Setari Cookie-uri

Pacat de moarte si multa durere....

De la: marco918, la data 2009-12-15 01:53:56
De la: pufffer, la data 2009-12-14 17:26:16
De la: marco918, la data 2009-12-14 14:41:30
De la: pufffer, la data 2009-12-12 18:45:45
De la: marco918, la data 2009-12-11 18:46:51... mda ... sint citeva pitzi pe aici care isi inchipuie ca succesul si respectul in viata depinde doar de sini si fund ... si nu numai ca discrimineaza si jignesc orice femei mult mai inteligente decit ele dar lasa impresia ca fleicile lor sint importante si respectabile pentru toti ... ca fizicul e singurul si unicul atu necesar in romania ... si chiar se cred adulate si ascultate ... fals ...


Ouchhh te-am lovit unde doare lasa consoleaza-te cu cei 50 de euro care ii ai in buzunar ofera la retarzii tai se plimbe prin parc tataita cand tu stai pe kudika si practici onania . Da-ti o palma ca vorbesti cu gura plina de rahat despre respect ,succes si inteligenta iti lipsesc cu desavarsire tataita





... puffy ... un onanist cu gura plina de rahat e tot ce iti doresti de la viata ... ... mai ales daca are cei 50 de euro in buzunar ... ... iti multumesc ca esti asa de condescenta fata de ''retarzii'' mei care se plimba prin parc si nu esti la fel de interesata de PROPRII COPII pe care i-ai aruncat la ghena ca sa poti beneficia de ''onanistii plini de rahat'' cu care te delectezi ... ... mahalagismul tau e evident cind e vorba sa iti justifici PRIMITIVISMUL si IGNORANTA ...


La naiba te scoti mereu ! dar ma bucur ca inca mai dai dovada de noblete mai tataita






... fatuca mea ... unde vezi tu noblete !?!?!? ... imi pare rau ca traiesti din clisee si nu vezi chestiile importante din viata ... totul se repeta, in relatiile umane NU MAI EXISTA NIMIC DE INVENTAT ... 10 facultati nu fac 2 bani pe linga o experienta ADEVARATA de viata ... e pacat ca tu consideri BORCANUL in care traiesti ca fiind singura realitate ... FALS ... ca singurele solutii la problemele inerente vietii sint cliseele care ti-au fost repetate indelung in borcan ...
... astept sa iti revii si sa reincepi atacul la persoana pe care il practici intotdeauna cind te depasesc subiectele in care te bagi ca musca in lapte ... nu ma deranjeaza deloc dar poate odata iti vei pune si tu niste intrebari despre cit esti de capabila sa fii de logica si obiectiva in asa fel incit sa iti poti sustine punctul de vedere fara a te comporta ca o patzachina ... si nu ar trebui sa te rusinezi prea tare, in borcanul tau mai sint multe de genul asta ... poate o sa te intrebi vreodata de ce in pofida ''justetii'' de care dati dovada se tot ingroasa kktul in jurul vostru ... poate ...




