Setari Cookie-uri

fluturi albi in loc de porumbei

Olla fetelor....mama mea isi doreste foarte mult ca atunci cand ies din biserica in loc de porumbei sa dea drumu la fluturasi albi...imi place ideea ei dar am cautat pe internet si nu am gasit asa ca i-am spus ca e inposibil dar totusi as vrea sa gasesc o solutie...sa ii fac eu o surpriza mamei...Voi ce parere aveti fetelor, oare unde as puteasa gasesc????....pupici dulci
andreeaaugustin_grace
Postat pe 12 Mai 2009 22:59
e super ideea

ai vb cu cei care org nunti - ei au tangenta cu astfel de lucruri
dar mama ta de unde stie? ca undeva a vazut sau a auzit , - te duci pe fir si sper sa gasesti.

Suvcces
laura02maria
Postat pe 22 Mai 2009 07:40
super idee dar asa e de unde facem rost si oare nu raman saraci victimele pretentiilor noastre cine stie ce conditii de transport sau daca dupa ce le dai drumul cum se comporta eu m as intrista sa stiu ca sunt chinuiti stiu poate bat campii dar sa te interesezi si de ei dragalasi pupici paaaa
andre_dany
Postat pe 30 Mai 2009 15:55
foarte originala ideea cu fluturi....da eu raman totusi la porumbei...nasi imi ofera cadou o pereche de porumbei albi care se "saruta" odata cu mirii e frumos si asa zic eu
myssnatacha
Postat pe 30 Mai 2009 18:24
..asa cum i am raspuns si andreei va raspund si voua : irina@butterflytrading.ro este persoana cea mai indicata sa va ajute si sa va raspunda la aceasta problema . Este foarte bine informata si a aparut in multe articole din mass-media si tv referitor la acest nou val, in materie de organizari de evenimente diverse. Sunt sigura ca veti fi foarte multumiti de raspunsurile pe care le veti primii
piedra
Postat pe 9 Iunie 2009 18:12
tarot_healthy
Postat pe 18 August 2009 20:53
m-a batut si pe mine gandul o perioada

totusi raman la ideea mea, tot cu porumbei fluturii zboara mult mai repede si nici nu ai timp sa imotalizezi bine mometul, nici macar in mintea oamenilor.

in plus, porumbeii poarta cu ei un simbol si o legenda, deci...cred ca ar fi mai indicati intr-un asemenea moment.

poate k ar fi o idee sa am si fluturi si porumbei
iulik_flore
Postat pe 7 Septembrie 2009 23:16
De la: iulika_flore, la data 2009-09-07 23:16:33poate k ar fi o idee sa am si fluturi si porumbei


da, daca te lasa bugetul se poate - mie mi-ar fii placut sa le fac pe amandoua
laura02maria
Postat pe 8 Septembrie 2009 08:22
Ei nu am avut nici fluturi nici porumbei, ce spuneti de asta?
Dar in aer plutea iubirea...........
Tinet
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:17
cine vrea porumbei la nunta ..?ady giuscanu va poate ajuta porumbei curcani,gulerati si voiajori albi la toate nuntile din ploiesti, bucuresti,brasov,buzau,si targoviste ady giuscanu str.mugurilor nr 2 ploiesti tel 0723948753 sau id de mess, giusky69
giuscanu
Postat pe 8 Septembrie 2009 17:51
pana la urma exista flutureii astia albi, sau e doar un vis al vreuneia? daca exista, une am putea sa ne interesam?? mi se pare super ..e de bam..feeric..nu prea cre ca cineva ceste fluturi albi in Buc pt asa ceva.. si daca ar face-o cred ca apretul ar fi urias sa ti-i dea tie sa zboare..pp ca ar fi si de unica folosinta..adica s-ar pierde..pt ca deh..nu i-ar dresa!

cristinne83
Postat pe 18 Septembrie 2009 10:29
hai ca am cautat pana am gasit!
deci exista dap!

