Setari Cookie-uri

Dragoste cu iubitul in zilele de Craciun

eu una nu cred in faze de genu..k deh,din greseli se nvatza...dar cel mai bine,cred eu,e k tre sa urmezi ceea ce simti TU si nu babele..
steauabenicia
Postat pe 10 Februarie 2009 15:04
De la: steauabenicia, la data 2009-02-10 15:04:06eu una nu cred in faze de genu..k deh,din greseli se nvatza...dar cel mai bine,cred eu,e k tre sa urmezi ceea ce simti TU si nu babele..


Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi si tu intr-o zi baba!
Cam toti gandim in felul asta cand suntem tineri, ca avem destul timp sa ne intoarcem la credinta, ca la batranete o sa ne rugam! O mare greseala caci nu stim nici unul cat traim si daca mai avem timp sa ne pocaim!
Din fericire sunt multi tineri care vin duminica la biserica si traiesc in legea Domnului! Sunt un bun exemplu pentru cei ca tine si ca altii care scriu aici!
dianana
Postat pe 11 Februarie 2009 18:39
De la: dianana, la data 2009-02-11 18:39:55
De la: steauabenicia, la data 2009-02-10 15:04:06eu una nu cred in faze de genu..k deh,din greseli se nvatza...dar cel mai bine,cred eu,e k tre sa urmezi ceea ce simti TU si nu babele..


Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi si tu intr-o zi baba!
Cam toti gandim in felul asta cand suntem tineri, ca avem destul timp sa ne intoarcem la credinta, ca la batranete o sa ne rugam! O mare greseala caci nu stim nici unul cat traim si daca mai avem timp sa ne pocaim!
Din fericire sunt multi tineri care vin duminica la biserica si traiesc in legea Domnului! Sunt un bun exemplu pentru cei ca tine si ca altii care scriu aici!


Mare dreptate ai, Diana. Nimeni nu stie momentul in care va muri, se poate intampla oricand, chiar daca ai 20 de ani sau, chiar daca ai 70. De aceea e important sa fim pregatiti in orice moment.
ralucaelen
Postat pe 10 Martie 2009 13:58
Eu una sunt credincioasa, insa absolut deloc religioasa. Nu cred ca e ceva rau in a face dragoste oricand, singurul lucru care ar putea fi gresit ar fi excesul. Pana la urma a face dragoste exact asta inseamna - nu un act ce are ca unic scop placerea fizica, ci una dintre manifetarile iubirii, la fel ca si o imbratisare sau un sarut, sau o strangere de mana. Toate sunt manifestari fizice ale dragostei
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 14:32
De la: michelle, la data 2009-03-10 14:32:25Eu una sunt credincioasa, insa absolut deloc religioasa. Nu cred ca e ceva rau in a face dragoste oricand, singurul lucru care ar putea fi gresit ar fi excesul. Pana la urma a face dragoste exact asta inseamna - nu un act ce are ca unic scop placerea fizica, ci una dintre manifetarile iubirii, la fel ca si o imbratisare sau un sarut, sau o strangere de mana. Toate sunt manifestari fizice ale dragostei


michelle ne-ai bagat in ceata!Pai cum adica "credincioasa-absolut deloc religioasa"?alta:excesul in dragoste-unde-i limita excesului?ultima si nu cea de pe urma ,ca sigur vei mai posta:dragostea nu are ca scop placerea fizica!!! adica ce scop are?vrei sa zici ca ori ne strangem mana mana ori facem dragoste este acelasi lucru?ia explica mai pe larg ca mie i-mi merge mintea mai greu :))
COMUNISTU
Postat pe 10 Martie 2009 14:45
Nu prea inteleg motivul atitudinii rautacioase, eu nu am atacat pe nimeni.

Sunt credincioasa dar nu religioasa. Da. Ce e neclar? Cred in Dumnezeu, nu cred in dogme si la modul general in religia organizata. Daca nu intelegi, atunci ia-o ca atare sau pur si simplu ignora.

Excesul in a face dragoste: de 5, 6 ori pe zi, eu zic ca e un exces, dar e doar punctul meu de vedere. Pentru altii excesul e daca o fac in fiecare zi. Ideea e ca in absolut orice domeniu, ce e prea mult strica.

