Setari Cookie-uri

Vreau sa divortez!

Va salut. Sunt un barbat la care sotia ia intentat divortul. O iubesc enorm, am iubit-o toata viata, avem un copil care sufera, el sufera cel mai mult si e la varsta cand mama si tata e universul in care se invart, motivele cica nu o mai iubesc, ca am fost indiferent, ca am dorit alte femei!!!(si-mi demonstreaza cu toate nimicurile, cate un nmesaj ratacit pe net , cate un site la care m-am abonat din curiozitate , etc)...Ei bine, nu sunt un om perfect, care este, am destule vicii si defecte, dar va zic, nu mi-am inselat nevasta, mi-e dor de ea in fiecare zi, desi nu mai suntem impreuna de ceva timp.E drept , am avut o dependenta de jocuri on-line, mi-a ocupat mult timp in care puteam fi mai mult langa ea,sau sa fac treaba prin casa, asta nu inseamna ca nu am iubit-o, doar ca eram in ceata, am renuntat la ele, o iubesc din cale afara, imi iubesc copilul si familia, am avut cateva caderi nervoase, ma doare zilnic, si tot o iubesc, ea zice ca fac asta doar din cauza ca nu suport situatia de a ne desparti, nu stiu ce se intampla cu voi, dar ar trebui sa dati mai multa incredere omului de langa voi, cu care aveti copii si ati trait o viata, probleme apar mereu, credeti ca singure nu veti avea probleme?credeti ca, copiilor alora le este de ajuns sa le dati mancare si sa le asigurati educatia?cand i-ati facut nu v-ati gandit, mai poate o sa-mi vina niste idei bizare pe parcurs si ii fac sa-si blesteme ziua aceea cand le-ati dat viata, chiar nu aveti taria sa iertati si sa va acceptati situatia de sotii, de a fi o familie? Mi-ar place sa posteze pe aici si femei care au divortat din diverse motive, sa va zica cum se simt acum dupa ce s-au dat cu capul de niste pereti in entuziasmul lor de a fii femei "libere"....dar si asa am vorbit prea mult, eu chiar nu inteleg cum poate o persoana de orice sex sa faca asa ceva, cand inainte doar cu putin timp familia, sotul si copii erau tot universul lor de lumina, chiar nu inteleg...orice ar fi facut, unul sau altul...la urma urmei, ar trebui sa ne iubim ptr ce suntem si nu pentru ceea ce facem...si cred ca toti de aici suntem oameni(si nu barbati sau femei)
kudika195501
Postat pe 21 Iulie 2010 18:20
de ,ce cred barbati ca merita ,mereu iertati,ore se merita sa te uiti la o casnicie ,falsa doar de dragul , copilor,asa cred barbati ,ca isi neglijeaza femeia ,ia ce este,un obiect ,de care se bucura cand ,au nevoie sio arunca cind seplictisesc,da nui adevarat avem si noi nevoile noastre,avem multa dragoste de oferit
kudika228728
Postat pe 21 Iulie 2010 19:16
Uite eu vb strict de cazul meu, e drept, am neglijat-o putin, dar nu mi-am dat seama la momentul respectiv , mi-ar place sa dau timpul inapoi sa pot repara ceva, din pacate nu pot decat sa-mi para rau si sa incerc sa nu se mai repete, iar despre ce zici, nu mi-am privit niciodata femeia ca pe un obiect, e drept prea rar, poate, mi-am exteriorizat sentimentele, dar ele erau si sunt reale simteam si simt non-stop iubire ptr ea sau poate preferati pe cineva care doar va arata ceva si nu ce are. Si da copii merita chiar si o relatie falsa, dar mai mult e impresia voastra uneori falsa ca nu se poate salva o relatie, eu cunosc multe relatii cu probleme reale si grele in spate si care au avut taria sa depasesca acest moment, fiind poate acum mai fericite si multumite decat erau inaintea ruperii, in aceasta faza a relatiei avem 2 oportunitati, 1. ca relatia sa evolueze in ceva mai bun 2. sa facem o ruptura dureroasa ptr toti si sa incepem de la inceput, cu toate riscurile pe care le stim.Deci da, copii merita orice, totul, sacrificiul nostru total ca fiinte, chiar de ne-ar disparea toate sentimentele, chiar de am renunta la propriul nostru ego, cel putin eu as fi in stare sa sacrific orice pentru copilul meu...ptr ca atunci cand se naste, devenim parinti, nu mai suntem doar iubiti , asta se cam uita in zilele noastre, deci voi faceti copii din vanitatea si dorinta de avea un copil? sau dorinta de a avea un urmas de care sa fiti mandru si sa va respecte pentru sacrificiile facute pentru el, dar voi care ganditi asa sunteti fiinte egoiste, care se gandesc doar la propria multumire trupeasca si sufleteasca si sa nu-mi zici ca-ti iubesti copilul cand te iubesti mai mult pe tine decat pe el, distrugand micul lui univers , micul lui suflet personalitatea si tot ce succede unei asemenea rupturi.