Uite tataita ,in ultima zi din an te fac fericit iti raspund :sunt convinsa ca experinta ta de viata e ca un butoi plin de rahat si ai mancat de mult posghita de miere ,m-as mira capsunaritul tau sa fie mai util ca o facultate, tataita neah ,eu nu zic acum ca agricultura nu da satisfactie dar tarane de cand ai descoperit kudika nu o mai poti slabi ?Eu imi sustin punctele de vedere toate dar nu unor gunoie ale societatii care fac parte din satra ,care isi pun aceiasi intrebare de sute de anii oare daca eu traiesc in kkt cu siguranta si ceilati o fac .so so tataita iti urez acum un an bun :retarzii tai sa fie oameni normali ,tu sa nu te mai crezi tarzan omul junglei ,iar femeia ta sa slabeasca 10 kilograme si in cele din urma cat mai multe capsuni sa iti poti hranii gurile si in anul 2010
pufffer
Postat pe 31 Decembrie 2009 11:49
ok puffer poate ca iti dau dreptate, dar ca sa pari mai inteligenta ar trebui sa iti revizuiesti putin comportamentul si cuvintele... altfel n-ai sa castigi nici macar intr-o "batalie" verbala
ralukutzza
Postat pe 31 Decembrie 2009 12:12
La multi ani pufarina!
greierash_is_back
Postat pe 31 Decembrie 2009 16:37
Sigur ca da, Dumnezeu te iarta, mai ales daca ii ceri iertare. Nu avorta copilul. Da. Stii, e pacat de moarte.Ne-a zis la catolici ca doar in cazul in care viata mamei este pusa in pericol se poate da copilul afara, cu acordul mamei. In legatura cu sexul neprotejat...Stii ca oricum nu e bine sa faci dragoste decat in cadrul casatoriei religioase. Daca nu te casatoresti, n-are nimic. Zicea Sf. Paul ca nu este bine pt. om sa se atinga de femeie. Daca vrea sa se atinga, sa se casatoreasca. Dar zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi. El era necasatorit. Oricum Isus este Mirele intregii creatii si pt. Dumnezeu fiecare este unic.
Nu stiu daca esti catolica sau ortodoxa. Stiu ca la ortodocsi cica iti da voie sa te recasatoresti, nu te lua dupa ei. Mi-a zis un oreot catolic franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia nu se poate casatori din nou.
Tot preotul acesta imi spunea ca nu e voie sa folosesti prezervative, sa iei anticonceptionale. Am auzit ca nici nu fac bine. Poti sa aplici mijloace naturale, de exemplu, poti sa faci inainte si dupa ciclu. Imi spunea preotul respectiv ca daca el foloseste prezervativul, e problema lui.
Imi spunea preotul respectiv ca daca nu esti casatorit religios, nu e bine nici sa te saruti sau sa te atingi prea mult. Mi-a zis un preot ca orice atingere facuta cu scop necurat. Imi spunea preotul respectiv cam asa. Cand il vezi, poti sa il pupi, asa, pe obraz, poti chiar sa il imbratisezi, dar nu trebuie repetate atingerile...
Nu, sa nu faci avort. Are sa-ti para rau daca faci avort. Nu e bine.
kudika081126
Postat pe 1 Ianuarie 2010 02:27
De la: greierash_is_back, la data 2009-12-31 16:37:35La multi ani pufarina!

l

a multi ani greiere
pufffer
Postat pe 1 Ianuarie 2010 19:15
De la: ralukutzza, la data 2009-12-31 12:12:19ok puffer poate ca iti dau dreptate, dar ca sa pari mai inteligenta ar trebui sa iti revizuiesti putin comportamentul si cuvintele... altfel n-ai sa castigi nici macar intr-o "batalie" verbala


Ralucuta micuta fata nu te baga in cireada ca sunt copite multe:P:P:P
pufffer
Postat pe 1 Ianuarie 2010 19:19
De la: pufffer, la data 2010-01-01 19:19:08
De la: ralukutzza, la data 2009-12-31 12:12:19ok puffer poate ca iti dau dreptate, dar ca sa pari mai inteligenta ar trebui sa iti revizuiesti putin comportamentul si cuvintele... altfel n-ai sa castigi nici macar intr-o "batalie" verbala


Ralucuta micuta fata nu te baga in cireada ca sunt copite multe:P:P:P




... vroia sa spuna ... CORNUTE ... dar a gresit ...
marco918
Postat pe 2 Ianuarie 2010 03:31
De la: pufffer, la data 2010-01-01 19:23:31[
Uite tataita ,in ultima zi din an te fac fericit iti raspund :sunt convinsa ca experinta ta de viata e ca un butoi plin de rahat si ai mancat de mult posghita de miere ,m-as mira capsunaritul tau sa fie mai util ca o facultate, tataita neah ,eu nu zic acum ca agricultura nu da satisfactie dar tarane de cand ai descoperit kudika nu o mai poti slabi ?Eu imi sustin punctele de vedere toate dar nu unor gunoie ale societatii care fac parte din satra ,care isi pun aceiasi intrebare de sute de anii oare daca eu traiesc in kkt cu siguranta si ceilati o fac .so so tataita iti urez acum un an bun :retarzii tai sa fie oameni normali ,tu sa nu te mai crezi tarzan omul junglei ,iar femeia ta sa slabeasca 10 kilograme si in cele din urma cat mai multe capsuni sa iti poti hranii gurile si in anul 2010