Si in nici un caz nu am spus ca e tot aia o strangere de mana cu sexul, doar am facut o paralela. Toate sunt manifestari fizice a unor sentimente
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 14:56
mai bine ne lasai in ceata!du-te si te culca :))))daca nu esti adepta religie organizate la ce te rogi la colti de mistret?
Acu m-am lamurit ce-i excesul in sex!Deci de 3-4 ori pe zi e normal,intre reprize,mai speli o haina,mai hranesti copilul,mai mergi pana la serviciu se vezi ce-i p-acolo,mai caumperi un cartof si...acasa repede ca vine repriza 2...si bis!
Booon!pe zi ne-ai lamurit cat e normal,da pe noapte...pe noapte cat e normal ca eu ziua nu prea sunt p`acasa?
Astept raspuns cu drag,hai ca mai poti =))
COMUNISTU
Postat pe 10 Martie 2009 15:07
In primul rand, se scrie "du-te".

In al doilea rand, du-te tu si te culca sau fa ce vrei, pana cand inveti respectul intr-o discutie, sau macar sa raspunzi pe acelasi ton. Nu sunt dispusa sa port disuctii serioase cu mistocari de doi lei
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 15:11
"du-te" asa?vezi,am stiut eu ca poti mai mult =)))
te mai asteptam ,ca ne distrezi bine!
COMUNISTU
Postat pe 10 Martie 2009 15:18
Respectarea tuturor celor sfinte(inclusiv posturile din an )este importanta pt orice bun crestin,care traieste cu Dumnezeu in inima sa, facand pe plac Lui si, nu aproapelui...oricat de mare e dragostea pt aproapele,dragostea de Dumnezeu,este net superioara,deoarece suntem fiii(fiicele) Lui,iar bunul Dumnezeu nu ne va trada niciodata,spre deosebire de aproapele nostru..."Cine are minte,ia aminte!"...
domnita2007
Postat pe 13 Martie 2009 20:14
Mai bine l-ati cauta pe Dumnezeu in voi si nu in biblie, o carte mincinoasa si scrisa de om, sau in biserici construite tot de om! Eu daca vreau sa-L vad pe El, privesc in oglinda, daca vreau sa vorbesc cu El, o fac oriunde sunt! El este oriunde vreau eu sa fie si ajunge la mine oricand si oricum! Nimic nu este mai simplu decat ca El sa-ti raspunda! Pacat ca oamenii isi complica singuri legatura cu El! Majoritate celor care intra pe aceste forumuri o fac pt a judeca si condamna cu rautate, ca si in viata reala de altfel! Si surpriza, ei vor fi cei care vor da socoteala pt aceasta rautate!
darksukkubus69
Postat pe 14 Martie 2009 20:22
Draga mea, vezi ca "altcineva" este mereu langa tine, asa, la comanda ta!
Daca nu vei citi sfintele carti si nu vei merge la slujbele religioase la biserica, vei trai asa mereu, adica intr-o mare EROARE!
Incearca sa vorbesti cu un preot si te poate indruma! Suntem in Postul cel Mare al Pastelui, cand toti crestinii incearca sa se apropie mai mult de Dumnezeu! Dar crede-ma, Dumnezeu nu iti va aparea niciodata in oglinda, sau unde ti se nazare tie! Pe Dumnezeu ai sa-l intalnesti sigur in casa Lui, adica la Biserica! Dumnnezeu ne ajuta daca si noi respectam legile Lui!
