Setari Cookie-uri

Prietena mea are 25 de ani si e virgina...

Eu cunosc o fata care are 25 de ani si e inca virgina. Nu am intrebat-o niciodata de ce a ales sa ramana asa pana la varsta aceasta, dar ii respect decizia... O fata/femeie nu trebuie sa se simta complexata daca are o oarecare e varsta si nu a "facut-o" inca...adica nu "si-a pierdut-o"...virginitatea... :) Momentul vine de multe ori cand te astepti mai putin si nu trebuie neaparat planificat, pentru ca, la un eventual "esec", sa nu fiti dezamagite. Parerea si sfatul meu pentru cele care se "pastraza" inca est ca prima oara sa fie cu o persoana nu foarte importanta in viata voastra si pe care nu o veti mai intalni, pentru ca altfel va fi dureros momentul in care va veti desparti de cineva pe care il iubiti mult dupa ce v-ati daruit acestuia... Vorbesc din proprie experienta! Bafta si nu disperati...:)
sealove
Postat pe 12 Noiembrie 2007 04:05
Sincer nu pot spune ca sunt de acord cu tine. Daca prima data o faci cu cineva care nu inseamna nimic opentru tine inseamna ca ai facut-o pur si simplu ca scapi de virginitate. Gandeste-te cat de frumos ar fi ca dupa cativa ani sa stai in bratele sptului tau, si sa te bururi ca el a fost primul tau iubit. Chiar daca nu a fost si singurul (cum este in cazul meu, deoarece am fost despartiti o vreme!) dar stiu ca el a fost primul pontru mine si eu am fost prima pentru el. stiu ca el m-a vazut in momentele de stangacie, cand nu stiam ce sa fac, cand trenuram de emotie in bratele lui. Parerea mea este ca trebuie sa o faci pentru prima oara atunci cand esti sigura ca il iubesti pe cel de langa tine, pentru ca ii faci un cadou nepretuit, iar el trebuie sa il merite. Deci sincer sunt de acord cu prietana ta. Daca ea considera ca inca nu a venit momentul sa faca acest pas, atunci ea stie cel mai bine. Imi pare rau daca ai avut o experineta neplacuta, dar va fi mai bine pe viitor. Trebuie sa ai sperante. Te pup.
bluegirl81
Postat pe 12 Noiembrie 2007 09:52
Cristina draga, normal ca mai sunt si cazuri fericite, nu trebuie sa luam lucrile atat de ad literam. Dar de cele mai multe ori nu e asa. Era doar o observatie, zic eu destul de pertinenta, pe care am facut-o pentru ca in aceste cazuri sa nu suferim pentru ca am visat prea mult la "ziua perfecta" si aceasta s-a dovedit a nu fi perfecta. Apropo, eu nu am avut o experienta neplacuta, dimpotriva, doar ca la mine a fost vorba de sex, nu "dragoste". A fost super. Mai cititi si voi sfaturile si parerile barbatilor, cand spun ca ei fac sex pentru prima data, nu dragoste. ca stiu si ei de ce o spun...chiar daca sunt de blamat pentru asta... ce sa le faci...Testosteronul dauneaza grav neuronilor! :))
Am decis sa va scriu deoarece sunt multe fete/femei care spera la o dragoste si o "prima oara" ca in filme si termina prin a fi dezamagite si a suferi.
E trist, dar adevarat...
sealove
Postat pe 12 Noiembrie 2007 23:02
Apropo de experienta neplacuta, eu am suferit in momentul despartirii si nu pentru ca prima mea oara a fost rea. Va pup
sealove
Postat pe 12 Noiembrie 2007 23:05
...daaa interesant!hmm..legat de acest subiect am multe de spus..dar o sa incerc sa le rezum intr-o sg idee!!!
mai ce pot sa iti spun,eu nu vad in chestia asta o tragediee..poate si din faptul k sunt empatica si ca ma regasesc printre aceste randuri...si eu am 21 si ink mai sunt virgina!..dar nu vad in chestia asta o pb...ci din contra,parerea mea e k atunci knd alegi sa faci acest pas il faci din iubire, atunci knd crezi k esti sigur k acea persoana te iubeste, te pretuieste si te merita pe deplin!!da sunt de acord, e un cadou nepretuit!!iar aceluia caruia il vei darui inseamna k realmente este o pers deosebita pt tine!!...k asa dak ar fi s-o faci cu orice pers at...ai face-o mai mult sa scapi de ...sincer....!

