Setari Cookie-uri

carti din care avem ceva de invatat referitor la relatii

nu am avut rabdare sa caut sa vad daca mai este subiectul asta.sper ca il veti trata cu seriozitate. nu are legatura cu romane clasice sau telenovele

cartile care mi-au "picat " in mana si din care am avut de invatat putin :

1. "ce fel de femei plac barbatilor-secretele femeii versate" ("why men love bitches"), sherry argov

ce te invata? despre capacitatea de a alege cum doresti sa traiesti si capacitatea de a alege cum doresti sa fii tratata

in primul rand "versate" se refera la femei puternice, actuale si rafinate,independente financiar, cu multa prezenta de spirit si mult umor. in carte se face diferenta, cu exemple concrete, intre aceata femeie versata si "femeia prea draguta", care este dependenta 100% de partener , emotional si financiar,cicalitoare,suparacioasa......

va voi cita cateva din "principiile atractiei" in viziunea autoarei:

- atitudinea pe care o aveti fata de sine este cea care va fi adoptata de un barbat fata de d-voatra
- daca trebuie sa aleaga intre demnitatea ei si a avea o relatie, femeia versata va pune pe primul plan demnitatea ei
- faptul ca impuneti termeni si conditii arata ca aveti opinii
- daca il sufocati va intra in defensiva si va cauta o cale de capare pentru a-si proteja libertatea
- laati-i intotdeauna impresia ca are deplina libertate
- daca ii dati senzatia ca este puternic, el va dori sa va protejeze
- daca o femeie se poarta ca si cum ar fi capabila a faca totul, ajunge a faca totul
- fata draguta lasa prea mult de la ea, iar a-l multumi pe el tot timpul ajunge mai important decat a se multumi pe sine isasi
- cand il cicaliti nu va mai aude..
- el va uita ce are in d-voastra daca nu-i reamintiti
- diversitatea sexuala - elementul surpriza
- poti capa mai usor dintr-o situatie neplacuta glumind decat avand o fatza acra
- gandeste intotdeauna liber si ignora pe oricine incearca sa te defineasca incadrandu-te in tipare
- cea mai apreciata calitate dintre toate este demnitatea.

cred ca sunt o gramada de fete pe aici care ar trebui sa citeasca cartea asta...

2. " aveturi intime ale unei prostituate de lux londoneze"("the further adventures of a london call girl"), belle de jour

cartea asta de abia am cumparat-o. voi posta detalii dupa ce o termin. din cate am rasfoit...pe langa erotism - din care sigur voi mai invata cate ceva - ceva reguli de eticheta...buh...ceva situatii de viata mai neplacute din care inveti sa iesi cu fruntea sus, renuntari si acceptari

dar in mod sigur voi extrage ceea ce corespunde modului meu de a fi,insa e o lectura placuta

PS geo, te rog a te abtii de la
bogdana_it
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:52
eu una nu ma iau dupa carti, experienta te ajuta, faptul ca ai o relatie in sine te ajuta sa intelegi multe lucrui...o carte iti ilustreaza perspectiva autorului referitoare la relatiii...

Postat pe 9 Octombrie 2008 13:00
ai dreptate, dar sa stii ca sunt multe care au nevoie sa citeasca atfel de carti...uite, eu recunosc ca din prima carte nu am invatat multe, dar mi-a confirmat si intarit anumite conceptii pe care le am eu referitor la o relatie...si mi-a redat increderea in mine, cam zdruncinata la un moment dat. am gresit de cateva ori pt ca am tinut cont de gura lumii. am gasit in cartea asta ideea ca " un pic de lipsa de respect este necesara pentru a avea o parere buna despre sine, nu lipsa de respect fata de oameni, ci pentru parerile acestora". iar asta nu e genul ala de carte care te invata sa-ti pui biletel cu "sunt frumoasa" pe oglinda de la baie si sa repeti zilnic cu voce tare.

si nu ma refer la a copia ca stil de viata ce scrie in carti, ci la a extrage si selecta.mie imi place sa citesc, si decat reviste, mai bine carti care imi fac placere si din care am de invatat ceva.

acum poate sunt rautacioaa,desi nu vreau sa sune asa, dar imi raspunzi si mie la o intrebare: de ce intri pe forumuri si postezi la rubrici gen relatii, iubire, etc? pt ca esti perfecta si nu ai nimic de invatat sau pt ca vrei sa vezi ce probleme mai au altii?
bogdana_it
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:21
intru pe forumuri pt a socializa si pt ca ma destinde pe moment...la o mica pauza de gandire la alte probleme.cat despre carti, pare interesant, mai ales prima carte...de unde ai luat-o, cu se numeste exact si cum se poate gasi.asi citi-o si eu....
mkdisk
Postat pe 5 Noiembrie 2008 15:45
o carte interesanta si care ar trebui sa o citeasca orice persoana este : manual de stil de dana budeanu
bulinaa
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:23
le am citit pe amandoua.dar sa stii ca prima se numeste de fapt"de ce barbatii se insoara cu scorpii".pe asta o consider cea mai ultila cam tutror cazurilor de la rubricile"despartire,infidelitate"si altele de genul.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 02:38
Intr-adevar cartea este mortala. O prietena mi-a recomandat-o insa ea a cumparat varianta in engleza din alta tara. Imi poti spune de unde poti achizitiona din Romania cartea eventual online? Mersi mult.

Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:41
cartea vietii este cea mai buna si de incredere
DeeaCatalina
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:46
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-05 20:46:46cartea vietii este cea mai buna si de incredere

este cea mai buna ... dar nu strica sa citesti o carte din cand in cand nu atat pt a avea exemple ci pt a ne mai marii vocabularul care si asa este destul de sarac este si o buna metoda de a ne desprinde de rutina
pt unele persoane care nu prea au tangente cu cititul
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 13:55
1. de ce barbatii se uita la meci si femeile in oglinda?
2.de ce se insoara barbatii cu scorpii?
3.perna si ruj
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 13:58
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 13:58:311. de ce barbatii se uita la meci si femeile in oglinda?
2.de ce se insoara barbatii cu scorpii?
3.perna si ruj


despre ce este vorba in perna si ruj?


am vazut cartea, dar nu stiam daca merita cumparata sau nu
_diana_
Postat pe 26 Martie 2009 14:16
De la: _diana_, la data 2009-03-26 14:16:17
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 13:58:311. de ce barbatii se uita la meci si femeile in oglinda?
2.de ce se insoara barbatii cu scorpii?
3.perna si ruj


despre ce este vorba in perna si ruj?


am vazut cartea, dar nu stiam daca merita cumparata sau nu


se face o comparatie intre situatii amanta-sotie...interesanta...
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 14:32
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 14:32:08
De la: _diana_, la data 2009-03-26 14:16:17
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 13:58:311. de ce barbatii se uita la meci si femeile in oglinda?
2.de ce se insoara barbatii cu scorpii?
3.perna si ruj


despre ce este vorba in perna si ruj?


am vazut cartea, dar nu stiam daca merita cumparata sau nu


se face o comparatie intre situatii amanta-sotie...interesanta...



mercic de raspuns...........doar ca nu are rost sa-mi cheltui banii aiurea cand respectul meu de sine e prea mare ca sa devin vreodata amanta cuiva........si sper ca asta sa nu se schimbe niciodata......... ,,,,,,,e bine de stiut ca exista in cazul in care vreo cunostinta are nevoie de ea
_diana_
Postat pe 26 Martie 2009 14:38
De la: _diana_, la data 2009-03-26 14:38:54
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 14:32:08
De la: _diana_, la data 2009-03-26 14:16:17
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-26 13:58:311. de ce barbatii se uita la meci si femeile in oglinda?
2.de ce se insoara barbatii cu scorpii?
3.perna si ruj


despre ce este vorba in perna si ruj?


am vazut cartea, dar nu stiam daca merita cumparata sau nu


se face o comparatie intre situatii amanta-sotie...interesanta...



mercic de raspuns...........doar ca nu are rost sa-mi cheltui banii aiurea cand respectul meu de sine e prea mare ca sa devin vreodata amanta cuiva........si sper ca asta sa nu se schimbe niciodata......... ,,,,,,,e bine de stiut ca exista in cazul in care vreo cunostinta are nevoie de ea



e vorba de a te informa...nu poti deveni amanta,dar poti deveni sotie,sa stii cum sa previi
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 14:46
good one
_diana_
Postat pe 26 Martie 2009 14:48
pe mine m-au ajutat cat de cat ..sa-mi dau seama cam ce mi-as dori de la o eventuala relatie urmatoarele carti:
Veronika se hotaraste sa moara, 11 minute, la raul piedra am sezut si am plans----Paulo Coelho
o carte foarte foarte frumoasa despre orgoliile puternice care distrug o relatie Inviatie la vals -mihail drumes

Postat pe 15 Aprilie 2009 21:31
hey, ma bucur ca am gasit topic despre sherry Argov.
ce pot sa spun, eu am citit ambele carti, una o am... si sunt super.
Ideea de baza: te ajuta s-ati recastigi respectul de sine ca femeie, ca om, iti schimba putin perspectiva din care sa privesti o relatie.
Pe mine m-au ajutat f mult in relatia actuala si pot spune ca am aplicat multe chestii de acolo si am fost uimita de rezulatate!

Daca fetele din ziua de azi ar citi mai mult sau ar mai accepta sfaturi, nu ar mai exista atatea femei umilite pe lumea asta. Serios...
pisicuta_trista
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:32

Stiu eu una super tare: cele 5 limbaje ale iubirii de Gary Chapman..... cititi-o cu incredere!!!!
Lacra___
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:14
nu vreau sa fiu nepoliticos, fetelor, dar cartea cu scorpiile puteti sa o aruncati exact pe geam, lucrurile stau exact invers. barbatul se va satura de atata "atitudine" si o va ejecta pe femeia care face prea multe fitze, mai ales cand va simti miros de premeditare. asta merge o vreme, insa tocmai "scorpiile" nu vor fi selectate pentru planurile maritale... credeti-ma, am trecut pe aici. nimeni nu vrea un obiect ascutit in pantaloni, omul mai vrea si liniste nu uzura permanenta
kudika324691
Postat pe 7 Octombrie 2010 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se intoarce din nou la mn 11 De la: kris07 26 Iunie 2009 16:01
Ai vreun regret din trecut? Exista ceva ce ai fi vrut sa faci (sa zici) si nu ai facut? 46 De la: kudika098645 12 Ianuarie 2010 08:53
ne mutam impreuna? 5 De la: scorpio67 25 Mai 2011 23:19
Cadou ptr socrii?¡ 22 De la: kudika124021 5 Decembrie 2010 20:40
pot sa-l mai schimb????????? 8 De la: dragon_fly88 22 Iunie 2010 00:58