Setari Cookie-uri

umezeala si igrasie

M-am mutat intr-un apartament dintr-un bloc construit in 2005.Apartamentul meu e cu orientare spre nord.Peretii sunt din caramida insa izolatie este numai pe peretele nordic- izolatie de 5 cm. Geamurile sunt termopan iar incalzirea pe centrala termica.De cum incepe frigul incepe sa creasca gradul de umezeala in casa desi las geamurile deschise si cate 2-3 ore pe zi. Umiditatea este pe la 65-70. Din cauza umezelii a inceput sa apara mucegai pe la colturi si desi am incercat cu dezumidificatoare din comert genCeresit sau altele cu saculeti cu granule saline nu am scapat de aceasta problema.Partea mai rea e ca a inceput sa apara un miros neplacut in casa.Am spalat cu tot felul de solutii antimucegai: Stop mucegai,Bison, solutii germane, rezolvarea a fost pentru moment.Pentru a scapa de umezeala am achizitionat un dezumidificator electric- cam la 8 ore de functionare imi scoate 3 l de apa.Care ar fi solutia sa scap de umezeala si mucegai.Am inteles ca un sistem de ventilare ar ajuta.Imi poate spune cineva daca este eficient, care sunt costurile si daca problema ventilatiei s-ar putea rezolva si cu un aparat de aer conditionat cu functii de ventilatie/dezumidificare?O izolatie de 15 cm pe peretele nordic ar duce la disparitia umezelii?
bog25ro
Postat pe 28 Iunie 2010 17:11
De la: bog25ro, la data 2010-06-28 17:11:39M-am mutat intr-un apartament dintr-un bloc construit in 2005.Apartamentul meu e cu orientare spre nord.Peretii sunt din caramida insa izolatie este numai pe peretele nordic- izolatie de 5 cm. Geamurile sunt termopan iar incalzirea pe centrala termica.De cum incepe frigul incepe sa creasca gradul de umezeala in casa desi las geamurile deschise si cate 2-3 ore pe zi. Umiditatea este pe la 65-70. Din cauza umezelii a inceput sa apara mucegai pe la colturi si desi am incercat cu dezumidificatoare din comert genCeresit sau altele cu saculeti cu granule saline nu am scapat de aceasta problema.Partea mai rea e ca a inceput sa apara un miros neplacut in casa.Am spalat cu tot felul de solutii antimucegai: Stop mucegai,Bison, solutii germane, rezolvarea a fost pentru moment.Pentru a scapa de umezeala am achizitionat un dezumidificator electric- cam la 8 ore de functionare imi scoate 3 l de apa.Care ar fi solutia sa scap de umezeala si mucegai.Am inteles ca un sistem de ventilare ar ajuta.Imi poate spune cineva daca este eficient, care sunt costurile si daca problema ventilatiei s-ar putea rezolva si cu un aparat de aer conditionat cu functii de ventilatie/dezumidificare?O izolatie de 15 cm pe peretele nordic ar duce la disparitia umezelii?M-am gandit ca vara asta sa izolez tot apartamentul cu izolatie de 10 cm- peretele nordic ar fi cu izolatie de 15 cm si in plus sa izolez pe interior cu rigips antiumezeala.Ar putea fi o solutie buna asta?
bog25ro
Postat pe 28 Iunie 2010 17:13
desi lucrez de 16 ani in amenajari nu reusesc nici eu sami explic fenomenul. la fel patesc si eu si nu am explicatie.
nicu312000
Postat pe 13 Iulie 2010 15:01
Si eu fac izolatii si amenajari si multe altele , deci problema ta , ca si a altora de fapt pleaca de la izolatia exterioara pentru ca mesterii care lucreaza la izolatia apartamenrelor de genul asta aplica stratu de adeziv dintre polistiren si perete numai pe colturile placii de polistiren si pe mijloc , nu pe toata suprafata , apoi e normal sa mucegaiasca in colturi pentru ca acolo se centralizeaza umezeala , adica se trage pe colturi in termeni mai mesteresti , pentru ca aerul cald din camera poate usca centrul peretelui dar in colturi nu poate aera bine pentru ca nu ajunga la fel ca pe centrul peretelui astfel ca aerul rece dintre izolatia exterioara pe portiunea unde nu are aplicat adeziv pe toata suprafata se retrage spre colturi unde caldura din camera si aerul nu pot face un circuit bun sau in alte locuri asemanatoare ,unde poate iesi sub forma de umezeala igrasie s.a.m.d . Asa ca nu veti scapa niciodata de igrasie , umezeala sau mucegai cu decat pri 2 metode , ori dati jos izolatia exterioara si puneti alta foarte bine alicata , sau puneti izolatie interioara bine aplicata pe peretele interior , si aica ma refer doar la aplicarea adezivului dintre polistire si perete pe toata suprafata placi de polistiren , asta trebuia facut de prima data de catre constructor din constructie dar probabil si mai mult ca sigur si-au bagat picioarele si au facut economie de material ca sa iasa mai ieftin sau sa aiba ce futa mesterii , daca doriti sa rezolvam problema astept un mesaj de la dumneavoastra .
nicu_ddt
Postat pe 13 Iulie 2010 15:24
trebuie sa izolezi tot apartamentul la exterior umezeala apare datorita transferului de aer rece din exterior prin peretii neizolati intalnirea unui aer rece cu cel cald produce condens prolema la colturi este din cauza zidariei care de cele mai multe ori nu se inbina cu plafonul acolo e posiil in multe locuri e posibil sa ai izolatie doar tencuiala si un gol de aer pe grosimea zidariei sistemul de aplicare a polistilenului este se aplica de jur inprejurul placii adeziv si pe mijloc 2 mamaligi din adeziv pentru a da pe toata placa trebuie sa ai suprafata perfect plana foarte rar in romania in concluzie izoleaza si scapi de problema
diulian
Postat pe 17 Iulie 2010 08:22
buna. si eu m-am mutat de curand intr-un apart- bloc nou izolat(2009). e ffff multa umezeala in casa- toate lucrurile pe care le-am dus mi-au prins mucegai inclusiv cutiile cu electrocasnice.daca seara imi las un tricou pe scaun dimineata il gasesc umed. in casa e f frig si afara f.cald astfel ca transferul de aer se face invers. sau asa cred. am uitat sa spun ca stau la parter iar jos la subsol e izolat cu polistiren. ar fi o idee buna sa ne punem polistiren extrudat sub parchet? ca si ala l-am gasit umflat, iar pe unul din pereti varul era deja coscovit. astept idei poate scap de umezeala si miros neplacut. multumesc
kinder_condo
Postat pe 18 Iulie 2010 11:26
in primul rand incearca sa aerisesti cu geamurile deschise cat poti de mult prin ventilatie poti scoate umezeala nu am inteles daca blocul e nou e posibil ca sa nu fi fost uscata tencuiala iar plcacarea cu polistilen impiedica uscarea coscovirea se intampla la umezeala excesiva
diulian
Postat pe 19 Iulie 2010 18:42
exista tratamente la peretii interiori care inlatura igrasia
631203
Postat pe 19 Iulie 2010 23:14
Salut,
Si care ar fi ele,ca eu de exemplu,am incercat o multime si rezultatul a fost '0'.Peste un timp mucegaiul si umezeala erau la loc.
kirch_condo
Postat pe 20 Iulie 2010 08:34
Buna Kinder problema pe care o ai tu este una generala pentru cei care au locuintele placate cu termosistem (izolatie cu polistiren) dar putin cunosc si reactiile adverse ale acestui material atunci cand este montat cand si unde nu trebuie.rezolvarile sunt de mai multe feluri dar multe dintre ele sunt si costisitoare.Cred ca as putea sa te ajut dar cu conditia sa vad la fata locului despre ce este vorba si cat de grava este problema.Si sa nu o mai lungim prea mult iti las nr.meu de tel.0723.768.467.Ionut ma numesc si lucrez in domeniu....
condo001846
Postat pe 20 Iulie 2010 09:24
Dezumidificatorul Ceresit functioneaza eficient numai in incaperile relativ mici (bucatarii, bai, balcoane inchise, dormitoare, debarale etc). Scrie in datele lui tehnice ca acopera doar 20 mp. Eu am avut aceeasi problema cu umezeala in baie. Este situata pe coltul blocului (3 pereti exteriori), iar iarna aveam apa pe pereti. Am scapat de umezeala cu un aparat Ceresit. Din pacate, cand problema priveste un intreg apartament, situatia e mai complicata si se lasa cu cheltuiala.
stafani4
Postat pe 3 August 2010 12:53
Buna