Postat pe 13 Noiembrie 2007 21:15
...daaa interesant!hmm..legat de acest subiect am multe de spus..dar o sa incerc sa le rezum intr-o sg idee!!!
mai ce pot sa iti spun,eu nu vad in chestia asta o tragediee..poate si din faptul k sunt empatica si ca ma regasesc printre aceste randuri...si eu am 21 si ink mai sunt virgina!..dar nu vad in chestia asta o pb...ci din contra,parerea mea e k atunci knd alegi sa faci acest pas il faci din iubire, atunci knd crezi k esti sigur k acea persoana te iubeste, te pretuieste si te merita pe deplin!!da sunt de acord, e un cadou nepretuit!!iar aceluia caruia il vei darui inseamna k realmente este o pers deosebita pt tine!!...k asa dak ar fi s-o faci cu orice pers at...ai face-o mai mult sa scapi de ...sincer....!

Postat pe 13 Noiembrie 2007 21:17
:))) o sa ramai virgina pana la adanci batraneti. draga mea..din punct d eevdere medica femeia ar cam trebui sa inceapa viata sexuala pe la 17 ani. mai fugi pe la doctor. sa nu ai noduli sau chisturi sau alte minuni. riscul e f mare. si sexul asta are rostul lui. mai lasa povestile cu feti frumosi si mai coboara din cand in cand cu picioarele pe pamanat pana nu ajungi sa umbli prin spitale.

Postat pe 20 Noiembrie 2007 11:00
hm... daca treci de o anumita varsta si nu iti incepi viata sexuala .. incepi sa ai in primul rand probleme medicale multe dintre cunosatintele mele au chisturi pe ovare si pt ca nu vor sa-si inceapa viata sexuala au trecut fortat pe tratament hormonal!nu inteleg ce astapta atata...ce vreti sa fiti mandre sa vada el cearceaful? celebra pata de sange ? bla bla.. stiti era si un banc o sa-l spun dar imi cer scuze de pe acum nu vreau sa jignesc pe nimeni! BULA dupa noaptea nuntii se duce speriat la tacs'u : tata e virgina! pai fiule daca nimeni nu a vrut-o noi de ce sa o vrem ? :))
stressul
Postat pe 21 Noiembrie 2007 12:03
eu una cred ca nu o atragi ,nu vreau sa te jignesc dar nu cred ca mai e virgina

Postat pe 17 Ianuarie 2008 14:08
parerea mea la ce ai scris tu... roxanik e ca ar trebui sa te informezi tu. daca ai chisturi exista anticonceptionale... nu e neaparata nevoie sa faci sex cu un "neica-nimeni"... doar ca sa scapi de chisturi. ce idee.... m-ai facut sa rad
talida22
Postat pe 18 Ianuarie 2008 16:10
stiti cumva,daca dupa o viata sexuala inceputa si dupa o luuuunga abstinenta e posibil sa existe pb ginec.?:D ;;)
hellenne
Postat pe 18 Ianuarie 2008 18:37
p/u sealove..eu iti respect punctul de vedere...dar asa vorbeste o femeie care a gresit si a suferit..nu cred ca e cazul sa sfatuiesti alte tinere sa faca aceeiasi greseala....virginitatea este ceva frumos,si nu merita sa fie daruita primului intilnit cu atit mai mult cum zici tu unuia pe care n-o sa-l mai vezi...aici gresesti...a te darui barbatului pe care il iubesti este cel mai frumos lucru,si asta trebuie facuta dupa casatoria religioasa...subliniez aceasta deoarece nimic nu este mai frumos decit a merge in biserica,moschee,sinagoga..etc in rochie alba si fecioara.....nu cum se intimpla in jurul nostru..intai nasc copii si apoi se cununa...daca aveti mandrie,educatiew,frica de dumnezeu,si rusine de parinti nu va grabiti sa daruiti corpul vostru precum o bucata de carne pe o tejghea...

