Setari Cookie-uri

parul vopsit - colorare si ingrijire

as dori sa stiu din experienta voastra care vopsea de par vi se pare ca deschide cel mai bine parul fara sa apelez la decolorant...de la un saten inchis la blondul cel mai deschis posibil...sa fie si o vopsea de calitate cat de cat sa nu distruga parul si bineanteles sa ajungi si la o culoare frumoasa.
kudika007253
Postat pe 11 Februarie 2009 14:12
daca vrei sa iti deschizi parul du-te la un salon ,nu incerca acasa ,k sa nu ai surprize neplacute
A_Sharky
Postat pe 25 Martie 2009 07:38
Daca vrei sa-ti deschizi culoarea prin vopsire iti va lua ff mult timp pana sa ajungi la blondul deschis si in plus , pana la culoarea dorita vei avea in par o groaza de nuante - crezi ca vei rezista ? Eu am incercat sa-mi deschid parul cu doar un nr (nr. vopselei de pe cutie ) si crede-ma ,nu am rezistat decat o zi, a doua zi m-am vopsit la loc . De la saten la blond , vei avea pe par niste nuante de portocaliu !!!! Eu zic sa te gandesti bine inainte si daca totusi vrei , du-te mai bine la un salon unde presupun ca au chestii profesionale si vei trece mai usor peste "curcubeu " . Bafta , sa ajungi cat mai repede la culoarea dorita !
MYL
Postat pe 25 Martie 2009 10:32
eu m-am vopsit cu palette (daca nu ma insel nr 101, un blond deschis scandinavic scria pe cutie). din a doua incercare am ajuns mai blonda decat imi doream. Eu sunt satena naturala si nu ma mai vopsisem pana acum. Prima data mi-a iesit un blond f misto si acum sunt prea deschisaaa :(. In fine..ideea e ca pentru cele care vor sa ajunga blonde cat mai repede recomand Palette.
georgienika
Postat pe 23 Aprilie 2009 07:24
am uitat sa spun ca atunci cand m-am vopsit prima data nu am folosit decat vopseaua propriu-zisa. in cutie mai aveam doua pliculete de stabilizator pentru blond dar nu am avut curaj sa le pun. Eu fiind satena mi-era ca fuge lumea de mine pe strada . Doar cu vopseaua mi-a iesit o nuanta f f mishto. La a doua utilizare am folosit un singur pliculet de stabilizator
siiiiiii.....chiar am ajuns blonda rau
georgienika
Postat pe 23 Aprilie 2009 07:28
Stabilizatorul doar are rol de fixare, nu decoloreaza....e ca un fel de tratament
carmencamelia
Postat pe 23 Aprilie 2009 08:39
incearca palete,e f buna si nici nu arde parul
steauabenicia
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:56
buna,observ ca esti foarte incintata de vopseaua de par pallette.in schimb eu sunt ffffffffffffffffffffffff DEZAMAGITA,MI-A CAZUT PARUL,EU NU RECOMAND ACEASTA VOPSEA
aleculelia
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:12
buna eu folosesc vopseaua de par garnier blond cenusiu numi prea iese dar mam decolorat pana la urma mia iesit un pic dar cu spalarile pe cap mi se duce vopseaua.cu ce vopseaua ma sfatuiti sa ma vopsesc sami iese blond cenusiu?
anka36
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:22
Eu te sfatuiesc sa apelezi la un salon,nu poti deschide culoarea decat cu decolorant pentru ca vopseaua nu deschide decat 2-3 nuante. sunt insa decolorante fara amoniac care nu-ti distrug parul doar timpul de actionare este mai mare.Eu lucrez cu astfel de decolorant si este super(sunt coafeza)
icotrau
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:29
Buna fetelor! O vopsea care sa acopere firele albe, imi poate recomanda cineva? In nuanta de blond?
cris_angel_2006
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:06
Pana acum am incercat Wellaton si Garnier, fara nici un rezultat.
cris_angel_2006
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:07
criss angel, kolleston perfect de la wella- e profesionala, o gasesti in saloane si in magazine specializate, nu chiar la supermarket.