... puffy ... de ce iti faci tu probleme pentru mine si ''retarzii'' mei ? ... tu cu SCOBEALA si eu cu ''retarzii'' ... pentru mine sint incintat ... de tine imi pare rau ... dar te-ai gindit ca o sa ai nevoie, cit de curind, de ''retarzi'' ? ... crezi ca timpul sta ? ... poate vor fi doctorii care vor trata o imbecila ca tine, sau poate vor fi politaii care te vor apara de cei care vor sa te violeze in casa, sau poate avocatul care te va ajuta sa scapi de nepotul care vrea sa te dea afara din casa, sau instalatorul care iti va repara teava sparta de apa, sau asistenta care va avea grija de tine in caminul de batrini, sau poate taranul care iti va arunca o rosie sa ai ce minca, vor putea fi ... ORICINE ... important este ca sint ... tu o sa le povestesti despre curvarasie si cum te-ai scobit pina ai innebunit ... cred ca o sa te priveasca cu ... o mare ... SCIRBA ... cel putin ...

[/quote] Stiu tataita ca esti incantat de tine, nu esti de retarzii tai vezi daca nu ai lasat nevasta sa se scobeasca? vezi ce a iesit? dar ma bucur ca recunosti ,sper ca anul asta sa va inmultiti iepureste si sper sa iti iasa geniu asa ca tine sa nu ma fi atat de complexat [/quote]






... ... TE OFTICI ? ... ... ca sa te inmultesti TREBUIE SA AI CU CINE ... inainte de toate ... imi pare rau ca tu esti doar o spita la caruta si toata fericirea care ti se ofera se termina cu o SCOBEALA ... dar poate DOAR ATIT MERITI ...

... nu ii duce dorul nevesti-mii ... nu e romanca, nu vrea sa locuiasca in romania si nu gindeste ca unele RASCRACITE de pe aici ... CERE SI STIE SA DEA ... stie ce vrea si nu ii este frica de viata ... tu gindesti atit de mizerabil pentru ca nu ai vazut niciodata nimic valoros in familia ta, nu ti-au fost date nici un fel de valori, totul s-a invirtit in jurul BANILOR ... ai multe frustrari din perioada aia ... nu erai ''prea'' iubita si de aici si imposibilitatea ta acum de a avea reactii umane, de-a iti iubi proprii copii ... imi e mila de tine ... ai fost cumva si abuzata ? ... serios ... te-ai defectat din familie sau ai avut si alte socuri (ti-a fugit sotul din biserica, te-a obligat sa te scobesti de prima data, ai fost violata, ai inselat si ai fost prinsa, esti pe invers, ... ) ? ... ai probleme mari, zau ...
marco918
Postat pe 2 Ianuarie 2010 03:56
[
... nu ii duce dorul nevesti-mii ... nu e romanca, nu vrea sa locuiasca in romania si nu gindeste ca unele RASCRACITE de pe aici ... CERE SI STIE SA DEA ... stie ce vrea si nu ii este frica de viata ... tu gindesti atit de mizerabil pentru ca nu ai vazut niciodata nimic valoros in familia ta, nu ti-au fost date nici un fel de valori, totul s-a invirtit in jurul BANILOR ... ai multe frustrari din perioada aia ... nu erai ''prea'' iubita si de aici si imposibilitatea ta acum de a avea reactii umane, de-a iti iubi proprii copii ... imi e mila de tine ... ai fost cumva si abuzata ? ... serios ... te-ai defectat din familie sau ai avut si alte socuri (ti-a fugit sotul din biserica, te-a obligat sa te scobesti de prima data, ai fost violata, ai inselat si ai fost prinsa, esti pe invers, ... ) ? ... ai probleme mari, zau ...
[/quote]

