chiuretaj cu probleme

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent chiuretaj cu probleme: (3.4 din 5 voturi)

Pagini: << 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
dianeet Avatarul lui dianeet

27 mesaje

INA: Apropos de crestinism ... multe persoane se grabesc sa arunce cu piatra. Vreun nevinovat pe aici? :)

CE BINE AI SPUS INA! ASTA ERA DE FAPT IDEEA DE INCEPUT A TOPICULUI.... doar ca pe lumea asta sunt multi cu gura mare si atat de plini de toate cele...inclusiv de credinta...si de stiinta...doar ca viata e mai mult decat stiinta iar credinta nu e intotdeauna ceea ce pare sau ceea ce esti invatat ca este...

Amall, Floare de Crin, Dea si mai nou Ina, ma bucur ca v-am cunoscut si ca pe lumea asta (insemnand de fapt topicul) - mai sunt si oameni care se poarta firesc si temperat - in rest cunosc destul de multi...

Nu cred ca printre ceilalti "postatori de mesaje, statistici, romane...) se afla cineva trecut personal printr-o experienta legate de aceste subiecte - avort medical, copil cu probleme de sanatate sau handicap, si nici copii abandonati
Daca tot exista atat credinta si spirit civic, lucrati ca voluntar la un centru pentru copiii abandonati, pentru cei cu handicap sau adoptati copilul unei femei care vrea sa avorteze
Asta este credinta: fapta, ajutorul pe care poti sa il dai, lupta si sacrificiul, pana la urma...
E mult mai usor sa vorbesti, sa acuzi sau sa dai date stiintifice...
Insa astea toate nu fac decat sa creeze o disputa intre noi cele care stim ce vrem si cum sa luam lucrurile si voi...
Pe restul nu le ajutati
cu absolut nimic din pacate
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
eu niciodata nu am urlat asa ceva, draga floare de crin. din contra, daca ai avut ocazia sa citesti mesaje de-ale mele pe forum a fost un caz in care era o adolescenta care nu gasea medic sa-i faca avort pt ca era minora si am sfatuit-o sa vorbeasca neaparat cu parintii, sa ia deciziile impreuna si bineinteles sa semneze pentru ea in cazul in care luau decizia sa faca intrerupere. eu vorbesc de alegeri constiente. eu nu cred ca tu intelegi gresit, doar ca nu citesti, poate iti faci o idee despre cineva si mergi mai departe asa.
Fosta membra Kudika.ro
citeam acum cateva luni un articol in ziar, realizat intr-un spital la sectia interuperi. era holul plin de zeci de femei- reporterul a stat pe durata zilei de lucru, pana la 2 parca- care-si asteptau randul unele vorbeau intre ele ca au fost si acum cateva luni. ti se pare normal? iar asistentele sectiei au declarat CA IN FIECARE ZI E ASA. Avortul e o banala metoda contraceptiva? pai in afara de traumele psihice pe care evident femeile care se intorc in aceeasi stare nu le resimt tu crezi ca la fizic face bine? cum e posibil sa ajunga in aceeasi stare cu toate metodele contraceptive care exista? in numele libertatii de a alege?

oricum discutia asta a degenerat de tot, sa speram ca fata care a deschis topicul si n-a mai intrat de-atunci si-a rezolvat problema si e bine.
floare_de_crin Avatarul lui floare_de_crin

137 mesaje
Oras: cluj

eleain:Iata ce ai scris tu mai sus"... am observat cu mare bucurie cA o fata careia i s-a intamplat accidental sa ramana insarcinata si sa intre pe forum sa ceara sfaturi "sa scape de problema", dupa primele mesaje agresive celor care au sfatuit-o sa nu avorteze dupa un timp a deschis topicuri in care anunta cu bucurie si emotie ecografiile copilului sau, nenascut inca. deci se poate......"
Deci, mai citeste odata ce ai scris si explica-mi , ca eu chiar nu pricep cum crezi ca o femeie renunta la avort doar pentru ca tu sau alta postati mesaje agresive???????? Nu stii legea contrastului? De ce zici sa nu faca, de aceea face? Mai terminati odata cu prostiile, ca de vorbit pe aici e fffff simplu, dar vezi tu, oamenii au probleme reale cu care se confrunta! Ziceti ca merg femeile des la intreruperi... Da? Si cine e de vina? De ce nu face doctorul o statistica si sa vada de cate ori vin femeile si sa le dea contraceptive gratuit sau sa le puna fir? Crezi ca merg de placere? Eu am fost la un doctor ginecolog si a venit o femeie care dorea sa faca avort , pentru ca avea 4 copii mici acasa, sotul plecat la munca in Italia si de abia au cu ce sa traiasca ei, d-apoi inca unul... Ce o sfatuiai? Sa il lase si sa il dea la stat? Sa le faca viata mai grea celorlalti? E usor sa zici ca trebuia sa il lase, dar pentru ea, viata e prea reala...si prea grea...
Asta e Romania! Legi ar trebui sa dea statul si sa le faca la femei educatie contraceptiva si sa le dea contraceptive la pret redus! Asta ar fi o solutie, ca vedeti voi, Romania e o tara cu oameni saraci si prosti! Vai de capul nostru! Ar trebui o monitorizare la nivel de tara si urmarite femeile cat de des fac avort si facut ceva in acest sens, pentru ca multe femei sunt inconstiente si nu stiu la ce se expun.De ce nu se angajeaza consilieri, psihologi care sa le explice femeilor care merg la avort la ce se expun, ce alte alegeri au, motivele pentru care vor sa faca avort?Asta trebuie sa ne preocupe, asta ar fi o solutie, sa promovati asa ceva, sa propuneti ceva de genul asta, nu sa strigati pe net tot felul de magarii!
Noi nu incurajam avortul, intelegeti gresit, doar ca solutia nu e atat de simpla cum o simplificati voi! Asta e ideea pe care incercam sa o explicam! Nu am vrut sa jignesc pe nimeni, dar cine nu a fost in situatii limite, nu poate da sfaturi, credeti-ma~! Aveti grija de voi!
Dea03 Avatarul lui Dea03

53 mesaje
Oras: deva

De la: dianeet, la data 2009-06-22 18:32:43 INA: Apropos de crestinism ... multe persoane se grabesc sa arunce cu piatra. Vreun nevinovat pe aici? :)

CE BINE AI SPUS INA! ASTA ERA DE FAPT IDEEA DE INCEPUT A TOPICULUI.... doar ca pe lumea asta sunt multi cu gura mare si atat de plini de toate cele...inclusiv de credinta...si de stiinta...doar ca viata e mai mult decat stiinta iar credinta nu e intotdeauna ceea ce pare sau ceea ce esti invatat ca este...

Amall, Floare de Crin, Dea si mai nou Ina, ma bucur ca v-am cunoscut si ca pe lumea asta (insemnand de fapt topicul) - mai sunt si oameni care se poarta firesc si temperat - in rest cunosc destul de multi...

Nu cred ca printre ceilalti "postatori de mesaje, statistici, romane...) se afla cineva trecut personal printr-o experienta legate de aceste subiecte - avort medical, copil cu probleme de sanatate sau handicap, si nici copii abandonati
Daca tot exista atat credinta si spirit civic, lucrati ca voluntar la un centru pentru copiii abandonati, pentru cei cu handicap sau adoptati copilul unei femei care vrea sa avorteze
Asta este credinta: fapta, ajutorul pe care poti sa il dai, lupta si sacrificiul, pana la urma...
E mult mai usor sa vorbesti, sa acuzi sau sa dai date stiintifice...
Insa astea toate nu fac decat sa creeze o disputa intre noi cele care stim ce vrem si cum sa luam lucrurile si voi...
Pe restul nu le ajutati
cu absolut nimic din pacate

Dia si eu ma bucur ca te-am cunoscut...am spus doar ce cred..viata este mult mai dura si mai rea decat cred unii..si uneorii te impinge la extreme..si de multe ori la decizii pe care chiar nu vrei sa le iei dar esti fortat de anumite imprejurari...
Fosta membra Kudika.ro
De la: lourdess, la data 2009-06-05 15:44:13
De la: Amall, la data 2009-06-05 07:29:43
De la: lourdess, la data 2009-06-03 15:15:46
De la: m4riana, la data 2009-04-11 11:47:00buna!va rog sa ma ajutati.am facut un chiuretaj aqm 2 luni,de atunci sangerez intr`una...am fost la medic j mi s`a zis k e o raceala,un alt medic mi`a zis k am infectie la ovarul drept.iau tratament de atunci dar sangerarea tot nu s-a oprit si nimeni nu imi zice nimic concret.va rog ajutai-ma

da,hai ca iti explic eu cum stau lucrurile ai ucis un copil si Dumnezeu te pedepseste s-ar putea sa te duci dupa copilul care lai omorat si bine ar fi,sau ar mai fi o varianta daca nu ai vrut sa locuiasca copilul tau in uter va locui CANCERUL si ti se va scoate uterul pentru ca CRIMINALELE nu au nevoie de copii , ele vor doar sa ucida si in loc sa iti pape copilul sanul il va papa CANCERUL succes si sper sa te duci dupa bebele tau care l-ai omorat RUSINE,RUSINE,RUSINE!!!CRIMINALA!!!CRIMINALA!!!CRIMINALA

vay de capul meu!
tu sigur esti crestina?
cum ramane cu toleranta si cu intorsul obrazului!?
tu nu stii ce a facut-o pe fata sa faca avort, personal nu am facut niciodata asa ceva dar ma gandesc ca e foarteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee traumatizant, asa ca nu-i mai "ridica si tu moralul", plus ca nu stii ce-ti rezerva viitorul
sfinte din astea ca tine am mai vazut eu, asa sunteti 90% daca va duceti la biserica credeti ca aveti un loc in rai asigurat, nu conteaza ce scoateti pe gura si ca sufletul vostru e negru!
mai bine ia o pauza si analizeaza-te!
nu te trimis Allah pe pamant sa judeci oamenii!

nu e o judecata este un adevar cele care isi ucid copii sunt niste CRIMINALE CRIMINALE CRIMINALEEEEEEE

Ce cauta toate nebunele pe forum? Vezi nici aici nu mai poti sa-ti spui pasurile, ca vine cate o nebuna si strica tot.(lourdess), pt tine este, cine naiba te suporta pe tine, fato lumea s-a emancipat tehnologia a avansat , cu ajutorul lui Dumnezeu pacatoaso dar tu nu ai minte sa vezi aceste lucruri.
floare_de_crin Avatarul lui floare_de_crin

137 mesaje
Oras: cluj

Da-i pace, uit-o si vei fi mai fericita! Viata e frumoasa...decat pe un forum de asta, mai bine o plimbare in aer liber unde te streseaza toate astea care fac copii...si fac copii, sa le ajuti cu bani!
Degeaba esti contra avort, daca nu ai solutii pentru cele care fac copii ca iepurii! Nu au nici macar liceul, dar facand atatia copii unde sa lucreze? ...si atunci merg cu ei pe strada si te agreseaza sa o ajuti, ca doar ea a facut copii!!! Asta e problema mare, sa faci copii si sa nu ai posibilitati sa ii faci oameni, sa le dai o educatie, sa le dai o casa decenta, sa....multe ar mai fi de zis! Va salut si eu ma retrag de pe aici, de fapt ma duc in concediu departe. Succes la toti si aveti minte!
Fosta membra Kudika.ro
De la: Floare_de_crin, la data 2009-06-26 20:04:11Da-i pace, uit-o si vei fi mai fericita! Viata e frumoasa...decat pe un forum de asta, mai bine o plimbare in aer liber unde te streseaza toate astea care fac copii...si fac copii, sa le ajuti cu bani!
Degeaba esti contra avort, daca nu ai solutii pentru cele care fac copii ca iepurii! Nu au nici macar liceul, dar facand atatia copii unde sa lucreze? ...si atunci merg cu ei pe strada si te agreseaza sa o ajuti, ca doar ea a facut copii!!! Asta e problema mare, sa faci copii si sa nu ai posibilitati sa ii faci oameni, sa le dai o educatie, sa le dai o casa decenta, sa....multe ar mai fi de zis! Va salut si eu ma retrag de pe aici, de fapt ma duc in concediu departe. Succes la toti si aveti minte!

Cred ca nu esti tu in masura sa judeci femeile care fac copii. Si biblia nu spune "cresteti si inmultiti-va"? Stii care e problema? Ca unii fura si au prea multi bani in timp ce altii mor de foame. Gandeste-te numai cate milioane de euro se cheltuie aiurea si cate guri s-ar putea hrani cu acesti bani. Problema este deci distributia resurselor si egoismul.
4Life Avatarul lui 4Life

1991 mesaje
Oras: bucuresti

De la: antonia_p_, la data 2009-06-30 14:23:27
De la: Floare_de_crin, la data 2009-06-26 20:04:11Da-i pace, uit-o si vei fi mai fericita! Viata e frumoasa...decat pe un forum de asta, mai bine o plimbare in aer liber unde te streseaza toate astea care fac copii...si fac copii, sa le ajuti cu bani!