Eu am o problema si mai ciudata.
M-am mutat intr-o casa nou construita, umezeala este din belsug, insa aerisesc permanent, intr-o camera fiind totul ok, la prima vedere.
Insa in cealalta camera (orientare spre nord) am constatat un fenomen ciudat si enervant. Nefiind mobilat, am pus in acea camera cutii cu obiecte personale iar cand am ridicat unul dintre cutii am observat un praf gri la imbinarile dintre placile de parchet laminat. Cred ca e mucegai. As dori niste idei, pareri, solutii ce as putea face sa scap de aceasta problema si mai mult din ce cauza apare acest fenomen?

Astept opiniile voastre
szintyjanos
Postat pe 26 August 2010 13:39
Salut

Chiar nimeni nu are nici o idee la problema mea?
szintyjanos
Postat pe 7 Septembrie 2010 11:58
De la: szintyjanos, la data 2010-09-07 11:58:58Salut

Chiar nimeni nu are nici o idee la problema mea?

si eu sunt curioasa ce-i de facut, nu de alta, dar am aceeasi problema...
Lucia38
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:01
De la: 631203, la data 2010-07-19 23:14:54exista tratamente la peretii interiori care inlatura igrasia

da, dar pe timp limitat, ori sa renovezi apartamentul tot la 5 ani e putin cam costisitor...
Lucia38
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:02
De la: szintyjanos, la data 2010-09-07 11:58:58Salut