Trebuie sa le invatam si sa le urmam, si asta cu mare graba, caci s-ar putea sa nu mai avem timp!
Bunul Dumnezeu, sa ne lumineze pe toti!
dianana
Postat pe 15 Martie 2009 17:30
Sa vorbesc cu un preot???? Eu?! Imi pare rau, cred ca tu traiesti intr-o mare eroare! Eu nu am avut si nu am nevoie de intermedierea unui preot pt a ajunge la Dumnezeu! Pot ajunge oricand la el, chiar crezi ca nu ma primeste? Te inseli amarnic! Nu ai decat sa te duci tu la slujbe religioase si sa asculti minciunile unor alti oameni, eu nu am facut-o si nu o voi face niciodata! Tu nu vorbesti niciodata cu El? Tu personal, fara sa stie nimeni, fara sa auda nimeni, asa pentru tine? Crezi cumva ca nu-ti va raspunde, de ai nevoie sa vorbesti cu preoti?!
darksukkubus69
Postat pe 15 Martie 2009 17:47
Si ai inteles gresit: nu am spus ca El este "la comanda mea"! Am vrut sa spun numai ca este intotdeauna cand am nevoie de El, tocmai ca m-a ferit intotdeauna de acel "altcineva" de care zici tu!
darksukkubus69
Postat pe 15 Martie 2009 17:50
Iarta-ma daca te-am inteles gresit, nu am vrut sa te supar!
Iti doresc ca totdeauna sa simti prezenta lui Dumnezeu si sa-ti calauzeasca pasii in viata!
dianana
Postat pe 15 Martie 2009 19:59
Nu m-am suparat deloc, am vrut sa spun ca cineva poate sa-l aiba alaturi pe Dumnezeu oriunde ar avea nevoie de el, atata tot!
darksukkubus69
Postat pe 15 Martie 2009 21:26
De la: che, la data 2009-03-10 15:18:18 "du-te" asa?vezi,am stiut eu ca poti mai mult =)))
te mai asteptam ,ca ne distrezi bine!
healthy000496
Postat pe 15 Martie 2009 21:35
Fiecare are dreptul sa priveasca religia si credinta asa cum cred de cuviinta si sa le aplice ca atare in viata lor. Pe Dumnezeu nu-L gasesti strict in biserica, ci Il gasesti in toti si in toate. Nu pentru toata lumea Dumnezeu inseamna ritualuri ....
michelle_healthy
Postat pe 15 Martie 2009 21:43
sunt perfect de acord cu michelle n-ai nevoie de "intermediari" in relatia cu God. biserica a manipulat, manipuleaza si va manipula mereu populatia! tocmai pt ca NE IUBESTE, Dumnezeu ne-a dat LIBERUL ARBITRU! deci nu sta la panda, asteptand sa pacatuim (de Paste, Craciun etc, etc, etc). El nu ne pedepseste niciodata, tot ceea ce se intampla dupa asa-zisul "pacat" sunt doar consecinte ale deciziilor noastre!
ramona_eliza
Postat pe 24 Martie 2009 11:05
De la: ciquita, la data 2009-03-24 11:05:55sunt perfect de acord cu michelle n-ai nevoie de "intermediari" in relatia cu God. biserica a manipulat, manipuleaza si va manipula mereu populatia! tocmai pt ca NE IUBESTE, Dumnezeu ne-a dat LIBERUL ARBITRU! deci nu sta la panda, asteptand sa pacatuim (de Paste, Craciun etc, etc, etc). El nu ne pedepseste niciodata, tot ceea ce se intampla dupa asa-zisul "pacat" sunt doar consecinte ale deciziilor noastre!