Asta a fost tare cata mandrie nu e romanca,e zeita? ,dar sesizez oaresce sensibilitate la tine ,deja te pui in locul meu hmmmm nimic valoras in familia mea ,totul se invarte in jurul banilor ,imposibilitatea mea de a avea reactii umane ,mai tataita iti ti oglinda in fata si nici macar nu observi, dar imi esti drag semeni cu pustii tai ,si cat imi place cand incerci sa faci si tu pe printul ghicitor,trezeste draacu mos zapacit de kudika si de problemele altora ,dar ce m-as face fara tine ?astept sa imi scrii tataita vreau un profil mai amanuntit nu asa vag
pufffer
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:21
De la: pufffer, la data 2010-01-03 17:21:50[
... nu ii duce dorul nevesti-mii ... nu e romanca, nu vrea sa locuiasca in romania si nu gindeste ca unele RASCRACITE de pe aici ... CERE SI STIE SA DEA ... stie ce vrea si nu ii este frica de viata ... tu gindesti atit de mizerabil pentru ca nu ai vazut niciodata nimic valoros in familia ta, nu ti-au fost date nici un fel de valori, totul s-a invirtit in jurul BANILOR ... ai multe frustrari din perioada aia ... nu erai ''prea'' iubita si de aici si imposibilitatea ta acum de a avea reactii umane, de-a iti iubi proprii copii ... imi e mila de tine ... ai fost cumva si abuzata ? ... serios ... te-ai defectat din familie sau ai avut si alte socuri (ti-a fugit sotul din biserica, te-a obligat sa te scobesti de prima data, ai fost violata, ai inselat si ai fost prinsa, esti pe invers, ... ) ? ... ai probleme mari, zau ...


Asta a fost tare cata mandrie nu e romanca,e zeita? ,dar sesizez oaresce sensibilitate la tine ,deja te pui in locul meu hmmmm nimic valoras in familia mea ,totul se invarte in jurul banilor ,imposibilitatea mea de a avea reactii umane ,mai tataita iti ti oglinda in fata si nici macar nu observi, dar imi esti drag semeni cu pustii tai ,si cat imi place cand incerci sa faci si tu pe printul ghicitor,trezeste draacu mos zapacit de kudika si de problemele altora ,dar ce m-as face fara tine ?astept sa imi scrii tataita vreau un profil mai amanuntit nu asa vag [/quote]






... vrei un profil mai ''amanuntit'' ? ... ... asa, pe degeaba ? ... ... oricum cred ca ti-e foarte greu sa ai o viata normala ... o familie ... niste ''retarzi'' ... ... un barbat care sa te sustina (nu cind ai migrene sau te certi prosteste cu cineva), sa te aprecieze, sa te respecte ... ... asa-i ca pare un sf pentru tine ? ... vei avea vreodata, ''retarzii'' tai ? ... sau mai mult de unul pe care sa il chinuii cu propriile tale frustrari ? ...
... apropo ... nevasta este o mindrie ... asa a fost sa fie si nu imi pare rau deloc de alegere ... nu e falsa, e realista, e incapatinata si nu renunta la principii ... de restul nu iti mai spun ...
marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 20:37
De la: marco918, la data 2010-01-03 20:37:45
De la: pufffer, la data 2010-01-03 17:21:50[
... nu
... vrei un profil mai ''amanuntit'' ? ... ... asa, pe degeaba ? ... ... oricum cred ca ti-e foarte greu sa ai o viata normala ... o familie ... niste ''retarzi'' ... ... un barbat care sa te sustina (nu cind ai migrene sau te certi prosteste cu cineva), sa te aprecieze, sa te respecte ... ... asa-i ca pare un sf pentru tine ? ... vei avea vreodata, ''retarzii'' tai ? ... sau mai mult de unul pe care sa il chinuii cu propriile tale frustrari ? ...
... apropo ... nevasta este o mindrie ... asa a fost sa fie si nu imi pare rau deloc de alegere ... nu e falsa, e realista, e incapatinata si nu renunta la principii ... de restul nu iti mai spun ...


Ia mai zi-le tu marco cum te cunoscu zeita asta realista de 90 de kg si tu un print transpirat cu fata precum carbunele o chelie veritabila si cu mustatile in vant culegand capsunile strainilor si cum ati procreat micutii oligofreni si v-ati mutat din satra in satra ,hai ca e interesent dar povesteste cu mandrie de valoarea ta de homosapiens
pufffer
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:51
De la: marco918, la data 2010-01-03 20:37:45
De la: pufffer, la data 2010-01-03 17:21:50[