eleain
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:13
dar totusi fetelor, mergeti la coafor macar odata pe luna, parul arata fantastic cand se ocupa de el un profesionist. rasfatati-va, ganditi-va ca meritati. si nu costa un capital. macar pentru vopsire daca nu sa-l si aranjati. eu vara cateodata mai plec de-acasa si cu parul ud proaspat spalat prins si trec pe la coafor sa mi-l aranjeze dimineata inainte de a merge la birou.
eleain
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:22
buna,buzunarul numi permite sa ma duc la un salon daca miai putea zice ce decolorant sa folosesc fara amoniac ca eu am folosit kallos si tot mia ars paru.numi trebe sami iese un blond cenusiu tare dar mias dpri sami iese un blond cenusiu aluna pt ca in iunie tre sa ma duc la o nunta astept rasp,pupici multi
anka36
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:52
Phytocolor sau Color & Soin - vopsea dermatocosmetica . Color & SOIN poate fi folosita si in timpul sarcinii nu are Paraben / Amoniac iar PhytoColor are doar 2% amoniac.
kudika066449
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:55
pai la cat costa phyto (nu stiu cealalta)e mai bine la coafor oricum e bine de stiut pentru viitoarele mamici.
eleain
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:50
Palette color si Palette Natural, ca si Londa si Londa Natural mi s-au parut cele mai eficiente, pentru nuantele de blond. Nu are rost sa mergi la coafor, mai si platesti. In plus, vopselele astea sunt cele mai ieftine, dar si eficace. Culorile sunt expresive, nu deterioreaza parul, Londa color chiar il regenereaza. Ti le recomand. Evident, nu se potriveste pentru toata lumea acelasi tip de produs. Depinde de compozitia firului de par, de structura, de fragilitate, varsta, etc. Cu Garnier nu am rezolvat nimic niciodata. Mi s-a parut de calitate slaba, mi-a fragilizat firul de par si s-a dus la primul spalat. De l'Oreal nu te poti apropia, (peste 50 ron, parca ), se duce la clatit, ca si Garnier. Daca esti satena, nu ai nevoie de decolorant pentru deschiderea parului. Vopseaua e suficienta. Poti alege o nuanta de blond ff deschis. Se poate varia coloratul parului: suvite blonde, mese, radacini satene si chiar vopsirea parului de dedesubt, prin prinderea suvitelor de deasupra, efectul va fi surprinzator de original si sexy. E un exercitiu de imaginatie si creativitate, pe care merita sa-l exersezi. In timp. te vei specializa si vei vedea ce simplu este. Succes si curaj. Fiecare merita o schimbate de look, care sa te faca sa te simti frumoasa.
Blues
Postat pe 31 Mai 2009 22:56
din pacate,am fost de prea multe ori la coafor sa imi vopsesc parul si am iesit de acolo in 5 culori...ma gandesc sa renunt la blond f deschis...parul meu era f frumos inainte...am folosit si palette dar distruge f tare parul si mi-a facut rana pe piele...e f periculoasa,nu o recomand nimanui...l'oreal este cea mai buna vopsea...nu distruge parul,chiar are grija de el...si are un balsam minunat...insa blondul nu are putere de deschidere...iese f urat...e bun poate pt cele cu parul f deschis la culoare...ma gandesc ca mai bine sa alegem o culoare mai naturala si sa avem un par sanatos si frumos,decat sa tinem mortis la o culoare si sa avem parul distrus...eu asta aleg...
kudika007253
Postat pe 12 Iunie 2009 11:58
Buna ziua! Eu sunt noua pe acest forum si as dori, daca se poate, sa ma lamuriti si pe mine cum este cu vopsitul asta (am vazut ca va pricepeti). Eu am fost vopsita blonda la coafor, mai exact multe suvite blonde deschis, iar acum mi-au crescut radacinile (am 5 saptamani) si as vrea sa stiu daca pot sa ma vopsesc cu vopsea direct, fara sa-mi decolorez inainte radacinile? Si ce vopsea imi recomandati, eu fiind un blond auriu? Va multumesc!