Postat pe 18 Ianuarie 2008 19:56
pu stressul...crede-ma o casatorie se bazeaza pe incredere reciproca...si nu inseamna ca daca o fata isi pastreaza castitatea..nu a fost dorita de nici-un barbat...dimpotriva...fii sigura ca sotul ei o va respecta si o va iubi p/u aceasta si mai mult....iar fata care a trecut pe tratament hormonal,numai nu a ales sa doarma cu primul intilnit..este bravo..are demnitate si asteapta persoana potrivita ,la momentul potrivit...

Postat pe 18 Ianuarie 2008 20:04
asa zic si eu ,nu trebuie sa te culci cu primu venit si mai ales k prima data e cel mai important.....decat sa o faci priam data cu unu pe care nu il iubesti...ce rost are ...trebuie sa ai o relatie stabila si bazta pe incredere...sa il iubesti ,sa iti doresti cu adevarat lucru asta .....eu pana acum nu am avut acest sentiment .....si nici nu imi e rusine cu lucrul acesta ...mai am cateva zile si fac 19 ani si nu ma grabesc ...daca o sa ma indragostesc si o sa am incredere in cineva probabil k o sa fac si pasul acesta...aveti grija
dalma
Postat pe 18 Ianuarie 2008 20:46
eu sunt de acord k trebuie sa ai o relatie serioasa si sa iubesti pentru a face acest lucru.Dar conteaza si varsta.eu am avut o experienta frumoasa prima data,a fost prima data pt amandoi si ne mai si iubeam...dar aveam 16,respectiv 17 ani.Nu e nici un rau k este vrigina la aceasta varsta, dar se simte in organism treaba asta si la unele in psihic...stiu pe propria piele..k am 2 prietene kre sunt virgine si au f multe stari de nervi...ca sa nu zic mai urat...este necesar de la o anumita varsta...si ar fi frumos sa intalnesti pe cineva cu care sa te iubesti si cu care s-o faci pt prima oara....dar daca nu apare si tu simti nevoia sa o faci, faci ce simti si gata.Oricum nu toate avem parte de printi frumosi din prima data...asha k nu cumva sa astepte mult si bine....
iulia12
Postat pe 22 Ianuarie 2008 13:43
Toate au o varsta in viata,nu te pune contra naturii,mai devreme sau mai tarziu natura isi va lua tributul.
Si inainte de a pleca in alta lume vei achita tot pina la ultima centima...,este un lucru verificat ca dealtfel.
Curaj,viata este foarte scurta
rmarius
Postat pe 22 Ianuarie 2008 15:12
nu sunt d acord cu ideea de a te marita virgina ca asa ii castigi lui respectul..daca pana la nunta nu i-ai castigat respectul deja...cine stie dupa...si sunt nenumarate cazurile in care ea a fost virgina si, dupa nunta, au realizat k nu se potrivesc sexual...fiecare are dreptul sa decida ce face cu viata lui, femeie sau barbat! cat despre sentimentul minunat de a imbraca rochie alba, fecioara fiind, eu sunt absolut sigura ca, la nunta ma voi simti minunat in alb, fara sa fiu virgina, pt k puritatea nu o reprezinta doar prezenta himenului...parerea mea!:)
o_fata
Postat pe 4 Februarie 2008 19:48
cleopatra draga, sunt cel putin socata sa aflu ca mai sunt oameni, femei, in mod special, care mai cred ca daca faci sex iti pierzi, cum ai zis, demnitatea, mandria, esti lipsita de educatie, n-ai frica de Dumnezeu si rusine de parinti!!! Doamne fereste pe oricine care gandeste asa...tu chiar crezi ca, daca Dumnezeu nu ar fi vrut ca noi sa facem sex, ne-ar mai fi inzestrat cu organe genitale si cu pofte sexuale? ce zici? la asta nu te-ai gandit? sau faci parte din categoria celor care, indoctrinati de biserica/popi/prostiti de parinti, mai cred ca sexul fara casatorie e un pacat si vaaaaaaaai, o s-ajungem toti in iad, noi, care facem sex/dragoste fara sa fim casatoriti.lasa prejudecatile la o parte si gandeste cu creierul tau, nu lua de bune toate care ti le-au zis parintii sau popii sau cine-stie-ce-alti-imbacsiti si frustrati sexual.
si in privinta fetei care e virgina si are 25 de ani, sigur ar trebui sa-si faca un consult ginecologic si o mamografie, daca se poate, fiindca hormonii aia nu stau degeaba. daca nu ii folosesti conform destinatiei, adica daca nu faci sex, refuleaza si ei pe unde pot. si cum pot. si rezultatul e ca te cam alegi cu boli(chisturi etc), daca nu faci sex si nici nu te masturbezi.
daca nu vrea sa-si inceapa viata sexuala, nici o problema, numai sa aiba grija sa nu se transforme intr-o acritura pe care se vede de la o posta ca ii lipseste ceva-sigur ati cunoscut si voi cel putin una-si, mai ales, sa nu astepte chiar pana la adanci batraneti.
si eu cred ca e bine ca prima oara sa fie cu o persoana pe care o iubesti si care te iubeste, dar daca acea persoana nu apare decat la vreo 50 de ani, ce te faci? vorba lu' woody allen - 'dragostea e raspunsul, dar, pana apare dragostea, sexul ridica niste intrebari bunicele.' think about that!