http://www.youtube.com/watch?v=z6Ax_-sS0bM



asta e ptr tine si satra ta http://www.youtube.com/watch?v=A26I0WjM44I&feature=related
pufffer
Postat pe 4 Ianuarie 2010 11:15
De la: pufffer, la data 2010-01-04 10:51:28
De la: marco918, la data 2010-01-03 20:37:45
De la: pufffer, la data 2010-01-03 17:21:50[
... nu
... vrei un profil mai ''amanuntit'' ? ... ... asa, pe degeaba ? ... ... oricum cred ca ti-e foarte greu sa ai o viata normala ... o familie ... niste ''retarzi'' ... ... un barbat care sa te sustina (nu cind ai migrene sau te certi prosteste cu cineva), sa te aprecieze, sa te respecte ... ... asa-i ca pare un sf pentru tine ? ... vei avea vreodata, ''retarzii'' tai ? ... sau mai mult de unul pe care sa il chinuii cu propriile tale frustrari ? ...
... apropo ... nevasta este o mindrie ... asa a fost sa fie si nu imi pare rau deloc de alegere ... nu e falsa, e realista, e incapatinata si nu renunta la principii ... de restul nu iti mai spun ...


Ia mai zi-le tu marco cum te cunoscu zeita asta realista de 90 de kg si tu un print transpirat cu fata precum carbunele o chelie veritabila si cu mustatile in vant culegand capsunile strainilor si cum ati procreat micutii oligofreni si v-ati mutat din satra in satra ,hai ca e interesent dar povesteste cu mandrie de valoarea ta de homosapiens





... pufy ... ZEITA are 65 la 1.81 ... ... si o droaie de ''oligofreni'' ... poate o sa ajunga si la 90 cu timpul ... asta e viata ... decit sa te preocupe viata altora mai bine vezi ce faci tu ... ... sint sigur ca unul dintre motivele pentru care iubesti avortul este pierderea greutatii ... ... intereseaza pe cineva in afara de tine ? ...

... apropo ... cum de m-ai nimerit cu fizionomia ? ... in plus am un nas mare, negi din care ies fire groase de par ... mustata mi-au taiat-o ca ma incurca cind cheltuiam in rromanica banii cistigati la capsuni ... cu imbecile ca tine rromania nici in 150 de ani nu o sa isi revina ... de fapt o ajutati sa dispara ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 00:09
De la: pufffer, la data 2010-01-04 11:15:39
De la: marco918, la data 2010-01-03 20:37:45
De la: pufffer, la data 2010-01-03 17:21:50[


http://www.youtube.com/watch?v=z6Ax_-sS0bM



asta e ptr tine si satra ta http://www.youtube.com/watch?v=A26I0WjM44I&feature=related








... mersi frumos ... al doilea e chiar haios dar nu ti se pare ca nu esti in pozitia sa discriminezi pe cineva ? ... oricum, in replica, urmareste ceva mai putin interesant ... pentru cultura ta ... presupunind ca nu intelegi prin asta doar sa scrii si sa citesti ... sau sa produci mahalagisme pe banda rulanta ...



http://www.youtube.com/watch?v=z2W_35mgBwk

http://www.youtube.com/watch?v=bCA04-VvWnE&feature=related



... scuze daca ti se par deplasate ... ... cinci octave pot fi prea mult pentru tine ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 00:25


... ar mai fi (printre alte prostii) :


http://www.youtube.com/watch?v=bCA04-VvWnE&feature=related


... iar cind te plictiesti de astfel de kk-uri iti recomand ceva suficient de accesibil :


http://www.youtube.com/watch?v=vSXQZ-Z12Zc&feature=related


...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 00:56
Avortul e pacat de moarte doar dupa parerea imbecila a bisericii, care n-ar trebui sa intereseze pe nimeni! Daca te iei dupa parerea bisericii, atunci ar trebui sa consideri si sexul protejat tot un mare pacat, fiind condajmnat clar de religie. Deci te contrazici rau tare.
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:28
De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 01:28:27Avortul e pacat de moarte doar dupa parerea imbecila a bisericii, care n-ar trebui sa intereseze pe nimeni! Daca te iei dupa parerea bisericii, atunci ar trebui sa consideri si sexul protejat tot un mare pacat, fiind condajmnat clar de religie. Deci te contrazici rau tare.







