Setari Cookie-uri

Spania-program special pentru seniori

Din suflet, doresc niste sfaturi sau sugestii (cum doriti sa le luati) : vorbim aici despre un sejur in Insulele baleare sau Andaluzia (Coasta del Sol si Coasta de la Luz). Pretul este 365 euro pentru : transport avion, transferuri, cazare 7 nopti la hotel de 4* cu pensiune completa, doua excursii de 12 zi. La o prima vedere pare interesant, dar ar mai fi cateva inconveniente : este pana la maxim 30 aprilie si nu stiu daca si cat costa taxa de aeroport. M-am interesat la agentie si mi-a fost recomandata Coasta del Sol. Eu as fi dorit insulele. De aceea as dori niste sugestii de la cei care au mai fost in regiune. Multumesc anticipat !
bimby
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:20
Buna, eu cred ca programul este f bun si stiu ca este subventionat de guvernul spaniol!Eu am fost de doua ori in insulele Baleare si pot sa-ti spun ca in aprilie vei face cu siguranta plaja!Depinde ce-ti doresti de la acest sejur si depinde f mult ce mijloc de deplasare ai in insule! Este adevarat ca la Ibiza, sunt cele mai mari si mai spectaculoase cluburi din lume, dar nu cred ca asta te intereseaza!Ultima data, in dec 2009 am stat in Ibiza 3saptamani, dar am avut masina la dispozitie si am vazut fiecare coltisor! Are niste plaje salbatice impresionante si cele mai frumoase apusuri de soare din lume! Sunt f multe de spus, asa ca daca doresti,ma poti contacta si discutam!Nu uita sa ai ceva bani, pt ca totul in insule e cam cu 30% mai scump ca pe continent!Vacanta placuta!
evemica1956
Postat pe 23 Ianuarie 2010 07:46
Am fost prin acest program in perioada 28octombrie-3 noiembrie 2009 in Costa del Sol,localitatea Punta Umbria,langa Huelva.Din pacate agentiile de turism romanesti nu sunt interesate in promovarea programului acesta,pretul sejurului fiind fix-365 euro pentru o saptamana si nu-si pot adauga nimic... De altfel,ajungand la destinatie am aflat ca eram primii romani veniti prin acest program...Si cand te gandesti ca existau avioane intregi cu greci care soseau mereu prin Programul Seniori... Sejurul a fost la superlativ din toate punctele de vedere!Si pentru ca ne-am simtit excelent o sa repetam sejurul si-l vom prelungi la 2 saptamani! Punta Umbria este o localitate cocheta la tarmul Atlanticului de care pur si simplu ne-am indragostit!Pacat ca nu pot sa postez si fotografii! Vremea a fost excelenta,iar pe 3 noiembrie noi faceam baie in apele calde ale Atlanticului!Si ce valuri inspumate!!!Pretul unui sejur de o saptamana este fix=365 euro cu absolut toate cele specificate de tine,inclusiv taxele de aeroport.Pensiunea este in regim all inclusive(cand ajungi la restaurant nici nu stii ce bunatati sa-ti alegi mai intai!)Hotelul Punta Umbria Beach 4* este un resort in lungime de 1 kilometru!Nu vreau sa te influentez,dar te sfatuiesc sa-ti alegi atent localitatea in care vrei sa mergi,de exemplu in Mallorca stiu ca aveau locatii si in interiorul insulei(ceea ce nu-i prea interesant)...Noi am inchiriat o masina si am vizitat Gibraltarul,o experienta unica...Fotografiile ar fi dovedit-o din plin! In alta dimineata am vizitat doua orasele din Portugalia,de langa granita. Prima escala am facut-o in Barcelona,apoi la Sevilia si inca 100 kilometri cu un autocar trimis special pentru noi(4 persoane)! Unde se mai intampla asa ceva in Romania?(grija si asigurarea confortului duse pana la maxim pentru turist) Sper ca randurile mele sa-ti fie de ajutor si daca mai ai in trebari,cu placere voi raspunde.
Dor_de_duca
Postat pe 23 Ianuarie 2010 11:02
mie mi se pare extraordinar acest program/pot primi mai multe informatii? la ce varsta esti declarat sinior si daca se mai organizeaza si la akte dati si unde? multumesc
kudika134148
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:02
Programul este sustinut de guvernul Spaniei si de regiunile autonome Andalusia si Baleare.Singura conditie de rezervare este ca minim o persoana din camera sa aiba varsta peste 55 ani.Daca nu indepliniti aceasta conditie va puteti combina cu o familie de pensionari,sau de ce nu? va luati si parintii...Multi procedau astfel,la hotel erau foarte multe familii tinere venite prin acest program.Preturile pentru tot ce se ofera sunt excelente:o saptamana=365 euro,doua saptamani=524,trei saptamani=700 si patru saptamani=855 euro.Zilele de plecare sunt luni,miercuri si sambata pana pe 30 aprilie.Localitatile pe care le poti alege sunt foarte multe: Costa de la Luz(Mazagon,Rota,Isla Canela,Isla Cristina,Punta Umbria,Chiclana) ;Costa del Sol(Benalmadena,Torredelmar,Torremolinos,Fuengirola,Marbella,Mijas,Estepona) ;Ibiza(Bahia de Ibiza) ; Mallorca(Playa de Palma,Calvia,Palma Nova,Paguera,Cala Ratjada, Santany,Calamayor, Calvia) si Menorca(San Luis, Cala Galdana).Aveti de unde alege...Cine stie,poate se va prelungi si dupa 30 aprilie...Incerc sa postez niste fotografii care sa-mi intregeasca laudele...
Dor_de_duca
Postat pe 24 Ianuarie 2010 07:32
Buna ziua !
As dori si eu mai multe informatii, socrii mei sunt interesati sa vada Spania, dar nu stiu sa le spun cum pot accesa acest program !
Multumesc anticipat !
120856
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:18
Pentru rezervare intrati pe site-ul www.infoturism.ro/sejur/spania si apoi in functie de zona in care doriti sa calatoriti-Andaluzia(Costa del Sol sau Costa de la Luz)sau Insulele Baleare(Ibiza,Mallorca sau Menorca) veti gasi localitatile si hotelurile inscrise in program.Optand pentru o anumita locatie veti gasi si agentia de turism si datele de contact.Notez cateva: Boreal Tours, Calibra Travel, Travel Point,Carpe Diem Travel,Reality Turism,Perfect Tour,Nefertiti Travel,Olimpia Turism,Del Mar Travel...Sper ca v-am dat amanuntele dorite,o zi buna tuturor...
Dor_de_duca
Postat pe 24 Ianuarie 2010 16:48
Cred ca acest program este super bun pentru seniori. Zona este superba si se merita sa mergeti;)......Vremea este mai blanda in acea zona, nu se compara cu cea de la noi din perioada lunii apilie.....Pretul din cate am observat este accesibil....De obicei pt cala la avion se plateste in jur de 25 de euro maxim cred daca ai un bagaj de 20 kg:D... si evindent suma creste in functie de cantintate...


