Setari Cookie-uri

vaccin pentru gripa porcina

ce sa facem sa ne vaccinam copii?exista vreun pericol?s-au intamplat atatea ca nici nu stim ce sa mai facem
horry
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:37
n-am copii eu una insa nu ma vaccinez
yumy
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:39
Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:44
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 12:44:11Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.
in general toate vaccinurile antigripale contin substante care pot afecta organismul insa multe au fost testate si create in asa fel incat substantele toxice sa pot fie eliminate de organism, insa cu toate testele organismul uman este foarte divers si complex de aceea nu este recomandat vaccinul el e singura solutie antigripa porcina acum dar poate avea efecte in timp, pana la urma contine chimicale
yumy
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:48
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 12:44:11Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.


da la asta ma gandeam si eu totusi vaccinul a iesit acu putin timp ce stim despre el?ce reactii?nimic faza e ca nici ei nu stiu nu au evoluat cercetarile iar noi tre sa ne gandim bine inainte de a lua o decizie
horry
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:49
De la: horry, la data 2010-01-19 12:49:51
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 12:44:11Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.


da la asta ma gandeam si eu totusi vaccinul a iesit acu putin timp ce stim despre el?ce reactii?nimic faza e ca nici ei nu stiu nu au evoluat cercetarile iar noi tre sa ne gandim bine inainte de a lua o decizie

vaccinul nu afecteaza organismul acum, dar orice om care are cateva cunostiinte despre chimie isi poate da seama ca oricat de mica ar fii cantitatea de mercur, aceasta va afecta organismul uman in timp
yumy
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:51
De la: yumalai, la data 2010-01-19 12:48:15
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 12:44:11Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.
in general toate vaccinurile antigripale contin substante care pot afecta organismul insa multe au fost testate si create in asa fel incat substantele toxice sa pot fie eliminate de organism, insa cu toate testele organismul uman este foarte divers si complex de aceea nu este recomandat vaccinul el e singura solutie antigripa porcina acum dar poate avea efecte in timp, pana la urma contine chimicale



plus ca acu kteva luni cand gripa la noi avea cateva cazuri pe net era mass un link despre vaccinul antigripei ca este periculos si mortal
horry
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:52
nu e periculos si nici mortal, insa poate avea in timp efecte adverse, acum fiecare e liber sa aleaga daca vrea sa sufere acum sau mai tz
yumy
Postat pe 19 Ianuarie 2010 12:54
De la: yumalai, la data 2010-01-19 12:54:41nu e periculos si nici mortal, insa poate avea in timp efecte adverse, acum fiecare e liber sa aleaga daca vrea sa sufere acum sau mai tz





... ... te-ai prostit de tot !!! ... acum s-au mai tirziu !!! ... sigur ? ...
marco918
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:00
Eu una nici macar nu cred faza asta cu gripa porcina...da si la tv ca a murit nu stiu cine,dar de fapt mai suferea si de nu stiu ce boala...si de la gripa porcina a avansat boala care deja o avea si uite asa a murit!Acum cateva zile citeam pe net ca abia in 2011 scapam de gripa porcina!De un dracu` stiu astia cand scapam de virusul asta??? Pacat ca noi suntem blegovani si credem orice!
ankris
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:15
De la: yumalai, la data 2010-01-19 12:48:15
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 12:44:11Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema... mai ales ca baietelul meu nu are inca 3 ani... ma gandesc sa sun o cunstinta de familie care e medic la Bals, la sectia de vaccinari..
Totusi, ma gandesc ca efectele adverse la orice medicatie trebuie urmarite in timp, nu doar in cateva luni... aici e sursa mea de nesiguranta.
in general toate vaccinurile antigripale contin substante care pot afecta organismul insa multe au fost testate si create in asa fel incat substantele toxice sa pot fie eliminate de organism, insa cu toate testele organismul uman este foarte divers si complex de aceea nu este recomandat vaccinul el e singura solutie antigripa porcina acum dar poate avea efecte in timp, pana la urma contine chimicale