Cred ca nu esti tu in masura sa judeci femeile care fac copii. Si biblia nu spune "cresteti si inmultiti-va"? Stii care e problema? Ca unii fura si au prea multi bani in timp ce altii mor de foame. Gandeste-te numai cate milioane de euro se cheltuie aiurea si cate guri s-ar putea hrani cu acesti bani. Problema este deci distributia resurselor si egoismul.
Sa moara capra vecinului daca nu ai mare dreptate...!!! de obicei magarul maore de drum lung iar prostul de grija altuia...!!!!
www.4life-romania.ro
Dea03 Avatarul lui Dea03

53 mesaje
Oras: deva

De la: TF_, la data 2009-06-30 21:42:35
De la: antonia_p_, la data 2009-06-30 14:23:27

Sa moara capra vecinului daca nu ai mare dreptate...!!! de obicei magarul maore de drum lung iar prostul de grija altuia...!!!!

vieru_cezar_iasi Avatarul lui vieru_cezar_iasi

193 mesaje

DREPTUL LA VIAȚĂ

În primul rând vă invit pe blogul următor:
www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conține : Argumente științifice și religioase că omul este om din momentul concepției. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative pentru a nu face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Legături cu multe alte site-uri asemănătoare

Intrați și pe blogul următor:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole ; videoclipuri ; legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și posturi de radio) ; cărți foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care ofera servicii caritative, etc.

Vă rog intrați bloguri și trimiteți-le mai departe ca să fie de folos și altora. Chiar merită.

Mi-am dat licența în bioetică, iar acum fac doctoratul în filosofie. Nu ca să mă laud spun ce studii am, ci pentru a arăta că sunt foarte bine documentat în domeniu.

Pentru întrebări și dialog pot fi contactat la adresa de e-mail vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger la id-ul vieru_cezar_iasi

Precizări inițiale:

- Informațiile medicale din acest material sunt preluate din cărți de specialitate și sunt conforme cu rezultatele cercetărilor științifice. Informațiile religioase sunt preluate din cărți de religie. Aceste informații fac parte și din lucrarea mea de licență, intitulat㠄Dreptul la viaț㠖 o perspectivă etică.”
- Aici este doar o mică parte din materialul Dreptul la viață, pe care îl puteți citi în întregime pe blogurile prezentate mai sus.
- Este bine să citiți acest material în întregime, pentru a înțelege în mod complet argumentele expuse.
- Ar fi bine ca, după ce citiți acest material, să-l recomandați și altora, împreună cu blogurile prezentate mai sus, pentru ca astfel să folosească și altor persoane.

1. Omul este om din momentul concepției – argumente biologice și religioase :

a) Argumente biologice

Întrebarea „când începe viața umană?” aparține științei trecutului. Astăzi avem răspunsul la această întrebare din partea celei mai avansate științe biologice (genetica). Unul dintre cei mai de seamă reprezentanți ai acestei științe, geneticianul francez Jérôme Lejeune , ne răspunde prin afirmația pe care a făcut-o: “Omul este om din momentul concepției. Ființa omenească este de atunci desăvârșită și unică.” Afirmația sa este confirmată de cercetări făcute în Anglia, Franța și S.U.A., care au fost acceptate de comunitatea științifică internațională. Deci, în zilele noastre, s-a dovedit în mod clar că un copil este ființă umană din momentul concepției, adică din momentul fecundației.
Jérôme Jean Louis Marie Lejeune (1926-1994) a fost un pediadru și genetician francez, cunoscut mai ales pentru descoperirea legăturii între diverse boli și defectele de cromozomi.

Iată încă o declarație a sa:
"Știința nu are dubii că viața omului începe în momentul fecundării. Viața fiecăruia dintre noi are un început unic. Acesta este momentul în care toată informația genetică necesară și suficientă pentru a alcătui un individ special pe care îl vom numi mai târziu Petru sau Maria, în dependență de construcția genetică, atunci când va fi adunată informația suficientă și necesară. Acest lucru are loc anume în acel moment când capul spermatozoidului pătrunde în celula feminină, în ovul. În asemenea momente, informația, transmisă de către tată, se întâlnește în celula feminină cu informația transmisă de mamă. Cunoaștem că acest lucru este cunoscut tuturor biologilor, anume că, după fecundare, nici o altă informație nu mai poate fi dobândită. În orice etapă a dezvoltării sale, embrionul își păstrează individualitatea și umanitatea sa și el aparține speciei homo sapiens. În momentul fecundării, avem de a face cu un om, căci informația care se conține în cromozomi este informația transmisă de un om." Pentru a vedea declarațiile geneticianului Jérôme Jean Louis Marie Lejeune intrați pe site-ul următor :
www.avort.ro/marturie-Jerome-Lejeune.php
Găsiți, de asemenea și mărturii ale femeilor, documentare și sfaturi.

Deci, recentele progrese ale științelor biologice dovedesc clar că noua ființă, chiar de la concepție, posedă un cod genetic uman și propriu, diferit de codul genetic al mamei și de cel al tatălui, deci chiar de la concepție este ființă umană unică. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul fecundației. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane și conține: sexul copilului, culoarea părului și a ochilor, înălțimea, nuanța tenului, forma feței, forma nasului, chiar și firele de păr. Toate trăsăturile corpului omenesc sunt concentrate în codul genetic. În momentul în care gametul masculin (spermatozoidul) pătrunde în gametul feminin (ovulul), se formează zigotul, care poartă în el noul cod genetic, un nou program conform căruia se va dezvolta, înscris în cei 46 de cromozomi (cantitatea normală de ADN) .

Savantul Robert Edwards a definit ovulul fecundat (zigotul): “o ființă umană microscopică în stadiul cel mai precoce de dezvoltare.” Zigotul, noua ființă umană minusculă, va trece în continuare prin stadii de dezvoltare care vor primi diferite nume: embrion, făt. Însă nu există vreo discontinuitate, vreun salt calitativ sau vreo modificare revoluționară de la un stadiu de dezvoltare la altul.

Profesori universitari și medici de la Facultatea de Medicină din Tesalonic precizau în 1986 c㠄omul există ca om din clipa concepției.”

Medicul ginecolog grec G. Papaevanghelu afirmă c㠄omul există din momentul concepției și viața nu începe abia după formarea deplină a tuturor organelor (luna a doua - a treia), cum se credea mai înainte.”

Societatea Medicală Panelenă, la congresul medical din 1985 a susținut, conform datelor actuale ale medicinii, c㠄începerea vieții omului coincide cu momentul fecundației”. Aceeași poziție a avut-o și Asociația Medicilor din Atena, într-un memoriu trimis Guvernului.

Geneticianul Robert Debré spune: „Viața umană începe cu celula fecundată. Nu există nici o etapă în care să ai dreptul să o oprești.”

Faptul că un copil este ființă umană din momentul concepției a fost dovedit recent de știință, dar religia a afirmat întotdeauna acest lucru. În afară de codul genetic, copilul are și spirit creat de Dumnezeu în clipa concepției, în ovulul fecundat, dar despre aceasta mai pe larg când vom arăta argumentele religioase. Marele fiziolog Nicolae Paulescu scria c㠄zămislirea se face în momentul întâlnirii celor două celule sexuale, a căror unire formează ovulul fecundat. În acel moment, Dumnezeu trimite (creează în ovulul fecundat – n.n.) sufletul.” (Nicolae Paulescu, „Fiziologie Filosofic㔠– „Noțiunile «suflet» și «Dumnezeu» în Fiziologie”).

Concepția nedorită a unui copil nu dă dreptul cuiva să recurgă la avort (și nici un alt motiv nu dă dreptul cuiva să recurgă la avort, după cum veți vedea în cadrul materialului). Nici un om nu vine la existență din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu și El îi va ajuta pe părinți să le asigure copiilor cele necesare vieții prin posibilitățile pe care le scoate în cale. În plus, ajută și statul și multe asociații, ONG-uri și fundații (unele adrese și telefoane ale acestora sunt în cadrul acestui text). Deci părinții nu trebuie să se teamă dacă s-a conceput un copil nedorit (sau mai mulți copii nedoriți). Apoi, faptul de a fi un copil dorit sau nedorit este foarte relativ: un copil nedorit la început, poate deveni acceptat, apoi dorit și iubit, iar un copil dorit la început, poate deveni nedorit datorită comportamentului său negativ de mai târziu.
Dacă cineva crede că nu are iubire pentru un nou copil, va putea dobândi această iubire cu timpul. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului că un număr foarte mare de sarcini nu sunt programate și deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depășește șocul inițial, acceptă copilul care crește în ea și apoi așteaptă cu nerăbdare nașterea lui. Cel mult după câteva luni de la concepție, mama aproape întotdeauna trece de la împotrivire la acceptare și de la acceptare la iubire.

« O lume în care toți copiii să fie doriți ar fi ideală, după cum ideală ar fi o lume în care toate soțiile să fie dorite de soți, toți soții de soții, toți părinții bătrâni să fie doriți de copiii lor, toate popoarele : negri, țigani, evrei, să fie dorite de celelalte popoare, în care nici un om, nicăieri și niciodată să nu fie nedorit de ceilalți. Dar o asemenea lume nu există (pe pământ), iar dacă încercăm să o realizăm prin eliminarea tuturor nedoriților, ne trezim în Germania lui Hitler, unde singurul popor care avea voie să mai existe era cel arian, fiindcă era singurul dorit. Nu există nici un criteriu pentru a se putea spune că un copil dorit va fi fericit și iubit, sau că un copil nedorit va fi nefericit și neiubit. Sunt copii nedorți și totuși aduși pe lume, care sunt apoi foarte iubiți și, invers, copii doriți, care sunt apoi foarte nefericiți. Medicii ginecologi sunt de acord asupra faptului că un număr foarte mare de sarcini nu sunt programate și deci, în primul moment, nu sunt voite. Cu toate aceastea, mama depășește șocul inițial, acceptă copilul care crește în ea și apoi așteaptă cu nerăbdare nașterea lui.» (Asociația Medicilor Catolici, « Avortul – întrebări și răspunsuri », Ed. Presa Bună, Iași, 1993, p. 30)

Sub aspect științific, faptul că avortul este uciderea unei ființe umane e un lucru atât de evident, încât ilustrul biolog Botella Llusia afirmă: “Pentru un biolog este imposibil să fie de acord cu avortul, la fel ca și pentru un teolog.”

Copilul care se dezvoltă în uter, indiferent de stadiul în care se află (ovul fecundat, embrion sau făt), nu este proprietatea mamei, nici a tatălui, nici a unui alt om, nici a societății, nici a statului. Nici mama, nici tatăl, nici un alt om, nici societatea, nici statul nu au dreptul să dispună de viața acestei ființe umane, deci nu au nici un drept să hotărască faptul că nu va trăi. Nici un om nu poate fi proprietatea altui om, chiar dacă acel om este copilul său. Avortul nu poate fi considerat un drept al femeii, după cum nu poate fi un drept al nimănui să ucidă un adult. Uciderea legalizată a unui om rămâne uciderea unui om. Legea care permite avortul este nedreaptă și nu are nici un suport științific sau rațional. Fiind evident, în lumina datelor științifice, că embrionul, din momentul conceperii deja, e ființă umană, parlamentele și instituțiile internaționale nu au curajul să dea o definiție restrictivă embrionului uman. Dar nici definiția corectă nu îndrăznesc să o dea căci, prin aceasta, ar trebui să recunoască caracterul nedrept și criminal al legilor care autorizează avortul și să-și recunoască vinovăția pentru sutele de milioane de vieți nevinovate distruse. Nu trebuie să uităm însă că există țări democratice, cum ar fi Irlanda, Polonia, Malta, animite state din S.U.A., etc., unde avortul este interzis prin lege. Dreptul la viață este dreptul suprem și fundamental al omului, fără de care nu e posibil nici un alt drept.

Ființa concepută are calitatea de persoană umană; o are, nu trebuie să i-o dea vreo autoritate umană.
Viața umană este sacră și inviolabilă, indiferent de calitatea ei. Utilitarismul a creat conceptul de "calitate a vieții" și a înlocuit sacralitatea vieții cu termenul de "calitate" a vieții. Conform utilitarismului, un individ, pentru a avea statutul de persoană și, prin urmare, dreptul de a trăi, trebuie să posede un anumit standard de "calitate" a vieții. Dar valoarea, sacralitatea și inviolabilitatea oricărei vieți umane își au rădăcina în Dumnezeu. Valoarea oricărei ființe umane: tânăr sau bătrân, sănătos sau bolnav, embrion sau nou-născut, geniu sau redus mintal, nu depinde de ceea ce în limbaj hedonist și utilitarist se numește "calitatea vieții". Nu există viață lipsită de calitate, viața e o valoare absolută, fiind darul lui Dumnezeu.

Avortul este contrar lui Dumnezeu, contrar moralei, contrar drepturilor omului și datelor științei. Copilul are dreptul sacru de a fi protejat, pentru că este persoană umană din momentul concepției și, în plus, el singur nu se poate apăra.

Există studii care arată că pământul are resurse suficiente pentru a hrăni mult mai mulți oameni decât sunt în prezent, dar cei care împart în mod nedrept resursele manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.

Pentru femeile care au făcut deja avort și se confruntă cu diferite consecințe emoționale negative (pe lângă cele fizice), există și consilierea post-avort (după avort) care se poate face la Asociațiile „Primul Pas” și „Solidaritate și Speranț㔠în Iași (adresele asociațiilor sunt în cadrul textului) sau la alte asociații pentru viață în alte orașe.

