Setari Cookie-uri

Am renuntat la o relatie minunata !

Am renuntat la cea mai frumoasa perioada din viata mea,am renuntat la o relatie care pentru multe alte femei ar fi fost perfecta, am renuntat la el doar pentru ca nu l-am putut accepta cu micile lui defecte desi mi s-a spus "tu estu tu, el este el, nu sunteti la fel si trebuie sa va acceptati ca atare" . O relatie in care am fost fericita, in care faceam o mie de lucruri impreuna fara riscul de a ne plictisi, in care el a renuntat la multe dintre obiceiurile pe care eu nu le agream dar cel mai important o relatie in care fiecare a crescut in valoare prin celalalt. Si totusi am renuntat la el si sincer, plang acum si imi este enorm de greu fara el si ma intreb daca am facut bine sau nu ...Doar pentru ca pt mine lucrurile sunt in alb si negru, doar pt ca sunt prea rationala si ma gandesc ca defectele lui mici acum si nu prea importante sa nu devina mari peste ani de zile cand poate am fi fost angajati intr-o casnicie. Primii ani ai unei relatii care se bazeaza pe iubire, respect,incredere sunt frumosi, sunt minunati insa eu nu ma pot abtine sa ii judec cel mai mic defect pt ca mi-e groaza ca nu cumva peste ani si ani, aceste defecte sa distruga o casnicie. Si din aceasta cauza am renuntat la el. Oare exista acel barbat perfect ? Sunt eu idealista? Ramane sa aflu...ori o sa regret toata viata decizia luata , ori suferinta mea de acum merita !
mihacos
Postat pe 20 Septembrie 2008 11:12
Te contrazici.Zici ca suferi si ca a fost o relatie fericita,dar nu-i accepti defectele. cand iubesti,iubesti omul cu bune si rele,il accepti asa cum e.mai asteapta sa treaca timpul si probabil o sa se diminueze suferinta,poate e ceva trecator,obisnuinta.Si daca nu e ceva trecator, o sa-l accepti asa cum e,daca veti relua relatia.
DeeaCatalina
Postat pe 20 Septembrie 2008 15:24
Pai daca era asa de minunata de ce ai renuntat la ea ?
iris_4_ever
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:13
De la: iris_4_ever, la data 2008-09-20 16:13:02Pai daca era asa de minunata de ce ai renuntat la ea ?


Exact!!!
De ce atatea regrete cand era atat de bine...probabil nu ai stiu sa apreciezi binele knd l'ai avut...sau la urma urmei poate nu a fost sa fie,,cine stie?viata o sa iti arate dc asa a fost
elenita_bonita
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:37
Am renuntat pentru ca ii judec defectele de acum peste care acum da, as putea trece peste ele dar ma gandesc cum se vor manifesta ele peste ani si ani cand mai dispare din pasiune, cand lucrurile nu mai sunt asa frumoase ca in primii ani ...si mi-e teama ca n-am sa-l pot accepta atunci si va fi mult mai greu sa trec printr-un divort. Ii cunosc anturajul f bine (prietenii la care e adevarat ca a renuntat in mare masura pentru mine) si pe sotiile prietenilor lui care de multe ori mi-au zis "o sa te obisnuiescti" si totusi eu nu vreau pentru ca ma uit la ele si nu mi-ar placea sa ajung asa...si ma gandesc ca peste ani si el va fi ca prietenii lui (poate nu intotdeauana dupa program acasa, poate cu mici minciunele de ce n-a raspuns la tel cand l-am sunat si sa ma lupt cu mentalitatea lor ca barbatii ar avea mai multe drepturi decat femeile, etc)
Bine, sunt multe alte detalii dar nu pot sa le insir pe toate acum. Efectiv dau vina pe soarta....ne iubim ff mult si totusi simt ca o casnicie nu ar fi reusita , astfel ca renunt la el de pe acum chiar daca ma doare f tare dar mai bine acum, decat atunci !
mihacos
Postat pe 20 Septembrie 2008 17:18
De la: mihacos, la data 2008-09-20 17:18:20 Am renuntat pentru ca ii judec defectele de acum peste care acum da, as putea trece peste ele dar ma gandesc cum se vor manifesta ele peste ani si ani cand mai dispare din pasiune, cand lucrurile nu mai sunt asa frumoase ca in primii ani ...si mi-e teama ca n-am sa-l pot accepta atunci si va fi mult mai greu sa trec printr-un divort. Ii cunosc anturajul f bine (prietenii la care e adevarat ca a renuntat in mare masura pentru mine) si pe sotiile prietenilor lui care de multe ori mi-au zis "o sa te obisnuiescti" si totusi eu nu vreau pentru ca ma uit la ele si nu mi-ar placea sa ajung asa...si ma gandesc ca peste ani si el va fi ca prietenii lui (poate nu intotdeauana dupa program acasa, poate cu mici minciunele de ce n-a raspuns la tel cand l-am sunat si sa ma lupt cu mentalitatea lor ca barbatii ar avea mai multe drepturi decat femeile, etc)
Bine, sunt multe alte detalii dar nu pot sa le insir pe toate acum. Efectiv dau vina pe soarta....ne iubim ff mult si totusi simt ca o casnicie nu ar fi reusita , astfel ca renunt la el de pe acum chiar daca ma doare f tare dar mai bine acum, decat atunci !



offf...daca vei continua sa gandesti asa iti vei irosi toata viata cautand persoana de care sa gii sigura ca nu te va dezamagi...probabil te-ai panicat...tuturor ni se intampla..dar nu da cu piciorul la ceva atat de minunat..nu lua decii pripite care iti vor afecta viiotul..gandeste-te ca poate si tu te vei schimba shi nu vei mai fii persoana de care s-a indragostit dar asta nu inseamna ca se termina totul..comunicarea este esentiala./spune-i ce ai pe sufle..temerile tale si o sa vezi ce bine va fii..multa bafta iti doresc!
ice_angel
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:08
In postul tau spui ca esti si rationala si idealista ...pai astea 2 se cam bat cap in cap...Sincer , mie mi se pare ca esti fixista...come one , defecte mici avem cu totii...
Kittynelle
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:13
as fi curioasa ce defecte avea de nu puteai trece peste ele...
eu nu cred ca exista oameni perfecti,tu nu ai nici un defect?nu cred...

Postat pe 23 Septembrie 2008 22:23
daca o sa mergi intotdeauna pe premiza asta, daca o sa ai mereu teama asta in suflet nu cred ca iti vei putea face o relatie sau intemeia o familie.asa suntem cu totii.avem defectele noastre si totodata calitati.nu suntem perfecti si tocmai de aceea sunt speciali.nici barbatul de langa mine nu este perfect si nu exista perfectiunea, dar trebuie sa stii sa accepti anumite lucruri pentru ca asa suntem noi oamenii.si tu ai defecte si el ti le-a acceptat.fa si tu la fel si o sa fie foarte bine pentru amandoi.lasa deoparte toate ideile astea preconcepute...si iubeste!iubeste mult, iubeste cu pasiune, iubeste. pentru ca o viata avem si nu se merita sa o lasam sa treaca pe langa noi...dragostea este cel mai frumos sentiment de pe pamant. profita ca ai intalnit-o
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
greseli sau prostii??? 5 De la: GYPSI 16 Aprilie 2010 20:29
Prietenii 12 De la: kudika088509 9 August 2010 22:38
o intrebare?!?! 24 De la: cinderella 23 August 2009 16:33
cum poate? 10 De la: razz 30 Iulie 2011 00:58
plictiseala mare.... 16 De la: yumalai 26 Mai 2009 11:42