Setari Cookie-uri

spasmofilia si atacurile de panica

ma numesc lavinia si sunt cantareata de opera.am scapat de spasmofilie si atacuri de panica dupa doi ani de suferinta,cu ajutorul nutritionalelor de la firma gnld internationale.sunt cele mai bune pe care le-am incercat.pentru detalii ma puteti contacta pe emaill-ul laviniadeliac@yahoo.com multa sanatate!!!
healthy001005
Postat pe 18 Aprilie 2009 11:59
buna,consulta un endocrinolog ptr. ca majoritatea crizelor sunt datorate glandelor paratiroide si un psiholog f . f. bun . Vasilica
cococs
Postat pe 25 Aprilie 2009 08:33
Important in cazul crizelor acestea este autocontrolul,este f important sa incercati sa va linistiti singuri pentru ca starea de rau se amplifica pe masura ce intrati in panica.va spun din experienta,am reusit sa raresc si apoi sa scap de aceste crize.
danuta_alida
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:38
De la: danuta-alida, la data 2009-04-25 09:38:19Important in cazul crizelor acestea este autocontrolul,este f important sa incercati sa va linistiti singuri pentru ca starea de rau se amplifica pe masura ce intrati in panica.va spun din experienta,am reusit sa raresc si apoi sa scap de aceste crize.
deni_healthy
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:04
.Si eu am trecut prin asa ceva anul trecut.Slava Domnului de at pana azi nu am mai patit asa ceva. Dar din ce cauza apar aceste crize sau ce saracia sunt?! mie mi s`a intamplat de 2 ori si numai cu injectii am scapat de ele,mi s`a spus ca am lipsa de calciu,dar e groaznic sa amortesti toata,lol. Stie careva mai multe despre aceasta spasmofilie?
deni_healthy
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:07
Mai multa incredere in Ingerasii tai protectori, Mai multa incredere in tine, Mai multe rugaciuni de Multumire Corpului tau care te plimba, Mai multe Rugaciuni de multumire pentru ceea ce faci si ceea ce esti, Mai multe Rugaciuni de Multumire Produselor pe care le mananci, Fi deschisa la dialogul cu tema pozitiva, Renunta la o alimentatie din produse ANIMALE, deoarece se manifesta in ceea ce esti. Mai multa iubire pentru Parinti, Frati, prieteni , animale, plante ETC..ETC..ETC..
Ingerii Pacii si iubirii Divine sa te ilumineze non-stop. Sa fi iubita
healthy000378
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:26
Lipsa de calciu si magneziu sunt principalele cauze ale acestei boli. Dar spasmofilia se manifesta si in urma unor perioade de stres prelungit, a oboselii sau a unui soc puternic. Apar intepaturi in extremitati, crampe musculare, carcei, senzatia de nod in gat, lipsa de aer, lesin, palpitatii. Simptomele spasmofiliei seamana cu acelea ale unui atac de panica sau ale unei crize de epilepsie. Insa, in urma unor investigatii medicale se poate pune diagnosticul potrivit. Tratamentul spasmofiliei consta in suplimente de calciu si magneziu, asociate cu vitamina D, dar numai la recomadarea medicului. Crizele pot sa fie mai mult sau mai putin acute.Atunci cand ai respiratia agitata si senzatia de sufocare, se recomanda sa inspiri si sa expiri de cateva ori intr-o punga de hartie, pentru a creste concentratia de oxid de carbon si pentru a ti se distrage atentia de la efectele crizei.
Ea s-ar putea datora unei carente de magneziu sau de calciu, sau a unei dereglari a schimbului de ioni de calciu si magneziu intre interiorul si exteriorul celulelor.

Aceste crize pot fi legate si de o stare psihica defavorabila: anxietate, angoasa.
Simptome:
-senzatie de picoteala sau de ingreunare a extremitatilor si fetei;
-spasme, multiple contractii musculare, senzatia de pierdere a cunostintei si de moarte iminenta;
-senzatii de caldura si frig, frisoane;
-oboseala, nevoie de somn.
deiutza_20
Postat pe 25 Aprilie 2009 19:40
Spasmofilia este rezultatul scaderii calcilui ionizat in plasma sub 7,5 mg pe fondul unui aport scazut sau al unei hipoparatiroidii. Simptomele sunt asemanatoare cu ale bolii isterice dar se poate usor diagnostica prin aparitia in timpul crizei a contracturii degetelor mainii prin asemanarea cu a unei maini de mamos. Tratamentul consta in tratarea cauzelor existente si administratrea de calciu pentru perioade foarte lungi indiferent in ce forma precum si asigurarea unei stari de liniste si siguranta familiala.
Spasmofilia nu este intotdeauna asociata cu atacul de panica, dar pot crea aceste stari uneori .
