Setari Cookie-uri

Carti pe net - cu bani sau fara?

Tinerii de astazi nu doar ca citesc pe net, ci si scriu pe net ca sa fie cititi de altii. Nu stiu ce si cat stiti despre Wattpad, dar acolo e plin de pusti din Romania care citesc diverse scrieri ale altor pusti din Romania :)
Ce parere aveti? Le puteti controla lecturile? Vreti lucrul asta? Sau ar trebui sa fim multumiti ca citesc? Orice dar citesc...
Ma gandesc ca daca r fi cu bani, ar trebui sa ne ceara noua si atunci am putea vedea si noi..
Nu stiu, Le-am da oare banii astia?
Nu trebuie sa fie multi,simbolic, dar daca cere plata cu cardul am putea controla putin macar ce citesc? Un leu, doi, cinci...
Cat ati fi dispusi sa le platiti pentru ebookuri?
Sau credeti ca v-ar cere acest lucru sau ar renunta pur si simplu sa mai citeasca?

Postat pe 8 Septembrie 2015 18:14
De la: , la data 2015-09-08 18:14:00Tinerii de astazi nu doar ca citesc pe net, ci si scriu pe net ca sa fie cititi de altii. Nu stiu ce si cat stiti despre Wattpad, dar acolo e plin de pusti din Romania care citesc diverse scrieri ale altor pusti din Romania :)
Ce parere aveti? Le puteti controla lecturile? Vreti lucrul asta? Sau ar trebui sa fim multumiti ca citesc? Orice dar citesc...
Ma gandesc ca daca r fi cu bani, ar trebui sa ne ceara noua si atunci am putea vedea si noi..
Nu stiu, Le-am da oare banii astia?
Nu trebuie sa fie multi,simbolic, dar daca cere plata cu cardul am putea controla putin macar ce citesc? Un leu, doi, cinci...
Cat ati fi dispusi sa le platiti pentru ebookuri?
Sau credeti ca v-ar cere acest lucru sau ar renunta pur si simplu sa mai citeasca?


Cred ca esti putin depasita de tehnologie!
Formurile de discutii pe internet au aparut de peste 20 de ani, nu de azi sau ieri. Copii si adultii isi cauta preocupari pe internet, citesc, scriu, vizioneaza, fiecare face ce vrea, merge unde vrea si posteaza daca are chef

Ca parinte, este datoria ta sa-i limitezi accesul la acele site-uri pe care nu vrei ca el sa mearga, prin blocarea lor.
Binenteles ca accesul la credit cardul tau trebuie sa fie doar al tau si nu-i vina copilului ca tu i-ai pus in mana un credit card cu care el face orice pe internet sau la cumparaturi.
Deci, vrei sa-ti controlezi cheltuielile, nu-i da copilului credit card.

Copilul nu va renunta sa mearga pe internet sa citeasca si sincer, asta ar fi cea mai mare prostie a unui adult sa-i interzica de tot accesul la internet si indirect la cunoastere. Copii din ziua de azi nu mai citesc carti, merg pe internet, acolo invata, acolo discuta, acolo socializeaza.
Cu cat ii interzici mai mult unui copil un anume acces, cu atat va incerca sa-l obtina.

Binenteles ca poti sa-i controlezi miscarile si site-urile pe unde merge, prin blocarea celor care tu le consideri sanatoase sau adecvate varstei lui.

Incearca sa nu te transformi intr-un control freak! da-i libertati si invata-l sa raspunda pentru alegerile si actiunile lui. Nu-i ingradii libertatea doar pentru ca tie iti este frica de noua tehnologie, traim in 2015 unde internetul este prezent in fiecare activitate pe care o facem si ca vrei sa accepti ori nu, dar totul trece prin computer si intrenet, de la plata cu credit carduri care se face prin conectarea la internet catre banci,comenzi facute pe internet,pana si salariile se platesc tot prin internet, adica electronic.

De ce ai vrea sa-i interzici unui copil accesul la tehnologia asta?
Poate doar sa-l subjugi si sa-l tii in necunoastere, asta este lumea in care traim si ca vrei sa accepti ori ba, are nevoie de aceste cunostinte sa nu ajunga un adult limitat si frustrat.

Da-i libertati nelimitate, dar invata sa raspunda pentru fiecare actiune a lui, pentru ca asa poti sa-i dai o educatie buna!

kudika_11495
Postat pe 9 Septembrie 2015 00:55
De la: , la data 2015-09-08 18:14:00Tinerii de astazi nu doar ca citesc pe net, ci si scriu pe net ca sa fie cititi de altii. Nu stiu ce si cat stiti despre Wattpad, dar acolo e plin de pusti din Romania care citesc diverse scrieri ale altor pusti din Romania :)
Ce parere aveti? Le puteti controla lecturile? Vreti lucrul asta? Sau ar trebui sa fim multumiti ca citesc? Orice dar citesc...
Ma gandesc ca daca r fi cu bani, ar trebui sa ne ceara noua si atunci am putea vedea si noi..
Nu stiu, Le-am da oare banii astia?
Nu trebuie sa fie multi,simbolic, dar daca cere plata cu cardul am putea controla putin macar ce citesc? Un leu, doi, cinci...
Cat ati fi dispusi sa le platiti pentru ebookuri?
Sau credeti ca v-ar cere acest lucru sau ar renunta pur si simplu sa mai citeasca?





Interzicerea accesului de informare si includerea unei taxe , doar pt a detine controlul a tot ce tine de educatia copiilor , din dorinta de a-i proteja , gasesc ca este un principiu gresit .
Indiferent de tema cartii respective sau orice alta tema ce-i atrage atentia de a citi , la final va selecta singur , ceea ce-i place sau nu , exact asa cum procedam si in viata de zi cu zi.
Pentru a te asigura ca alege doar ceea ce este bun , TU in calitate de parinte ai datoria de a-i castiga increderea , fiind dispusa oricand si la orice tema de conversatie , determinandu-l de a nu-ti ascunde nimic din ceea ce-l preocupa , astfel iti cunosti copilul si-l poti educa dupa propriile tale principii de viata.
Sa nu uitam ca fiecare om are propria personalitate individuala care nu poate fi schimbata , dar poate fi modelata pozitiv sau negativ dupa caz , prin educatia si implicarea parintilor , pana la o anumita varsta , apoi deja caracterul este format.

"Asculta mereu ce-ti spune copilul tau , indiferent despree ce vrea sa-ti vorbeasca.
Daca nu ai rabdare sa-l asculti cand este mic , pt ca ti se par lucruri nesemnificative fara vreo imoprtanta , pt ca la randul sau nu te va asculta si nu ti va spune nici el lucrurile importante , atunci cand va fi mare ."
E singura metoda de control care are efect :)
kudika_988778
Postat pe 9 Septembrie 2015 19:42
Carti pe net - cu bani sau fara?

Din cate stiu eu , exista si site-uri ce percep o mica taxa.
Cea mai buna optiune este un simplu abonament la biblioteca . ))
kudika_988778
Postat pe 9 Septembrie 2015 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Faceti cadou o carte copilasului dvs! 1 De la: kudika077276 27 Octombrie 2009 16:11
Mananca, roaga-te, iubeste 5 De la: _Cryssa_ 24 Februarie 2013 20:34
Literatura universala 27 De la: kudika172000 28 Ianuarie 2012 05:44
Ma simt coplesita ..:( 10 De la: andreussa 27 Martie 2014 12:49
Caut o carte 3 De la: kudika069834 5 Octombrie 2009 19:49