios, ma simt ca o drogata. ma internez


Daca nu poti nici nu tre. Mananca ce iti place tie dulce dimineata, dar numai in cazul in care ieri ti-ai respectat planul de dieta. Atentie la cantitati!!!!!!!
dafffne
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:09
Am tinut si eu dieta aia de schimbare a metabolismului demult. Am slabit vreo 6 kg si m-am ingrasat 12 dupa aceea si vreo mancacioasa n-am fost niciodata. Pana n-am gasit niste pastile care mi-au schimbat intradevar metabolismul ca sa nu pun la loc instantaneu ce salbeam nu mi-am revenit. Asa ca e o prostie. Nu se schimba nici un metabolism in 2 sapt. Mai rau, corpul infometat are tendinta de a depune tot ce prinde cand incepi sa mananci normal. Oricum regimul ala cred ca a fost cea mai rea chestie pe care am facut-o pt corpul meu. Mai e si chinuitor si nu face decat sa dea peste cap ficatul. In plus de atunci organismul meu nu mai suporta ouale fierte si branza de vaci. Cred ca mai sanatos e sa tii o dieta de la mcdonalds decat regimul asta faimos. Cel putin pt mine...
irinaandreia
Postat pe 29 Septembrie 2008 14:44
irina andreea pai iti spun ca din capul locului tu nu au tinut dieta completa ...dieta de schimbare am metabolismului nu e doar aia de 13 zile in care ai dat dinainte tot ce sa mananci ...ea este compusa din 2 parti ...ce gasiti voi pe internet e doar prima parte ...ea mai contine o parte care se tine dupa ce ai tinut alea 13 zile ....pai e si normal sa te ingrasi daca tu ai tinut doar alea 13 zile si apoi a revenit la ce mancai anterior sau la modul de viata anterior ...nu trebuie sa fi o mare mancacioasa ca sa te ingrasi ...dieta aceea de schimbare a metabolismului e mult mai complexa decat pare...daca vrei pot sa iti spun care e si a 2 parte desii am scris si mai sus un pic despre ea ...insa asta e si problema pe care am subliniat-o si mai sus: Nu toti slabesc cu regimul ala ...au fost persoane care s-au ingrasat sau nu s-a intamplat nimic ...deci nu oricine o poate tine .....in rest daca ai un mod de viata sanatos faci sport cat de cat alergari,plimbari, niste exercitii in casa...si iti schimbi un pic modul de alimentatie si mananci alimente mai sanatoase in timp nu ai cum sa nu dai jos ...asa ca adoptati un stil de viata mai sanatos ...schimbati-va modul de viata :) va salut si ne mai auzim..
DienutzaX
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:57
Buna ziua ma alatur si eu voua.. cu Dumnezeu inainte sper sa reusesc si eu sa slabesc.Azi imi expira abonamentul de tramvai si de maine mi`am propus sa merg pe jos la servici si sa ma duc pe jos acasa.Ceea ce o sa fie un calvar ptr mine ptr ca ma trezesc foarte greu dimineata iar dupa o zi de munca in care imi ghioraie matzele numai chef de mers pe jos n`am.Singurul sfat pe care vreau sa vi`l dau momentan e sa nu va mai grabiti cu slabirea fetelor.stiu ca e greu dar afecteaza pe termen lung.vorbesc din proprie experinte.se produc tot felul de schimbari hormonale,organismul este din ce in ce mai sensibil sistemul imunitar e la pamant..it`s not god!si ce`i mai naspa e ca te alegi cu niste vergeturi de toata spelndoarea! aviz amatoarelor de sala ..care fac sport in draci..oricat de bine te`ai simti rock nu te condamn am facut si eu sala ca si tine 3 luni de zile intensiv.prima luna faceam cate 2 ore pe zi timp de 6 zile iar apoi cate 4 ore pe zi (2 h aerobic si 2 h fitness) rupeam aparatele alea..eram obsedata de sport:)) nimic de zis ma simteam excelent ..o energie de nedescris ..pofta de viata cat cuprinde..simteam ca sunt invincibila dar am ramas cu niste vergeturi urate pe solduri de la slabirea asta brusca slabisem vreo 20 de kg..eram numai fibra si muschi..bucuria mea a tinut 1 an dupa care am avut probleme