Asa este :)!
Absolut orice medicatie (pentru prevenire/tratament) are efecte adverse si nu neaparat pentru orice persoana.
Problema este gravitatea lor... unele efecte sunt acceptabile cand pui in contrabalans riscurile unei anumite boli. Iar altele sunt inadmisibile. Si multe necunoscute inca :( ...
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:28
De la: Ankris, la data 2010-01-19 13:15:17Eu una nici macar nu cred faza asta cu gripa porcina...da si la tv ca a murit nu stiu cine,dar de fapt mai suferea si de nu stiu ce boala...si de la gripa porcina a avansat boala care deja o avea si uite asa a murit!Acum cateva zile citeam pe net ca abia in 2011 scapam de gripa porcina!De un dracu` stiu astia cand scapam de virusul asta??? Pacat ca noi suntem blegovani si credem orice!


Asa gandeam si eu, ca poate e doar "reclama" de ea. In fond, din ce am citit, mai multe persoane mor de gripa sezoniera decat de ah1n1. In plus, de ce nu as crede ca sunt interese economice la mijloc. Contextul economic in care ne aflam (criza mondiala) imi da tot dreptul sa gandesc ca exista o strategie de a face bani in spatele acestei gripe/vaccin (in trecut SUA a iesit din criza dezvoltandu-si industria de armament in primul rand, datorita razboiului din Europa; de ce acum nu s-ar incerca o tactica asemanatoare, dar mai "diplomatica"?).
Cand se recomanda sa evitam calatoriile, eu strabateam tara in lung si-n lat si plecam la nunta prietenei mele in Grecia. Vedeam lume stresata, purtand masti prin aeroport si mi se parea nitelus amuzant si exagerat...
... pana cand, imediat dupa sarbatori, fratele unei prietene s-a internat in spital cu plamanii distrusi pt ca... avea acest tip de gripa. Se afla in spital si medicii incearca sa-i salveze viata. Nu avea nici o alta afectiune inainte, era un adolescent perfect sanatos...
Acum ma gandesc: ce noroc am avut!
Atunci cand ai tangenta cu un astfel de caz, chiar si intr-o mica masura, incepi sa te gandesti mai serios...
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:39
... un vaccin produs asa cum trebuie nu este periculos si e chiar una dintre ideiile bune ale omenirii ... din considerente pur economice producatorii adauga ADJUVANTI CHIMICI pentru a spori cantitatea de vaccin fara a mai cheltui prea mult si astepta perioadele necesare prelucrarii naturale ... pericolul vine de la acesti adjuvanti care reprezinta chimicale cu rolul de a ''stimula'' anormal de mult reactia de aparare a organismului (si asta e doar un aspect dar mai sint si altele) ... problema apare cind organismul se adapteaza la aceste chimicale si nu mai recunoaste si reactioneaza la infectii daca nu sint ''stimulate'' in prealabil de acesti adjuvanti ... in cazul de fata s-ar putea spune ca vaciinul te scapa odata dar dupa aceea ... d-zeu cu mila ...
marco918
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:49
Mda....a fost gripa aviara,acum gripa porcina....oare in 2011 ce fel de gripa mai apare?Au devenit o moda gripele astea!
ankris
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:52
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 13:39:29
De la: Ankris, la data 2010-01-19 13:15:17Eu una nici macar nu cred faza asta cu gripa porcina...da si la tv ca a murit nu stiu cine,dar de fapt mai suferea si de nu stiu ce boala...si de la gripa porcina a avansat boala care deja o avea si uite asa a murit!Acum cateva zile citeam pe net ca abia in 2011 scapam de gripa porcina!De un dracu` stiu astia cand scapam de virusul asta??? Pacat ca noi suntem blegovani si credem orice!