si nu-s atat de scumpi cum ma asteptam! 12 mil lei vechi pe 50 de bucati de fluturi!
firma se numeste Butterfly Trading si iti aduce fluturi rosii, colorati sau albi

va bag aici o bucatica din ce gasii:

" ...Pentru nunþi, Butterfly Trading furnizeazã în special fluturi frumos coloraþi, „Ochi de pãun“ ori „Coada rândunicii“ care, spre deosebire de speciile albe, au un zbor mai spectaculos, planat, ºi culori deosebite, care aratã feeric în fotografii. În plus, ei sunt de dimensiuni mai mari, „Coada rândunicii“ ajungând pânã la 8-9 cm; Altii de culoare roºie- fluturele „Amiral“. Ei sunt puºi în coºuri ori în recipiente din sticlã cu aranjamente de plante în jur ºi pot fi admiraþi de invitaþi înainte de a fi eliberaþi.
...Fluturii pot fi aduºi ºi în recipiente de hârtie individuale, pentru ca fiecare invitat sã poatã elibera câte unul care, înainte de a-ºi lua zborul, va sta câteva clipe pe mâna invitatului, cât sã poatã fi admirat.

De obicei, odatã eliberaþi, fluturii se îndreaptã cãtre mireasã, pentru cã sunt atraºi de culorile deschise.
...Cei care-ºi doresc o nuntã „cu fluturi“ trebuie sã-i comande înainte cu 27-32 de zile, pentru cã sunt o „marfã“ perisabilã, ce nu poate fi þinutã „pe stoc“. Ei pot opta pentru 50 pânã la 500 de exemplare. Preþul nu este mic, pentru cã fluturii necesitã condiþii speciale de creºtere ºi transport: de la 1.250 de lei pentru 50 de fluturi, în funcþie de specie, pânã la peste 4.000 de lei.

Ei sunt furnizaþi în special în Bucureºti ºi zonele din jur, pe o razã de 150-250 de kilometri. Delicatele zburãtoare pot reprezenta punctul central al unei nunþi, „tema“ în jurul cãreia se construieºte întregul eveniment..."



well? ce spuneti de asta?


de vis mi se pare... sper sa nu mai fie criza cand m-oi marita eu si sa imi iau si eu fluturei "minune" d-astia:))
cristinne83
Postat pe 18 Septembrie 2009 10:40
da criss am vz si eu

insa sincer, mie mi se par cam scumpei

tinand cont ca cu...400 ron imi iau 10 porumbei voltati plus 2 voiajori
iulik_flore
Postat pe 19 Septembrie 2009 14:53
:| EU una am oroare de fluturi. Da, stiu, toata lumea spune ca sunt draguti, dar gandeste-te si la invitati, or mai fi nebuni ca mine pe acolo, poate iti fug toti
cutiedecarton
Postat pe 1 Mai 2010 00:12
Buna !

La aproape un an de la acest articol o sa ma marit si eu si..am comandat fluturi....abia astept momentul. Am comandat ochi de paun dar si o duzina de coada randunicii pentru sedinta foto.
Cred ca din invitatii mei nu o sa se sperie nici unul cel putin asa sper.
Intre timp e cineva care a mai avut sa imi povesteasca si mie cate ceva?
cornelia1982
Postat pe 8 August 2010 19:07
Trebuie sa te gandesti f bine daca vrei sa alegi fluturii, pentru ca, asa cum scria cineva mai sus, invitatii sunt obisnuiti cu porumbei, cu fluturi nu. nu stii cum vor reactiona :) sau poti sa-i anunti inainte pe cei apropiati tie si asa se imprastie vorba. sa nu ai surprize neplacute :)
Lucky_girl
Postat pe 9 August 2010 15:38
Porumbeii au o insemnatate bilbica. Fluturii vin de pe Dorobanti, adica sunt o fitza. Poti citi mai multe aici http://www.porumbei-albi-nunta.ro/porumbei-de-nunta-p28#ancora
Totodata pentru Bucuresti si Ilfov va recomand serviciile lor.
kudika_28057
Postat pe 3 Februarie 2013 20:52
De la: Tinet, la data 2009-09-08 09:17:14Ei nu am avut nici fluturi nici porumbei, ce spuneti de asta?
Dar in aer plutea iubirea...........

