Setari Cookie-uri

Cipru - destinatie pt vacanta de vara?

Salutare! A fost cineva in Cipru? As vrea sa merg la mare acolo in aceasta vara insa nu stiu exact daca ar merita Stiti cumva cum sunt plajele, oamenii, preturile?
Astept sfaturile voastre
merci

cmiu
Postat pe 7 Martie 2009 12:01
Si eu plec in Cipru in vara asta, dar nu stau la un hotel, ca am prieteni acolo. Oricum, plajele sunt frumoase, iar preturile mici, cel putin la cazare. sunt hoteluri unde platesti pt o camera single si 11 euro, iar la noi te doare capu ca tre sa scoti din buzunar vreo 2 milioane, ca sa ai aceleasi conditii.
Singura problema acolo e apa, adica dau apa in ratii, dar depinde de zona in care te duci.
Succes.
Alinutzz
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:07
Eu am fost in cipru acum 2 ani, este extraordinar , asa plaje cu rate si apa este limpede, iti vezi varfurile degetelor de la picioare cand apa iti ajunge la mijloc, deci este superb. Nu am stat la hotel, am stat la niste prieteni, insa cunosc persoane care au stat la hotel si au spus ca nu este foarte scump.
pisoiash19
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:27
Multumesc pt info. Hotelul nu ar fi o problema pt mine neaparat caci sunt ieftine intr-adevar si lucrez in turism, insa nu stiam cum sunt plajele, preturile pe-acolo, am auzit cateva plucruri de la colegi acre au fost acolo si spuneau ca e cam plictisitor si vroiam sa aud si alte pareri :D, multumesc inca o data ;)
cmiu
Postat pe 8 Aprilie 2009 19:13
buna ziua,
.


eu am fost in Cipru de vreo 7 ori in Larnaca, Limasol si Nicosia.
Este o tara foarte frumoasa, curata, prietenoasa Din pacate preturile sunt destul de mari, cam la nivelul Londrei.
Au autostrazi superbune, ca si colile de hartie, sistemul de sofat este ca si in Anglia, volan pe dreapta si se circula pe stanga.
Tara este mica dar curata si frumoasa, oamenii prietenosi.Aproape toata populatia vorbeste engleza, magazinele sunt in principal cu marfa si moda engleza( combinand eleganta cu sex appeal-ul).
Cladirile sunt moderne, cu termopane, vegetatia este exotica.
Hotelurile sunt bine puse la punct cu servicii superelevate, breakfast foarte bun. ( vorbim fr hoteluri de 3,4,5 stele).
Merita mers, marea este foarte albastra si curata, temperaturile sunt destul de ridicate, este foarte cald vara, placut toamna si primavara.
healthy012727
Postat pe 12 Iunie 2009 15:43
Si eu am fost in cipru acum 1 an jumate, de Paste. Puteai sa faci plaja, nu era nici cald, nici frig in aprilie acolo. Vara de ex. e mult mai cald. In schimb preturile erau destul de ridicate inclusiv la supermarket.Am fost in Larnaca, la hotel de 4 stele. Singurul regert pe care l-am avut a fost ca nu am vizitat si Paphos, in rest m-as intoarce oricand.
aishwa
Postat pe 17 August 2009 11:32
Am fost in Cipru din 19 iulie timp de o saptamana. Ce pot spune este ca mi-a placut si as vrea sa merg din nou in curand.Am stat la hotel de 5 stele in Paphos, dar am inchiriat masina si m-am plimbat in mai multe zone ( Polis, Latchi, zona Akamas, Larnaca, Limassol, Aya Napa si muntii Troodos.Din pacate nu am avut timp sa vad si partea turca, Famagusta si Nicosia. Preturile pot spune ca sunt mari doar la restaurante, unde am platit pt o cina in doi 50-60 euro ( doar un fel de mancare si o bautura)in schimb la supermarket este totul ieftin, sub Romania (de ex.kg cotlet de porc 2.90 euro, caractita 5.60 kg asta la carrefour). Noi aveam micul dejun inclus si nu ne-am dus sa gatim in camera, cu toate ca aveam un apartament superutilat dar am vrut sa vad ce preturi sunt.Am inchiriat masina cu 30 euro pe zi ( se putea si cu 25 matiz), am facut croaziera cu 29 euro cu pranz inclus, iar cam tot ce am vizitat (muzee si situri arheologice)costa intre 1.5 - 3 euro. Peste tot erau romani la munca, pana si politistii din aeroportul Paphos erau romani, in schimb nu am vazut nici un turist roman ( asta chiar mi-a placut). Am vrut sa aflu cum sunt platiti si am vorbit cu multi dintre ei, cameriste in hoteluri cam 650-800 euro, la restaurante, baruri si pe vapoare de boat trip intre 1200 - 1500. Chiriile sunt mai mici decat in Bucuresti, preturile hainelor la fel.In cluburi, discoteci este fara intrare si costa 3-5 euro o bautura.Iar in privinta plajelor intr-adevar sunt frumoase cu apa limpede, dar nu toate cu nisip fin. Recomand Lady's Mile Beach din Limassol (e cea mai frumoasa plaja pe care am fost eu pana acum). Este o plaja salbatica as putea spune deoarece nu este construit nimic pe o raza de multi km, deoarece apartine bazelor militare britanice, asta nu este un impediment decat ca nu gasesti sa inchiriezi sezlong si umbrela ( fiecare vine cu ce are). In schimb nisipul este f fin si are culoare aproape alba, apa este albastra cristalina si totusi f calda,intrarea este lina ( mergi 100 metrii si iti vine apa pana la brau).
Pe scurt merita sa mergeti in Cipru.
cameliadorobantu
Postat pe 17 August 2009 14:11
eu m-am mutat in cipru, si pot sa zic ca se merita sa faci efortul sa vii macar 1 data in vacanta. E o tara foarte frumoasa. In Limassol, plajele sunt foarte frumoase, iar in plus, ai si un parc de distractii, unde poti sta toata ziua sa lenevesti.....(la Fassouri, Waterparkmania).