reiterez: "... consecinte ale actiunulor noastre"
ramona_eliza
Postat pe 24 Martie 2009 11:08
se pare ca se ajunge la pasti intr-un topic de craciun
daca unele persoane de-aici il gasesc pe Dumnezeu oriunde, chiar si in "oglinda", recunoscand Creatia (ca doar n-au scris ca-i vad pe parintii lor in oglinda), nu inteleg cum pot sa gandeasca altfel cand vine vorba despre biblie. -scrisa de oameni dar inspirati de d-zeu. sau bisericile - sublime creatii artistice ale unor vizionari deci creatori ei insisi inspirati de divinitte. Creatia, orice forma a ei vine de la Dumnezeu. cred ca serviciul divin in ortodoxism poate fi obositor pentru ca este lung si putina lume reuseste sa foloseasca timpul acela pentru comuniune si rupere de practic si pamantean, dar ar fi suficient sa auzi tema si predica de la sfarsit ca sa-ti dai seama ca aveai nevoie si te regasesti macar intr-un singur fragment sau idee expusa. e o experienta echilibranta si eliberatoare.
eleain
Postat pe 24 Martie 2009 22:03
sincer,dragostea nu se face in functie de prezenta preotului in biserica sau a calendarului crestin.iar craciunul e o bucurie,o sarbatoare...si in plus ce e mai frumos pe lumea asta decat iubirea..manifestata in toate aspectele ei...o zi in care eu sincer as avea retineri ar fi Vinerea Mare..e destul de dureroasa ziua aia..eu asa o simt
healthy006555
Postat pe 2 Octombrie 2009 20:15
tarot_healthy
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:55
Biserica ne indeamna intr-adevar la dragoste, dar e vorba de dragoste duhovniceasca ("Sa va iubiti unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi!" - nu stiu ce verset e... poti intreba un preot daca are vreo importanta). Dragostea trupeasca este indicata si permisa numai sotilor (deci, nu cu iubitul) si numai cu scopul de a avea copii (deci, ies din discutie prezervativele si alte metode de impiedicare a conceptiei).
Acum,este adevarat... cu totii ne mai gandim ca parca n-am avea cu ce creste atatia copii daca am ramane insarcinate la fiecare 9 luni. O solutie ar fi sa te mai rogi din cand in cand la Dumnezeu sa-ti dea atatia copii cati poti tu creste si educa in conditii decente. Dar biserica mai vine cu inca o solutie: postul. Adica, si sotilor le este indicat sa se abtina de la sex in cele 4 posturi de peste an (al Craciunului, al Pastelui, al Sfintei Marii si al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel), plus in fiecare miercuri si vineri cu exceptia celor in care scrie "Harti" in calendar, plus in praznicele si sarbatorile de peste an, alea cu cruce rosie (inclusiv Craciunul si toate duminicile). Si, bineinteles, nu e voie in timpul sarcinii si inca 40 de zile dupa ce femeia a nascut...plus zilele din cursul lunii in care femeia este la menstruatie. Va dati seama ca sansele sa aveti prea multi copii raman putine pentru cei care intr-adevar vor si pot sa asculte de biserica. Ca nu reusim cu totii, e cu totul alta poveste. Si acesta nu e singurul motiv pentru care Dumnezeu a lasat postul... dar deja intram in alta problematica daca mai continui.

Acestea fiind spuse, doamnelor, sper sa ia fiecare decizia care i se potriveste cel mai bine si sa-si aleaga sotul care i se potriveste.


lauradinu23
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:26
kudika098645
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:50
De la: Lauras, la data 2010-01-27 20:26:02Biserica ne indeamna intr-adevar la dragoste, dar e vorba de dragoste duhovniceasca ("Sa va iubiti unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi!" - nu stiu ce verset e... poti intreba un preot daca are vreo importanta). Dragostea trupeasca este indicata si permisa numai sotilor (deci, nu cu iubitul) si numai cu scopul de a avea copii (deci, ies din discutie prezervativele si alte metode de impiedicare a conceptiei).
Acum,este adevarat... cu totii ne mai gandim ca parca n-am avea cu ce creste atatia copii daca am ramane insarcinate la fiecare 9 luni. O solutie ar fi sa te mai rogi din cand in cand la Dumnezeu sa-ti dea atatia copii cati poti tu creste si educa in conditii decente. Dar biserica mai vine cu inca o solutie: postul. Adica, si sotilor le este indicat sa se abtina de la sex in cele 4 posturi de peste an (al Craciunului, al Pastelui, al Sfintei Marii si al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel), plus in fiecare miercuri si vineri cu exceptia celor in care scrie "Harti" in calendar, plus in praznicele si sarbatorile de peste an, alea cu cruce rosie (inclusiv Craciunul si toate duminicile). Si, bineinteles, nu e voie in timpul sarcinii si inca 40 de zile dupa ce femeia a nascut...plus zilele din cursul lunii in care femeia este la menstruatie. Va dati seama ca sansele sa aveti prea multi copii raman putine pentru cei care intr-adevar vor si pot sa asculte de biserica. Ca nu reusim cu totii, e cu totul alta poveste. Si acesta nu e singurul motiv pentru care Dumnezeu a lasat postul... dar deja intram in alta problematica daca mai continui.