Postat pe 6 Februarie 2008 15:54
imi fac tricou cu prietena ta, "mare om, mare caracter" -> mult respect. intotdeauna am apreciat la alti lucrurile pe care eu nu sunt capabil a le infaptui :D
smecta
Postat pe 9 Februarie 2008 21:43
:))))))))))))
lief
Postat pe 14 Februarie 2008 12:55
da Roxanik a fost amuzanta dar are dreptate sexul isi are rostul lui si e pacat sa pierdem momente frumoase din cauza ca ne e frica sau ca visam feti frumosi.Sexul e frumos so don t think about it anymore just do it

Postat pe 27 Iunie 2008 10:56
oooof cum mai cred unii ca exista feti-frumosi si printi pe cai albi si ca prima oara e ceva fabulos..am citit un articol chiar aici pe kudica ce descrie prima experienta sexuala a unei cititoare..
poate ar trebui sa dati o raita unii dintre voi..in special cele virgine..nu judec, nu critic, mi-am pierdut virginitatea acu ceva ani de zile..
sunt cea mai idealista persoana pe care o cunosc..uneori sunt atat de siropoasa incat ma ingretosez pe mine..
dar sa fim realisti..sunt foarte rare cazurile in care prima oara e o experienta de basm si se simt amandoi bine si totul e roz si zboara fluturasi deasupra capetelor lor:)) in general prima experienta sexuala e mai mult o chestie tehnica..si nu spun asta pt ca as fi insensibila ci pt ca sunt de parerea ca pt o experienta sexuala reusita e nevoie sa-ti cunosti propriul tau corp si al partenerului cum il cunosti pe al tau..ori o fata virgina care habar n-are cu ce se mananca nu are cum sa fie experimentata in situatia asta asa incat sa-si provoace siesi si partenerului o placere deosebita..ca sa nu mai vb daca si tipul e virgin:)) nici nu vreau sa intru in subiectul asta:))
eu mi-am inceput viata sexuala cu un tip care ma atragea fizic dar atat..pur si simplu atunci am simtit ca sunt pregatita si desi speram sa fie ceva fabulos nu am stat sa ma gandesc prea mult inainte sa fac pasul asta..m-am bazat pe ceea ce simt..si nu pot sa spun ca a fost o experienta iesita din comun,dar sincer nu o regret..
si daca ai o dezamagire pe acest plan..trece in momentul in care cunosti pe cineva care stie sa te faca sa te simti bine din toate punctele de vedere..
cat despre casatoria inainte de sex:))
pt a avea o relatie sexuala satisfacatiare partenerii trebuie sa se potriveasca inclusiv pe acest plan..ce te faci mama draga daca ajungi in noaptea nuntii tale de basm in pat cu iubitul tau..la momentul mult asteptat..si iti dai seama ca perechea ta habar n-are ce sa faca cu ceea ce detine?:)) tragic momment
plus de asta..sunt sigura ca barbatul nu se casatoreste virgin(n-am auzi cazuri)..asta inseamna ca el inainte de tine a experimentat..poate s-a plictisit i-a ajuns si crede ca tu o sa-l satisfaci pe deplin si nu mai are mevoie de altcineva..
dar tu?
fata virgina?
crezi k nu o sa intervina la un moment dat curiozitatea?cum ar fi cu altul?
eu la primele mele experiente sexuale eram ceva de genu`:"ok..asta-i tot?pe asta se face atata caz?"
e nevoie de timp si experienta sa ajungi sa fii satisfacuta pe acest plan..
succes
_Ada_
Postat pe 29 Iunie 2008 12:58
eu nu cred dar totul este posibil,poate nu a intalnit persoana potrivita nu este de judecat fiecare isi incepe viata sexuala la varsta pe care o vrea!va pup

