Setari Cookie-uri

am nevoie de cateva sfaturi ..

sunt insarcinata .. mi-am dorit mult copilul acesta,dar din pacate iubitul meu nu este de acord. of.. sa va prezint circumstantele. Am 22 de ani, la facultate am venit din alt oras,parintii mei nu ma ajuta financiar,locuiesc cu iubitul meu de 2 ani acasa la parintii lui. El are 28 de ani si mai are un copilas de 3 ani si jumatate dintr-o casatorie anterioara. M-am atasat mult de copil si el de mine,si cei 2 pentru mine inseamna toata fericirea mea. Problema este ca nici parintii lui nu se de acord sa tin copilul,iubitul meu spune ca nu este momentul, ca nu avem nimic stabil,si din contra avem datorii etc. si mai rau , faptul ca nu vrea sa i se intample ce i s-a intamplat cu fosta lui sotie,adica sa fie presat sa accepte un copil pe care atunci nu il vroia. Imi spune ca trebuie sa aleg, intre el si copilul acesta,si imi promite ca vom avea un copil atunci cand va fii cazul. Stiu ca ma iubeste si stiu ca nu mai vrea sa treaca prin ce a trecut..dar eu deja imi iubesc bebelul :( ..precizez faptul ca am mai trecut prin asta..am avut o sarcina toxica in urma cu un an, nici atunci nu l-a vrut, dar toata lumea inclusiv doctorii mi-au recomandat intreruperea.. Chiar si in conditiile astea,m-a durut si ma doare mult experienta aceea
ralu2323
Postat pe 11 Februarie 2009 15:43
De la: ralu2323, la data 2009-02-11 15:43:16sunt insarcinata .. mi-am dorit mult copilul acesta,dar din pacate iubitul meu nu este de acord. of.. sa va prezint circumstantele. Am 22 de ani, la facultate am venit din alt oras,parintii mei nu ma ajuta financiar,locuiesc cu iubitul meu de 2 ani acasa la parintii lui. El are 28 de ani si mai are un copilas de 3 ani si jumatate dintr-o casatorie anterioara. M-am atasat mult de copil si el de mine,si cei 2 pentru mine inseamna toata fericirea mea. Problema este ca nici parintii lui nu se de acord sa tin copilul,iubitul meu spune ca nu este momentul, ca nu avem nimic stabil,si din contra avem datorii etc. si mai rau , faptul ca nu vrea sa i se intample ce i s-a intamplat cu fosta lui sotie,adica sa fie presat sa accepte un copil pe care atunci nu il vroia. Imi spune ca trebuie sa aleg, intre el si copilul acesta,si imi promite ca vom avea un copil atunci cand va fii cazul. Stiu ca ma iubeste si stiu ca nu mai vrea sa treaca prin ce a trecut..dar eu deja imi iubesc bebelul :( ..precizez faptul ca am mai trecut prin asta..am avut o sarcina toxica in urma cu un an, nici atunci nu l-a vrut, dar toata lumea inclusiv doctorii mi-au recomandat intreruperea.. Chiar si in conditiile astea,m-a durut si ma doare mult experienta aceea



auzi,crezi k e cneva pros pe aici??sau chior???am vazut odata topikul nu e nevoie de 10
SweetHappyButterfly
Postat pe 11 Februarie 2009 15:47
Ce s-a intamplat, Ciqui?

Raspuns la intrebarea topicului, draga mea, n-avem cum sa-ti dam noi, pentru ca nu noi vom suporta consecintele... Adica daca eu iti spun, lasa-l pe el si pastreaza copilul... nu eu voi fi cea care o sa-l intretina dupa ce se naste... Asta ar fi una...
A doua... scuza-ma, intrebarea e tardiva, dar... daca tu stiai ca el nu isi doreste copil (inca) de ce nu ai folosit protectie, ca sa nu ajungi in situatii atat de limita?
Pe de alta parte, faza asta cu "impusul" unui copil mie (personal) nu mi-a placut niciodata... Dar asta e doar o parere... care te poate necaji in starea care esti... Oricum, esti tanara... mai ai timp si de copii si de tot restul...
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 15:53
tu lucrezi?
rocka
Postat pe 11 Februarie 2009 18:15
am lucrat pana sa aflu ca sunt insarcinata.. lucram cu carte de mulca de nici 2 luni. Acolo este o atmosfera securizata, nu am spus sefilor dar s-a aflat . Am fost concediata
ralu2323
Postat pe 11 Februarie 2009 18:24
Mergi la ITM si fa o plangere firmei, ca si iau aia o amenda de nu se vad
lovingwife
Postat pe 11 Februarie 2009 18:26
in situatia in kr esti nici nu s mai pune problema sa ti copilul...nu lucrezi,parintii nu t ajuta...daca t lasa prietenul cum t vei descurca?
rocka
Postat pe 12 Februarie 2009 11:39
Draga Ralu, ai primit sfaturi diverse, dar gandeste-te de 2 ori si ia decizia urgent.

