Setari Cookie-uri

O dantura perfecta.

Mi-ar placea sa se vorbeasca pe acest forum si despre dintzishori frumosi. Eu de ex. de la fumat si cafea am niste dinti cam galbeni. Acum cand m-am bronzat par f ok, kiar albi, dar eu vreau sa ii albesc si nu stiu cum sa fac sa nu ii distrug. Am un ten f alb de la mama natura si par si mai galbeni cand nu sunt bronzata. :( oare cum sa fac eu sa arate mai bine si sa nu ii stric?

Postat pe 4 Septembrie 2008 03:29
Solutia ar fi sa te lasi de fumat. La fel mi-a spus si mie dentistul. Dar daca asta nu se poate atunci ar mai fi solutii:
-detartraj la 6 luni;
-periaj profesional la 2 luni;
-o apa de gura cu propolis
-mancat multe mere (deoarece au un efect de curatire)si multa branza (deoarece aduce repede PH-ul salivar la normal).

Pe mine lucrurile astea chiar m-au ajutat si pot sa ma bucur de dintii mei albi
onlyme27
Postat pe 4 Septembrie 2008 11:16
Si dupa ce mananci mere nu ai voie sa te speli pe dinti timp de 2 ore ca poate sensibiliza smaltul.
onlyme27
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:31
mai mie toti dentistii refuza sa imi faca detartarj...k cik imi iau banii degeaba, k eu n-am tartruu...nush ce e in capu lor...

Postat pe 4 Septembrie 2008 16:19
Esti tare norocoasa, eu am destul tartru :(( dar se formeaza mai putin de cand fac lucrurile asta.
Atunci metodele descrise mai sus fara detartraj.
onlyme27
Postat pe 5 Septembrie 2008 19:00
A incercat cineva tratamente de albire mai complexe? Stiu ca exista o solutie cu care tb sa stai toata noaptea intr-un fel de gutiere. Oare sunt mai mult nocive decat efeciente? E adevarat ca nu ar trebui sa mancam ciocolata si nici sa bem cola , acestea avand mare afinitate de colorare a dintilor?
andaluzia
Postat pe 5 Septembrie 2008 19:33
Waaa... cola, vin rosu, cafea, tigari, dulciuri, toate astea strica dintii. Iar acel tratament cu "toata noaptea" iti face dintzii franjuri, k sa nu mai spun k dupa aia se fac maro, nu galbeni. NU folosi acizi. Asta e drama mea, k nu stiu dak exista ceva care sa nu imi termine smaltzul...iar periaj profesional e fff scump si nici nu se cunoaste. :(

Postat pe 6 Septembrie 2008 00:14
nu sunt asa galbeni, dar sunt...si apa de gura cu propolis???? nu inteleg...eu stiu k propolisul e galben:D

Postat pe 6 Septembrie 2008 00:15
Exista o solutie mai simpla: Blend-a-med. E cea mai buna pasta de dinti existenta pe piata romaneasca. Albeste dintii foarte bine,vorbesc despre gel,nu cea alba,insa trebuie sa mancam si multe fructe care curata dintii,cum ar fi merele,lubenita si nectarine. Eu am folosit-o cu regularitate multa vreme si am fost multumita de ea. Pana la urma cred ca tine si de constructia si rezistenta dintilor,fiindca stiti si voi ca exista persoane cu dinti galbui care se albesc imediat dupa un periaj si persoane cu dinti galbui care necesita un periaj pe o perioada mai indelungata pt a avea dinti mai albi. Rock_to_love este necesar sa folosesti apa de gura si doar Oral B,impotriva tartrului fiindca e cea mai eficienta,zau! Procedeele astea chimice subtiaza smaltul dintilor dupa cativa ani.
emyia
Postat pe 6 Septembrie 2008 09:25
Eu stiu de la stomatologi ca detartrajul nu se merita.
Ce sa zic...spala`te cu putina sare de bucatarie , e o practica veche pt dintii albi.
La capitolul asta pot sa ma consider o norocoasa , am dintii albi si foarte sanatosi , pana la varsta asta nu am avut nici macar o carie.Cred ca e vorba de mostenire genetica , daca ai in familie persoane cu o dentitie mai slaba cred ca sunt riscuri mai mari de a avea probleme cu dintisorii si maselutzele.
Kittynelle
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:18
De la: rock__to_love, la data 2008-09-06 00:15:21nu sunt asa galbeni, dar sunt...si apa de gura cu propolis???? nu inteleg...eu stiu k propolisul e galben:D