Postat pe 29 Iunie 2008 22:55
Si eu sunt de acord cu virginitatea - chiar si pana la adanci batraneti-, atata timp cat esti ok dpdv sexual. Mi se pare cel mai frumos dar pe care'l poti darui sotului tau(cu atat mai mult in societatea de azi, cand doar daca stai inchisa in beci pana la nunta mai poti ramane virgina) - e o garantie nu neaparat a "demnitatii" si ""respectului fata de parinti", ci mai degraba a scepticismului tau ;) sau a unor parinti draconici :d oricum, din experienta mea am vazut ca se considera norocosi daca ai fost cuminte pana la ei ;)
Pe de alta parte, insa, cunosc nijte virgine pe care le'as dezvirgina eu insami,daca as putea. Faza cu acritura pe care'o simti d ela o posta e adevarata, asa ca intotdeauna am impartit virginele in doo categorii: cele care sunt de nevoie (urate/grase/controlate de parinti) -categoria nu-ok , si cele care sunt pt ca asa vor ele- categoria ok.
In plus, cand esti virgina te poti dezvirgina oricand, insa cand nu mai esti virgina, nu mai poti da inapoi nici cu reconstructie de himen( virginitatea nu consta in integritatea himenului, ci in tot complexul tau psiho-somatic si in viziunea despre sex).
On the other hand: chisturile din lipsa de sex sunt o aberatie : mie mi s'a descoperit un chist ovarian de 3 cm la varsta de 14 ani...presupun ca daca mi'as fi inceput viata sexuala de la 10 ani as fi putut preveni catastrofa:: :d chisturile sunt de cele mai multe ori transmise genetic : in fata chistului, controlezi mama. Da, e si o parte hormonala aici, si mastoza chistica e considerata direct legata de insatisfactia sexuala, dar apare in special la femeile maritate (sic)! Deci sexul nu'ti asigura sub nici o forma protectie impotriva orataniilor ginecologice.

