Setari Cookie-uri

egalitatea intre sex-e?hm....

cel mai concludent exemplu
f f f adevarat, din pacate.
_iluzie_
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:05
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-24 01:47:53
De la: etta, la data 2008-10-23 10:06:58 vai de mine ????/.....deocamdata nu-mi plang de mila si sunt foarte fericita si implinita alaturi de un barbat adevarat,de aproape 22 de ani !!!.......care a stiut sa ma aprecieze si sa ma considere jumatatea lui !!!!.......si fiecare are credinta lui in suflet......si pot spune chiar ca sunt o persoana cu destula frica fata de D-zeu si pe care D-zeu chiar a ajutat-o in foarte multe cazuri !!!!....dar fiecare cu "problemele"lui !!!......am incercat.......dar nu depasesc limita !!!!........si daca am avut un limbaj,asaaaa,mai "agresiv",a fost datorita faptului cum ai pus problema !!!......o viata fericita,parintele !!!!........



sarumana pt cuv de sfarsit u 38 el 22 e bine si asa rau sa fi-ti fericiti barbat adevarat la 22?o fi sa va iubiti mult


parinte ar trebui sa fi un pic mai atent, a zis k e impreuna cu acel barbat de 22 de ani, nu ca el are 22 de ani :))
mickymickymicky
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:14
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-25 04:13:24
De la: don_scarlatt, la data 2008-10-25 01:22:31mickyo, eu simt ca suntem frati, frate: eu am supt la mama, tu ai supt la tata........


ba la ba trista u cine p u l a mea te crezi?poate u ai supt de la tati ca mata e cea de pe centura si ai su pt nu gluma ,se vede ca si acu su gi ll abar ereditar


foarte frumos :)) d-asta religia din ziua de azi se duce pe apa sambetei. te dai mare invatat si vorbesti numai din biblie, dar ai dovedit contrariul. d-aia sunt atatia oameni care reneaga biserica de azi, cu slujitori ca tine, nici nu ma mir :))
mickymickymicky
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:17
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-20 00:30:24
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-10-19 18:49:29
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19tot mai des in ultima vreme aud acest lucru"pai vrem egalitate"ce fac ei sa facem si noi...etc. dar asta doar cand e vb de libertate ,de distracte,de lucruri usoare...HM stiu ca o sa fiu condamnat de misoginism mai ales de draguta mea "ema" dar va intreb DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR

am vazut femei muncind in constructii..chiar la firma mea,acum 2 ani, cind ne-am mutat si cladirea nu era gata!femeile respective munceau cu drag si spor iar barbateii isi faceau de lucru cu niste greutati de 2kg sau,mai bine zis,de 2litrii...EGALITATE


poate la zugravie sau alte asemenea da nu la turnat betoane si alte asemenea...poop



Da de ce nu ti faci singur copii k tot esti tu cel mare si tare aici :D si mai esti si preot (sau o sa fii) k voi intretineti astfel de ideii de inegalitate
lady_co_my2
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:12
Mai,omulee,nu stiu cum sa-ti spun pt ca barbat in viziunea mea este o persoana de sex masculin cu principii diferite de ale tale,ca sa te numesc parinte ar trebui sa ai un limbaj mult mai "ortodox"decat cel pe care tot il etalezi pe-aici.In fine...micky,

Am vrut sa-ti spun ca tu ai dreptate in ceea ce TE priveste si ca intr-adevar nu se poate sa existe vreodata egalitate intre tine si o femeie(sau un barbat daca te hotaresti cumva sa joci in alta echipa ca acolo poate gasesti mai multi sustinatori).Eventual printr-o reducere la absurd.
Din cate se poate vedea de mai sus,tu esti - ∞ ....
Numai ca sa te linistesc,am sa-ti arat ca nu ai sa gasesti femeia aia egala cu tine.Eventual pe aia care sa-ti fie tie superioara dar banuiesc ca nu vrei tu asta,deci extrema cealalta o excludem.

Egalitatea este expresie a relatiei intre doua marimi,elemente,termeni,persoane(ca in cazul de fata).
Egalitatea exista daca si numai daca rezultatul combinatiei,completarii dintre tine - ∞ si o femeie oarecare,sa-i zicem x,este egal cu 0.