Inca n-am vizitat foarte multe, dar e timp.
Alinutzz
Postat pe 17 August 2009 15:48
am impresia ca vb despe alta tara, numai despre cipru nu. plajele nu sunt atat de frumoase, nisipul e negru, plajele inguste, marea e f sarata si serv lasa de dorit. eu locuiesc de 2 ani in cipru si nu as recomada sa veniti la hotel. daca aveti prieteni aici e mai bine oarecum dar hotelurile sunt extrem de scumpe in comparatie cu turcia sau grecia. nu prea aveti multe locuri de vazut. e o tara mica si relieful e saracacios. in cluburi se plateste intrarea si bautura nu e 3-5 euro asa cum a spus cineva mai sus. eu acum am venit de la cumparaturi si am cheltuit 17 euro pe; 1 pepene, o smantana, lamia, paine , suc si o ingehtata. vi-i se pare putin?
nu vreau sa fac reclama negativa dar cipru e una din cele mai scumpe tari. am fost in multa tari, noi castigam bine aici dar nu recomand cipru ca destinatie. sunt locuri mai frumaose de vazut. de locuit e ok dar nu pt destinatie de vacanta.
oana_iftemi
Postat pe 17 August 2009 16:33
Va multumesc mult tuturor, chiar m-au ajutat mesajele voastre. M-ati convins, vreau sa vizitez Cipru!!! :)
cmiu
Postat pe 17 August 2009 20:44
Draga Steaua Nordului daca spui ca e totul f scump si urat atunci ce cauti sa stai de 2 ani acolo?
Nu cred ca ai citit cu atentie ce am scris eu, faceam comparatie cu Romania la preturi nu cu Turcia sau Grecia. Crede-ma ca am calatorit destul cat sa-mi dau seama daca undeva e ieftin sau scump. Tot ce am scris este adevarat si daca te plimbi gasesti si plaje si locuri f frumoase.
cameliadorobantu
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:31
Si inca ceva 17 euro raportat la un salariu de peste 1000 euro inseamna altceva decat raportat la un salariu din Romania. In Romania te-ar fi costat mai mult de 70 de ron ( acum depinde si de ce inghetata, cate kg avea pepenele etc)
cameliadorobantu
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:36
Draga Alina, am citit ca te duci in Cipru, la prieteni. e super, dar prieteni tai nu vor sa vina in Romania la schimb de vizite? Noi suntem 2 tineri pensionari si dorim sa vedem cipru si mai ales la priteni tai Alin draga, poate si tu doresti sa faci vizite la Ploiesti,si la munte unde avem o casa de vacanta cu tot ce are nevoie OMU. ce zici ? puem discuta pe aceasta tema? Si nu numai cu tine, si cu alti amatori de reciprocitate. multumesc,Jan vasiliu Ploiesti.
janvasiliu
Postat pe 16 Februarie 2010 21:58
De la: alina_paduraru1805, la data 2009-08-17 15:48:00eu m-am mutat in cipru, si pot sa zic ca se merita sa faci efortul sa vii macar 1 data in vacanta. E o tara foarte frumoasa. In Limassol, plajele sunt foarte frumoase, iar in plus, ai si un parc de distractii, unde poti sta toata ziua sa lenevesti.....(la Fassouri, Waterparkmania).

