Setari Cookie-uri

Subventie pentru panouri solare

Ma gandesc serios sa achizitionez anul ce vine panouri solare pentru incalzirea apei. Am inteles ca se pot obtine subventii de la stat pentru acest lucru. E adevarat? Si daca da, cum ar trebui sa procedez? Multumesc
mihai_mateescu
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:42
Uite, gasesti aici ceva informatii:
http://www.mmediu.ro/ghid_energie_regenerabila.pdf
sau direct pe site-ul Ministerului Mediului, la adresa: http://www.mmediu.ro
mihaela1965
Postat pe 26 Decembrie 2008 18:42
din cate am auzit se aplica doar pentru institutii nu si pentru persoane fizice nui asa????
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 11:06
Gresit. Eu stiu ca si persoanele fizice pot aplica pt subventie. Si eu intentionez sa aplic dupa 5 Ianuarie
hurubean_mihai
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:15
MERCY AM SA MA INTERESEZ SI EU
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:54
a_saved
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:57
Din pacate,se pare ca e o mare pacaleala aceasta subventie Noi,oamenii de rand,asteptam cu sufletul la gura si ei nu fac decat sa ne anunte ca au gasit "nusce" nereguli,ca mai bine s-ar crea locuri de munca bla bla bla Prin urmare va trebui sa ne descurcam pe cont propriu si mai tarziu vom afla ca de fapt s-au facut,dar nu erau pentru oamenii simpli erau pentru halastriile alea monstruoase ale guvernantilor,ca nu le mai ajung banii si de panouri solare-"saracii"
54elaine
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:15
AM INTELES CA SE ACORDA SUBVENTII PT. PANOURI SOLARE, DAR ESTE VALABIL DOAR PT. CEI CARE STAU LA CURTE, RESPECTIV CEI CARE AU VILE, DE UNDE TRAGEM CONCLUZIA CA TOT CEI CU BANI BENEFICIAZA.
aresica
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:51
nu cred ca ai sa scoti nici un ban de la stat asa ca fa doua socoteli cumparind panourile si vinzind energie electrica statului care este diferenta in timp
vasilecroitoru
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:00
nu este valabil pentru nimeni in acest moment .s-a amanat proiectul pentru ca nu sunt bani, dar cand s-a discutat despre proiect s-a spus ca banii vin din taxa de prima inmatriculare de la masini....o alta teapa care ne-o trage guvernantii nostrii...
kudika080196
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:09
Mi-ai placut Mirela !Panouri solare? Un mare "bluf".Multi ne-am pus nadejdea in actiunea asta,inclusiv firmele care si-au depus dosarele de" acreditare ".Dar mai tragem nadejde de la europeni ca de la ai nostrii...Poate or veni ei(UE) sa ni le instaleze cu scuzele de rigoare:"NE PARE RAU CA NAVALIM PESTE GUVERN DAR VI LE PUNEM NOI PE GRATIS CA PANA VI LE INSTALATI VOI INTRA SOARELE IN COLAPS"
vasile_tarta
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:31
legea a ramas in aer va pot spune ca la iasi un profesor de la fac de constructii a construit o casa independenta dpv energetic el produce mai multa energie de cat are nevoie si o vinde renelului
luminitagrigoriu
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:11
Din cate stiu , in acest moment nu poti sa introduci in sistem energia produsa de tine , chiar daca ai mai mult decat necesarul tau.Nu pemite sistemul , dar daca stii mai multe despre acest lucru da-ne detalii.In alte tari se poate face acest lucru ,sa introduci in sistem cand produci mai mult decat ai nevoie, respectiv sa iei din sistem cand nu ai suficient , iar periodic se face reglarea, platesti daca ai consumat din sistem mai mult decat ai introdus, sau primesti bani daca ai iontrodus mai mult decat ai consumat, dar in Romania nu stiu daca este posibil momentan, si nu cred ca se va putea prea repede.
kudika080196
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:13
Interesant!Poti sa ne dai detalii?
54elaine
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:30
Cu privire la producerea energiei electrice si ulterior de a o vinde distribuitorului de energie solutia este destul de aproape.
La inceputul lui octombrie 2008 s-a adoptat o lege 220/2008 tocmai in acest sens,dar trebuia ca ANRE-ul sa intocmeasca in 90 de zile normele de aplicare,care se par ca intarzie.
La data prezenta poti debita energie in sistem dar la sfarsitul anului trebuie sa fi consumat cel putin 1kwh,legea 220/2008 urmand sa modifice aceasta prevedere actuala.