Si-acum sa vedem de ce nu este egalitate.Pt ca:

- ∞(tu) cu +x(ea) = -
- ∞(tu) cu -x(ea) = +

- inseamna negativ
+ inseamna pozitiv
∞ inseamna fooooooooarte mult

Ai vazut?Te-ai linistit?Sa fi fericit!!





eka
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:21
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19tot mai des in ultima vreme aud acest lucru"pai vrem egalitate"ce fac ei sa facem si noi...etc. dar asta doar cand e vb de libertate ,de distracte,de lucruri usoare...HM stiu ca o sa fiu condamnat de misoginism mai ales de draguta mea "ema" dar va intreb DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR

sa te intreb si eu ceva:dc sunt femei care fac meserii de barbat-dat cu tarnacopul, etc si care sunt platite mai prost doar pt ca sunt femei?sunt femei care muncesc astfel si sunt oameni-patroni care le exploateaza .pt ei e rentabil ca le platesc mai putin si fac aceeasi munca.stiu ce vorbesc, am avut ocazia sa cunosc astfel de femei.
mkdisk
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:20
au fost colege de serviciu cu parintii mei.
mkdisk
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:21
Toti suntem egali,iar atunci cand femeia(Eva) a gresit si pacatuit in fata lui Dumnezeu prin acceptarea ispitei sarpelui,chiar daca Domnul le spusese deja sa nu o faca,asta e pt ca asa trebuia sa fie de la inceputuri..pt ca Dumnezeu stie ce face si nimic nu se intampla fara stirea si voia Lui...Dumnezeu il foloseste chiar si pe Satana in folosul implinirii vointei Sale vis-a-vis de om..
Sa nu ne mai obosim sa cautam explicatia egalitatii dintre barbat si femeie,ambii se completeaza,cum a spus cineva mai sus,unul fara altul nu formeaza un intreg,femeia are atributiile ei pe Pamant,iar barbatul pe ale lui, atat..fiecare din ei face ce poate , dar FACE si se ajuta reciproc in viata.

Micky...daca vrei sa fii viitor parinte,te rog,ai grija la vocabular ..chiar daca ceilalti te jignesc si te ataca,nu le raspunde , ia exemplul lui Iisus care toata viata lui a fost jignit ,blasfemiat pt invataturile Lui,si mai ales pe Drumul Crucii,cand a fost non-stop scuipat,jignit,lovit.....Reflecteaza mai bine lucrurile ,te rog....
liza24_84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:17
Pentru Heaven_Gate.

As lua in serios cele sfinte din mesajul initial, dar se contrazic binisor cu altceva din zona...
Apoi:
"....si ca sa fiu eu un pic misogina......femeia moderna ...cum imi place sa zic......are un job....are o familie.....se poate imparti atat intre cariera ,copil,barbat,treburile casnice........cate indatoriri avem noi femeile fata de voi barbatii......... "