Atacul de panica survine , dupa unele cecetari si supozitii proprii, la persoane cu o stare psihica labila, vointamult diminuata ,sentimente discordante , afectiuni cronice sau periculoase pentru viata,o iubire discordanta prin lipsa unui model al femeii sau al barbatului in subconstient,o legatura karmica inte anumiti membrii ai familiei , manifestata aproximativ ca cea dintre gemeni, tradusa printr-o legatura sentimentala dintr-o alta existenta care a creat dependenta,cum ar fi ;supravietuire in naufragiu, deportare, sinucidere din cauze afective,razboi,, manifestari egoiste sau de razbunare, inconstiente sau nu, uneori profitand de sensibilitatea exagerata .Cazurile cu atac de panica nu pot fi tratate separat de motivele care le-au creat si trebuiesc analizate separat , fiecare in parte, ajungandu-se la o intelegere si constientizare a partilor in ceea ce priveste posibilitatile de tratament, cunoscand ca fiecare cauza creaza un efect si fiecare efect este creat de o cauza. Considerentele mele sunt ca simpla administrare a unor medicamente care scot bonavul din sfera reala a existentei , aducandu-l uneori in stare de leguma, fara posibilitatea unei gandiri logice si scadere a vointei proprii, nu poate fi convingatoare fara un tratament suplimentar psihologic si bioenergetic prin care sa fie sustinut fizic si psihic.Este foarte important ca membru de familie de care persoana este atasata si pentru care adesea face atac de panica pentru frica de a o pierde si a nu ramane singura , sa inteleaga dependenta creata constient sau nu si sa participe activ la consilierea psihologica Bolnavul trebuie sa fie activ ,sa-si diversifice timpul , plimbari frecvente sau jocuri distractive , sport ,pentru distragerea atentiei de la boala ,ideia de asi realiza in timp un proiect de mai lunga durata cu motivatii clare, asigurarea unui climat cald in sanul familiei care sa-i dea stabilitate si incredere , etc Diminuarea orgoliilor, dorinta de ajutorare a aproapelui pana la acel ideal de ;a iubii aproapele ca pe tine insuti .
nicusor
Postat pe 26 Aprilie 2009 20:29
Mie mi s-a intamplat de 2 ori sa am atac de panica in timpul cutremurelor din 1990 si din 2004. Pe cel de sambata 25.04 nu l-am simtit fiindca ma aflam in miscare si am aflat de la altii ca a fost cutremur - a fost bine pentru mine fiindca nu stiu cum as fi reactionat. La ultimile doua am avut crize puternice - in 2004 am crezut ca o sa mor fiindca nu mai puteam respira si inima imi batea cu putere. As vrea sa meg la un medic si sa-mi recomande un medicament pentru aceste crize fiindca oricand poate fi un cutremur mai mare si nu stiu cum voi trece de el. La cutremurul din 2004 singura victima a fost un tanar din Chisinau care a murit din cauza unui atac de panica. Tuturor numai bine.
oti1102
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:58
atacurile de panica vin in diferite situatii, uneori au motive diferite de cazul anterior , asa ca.....fiecare e pe "cont propriu " in lupta contra lor.
cristina57m
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:25
salut..am vazut discutia asta si m-am gandit sa va zic si eu cate ceva..sper sa va ajute.
In urma cu vreo 3 ani mai exact inceputul lui 2006 intr-o seara pur si simplu am lesinat..am cazut jos din picioare(mi-am spart si arcada)..m-am dus la medic..mi-a zis ca am lipsa de calciu magneziu d3 bla bla..de atunci a inceput calvaru..stari nasoale..atacuri de pania BIG TIME..aproape o data la 2 sapt. nu mai stiam ce sa fac credeam ca-s posedat :D..in fine..intr-o zi tot asa cautam pe net..ce mai zic oamenii,doctorii despre spasmofilie si atacuri de panica..si am gasit un articol care spunea cam asa...ATACUL DE PANICA TI-L PROVOCI SINGUR..bla bla este o reactie..bla bla..ee..din momentul ala..(nush daca o sa ma credeti)n-am mai avut nici un atac de panica..multumesc lui dumnezeu..cat despre spasmofilie sau lipsa asta de minerale si vitamine..nush ce sa zic..am incercat totul..cred ca nu are remediu..asa am inteles eu,in schimb poate fi controlata..marog sper sa scap si de chestia asta..daca e cineva care a scapat de ea de tot.. Let me know :) Multa sanatate la toata lumea
phobiazzzero
Postat pe 21 Mai 2009 16:15
eu faceam atacuri de panica cind imi crestea tensiunea.era groaznic. fiind dagnosticata cu stare de axietate am inceput tratamentul cu ZOLOFT . il urmez de 6 ani si m-a ajutat f.mult. acum mi se mai urca tensiunea(cu toate ca fac tratament cu 3 medic.), dar nu mai ma sperii,si pot sa-mi revin mai repede. Este adevarat ca am scapat de stres (cred ca asta m-a imbolnavit).M-am pensionat medical de 6 ani (aveam un servici ff.bun financiar dar f.greu),am situatie mat f.buna,fac ce vreau etc.), dar cum fiecare trebuie sa aiba ceva care sa-l nemultumeasca, si eu sint suparata ca sotul m--A parasit, sint singura si este greu! dar sint multumita ca tin boala in friu
Caliopeea
Postat pe 15 Iulie 2009 03:59
Am spasmofilie, tetanie gradul 4, din copilarie. Diversele tratamente, viata trepidanta, familie, studiu, munca sustinuta in fiecare zi, nu mi-au creat conditii favorabile insanatosirii. Crizele sunt mai rare, dar le pot controla. Cel mai trist este ca gradul de educatie este scazut, iar spasmofilia e socotita cel mult o nevroza, o alintare. De aceea, uit ca am, si merg mai departe. Multumesc pentru detalii. Nu prea am timp de mine. Toate cele bune!
