Setari Cookie-uri

Nice- un loc unde trebuie sa mergi

Nice e un oras superb si trebuie sa mergi ! Am stat acolo 11 zile si am amintiri de parca as fi stat un an .

o zi frumoasa !
D
danimicutica
Postat pe 30 August 2008 15:52
m-am bucurat si eu in 2007 vreo 5 zile in nice, insa am combinat perioada si cu escapade in san tropez, freejus, monaco, cannes. este de-a dreptul mirifica zona. iar preturile cred ca au fost ok. am stat intr-un orasel la vreo 20 km de nice si imi lua cam 30 min.pana pe plaja. iar chiria era de 40 euro pe noapte, pentru 2 persoane. masina inchiriata cu 30 euro pe zi, motorina relativ accesibila...cred ca m-as mai duce o saptamana dar numai pentru nice.
silvius_condo
Postat pe 8 Ianuarie 2009 07:57
Mediterana la Nice e superba, unica ... albastra-turcoaz cum nu am vazut in alte locuri.
mail4stefdd
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:48
Da, este un loc care trebuie vazut. Este cea mai elaborata zona a Europei . Am platit in luna august la un hotel de 2* 84 euro/ noapte pentru 2persoane cu mic dejun inclus.
LIVIUSS
Postat pe 6 Martie 2009 09:08
E CEA MAI FRUMOASA MARE DIN EUROPA.Am stat la Hotel Royal 3 stele, la prima linie, 20m plaja.Impecabil.Preturi ca in toata Europa.
ady_rozalia
Postat pe 8 Martie 2009 09:58
E frumos in Nice, dar e enervant ca plaja e cu pietre (poate unora le place). Ai ce vedea la Monaco, Monte Carlo (sunt superbe si o sa vezi diferenta intre celelalte orase de pe coasta), Cannes, Antibs, Cap Ferat (aici locuiesc bogatasii). In fine sunt multe de vazut. Daca vrea cineva mai multe informatii pot sa dau ca am locuit acolo vreo 7 luni.
Amelly_lazy
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:58
Buna!
E prima data oand cand merg pe Coasta de Azur (de fapt voi pleca in iulie). Merg cu masina si am la dispozitie 7 zile. Am cazare la Nice dar vreau sa vad tot ce se poate in jur. Pentru ca ai stat atat de mult timp pe acolo poate ai sa-mi spui lucruri interesante si practice privind locurile mai bune de plaja,de luat masa, etc. Orice ti se pare important.
Multumesc
doc_leone
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:11
Buna!

O iau pe rand pe orase.
In Nice marea e frumoasa, apa e curata, e super, dar plaja e plina de pietre. E frumos sa te plimbi pe faleza (Promenade des Anglais), nu rata urcarea pe munte (o sa il gasesti usor ca e chiar pe faleza)se vede tot orasul si marea, portul, ce mai, e superba privelistea. Plus ca pe munte este si o cascada frumoasa. In apropiere de aeroport este Parcul Phoenix (un spatiu verde cu flori, fantani arteziene). Ca obiectiv turistic mai au Piata Masena, orasul vechi (e ceva gen Venetia), portul.

In Monaco-Monte Carlo plaja e frumoasa in unele locuri era cu nisip, in unele cu ceva pietricele mici (oricum e mult mai placuta ca in Nice). De vizitat ai multe gradini botanice, cu tot felul de cactusi, flori (nu rata gradinile japoneze). In Monaco urca la palat, de acolo privelistea iti taie respiratia, viziteaza cazinoul. Daca esti interesat de arta, expozitii de masini vechi, etc. le poti vizita. Deasemenea mergi in port.

Mentonul este iarasi frumos. Aici nu am vizitat nimic in mod deosebit. Ne-am plimbat doar asa prin oras si pe faleza. Parerea mea este ca merita o vizita.

Grass orasul parfumeriilor. Aici poti vizita parfumerii. Intrarea si respectiv ghidul sunt gratuite. Daca mergi in cursul saptamanii ai ocazia sa vezi cum lucreaza. Iti poti cumpara parfumuri la preturi acceptabile. Poti vizita deasemenea orasul vechi.

La Cannes plaja e cu nisip, e frumoasa. Noi ne-am plimbat pe faleza si am urcat si un munte ca sa zic asa de unde am vazut tot orasul. Bineinteles daca esti acolo tb sa mergi pe covorul rosu :).

In Antibs e iarasi frumos sa faci plaja si orasul e frumos.

Daca ai mai mult timp poti vizita Vence, Cap Ferat (e asa ca o insula cu case luxoase),La Colle sur Loup.

Mergi cu masina de-a lungul coastei, nu merge pe autostrada ca o sa ratezi privelistea.
Despre restaurante nu pot sa spun nimic ca am mancat f rar si atunci o pizza. Oricum mancarea este f buna si au o gama variata. O sa ai de unde alege. Vara au tot felul de meniuri si oferte speciale pt. turisti. Sunt alei intregi numai cu restaurante.

In orase ca Monaco, Menton, Cannes e greu sa gasesti un loc de parcare gratuit, mai ales in perioada in care o sa mergi. Poate e bine sa sti de aceea am si specificat.