kudika195501
Postat pe 21 Iulie 2010 19:50
Cand incepi o casnicie, o incepi cu o legatura divina, care-si are rostul ei, iar cand dai nastere unei fiinte incepi sa ai niste responsabilitati, nu mai poti gandi ca o fetiscana, iubire, iubire...cu roze si fluturasi, pentru ca in primul rand esti MAMA, parinte si asta cere multe sacrificii, chiar foarte multe, bineinteles daca poti percepe rolul de mama si nu numaiceea de eterna iubita.
In afara de asta omul trece prin multe ipostaze, nu totdeauna este asa de roz viata incat sa se exteriorizeze mereu si cand ai tu chef, mai ales daca nici nu areti asta, se prea poate sa fi fost mereu imbufnata si cicalitoare, ptr ca nu venea initiativa?asa sa nici nu te astepti, pentru ca dai impresia ca nu ai chef de ceva si nu ca ai avea.
kudika195501
Postat pe 21 Iulie 2010 20:13
De la: kudika195501, la data 2010-07-21 19:50:43Uite eu vb strict de cazul meu, e drept, am neglijat-o putin, dar nu mi-am dat seama la momentul respectiv , mi-ar place sa dau timpul inapoi sa pot repara ceva, din pacate nu pot decat sa-mi para rau si sa incerc sa nu se mai repete, iar despre ce zici, nu mi-am privit niciodata femeia ca pe un obiect, e drept prea rar, poate, mi-am exteriorizat sentimentele, dar ele erau si sunt reale simteam si simt non-stop iubire ptr ea sau poate preferati pe cineva care doar va arata ceva si nu ce are. Si da copii merita chiar si o relatie falsa, dar mai mult e impresia voastra uneori falsa ca nu se poate salva o relatie, eu cunosc multe relatii cu probleme reale si grele in spate si care au avut taria sa depasesca acest moment, fiind poate acum mai fericite si multumite decat erau inaintea ruperii, in aceasta faza a relatiei avem 2 oportunitati, 1. ca relatia sa evolueze in ceva mai bun 2. sa facem o ruptura dureroasa ptr toti si sa incepem de la inceput, cu toate riscurile pe care le stim.Deci da, copii merita orice, totul, sacrificiul nostru total ca fiinte, chiar de ne-ar disparea toate sentimentele, chiar de am renunta la propriul nostru ego, cel putin eu as fi in stare sa sacrific orice pentru copilul meu...ptr ca atunci cand se naste, devenim parinti, nu mai suntem doar iubiti , asta se cam uita in zilele noastre, deci voi faceti copii din vanitatea si dorinta de avea un copil? sau dorinta de a avea un urmas de care sa fiti mandru si sa va respecte pentru sacrificiile facute pentru el, dar voi care ganditi asa sunteti fiinte egoiste, care se gandesc doar la propria multumire trupeasca si sufleteasca si sa nu-mi zici ca-ti iubesti copilul cand te iubesti mai mult pe tine decat pe el, distrugand micul lui univers , micul lui suflet personalitatea si tot ce succede unei asemenea rupturi.
sunt mama a unui copil de 4 ani si sotie a unui bou de 8 ani..NIMIC NU MERITA sacrificiu meu.. copilului i-ar fi mai bine numai cu unul din parinti.. reprosurile infidelitatilor ii pot afecta..viata..ESTI IPOCRIT cand iti calareai amantele nu gandeai la "micul lui suflet" te gandeai doar la marele tau John. Nimic nu merita nimic..mi-as vinde sufletul pt pedeapsa celui vinovat..chiar de acela as fi eu..Ganesti ca sotul meu...micul-mare familist...prostii..
sabi_36
Postat pe 20 Octombrie 2010 09:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 89 De la: kudika_29246 13 Mai 2013 14:09
Off 4 De la: anutzzaa 13 Iulie 2010 16:52
relatii... relatii... 60 De la: kudika023770 15 Iulie 2009 15:52
oare chiar sa jucat cu mn ? 24 De la: kudika169559 19 Martie 2011 16:09
The end....forever..? 8 De la: robo_sr 21 Februarie 2009 02:03