kudika080124
Postat pe 20 Octombrie 2009 14:12
Buna si eu am spasmofilie, doar ca din fericire eu nu am avut niciodata pannica sau sa intru, la mine se manifesta altfel, adica din cauza caldurii prea mari sau frigului prea puternic lesin, dar din fericire de doi ani de cand fac un tratament naturist nu am mai lesinat deloc. , multa sanatate si incercati sa aveti grija de ea.
mikydutza_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 09:03
Atacurile de panica nu sunt datorate doar lipsei de calciu si magneziu,ci de un intreg arsenal de probleme.Este adevarat ca spasmofilia acuta duce la atacuri de panica dar stresul puternic viata dezordonata mancatul aiurea conduc sigur la tacuri de panica si nu numai.
In urma cu ceva anii sotul meu a suferit de acest lucru ba chiar mai mult afacut o depresie obsesiva care l-a adus intr-o situatie greu de descris aici(mergand pana la dorinta de suicid).
Cu un noroc fantastic si dupa ce a luat tratamente de la renumiti medici printe care si un 'renumit psihiatru'care da sfaturi pe la TV(dupa ce era sa-l omoare cu tratamentul agresiv dat)am ajuns la o doctorita Albu Simona care a intuit de la inceput suprasolicitarea sotului vinovata de problemele lui si nu a facut altceva decat pentru inceput sa-l tina adormit cat mai mult posibil(circa 2 sapt.)dupa care a inceput un tratament de recuperare alternate cu discutii periodice si dupa un an a revenit la normal fara a mai avea probleme de acea natura.Avem insa grija ca primavara si toamna sa se vitaminizeze suficient.
Mentionez ca nu ia doar untip de vitamine sau minerale.Le combinam dupa nevoile personale ale scestuia.
Primele semne de necesar vitaminic si mineral sunt nervozitatea si lipsa scazuta de concentrare.

Ansa aici rolul cel mmai important il au cei de langa persoana bolnava oferin sprijin si intelegere(chiar daca nu inteleg nimic la un moment dat vor intelege)necconditionate.Este foarte greu sa faci acest lucru dar daca exista dragoste se poate.
Sanatate!
claber
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:22
Si eu sunt cantareata de opera si am spasmofilie de vreo 5 ani... de atacurile de panica am scapat repede cand am inteles ce se intampla de fapt si a incetat sa imi mai fie frica de crize. Calcemia mea oscileaza intre 6.4 si 9 de 5 ani. Dupa tratatmentul cu calciu sunt relativ ok dar revin la nivelul ala de 6-7 in cateva luni... deci ma cam intereseaza cum as putea sa scap de problema permanent.
Partea cu adevarat aiurea e ca toata lumea se poarta de parca cine stie ce Dumnezeu ai si s-ar putea sa mori... oh, well!
Cu chitzaiala nu a interferat treaba asta, multumesc lui Dumnezeu! pot sa 'urlu' fara probleme.
Tosca85
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:34
La mine problema e ca spasmofilia se manifesta atunci cand nu pot sa dovedesc nevinovatia...nu stiu de ce atunci! Si mi se intampla mai ales atunci cand persoane pe care le iubesc cu adevarat si pentru care ma sacrific, pentru care traiesc, ma ranesc. Deseori mi s-a intamplat sa lesin pentru un moment dar apoi aud ce se intampla in jurul meu. Mi-e foarte frig si simt ca ma scufund si nu mai rationez. Nu am problemele astea intotdeauna. Atunci cand sunt foarte obosita sau am acumulat mult stres sau nu mi-am descarcat nervii intr-un fel. Eu cred, din experienta mea, ca organismul foloseste foarte mult calciu in starile de oboseala si stres, si de aceea lesin. Dar pana sa lesin intru intr-o stare de panica, de parca eu nu mai sunt in mine, in corpul meu. E o stare ciudata. Daca reusesc sa ma odihnesc si apoi sa clarific problema, imi trece chiar fara sa iau nici un medicament. Eu am si hepatita C si e posibil ca sa se combine starile, simptomele... Dar am observat ca daca sunt linistita nu am absolut nimic.
Multa sanatate tuturor!!!
iulia777
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:10
Buna eu patesc absolut la fel ca tine si nu stiu ce sa ma fac...
miha_yt
Postat pe 27 Noiembrie 2017 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul 40 De la: gbispas 21 Aprilie 2010 10:12
Anexita 4 De la: healthy009442 1 Februarie 2011 17:38
cum putem scapa de oxiuri si lambri? 20 De la: tasa 10 Aprilie 2013 22:39
Despre o extirpare de polip uterin 9 De la: Anayllyl 11 August 2014 17:05
dragele mele.. 2 De la: kabbalist 12 Octombrie 2009 09:18