mari din cauza unui baiat si 1 an de zile am stat numai prin casa eram deprimata ma rog am trecut prin multe.si le`am pus la loc in timp.ce voriam sa precizez ca am deviat..suprantrenamentul duce la deshidratarea... atat a apei cat si a mineralelor si vitaminelor..ai mare grija Rock.. eu mancam banane si iaurturi si cereale.si beam apa la greu.dar sa stii ca sunt binevenite vitaminele ptr tine.iti recomand sa dai fuguta la plafar si sa`ti cumperi propolis, zinc lichid ptr prevenirea vergeturilor,si`un complex de vitamne B de la Walmark.Pofta de mancare la tine e normal sa scada ptr ca ti s`a micsorat stomacul si se umple repede.esential nu e sa mananci cat scrie in dieta.ci atat cat sa te saturi dar mancaruri sanatoase.
Momentan nu stiu ce schimbari o sa fac in alimentatie va anunt pe parcurs.oricum detest dietele si sunt moarta dupa dulciuri...ma apuca nebuneala daca nu papa ceva bun!
Amaruie
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:21
hello!
eu imi cam fac de cap saptamana asta fiindca am lesinat in weekend si nu ma mai joc asa. ieri am papat un papanas... ah, ce bine a fost!
OanaTrifu
Postat pe 1 Octombrie 2008 16:09
Oana tu vezi cum faci sa te vitaminizezi ..lasa dietele o perioada.ya si papa sanatos
Amaruie
Postat pe 1 Octombrie 2008 17:06
Dienuta, probabil ai dreptate. Nu stiam nimic de a doua parte a dietei de schimbare a metabolismului. Si oricum nu vreau s-o stiu pt ca dupa cum am mai zis a fost o experienta horror. N-as repeta-o nici daca mi-ar garanta ca o sa arat ca Angelina (ma rog...nici chiar asa, dar ai inteles ideea). Oricum e bine daca la tine merge si o suporti.
Din ce am citit si am auzit din diverse parti cea mai buna si sanatoasa dieta mi se pare cea disociata. Dar nu cea cu 1/3 zile un fel de alimente. Cea cu alimentele impartite in 3 grupe si combinatii de cate 2 la fiecare masa. Nu sunt nici restrictii prea multe si impune un stil de viata sanatos. Slabirea nu este brusca(2-3 kg pe luna) dar nici n-am vazut pe cineva punand la loc imediat.
Eu personal sunt fan pastile. De ce sa ma chinui cand se poate slabi f f simplu dupa perioadele in care exagerez cu mancatul. E o metoda care nu cred ca ar functiona la gurmande. Din fericire eu nu sunt asa si automat depun destul de greu la loc. Asa, ce se aduna in vreo 2 ani slabesc intr-o luna fara nici un chin si am rezolvat problema. Din pacate sunt si anti sport. Singurul efort pe care l-am facut in ultimul timp pentru silueta mea a fost sa cumpar un magnet de frigider pe care scrie "fuga la frigider nu este un sport":))
irinaandreia
Postat pe 3 Octombrie 2008 09:38
Si eu tot cu "Capsula de slabit"...si slabesc, nu-mi este rau chiar as putea spune ca am mai multa energie.
Este adevarat ca am recomandat-o prietenelor... si din 3, a ramas una singura ...care nu a avut reactii adverse.
Cele care au renuntat au avut simmptome destul de nasoale cu inimiora.
roro12
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:47
buna, fetelor! shi io vreau sa slabesc... shi sa ma shi mentin. dar imi place sa mananc shi nu prea am masura nu ma ridic de la masa pana nu am farfurie k nefolosita! insa la fel de ushor pot sa ma shi abtin de la mancare. efectul secundar la mine este o stare de nervi greu de controlat. asha k am renuntat la infometare shi am trecut pe iaurturi la greu! am inceput cu activi musli, germeni de grau - ce mai, toata gama de la activia. shi am ajuns in prezent - adik azi dimin aveam 49,900 doar in week end mai evadez la o pizza sau mananc pe saturate orice imi gateste iubitul meu. dar lunea o iau de la capat cu iaurturile. mai mananc shi dulce shi fornetti din cand in cand k nu ma pot abtine.... shi am 1,60. telul meu e un 46 kg cu bataie ushoara catre 47 kg.

