Setari Cookie-uri

jurnal de slabire

stiu pe cineva care tine dieta asta si a slabit foarte mult 6 kg


Luni
Micul dejun: Un pahar de suc de portocale si 4 biscuiti din faina integrala.
Pranz: 50 g pate de soia, 100 g sunca de Praga, doua rosii, 4 felii de paine graham, doua felii de ananas.
Cina: Doua felii de jambon (100 g), salata de rosii cu o lingura de ulei, un mar.

Marti
Micul dejun: 200 ml de iaurt, un bol de cereale fara zahar peste care se pune o lingura de miere.
Pranz: 100 g cascaval (preferabil din lapte de vaca), doua felii de paine graham, doi morcovi, doua banane.
Cina: 200 g peste fript, 100 g branza, 100 g salata de vinete.

Miercuri
Micul dejun: 50 g de nuci, o lingura de miere, doua felii de paine graham.
Pranz: Salata de laptuci cu o lingura de ulei de masline si doua rosii, trei felii de paine graham, 100 g piept de pui.
Cina: 3 cartofi fierti cu 100 g branza rasa deasupra si o lingura de ulei de masline; doua mere.

Joi
Micul dejun: Un pahar cu suc de portocale, 4 biscuiti din faina integrala.
Pranz: Salata de laptuci si spanac cu o lingura de ulei si lamaie, doua felii de paine graham, 100 g de jambon.
Cina: 200 g de friptura din carne de vitel, doi cartofi fierti, o banana.

Vineri
Micul dejun: 50 g de nuci, doua felii de paine graham, un pahar cu suc de portocale.
Pranz: 100 g de jambon, 50 g de branza, doua felii de paine si un mar.
Cina: O farfurie de paste cu sos de rosii si 50 g de branza.

Sambata
Micul dejun: Un bol de cereale fara zahar, un pahar cu suc de portocale.
Pranz: sandvis cu ton si porumb, doua mere.
Cina: Cereale cu 100 ml de lapte

Duminica
Micul dejun: 50 g de nuci, doua felii de paine graham, un mar.
Pranz: 100 g branza, 100 g porumb fiert, 3 felii de paine graham.
Cina: Spaghete cu sos de rosii si ton fiert in apa, 200 g salata de fructe.

Postat pe 15 Septembrie 2008 19:49
Hehe...apropo de simpaticul meu regim de schimbare a metabolismului...se pare ca chiar e bun...dar fff greu de tzinut...gretzuri, multe schimbari in organism...o prietena buna de-a mea a slabit 14 kg...am fost blocata cand am vazut-o in seara asta...avea peste 70 kg la 1.60... si cand mi-a spus ce a facut, nu mi-a venit sa cred,...era regimul pe care il incercasem eu. Poate o sa il incerc iar cand incep facultatea.


P.S. Fetelor sunt tare ofticata...la mine in casa miroase a poale-n brau...dullci si fierrbintzi...si a ardei umplutzi si a ciorba de pui...mor de pofta si rod dintr-un Fibrobar... Doamne da-mi putere! MOOOR d pofta



o sa va trimit imediat regimul

Postat pe 15 Septembrie 2008 23:09
Dieta pentru schimbarea metabolismului

Aceasta dieta dureaza 13 zile si de aceea este foarte grea,dar foarte eficienta.aceasta cura dietetica schimba metabolismul(asimilarea nutrientilor de catre organism),al carui efect face ca dupa cea de-a 13-a zi sa se poata manca in mod normal fara a se lua in greutate in urmatorii 2 ani.Nu este una dintre curele dietetice normale,ci una care ajuta la cresterea puterii arderilor metabolismului,De accea are influenta si dupa intreruperea curei.

