Setari Cookie-uri

Leacuri pentru inimioara

Cred ca vreau sa deschid acest topic ca sa va impartasesc o experienta si poate imi impartasiti si voi; iubesti, esti parasit , ce faci? Trebuie sa rezist, trec eu si peste asta; si daca nu esti asa de curajos? Daca nu reusesti sa treci, daca timpul pentru tine s-a oprit la acel moment si asta dureaza? Ce te poate ajuta? Sfaturi , psihologi, intalniri, bla, bla, bla, le incerci, pentru tine tot momentul acela este, este ca si cum timpul s-a oprit in loc si tu suferi permanent , nu se mai termina suferinta asta. Si pana intr-o zi cand te simti rau fizic, dar rau , rau; o sa ziceti ca vorbesc prostii, dar era bine psihic; nu ma mai gandeam decat ca " Vai ce rau imi este" , nu ma mai interesa nimic , absolut nimic; Steinhardt spune undeva in "Jurnalul Fericirii" cam asa , am citit mai demult, poate sunt mai mult de 10 ani: "In fata marilor suferinte sufletesti, ca si in fata patului cancerosului...., ne simtim neputinciosi"; si ma intreb daca totusi boala nu te salveaza de o suferinta sufleteasca mare, prea mare pentru tine; si stiu ca unei bune prietene i s-a declansat o boala autoimuna dupa o mare deceptie in dragoste; abia cand a inceput s-o preocupe sanatatea ei a mai inceput sa uite .... Si poate daca o sa intrebati pacienti cu boli gave , o sa aflati ca multi spun ca boala a aparut dupa o mare suferinta morala; si mai tin minte ca desi ma simteam rau fizic, inima mea se linistea; tare mult as vrea sa cititi ce am scris si daca va numarati printre cei tari , va rog, nu va jucati cu cei buni, cu cei care iubesc cu adevarat, cu cei sensibili , ei nu pot uita cu usurinta... nu ii condamanti la boala;
alina02
Postat pe 3 Iunie 2009 23:15
daca nu sti cui pe cui se scoare
scorpyoW
Postat pe 3 Iunie 2009 23:30
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 23:30:56 daca nu sti cui pe cui se scoare

Stiu si eu asta, dar oamenii sunt din carne si au suflet , unii mai au principii , morala; e adevarat ca si din astia unii le uita uneori repede , sunt schimbatori, ratacitori , le trece ca vantul si indragostirea si morala si principiile si promisiunile; mai sunt insa ceilalati care nu uita si .... si la care a ruginit surubul si nu mai iese...
alina02
Postat pe 3 Iunie 2009 23:46
De la: alina02, la data 2009-06-03 23:46:16
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 23:30:56 daca nu sti cui pe cui se scoare

Stiu si eu asta, dar oamenii sunt din carne si au suflet , unii mai au principii , morala; e adevarat ca si din astia unii le uita uneori repede , sunt schimbatori, ratacitori , le trece ca vantul si indragostirea si morala si principiile si promisiunile; mai sunt insa ceilalati care nu uita si .... si la care a ruginit surubul si nu mai iese...


si eu ca sa il citez pe cioran: sunt unele experiente si lucruri peste care nu poti trece...." (nici eu nu-mi mai aduc aminte- "pe culmile disperarii"- sunt ani de cand nu l-am mai citit) asta este, inveti sa traiesti cu ele si daca nu poti trece, invata sa traiesti cu ele.

si eu am avut o astfel de experienta peste care nu pot trece nici acum, m-a marcat cum nu am crezut ca ma v-a marca vreodata, sunt o persoana care trece foarte usor peste ele, dar de datra asta nu... am invatat sa traiesc cu asta, dar ideea este k reusesti la randul tau sa-i marchezi pe altii, care poate, nu merita.
cristi_nne
Postat pe 4 Iunie 2009 10:09
cu totii trecem la un moment dat prin astfel de momente ...
pilates de exemplu m-a ajutat foarte mult, m-am apucat de masaj si am inceput sa petrec foarte mult timp cu prietenele mele.mie mi-a facut bine sa imi ocup timpul
bafta!
Buttefflypink
Postat pe 4 Iunie 2009 10:21
Sunt fel si fel de oameni , si uneori exista cineva care iti pune capacul la propriu si aici ma refer la sentimente , unii reusesc sa treaca peste pt ca a fost ceva superficial sau nu , si ceilalti au iubit asa de profund decat insasi marea si traiesc cu aceasta rana sangeranda in inima .
Imi aduc aminte de o povestioara dintre un tanar si un om bonlav , intalnindu-se tanarul il intreaba pe batran de ce are inima sangerand plina de rani , ca a lui e ok nimic nu are , batranul ii raspunde ca a iubit la viata lui si fiecare rana reprezinta o iubire pierduta ,tanarul ramane socat si spunand ca si el a intalnit dragostea , apoi batranul ii sopteste ca nu a intalnit dragostea adevarata si mai bine e sa fi iubit si sa simti cum e decat atunci cand nu reusesti sa simti in adevaratul sens dragostea
Gaseste-ti alte preocupari si vei vedea ca timpul le vindeca pe toate , si cate cazuti vad ca se sinucid din dragostea , fuai raman blocat
blue07scorpion
Postat pe 4 Iunie 2009 10:32
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-04 10:32:37Sunt fel si fel de oameni , si uneori exista cineva care iti pune capacul la propriu si aici ma refer la sentimente , unii reusesc sa treaca peste pt ca a fost ceva superficial sau nu , si ceilalti au iubit asa de profund decat insasi marea si traiesc cu aceasta rana sangeranda in inima .
Imi aduc aminte de o povestioara dintre un tanar si un om bonlav , intalnindu-se tanarul il intreaba pe batran de ce are inima sangerand plina de rani , ca a lui e ok nimic nu are , batranul ii raspunde ca a iubit la viata lui si fiecare rana reprezinta o iubire pierduta ,tanarul ramane socat si spunand ca si el a intalnit dragostea , apoi batranul ii sopteste ca nu a intalnit dragostea adevarata si mai bine e sa fi iubit si sa simti cum e decat atunci cand nu reusesti sa simti in adevaratul sens dragostea
Gaseste-ti alte preocupari si vei vedea ca timpul le vindeca pe toate , si cate cazuti vad ca se sinucid din dragostea , fuai raman blocat