On the other hand: e adevarat ca tensiunea sexuala pe care o acumulezi trebuie eliberata, si pe asta o poti face prin: sex, masturbare( desi aici am o maaareee paranteza de facut), sport (in special pe extreme),si ORICE ALTA ACTIVITATE CARE ITI OCUPA MINTEA.
Hormonii nu sunt o chestie pe care o secretam continuu si care la un moment dat umple sticla: din contra, noi, femeile, avem o sansa unica (pe care barbatii n'o au), de a ne descotorosi de ei in timpul ciclului ( nu stiu dac'ati observat cresterea libidoului cu cateva zile inante de ciclu, si lipsa lui dupa ;) ).
Apropo, sunt sigura ca stiti problema barbati vs fotbal: v'ati intrebat vreodata ce are fotbalul atat de orgasmic incat va poate inlocui? e tocmai acea activitate pasionanta care ocupa intreaga minte si nu lasa loc de altceva. De ce geniile ciufulite inchise intr'un laborator prafuit petrec o viata intreaga fara femeie?
Insa: daca exista un tip super-mega-extra sexy care te da peste cap de fiecare data cand il vezi, iti ocupa creierul , iti taie pofta d emancare si iti populeaza visele, daca'l iubesti si alea alea, ei bine, sunt de parere ca e mai eficace sa o faci, decat sa te umpli de frustrari inutile.
Huh, as avea multe de spus, dar vad ca deja e mult.
va pup, mai vb
naroic381
Postat pe 7 Iulie 2008 17:03
respect!!
dolcedoll
Postat pe 8 Iulie 2008 13:13
eu cred k prietena ta ar trebui sa faca ceva in privinta asta...sa ajungi la 25 de ani si s fii ink virgina...nu a inceput deja sa aiba unele probleme?am inteles k daca ajungi la o anumita varsta si nu iti incepi viata sexuala, risti s nu fie totul chiar ok cu tine, cu corpul tau.dar ma gandesc....in tot timpul asta chiar nu si-a gasit pe cineva care s fie sufiecient de special pt ea incat s faca pasul asta?fetele din ziua d azi chiar la 12-13 ani fac sex.pt k la varsta aia e imposibil s vb de dragoste.nu incurajez acest lucru...dar nu cred k e bine nici sa treci de 20 de ani si s fii ink virgina.daca pana acum nu are pe cineva langa ea p care sa-l iubeasca si sa aiba cu el relatii sexuale...risca s mai stea ink ani buni pana s o faca.si atunci chiar ca va fi o problema.niciun barbat nu vrea o femeie de aproape 30 de ani sau care depastete 30 d ani virgina.sa fim seriosi...suntem in 2008.plus ca daca mai asteapta mult pretentiile ei vor creste enorm si risca sa fie extrem de dezamagita. ;)
dreamingofhappines
Postat pe 8 Iulie 2008 14:51
Dintr-un calcul rapid imi rezulta 5 tipe care au 24-25 ani, din cercul meu de prietene, pentru care bag mana in foc ca nu au facut pana acum cunostinta cu un organ masculin, si culmea e ca nici macar nu sunt urate/proaste/pocaite..Doar ca au ales sa stea asa decat sa inceapa cu orice terchea-berchea care a iesit in cale.Nu le-am judecat niciodata, cu toate mi-am exprimat ferm convingerea ca eu sunt prea curioasa ca sa fi rezistat atat.

Cu toate ca se plang de (i)moralitatea majoritatii femeilor, atunci cand intalnesc exemplare neinitiate, barbatii fug pamantul, pe motiv ca n-au timp de educatie, doar e era fast food-fast sex-fast everything
chroma
Postat pe 8 Iulie 2008 16:23
Ma bucur ca exista persoane ca naroic381! cel mai de bun simt comentariu la tema propusa!!Si mi-ar placea sa mai scrii . Ai un punct de vedere cat se poate de complex!! Persoanele care au ceva de spus , sa spuna! Iar cele care au de auzit, sa auda!
catastoica
Postat pe 22 Iulie 2008 11:19
Mie mi s-a intamplat cu primul meu iubit....din pacate m-am despartit de el,insa nu regret deloc pt ca era un baiat f sufletist...dar si acum sufar pt ca e posibil sa nu-l mai vad niciodata...
onuta81
Postat pe 23 Iulie 2008 13:06
ce e asa de rau sa fii virgina dupa ce ai trecut de 20 de ani??? eu am 22 de ani si nu mi se pare kiar atat de grav sau rau?
Andre_girl86
Postat pe 25 Iulie 2008 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce stitii despre cartile alea de genu : crestere in inaltime si celelalte 7 De la: geo_x 2 Octombrie 2009 19:29
credinta... 10 De la: Adora_me 3 Februarie 2009 09:32
intrebare... 2 De la: oonahabibi_yahoo_com 31 Martie 2009 13:39
pentru fete in special 33 De la: arahnida 30 Ianuarie 2010 21:05
CAUT GRADINITA 1 De la: rebecccccca 22 Ianuarie 2010 14:05