Esti inca foarte tanara, stai cu parintii lui, el mai are un copilas deja, esti inca studenta , parintii tai nu te sustin si nu mai ai nici servici.

Concret, tu ce ai? Un bebe in pantec? Atat! Ca viitor in fata n-ai in circumstantele de mai sus.

Toti iti spun sa renunti fiindca-s atei?

E pacat sa renunti la sarcina, dar mai pacat este sa-l cresti singura, sa ajungi de la mila altora si mai grav, sa te judece copilul cand va creste. Te va judeca!!!

Daca el te tine la el, mai are rate de platit si o gurita de hranit, iti spune ca va vrea cand se vor linisti "apele", inseamna ca asa e, si vei fi fericita si-o sa te implineasca cand toata conjunctura o permite.

Noi de exemplu avem amandoi case, masina, servici si o varsta, si nu-l facem desi-l dorim.
Inca mai strangem fonduri ca in primi 2 ani cat stau eu acasa, sa avem un plus fata de banii care-i dau statul.
Si de cand cu recesiunea, mai stam un an.

Santajul cu un copil, nu-i altceva decat sabia ce taie craca viitorului mamei!

Esti prea tanara!
Vei fi un "copil" cu copil!"

Cine o sa te ajute?
Tu ai 22 ani si inca intinzi mana, copilul tau vrei sa mearga de la cati ani la munca ca sa te ajute????????
90701
Postat pe 26 Martie 2009 03:33
corect! ai dreptate dakar_dakina
audrey
Postat pe 26 Martie 2009 18:44
subscriu la ce a zis dakina
boomboom
Postat pe 27 Martie 2009 10:58
De la: ralu2323, la data 2009-02-11 18:24:55am lucrat pana sa aflu ca sunt insarcinata.. lucram cu carte de mulca de nici 2 luni. Acolo este o atmosfera securizata, nu am spus sefilor dar s-a aflat . Am fost concediata


in primul rand da-i in judecata pe jegosii aia unde ai lucrat. este interzis prin lege sa dai afara o femeie insarcinata. k?
si in privintza sarcinii...gandeste-te la implicatzii. vei avea de suferit si tu si copilul. o sa ajungi la un moment dat sa regretzi ca ai facut pasul. mare atentzie, gandeste-te cum o sa fie sa sa cresti copilul singura, sa te intrebe de tata, etc. sunt atatea pe care trebuie sa le iei in ecuatzie.
spune-ne si noua ce ai mai facut.
cristi_nne
Postat pe 27 Martie 2009 12:02
Stau si citesc ....fiecare a incercat sa te ajute cu un sfat asa cum a crezut de cuviinta ceea ce este intr-adevar de apreciat , insa asa cum a mai spus cineva , Decizia e a Ta si doar a Ta pentru ca doar Tu stii ce simti cu adevarat , doar Tu ai raspunsul ...e... acolo ascuns undeva in sufletelul tau...dar poate ti-e frica sa il lasi sa iasa la lumina..... indiferent ce vei decide atata timp cat Tu crezi cu adevarat ca ceea ce ai hotarat e bine , atunci asa va fi ai sa vezi , D-zeu iti va fi alaturi , ai incredere in El .
karualsuiram
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:37
ca sa faci un copil trebuie sa te gandesti bine inainte daca ii poti oferi conditii....nu sa-l chinui si nici pe voi ca si cuplu, apropo in cate saptamani esti insarcinata ?
priest
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:40
De la: lovingwife, la data 2009-02-11 18:26:04Mergi la ITM si fa o plangere firmei, ca si iau aia o amenda de nu se vad