Iată câteva cuvinte ca și cum ar fi spuse de un copil nenăscut, extrase dintr-un material intitulat „Jurnalul unui copil care nu s-a născut”:
„5 octombrie: Astăzi a început viața mea. Mămica și tăticul nu știu încă aceasta. Sunt mai mică decât o gămălie de ac, cu toate acestea sunt o persoană. Un alt lucru s-a stabilit: voi fi fetiță. Voi avea părul blond și ochii albaștri.
19 octombrie: Apare primul meu sânge, primele mele vene.
25 octombrie: Azi a început să-mi bată inima. De acum încolo ea va bate încetișor pentru tot restul vieții.
2 noiembrie: Cresc câte puțin în fiecare zi. Mi se formează mâinile și picioarele. Dar trebuie să mai aștept un timp până când aceste piciorușe mă vor înălța spre brațele mamei și până când aceste mânuțe vor putea culege flori și îl vor putea îmbrățișa pe tata.
12 noiembrie: La mâini mi se formează degețelele. Cu ele voi putea mângâia părul mamei.
20 noiembrie: Abia astăzi doctorul i-a spus mamei că eu exist aici în pântecele ei. Ce fericită trebuie să fie!
13 decembrie: Acum aproape că pot să văd. În jurul meu este întuneric. Când mami mă va scoate în lume, în jur vor fi pretutindeni soare și flori. Dar, mai mult decât orice, vreau s-o văd pe mami. Cum arăți, mami?
28 decembrie: Astăzi mama mea m-a ucis.”

Câteva versuri impresionante, scrise de un preot:
În “sanctuarul“ lor umbros / Se-ascund de ucigașa armă.
E dureros că sunt urâți / De însăși propria lor mamă.
Suspină Cerul pentru ei / Și sfinții protestează-n cor,
N-avem urechi că suntem surzi / Să le venim în ajutor.
(Preot Petru Băgăcian)

b) Argumente religioase :

În afară de dovezile biologiei, învățătura creștină afirmă, pe baza revelației din Biblie, că Dumnezeu creează spiritul în materie în momentul concepției. Deci, pe lângă codul genetic, înscris în cromozomi, care determină caracteristicile trupești și care, așa cum am văzut, există din clipa concepției, copilul are și spirit tot din acea clipă. Faptul că Dumnezeu creează în clipa concepției spiritul copilului este susținut și de alte religii (iudaică, islamică, etc.). Prin urmare, și sub aspect religios copilul este ființă umană din momentul concepției. În budism, Codul lui Manu și Zendavesta consideră uciderea copiilor în pântecele matern păcat la fel de grav ca și uciderea părinților. Spiritul este imaterial, deci invizibil, dar este după chipul lui Dumnezeu. Chiar din clipa concepției omul are chipul lui Dumnezeu atât în spirit cât și în trup; chipul trupesc, primit prin cromozomi, chiar dacă apare (se dezvoltă) la câteva săptămâni de la concepție, este conținut în codul genetic din zigot chiar din clipa concepției, în formă incipientă. Trupul omului este părtaș la demnitatea de chip al lui Dumnezeu. Este vorba de chipul lui Dumnezeu la modul general, nu de particularitățile de rasă, care au apărut în timp tot din voința lui Dumnezeu; însă este revelat în Biblie (Dt. 32,8 și Fap. 17,26) - dar și sub aspect științific s-a demonstrat - că toate rasele provin din aceeași pereche de strămoși comuni. Omul formează o unitate bidimensională. E o persoană atât în spirit cât și în trup. Viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al Său și ca o binecuvântare. Dumnezeu spune în una dintre cele zece porunci: „Să nu ucizi !” (Exod 20,13). Fiind uciderea unui om, avortul este păcat foarte mare. Despre legătura personală a omului cu Creatorul său vorbesc mai multe texte biblice, printre care Psalmul 138: „Tu mi-ai întocmit rărunchii, Doamne, Tu m-ai țesut în pântecele mamei mele. Te laud că sunt o făptură atât de minunată. Minunate sunt lucrările tale și ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! Trupul meu nu era ascuns de tine, când am fost făcut într-un loc tainic, țesut în chip minunat, ca în adâncimile pământului. Când nu eram decât un plod fără chip (în textul ebraic – un copil imediat după concepție, fără chip trupesc dezvoltat - n. n.) ochii Tăi mă vedeau.“ (Ps. 138, 13-16).

Oamenii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții, iar nu proprietari ai vieții. În Sfânta Evanghelie stă scris : „Iar Isus, cunoscând cugetul inimii lor, a luat un copil, l-a pus lângă Sine, și le-a zis : « Oricine va primi pruncul acesta (unul ca acesta – n. n.), în numele Meu, pe Mine Mă primește; iar oricine Mă va primi pe Mine, primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Căci cel ce este mai mic între voi toți, acesta este mare »“ (Luca 9, 47-48). Și tot Domnul Isus Cristos a mai spus : „Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici“ (Matei 18,10). Avortul este o situare de partea diavolului, contra lui Dumnezeu. Diavolul, neputându-l atinge pe Dumnezeu, îl atacă pe cel ce poartă chipul lui Dumnezeu, pe om, respectiv pe copil. În „Didahea”, o scriere a Bisericii din jurul anului 100 d. Ch., stă scris: „Să nu ucizi copilul prin avort și să nu dai pieirii pe noul-născut!” Învățătura creștină, bazată pe revelația lui Dumnezeu din Sfânta Scriptură (Biblia), a proclamat întotdeauna că viața umană trebuie protejată începând de la concepție, în toate fazele ei de dezvoltare, și a criticat în mod foarte categoric avortul în nenumărate documente oficiale și concilii. Autorul legii morale este însuși Dumnezeu. Biserica nu este autoarea legii morale, ci depozitara ei. Pe baza revelației lui Dumnezeu, toate Bisericile creștine, într-un glas, arată că avortul este uciderea unui om.
Papa Ioan Paul al II-lea, într-un discurs din 17 septembrie 1983, spunea: „Nici un om nu vine la existență din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu.”; iar în ziua de 8 septembrie 1985 a lansat acest apel: „Salvați omul care încă nu s-a născut, amenințat de omul care s-a născut!” Avortul este uciderea unui copil fără apărare. În enciclica „Evangelium vitae” („Evanghelia vieții”), același papă scrie: „A apăra și a promova, a venera și a iubi viața e o misiune pe care Dumnezeu o încredințează fiecărui om”. În 1951, Papa Pius al XII-lea amintea următorul adevăr: „Copilul în pântecele mamei are dreptul la viață, drept primit direct de la Dumnezeu, nu de la părinți, nici de la vreo societate sau autoritate omenească.” Într-un document al Bisericii Catolice, „Gaudium et spes” („Bucurie și speranță”), citim: „Viața omului și îndatorirea de a o transmite nu sunt limitate la lumea aceasta și nici nu pot fi măsurate și înțelese numai în cadrul ei.”

Merită de asemenea să fie menționată Declarația asupra avortului provocat dată de Congregația pentru Doctrina Credinței la 25 noiembrie 1974, cu aprobarea Papei Paul al VI-lea, întrucât pentru prima dată într-un document oficial al Bisericii sunt luate în considerare și cunoștințele științifice cele mai recente referitoare la începutul vieții:
"Din momentul în care ovulul este fecundat, se inaugurează o viață care nu este nici cea a tatălui, nici cea a mamei, ci a unei noi ființe umane care se dezvoltă pe cont propriu. Această nouă ființă nu va fi niciodată o ființă umană dacă nu este din prima clipă umană. La această evidență dintotdeaunaștiința genetică modernă aduce prețioase confirmări. Ea a demonstrat că, din primul moment, este fixat programul a ceea ce va fi această ființă vie: un om, acest om individual cu însușirile sale caracteristice deja bine precizate. Din momentul fecundării a început deja aventura unei vieți umane. Fiecare din marile ei capacități are nevoie de timp pentru a se dezvolta și a intra în acțiune".

Sfântul Părinte Papa Ioan Paul al II-lea a tras nenumărate semnale de alarmă, încercând să trezească conștiințele oamenilor în fața celui mai sângeros război din istoria omenirii: războiul dezlănțuit în ultimele decenii împotriva copiilor care nu s-au născut încă. Spicuiesc din intervențiile sale:
"În realitate, avortul este o înfrângere a omului și a societății civile. Prin el este sacrificată viața unei ființe umane de dragul unor bunuri de mai mică valoare, invocându-se adesea motive inspirate din lipsa de curaj și de încredere în viață. Aceasta este una din urmările cele mai îngrijorătoare ale materialismului teoretic și practic care, eliminându-l pe Dumnezeu, sfârșește prin a elimina și omul" (25 decembrie 1986).
"Ascensiunea unei culturi utilitariste care, după ce a introdus legalizarea avortului, acum cere legalizarea eutanasiei și justifică din ce în ce mai deschis experiențele pe om, fără să țină cont de respectul datorat integrității subiectului, e un fapt alarmant" (5 decembrie 1987).
"Învățătura biblică invită la reflecție și asupra situației ființelor umane pe cale de dezvoltare, destinate plinătății dezvoltării, mai mult, destinate să participe la însăși viața lui Dumnezeu. Din nefericire, noi asistăm la spectacolul frecvent al unei practici care vizează curmarea violentă a drumului atâtor vieți umane, care încă nu s-au născut" (19 octombrie 1986).

Avortul ucide ființa în care Dumnezeu și-a pus chipul Său; intră în drepturile lui Dumnezeu, care este singurul stăpân asupra vieții omului; răpește dreptul firesc al omului la viață; încalcă porunca iubirii; încalcă o datorie foarte importantă față de societate. Deci avortul este păcat împotriva lui Dumnezeu, împotriva firii omului și împotriva societății.

2) Soluții alternative la avort

Există soluții alternative la avort, propuse de asociații pentru apărarea vieții, în decursul consilierii pre-avort (înainte de avort). Două astfel de asociații sunt în Iași:

a)Asociația de caritate „Primul Pas”, Iași, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, scara A, parter, ap.2, cod 700401; telefon 0232 / 277.901;
e-mail: primpas@mail.dntis.ro

adresa web: www.primulpas.ro.org/

Serviciile asociației sunt oferite de către specialiști în domeniu: asistenți sociali, medici, psihologi. Asociația „Primul Pas” oferă gratuit următoarele servicii:
- Teste de sarcină;
- Trimiteri pentru consultații ginecologice și ecografii gratuite;
- Consiliere pre-avort și post avort, direct sau prin e-mail;
- Informare cu privire la implicațiile și alternativele unui avort;
- Oferire de ajutor material de urgență, atât înainte, cât și după naștere;
- Găzduire;
- Grup de suport pentru mămici;
- Informare despre alte servicii de îngrijire.

b) Fundația Solidaritate și Speranț㠖 Centrul InfoAdolescent, Iași, str. Costache Negri nr. 48, cod 700071, telefon 0232 / 220.548; 0232 / 271.228 sau 0332 / 805.750; e-mail: infoadolescent@yahoo.com

Serviciile sunt aceleași ca și la Asociația Primul Pas și sunt tot gratuite.

Iată unele dintre soluțiile alternative la avort oferite de asociațiile pentru viață :
- Ajutor material atât înainte, cât și după naștere;
- Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele și adolescentele însărcinate. Ele pot ramâne în aceste centre maternale cu masa și cazarea gratuite, până la un anumit timp după naștere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-și putea crește mai ușor copilul;
- Asistență maternală a copilului (încredințarea lui pentru un timp unei familii care vrea să ia un copil în îngrijire). Aceasta înseamnă că mama reală are dreptul legal să-și ia copilul înapoi oricând dorește acest lucru (când se simte în stare să-l crească);
- Încredințarea copilului spre adopție unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor să și adopte. Decât să-l ucidă prin avort, este clar că e preferabil ca mama să-l nască pe copil și să-l așeze în brațele unor părinți adoptivi, care îl vor îngriji cu dragoste. Adopțiile, după cum se știe, se fac pe cale legală. Mama poate să-și viziteze copilul oricând, dacă dorește. În fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceată alegere. Iată ce spunea o femeie: „Datorită faptului că nu am putut să-i ofer minimul necesar, cea mai bună decizie pe care am luat-o vreodată a fost să-i găsesc fiicei mele o familie adoptivă care să o iubească și să o crească. În prezent își iubește familia adoptivă și mă iubește și pe mine. Fără să renunț la ea, i-am oferit mult mai mult.”
- Și alte soluții.