Postat pe 13 Iunie 2009 09:55
buna fetelor zcz ca nu va-m mai scris sapt asta asta ma-m vopsit blobd cenusiu cu loncolor,mia iesit superrr de frumos si nu o fost scumpa deloc mia-am luat 2 vopsele cu 12 lei.va sfatuiesc sa folositi si voi vopseaua asta ca va iasa superrr.va voi arata poze sambata cand merg la nunta pupici multi din partea mea
anka36
Postat pe 13 Iunie 2009 14:09
Buna, si eu sunt nou intrata pe forum, si am probleme cu vopsitul parului, in sensul ca nici o vopsea nu imi acopera mai mult de 50% parul alb,care vad ca de la an la an e mai mult si din ce in ce mai sticlos de nu prinde nici o nuanta....
sagara_laksami
Postat pe 7 Iulie 2009 13:19
marga, poate nu tii destul vopseaua? vopsirea redacinilor mentionata in prospect, cea de 10 minute este pentru par normal, nu pentru fire albe. pentru radacini trebuie 40'.
eleain
Postat pe 7 Iulie 2009 13:27
crede-ma ca stiu cat sa tin vopseaua si cum(ma refer acum la cate minute la radacina si cat pe restul parului),am apelat si la coafor si am constata ca nu era nici o deosebire la felul cum imi "prinsese" vopseaua fata de cum imi "iesea" mie...deci e o pb. cu firul meu de par care e super sticlos si gros, in special cel alb...multumesc de raspuns :)))
sagara_laksami
Postat pe 7 Iulie 2009 14:29
sagara_laksami imagineaza-ti
cred ca e bine sa eviti nuantele de roscat, se "spala" f repede si nu prind ca cele de negru, mai ales ca ai parul asa. oricum din poza nu se vede.
eleain
Postat pe 8 Iulie 2009 15:09
cel mai bine ar fi daca as putea sa nu ma mai vopsesc,dar din pacate am atat de mult par alb si nici macar uniform distribuit(partea din fata doar cu mult par alb iar cea din spate mai putin)incat daca l-as lasa asa mi-ar da un aspect neangrijit...am incercat dar nu da bine deloc...poate la 50-60 ani sa il pot lasa asa natural....in privinta culorii am ales aramiu pt ca se potriveste cel mai bine am vazut cu trasaturile mele( negru ma "aspreste" rau de tot),blond -exclus pt ca se intretine relativ destul de greu(poate o culoare a nisipului, mai "potolita',nu stiu ce sa zic)...maine,poimaine implinesc 40 ani,mi se spune f.des ca nu ii arat dar la par "se vad" anii chiar daca la fata si corp inca nu...
sagara_laksami
Postat pe 9 Iulie 2009 11:16
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:28
vreau sa va intreb, daca vopseua dupa ce o aplici pe par,e buna daca imediat cum o aplici, incepe sa te manice,capul si sa te usture?cineva mia spus, ca,asa trebue, inseamna ca e buna ,si ca isi face efectul
kudika098645
Postat pe 12 Septembrie 2009 10:30
ultima data m-am vopsit cu gericosem. acum o luna, nu mi sa luat vopseaua inca.
kudika098645
Postat pe 12 Septembrie 2009 10:33
Asta e reactia normala a vopselei, te ustura putin pe piele, la radacina. Eu am folosit saptamana trecuta Londacolor Natural cu musetel, pentru un blond-mesteacan. Deocamdata sunt multumita. E o nuanta mai spre blond natural, cenusiu, care se potriveste cu tenul meu.
Blues
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BALSAM BUN 33 De la: michelle_venus_21 31 Ianuarie 2010 15:11
RIDURI ! 5 De la: carmen_natural 23 Februarie 2014 09:56
ce-am avut si ce-am pierdut 55 De la: kudika200175 22 August 2010 23:05
masti pentru ten uscat / gras, regenerarea pielii sensibile si obosite, tonifiere si revitalizare 4 De la: healthy001599 9 Decembrie 2009 11:39
Unghii ingrosate la picioare, ciuperca sa ce?! Cum se poate scapa de asa ceva, sunt inestetice rau 43 De la: kudika_1042304 17 Iulie 2021 18:58