Da, propolisul e galben, si totusi albeste plus ca daca ai probleme cu gingiile acestea se vindeca si nu mai faci tartru.
Cel putin la mine a functionat. La mine marea problema era tartrul, acum se face mult mult mai putin.
onlyme27
Postat pe 16 Septembrie 2008 18:58
eu sunt forte multumita cu pasta de dinti sensodyne ,ls mine a dat rezultate si xhiar albeste dintii
bestiuitza
Postat pe 17 Septembrie 2008 16:27
De la: bestiuitza, la data 2008-09-17 16:27:54eu sunt forte multumita cu pasta de dinti sensodyne ,ls mine a dat rezultate si xhiar albeste dintii


Care Sensodyne? ca sunt mai multe tipuri
lore27
Postat pe 17 Septembrie 2008 16:32
Nicio pasta de dinti de pe piata din Romania nu este de calitate.

Incercati sa cautati afara. Eu,spre exemplu, utilizez Seafresh.O import din Canada. Calitatea este net superioara oricarei paste de dinti existente la noi (le-am incercat pe aproape toate).

Postat pe 24 Septembrie 2008 16:13
EU folosesc Pearls & Dents - de la - Dr. Liebe si periuta electrica. Orcum nu am nici un fel de probleme ;-) Dar mie imi place aeasta pasta de dinti.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 25 Septembrie 2008 21:02
Detartrajul nu prea e bun, sa nu deveniti dependenti, sa nu fie facut des.
Periuta electrica de asemenea nu este buna.

Postat pe 25 Septembrie 2008 21:06
Blend a med
playboy
Postat pe 31 Octombrie 2008 16:43
Benzi de albire de la Crest, dar din cate stiu nu se gasesc in tara :(
Ceva mai natural este bicarbonatul de sodiu, nu am folosit, dar am auzit ca se vede
xoxo
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:39
mama e medic stomatolog,fratele e in anul 3 la stomatologie iar eu dau admiterea anul asta tot la stomatologie. va dau un sfat. NU FOLOSITI BLEND-A-MED !!! va face dintii praf. strica smaltul. intr-adevar albeste dintii insa veti avea probleme mari dupa o perioada de timp. Cat despre dinti.. duce-ti-va la medic. O curatare a dintilor e cea mai buna alegere. Albirile omoara si ele smaltul si nu sunt bune de nimic. Sunt intr-adevar produse profesionale insa sunt niste porcarii. Mama foloseste numai paste profesionale. Acum o saptamana mi-am facut iar albire de dinti. Inainte de albire mi-a curatat dintii cu 3 paste profesionale. erau albi. cand mi-a pus pasta de albire pe dinti mi i-a ingalbenit. si repet,era profesionala! iar ca sa va faceti albire trebuie sa va duceti la mai multe sedinte care sunt foarte costisitoare. nu merita banii. in schimb curatarea dintilor este accesibila si da rezultate .
mada90
Postat pe 22 Noiembrie 2008 15:20
imi pare rau n am apucat sa citesc tot.detartrajul nu te va ajuta prea mult.la fel pastele de dinti sunt niste minciuni...merge sa ti intretii dintii cu ele dar nu te astepta la minuni acum cand dintii tai nu au albul pe care ti l doresti.am auzit de o solutie buna pentru albit.incearca albirea dintilor de la beyond.au varianta pentru acasa care promite o albire cu 6 numere cam in 30 de minute si costa 400 lei.albirea tot cu beyond la un medic stomatolog costa 1000 lei si promite o albire cu 12 nuante.este cel mai nou si mai bun sistem de albire a dintilor posibil din cunostintele mele.sper sa nu credeti ca lucrez la firma asta si fac reclama aici.e doar parerea mea.eu vreau sa mi albesc dintii si voi opta pentru varianta de acasa.
elisa_me
Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:12
O pasta de dinti super este Crest Pro-Health. Daca ai pe cineva in America de Nord incearca sa o iei. Curata dintii atat de bine ca nu mai ai nevoie de ata dentara (mai ales varianta cu scortisoara), iar ai mei sunt mai albi si chiar am primit complimente
Din RO, m-a ajutat Sensodyne sa-mi mai albesc dintii (varinta pentru albire, evident).

Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:34
ma fetelor dar de banalul bicarbonat sau de frunzele de alun nu va suna nici un clopotel??????

rock... la tara nu aveama mam pasta de dinti ca la"cooperativa" sateasca aduceau aia numa' d-ale gurii nu si pt curatat "gura si dintii", asa ca bunica ne punea pe periute bicarbonat de sodiu.....
si sare.... cah..naspa rau la gust dar facea minuni pt dinti.

dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:38
M-a pus naiba sa-mi fac detartraj acum 3 ani si de atunci am ramas cu sechele.
Dinti sensibili care se incarca dupa nici 3 ore de la periaj
Inainte sa-l fac nu aveam nici pe dracu ,ma spalam dimineata pe dinti si seara ca de ,asa eram obisnuita acum in schimb dupa cateva ore ii simt murdari.