Pentru alte detalii intrebati-ma ca si despre programul CASA VERDE,incerc ca in masura timpului sa va raspund.
design
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:16
CRED CA PARTICIPAM IARASI LA O MARE CACIALMA ,UN MINISRU PROMITE,CEL NOU IA....PENTU CA NU INTRA IN SOCOTEALA LUI FIRMELE FAVORIZATE........
decoconcept
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:09
CEL CARE A CONSTRUIT CASA INDEPENDENTA ENERGETIC ESTE PROFESORUL HAGIU DE LA FACULTATEA DE CONSTRUCTII IASI
luminitagrigoriu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:21
Case independente,mai mult sau mai putin ,din punct de vedere energetic se poate realiza dar costurile nu sunt deloc mici.
E viitorul,dar in actualul moment viitorul este destul de costisitor.
design
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:03
Programul s-a amanat, nu sunt fonduri la Ministerul Mediului. Nu se stie cand va fi reluat si nici in ce varianta
Rodica Sibiu
1956RO
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:19
GRESIT!!!!!!!!!!!!!!! FONDURILE DEJA EXISTA SI SUNT VARSATE IN CONTUL MINISTERULUI MEDIULUI SI PROVINE DIN FONDURI UNIONALE NERAMBURSABILE!!!! PROBLEMA ESTE CUI VREA SA DEA TOVARASUL MINISTRU!!!!
decoconcept
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:36
din ce am auzit astazi la radio subvantiile vor fi acordate doar asociatiilor de la blocuri
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2009 19:03
Si uite asa am visat mult prea frumos!S-a schimbat stapanirea si era normal sa se schimbe tot....in favoarea lor evident,acum nu mai sunt nici fonduri dar parca ziceau ca vin din taxa de poluare si se incaseaza nu??
54elaine
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:33
Daca banii exista , inseamna ca guvernantii astia capabili nu au avut timp sa faca jocurile.Si daca intr-adevar exista banii, vor trebui folositi ,totusi. Sper eu . Dar de ce doar pentru blocuri ??!! Cine are mai multe informatii , poate John , sa mai posteze ,cred ca mai sunt si altii interesati . O zi buna tuturor!!
libra66
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:00
nu este adevarat ca se dau numai la blocuri, se dau si locuintelor unifamiliale.dar deocamdata asteptam ...parerea mea este ca nu se va mai da ...din cauza faptului ca nu sunt bani la buget..asa ca ni le punem singuri..
kudika080196
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:27
am mai auzit prostia cu debitatul energiei electrice in sistem si pe alte forumuri.cine credeti ca se incurca cu producatori individuali ,pers. fizice ,sa ia cu kw-atul?trebuiesc indeplinite 24000 de criterii si 49000 de aprobari de obtinut ,ceea ce este peste putintele unui om normal. dar macar sa fie cineva absolut independent energetic si tot e lucru mare in ziua de azi! programul de subventionare a panourilor solare este momentan ............SUSPENDAT!!!!!!!!!
VALENTIN_STAN64
Postat pe 24 Martie 2009 18:31
Nu am inteles daca pentru aceste panouri pot aplica si cei care stau la bloc.
Am citit: actul autentificat de notarul public, prin care proprietarii sau
coproprietarii îºi exprimã acordul de efectuarea lucrãrilor de instalare a
sistemului, dacã este cazul;
Asa ca, ce inseamna asta, ca trebuie sa obtin acordul tuturor vecinilor?
credendovides
Postat pe 26 Martie 2009 06:29
Nu as vrea sa va dezamagesc dar programul pentru utilizarea de energii alternative (solare, eoliene, termice) a fost inlocuit cu un program de impadurire.
b_valentina
Postat pe 26 Martie 2009 08:20
Nu se acorda aceste subventii. A fost doar...visul unei nopti de iarna. Oricum, eu tocmai am pus panouri solare si... merita banii!
Lia_condo
Postat pe 26 Martie 2009 08:30
Intr-adevar, nu se mai acorda aceste subventii pentru persoane fizice. In momentul de fata, nici pentru asociatii de locatari, spitale, camine de batrani, scoli, nu a aparut ghidul.
Si eu stau la bloc si mi-am montat un panou solar, dar numai pentru incalzirea apei calde menajere. Nu a fost necesar acordul vecinilor. In cazul in care vrei sa-l montezi pe acoperisul blocului, atunci iti trebuie acordul proprietarilor din bloc. Eu l-am montat in balconul meu.
Merita investitia!
deni06
Postat pe 26 Martie 2009 09:18
in balcon???
ce suprafata ar fi necesara pt 2 persoane? stiti cumva daca se poate "cupla" cu instalatia de la centrala termica astfel incat sa nu necesite flic-flac-uri de fiecare data cand e necesara mai multa apa calda decat pot furniza panourile?
Bun_Bordeux
Postat pe 26 Martie 2009 09:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre o casa construita pe structura metalica? 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:53
Sondaj. TV sau PC in dormitor sau nu? 14 De la: Mirunika 11 Martie 2010 10:01
mobila bucatarie 7 De la: Mihaela09 12 Martie 2010 19:28
izolare beci 9 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
finisaje int/zugraveli (bucuresti) 2 De la: Flowers 23 Iulie 2011 11:09