Pentru consiliere spirituală, un preot din Iași vă poate răspunde la următoarea adresă de e-mail:
pentruviata_iasi@yahoo.com

Alte asociații pentru viață în alte orașe :

c) Alt preot, părintele Tănase Nicolae, a înființat Asociația Pro Vita Pentru Născuți și Nenăscuți și a construit mai multe așezăminte unde primește copii spre creștere, în satele Valea Plopului și Valea Screzii, comuna Posești, județul Prahova.
Adresa : Preot Tănase Nicolae, strada Nicolae Iorga, nr. 72, bl. C1, ap. 8, Vălenii de Munte, județul Prahova, România
sau :
Parohia Valea Plopului, Comuna Posești, Județul Prahova, cod cod. 107440, România
Telefoane :
0244 / 280.600
0244 / 421.208
0746 / 014.605
Fax : 0244 280.695
e-mail:
provitann@gmail.com

asociatiaprovita@hotmail.com

Site-ul Asociației:
provitann.org/?page_id=20

Toate serviciile Asociației sunt gratuite. Părintele Tănase primește, de asemenea, și copii ai străzii. În creșterea copiilor este ajutat și de oamenii din sat. Multe femei care au renunțat la avort și au născut copiii, i-au încredințat părintelui Tănase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

Iată un link cu prezentarea Asociației și fotografii de acolo :
www.crestinortodox.ro/Valea_Plopului___asezamant_al_iubirii_cres...

d) Asociația Pro Vita Pentru Născuți și Nenăscuți are filială și în București, precum și în alte orașe din țară.
Site-ul Asociației Pro Vita pentru născuți și nenăscuți – Filiala București (de aici puteți primi și CD-uri gratuite cu filme și alte materiale pentru viață)

www.provitabucuresti.ro/

tel.: 0728.673.673

fax: 031/815.27.80

e-mail:
provitabucuresti@yahoo.com
e) SITE-UL www.avort.ro/consiliere.php
CONȚINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA A DOUA MAICI CU PREGĂTIRE (MAICA SOFRONIA ȘI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ȘI LA TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE ȘI CONSILIERE "SFINȚII ARHANGHELI MIHAIL ȘI GAVRIIL ", PRECUM ȘI ARTICOLE, DOCUMENTARE, MĂRTURII ȘI SFATURI : www.avort.ro/

f) SITE CARE CONȚINE MĂRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR
www.avort.ro/marturii.php
g) SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT
www.adevaruldespreavort.ro/
h) SITE-UL www.vreausaaflu.ro/
CONȚINE ÎNREGISTRĂRI VIDEO ȘI DOCUMENTARE FOARTE INTERESANTE PENTRU VIAȚĂ
www.vreausaaflu.ro/camp/?page_id=11

i) Site-ul Asociației Darul Vieții
www.darulvietii.cnet.ro/

j) Alte înregistrări video și audio foarte interesante pentru viață. Cele mai multe dintre ele sunt în limba română:
www.provita.org.ro/

k) Site-ul Asociației Pro Vita Media
www.provita.ro/

l) Site-ul Asociației Pro Vita Craiova
www.provitacraiova.ro/

m) Site-ul Asociației Pro Vita Galați
www.provitagalati.ro/

n) Site-ul avort.info cu multe informații pentru viață :
www.avort.info/

o) Site-ul Asociației FAMILIA ȘI VIAȚA, centru de consiliere pentru familie www.familiasiviata.ro/

p) Accesând linkul următor, găsiți o colecție foarte interesantă de înregistrări video și documentare pentru viață:
www.catholicdigitalstudio.com/prolifevideos.htm

r) Accesând următorul link, puteți citi o carte direct pe internet, despre probleme fundamentale de bioetică:
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?omulafi

s) Puteți citi direct pe internet cartea intititulat㠄Manual de bioetică”, în care se vorbește foarte pe larg despre avort, dacă accesați următorul link:
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?manual

ș) Site-ul Asociației Ortodoxe Frăția Franco-Română despre Pro-Vita aoffr.free.fr/html/provita_ro.html

t) Un site foarte interesant al Mișcării Pentru Viață, poate fi accesat pe linkul următor:
pentru-viata.org/

ț) Un alt site pentru viață :
www.avort.net/

u) Informații foarte interesante pentru viață, difuzate de Altermedia ro.altermedia.info/news/cultura-vietii/

v) Un site deosebit de interesant care conține multe cărți (care pot fi citite direct pe internet), reviste despre căsătorie, apărarea vieții, familie, adolescență, sănătate, recenzii de filme, jocuri, precum și legături cu alte site-uri
www.profamilia.ro/

x) Există organizații pentru apărarea vieții umane și la nivel internațional, cum ar fi organizația Human Life International, cu site-ul următor:
www.hli.org/

y)Un site despre Sfânta Gianna Beretta Molla, o martiră a apărării vieții umane www.hli.org/gianna_molla/

z)Despre Marșul vieții, manifestare publică împotriva avortului provitabucuresti.ro/2006/06/02/pro-vita-bucuresti-a-participat-l...

Pe un afiș erau fotografiați copii tăiați în bucăți în urma avortului, iar lângă ei era reprezentat un copil în uterul unei femei care se pregătea pentru avort. Lângă acel copil din uter scria simbolic, ca și cum ar spune el: „Vă rog, vă implor, nu-mi faceți aceasta! Sunt alte soluții!”

Chiar dacă a avut relații sexuale înainte de căsătoria creștină (relații sexuale pre – maritale) sau, mai rău, în afara căsătoriei creștine (relații sexuale extra – maritale), nu trebuie să-și ucidă copilul, ci trebuie să-l nască și, dacă nu-l poate crește, să aleagă una sau mai multe dintre soluțiile alternative descrise mai sus. Dacă îl poate crește ea însăși, nu trebuie să se teamă că se va căsători greu din cauză că are copil, căci sunt atâția bărbați care iau în căsătorie femei cu copii, fie că au și ei copii, fie că nu au. Sau poate că se va căsători cu tatăl copilului. Dacă va apela la asociațiile de mai sus sau la alte asociații pentru viață în alte orașe, va primi ajutor material și, dacă va dori, va putea locui la un centru maternal până la un timp după naștere și apoi va putea lăsa copilul la o familie care acordă asistență maternală pentru un timp sau îl va putea da spre adopție. Dacă mama este elevă sau studentă poate să meargă la școală și cât timp este însărcinată și după ce naște. După cum am văzut, cel mult după câteva luni de la concepție, mama aproape întotdeauna trece de la împotrivire la acceptare și de la acceptare la iubire. Acest lucru este valabil și pentru părinții tinerei mame necăsătorite: chiar dacă, poate, la început unii dintre ei se împotrivesc nașterii copilului, cel mult după câteva luni de la concepție se obișnuiesc cu gândul că fiica lor va naște copilul. Și, oricum, fata nu trebuie să asculte de părinți dacă aceștia ar îndemna-o la avort sau la oricare alt lucru rău.

3. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii

Pe lângă faptul că este uciderea unui copil fără apărare, avortul are și numeroase consecințe asupra sănătății și uneori asupra vieții femeii, chiar dacă este făcut de medic, cu aparatură medicală, oricât ar fi aceasta de sterilă. După un avort, cele mai multe femei se confruntă cu una sau mai multe dintre următoarele consecințe (unele dintre aceste consecințe sunt imediate, iar altele pot apărea și după câțiva ani):

a) Consecințe fizice
- Hemoragii - complicații hemoragice - de multe ori atât de greu de stăpânit, încât necesită extirparea chirurgicală a uterului și permanentizarea unei infirmități serioase pentru femeie;
- Infecții ale aparatului genital feminin, cu reducerea până la dispariție a capacității de procreare;
- Infecții pelviene acute și cronice;
- Perforații uterine însoțite uneori și de lezarea organelor din vecinătate: vezică, rect, intestin subțire, peritoneu . De cele mai multe ori, consecințele sunt catastrofale, chiar dacă nu sunt constatate de la început. Perforațiile mici, neobservate, evoluează lent și pot produce infecții grave, cangrenă uterină;
- Sterilitate;
- Complicații particulare legate de diverse manevre;
- Accidente neurologice datorate diverselor embolii ;
- Tetanus post-avort (încă prezent, în ciuda profilaxiei);
- Dureri abdominale acute și prelungite (mai ales după dispariția anesteziei), amețeli,
dureri de cap;
- Răni cervicale (tăierea sau ruperea colului uterin de către instrumentele folosite pentru avort);
- Răni cicatriciale permanente ale mucoasei uterine;
- Inflamarea trompelor uterine;
- Infecții datorate rămânerii în uter a unor resturi ale fătului sau ale placentei;
- Sinechii uterine ;
- Conflicte serologice Rh ;
- Infectarea cu virus hepatic datorită transfuziei din cauza hemoragiei după avort;
- Cancer la sân. O legătură între cancerul de sân și avort a fost precizată de medici încă din anul 1957. Pornindu-se de la faptul că hormonii produși în timpul sarcinii au un efect protector, s-a ajuns la concluzia că avortul induce o schimbare hormonală bruscă. Efectul acestei violențe afecteză celulele sânului, schimbare care, până la urmă, provoacă apariția cancerului. Un studiu publicat în 1994 în „Jurnalul Institutului Național de Cercetare a Cancerului” constata: „Riscul cancerului de sân pentru femeile care au făcut un avort este cu 50% mai mare decât în cazul altor femei”.
- Creșterea incidenței hipertensiunii. Un studiu efectuat în California (S.U.A.) a arătat c㠄în comparație cu femeile care au născut, femeile care au avut un avort au un risc mai mare, din punct de vedere statistic, de deces cerebro – vascular. Aceasta este o dovadă că avortul provocat crește incidența de hipertensiune la femei.” („A Record Linkage Study of 173, 279 Low Income American Women”, în „Clinical Medicine & Health Research”, 25 aprilie 2001).
- Creșterea frecvenței avorturilor spontane;
- Creșterea frecvenței sarcinilor extrauterine ;
- Nașteri premature, nașteri de copii morți;
- Dereglări menstruale;
- Atac de cord și convulsii datorită reacției alergice față de anestezie;
- Embolismul lichidului amniotic : este o boală catastrofală și înseamnă o infectare a sângelui femeii cu lichid amniotic din conținutul placentei sau cu fragmente din țesuturile fătului. Asemenea cazuri sunt deseori mortale.
- Febră ridicată, blocaj renal , convulsii, șoc septic , comă;
- Moarte. Nimeni nu va ști exact numărul femeilor care mor din cauza avortului. Motivul tăcerii este „reputația”, atât a medicului, cât și a familiei în care are loc decesul. În general, drept cauză a decesului nu se trece cea reală, adică avortul, ci complicațiile care rezultă din avort, de exemplu hemoragie, hepatită, etc. Se consideră că numărul real al deceselor provenite din avort este cel puțin de zece ori mai mare decât cel indicat oficial de statistici. În publicația „The Scotsman”, la 9 martie 1970, s-au scris următoarele cuvinte: „Putem să considerăm că avortul legal este cauza principală a morții femeilor tinere” (și nu numai a celor tinere – n. n.)
Există o corespondență aproape matematică între rata avorturilor și rata mortalității materne. România a fost mai mulți ani pe primul loc în Europa la rata avorturilor (și în primii ani de după 1989 chiar pe primul loc în lume) și a ajuns pe locul doi în Europa la rata mortalității materne. Se poate muri și de la primul avort, chiar dacă e făcut de medic cu aparate oricât de sterile.
De asemenea, vaccinurile avortive și pilula avortivă RU486, prezintă consecințe fizice foarte grave. Două exemple:
- Injecția intrauterină a diverselor lichide în scop avortiv (încă extrem de frecventă) are risc foarte mare de apariție a așa-numitului avort toxico-septic cu evoluție rapidă și violentă și cu sfârșit în general mortal;
- Ingestia diverselor substanțe avortive afectează în special ficatul și rinichii, iar doza avortivă este foarte apropiată de cea mortală.
În ceea ce privește sterilitatea femeilor în urma avortului, un material apărut în 20 noiembrie 1997 în „Evenimentul Zilei” începea cu titlul „Alarmă de gradul zero”, arătând că fertilitatea româncelor cunoaște o scădere evidentă. Avortul determină consecințe grave, iar statisticile evidențiază c㠄morbiditatea cauzată de complicațiile avortului a devenit semnificativ㔠(Dr. Bartoș Daniela, „Sănătatea femeii și a copilului și protecția familiei în viziunea Ministerului Sănătății și Familiei din România” în Congresul Internațional „Familia și viața la începutul unui nou mileniu creștin”, București, 2002).

b) Consecințe emoționale (sindromul post – avort care poate apărea imediat sau la câțiva ani după avort și care constă în emoții negative)
- Sentimente de vinovăție, mânie, teamă;
- Tristețe, mâhnire, depresie;
- Plâns frecvent;
- Tulburări ale somnului (insomnii, coșmaruri) ;
- Teama de sarcini viitoare;
- Pierderea respectului de sine;
- Dificultăți de relaționare cu ceilalți;
- Comportament agresiv față de sine însăși, față de tatăl copilului și față de cei implicați în avort;
- Incapacitatea / diminuarea implicării în activitatea sexuală;
- Abuz de alcool, consum de droguri;
-Gândul de suicid. Precizăm aici că cine se sinucide ajunge în suferința veșnică a iadului, pentru că moare cu acest păcat al sinuciderii pe suflet. Diavolul, în viclenia lui, după ce îi introduce femeii gândul avortului, dacă ea face avort încearcă să o împingă la descurajare și sinucidere, pentru a ajunge în suferința veșnică a iadului.
Pentru femeile care au făcut deja avort și se confruntă cu a doua serie de consecințe prezentate (emoționale) există și consilierea post-avort (după avort) care se poate face la asociațiile pentru viață și despre care am amintit și mai sus.