acu 4 ani am tinut o cura de slabire prin infometare tp de 2 sapt shi am scapat de 10 kg - de la 58 kg la 48 kg. nu am leshinat, nu mi-a fost rau. nici nu mai simteam nevoia sa mananc dupa prima saptamana. doar apa beam. shi nici pofte nu mai aveam. dar devenisem cenushie, fara forma shi m-am autoobligat sa mananc. din fericire nu am avut parte de efecte secundare serioase. am concluzionat k am un organism f puternic!

altfel, tin posturile - paste + craciun - cel mai ushor e cel de craciu k ador pestele. shi astfel scap de o gramada de toxine.

ah, shi am incercat shi cu pastilele de slabit, dar nu am reushit sa scap nici macar de 500 grame. asta era inainte de dieta prin infometare.

in rest ce sa va spun? nu fac sport... decat cu iubi meu ah, shi folosesc eternele pastilutze de ieshit... cineva mi-a spus k sunt bulimica... tot ce se poate, dar am fost la controale medicale shi nu am nimik... poate ar tb sa - mi fac un control shi la cap

nu e greu sa slabesti, dar e mai ushor sa te ingrashi dupa. e adev k m-am jucat cu greutatea mea de cand ma stiu. alt exemplu ar fi acela k la sf lui august aveam 56 kg shi mi-am propus k pana in septembrie sa ajung la 50 kg. azi dimin am fost happy cand m-am urcat pe cantar

acum vreau k pana de craciun - profitand k vine shi postu - sa ajung la 46 kg! sunt convinsa k o sa reusesc! important e sa crezi k vei reushi, iar io am incredere in ceea ce priveste reushita mea.

numai k de data asta vreau s-o fac ceva mai lent k sa reushesc sa ma mentin macar o luna la 46 kg pt k stiu sigur k nu ma voi abtine de la carnitza de porc - pe care o mananc numai de sarbatorile de iarna

de aceea cine-mi poate garanta k dc urmez unul din tratamentele cu pastilutze de slabit o sa am shi rezultatele scontate? k nu mai patesc k acu 4 ani!

va multumesc
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:44
Buna draga mea.Ai mare dreptate.Este o foarte mare provocare in ziua de azi sa ai o alimentatie cu putine calorii.Eu sunt consultant de nutritie si colaborez cu o companie americana lider mondial in controlul greutatii,nutritie corecta ,mod de viata sanatos.Daca vrei sa aflii mai multe detalii despre cum sa-ti controlezi eficient greutatea vino la o evaluare de sanatate gratuita si poti primi informatiile necesare.Pentru mai multe detalii poti vizita si www.evaluare-wellness.ro
mihaherbalife
Postat pe 3 Octombrie 2008 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nou! 8 De la: Diavolyta_ 7 Mai 2009 00:09
o noua sansa in viata :bunastare ,prosperitate ,tinerete 3 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:05
oare e o problema??? 8 De la: adina_black 7 Octombrie 2009 21:04
astep pareri 17 De la: 1dana2 4 Mai 2009 13:21
PRIETENIA este doar un cuvant 21 De la: ralu_zar 6 Mai 2009 23:41