Pai cine imparte indatoririle intr-o familie?
Daca le impartim si avem grija de noi, cei doi, atunci cred ca e bine, este ecvhitabil, este multumitor pentru ambii.
Daca le impartim dupa cum au hotarit altii, adica traditia, obiceiurile si gura-lumii, atunci deja avem o problema. Ea fiind ca vedem ca treaba iese prost, dar mergem tot pe drumul acela...
In acelasi timp, respectuos amintesc faptul ca pe domnul care nu prea ne ajuta in bucatarie... cam noi l-am ales.
Si inchei spunind ca barbatul harnic, nemototol si iubitor este o chestie ce trebuie pazita, vorba unui cintec, de oarba ispita... Lenesul casnic nu pune probleme din punctul asta de vedere... Si nici nu reproseaza cind doamna isi permite un prelwungit moment de respiro...
Nu le putem avea pe toate...
Mircea_O
Postat pe 21 Februarie 2009 18:12
ca sa incep -pai noi poate ne angajam in mine cum spui u sau alte chestii...da c zici u de c nu faci copii...????? ca sincer s tipa si nu ma incanta idea deloc auzind prin c au trecut altele....era vorba de a fi corect si de a acorda libertate individului indiferent de sex rasa su alte criterii d discriminare...e in principal o chestiune de idei de principiii...acum ramane la latitudinea fiecaruia sa vada in c masura are asa cv...eu nu discriminez p baza d rasa cularea pielii sau aspect fizic...nici macar in functie de sex...chiar dc vad ca asta s practica....de ambele parti...cred ca treb sa descoperi individul sa il cunosti cat de cat ca sa iti permiti sa emiti asemenea judecati...pt ca c merge pt unii nu merge pt altii....nu toti suntem l fel...si cred in egalitate...dar mai cred inca o chestie daca femeile chiar o doresc trebuie sa isi ia niste responsabilitati si sa inceteze sa vada in barbat un sprijin principal...trebuie sa depinde mai intai de ele ...in alte cuvinte egalitate absoluta nu exista doar cea circumstantiala si ca sa o ai treb sa dovedesti ca o meriti ..intai tie si dupa aia altora.....i rest my case.
evangeline87
Postat pe 21 Februarie 2009 20:33
eu n am nimik impotriva ca sa nu intram noi fem in biserica in timpul menstruatiei, mie chiar imi convine, s asa nu ma simt in apele mele, am nev sa ma refac, + ca poate cine stie ce ganduri iti pot umbla prin minte atunci si nu se cade sa te aflii in Biserica. Dar ca sa fie un barbat capul meu - pai barbatii sunt atat de perversi, atat de impotriva naturii, a firescului, cu atat mai mult azi, cu greu as accepta asa ceva. sg modalit e ca sa ne intelegem ca 2 oam ce vb acelasi grai omenesc, dar cu unii nu te poti intelege orice ai zice.
si evident ca se vrea ca barbatul sa fie capul- el urmand doar a spune ( a dicta - dictator, uneori terorist chiar) pt ca fem doar sa faca, el sa fie DOMN, pai asa nu se poate, SA FACA CINE POATE TREABA NUMAI C O SG MANA, SA VEDEM - POATE ? POATE SA RIDICE UN LUCRU CU O SG MANA? POATE MANCA NUMAI CU O SG MANA ? SE POATE SPALA NUMAI CU O SG MANA ? ADIK - SA FIE OBLIGAT LA ASTA, SA VEDEM CAT IL TINE.
amazonegirl_4reallove
Postat pe 21 Februarie 2009 21:07
No si de ce zici tu ca o femeie nu poate face "atatea lucruri cate poate face un barbat"? Hai sa te vad ca te poti intrece cu mine: trezire dimineata devreme pe la 6, imbraca-te repejor, trezeste bebelul, imbraca-l si pe el, pregateste'i toate pt gradinita, fugi fuga sa nu pierzi bus'ul, mergi 15 min cu el in brate de la bus stop pana la gradinita, mergi iar 15 min pe jos fuga fuga pan' la lucru... apoi lucreaza 9 ore cu cei mai idioti oameni de pe fata pamantului, cu jumate de ora lunch break, care de fapt se face vreo 20 de minute ca nu poti pleca la tp niciodata... apoi seara du-te iar, ia bebelul, mergi acasa (sa zicem ca ajungi asa pe la 7 intr-o zi buna), fa-i de mancare, joaca-te oleak cu el, adoarme-l, spala, fa curatmai termina vreo bucatica de proiect pt maine la lucru... apoi du-te frant la somn... care de multe ori nu e somn ca bebe are febra sau tuseste sau se trezeste de vreo 3-4 ori ca ii e sete etc. De multe ori tare m-as duce in mina sa lucrez 12 ore dar macar cand as ajunge acasa as fi linistita pt alte 12 ore :(... Si stiu ca o sa zici ca toate astea le poate face oricine dar crede-ma ca nu! Nici un barbat nu e in stare sa se descurce singur pt mai mult de o zi(am vazut asta de n ori)... iar femei singure cu copii vezi pe tot drumul si nu le e cu nimik mai greu decat daca ar avea un sot! Iar o nastere nu ar suporta nici unul dintre voi astia duri si invatati cu greul... Asta nu o zic eu, o zice sotul meu si toti prietenii mei care au asistat la o nastere.

Imi cer scuze daca ti-am ranit orgoliul de mascul puternic dar voi nu sunteti indispensabili... noi da!

A, si faza ca femeia nu are voie sa slujeasca pt ca e inferioara... eu zic ca e tocmai pe dos... Scrie undeva in Biblie ca femeia se mantuieste prin nastere de fii... pai trebuia sa i se dea ceva si barbatului ca sa o egaleze... si aia e sa fie pastor de suflete in Biserica...