Despre consecințele emoționale, două femei mărturisesc următoarele : (Din revista pentru elevi „Schreibenkleister”, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):
„Toți cei care m-au sfătuit să fac avortul în urmă cu doi ani – doctorul, consilierul, părinții, prietenii, prietenele și soțul meu – m-au asigurat că așa e cel mai bine pentru mine și pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperată! Nu mai pot să dorm noaptea, nu mai pot să râd. Nimeni nu mă înțelege! Vă rog, spuneți tuturor oamenilor cât de groaznic este un avort! Dureri cumplite îmi chinuie trupul și sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma?” (Jutta)
„Mi-am avortat copilul. Astăzi nu aș mai lua o asemenea hotărâre, indiferent ce ar spune cei din jur. Trăiesc cu o frică în mine de care nu mai pot scăpa. Am coșmaruri în care îmi apare o fetiță care fuge spre mine cu brațele întinse și întreabă mereu: «De ce mămico? De ce?» Apoi mă trezesc udă de transpirație. Acest vis și privirea fetiței mă urmăresc continuu de când am avut acea intervenție._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor și tinerelor fete care se află în aceeași situație. Gândiți-vă foarte bine ce faceți, pentru că vă vor chinui visele și vă vor urmări privirile copiilor avortați. Veți simți o singurătate copleșitoare, durere și jale, când veți vedea o mamă cu copilul ei. Voi veți suporta consecințele acestei intervenții, nu partenerul vostru. El nu vă poate lua teama, regretul sau însingurarea. De aceea gândiți-vă bine înainte de a alege avortul și nu permiteți nimănui să vă constrângă, pentru că viața voastră va fi distrusă. Există numeroase organizații care vă pot ajuta. Nu faceți aceeași greșeală ca și mine!” (Judith)
Avortul nu înlătură neliniștea, angoasa femeii în dificultate, ci i-o sporește și i-o prelungește. Sunt două forme de angoasă: una pe termen scurt care durează până la avort, alta pe termen lung, care începe la avort sau după avort. Toate greutățile și durerile maternității se uită, dar angoasa provocată de avort durează la multe femei chiar și toată viața. Dacă și tatăl a fost de acord cu avortul, pot apărea și la el consecințe emoționale, precum și la alte persoane. Cei care au participat la avort, cum ar fi unii medici, asistente medicale, rude sau prieteni care au contribuit la avort, au îndemnat la avort sau au fost de acord cu avortul, pot fi afectați de consecințe emoționale. De aceea consilierea post-avort se adresează într-o anumită măsură și bărbaților.
Doctorul Mina Minovici, care a fost profesor de medicină legală la Facultatea de Medicină și directorul Institutului Medico-Legal din București, în „Tratat complet de medicină legal㔠arată la rândul său urmările dezastruoase ale avortului.

4) Ce se poate vedea când un avort este filmat prin intermediul ecografului

În documentarul intitulat „Strigătul mut” se prezintă un avort filmat prin intermediul ecografului. În acest documentar se observă cum copilul nu vrea să moară, se agită, se ferește de instrumentele pentru avort. Frecvența bătăilor inimii sale crește foarte mult. Când constată că nu mai are unde să se ferească, deschide gura larg, ca într-un strigăt mut. Apoi este tăiat în bucăți și extras din uter bucată cu bucată. Spre sfârșitul documentarului se pot vedea femei care plâng amar deoarece regretă că au ucis copilul și pe deasupra au rămas și cu diferite sechele fizice și emoționale în urma avortului. Documentarul a fost realizat de doctorul ginecolog american Bernard Nathanson. Acest doctor fusese directorul celei mai mari clinici de avorturi din S.U.A. și unul din fondatorii organizației pentru legalizarea avortului, numită N.A.R.A. După ce și-a făcut un proces de conștiință, doctorul Nathanson și-a făcut „mea culpa”, a încetat să mai facă avorturi și a realizat acest documentar pentru conștientizarea oamenilor în privința avortului. Un tânăr medic, care a contribuit la realizarea filmării avortului la ecograf, a fost atât de mișcat de ceea ce a văzut pe ecran în timpul avortului, încât a ieșit pentru câteva clipe din sală, s-a reîntors apoi pentru a termina filmarea, dar niciodată nu a mai făcut vreun avort. La această filmare a asistat și o feministă care la început era de acord cu avortul (deși feministele au mai multe motive să fie împotriva avortului, cum vom arăta în paragraful 8) dar a fost atât de mișcată de ceea ce a văzut, încât niciodată nu a mai fost de acord cu avortul.
Multe femei care vizionează acest documentar spun că nu vor face avort niciodată, iar cele care au făcut avort și vizionează documentarul spun că nu vor mai face nici un avort.
La fel ca și ginecologul Bernard Nathanson, și ginecologul sârb Stoian Adașevici și mulți alții din diferite părți ale lumii (și din România) au renunțat să mai facă vreun avort. Există exemple care arată că medicii obstetricieni au avut de suferit de pe urma avorturilor pe care le-au efectuat. La nivel mondial, a fost constituită Societatea Centurionilor, organizație internațională ce include medici care au practicat avortul. Foarte mulți dintre aceștia, după perioada de recuperare au început să militeze pentru apărarea vieții.

5) Ce declară unul dintre medicii români care au renunțat să mai facă avorturi (Dr. Mircea V. Homescu)

Dr. Mircea V. Homescu, medic primar, se pronunță categoric împotriva avorturilor. Poziția sa este demnă de semnalat, deoarece vine din partea unui medic care a efectuat avorturi, până când a pus conștiința sa față în față cu legile morale. Chiar așa se confesează: „Semnatarul acestor opinii mărturisește – din capul locului – că a efectuat, în viața lui profesională, mii de avorturi, motiv pentru care, azi, încărcat de regrete, încearcă să-i fereasc㠖 măcar pe alții – de această ucidere de oameni, săvârșită aparent în condiții «legale».” (Din „Adevărul despre avort” în „Învierea”, Foaie religioasă editată de Arhiepiscopia Timișoarei, anul VIII, nr. 21 (183), sâmbătă, 1 noiembrie 1997).

Iată principalele idei dezvoltate de medicul respectiv:

a) Copilul este ființă umană din momentul concepției: „Copilul este ființă umană chiar din clipa concepției.”

b) Părinții nu au dreptul să hotărască asupra dreptului la viață al copilului, ci numai Dumnezeu:
- „Se amestecă azi – cu scop justificativ – problema avortului cu drepturile omului, ale femeii sau ale cuplului parental. Este un mod fals de a pune problema. Drepturile omului nu depind de oameni, ci aparțin ființei umane, decurgând din însăși originea ei.”
- „Nici măcar noi, medicii, care facem cu miile – și milioanele – acest gest ucigaș de ființe umane, nu avem legitimitatea de a ne aroga asumarea avortului în cadrul profesiei. Ucigând astfel ființe omenești, nu doar că ne arogăm o autoritate construită artificial – autoritatea de a ucide – ci comitem ceva ce doar Dumnezeu poate să hotărască: viața sau moartea cuiva. În plus, trădăm și jurământul lui Hippocrate pe care unele școli medicale din lume, dar și de la noi, nici nu-l mai practică.”

c) Este inacceptabilă legislația care permite avortul până la trei luni, el nefiind admisibil la nici o etapă a dezvoltării copilului: „Cine dă oare voie legislațiilor să susțină că omul este om doar după trei luni de viață intrauterină? Ființa umană este și rămâne o unitate din clipa concepției și până la moarte.”

d) Nici o circumstanță nu dă dreptul cuiva să facă avort: „Nici o circumstanță socială, medicală sau etică nu justifică avortul.”

e) Avortul este semnul decadenței unei societăți: „Avortul este expresia cea mai evidentă a prăbușirii morale a societăților care-l acceptă și-l practică.”
Acestea sunt convingerile la care a ajuns un specialist care spune despre sine că este „unul care a făcut avorturi dar care n-ar mai face, pentru nimic în lume.”

6) Legalizarea avortului e un regres enorm și o degradare a demnității femeii

Legalizarea avortului nu e în nici un caz un pas înainte în emanciparea femeii, dimpotrivă, e un regres enorm și o degradare a demnității femeii. Împreună cu copiii nenăscuți, victime ale avortului sunt femeile rănite în trupul și sufletul lor. Marii beneficiari de pe urma avortului sunt bărbații imorali. Sunt beneficii economice care se scot din vărsarea sângelui acestor copii. Așa cum arată și doctorul Bernard Nathanson în documentarul „Strigătul mut”, în lume s-a format o întreagă industrie legală sau ilegală a avortului, cu o vastă rețea de dispensare, organizată în mare parte de mafie și de alte organizații criminale internaționale. Multe femei devin complice ale bărbaților imorali, fără să-și dea seama că aceștia le instrumentalizează, le exploatează și nu intenționează câtuși de puțin emanciparea lor. În general bărbații imorali, într-o manieră foarte abilă și înșelătoare, trâmbițează niște pretinse „drepturi ale femeii”, urmărind în realitate o mai crâncenă dominare a acesteia.

Prin propaganda în favoarea avortului, bărbații imorali:
- Creează condiții care le permit să dispună de orice femeie după bunul plac; Dr. Laure Brisbois face următoarea remarcă referitoare la legalizarea avortului în Franța: „O lege în favoarea avortului îi avantajează pe iresponsabilii sexuali, deoarece 55% din femeile care au avortat sunt necăsătorite și 14% concubine, în total 69%”.
- Se sustrag chiar de la început de la orice răspundere cu privire la copilul care ar fi putut veni pe lume;
- Se scutesc de promovarea inițiativelor capabile să îmbunătățească situația femeii în societate;
- Fac ca femeile să devină simple obiecte la dispoziția lor.
Experiența arată că legalizarea avortului produce un adevărat dezastru în rândul adolescentelor umilite, exploatate, înjosite, abandonate deja de la începutul vieții lor de femeie.
Având apoi în vedere urmările nefaste ale avortului pentru sănătatea și viața femeii, nu se poate vorbi în nici un caz despre emanciparea ei prin legalizarea avortului. Din păcate, aceste urmări nu constituie obiectul vreunei propagande și, pe cât e posibil, sunt ținute secret:
„S-a creat un fel de conspirație pentru a acoperi riscurile prin tăcere. Datorită reacțiilor emoționale provocate de discuțiile asupra avortului legal, dovezile bine documentate provenind din țări cu o mare experiență în acest domeniu, din păcate au fost puțin luate în considerație de presă, atât de cea medicală, cât și de cea specializată. Acest lucru nu poate fi justificat din punct de vedere medical, dacă urmările implică o daună pentru pacienți. Pentru aceste motive publicăm un scurt rezumat al activităților desfășurate de noi în această secție de obstetrică și ginecologie. Nu suntem mândri nici de numărul sarcinilor întrerupte, nici de complicațiile descrise.” (J. A. Stallworthy, The Lancet, 4 decembrie 1971).

7) În afară de femeia care recurge la avort cine mai este vinovat de păcatul avortului?

În afară de femeia care recurge la avort, vinovați de păcatul avortului mai pot fi și soțul, prietenul, părinții, rudele sau cunoștințele femeii, dacă o îndeamnă la avort, dacă îi dau bani pentru avort sau dacă, știind că ea vrea să facă avort, sunt de acord cu avortul. Aceste persoane ar trebui să facă tot posibilul ca ea să păstreze copilul ori s-o oprească prin conștientizare și direcționare spre consiliere la asociații pentru viață și/sau la un preot. Vinovați de păcatul avortului sunt și medicii și personalul sanitar care contribuie la avort; ei n-ar trebui să pună în slujba morții competența dobândită pentru promovarea vieții. După cum am văzut, sunt și medici ginecologi care refuză să facă avorturi. Sunt și asistente medicale care refuză să asiste avorturi. Acceptând să facă avort, medicul, pe lângă faptul că își dă aportul la uciderea unui copil fără apărare, își trădează și propriul angajament exprimat în jurământul lui Hippocrate prin aceste cuvinte: „Nu voi accepta cererea de a administra otravă cuiva, nici nu voi da sfaturi de acest fel. De asemenea, nu-mi voi da aportul ca femeile să comită avort.” Iar formularea de la Geneva a jurământului lui Hippocrate conține următoarea expresie: „…voi respecta în mod absolut viața umană încă din momentul concepției sale…Declar aceasta liber și în deplină cunoștință de cauză, făcând apel la onoarea mea!” Medicul nu trebuie să se înșele cu următorul pretext: decât să se facă avorturi clandestine, cu risc pentru viața femeilor, mai bine să se facă legal și sub supraveghere medicală. Crimele naziste nu sunt mai puțin odioase pentru faptul că s-au făcut legal și sub supraveghere medicală. Un act medical este act medical dacă el corespunde scopului său, care este acela de salva viața sau de a vindeca, și nu pentru că sunt folosite instrumente, medicamente, instalații medicale, tehnici avansate, nici pentru faptul că cel care îl săvârșește are o diplomă universitară. Un trecător care face respirație artificială unui înecat săvârșește un act medical; un medic care colaborează la moarte folosind metode și aparate avansate nu săvârșește un act medical. La fel, avortul nu poate fi considerat un act medical pentru faptul că este săvârșit de un medic, cu aparatură medicală, oricât ar fi aceasta de sterilă. În 1941, medicii SS de la Auschwitz, se felicitau pentru faptul că au „umanizat” exterminarea, înlocuind oxidul de carbon cu un gaz pe bază de cianură. Uciderile adulțior și tâlhăriile se săvârșesc întotdeauna în condiții proaste pentru victimele lor, dar nimeni nu se gândește să le legalizeze pentru a putea fi săvârșite sub control medical. În plus, avorturile clandestine nu dispar prin legalizarea avorturilor. Apoi, cum am văzut, avortul nu e lipsit de consecințe fizice și emoționale, chiar dacă este făcut de medic, cu aparatură medicală, oricât ar fi de sterilă.
Așa cum am arătat în alt paragraf, din mărturiile medicilor care practică avortul se știe că susținătorii avortului pun în circulație pe piață multe statistici „retușate”, urmărind amplificarea dramei avortului clandestin, în intenția de a se face impresie și de a se cere legalizarea avortului. Dr. Bernard Nathanson afirmă că cifra reală a avorturilor clandestine, în Statele Unite, a fost umflată de zece ori. Experiența din țările în care s-a legalizat avortul arată că, prin legalizare, numărul avorturilor clandestine nu a scăzut. Se pare că, în general, numărul avorturilor clandestine este mai mare decât a celor „legale”: „Datele de care dispunem arată că, în ciuda unei creșteri sensibile a numărului avorturilor legale, în perioada 1968 – 1969, din păcate, nu s-a înregistrat nici o schimbare importantă în cazurile de avort clandestin care cer internare în spital. Faptul că legalizarea avortului nu a dus până în prezent la o diminuare a numărului de avorturi clandestine sau a cazurilor de moarte provocată de avort nu ne surprinde; dimpotrivă, confirmă experiența făcută de numeroase țări.” („British Medical Journal”, 30 mai 1970).

