Setari Cookie-uri

Asteptari intr-o relatie de cuplu

Sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani, iar de 6 luni locuim sub acelasi acoperis. El are 30 de ani, eu am 29. Inca din al doilea an de relatie imi doresc sa imi intemeiez o familie alaturi de el, insa atunci cand l-am intrebat prima oara despre casatorie mi-a raspuns ca nu se simte pregatit si ca ar dori sa mai copilareasca. De atunci a trecut un an si intre timp ne-am mutat impreuna. Ultima oara cand am adus vorba despre acest subiect mi-a spus ca o sa vina si ziua cand ne vom casatori. Problema e ca nu face nimic concret in acest sens, iar mie imi e teama ca ma duce cu zaharelul si ca pierd timpul alaturi de un barbat care nu priveste in aceesi directie cu mine. Inainte sa ne mutam impreuna i-am explicat ca nu imi doresc sa stau in concubinaj la nesfarsit si i-am impartasit planurile mele de viitor. As vrea sa am doi copii inainte sa implinesc 35 de ani. Poate ca unii dintre voi vor crede ca nu este pregatit din punct de vedere financiar. Amandoi avem salarii decente. El castiga cu 2000 lei mai mult decat mine. Pe deasupra locuim intr-un apartament cu doua camere pentru care nu platim chirie sau rate la banca. Inca de la prima intalnire mi-am platit singura consumatia, iar apartamentul este pe numele meu. Cunosc fete care s-au logodit dupa un an de relatie si nu pot sa nu ma intreb cum de la ele s-a putut si la mine nu se poate. Dupa 3 ani sunt de parere ca nu mai are ce sa afle despre mine. Pe baza a tot ce stie ar putea sa ia o decizie daca sa se insoare cu mine sau sa caute pe altcineva mai potrivit. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?
kudika_1032817
Postat pe 5 Mai 2018 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa renunt la el ? 17 De la: kudika_971494 29 August 2014 14:29
Avem nevoie de nasi! 3 De la: kudika_1001565 4 Octombrie 2016 13:15
casnici nefericite 42 De la: Lucia38 23 Iulie 2009 16:13
oare am probleme de personalitate? 26 De la: Brunetica25 6 Septembrie 2011 11:17
Un barbat casatorit poate sa fie doar prieten cu o alta femeie ? 92 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 21:07