Asa gandeam si eu, ca poate e doar "reclama" de ea. In fond, din ce am citit, mai multe persoane mor de gripa sezoniera decat de ah1n1. In plus, de ce nu as crede ca sunt interese economice la mijloc. Contextul economic in care ne aflam (criza mondiala) imi da tot dreptul sa gandesc ca exista o strategie de a face bani in spatele acestei gripe/vaccin (in trecut SUA a iesit din criza dezvoltandu-si industria de armament in primul rand, datorita razboiului din Europa; de ce acum nu s-ar incerca o tactica asemanatoare, dar mai "diplomatica"?).
Cand se recomanda sa evitam calatoriile, eu strabateam tara in lung si-n lat si plecam la nunta prietenei mele in Grecia. Vedeam lume stresata, purtand masti prin aeroport si mi se parea nitelus amuzant si exagerat...
... pana cand, imediat dupa sarbatori, fratele unei prietene s-a internat in spital cu plamanii distrusi pt ca... avea acest tip de gripa. Se afla in spital si medicii incearca sa-i salveze viata. Nu avea nici o alta afectiune inainte, era un adolescent perfect sanatos...
Acum ma gandesc: ce noroc am avut!
Atunci cand ai tangenta cu un astfel de caz, chiar si intr-o mica masura, incepi sa te gandesti mai serios...



Ai dreptate si tu,nu zic nu....dar parca prea infloresc si astia pe la tv....si tocmai de aia nu sunt atat de convinsa ca ar exista aceasta gripa!
ankris
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:57
De la: Ankris, la data 2010-01-19 13:52:01Mda....a fost gripa aviara,acum gripa porcina....oare in 2011 ce fel de gripa mai apare?Au devenit o moda gripele astea!


aviaro-porcina ... cu mastile medicinale de rigoare, dar turcoaz sa fie in trend :P!
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:57
... gripele, si nu numai, au fost la moda tot timpul ... la nivel global se mizeaza pe ruperea de realitate a oamenilor ...
marco918
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:58
ankris
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:04
Am vazut prea multe filme cu nu stiu ce vaccin minune si pana la urma nenorocea lumea....asa ca...."io nu vaccin"...
ankris
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:06
De la: Ankris, la data 2010-01-19 13:57:13
De la: Ella078178, la data 2010-01-19 13:39:29
De la: Ankris, la data 2010-01-19 13:15:17Eu una nici macar nu cred faza asta cu gripa porcina...da si la tv ca a murit nu stiu cine,dar de fapt mai suferea si de nu stiu ce boala...si de la gripa porcina a avansat boala care deja o avea si uite asa a murit!Acum cateva zile citeam pe net ca abia in 2011 scapam de gripa porcina!De un dracu` stiu astia cand scapam de virusul asta??? Pacat ca noi suntem blegovani si credem orice!


Asa gandeam si eu, ca poate e doar "reclama" de ea. In fond, din ce am citit, mai multe persoane mor de gripa sezoniera decat de ah1n1. In plus, de ce nu as crede ca sunt interese economice la mijloc. Contextul economic in care ne aflam (criza mondiala) imi da tot dreptul sa gandesc ca exista o strategie de a face bani in spatele acestei gripe/vaccin (in trecut SUA a iesit din criza dezvoltandu-si industria de armament in primul rand, datorita razboiului din Europa; de ce acum nu s-ar incerca o tactica asemanatoare, dar mai "diplomatica"?).
Cand se recomanda sa evitam calatoriile, eu strabateam tara in lung si-n lat si plecam la nunta prietenei mele in Grecia. Vedeam lume stresata, purtand masti prin aeroport si mi se parea nitelus amuzant si exagerat...
... pana cand, imediat dupa sarbatori, fratele unei prietene s-a internat in spital cu plamanii distrusi pt ca... avea acest tip de gripa. Se afla in spital si medicii incearca sa-i salveze viata. Nu avea nici o alta afectiune inainte, era un adolescent perfect sanatos...
Acum ma gandesc: ce noroc am avut!
Atunci cand ai tangenta cu un astfel de caz, chiar si intr-o mica masura, incepi sa te gandesti mai serios...



Ai dreptate si tu,nu zic nu....dar parca prea infloresc si astia pe la tv....si tocmai de aia nu sunt atat de convinsa ca ar exista aceasta gripa!