Bisericile creștine privesc medicina ca pe o formă practică de exercitare a iubirii de semeni. „Medicina apare în general ca un mijloc privilegiat de exercitare a iubirii. Dar, pe de altă parte, sunt denunțate (în sensul de criticate - n.n.) folosirile rele ale artei medicale și actele criminale ale unor medici.” (Jean-Claude Larchet, „Teologia bolii”). Hippocrate, părintele eticii medicale, l-a definit pe cel care practică medicina „numai vindecător”, inaugurând astfel o eră nouă. Înainte de el, rolul celui care practica medicina privea fie vindecarea, fie uciderea. Astăzi unii medici își asumă din nou acest dublu rol. Înainte de Hippocrate, medicul nu se bucura de deplina încredere a pacientului, întrucât se afla atât în slujba vieții, cât și în slujba morții. Astăzi, reluându-se acest dublu serviciu, mulți se întreabă dacă se mai poate avea încredere în medicul obstetrician. Mâine poate că se va pune aceeași întrebare cu privire la medicul pediatru și la toate celelalte categorii ale clasei medicale. În cazul avortului, relația medic – pacient se inversează și își pierde orice valoare, pentru că la medic se prezintă de fapt doi pacienți sănătoși, dar unul moare (copilul) și unul pleacă bolnav (femeia). Și, cum vom vedea, nu este permis avortul nici în caz că s-ar prevedea nașterea unui copil bolnav sau handicapat. Geneticianul Lejeune mai spunea: „Medicul care își ucide proprii pacienți nu a adus niciodată vreo contribuție la medicină”. Medicul trebuie să respecte omul, pe toți oamenii și pe fiecare în parte. Acesta e un imperativ categoric, după expresia lui Kant. El nu tratează doar trupuri, ci persoane. Prețuindu-și și respectându-și propriul trup, el va prețui și va respecta trupul oricărui om. El trebuie să considere persoana umană drept scop și nu mijloc. De aceea nu trebuie să distrugă sau să degradeze o viață umană, nici pentru vreun câștig material, nici cu scopul de a face experiențe medicale și nici cu vreun alt scop. Medicul trebuie să săvârșească orice act medical cu responsabilitate, nu călăuzindu-se după criterii subiective, de ordin emoțional, în funcție de situație, ci apelând la conștiința sa, ținând cont de legile morale. Deoarece conștiința poate fi ușor victima ignoranței și a confuziei, ea trebuie formată și educată cu grijă prin studierea și însușirea normelor deontologice .

8) Nici un motiv nu justifică avortul (nici un motiv nu dă dreptul cuiva să recurgă la avort)

Este complet falsă părerea unora că avortul ar fi de preferat mai degrabă decât traiul în sărăcie. Omul nu are dreptul să hotărască valoarea sau non-valoarea vieții. Dumnezeu e stăpânul vieții și nu omul. Valoarea vieții nu trebuie privită doar sub aspectul ei pământesc, ci în primul rând în perspectiva ei veșnică. Dacă e permis să ucizi o ființă umană deoarece riscă să trăiască în sărăcie și, prin urmare, după concepția materialist-hedonistă , să trăiască o viață fără valoare, în acest caz ar însemna să fim de acord și cu uciderea tuturor celor care sunt născuți sau maturi și trăiesc în sărăcie. Până acum nimeni nu a afirmat acest lucru deși, dacă se admite avortul, ar fi „logic”.
Așa cum spuneam la început, viața umană este sacră și inviolabilă, indiferent de calitatea ei. Utilitarismul a creat conceptul de "calitate a vieții" și a înlocuit sacralitatea vieții cu termenul de "calitate" a vieții. Conform utilitarismului, un individ, pentru a avea statutul de persoană și, prin urmare, dreptul de a trăi, trebuie să posede un anumit standard de "calitate" a vieții. Dar valoarea, sacralitatea și inviolabilitatea oricărei vieți umane își au rădăcina în Dumnezeu. Valoarea oricărei ființe umane: tânăr sau bătrân, sănătos sau bolnav, embrion sau nou-născut, geniu sau redus mintal, nu depinde de ceea ce în limbaj hedonist și utilitarist se numește "calitatea vieții". Nu există viață lipsită de calitate, viața este o valoare absolută, fiind darul lui Dumnezeu.
Banii și bunurile materiale nu aduc fericirea și nici n-o întrețin. Omul poate găsi fericirea în interiorul său dacă Îl are pe Dumnezeu în suflet. Dacă nu găsește fericirea în sufletul său, atunci n-o poate găsi nici în toate bogățiile Pământului. Au existat și împărați care aveau de toate și erau nefericiți și au existat și săraci care nu aveau mai nimic și erau fericiți, deci fericirea nu depinde de bani sau bogății. În plus, problema sărăciei nu poate fi rezolvată prin uciderea săracilor. Viața umană este sacră și inviolabilă, indiferent de calitatea ei. Viața pe Pământ nu este lipsită de încercări, de necazuri. Dumnezeu nu a vrut răul în lume. Întreaga răspundere pentru răul din lume îi revine omului. Necazurile și bolile au intrat în lume mai întâi datorită păcatului strămoșesc al omului, pentru că omul a cedat ispititorului. De asemenea, au și diferite cauze genetice și alte cauze (alcoolismul, fumatul, etc.) Deci, necazurile și bolile nu sunt date de Dumnezeu, ci sunt cauzate de oameni. Una este a da, a vrea și cu totul altceva este a permite.
Necazurile sunt permise și ca încercări pentru noi, în scop pedagogic, educativ. Toți suntem încercați pe pământ. Dar Dumnezeu ne spune în Biblie că el nu permite ca cineva să fie încercat peste puterea sa, chiar dacă, atunci când pierdem sau suferim în viață, nouă ni se pare că necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e încercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli sau diferite deficiențe mai mult sau mai puțin grave. Un om e încercat mai mult, altul mai puțin, pentru că unul e capabil să treacă prin încercări mai mari, altul e capabil să treacă prin încercări mai mici, dar nimeni nu este încercat peste puterea sa.
Deci, un scop al necazurilor este cel pedagogic, educativ. Marele scriitor Giovanni Papini spunea : « Dacă aș fi suferit când eram tânăr cât sufăr acum când sunt bătrân, aș fi ajuns un geniu .»
«Dumnezeu nu a venit să suprime suferința, nu a venit să o explice, dar a venit ca să o umple de prezența Sa», spune un alt scriitor, Paul Claudel. Și asta până în rădăcinile sale cele mai profunde.
Sfântul Ignațiu de Loyola spune că atunci când vine boala trebuie să ne convingem « că ea nu este un dar inferior sănătății ». Acest sfânt s-a convertit tocmai în boală. A avut ocazia să reflecteze, să se dedice lecturilor spirituale, rugăciunii. Bolnavul îi ajută mai mult, cu răbdarea sa, cu cuvinte edificatoare, cu exemplul, pe vizitatori, decât ei pe el. Sfântul Ioan Hrisostomul scrie : « Dacă la boală te încrezi în Dumnezeu, îi place mai mult decât dacă ai face multe fapte bune când ești sănătos. » Iar Blaise Pascal scrie : « Cunosc pericolul sănătății, dar și marile avantaje ale bolii. »
Pe de altă parte, suferința are și rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii față de alții. În acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferință : « Suferința e prezentă în lume pentru a face să se descătușeze iubirea, pentru a face să se nască fapte de iubire față de aproapele. »
Dumnezeu nu permite nici ispite peste puterea noastră : "Nu v-a ajuns nici o ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiți ispitiți peste puterile voastre; ci împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să iesiți din ea, ca s-o puteți răbda." (1 Cor. 10,13)
Un alt motiv pentru care Dumnezeu permite necazurile din lume este și pentru a nu ne lega cu toate puterile de această viață trecătoare, ci să ne îndreptăm speranța spre viața veșnică.
Necazurile și răul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numită teodicee.
Dar, mai presus de toate, Dumnezeu este solidar cu suferința noastră: Domnul Isus Cristos a venit și a suferit aici. El s-a sacrificat pentru noi ca să ne deschidă calea spre mântuire, dar mai departe depinde de noi dacă ne mântuim. Ne mântuim dacă facem pocăință de păcate și urmăm cuvântul său, așa cum vom vedea mai jos. Avem liberul arbitru, adică libertatea voinței de a alege între bine și rău și suntem responsabili de ceea ce alegem. Dumnezeu nu a creat roboți, ne-a înzestrat cu liberul arbitru, adică libertatea voinței de a alege între bine și rău și suntem responsabili de ceea ce alegem. Domnul Cristos a murit pe cruce pentru noi fără de noi, dar nu ne poate mântui fără de noi, fără colaborarea noastră. Dumnezeu ar fi putut găsi și o altă cale pentru a ne deschide calea spre mântuire, dar numai prin sacrificiul suprem ne putea arăta iubirea lui maximă. Domnul nostru Isus Cristos însuși a spus : „Nimeni nu are o iubire mai mare decât cel care își dă viața pentru prietenii Săi” (Ioan 15:13) Și a dovedit din plin aceasta. Prin liberul arbitru omul poate valorifica jertfa Domnului Isus Cristos sau o poate face zadarnică pentru el. Deci, să nu zădărnicim jertfa Domnului Isus Cristos pentru noi! Să ne străduim să ajungem în rai, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață veșnică și atât de fericită cum nici nu ne putem imagina! Dacă ne vom mântui, vom avea parte de împlinirea acelui "desiderium" de care am vorbit, împlinirea acelei dorinți de fericire totală, "împlinire până la stele".
Se povestește că un om a avut într-o noapte un vis interesant. Se făcea că se afla într-un pustiu uriaș, unde vedea, privind înapoi, urmele pașilor pe nisip pe care îi făcuse pe urmele pașilor lui Isus : urmele pașilor lui Isus împreună cu urmele pașilor săi. Dar spre surprinderea sa, a remarcat că în anumite zile nu erau două urme de pași pe nisip, ci una singură : erau zilele în care avusese cel mai mult de suferit. Atunci a zis : « Doamne, tu ai promis că vei rămâne cu noi în toate zilele. De ce m-ai lăsat singur tocmai în momentele cele mai grele ? » Iar Domnul a răspuns : « Zilele în care ai văzut o singură urmă pe nisip sunt zilele în care te-am purtat în brațe. Nu e urma pașilor tăi, ci urma pașilor mei. »
În legătură cu suferința este exemplul lui Iov în Biblie. Iov era un om drept și un diavol i-a spus lui Dumnezeu că lui Iov îi este ușor să fie drept când îi merge bine, apoi i-a cerut voie lui Dumnezeu să-l pună la încercare cu necazuri. Primul necaz : a pierdut toată averea și i-au murit toți copiii. Iov nu s-a revoltat împotriva lui Dumnezeu, ci a spus : «Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!» (Iov 1,21). Atunci diavolul a cerut voie pentru a doua încercare, iar Dumnezeu a permis încă o încercare, cu condiția să nu se atingă de viața sa. Iov a fost atins de o boală grea, încât ajunsese să stea pe o grămadă de gunoi, plin de bube. „Atunci nevasta lui a zis către el : «Te ții mereu în statornicia ta? Blestemă pe Dumnezeu și mori! ». Dar Iov îi răspunse : «Vorbești cum ar vorbi una din femeile nebune! Ce? Dacă am primit de la Dumnezeu cele bune, nu vom primi oare și pe cele rele?» Și în toate acestea, Iov n-a păcătuit deloc cu buzele sale.” (Iov 2, 9 – 10) Pentru că nu a păcătuit în ciuda atâtor încercări, Dumnezeu l-a răsplătit, dându-i din nou sănătate, mulți copii și prosperitate, toate într-o măsură mult mai mare decât avusese înainte.

Nu este permis să se recurgă la avort nici dacă s-ar concepe un copil nedorit. Concepția nedorită a unui copil nu dă dreptul cuiva să recurgă la avort (acest caz l-am explicat la începutul materialului, în paragraful 1, deoarece este un motiv mai des invocat).
Apoi, faptul de a fi un copil dorit sau nedorit este foarte relativ: un copil nedorit la început, poate deveni acceptat, apoi dorit și iubit, iar un copil dorit la început, poate deveni nedorit datorită comportamentului său negativ de mai târziu.