Acestea fiind spuse, doamnelor, sper sa ia fiecare decizia care i se potriveste cel mai bine si sa-si aleaga sotul care i se potriveste.



pai in cazul asta, care este intalnit in viata de zi cu zi, eu vin cu o intrebare: La ce-ti mai trebuie sot?! Nu-i mai bine sa mearga femeia aia, la o manastire sa se calugreasca, daca tot are mai mult drag de cele duhovnicesti decat de cele lumesti? Mai distruge si viata altuia, care ar vrea sa se bucure de ea, obligandu-l sa traiasca din post in post si din ajun in ajun.
Eu am trecut printr-o faza de asta, alaturi de o "preasfanta" stiu foarte bine cum este.
100101
Postat pe 27 Ianuarie 2010 21:05
Foarte bine Kyru.. inseamna ca "preafanta" aceea nu era pentru tine si nici tu pentru ea. Desigur, daca ai fi considerat ca merita, te-ai fi strauit sa devii mai compatibil cu ea sau ai fi acceptat-o asa cum e. Dar probabil de ceea ce te priva era mult mai important pentur tine decat respectiva (ca sa nu-L mai bagam la socoteala pe Dumnezeu). Important este ca cei doi sa fie sinceri unul cu altul ca sa nu se induca in eroare reciproc. In felul acesta nici ea nu-ti distruge tie viata nici tu pe a ei.

Un lucru e sigur si demonstrat pentru toate lumea: suntem diferiti. Cautati-va persoana cu care sa va puteti intelege! Vorbesc pentru cei necasatoriti inca. In alte cazuri nu vreau sa intervin ca ma ard.
lauradinu23
Postat pe 27 Ianuarie 2010 21:56
Imi cer scuze pentru ca am mancat din litere. Am probleme cu tastatura.
lauradinu23
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:24
fata_healthy
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:48
Este incredibil cum a prins acest subiect,cate opinii a strans aici! Si ce subiect?! Ma tot gandesc cum arata o asemenea persoana care pune o astfel de intrebare?
Am citit toate opiniile de aici , unele de bun simt dar altele, cele mai multe, ma pun pe ganduri serios! Imi dau seama de ce o ducem atat de greu, de ce se intampla atatea rele pe pamantul asta si mai ales in aceasta tarisoara crestin ortodoxa care se numea candva "Gradina Maicii Domnului"!
Chiar nu ati auzit de furia lui Dumnezeu? Chiar nu ati auzit de Sodoma si Gomora? Aaaa, imi cer scuze, cine nu a citit Biblia nici nu are cum sa stie asa ceva, ce ne asteapta ptr neascultare! Oare ce a patit Adam tocmai ptr neascultare? De ce sa fim ignoranti?
Biblia a fost insuflata de Duhul Sfant, deci acolo gasim toata credinta noastra! Cum sa stim sa ne rugam, cum stim cum trebuie sa respectam legile lui Dumnezeu daca nu citim cartile sfinte si mai ales nu mergem la sf. slujbe la biserica, mai ales la sf.Liturghie din duminici si sf.sarbatori!
O mare slujba in care intram "on line" cu Dumnezeu! Cum oare devenim mai buni, mai intelepti, mai smeriti, mai iubitori intre noi decat astfel?
Ne punem intrebarea de ce suntem lasati aici pe pamant, pentru ce ne-am nascut, care este rostul nostru pe acest pamant!? In Biblie si la sf.Duhovnici aflam raspunsul!
dianana
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma casatoresc peste 2 luni.....??? 22 De la: Floare_de_crin 16 Iunie 2010 11:19
diabet 1 De la: healthy014798 9 Aprilie 2010 14:16
spondiloza cervical si discopatia lombara 15 De la: 51160 10 Februarie 2010 16:43
´vreau urgent un sfat va rogggg despre colon iritabil!!!!!!! 14 De la: sansan 15 Aprilie 2010 15:37
Buna ziua! 2 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:07