In cazul in care cura se urmeaza punct cu punct fara a se sari de la regim,se poate pierde toata grasimea de prisos din corp(7-20 kg).Cura trebuie urmata timp de 13 zile-nici mai mult nici mai putin.Daca in timpul curie se bea o bere,un pahar de vin,se mananca o bomboana,o guma de mestecat sau un pic de mancare in plus,INTRERUPE IMEDIAT CURA,deoarece cura nu mai are nici un effect.Cura se poate relua dupa jumatate de an,da nu inainte.Daca s-a ajuns mai departe de ziua a-6a,cura se poate relua dupa 3 luni.Daca cura este urmata punct cu punct timp de 13 zile,nu se permite sub nici o forma reluarea crei urmatorul an.Se recomanda reluarea curei numai dupa 2 ani daca este necesar.
Din cauza perioadei relativ mari a curei este dificila planificarea ei dinainte.
De aceea trebuie planificata intr-o perioada cand nu esti invitat in orash,la petreceri sau la ceva de genul asta.Daca intre timp devii foarte imfometat,BEA APA- cel putin 2 litri pe zi.


1 Salata in timpul curei este salata verde proaspata
2 Codul se poate inlocui cu pastrav sau calcan
3 Adu-ti aminte sa bei multa apa
4 Cafeaua nu trebuie inlocuita cu ceai si trebuie bauta doar cu-n cub de zahar asa cum este prevazut
5 Iaurtul natural este iaurtul fara fructe sau zahar
6 Aprovizionarea cu alimente este cel mai bine sa se faca din timp

Postat pe 15 Septembrie 2008 23:10
Ziua 1
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie


Ziua 2
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 3:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
portocala)


Ziua 4:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci


Ziua 5:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 200 g friptura de vita + 1 telina rasa

Ziua 6:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7:
- mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
- pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
- cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar



Ziua 8:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie


Ziua 9:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 250 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie


Ziua 10:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
portocala)


Ziua 11:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci


Ziua 12:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 250 g friptura de vita + 1 telina rasa


Ziua 13:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Postat pe 15 Septembrie 2008 23:11
12 kg intr-o luna de zile.


Regimul este urmatorul

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.


Se consuma obligatoriu 1,5 – 2 litri de apa plata pe zi. Pe la ora 11:00 se poate mânca un fruct (mere, portocale, banane). Va urez mult succes.


Postat pe 16 Septembrie 2008 09:26
Stateam aseara pe canapea si ma gandeam ce ar fi sa va povestesc putin ce se intanpla cu mine de vreo doi ani de zile,as dori ca dumneavoastra sa-mi dati cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine.Deci povestioara mea incepe in vara anului 2007 cand in luna iulie aveam o greutate de 73kg,1,62m,am decis sa tin regim si asa am si facut,am tinut regimul de schinbare a metabolismului,in douo saptamani ajunsesem la greutatea de 65kg,dupa terminarea regimului am avut foarte multa grija la ce mananc si am mai pierdut 2kg,am un sot care este bucatar de restaurant asa ca va dati si dumneavoastra seama ca nu-i foarte usor de mine,in luna octonbrie am fost in vacanta unde am avut foarte multa grija la ce mananc,dupa care venea luna decenbrie in care erau sarbatorile de iarna,am fost sa-mi vad si parinti in Romania si am facut anul nou acolo,ce doresc sa va spun este ca in tot acest tinp nu am luat un kg in plus,din luna ianuarie 2008 am inceput sa dau de gustul dulciurilor,de mancarea buna si am inceput sa mananc multisor aproape in fiecare luna luam cate 500g in greutate,cel mai mult in lunile iulie-august cand in fiecare seara mancam foarte,foarte multe dulciuri mancare buna iar acum in luna septenbrie am o greutate de 71kg,nu mai am anbitie sa incep un regim,nu mai suport carnea de ori-ce fel la gratar,pestele,salata nimic,in fiecare zi de la inceputul anului aveam o zi in care incepeam un regim si douo in care mancam foarte multe prosti iar acum daca incep un regim cantarul nu mai arata nimic dimineata,sunt foarte grasa,nu ma simt bine deloc asa,curand voi pleca in vacanta si eu arat foarte urat.Am foarte multa nevoie de ajutorul dumneavoastra,de sfaturile dumneavoastra,imi scuzati greselila ,va doresc o zi placuta
a1a
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:29
Azi n-am rezistat si am papat o placintzica la iaurt...dar e ok...azi m-am invins pe mine insami: am alergat 8 km!!! si am facut si o ora de aerobic. Sunt f mandra de ce am reusit!!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 21:46
De la: rock__to_love, la data 2008-09-16 21:46:45Azi n-am rezistat si am papat o placintzica la iaurt...dar e ok...azi m-am invins pe mine insami: am alergat 8 km!!! si am facut si o ora de aerobic. Sunt f mandra de ce am reusit!!!