Nu este permis să se recurgă la avort nici dacă s-ar concepe copilul din relații sexuale care au loc înainte de căsătoria creștină sau, mai rău, din relații care au loc în afara căsătoriei creștine Chiar dacă a avut relații sexuale înainte de căsătoria creștină (relații sexuale pre – maritale) sau, mai rău, în afara căsătoriei creștine (relații sexuale extra – maritale), nu trebuie să-și ucidă copilul, ci trebuie să-l nască și, dacă nu-l poate crește, să aleagă una sau mai multe dintre soluțiile alternative descrise în paragraful 2.
Dacă îl poate crește ea însăși, nu trebuie să se teamă că se va căsători greu din cauză că are copil, căci sunt atâția bărbați care iau în căsătorie femei cu copii, fie că au și ei copii, fie că nu au. Sau poate că se va căsători cu tatăl copilului. Dacă va apela la asociațiile de mai sus sau la alte asociații pentru viață în alte orașe, va primi ajutor material și, dacă va dori, va putea locui la un centru maternal până la un timp după naștere și apoi va putea lăsa copilul la o familie care acordă asistență maternală pentru un timp, apoi îl va putea lua înapoi. O altă soluție este adopția, dacă părinții doresc aceasta. Dacă mama este elevă sau studentă poate să meargă la școală și cât timp este însărcinată și după ce naște. După cum am văzut, cel mult după câteva luni de la concepție, mama aproape întotdeauna trece de la împotrivire la acceptare și de la acceptare la iubire. Acest lucru este valabil și pentru părinții tinerei mame necăsătorite: chiar dacă, poate, la început unii dintre ei se împotrivesc nașterii copilului, cel mult după câteva luni de la concepție se obișnuiesc cu gândul că fiica lor va naște copilul. Și, oricum, fata nu trebuie să asculte de părinți dacă aceștia ar îndemna-o la avort sau la oricare alt lucru rău.

Nu este permis să se recurgă la avort nici dacă s-ar prevedea nașterea unui copil cu handicap (fizic sau psihic), boli incurabile sau malformații grave, pentru că, în acest caz, ar însemna să fim de acord și cu uciderea copiilor deja născuți care au handicap, boli incurabile sau malformații grave sau cu uciderea adulților cu aceste deficiențe și atunci am fi ca în Germania lui Hitler, unde cei cu handicap sau cu boli incurabile erau exterminați. După cum am văzut, este același om începând de la concepție, indiferent că se află în interiorul organismului mamei sau în exteriorul acestuia. Orice viață, chiar și cea cu deficiențe, este sacră și inviolabilă. Viața umană trebuie primită indiferent de calitatea ei. Studii bine documentate arată că persoanele cu malformații nu sunt mai puțin bucuroase de viață decât persoanele zise „normale”. Cea mai mare parte a părinților care au un copil handicapat se declară fericiți că au copilul și aproape toți declară că ei, copiii handicapați, se simt fericiți. În toate țările este impresionant numărul părinților cu copii handicapați care militează împotriva avortului.

Nu este permis să se recurgă la avort nici dacă femeia a rămas însărcinată în urma unui viol sau în urma unui incest, pentru că nu trebuie să fie ucis copilul pentru delictul tatălui său. Există în morală un principiu foarte clar: nu se poate repara o nedreptate printr-o altă nedreptate și mai mare. În plus, femeia care a fost victima unui viol sau incest, dacă a rămas însărcinată și face avort, adaugă o traumă și mai mare la trauma psihică pe care o suferă în urma violului. Indiferent cum vine copilul la existență (din viol, incest sau altfel) este o ființă umană în care Dumnezeu și-a pus chipul Său, și are dreptul la viață.
Este adevărat că există și unele cazuri dureroase, dramatice. Dar este tot adevărat că e nedrept să se recurgă la ucidere pentru a rezolva aceste cazuri, oricât ar fi ele de dureroase și de dramatice. Avortul nu trebuie făcut în nici un caz. După cum am văzut, nici un om nu vine la existență din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu.

Ce e de făcut în cazul în care trebuie să se aleagă între viața mamei și viața copilului? În practică, în zilele noastre, o asemenea situație disperată este extrem de rară. Uneori medicii exagerează situația reală spre a o speria pe mamă și a o determina să-și avorteze copilul. O fac din ignoranță profesională, din dorința de câștig sau din diferite alte motive. Dar chiar în cazul real că viața mamei este în pericol, este de datoria medicului să susțină în viață atât mama cât și copilul, utilizând toate mijloacele terapeutice. Dacă s-au utilizat toate mijloacele pentru a salva atât mama cât și copilul, tot nu trebuie făcut avortul, însă în acest caz poate fi și situația unui act cu dublu efect, adică să fie permis sub aspect moral un tratament sau o operație necesară pentru a salva viața mamei, deși se prevede că, indirect, va muri copilul: în acest caz, moartea copilului e un efect secundar dureros, dar nedorit. Dar nici într-un caz nu trebuie săvârșită în mod direct avortarea copilului. Un medic croat, Dr. Antun Lisec, spune de exemplu despre sarcina extrauterină: „Sarcina extrauterină este o provocare pentru cadrele sanitare, în special pentru ginecologi, care ar trebui să descopere ce ar fi de făcut fără a ucide copilul nenăscut, a-i da șansa să-și continue creșterea și în același timp a preveni moartea mamei.” („Darul Vieții”, nr. 6, iunie 2004). Sunt și mame care se sacrifică pentru a putea trăi copilul. O astfel de mamă martiră a fost Gianna Beretta Molla, care a fost și medic. Ea a trăit între anii 1922 și 1962în Italia. A acceptat să-și riște viața, la numai 39 de ani, refuzând să-și avorteze fetița. A refuzat să urmeze tratamentul care i-ar fi putut salva viața, dar care i-ar fi provocat avortul. Înainte de nașterea grea îi repeta soțului ei: „Dacă trebuie să alegeți între mine și copil, nici o ezitare: alegeți, o cer hotărât, alegeți copilul. Pe el să-l salvați.” În fața obligațiilor pentru familie a trebuit să aibă întâietate obligația de a nu-și ucide copilul. A născut fetița care era al patrulea copil, dar ea a murit pentru viața copilului și a fost beatificată (declarată fericită) la 24 aprilie 1995. La beatificare au participat și soțul împreună cu copiii ei. Beatificarea este o etapă premergătoare canonizării . Pe data de 21 decembrie 2003, Biserica Catolică a recunoscut un miracol obținut prin mijlocirea ei, iar pe 16 mai 2004 a fost canonizată. Multe mame în așteptarea nașterii se îndreaptă către Sfânta Gianna pentru a-i cere ajutorul, iar altele pentru a-i cere curajul de a spune “nu” avortului. Biserica Catolică spune despre Sfânta Gianna și despre alte mame ca ea: „Acestea sunt mamele care, într-o lume atât de cufundată în întuneric, aprind lumini de speranță. Într-o lume în care prea ușor se poate ucide, aceste mame radical creștine, au curajul să primească și să apere viața. Cu orice preț, plătind chiar prețul vieții. Fiindcă viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al Său”. „Cine nu ar fi cuprins de cea mai autentică admirație la văzul acelei mame care, în pericolul aproape sigur al morții, se sacrifică în mod eroic pentru a putea salva viața copilului ei? Ceea ce suferă ea pentru a se achita de obligația sa naturală, îi poate răsplăti numai Dumnezeu și o va și răsplăti nu numai cu o măsură bună, ci cu una care se revarsă.” („Casti connubiis” – „Cununia curată”).
Informații despre Sfânta Gianna se găsesc și pe site-ul urmator:
www.hli.org/gianna_molla/

Deci, nici un motiv, oricare ar fi el, nu dă dreptul cuiva să recurgă la avort.

4Life Avatarul lui 4Life

1991 mesaje
Oras: bucuresti

iar a scapat vieru de la socola,feriti-va...a venit acum si mai fioros !!! ia uitati catamai mesajul a postat...!!!
4life-romania.blogspot.com
www.4life-romania.ro
Fosta membra Kudika.ro
De la: TF_, la data 2009-07-04 16:51:00iar a scapat vieru de la socola,feriti-va...a venit acum si mai fioros !!! ia uitati catamai mesajul a postat...!!!
4life-romania.blogspot.com[/quote]

Ce naiba cauta barbatii pe aici, si nici macar nu sunt sanatosi cu capu?
kudika051124 Avatarul lui kudika051124

24 mesaje

Elenatot, mare nesimtita mai esti! Tu esti atat de sigura ca stai bine cu capul?

27 mesaje

De la: healthy002090, la data 2009-07-06 11:05:10Elenatot, mare nesimtita mai esti! Tu esti atat de sigura ca stai bine cu capul?

poate ca elena a fost cam dura dar cum poate sa zica un barbat asa ceva ? Mai ales finalul acela categoric!
sa faca intai un copil si cand ii spune medicul la al doilea ori faci pastrezi si s-ar putea sa nu mai putem face nimic pentru viata ta, ori faci avort in clipa asta?

pooate ca el ar alege sa se roage!
si eu am ales sa ma rog o noapte, chiar si medicul a asteptat pana dupa slujba de duminica dimineata...dar in final am ales sa-mi cresc in continuare minunea cu care Dumnezeu m-a binecuvantat pana acum si care se intreba mami de ce nu e acasa si e in spital...

27 mesaje

si mai aopi....dar nu in ultimul rand
VIERU CEZAR IASI

"aceste mame radical creștine"

RADICALISMUL NU FACE BINE NIMANUI, CU ATAT MAI MULT RELIGIEI

e bine ca exista printre noi oameni care militeaza, oameni credinciosi dar de aici si pana la radicalism este o diferenta mare din punct de vedere teoretic, dar o diferenta mica si pericolasa din punct de vedere practic

Viata este asa cum este, iar o viata frumoasa se construieste prin multe, multe lucruri, iubire, credinta, iertare, etc., dar in nici un caz prin radicalism - stiu ca era citat dar parerea mea e ca un astfel de cuvant nu are ce cauta in religie
toate cele bune...
Fosta membra Kudika.ro
De la: healthy002090, la data 2009-07-06 11:05:10Elenatot, mare nesimtita mai esti! Tu esti atat de sigura ca stai bine cu capul?

Nesimtita e cea care isi permite sa faca pe altii. Eu nu am jignit pe nimeni si nu permit sa mi se vorbeasca asa.Asa ca inculto ce esti vezi de casul tau de la gura si masoara-ti cuvintele.Fetele bisericesti nu au ce cauta aici, si nu le permite religia sa judece pe atii, parca asa este nu?Mai vedeti-va de lungul nasului, cred ca nici nu o sa mai intru pe aici ca numai specimene de care mi se face rau dau pe aici,. CINE SE SIMTE NU ARE DECAT.Cine sunteti voi sa judecati o femeie care s-a confesat aici si a cerut un sfat?cine?
Nu va e rusine s-o judecati? E problema fiecaruia ce face cu viata ei, nu veti da voi socoteala pentru ea. RUSINE SA VA FIE!!!!RUGATI-VA PENTRU VOI!M-am saturat de fetele aste bisericesti care judeca pe altii si ei fac pacatele cele mai mari, si oare nu e pacat sa intrati pe aici?MI-E SILA!!!!!!!!!!!
Fosta membra Kudika.ro
De la: elenatot, la data 2009-07-06 20:10:43

Nesimtita e cea care isi permite sa faca pe altii. Eu nu am jignit pe nimeni si nu permit sa mi se vorbeasca asa.Asa ca inculto ce esti vezi de casul tau de la gura si masoara-ti cuvintele.Fetele bisericesti nu au ce cauta aici, si nu le permite religia sa judece pe atii, parca asa este nu?Mai vedeti-va de lungul nasului, cred ca nici nu o sa mai intru pe aici ca numai specimene de care mi se face rau dau pe aici,. CINE SE SIMTE NU ARE DECAT.Cine sunteti voi sa judecati o femeie care s-a confesat aici si a cerut un sfat?cine?
Nu va e rusine s-o judecati? E problema fiecaruia ce face cu viata ei, nu veti da voi socoteala pentru ea. RUSINE SA VA FIE!!!!RUGATI-VA PENTRU VOI!M-am saturat de fetele aste bisericesti care judeca pe altii si ei fac pacatele cele mai mari, si oare nu e pacat sa intrati pe aici?MI-E SILA!!!!!!!!!!!

Mie imi este scarba de oameni ca tine.
Una din cele mai răspândite «maladii» ale prezentului este cea a «buzunarului gol». Dacă vrei să reduci numărul celor suferinzi, dă-le oamenilor șansa să câștige pe măsura propriei valori. Este cel mai bun remediu!

193 mesaje

De la: dianeet, la data 2009-07-06 17:55:58si mai aopi....dar nu in ultimul rand
VIERU CEZAR IASI

e bine ca exista printre noi oameni care militeaza, oameni credinciosi dar de aici si pana la radicalism este o diferenta mare din punct de vedere teoretic, dar o diferenta mica si pericolasa din punct de vedere practic

Viata este asa cum este, iar o viata frumoasa se construieste prin multe, multe lucruri, iubire, credinta, iertare, etc., dar in nici un caz prin radicalism - stiu ca era citat dar parerea mea e ca un astfel de cuvant nu are ce cauta in religie
toate cele bune...