... amice ... daca observi nu vorbim de biserica ... cap de tab_a ... nu stiu daca un idiot stie ce vorbeste cind cotcodaceste despre avort ... cite ai facut amice ? ... de cite ori ai fost sa vezi ce inseamna un avort pentru ''iubita'' ta ? ... ce stii despre avort ? ...



marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:32
Eu am raspuns la primul mesaj, bai cap sec, nu la idioteniile tale! Mai bine nu te bagai!
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:36
De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 01:36:21Eu am raspuns la primul mesaj, bai cap sec, nu la idioteniile tale! Mai bine nu te bagai!





... ooooo ... te-ai bagat aiurea ... ... cap de tab_a ... hai spune-ne parerea ta referitoare la avort ... o parere ''masculina'' ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:38
Parerea mea?! Avortul e numai decizia femeii in cauza, nu trebuie altii sa se bage in viata ei! E destul de clar?
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:45
De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 01:45:12Parerea mea?! Avortul e numai decizia femeii in cauza, nu trebuie altii sa se bage in viata ei! E destul de clar?




... papushel ... dar TU nu te bagi in viata femeii ? ... nu ii promiti marea cu sarea ? ... nu o presezi TU ca nu ai bani, ca nu stiu parintii, ca sinteti tineri, ca esti insurat si ai uitat sa ii spui ? ... TU nu vrei sa te bagi in viata ei, nu-i asa ? ... doar ea si sfintul duh !!! ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:50


... ce sa spun ... venii ''sfintul'' si decise ca femeia face copii singura ... ea, saraca e singura care decide ... el, sarmanul barbat, e doar un apendice care sufera pe linga ea ... ... stii cite fete fac avorturi pentru ca li se arunca tot ''dreptul'' si ''responsabilitatea'' asupra lor ? ... citi ''barbati'' fug ca potirnichiile dupa ce le folosesc ? ... cite femei sufera din cauza avorturilor IMPUSE de papagali care mai stiu doar sa vorbeasca ? ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:53
Buna sadsoul,

Sfatul meu sincer este sa nu-l avortezi... m-am aflat si eu intr-o situatie oarecum similara cu a ta (nu intru totul) si stiu foarte bine prin ce treci, ce simti, si ce lupta are loc intre constiinta ta, ratiunea (cu argumente pro/contra) si frica de necunoscut.
Eu nu regret cu nimic faptul ca l-am pastrat! Chiar acum doarme... e atat de dulce si scump! Cel mai perfect lucru pe l-as fi putut face vreodata!

am mai scris si aici despre avort:
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/24972/avortul-este-o-crima-groaznica.html

dar am dat copy-paste mai jos ca sa i mai putin de munca pentru ajunge la mesaj (si asa destul de lung):

Consider ca a-ti asuma raspunderea asupra faptelor tale nu inseamna a scapa de consecinte, ci a le asuma, accepta si indrepta.
Nu condamn si nu judec pe nimeni. Am prietene care au avortat. Daca mi-au cerut sfatul le-am spus sincer ca in opinia mea, avortul nu este o solutie. M-am oferit sa le ajut in cresterea coplului, dupa puterile mele. Dar decizia le aprtine lor si nu am incercat sa ma impun. Ma doare enorm pentru fiecare copil pierdut dar le respect decizia. Nu sunt eu in masura sa le judec, pentru ca nu am trait experienta lor. Le inteleg argumentele si le inteleg si ceea ce au simtit cand au trebuit sa ia aceasta decizie. Nu e deloc usor! Le iubesc oricum :), tot prietenele mele raman.

Acum aproape 3 ani m-am aflat si eu intr-o astfel de situatie. Primele 2 luni de sarcina au fost un cosmar... tentatia de a avorta este atat de mare cand te gandesti la viitorul tau si al copilului, la toate argumentele si contraargumentele pe care le-ai auzit sau la care te-ai gandit pana atunci. Prietenii apropiati mi-au expus tot felul de motive pentru a avorta (stiu ca mi-au vrut binele, si le multumesc)...
In final mi-am zis... acolo, in mine se afla o fiinta (fie chiar numai fiinta in perspectiva), o combinatie unica de gene care nu se va mai repeta niciodata. Mi-am spus ca am ajuns in situatia asta in urma faptelor si deciziilor mele si deci trebuie sa-mi asum consecintele nu sa fug de ele (doar opinia mea). Mi-am spus ca ar fi fost incorect sa avortez, din moment ce mereu am sfatuit contrariul (e usor sa vorbesti, dar mai greu sa si faci). Am discutat cu 2 prieteni care au fost in situatia de a fi avortati de mamele lor si care le sunt recunoscatori acestora ca nu au recurs la acest gest. Si m-am gandit, ca indiferent cat voi pierde, trebuie sa muncesc si sa fac tot ce pot pentru a-i oferi copilului meu sansa unei vieti bune si educatie sanatoasa. Eu sunt optimista... si cred ca poti trece peste greutati daca ai vointa si speranta.
Deci, nu am avortat. Situatia mea a fost foarte complicata, nu am sa intru in amanunte. Oricum, am pierdut facultatea, servicul (chiar in luna in care mi-am dat demisia fusesem promovata ca responsabil deprtament si aveam un salariu foarte bun), am pierdut contactul cu familia, mi-am pierdut prietenul pe care l-am iubit enorm, am pierdut legatura cu o parte din prieteni. A trbuit chiar sa colind jumatate din Europa pentru a rezolva anumite probleme, insarcinata fiind : P . Mi-a fost FOARTE greu in primii 2 ani... foarte, foarte greu... dar nu am cedat si acum lucrurile au inceput sa revina pe fagasul normal.
Imi iubesc ENORM copilul si ma bucur atat de mult ca nu am renuntat la el... in acesti 2 ani bucuria lui era ceea ce imi dadea energie pentru a lupta mai departe. Am plans, am suferit dar toate dispareau cand vedeam luminita din ochii lui si zambetul plin de viata.
Am inceput o alta facultate (am obtinut si bursa ;) deci nu mai trebuie sa o platesc) si anul acesta imi iau licenta. Am de gand sa incerc sa o continui si pe cealalta. In plina criza financiara am deja 2 oferte de locuri de munca in Bucuresti (in companii in care am mai lucrat anterior). Acum lucrez ca educatoare la o gradinita si imi iau copilul cu mine la locul de munca (nici nu are 3 ani si stie o multime de poezioare si cantecele, deseneaza uimitor pentru varsta lui etc). Dar din toamna ma intorc in Bucuresti :) . Anul acesta mi-am recuperat familia :P ... acum parintii mei sunt innebuniti dupa nepotelul lor si niciodata in viata mea nu i-am vazut atat de fericiti si zambitori. Tatal puiutului meu se muta in Romania, iar puiutul meu a devenit pentru el motivatia de a lupta in viata. Il iubeste enorm (desi la inceput lucrurile pareau altfel pentru el).
Cu rabdare, lacrimi, speranta, credinta (intre timp l-am descoperit si pe Dumnezeu)si multa munca... copilul meu se poate bucura de viata. Am indurat si umilinta (multi te vor judeca daca esti mama singura, dar nu trebuie sa asculti gura lumii si nu trebuie sa uiti cine esti si ce poti; in plus nu vad nimic rau in a naste un copil ;) ) . Nu mi-e frica de ce spun ceilalti, cuvintele nu ma dor :) , sunt mandra de ce am realizat in viata, implinita si daca ar fi sa dau timpul inapoi as lua aceeasi decizie de a nu avorta.
In acesti doi ani nu am avut sprijnul familiei, iar tatal copilului meu a fost mai degraba un al doilea copil pentru mine, dupa ce a revenit in viata noastra.

Nu scriu pentru ca sa ma laud... ci pentru ca eu CRED ca se poate trai si fara a refuza viata copiilor nostri... si spun acest lucru din experienta. Insa, intr-adevar, nu e usor DELOC! Dar merita TOT efortul.
Daca cineva acolo va citi acest mesaj si se afla intr-o situatie similara, eu sper ca se va gandi de doua ori mai mult inainte de a lua decizia finala.

Pentru viitor, cand copilul meu va fi suficient de mare incat sa-si ia viata in propriile maini, imi doresc ENORM sa pot ajuta macar o mama sa isi pastreze copilul si sa il creasca pana cand va fi capabila sa faca acest lucru singura. Am lucrat inainte si in domeniul social... stiu ce ma asteapta :P

Imi place foarte mult acea poezioara... mi-au dat lacrimile cand am citit-o!

Va doresc un an nou plin de caldura si iubire :) !!