... infloresc ca sa ne dea noua mult de gandit. Isi fac griji ca nu cumva sa ne intre creierele in amortire
Media nu cauta decat profit in primul rand si nicidecum informarea populatiei
Ella81
Postat pe 19 Ianuarie 2010 14:06
eu am facut vaccinul...asa ca daca o sa se-ntample ceva o sa va anunt sunt constienta de ce am facut,probabil suntem cobai pt ca nu se stiu efectele pe termen lung..dar vom afla..
inc
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:54
si eu am fakut vaccinul.....am fakut de la 6 saptamani ....la scoala ...la liceu...s.a.m.d.....dak traiesc si acum inseamna ca sant ....virusata rau
e un vaccin ca toate celelalte numai ca pana acum nu se obosea nimeni sa ne spuna dak vom muri sau nu ......parerea mea e ca se face prea mult caz pentru un simplu vaccin.......
jessika_lsd
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:49
buna!
locuiesc in austria de cativa ani. as vrea sa va spun ca aici nu se mai vorbeste despre gripa porcina de prin octombrie. Comparativ cu ce se aude la noi, aici nr de decese este de ordinul unitatilor! S-a spus de curand in presa ca o gripa sezoniera ar fi ucis poate de 10 ori mai multi oameni, ca virusul gripei porcine nu este atat de periculos precum am fost facuti sa credem. O declaratie a presedintelui comisiei de sanatate a UE ne convinge de acest lucru, spunand ca vaccinul a fost creat din considerente materiale, Germania a platit cateva miliarde de EURO pt vaccin. In plus, nu a fost testat suficient, iar faptul ca ar fi fost creat pe baza de celule canceroase, m-a facut sa nu mai oscilez deloc in privinta "intepaturii". Nu m-am vaccinat, nici nu o voi face. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca la noi e mult mai in voga tema aceasta decat aici. In viena e apusa de mult.
Oricum, ceea ce eu v-am spus acum nu trebuie sa va schimbe in niciun fel atitudinea fata de gripa porcina, procedati cum credeti ca este mai bine pt voi. Am vrut doar sa va arat cum se vede treaba in vest.
Lumea nu este atat de alertata, nimeni nu se teme. Va urez sa aceti cea mai inspirata alegere.
Numai bine!

kudika028756
Postat pe 1 Februarie 2010 18:29
gripa porcina cu AH1N1, care e diferenta? sau e acelasi?? se spunea ca nu e bine sa facem vaccinu ca ne omoara , ca vor sa reduca din populatie, te dezechilibreaza mental, fizic si psihic , prostii
[img]http://dl7.glitter-graphics.net/pub/825/825607b23k8lpcs7.gif[/img][/url]
clau19
Postat pe 1 Februarie 2010 18:38
nnnnnuuuuuuuuuuuuuuuuu vaccinului
kudika109268
Postat pe 2 Februarie 2010 00:58
NU VA VACCINATI, O FEMEIE S-A VACCINAT SI IN ZIUA URMATOARE I S-A FORMAT CHEAG PE CREIER SI A INTRAT IN COMA ACASA...A MURIT LA SPITAL...NU VA VACCINATI PT CA VACCINUL CONTINE MERCUR PE LANGA ALTE SUBSTANTE CARE DECLANSEAZA ALTE BOLI IN SCURT TIMP SAU IN DECURS DE UN AN.


REPET: NU VA VACCINATI !!!!
barbie_is_a_bitch
Postat pe 2 Februarie 2010 07:42
buna ziua!eu lucrez la univ.medicina si farmacie,deci intre zecile de profesori dr ,dr care nu sunt de acord cu acest vaccin.
leti_99999
Postat pe 3 Februarie 2010 10:53
nici la pisica mea nu ias face vaccinul ala
clau19
Postat pe 4 Februarie 2010 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceaiuri pentru zona intima 8 De la: kudika109268 18 Februarie 2010 22:34
PROBLEMA MEDICALA 11 De la: kudika_3323 30 Noiembrie 2012 02:00
Contraceptivele potrivite 189 De la: Mirela_t 1 Aprilie 2011 03:27
marvelon 21 3 De la: ad_83 30 Decembrie 2010 14:17
Am o problema... 4 De la: kudika_24467 30 Decembrie 2012 22:58