In plus femeia e femeie tocmai pt ca nu e barbat! Si tocmai feminitatea ei o egaleaza cu barbatul. O femeie care lucreaza in santier si-a pierdut orice urma de feminitate si in incercarea ei de a se egala barbatului a ajuns inferioara. Sa vezi o femeie cu tarnacopul in mana e ca atunci cand il vezi pe ala din "Gravidul" cu burta mare! Pur si simplu nu are sens!e ca si cum ai zice: marea e inferioara cerului...
danna_danutza
Postat pe 22 Februarie 2009 00:34
suntem DEPENDENTI UNII DE ALTII - rasa umana nu poate continua sa existe fara unul din ac 2 elemente - indif ca i barbat sau fem. si treb sa facem a. i. ca sa ne ajutam, dar cum am mai spus - daca ai cu cine. Nu treb sa cautam motive idioate sa ne discriminam unii pe altii cand de fapt asta si urmareste forta negativa a universului - sa fie un razboi intre noi -fem si barbati.
noi nu treb sa ne lasam dusi spre asa ceva, ca oameni suntem si fem si barbatii in aceeasi mas., ne trec prin minte aceleasi idei, ganduri, etc
amazonegirl_4reallove
Postat pe 22 Februarie 2009 20:15
buna lume
mickyyo_parintele
Postat pe 15 Mai 2009 16:42
De la: mickymickymicky, la data 2008-11-26 09:59:46Intr-o zi sotul vine de la serviciu si nu poate baga masina in garaj deoarece pe drumul spre garaj erau trantite bicicletele copiilor. Da sa bage bicicletele in garaj si gaseste jeep-ul deschis si cainele plin de noroi intins pe bancheta. Intrigat, intra in curte unde vede copii intr-o balta de noroi, piscina si ea plina de noroi, copii se jucau cu furtunul. Intra in bucatarie, nu fara a observa ca geamul de la usa era plin cu palmute de ciocolata, clanta imbracata in felii de sunca si gaura cheii infundata cu un carnat. In bucatarie curgea apa, frigiderul era deschis si continutul lui varsat pe podea, farfurii si pahare murdare peste tot. Pe masa o balta de suc. Pe jos nu se putea calca altfel decat pe mancarea catelului sau in continutul borcanelor de muraturi. Incepe sa isi caute sotia prin toata casa. Era un vacarm, televizorul si calculatorul cu jocuri erau date la maximum. Intra in baie unde prosoapele pluteau pe podea intr-o balta de apa murdara si sulurile de hartie igienica erau derulate pe pereti, tavan, prin cada si pe manerul de la usa. In sfarsit isi gaseste sotia in dormitor relaxata cu o masca pe fata, bigudiuri in par. Citea o carte si asculta muzica cu castile pe urechi.

O intreaba ce s-a intamplat. Ea ii raspunde:

- Iti aduci aminte cand te intorceai acasa si ma intrebai ce am facut toata ziua?

- Da, dar ce s-a intamplat astazi ?

- E… astazi n-am facut nimic!




acum sa te vad ce mai zici :P

asa e, munca femeii nu se vede niciodata....are si job, si casa, trebuie sa arate bine, sa fie frumoasa, tre sa faca prea multe, multe......barbatului i se cere putin, foarte putin......dar acum depinde si de cum se inteleg partenerii, ca mi se pare corect sa se ajute unul pe altul in toate. si asa trebuie pusa problema de la inceputul casniciei.cum il educi, asa il ai.
mkdisk
Postat pe 19 Mai 2009 10:51
vezi ca te vede 'mniezo...
Lenorra
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:53
Buna Micky. Ai cunoscut vreodata cu adevarat o femeie? Esti casatorit?
naster
Postat pe 9 Noiembrie 2009 22:29
Batalia "egalitatii intre sexe" nu o sa fie niciodata castigata....deoarece...se fraternizeaza prea mult cu inamicul!!!!
paula27
Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:24

Corect!...cu "inamicul".
eka
Postat pe 10 Noiembrie 2009 09:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
celibatara convinsa 54 De la: kudika_964406 20 Ianuarie 2015 13:42
Momentul potrivit pentru un copil 22 De la: un_barbat_ca_multi_altii 21 Septembrie 2009 16:53
Nedumeriri 11 De la: ice_me 2 Octombrie 2009 00:28
analiza trecutului 9 De la: kudika326948 24 Octombrie 2010 22:46
Ce ar trebui sa fac? 9 De la: blaa 21 Martie 2010 16:17