Ella
Ella81
Postat pe 5 Ianuarie 2010 01:58
... cap de tab_a (tero xxx) ... stii cit este de TRAUMATIC un avort pentru o femeie ? ... stii cit suflet se duce odata cu acel ''drept'' de care ''barbatii'' se feresc sa il mai imparta ? ... stii la cite boli este predispusa dupa ce isi asuma singura o astfel de ''responsabilitate'' ? ... cite ramin sterile sau dezvolta in ani cancere ? ... stii cit le doare ca sint OBLIGATE in ciuda tuturor promisiunilor care li se fac ? ... stii ce SCIRBA aduna multe dintre ele dupa o astfel de experientza ? ... dar dupa mai multe ? ... e ''dreptul'' lor ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:01
Nu-ti da tu cu parerea despre mine, ca nu ma cunosti deloc! N-ai tu de unde sa stii ca eu seduc femeile si le pun sa faca avort (de fapt n-as face asta niciodata), asa cum nu zic nici eu ca tu agati barbati la tot pasul. Un lucru e clar: o femeie care avorteaza nu e obligata de nimeni sa faca lucrul asta, e numai decizia ei! Poate foarte usor sa traga la raspundere legal barbatul care a lasat-o insarcinata, daca el ii intoarce spatele, poate n-ai stiut lucrul asta.
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:11
De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 02:11:09Nu-ti da tu cu parerea despre mine, ca nu ma cunosti deloc! N-ai tu de unde sa stii ca eu seduc femeile si le pun sa faca avort (de fapt n-as face asta niciodata), asa cum nu zic nici eu ca tu agati barbati la tot pasul. Un lucru e clar: o femeie care avorteaza nu e obligata de nimeni sa faca lucrul asta, e numai decizia ei! Poate foarte usor sa traga la raspundere legal barbatul care a lasat-o insarcinata, daca el ii intoarce spatele, poate n-ai stiut lucrul asta.





... ooo ...ia-te uita ... in romania 95% dintre femei au facut avorturi sau iau anticonceptionale(dupa ce au facut avort) ... se intelege clar ca exista si un 95% dintre barbati care sint asa cum zici tu ca esti ? ... dar aceiasi proportie declara sus si tare ca ei nu ar face sau sugereze niciodata, daaaaar, lasa femeia sa ia aceasta decizie !!! ... ceea ce ma face sa nu cred o iota din ceea ce spui ... cine pleaca de la ideea ca el nu are nimic de impartit cu un avort e ... FALS ...

.. legal e foarte usor si foarte TEORETIC ... dar realitatea este alta ... amice ... sau nu traiesti in romania ? ...

... apropo ... cjiar daca as agata barbati ... ce legatura are cu subiectul ? ... asa ca sa ne trezim vorbind ? ... sau te pricepi la aruncatul sopirlitzelor ? ... ca un ''barbat'' ce esti ? ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:16
... daca prietena ta ti-ar spune ca este insarcinata dar ii este frica de parinti CE AI FACE ? ... ... iai povesti despre ''dreptul'' ei ... nu-i asa ? ... ... si sansele de a lua niste bani vreodata de la tine ... tu stiind ca faci doar afaceri la negru si oricum dureaza un proces, test de paternitate ... etc ... bineinteles ca tu nu ai face asa ceva, doamne fereste, dar te vei gindi ... a naibii biserica asta !!! ... cum manipuleaza ea oamenii ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:21
Si tu pana la urma ce propui, ca nu pricep?! Parerea sau propunerea ta care e?
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:24
De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 02:24:16Si tu pana la urma ce propui, ca nu pricep?! Parerea sau propunerea ta care e?






... sa recunosti ca habar nu ai despre ce vorbesti !!! ... ...

... si poate ... cind iti va creste si mustatza ... sa ai grija intradevar de cea cu care iti imparti sentimentele nu numai patul ... ca si de plozii vostri ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:28
Daca ai intradevar varsta care-ti apare acolo, te las in pace mamaie, fiindca e clar c-ai ramas cu mintea intr-o alta epoca (de aur??).
tero_xxx
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot infrunta o asemenea tagedie??? 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:24
Urgenta avort! 46 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
offf 8 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:36
CRESTERE IN INALTIME. TRATAMENT? ESTI MIC DE INALTIME? 13 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:14
Test PAPANICOLAU 14 De la: kudika374877 8 Martie 2011 20:08