Inca n-am vizitat foarte multe, dar e timp.
lazy001712
Postat pe 14 Martie 2010 13:18
BUNA ! EU AM PIERDUT 4 ANI DIN VIATA IN CIPRU SI VREAU SA-TI SPUN CA CIPRIOTII SINT O NATIE DE TIGANI ZGIRCITI SI PLINI DE EI CARE AU IMPRESIA CA TOTI SINT PROSTI NUMAI EI L-E STIU PE TOATE. REFERITORI LA IMPRESIA DESPRE ROMANI EI CRED CA TOTI BARBATII ROMANI SINT BETIVI SI DERBEDEI IAR FEMEILE SINT CURVE. CA TARA.....AU LOCURI FRUMOASE IN ZONELE TURISTICE DAR DACA TRECI MAI PE LA SAT NU VEZI DECIT IMAGINI DEZOLANTE DE NATURA MOARTA(USCATURI) DOAR DRUMURILE SINT BUNE LA EI SI MAREA CARE NU ESTE JEGOASA CA A NOASTRA. EU UNA NU IMI DORESC SA MAI MERG ACOLO PT CA NU POT MERGE UNDEVA UNDE STIU CA TOTI SINT CU OCHII PE MINE CA PE HOTI. UN TURIST DE PE LA NOI ACUM 2 ANI A SURPRINS ANGAJATII UNUI MAGAZIN CUM IL URMAREAU SA VADA CE FACE SI SPUNEA CA I S-A FACUT O GREATA IMENSA. SI ASTA NUMAI PENTRU CA L-AU AUZIT VB LA TEL IN ROMANA. DACA STAU SI GINDESC ROMANII NU PREA MAI AU LOC PE NICI UNDE DIN CAUZA FURACIUNILOR ASA CA NU NUMAI IN CIPRU. ACUM RAMINE LA APRECIEREA TA UNDE ITI VEI PETRECE CONCEDIUL DE VARA EU DOAR TI-AM RELATAT NISTE FAPTE REALE RAMININD SA DECIZI TU CE VEI FACE ! SALUT SI PETRECERE FRUMOASA ORIUNDE TE-AI DUCE !
vivimado
Postat pe 24 Aprilie 2010 04:39
Draga Vivi nu e normal sa-i faci tigani zgarciti, doar pt ca tu ai avut probleme cu cei la care ai lucrat. In general nu e frumos sa vorbesti de rau o natie intreaga doar pt cateva persoane.Cum a fost foarte neplacut in Franta, din cauza catorva tigani care au facut probleme pe acolo sa fim catalogati toti romanii drept tigani.Unii ocolesc adevarul, dar trebuie recunoscut faptul ca majoritari la munca in Cipru, dar si in Italia, Spania si Franta sunt tigani si oameni din clasa de jos, needucati, necivilizati. Nu doresc sa jignesc sau sa discriminez pe nimeni, doar incerc sa inteleg nemultumirile cetatenilor din tarile respective. Nici noi nu suntem multumiti ca am fost invadati de arabi si chinezi (mai tineti minte episoadele cu oameni taiati in valize).
In alta ordine de idei una e sa mergi in Cipru la munca si alta e sa mergi in vacanta.Eu am fost in vacanta si nu am simtit nici o privire urata sau vreo aluzie la faptul ca sunt romanca si crede-ma sunt destul de sensibila si atenta la astfel de lucruri.
cameliadorobantu
Postat pe 26 Aprilie 2010 01:44
Inca ceva: sa stii ca si romanii sunt plini de ei si au impresia ca se pricep la absolut orice.
cameliadorobantu
Postat pe 26 Aprilie 2010 01:46
Si noi ne-am luat bilete in Cipru (Ayia Napa), pentru sfarsitul lui august-inceput de septembrie (pe cont propriu). Noi am iesit per total, cu tot cu bilete de avion, mai ieftin decat in Zakynthos si Corfu, anul trecut.