Toate cele bune si sper sa auda cat mai multe persoane de aceasta posibilitate....
adventurecamps_lazy
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:01
In Spania am zburat cu compania Vueling de pe aeroportul Otopeni.La bagajul pentru cala daca te incadrezi in 20 kg/persoana nu platesti nimic.Cred ca 1-2 kg pot trece cu vederea...Iar la bagajul de mana am avut cu mult peste 10 kg si n-am avut probleme.Cat despre vremea din Spania-cea mai buna dovada este aceea ca pe 3 noiembrie faceam plaja si baie in Atlantic...
Dor_de_duca
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:41
Am citit cu maxima atentie tot ce ai postat. Multumesc. Am retinut totul si m-am hotarat sa merg. Cred ca vom fi doua familii si am hotarat sa alegem Coasta Del Sol. Ma gandesc ca am avea de vizitat poate si Malaga. Am o alta nelamurire acum : reprezentantul agentiei la care am apelat asa ca o prima discutie (Bibi Touring-Ploiesti) mi-a spus ca pot alege numai regiunea unde doresc sa merg si la confirmare voi primi statiunea si hotelul. Nu stiu, dar mi se pare cam ciudata chestia asta. Asa ca Dor de duca, as dori sa-mi spui cum a-ti procedat voi asta toamna. Multumesc anticipat
bimby
Postat pe 1 Februarie 2010 02:53
buna ziua,

putrti sa-mi spuneti cui trebuie sa ma adesez daca vreau sa merg in spania ca pensionar? in ce perioada se organizeaza? multumesc
kudika134148
Postat pe 1 Februarie 2010 19:31
da da da :D
carla_cra
Postat pe 31 Martie 2010 21:50
vreau sa primesc programul pentru toamna,din septembrie,programul pentru seniori din Spania. Daca apare ceva nou si interesant,va rog sa ma puneti si pe mine la curent din timp. Multumesc anticipat!
kudika402507
Postat pe 15 Mai 2011 20:22
buna am si eu o intrebare..as vrea sa merg in toamna cu mama plus alte family toti peste 55..dar pentru cei care nu sunt seniori cat trebuie sa platesca???adica in afara de cei 395 de euro pe care iar plati mama trebuie sa platesc si eu ceva in plus??multumesc anticipat
kudika407059
Postat pe 7 Iunie 2011 20:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Detalii interesante despre exotica Insula Corsica supranumita insula fericirii 4 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49
Minunata vacanta in Tenerife... 20 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49
Vacanþã trendy la Tel Aviv 1 De la: ileanastan 27 Mai 2013 05:21
Castigi bani usor si simplu! 0 De la: 1 Iulie 2011 14:40
Ne lipsesc o gramada! si ne deranjeaza o mie! 2 De la: fenechiu_marian 23 Februarie 2010 09:54