Pasta de dinti.....singura pasta care a luptat cu pachetul zilnic de tigari a fost una cumparata de la tip care a intrat in biroul meu ....3 lei bucata si asa frumos a vorbit despre ea ca am zis de ce nu.....era ruseasca ,evident ca nu stiu cum se numea
Dinti mai albi.respiratie proaspata pe toata durata zilei chiar daca fumam....ce mai ,era perfecta.
iris_4_ever
Postat pe 30 Noiembrie 2008 01:38
o prietena de a mea care avea o obsesie pt a a vea dintii albi si ia pilt pe toti si si-a pus dinti de portelan albi ca zapada.sunt f frumosi dar are 28 de ani si mi se pare prea devreme pt ati pune lucrare in toata gura dar am auzit ca mutli artisti recurg la obtiunea asta e ca un fel de trend.arta bine dar e costisitoare trebuie sa iti strici dinti buni pt a pune lucrare.
oana_22
Postat pe 30 Noiembrie 2008 05:39
1. nicio pasta de dinti nu iti va albi dintii in 14 zile. in principiu, toate au aceleasiingrediente de baza, niciuna nu are o solutie magica.
2.detartrajul nu albeste dintii.doar indeparteaza tartrul. doar dupa detartraj poti recurge la un tratament de albire.
3. tratamentul de albire se poate face acasa, cu o gutiera si o solutie recomandate de medicul stomatolog in functie de tipul tau de dantura sau se poate face la cabinet.recomandabile sunt cele profesionale facaute in cabinetul medicului.
4. daca fumezi sau bei cafea, efectul tratamentului de albire va dura mai putin. in general, tratamentul poate fi repetat la 2-4 ani.
5. daca vreti pret la zi...200 euro
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:45
si gradul in care se albesc dintii depinde de la persoana la persoana. de asemenea, plombele si eventualele coroane nu se albesc in urma tratamentului. ca sa arate bine, ar trebui schimbate si plombele.sa luati si asta in considerare.
mentionez ca nuanta dintilor nu este un semn al sanatatii lor.
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:52
de asemenea, daca bunica folosea bicarbonat, pariez ca ea nu manca chipsuri si nu bea coca cola. sunt alte vremuri la care trebuie sa ne adaptam.
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:58
Eu folosesc Lacalut White din farmacie, mi se pare foarte buna.
Kathara
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:07
Ai sa razi, gtDi

Dar bicarbonatul si apa oxigenata chiar sunt inca foarte bune pentru dinti. Pentru pastrarea culorii lor naturale, adica. Deci, pentru scoaterea exact a petelor de nicotina si cofeina.

Ca sa ii albesti, atunci exista metode mai complicate. Laser (n-am incercat), gelul care contine tot apa oxigenata (hidrogene peroxide) si care se aplica doua saptamani la rand (am incercat, da rezultate, nu e foarte traumatic, dar dupa 15 zile, dintii devenisera un pic sensibili la rece/cald)

Acum, pentru pastrarea dintilor sanatosi (si a gingiilor, sa nu uitam "fundatia")... ei, aici mai e cate ceva de spus. Periat, folosit ata dentara, folosit apa de gura. Nu glumesc. Asta ar fi toata suita. Eu nu ma omor dupa ata dentara de aceea am acasa un waterpik. Ma rog la D-zeu sa inlocuiasca ata, adica sa fie la fel de eficace

A! si pasta de dinti pe care o folosesc (acasa, ca la munca am una normala, Colgate) e chiar pe baza de bicarbonat Arm and Hammer
Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:36
De la: qtDi, la data 2008-11-30 12:58:30de asemenea, daca bunica folosea bicarbonat, pariez ca ea nu manca chipsuri si nu bea coca cola. sunt alte vremuri la care trebuie sa ne adaptam.


pai da dar nici eu nu beau cola si nici chipsuri nu manac... eventual ciocolata....dar o data pe saptaman ma dedau la orgii de genul asta.. restul "zaharatelor"... fruncte mama ca nu sta in gat.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Joburi in teorie...ce ma fac in practica?! 28 De la: greierash_is_back 1 Noiembrie 2009 13:44
oare are prietena mea orgasm........... 59 De la: edxbuby 24 Februarie 2015 23:05
Buna sa va fie inima! 1 De la: Lyvyus 24 Septembrie 2009 14:53
Chist ovarian 4 De la: blussy 18 Septembrie 2009 16:27
punctii mamare 2 De la: jooo 28 August 2009 16:36