nu pt placinta, ci pentru alergare si aerobic.
cantarul ce spune, e multumit? :)
ralukiss
Postat pe 16 Septembrie 2008 21:51
De la o vreme nu mai cred in cantar ci in centimetri....asa ca kiar in seara asta am sa ma masor...de ingrasat nu m-am ingrasat. Simt ca ma subtiez pe zi ce trece...totusi am sa ma cantaresc maine dimineatza si am sa va spun. Ultima oara aveam 53-54.

Postat pe 16 Septembrie 2008 21:59
De la: rock__to_love, la data 2008-09-16 21:59:18De la o vreme nu mai cred in cantar ci in centimetri....asa ca kiar in seara asta am sa ma masor...de ingrasat nu m-am ingrasat. Simt ca ma subtiez pe zi ce trece...totusi am sa ma cantaresc maine dimineatza si am sa va spun. Ultima oara aveam 53-54.


mie mi-e frica de cantar

cum s-o numi fobia asta? exista cantaro-fobie? :))
sa ne spui cum stai
ralukiss
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:01
salut fetelor
eu va propun urmatoarea cura de slabire am incercat-o si da rezultate:
2 saptamani: mananci ce iti place fara nimic prjit,fara paine,fara dulciuri fara mancat dupa 7-8 seara,se slabeste usor si lent aaa era sa uit si multa apa si ceaiuri fara zahar
inca ceva:tineti-va un jurnal aminetar si obsrvati in fiecare zi cat mancati notai pe o agenda sau ceva,care este starea psihica adica fericita nervoasa etc etc etc dupa 2 saptamani concluzionati care ste cauza pt care se mananca dulce sau ceva,asta daca nu va puteti abtine de la ceva dulce
important este sa incercati treptat cantitatea de hrana pe care o ingerati
multa bafta
ps si eu sunt acum la cura
ieri am inceput:D
mari_zana
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:25
De la: Ralukiss, la data 2008-09-16 22:01:45
De la: rock__to_love, la data 2008-09-16 21:59:18De la o vreme nu mai cred in cantar ci in centimetri....asa ca kiar in seara asta am sa ma masor...de ingrasat nu m-am ingrasat. Simt ca ma subtiez pe zi ce trece...totusi am sa ma cantaresc maine dimineatza si am sa va spun. Ultima oara aveam 53-54.


mie mi-e frica de cantar

cum s-o numi fobia asta? exista cantaro-fobie? :))
sa ne spui cum stai



Heoleo...Deci simt k e de nashpa...am mai scazut 3 cm in coapse si fund...dar la talie s-a dus doar un cm...

Bine fatza de prima zi de sport si dieta(acum apr 4 sapt) am scapat in medie de 5-6 cm.

Postat pe 16 Septembrie 2008 23:26
Dar oana...mai existi? Stapana topicului!!! unde esti?


NU-mi zi ca acum aratzi asa:






si nu ne mai bagi in seama?