In conformitate cu prevederile art. 60 lit. c) din Codul Muncii, "concedierea nu poate fi dispusa ... pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat la cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere".
In plus, citeste si dispozitiile legale prevazute in O.U.G. nr.96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca (cu modificarile si completarile ulterioare).
Prin urmare, poti merge mai intai la medicul de familie care iti va elibera o adeverinta medicala din care sa rezulte concret in ce saptamana de sarcina esti. Ulterior, dupa ce iti faci 2 copii de rezerva, mergi cu aceasta adeverinta la Registratura Inspectoratului Teritorial de Munca (ITM) si comunici exact cum stau lucrurile.
In mod normal, atunci cand salariata afla ca este insarcinata, inainteaza angajatorului adeverinta (eliberata de medicul de familie) pt a-i aduce la cunostinta acestuia din urma. Angajatorul va trebui sa o stampileze, sa o semneze si sa intocmeasca o notificare catre registratura ITM.
Se pare ca tu "ai sarit peste aceasta etapa" si va fi mai greu sa demonstrezi ca i-ai adus la cunostinta angajatorului faptul ca esti insarcinata. Desi nu am idee cat timp a trecut de cand ai fost concediata, ITM-ul iti va da castig de cauza, daca mergi cu aceasta adeverinta la ei. Pt ca, asa cum afirmam la inceput, legea nu permite concedierea in astfel de situatie. Drept urmare, ii va placea ori nu

angajatorului, va fi obligat sa-si "onoreze" obligatiile asumate odata ce a intervenit contractul individual de munca intre tine si societatea respectiva. Deci, ia masuri cat mai poti! Asta daca nu cumva ai renuntat, intre timp, la sarcina. Numai bine!
vallyeddy
Postat pe 31 Mai 2009 23:17
De la: lovingwife, la data 2009-02-11 18:26:04Mergi la ITM si fa o plangere firmei, ca si iau aia o amenda de nu se vad


In conformitate cu prevederile art. 60 lit. c) din Codul Muncii, "concedierea nu poate fi dispusa ... pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat la cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere".
In plus, citeste si dispozitiile legale prevazute in O.U.G. nr.96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca (cu modificarile si completarile ulterioare).
Prin urmare, poti merge mai intai la medicul de familie care iti va elibera o adeverinta medicala din care sa rezulte concret in ce saptamana de sarcina esti. Ulterior, dupa ce iti faci 2 copii de rezerva, mergi cu aceasta adeverinta la Registratura Inspectoratului Teritorial de Munca (ITM) si comunici exact cum stau lucrurile.
In mod normal, atunci cand salariata afla ca este insarcinata, inainteaza angajatorului adeverinta (eliberata de medicul de familie) pt a-i aduce la cunostinta acestuia din urma. Angajatorul va trebui sa o stampileze, sa o semneze si sa intocmeasca o notificare catre registratura ITM.
Se pare ca tu "ai sarit peste aceasta etapa" si va fi mai greu sa demonstrezi ca i-ai adus la cunostinta angajatorului faptul ca esti insarcinata. Desi nu am idee cat timp a trecut de cand ai fost concediata, ITM-ul iti va da castig de cauza, daca mergi cu aceasta adeverinta la ei. Pt ca, asa cum afirmam la inceput, legea nu permite concedierea in astfel de situatie. Drept urmare, ii va placea ori nu

angajatorului, va fi obligat sa-si "onoreze" obligatiile asumate odata ce a intervenit contractul individual de munca intre tine si societatea respectiva. Deci, ia masuri cat mai poti! Asta daca nu cumva ai renuntat, intre timp, la sarcina. Numai bine!
vallyeddy
Postat pe 31 Mai 2009 23:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....????????? 5 De la: mary_lyly24 29 Iunie 2008 23:16
Am dubii 31 De la: kudika196009 11 August 2012 01:07
Cred ca am luat-o razna de tot... 60 De la: Cassey 31 Decembrie 2008 13:53
pana cand o viata amara? 22 De la: smigal 18 Martie 2009 16:05
Argumente ''Pro'' sau ''Contra''.... 27 De la: aleera 23 Iulie 2009 03:06