Daca intr-o zi nu ai chef de masina poti merge cu autobuzul, costa doar 1 EUR. Faza e ca daca imi aduc bine aminte la ora 7 e ultimul autobuz din orase ca Monaco, Cannes, etc. spre Nice.

Vacanta placuta!
Amelly_lazy
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:27
Chestia cu parcarea chiar ma preocupa. Am vazut masini parcate peste tot si nu stiam daca e cu plata sau nu si cam cat costa ora de parcare. Banuiesc ca destul de mult. Nu te-am intrebat daca se poate manca de exemplu in Carrefour la fel ca la noi(am vazut ca exista). Multumesc mult pentru toate informatiile. O vacanta placuta si tie.
doc_leone
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:52
Da intradevar sunt masini parcate peste tot. In Nice cel putin prin cartiere, masinile sunt parcate chiar si pe trecerea de pietoni. Totul e sa gasesti un loc. De ex. am mers odata sa vizitez Monaco si nu am avut unde lasa masina ca era full si parcarile cu plata costau destul de mult (nu imi mai amintesc exact cat).
Au Carffour si se poate manca ca au ceva restaurante.
Oricum un meniu pleaca vara trecuta de la 15-20 EUR/persoana la restaurantele de pe langa piata Massena.
Amelly_lazy
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:11
rugaminte !

as dori sa merg in vacanta la Nice, ai putea te rog frumos sa-mi dai niste info in leg cu cazarea si transportul de care spui ca ai fost multumita ?

multumesc mult !

Dana
dstoiana@yahoo.com
pe adresa asta intru in fiec zi


lazy000570
Postat pe 7 Iunie 2009 08:19
buna !

as dori si eu ceva info in leg cu cazarea si transportul la Nice ...

am gasit ceva la agentii dar sunt mai linistita daca am confirmarea ta ca ai fost multumita si totul a fost OK ...

multumesc mult!

Dana

daca se poate sa-mi scrii si pe dstoiana@yahoo.com
pe adresa asta intru in fiecare zi
lazy000570
Postat pe 7 Iunie 2009 08:25
Buna!

Transportul cu tramvaiul si autobuzul costa 1 euro pe orice ruta (Nice-Monaco, Nice-Cannes, etc). Din autogara poti sa mergi in orice directie doresti.
Despre cazare nu stiu prea multe. Cert este ca sunt multe hoteluri si poti gasi si cu 45 de euro pe noapte, dar nu stiu daca conditiile sunt tocmai bune. Intrucat am locuit mult timp in Nice am avut inchiriata o garsoniera.

Vacanta placuta!
Amelly_lazy
Postat pe 9 Iunie 2009 15:09
Buna,ajungem si noi la Nice pe 30 iulie si as dori sa ne ajuti cu ceva puncte forte de vizitat in Nice .Poti sa ma contactezi pe adresa de mail iorghellen@yahoo.com.Multumesc
utica
Postat pe 30 Iunie 2009 13:24
dar cu cortul poti sa campezi pe undeva
lazy000178
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:38
NICE dentistul meu are casa acolo zice ca e taaare fruuumoooss .

As vrea sa am ocazia sa trec pe-acolo .
australianul78
Postat pe 30 Noiembrie 2009 03:20
Buna tuturor!mi ar putea recomanda cineva de unde as putea inchiria un aparatment cu 2 camere la nice?(un site,agentie)va multumesc frumos!
lazy002246
Postat pe 10 Mai 2010 17:52
adresa mea este paulanistor2000@yahoo.com
lazy002246
Postat pe 10 Mai 2010 18:07
Buna ziua,

Poate sa imi spuna cineva: cat e parcarea/ zi la hotel (indiferent care) si sezlongurile la plaja cat se platesc?
Multumesc anticipat.
O zi faina tuturor
geanylucky
Postat pe 5 Iunie 2014 10:23
DACA ITI PERMITI DRUMUL SI CAZAREA +MASA ACOLO O SA GASESTI SI MARUNTIS DE CHAISSELONG SAU PARCARE .....EU ZIC SA INTREBI LA AGENTIILE DE TURISM ..NU ????
kudika_956659
Postat pe 5 Iunie 2014 12:24
Daca aveti drum la munte si Sinaia este pe lista voastra ar fi interesanta si totodata romantica o plimbare cu telegondola. Deocamdata este pana la cota 1400, dar in curand va ajunge pana la 2000. Mai multe detalii puteti gasi aici http://casoteca.ro/cat-costa-o-cina-in-telegondola-de-la-sinaia/
kudika419856
Postat pe 21 Octombrie 2015 19:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Corfu 42 De la: sionaionescu 16 August 2009 23:41
vacanta in spania 4 De la: Rosalba 3 Noiembrie 2009 13:22
Bulgaria 14 De la: lazyEdi 20 Aprilie 2010 14:14
Am fost in Bulgaria 26 De la: mirela0 20 Iulie 2015 11:06
la mare in strainatate cu masina 18 De la: Cazare_in_Insula_Thassos___Skala_Potamia 2 August 2009 20:18