Evident ca sunt oferte pentru toate buzunarele, diferenta este insa ca transportul e mai complicat decat spre Grecia. Si nu exista atatea pensiuni ca in Grecia. Exista cursa directa BlueAir Buc-Larnaka, iar de acolo mai sunt in jur de 40 km pana in Ayia Napa. Singura chestie ptr care am emotii e condusul cu volanul pe dreapta...
MmeButterfly
Postat pe 6 Iunie 2010 21:37
buna ... eu ma duc in Cipru in fiecare vara ... si sunt foarte incantata .. Este un loc superb!!merita sa margi!!de 4 ani ma duc in fiecare vara ... dar inca nu m-am plictisit!!
aryyy
Postat pe 14 Ianuarie 2011 13:40
Noi am fost anul acesta si am stat 10 zile in Larnaca. Nu trebuie sa se supere nimeni daca spui ca ceva nu e in regula . In aceste cazuri nu TARA CIPRU e de vina ci poate managerii de hoteluri , sau uneori pretentiile prea ridicate ale noastr. Am stat la hotel FLAMINGO BEACH .A fost una din cele mai ORIBILE ex periente ale noastre. In Larnaca am ales sa ne facem vacanta dupa ce cu 2 ani in urma am facut un revelion in Limassol si am fost incintati. Dar hotelul FLAMINGO BEACH eset oribil in cele 10 zile cit am stat doar cu mic dejun ( ma felicit ptr optiune)am avut invariabil ; omleta, cirnati, fasole iahnie,bacon prajit, urda. un tip de salam si sunca, rosii si castraveti. Zilnic la micul dejun . Nu exista cafea ci doar ness, nu exista unt ci doar margarina, nu existau alte fructe decit portocale .Hotelul cred ca are niste contracte incheiate f. avantajos cu rusii caci nu erau alte natii decit rusii si noi 4 romani. ORIBIL. In camera nu exista frigider si telecomanda tv decit contra cost. In conditiile in care temperatura medie la prinz e de 40 grade in august cind am fost noi cum sa nu asiguri frigider in costul cazarii? Asta nu inseamna ca nu ne-a placut tara. Am inchiriat cu colegii nostrii romani o masina si am vizitat PAPFOS AGIA NAPA, NICOSIA ( si cea turca) am mers la manastirea kikos superb totul afara de hotel FLAMINGO BEACH. Cipriotii serviabili, politicosi , fara nazuri.
eu_ea
Postat pe 16 August 2011 08:49
Prima data in aceasta vara am ajuns in Cipru,in Larnaca.Este un oras controversat unde vechiul si noul se im pletesc,nu poti sa te plictisesti.Este superb,sant f.multi romani incat prima zi am zis ca am ,,inotat pina in Romania".Cred ca daca pleaca romanii aceasta insula se mai ridica macar cu10cm,ai sa gasesti o gramada masini din care tipa Guta cat il tine gatu,spalatorii din care tot asa razbat manele vechi si noi.Nu gasesti cersetori.Este f.frumos,f.curat.nu gasesti un caine,doar pisici care in aceasta tara sunt venerate.Pt a-ti lua un caine trebui sa faci o gramada de acte.Plaja e supercurata.apa la fel.,sezlongurile erau1.50e,cu ligheanu aferent,aveau casete de valori,plus ca pori face bae de dimineata de la 5pana la orele 22,normal vara.E superb ai ce vedea.Nu mi se par preturile mari,mai ales raportate la salariile lor.Acum vreau sa ma duc de sarbatori,dar au scumpit avioanele.ca la romani,mereu sa scoata bani din orice sarbatoare.
beea61
Postat pe 24 Noiembrie 2011 08:26
Am gasit o oferta pentru Cipru si m-am uitat la poze, mi-au placut foarte mult. Apoi am cautat zona pe google si este superba. Este vorba despre Ayia Napa. Si m-am tot uitat ceva timp la ea, pana cand citesc cu atentie titlul in care zicea "pentru seniori 55+". Atunci am inmarmurit. Apoi mi s-a parut foarte hilar. Chiar am preferinte potrivite cu ale batranilor?
Geta_Mini
Postat pe 9 Aprilie 2012 15:47
La vara voi pleca si eu in Cipru. Am gasit o oferta la Tarom pe Flysky. As avea nevoie de cateva sugestii pentru cazare:d
angy_nastase
Postat pe 22 Octombrie 2013 11:41
De la: angy_nastase, la data 2013-10-22 11:41:14La vara voi pleca si eu in Cipru. Am gasit o oferta la Tarom pe Flysky. As avea nevoie de cateva sugestii pentru cazare:d


http://www.idealtour.ro/oferte/extern/cipru/9 aici sunt cateva oferte cu tot cu transport, dar daca zici ca ai asa ceva deja, cere agentiei sa iti ofere doar cazare, pentru ca este mult mai ieftina fara transport. Transportul este cea mai mare parte din bilet. Astia chiar au oferte bune la cazare. Si daca iti iei din timp, e si mai ieftin. ;)
Geta_Mini
Postat pe 24 Octombrie 2013 10:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Destinatii europene de noiembrie 16 De la: Shoarezu 22 Decembrie 2009 11:46
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
Grecia,Aegina 8 De la: skiagirl 1 Decembrie 2008 14:14
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: liviubratu1960 28 Decembrie 2008 00:07