Postat pe 18 Septembrie 2008 00:37
hello!
am fost busy zilele astea si am uitat sa postez. exist si inca bine :D azi m-am urcat pe cantar si am ajuns la 60 kg fara infometare. am papat sanatos, e drept ca mai putin, insa nu mi-a fost foame. ba chiar am papat o bucatica de tort la ziua unui coleg iar azi m-am strecurat intr-o pereche de blugi in care nu mai incapeam de multttt timp :D
sunt f happy pentru ca pot sa mananc asa toata viata si dc ajung la 55 kg fara infomentare ma declar fericita. de acolo, va fi nevoie probabil de o mare foame, dar macar sa ma vad eu ajunsa la 55 :D
OanaTrifu
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:07
@marinela_subtirelu foarte buna propunerea!
OanaTrifu
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:10
@rock__to_love mie mi se pare ca te cam infometezi :(
tu cat vrei sa slabesti daca spui ca ai 53 de kg? ce inaltime ai? of, cand voi avea eu greutatea ta, voi fi cea mai happy :D
OanaTrifu
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:11
La 1.60...stai linistita ca azi dimineata m-am urcat pe cantar si am iar 54,5...am incetat orice regim...mananc doar fructe multe, laptic, brabza de vaci si cartofi fierti...dar cred ca nu imi prieste...vad ca scad in centimentri mai mult la picioare(alerg f mult), insa nu imi place k burta exista si e mareee!


Iar tu, Oana, faci f bine ca mananci sanatos! Poti sa imi spui. Rock! ;)

Postat pe 18 Septembrie 2008 16:39
Fructele nu sunt cele mai bune in regim. Trebuie sa le consideri dulciuri. Ele iti sporesc apetitul. Acest lucru nu iseamna ca nu trebuie sa le mai mananci caci sunt f sanatoase ( NU TREBUIE SA FACI ABUZ)!

De ce nu faci si FITNESS. Acolo sunt numeroase aparate pentru abdomen. Eu fac 4 zile pe saptamana Fitness-> 1-2 ore pe zi. Oricum Fitness-ul nu slabeste ci iti modeleaza corpul daca urmezi sfaturile unui instructor.

Oricum nu am reusit sa ma las de Cola. Incerc de 4 zile. Astazi am reusit sa nu mai beau de la ora 14. Sper sa continui inca trei zile ca dupa aceea va fi mai simplu nu voi mai simti nevoia.
Va tin la curent.
dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 18:41
vreo 60 RON...nu e din plante.e medicament in toata regula, dar nu face rau decat bine
Cao32
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:53
Eu zic multe fructe, insa consum doar mere si pepene... nu iti imagina banane, struguri...pere...

Postat pe 19 Septembrie 2008 15:13
De la: rock__to_love, la data 2008-09-19 15:13:05Eu zic multe fructe, insa consum doar mere si pepene... nu iti imagina banane, struguri...pere...


fetelor,mai fetelor,cel mai simplu este sa mancati ce vreti dar cu masura, si bauta apa cu lamaie in draci.

la 2 litri de apa 4 lamai stoarse bine.

in timp la cateva zile se poate mari numarul lamailo.fara zahar,fara paina,fara paste,fasole,mazare, se zlabeste vazand cu ochii.

plus un pic de sala veti vedea imediat rezultatele.

va garantez ca merge.

am dat peronal jos 10 kg in 2 sapt fara paine,dulciuri,mancand aproape orice si cu o ora de sala pe zi

Postat pe 19 Septembrie 2008 15:28
@Rock - daca te ingrasi pe burta pps ca ai silueta androgina deci cred ca vei slabi mai usor mancand proteine. incerca sa papi carne de pui la gratar cu salata o sapt si vezi dc slabesti. fara glucide insa!
OanaTrifu
Postat pe 19 Septembrie 2008 16:10
De la: OanaTrifu, la data 2008-09-19 16:10:53@Rock - daca te ingrasi pe burta pps ca ai silueta androgina deci cred ca vei slabi mai usor mancand proteine. incerca sa papi carne de pui la gratar cu salata o sapt si vezi dc slabesti. fara glucide insa!


nu cred ca face f bine lamaia aia la stomac... maj persoanelor pe care le cunosc au gastrita/ulcer. suna f bine ce zici, dar ma gandesc ca trebuie sa exista si o parte rea :(
OanaTrifu
Postat pe 19 Septembrie 2008 16:13
De la: OanaTrifu, la data 2008-09-19 16:13:53
De la: OanaTrifu, la data 2008-09-19 16:10:53@Rock - daca te ingrasi pe burta pps ca ai silueta androgina deci cred ca vei slabi mai usor mancand proteine. incerca sa papi carne de pui la gratar cu salata o sapt si vezi dc slabesti. fara glucide insa!