now you made me blueeeeee

Buttefflypink
Postat pe 4 Iunie 2009 10:46
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-04 10:32:37Sunt fel si fel de oameni , si uneori exista cineva care iti pune capacul la propriu si aici ma refer la sentimente , unii reusesc sa treaca peste pt ca a fost ceva superficial sau nu , si ceilalti au iubit asa de profund decat insasi marea si traiesc cu aceasta rana sangeranda in inima .
Imi aduc aminte de o povestioara dintre un tanar si un om bonlav , intalnindu-se tanarul il intreaba pe batran de ce are inima sangerand plina de rani , ca a lui e ok nimic nu are , batranul ii raspunde ca a iubit la viata lui si fiecare rana reprezinta o iubire pierduta ,tanarul ramane socat si spunand ca si el a intalnit dragostea , apoi batranul ii sopteste ca nu a intalnit dragostea adevarata si mai bine e sa fi iubit si sa simti cum e decat atunci cand nu reusesti sa simti in adevaratul sens dragostea
Gaseste-ti alte preocupari si vei vedea ca timpul le vindeca pe toate , si cate cazuti vad ca se sinucid din dragostea , fuai raman blocat


cristi_nne
Postat pe 5 Iunie 2009 08:32
Parerea mea e ca sa iti gasesti alte preocupari dupa o deceptie...Uneori treci mai greu peste dar viata merge inainte si trebuie sa privim in fata cu mult optimism.Unii oameni vin in viata noastra pentru a sta doar o perioada si trebuie sa acceptam acest lucru.E adevarat ca poti sa suferi pana ce te imbolnavesti...dar cred ca are si o explicatie logica deoarece atunci cand suferi nu mai mananci..stai deprimat toata ziua,nu mai ai grija de tine asa ca inainte...iar sistemul imunitar slabeste si e normal sa te imbolnavesti...La un moment dat oricum ai sa treci peste si o sa intalnesti o persoana care iti va fi alaturi.
camelusha83
Postat pe 7 Iunie 2009 11:21
De la: alina02, la data 2009-06-03 23:15:56 Cred ca vreau sa deschid acest topic ca sa va impartasesc o experienta si poate imi impartasiti si voi; iubesti, esti parasit , ce faci? Trebuie sa rezist, trec eu si peste asta; si daca nu esti asa de curajos? Daca nu reusesti sa treci, daca timpul pentru tine s-a oprit la acel moment si asta dureaza? Ce te poate ajuta? Sfaturi , psihologi, intalniri, bla, bla, bla, le incerci, pentru tine tot momentul acela este, este ca si cum timpul s-a oprit in loc si tu suferi permanent , nu se mai termina suferinta asta. Si pana intr-o zi cand te simti rau fizic, dar rau , rau; o sa ziceti ca vorbesc prostii, dar era bine psihic; nu ma mai gandeam decat ca " Vai ce rau imi este" , nu ma mai interesa nimic , absolut nimic; Steinhardt spune undeva in "Jurnalul Fericirii" cam asa , am citit mai demult, poate sunt mai mult de 10 ani: "In fata marilor suferinte sufletesti, ca si in fata patului cancerosului...., ne simtim neputinciosi"; si ma intreb daca totusi boala nu te salveaza de o suferinta sufleteasca mare, prea mare pentru tine; si stiu ca unei bune prietene i s-a declansat o boala autoimuna dupa o mare deceptie in dragoste; abia cand a inceput s-o preocupe sanatatea ei a mai inceput sa uite .... Si poate daca o sa intrebati pacienti cu boli gave , o sa aflati ca multi spun ca boala a aparut dupa o mare suferinta morala; si mai tin minte ca desi ma simteam rau fizic, inima mea se linistea; tare mult as vrea sa cititi ce am scris si daca va numarati printre cei tari , va rog, nu va jucati cu cei buni, cu cei care iubesc cu adevarat, cu cei sensibili , ei nu pot uita cu usurinta... nu ii condamanti la boala;


de multe ori suntem mai puternici decat credem dar daca ne lasam prada gandurilor negative si nu celor optimiste,pozitive atunci da, se ajunge si la sinucideri si la boli...priveste partea plina a paharului si nu uita de persoanele care inca iti sunt alaturi, de exemplu familia....si daca ne'am bucura de micile amanunte ale vietii si oportunitatea de a le vedea zilnic...ar fi si mai bine...si aici pot sa ma refer pana si la un rasarit de soare
inna_1688
Postat pe 7 Iunie 2009 13:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste la prima vedere.... 40 De la: alinutza_2011 23 Iunie 2011 18:28
Suparata 35 De la: clau19 4 August 2010 22:25
De ce ti-e frica nu scapi ! 6 De la: AnnieG 4 Octombrie 2012 22:46
diferenta de inaltime!!!?? 43 De la: ___LL___ 18 Decembrie 2009 23:07
il iubesc ma iubeste ...nu putem fi impreuna 152 De la: capsunik_luv 12 Decembrie 2009 00:00