Chiar nimeni nu are nici o idee la problema mea?
scoate ceva bani de la banca si curata tot
thadoogback
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:04
dupa ce am incercat vrute si nevrute pt rezolvarea acestei probleme cred ca am gasit o solutie. este vb de un dezumidifactor electric. e cam scump asa ca eu am gasit de imprumutat . si-a facut bine treaba scotand peste 15 litri de apa intr-o saptamana si jumatate. au fost si momente cand a scos 4 litri/zi. chiar s-a simtit diferenta. acum insa ca au venit iar vremuri racoroase trebuie sa-l imprumut din nou....
din cate am mai discutat si cu alte persoane din domeniu am inteles ca o sa mai dureze pana se regleaza gradul de umezeala din casa...asadar daca vreti sa grabiti uscarea peretilor si gradul de umezeala din casa va recomand un dezumidificator electric. aa ...gradul de umiditate din casa tr sa fie intre 35 si 40 , la noi era undeva aproape de 80. dupa folosirea acestui aparat a fost de 40 -50. bafta!
kinder_condo
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:14
De la: kinder_condo, la data 2010-09-08 13:14:28. au fost si momente cand a scos 4 litri/zi.


poti sa faci baie cu apa pe trei zile!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:34
De la: thadoogback, la data 2010-09-07 12:04:50
De la: szintyjanos, la data 2010-09-07 11:58:58Salut

Chiar nimeni nu are nici o idee la problema mea?
scoate ceva bani de la banca si curata tot


Adica sa scot tot parchetul afara, sa las sa se usuce si sa pun din nou parchet?

Sau la ce solutie te referi?
szintyjanos
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:51
De la: szintyjanos, la data 2010-09-09 12:51:00
De la: thadoogback, la data 2010-09-07 12:04:50
De la: szintyjanos, la data 2010-09-07 11:58:58Salut

Chiar nimeni nu are nici o idee la problema mea?
scoate ceva bani de la banca si curata tot


Adica sa scot tot parchetul afara, sa las sa se usuce si sa pun din nou parchet?

Sau la ce solutie te referi?
normal altceva ce crezi ca ai putea face
thadoogback
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:52
Dar totusi cum se explica faptul ca doar intr-o singura camera apare acest fenomen? In ambele camere sub parchet s-a pus acelasi polistiren.

Nici nu vreau sa-mi imaginez ca asa ceva se poate intampla cu casuta mea, sa scot tot afara si sa sparg toata podeaua.
szintyjanos
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:10
De la: szintyjanos, la data 2010-09-09 14:10:42Dar totusi cum se explica faptul ca doar intr-o singura camera apare acest fenomen? In ambele camere sub parchet s-a pus acelasi polistiren.

Nici nu vreau sa-mi imaginez ca asa ceva se poate intampla cu casuta mea, sa scot tot afara si sa sparg toata podeaua.
se poate sa o spargi toata,,se poate sa nu,,chiama pe cineva sa se uite sub parchet sa iti spuna
thadoogback
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:15
dar silviu cam are dreptate
thadoogback
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:15
Nu am nici o sansa ca sa scap de problema fara sa fac modificari de genul acesta? Acum vom avea un copilas, vin vremurile reci, nu am cum sa fac aceste manevre?
szintyjanos
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:21
Citeste aici

http://www.sikabond.ro/adezivi_hidroizolanti_sikabond_t8.html

Este pentru placi ceramice si marmura, nicidecum pentru parchet. Sau te refereai sa-l intind si sa-l las sa se usuce, formand astfel o pelicula de izolatie? Sau mai util ar fi Sikabond T45?
szintyjanos
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:54
Mersi mult de informatii, am sa ma interesez de pretul acesteia si am sa-l incerc. Va voi tine la curent cu rezultatele obtinute.
szintyjanos
Postat pe 9 Septembrie 2010 15:15
am uitat sa va mai spun ceva. dezumidificatorul electri, cel care face minuni, l-am folosit dupa ce am facut hidro si termoizolatie si am montat din nou parchetul. bafta!
kinder_condo
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:22
Salut,

Igrastop este o tencuiala care se aplica pe peretele bolnav de igrasie si rezolva definitiv problema. Un strat de 1 cm este suficient. Afla mai multe la www.igrastop.ro

Bruno
BNego05
Postat pe 7 Mai 2013 17:48
Nicu,

Solutia pentru a scapa definitiv de igrasie este Igrastop. Afla mai multe aici: www.igrastop.ro
BNego05
Postat pe 7 Mai 2013 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa izolez sau doar sa decorez? 4 De la: istrate_marius2001 18 Februarie 2010 20:56
este foarte frig in apartament 8 De la: trucami 25 Mai 2010 00:01
doresc sa aflu mai multe despre casa ce pot sa fac sa nu se mai negreasca peretele din baie de la aburi 9 De la: andrei9 10 Iunie 2009 14:50
procedura golire 2 De la: kudika_976152 9 Noiembrie 2014 19:45
Izolarea subsolului 19 De la: 28 Iunie 2014 00:21