nu cred ca face f bine lamaia aia la stomac... maj persoanelor pe care le cunosc au gastrita/ulcer. suna f bine ce zici, dar ma gandesc ca trebuie sa exista si o parte rea :(


personal daca am grija ce mananc nu am treaba.am probleme cu arsurile dar ma tratez cu malox

Postat pe 19 Septembrie 2008 16:37
ai grija cu lamaile pt ca nu sunt sanatoase in cantitati mari
q_raluca
Postat pe 19 Septembrie 2008 17:30
Eu sunt perfect proportionata. Adica am talie subtire, fund si sani...am burta exact in masura in care imi creste fundu' sau mi se maresc coapsele...inclusiv falcutze pun atunci cand ma ingras...

Dar azi am vb cu instructoarea mea si mi-a spus ca burta se da jos cel mai greu si mai lent... si se formeaza mai repede. Deci m-am linistit, azi intrusctoarea-sef mi-a spus ca nu-i vne sa creada da transformarea mea radicala, ca se uita azi la mine in sala de aerobic si ca a vazut o schimbare incredibila!

Deci am trecut peste mica mea depresie...in care aveam impresia ca m-am ingrasat.... sunt f ok, beau laptic si pap branzica...piersici crude(k nu mai am pepeni) si mere verzi... Cu lamaile, micutzule, de azi am sa imi fac limonada cu un pic de miere sa nu imi afecteze stomacelul meu incununat de gastrita. Va pup!!!

Postat pe 19 Septembrie 2008 19:34
De la: rock__to_love, la data 2008-09-19 19:34:00Eu sunt perfect proportionata. Adica am talie subtire, fund si sani...am burta exact in masura in care imi creste fundu' sau mi se maresc coapsele...inclusiv falcutze pun atunci cand ma ingras...

Dar azi am vb cu instructoarea mea si mi-a spus ca burta se da jos cel mai greu si mai lent... si se formeaza mai repede. Deci m-am linistit, azi intrusctoarea-sef mi-a spus ca nu-i vne sa creada da transformarea mea radicala, ca se uita azi la mine in sala de aerobic si ca a vazut o schimbare incredibila!

Deci am trecut peste mica mea depresie...in care aveam impresia ca m-am ingrasat.... sunt f ok, beau laptic si pap branzica...piersici crude(k nu mai am pepeni) si mere verzi... Cu lamaile, micutzule, de azi am sa imi fac limonada cu un pic de miere sa nu imi afecteze stomacelul meu incununat de gastrita. Va pup!!!



rockuleeeee nu uita de dragoste si sex muuuuulttt ...muuuult de tot.

tonifiaza abdomenul si trateaza orice fel de depresie

Postat pe 19 Septembrie 2008 20:51
Micutzule...esti rau si sadic...stii ca sunt frustrata...k am scris pe alte topicuri si tu razi de mine acum...las k stiu eu!

Postat pe 19 Septembrie 2008 21:10
De la: rock__to_love, la data 2008-09-19 21:10:28Micutzule...esti rau si sadic...stii ca sunt frustrata...k am scris pe alte topicuri si tu razi de mine acum...las k stiu eu!



nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

sincer am toata certitudinea ca nu esti tu de vina legat de acele probleme. pana acum nu ai avut un om macar normal cu care sa experimantezi.

nu am vrut sa fiu rau ,nu am avut nici cea mai mica intentie

Postat pe 19 Septembrie 2008 21:21
Am glumit, micutzule! e ok...mai fac si eu haz de necaz...

Postat pe 19 Septembrie 2008 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jurnal de slabire pentru fetele plinute 369 De la: kudika011273 29 Mai 2016 22:18
o noua sansa in viata :bunastare ,prosperitate ,tinerete 3 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:05
mancare sanatoasa! 81 De la: 31 Ianuarie 2013 22:55
Vreau sa plec in grecia prin work and travel eurolife ce parere aveti?? 2 De la: an3mary19 21 Februarie 2013 12:56
vreau sa slabesc:(( 69 De la: ioana_andreea27 13 August 2020 16:37