maria-ioana
Postat pe 3 Februarie 2013 20:55
Ce fac bãrbaþii dupã o partidã de sex?
- 5% se întorc pe partea cealaltã ºi adorm buºtean;
- 10% îºi aprind o þigarã;
- 85% se îmbracã ºi pleacã acasã

si pluteste mami iubirea incontinuare
bleyd_nyght
Postat pe 3 Februarie 2013 21:17
Mai puteti incerca si varianta economica, de criza: molii in loc de fluturi albi!
Armain
Postat pe 3 Februarie 2013 22:28
De la: Armain, la data 2013-02-03 22:28:01Mai puteti incerca si varianta economica, de criza: molii in loc de fluturi albi!


Roua_Deraway
Postat pe 3 Februarie 2013 22:39
mai ieftin ca varianta ar fi musculite de otet. poti sa faci tu. Mai ieftin decat astea .....

Plus de astea este si original. dracu a mai pomenit ?
kind_er
Postat pe 4 Februarie 2013 05:56
De la: kudika_25578, la data 2013-02-04 05:56:43mai ieftin ca varianta ar fi musculite de otet. poti sa faci tu. Mai ieftin decat astea .....

Plus de astea este si original. dracu a mai pomenit ?



Roua_Deraway
Postat pe 4 Februarie 2013 07:26
De la: kudika_28057, la data 2013-02-03 20:52:55Porumbeii au o insemnatate bilbica. Fluturii vin de pe Dorobanti, adica sunt o fitza. Poti citi mai multe aici http://www.porumbei-albi-nunta.ro/porumbei-de-nunta-p28#ancora
Totodata pentru Bucuresti si Ilfov va recomand serviciile lor.



Da,ca si rochita si cununita de mireasa,care,impreuna,ar trebnui sa simbolizeze puritatea fecioriei.curatenia trupeasca.ori,,,,unde ai mai vazut asa ceva??? Lasati tampeniile si pretuiti actul casatoriei fara a o imbraca in toate vesmintele aduse de murdaria vietii!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Februarie 2013 07:49
fluturii, porumbeiii banalitati .....
Musculite de otet nu a pomenit nimeni .
kind_er
Postat pe 6 Februarie 2013 06:25
parca si vad zburand la o nunta niste un roi de muste tete
yumy
Postat pe 6 Februarie 2013 13:00


Scrie tu daca nu ar fi original. E ca aia cu gaina prin mol.
kind_er
Postat pe 6 Februarie 2013 14:04
De la: bleyd_nyght, la data 2013-02-03 21:17:52Ce fac bãrbaþii dupã o partidã de sex?
- 5% se întorc pe partea cealaltã ºi adorm buºtean;
- 10% îºi aprind o þigarã;
- 85% se îmbracã ºi pleacã acasã

si pluteste mami iubirea incontinuare
...."85% se imbraca si pleaca acasa"...isi aprind o tigare, se intorc pe partea cealalta si dorm bustean!
mia2123
Postat pe 6 Februarie 2013 14:30
De la: yumy, la data 2013-02-06 13:00:06 parca si vad zburand la o nunta niste un roi de muste tete

Fugiiiiti maaai, hai hai!
rondina
Postat pe 6 Februarie 2013 15:02
aha!!nu se mai poarta fluturi in stomac ....se poarta la nunta care va sa zica!!!
mia2123
Postat pe 6 Februarie 2013 15:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
banii de pus pe masa 4 De la: verraa 1 Mai 2011 13:14
ce sa fac cu gelozia lui bolnavicioasa??? 13 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:21
TTD - cel mai tare trend de poze pt nunta 9 De la: elissa_grace 1 Aprilie 2013 07:10
din jurnal: chinurile inscrierii la starea civila 18 De la: grace005197 20 Februarie 2010 16:59
Totul pentru nunta ta 2 De la: lumi27 10 August 2010 18:11