Pentru elenatot

1. Ba chiar are ce căuta radicalismul în religie. Neutralitatea față de rău înseamnă complicitate. Probabil tu faci confuzia între fundamentalism (fanatism) și radicalism.
Dumnezeu nu vrea neutralitate, nu vrea o inimă împărțită între bine și rău, vrea să facem o alegere radicală. În religie nu poți fi neutru. Isus Cristos a vorbit de cele două căi: calea îngustă, care duce la fericirea veșnică și calea largă, care duce la suferința veșnică. Așa cum faptele firii pământești sunt opuse roadelor Duhului, și invers: “Căci firea pământească poftește împotriva Duhului, și Duhul împotriva firii pământești: sunt lucruri potrivnice unele altora, așa că nu puteți face tot ce voiți” (Galateni 5,17). (Bineînțeles că se referă la păcate, nu la tot ce e pământesc). Acolo unde pătrunde lumina, întunericul dispare. Acolo unde se stinge Lumina, Întunericul își intră în drepturi. În religie nu există crepuscul între Lumină și Întuneric. Isus Cristos a spus : «Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul și va iubi pe celălalt; sau va ține la unul, și va nesocoti pe celălalt: Nu puteți sluji luiDumnezeu și lui Mamona. (Matei6,24). Și tot El a mai spus : « Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește».“ (Matei 12, 14-16, 22-30). Pentru că el nu ne vrea « căldicei », nu vrea neutralitate.

2. Nu sunt « față bisericească », nu fac parte din cler. Mi-am dat licența în bioetică, am făcut master de filosofie creștină și acum sunt doctorand la filosofie creștină. Totuși, pentru că spui că sunt preoți care fac păcate mari, gândește-te la următoarele lucruri : Nimeni nu e scutit de încercări și ispite, nici oamenii Bisericii. Unii rezistă ispitelor, alții cad. Dar greșelile lor nu justifică greșelile noastre. Sunt și destui preoți sfinți, să urmăm exemplele lor. Și chiar dacă unii oameni ai Bisericii mai au greșeli personale, nu trebuie să uităm că Biserica este o instituție divino-umană, deci formată și din oameni care pot greși (pot greși în ceea ce fac, nu în expunerea învățăturii creștine, care e de la Dumnezeu), iar vina este individuală, nu colectivă, deci e greșit ca, pornind de la niște cazuri particulare, să se generalizeze, învinuind, în bloc, toți reprezentanții Bisericii. Nu putem pretinde o Biserică ideală, formată numai din sfinți, nici nu avem dreptul să-i judecam pe preoți, are cine să-i judece. Important este să privim la viața noastră dacă e în regulă și în acord cu principiile creștine, iar dacă nu e în acord, să facem pocăință de păcate și să ne îndreptăm. Și nu trebuie să uităm că nu ne putem mântui singuri, avem nevoie de Biserică și de preoți, așa imperfecți cum sunt.

3. Nu judec pe nimeni. Nu este păcat să intru aici. Eu lupt pentru viață și dau sfaturi bune, pentru că ÎMI PASĂ. Sunt creștin și nu pot fi nepăsător la ceea ce mă înconjoară sau la ideile greșite.
Oana25_healthy Avatarul lui Oana25_healthy

68 mesaje

Fereasca Dumnezeu ce am putut citi aici... Nu poti spune cava , ca trebuie sa exista o persoana care sa faca din atata caz ditamai scandalu. Sincer acum vorbind...Imi doresc enorm de mult un copil ( am avut o sarcina oprita in evoluitie si am fost nevoita sa fac avort ) dar sunt multe fete care nu stiu sa se protejeze , nu vorbesc mamele destul de deschis cu ele..si de frica sau de rusine sa nu rada lumea , se ajunge la avort...Nu incurajez asa ceva dar nici nu condamn pe nimeni. Fiecare e liber sa faca ce vrea in viata!! Nu cred ca in lumea asta sunt mamici care fac asa ceva fara un motiv intemeiat.(cel putin asa cred ) Saraca fata care a deschis topicu cred ca i-a trecut sangerarea instantaneu ... cititnd aici..
Fosta membra Kudika.ro
De la: TF_, la data 2009-07-04 16:51:00iar a scapat vieru de la socola,feriti-va...a venit acum si mai fioros !!! ia uitati catamai mesajul a postat...!!!

Esti disperat rau de tot. Ai ajuns acum sa iti postezi blogul pe toate topicurile. Cred ca numai de asta scrii pe aici.
Amall Avatarul lui Amall

51 mesaje

De la: dianeet, la data 2009-07-06 16:26:29

poate ca elena a fost cam dura dar cum poate sa zica un barbat asa ceva ? Mai ales finalul acela categoric!
sa faca intai un copil si cand ii spune medicul la al doilea ori faci pastrezi si s-ar putea sa nu mai putem face nimic pentru viata ta, ori faci avort in clipa asta?

pooate ca el ar alege sa se roage!
si eu am ales sa ma rog o noapte, chiar si medicul a asteptat pana dupa slujba de duminica dimineata...dar in final am ales sa-mi cresc in continuare minunea cu care Dumnezeu m-a binecuvantat pana acum si care se intreba mami de ce nu e acasa si e in spital...

si barbatii fac copii ca doar femeile nu raman gravide cu degetele!
si ei au dreptul sa zica da sau nu atunci cind vor deveni tati nu numai femeile.
e chestie de respect!
aducerea pe lume a unui copil e o decizie de cuplu nu doar a femeii sau doar a barbatului!
Fosta membra Kudika.ro
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-07-08 01:36:37
De la: dianeet, la data 2009-07-06 17:55:58si mai aopi....dar nu in ultimul rand
VIERU CEZAR IASI

toate cele bune...

Pentru elenatot

1. Ba chiar are ce căuta radicalismul în religie. Neutralitatea față de rău înseamnă complicitate. Probabil tu faci confuzia între fundamentalism (fanatism) și radicalism.
Dumnezeu nu vrea neutralitate, nu vrea o inimă împărțită între bine și rău, vrea să facem o alegere radicală. În religie nu poți fi neutru. Isus Cristos a vorbit de cele două căi: calea îngustă, care duce la fericirea veșnică și calea largă, care duce la suferința veșnică. Așa cum faptele firii pământești sunt opuse roadelor Duhului, și invers: “Căci firea pământească poftește împotriva Duhului, și Duhul împotriva firii pământești: sunt lucruri potrivnice unele altora, așa că nu puteți face tot ce voiți” (Galateni 5,17). (Bineînțeles că se referă la păcate, nu la tot ce e pământesc). Acolo unde pătrunde lumina, întunericul dispare. Acolo unde se stinge Lumina, Întunericul își intră în drepturi. În religie nu există crepuscul între Lumină și Întuneric. Isus Cristos a spus : «Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul și va iubi pe celălalt; sau va ține la unul, și va nesocoti pe celălalt: Nu puteți sluji luiDumnezeu și lui Mamona. (Matei6,24). Și tot El a mai spus : « Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește».“ (Matei 12, 14-16, 22-30). Pentru că el nu ne vrea « căldicei », nu vrea neutralitate.

2. Nu sunt « față bisericească », nu fac parte din cler. Mi-am dat licența în bioetică, am făcut master de filosofie creștină și acum sunt doctorand la filosofie creștină. Totuși, pentru că spui că sunt preoți care fac păcate mari, gândește-te la următoarele lucruri : Nimeni nu e scutit de încercări și ispite, nici oamenii Bisericii. Unii rezistă ispitelor, alții cad. Dar greșelile lor nu justifică greșelile noastre. Sunt și destui preoți sfinți, să urmăm exemplele lor. Și chiar dacă unii oameni ai Bisericii mai au greșeli personale, nu trebuie să uităm că Biserica este o instituție divino-umană, deci formată și din oameni care pot greși (pot greși în ceea ce fac, nu în expunerea învățăturii creștine, care e de la Dumnezeu), iar vina este individuală, nu colectivă, deci e greșit ca, pornind de la niște cazuri particulare, să se generalizeze, învinuind, în bloc, toți reprezentanții Bisericii. Nu putem pretinde o Biserică ideală, formată numai din sfinți, nici nu avem dreptul să-i judecam pe preoți, are cine să-i judece. Important este să privim la viața noastră dacă e în regulă și în acord cu principiile creștine, iar dacă nu e în acord, să facem pocăință de păcate și să ne îndreptăm. Și nu trebuie să uităm că nu ne putem mântui singuri, avem nevoie de Biserică și de preoți, așa imperfecți cum sunt.

3. Nu judec pe nimeni. Nu este păcat să intru aici. Eu lupt pentru viață și dau sfaturi bune, pentru că ÎMI PASĂ. Sunt creștin și nu pot fi nepăsător la ceea ce mă înconjoară sau la ideile greșite.
Te inteleg perfect, ai perfecta drepate dar tu crezi ca noi femeile sau omenirea asta nu e constienta de ce spui tu? Ce propui sa stam la soare pana ne vine sfarsitul si judecata? Trebuie sa traim sa infruntam viata si cu bune si cu rele ca asa ne este scris,nu? Nu stiu ce varsta ai tu dar eu am trait destul ca sa apuc sa trec prin multe necazuri in viata , am si un copil de 22 de ani care se lupta cu traiul asta care ne este dat, am fost crescuta crestineste si sunt o crestina dar nu-mi permit un moment sa judec pe cineva, asta e cel mai mare pacat, cum pot eu sa judec pe cineva , subiectul "chiuretaj", cand poate maine trec prin aceiasi situatie, sa fac un copil la anii mei? Eu ar trebui sa am nepoti nu copii. Si acum citeste ce-ti scriu: Un caz pe care-l stiu, te duci la medic ca ai chisturi la san, el te trimite si la ginecolog si la endocrinolog, nu ai mestruatie si ginec. zice ca intri la menopauza si-ti da medicamente care regleaza ciclu dar in acelasi timp ajuta la incubare lucru care nu ti se face cunoscut, tu le ei ca de ti le-a dat medicul, stai asa cu tratament 2 luni, vezi ca situatia se agraveaza mergi la endo, ala te trimite la analize unde arata ca esti gravida sau ai putea avea o tumoare , cade cerul pe tine si incepi s-o ei razna!?Ce putea face femeia aceia? Copii la o varsta foarte inaintata? Cand a trecut de greul vietii s-a vazut cu o cariera in viata, cand in sfarsit putea sa-si traiasca viata linistita? Sau vrei sa faca femeile copii pana la 100 de ani? Ca de barbatii sun cocosi si daca nu-ti faci datoria de femeie e bai mare si scandal.Capra aia care m-a facut nesimtita e o mucoasa care are inca cas la gura si nu stie cu ce se taie paine, dar astea ca ea platesc in viata stai linisti.
Numai bine.
Fosta membra Kudika.ro
De la: enemgabriel, la data 2009-07-06 21:22:29

Si mie de tine, si vezi ca esti peste tot si devii enervant tipicarule.

24 mesaje

Elenatot esti o vita. Mi-ar fi rusine cu asa o mama ca tine. Bleah.

24 mesaje

Saracul tau copil. A avut norocul ca s-a nascut cand erai tanara. Ca la mintea ta, daca ar fi aparut acum, l-ai fi macelarit. Vaca ce esti. Si esti si proasta, o femeie nu ramane gravida la 100 de ani. Aia care a dat nastere unui copil la varsta de 60 de ani fusese inseminata in vitro.

24 mesaje

De la: elenatot, la data 2009-07-11 16:48:09
De la: enemgabriel, la data 2009-07-06 21:22:29

Si mie de tine, si vezi ca esti peste tot si devii enervant tipicarule.

Enervanta esti tu. Mai bine ti-ai tine degetele departe de tastatura, daca nu ai creier.

193 mesaje

Cum îți permiți să-mi vorbești în felul asta? Postez cât consider că am de spus! Am ceva de spus în domeniu și ÎMI PASĂ, nu-s indiferent la ce se întâmplă în jur! VIAȚA UMANĂ ESTE SACRĂ ȘI INVIOLABILĂ!
Și ia aminte că susținând avorturile te faci părtaș! La asta nu te gândești?
(Mesaj valabil și pentru elenatot)

193 mesaje

Pentru elenatot:

Nu poți să postezi fără răutate și fără să jignești oamenii?

193 mesaje

Pentru elenatot:

Încă ceva:

Nu judec pe nimeni. A sfătui sau a învăța de bine pe alții nu are nici o legătură cu a judeca. Eu lupt pentru viață și dau sfaturi bune, pentru că ÎMI PASĂ. Sunt creștin și nu pot fi nepăsător la ceea ce mă înconjoară sau la ideile greșite.

În legătură cu acel caz despre care ai povestit :
Nici un motiv nu justifică avortul : nici vârsta înaintată, nici alt motiv. Viața umană este sacră și inviolabilă ! Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu e stăpânul vieții! Nu avem dreptul să ne atingem de viață. Dumnezeu vrea să se nască orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepției, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu. Viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al său. Părinții sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții, nu stăpâni ai vieții. Nu există dreptul la moarte, există numai dreptul la viață !
Este dovedit fără dubiu, cu argumente clare, biologice și religioase, că omul este ființă umană din clipa concepției, atât trupește, cât și sufletește. Trupește, chiar de la concepție, adică de la fecundație, zigotul posedă un cod genetic uman și propriu, diferit de codul genetic al mamei și de cel al tatălui, deci chiar de la concepție este ființă umană unică. Toate trăsăturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepției. Iar sufletește, Dumnezeu crează sufletul copilului tot în acel moment al concepției.

Îți recomand blogul următor :

www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conține : Argumente științifice și religioase că omul este om din momentul concepției. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative pentru a nu face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Legături cu multe alte site-uri asemănătoare

Intră și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole ; videoclipuri ; legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și posturi de radio) ; cărți foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care ofera servicii caritative, etc.
Pagini: << 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina: