Setari Cookie-uri

TRAVERSEZ O PERIOADA URATA RAU DE TOT SI NU STIU CE SA FAC,VA ROG AJUTATI-MA CU PARERI,SFATURI,IDEI

buna la toata lumea,numele meu este Daniela si postez pt prima data aici.Pana acum nu am facut decat sa citesc ce scriau altii si mi se pare foarte buna ideea asta cu postatul,pentru ca e foarte important atunci cand ai o problema sa ai parte si de pareri din exterior.Pt mine conteaza f mult.Dar sa trec la subiect:am o relatie ce dureaza de 7 ani,cu o intrerupere de cateva luni,asta acum un an,cand am avut eu pe altcineva. Simt ca nu mai merge,sunt numai reprosuri,si de o parte si de alta,vorbe grele.El ma cam obliga sa avem si relatii intime,insa eu nu simt nevoia sa o fac,chiar nu imi face nici o placere,si daca o fac ,o fac doar ca sa scap de gura lui.Nu ii place pe parintii mei,refuza sa mearga cu mine la ei,si pe mine ma doare f tare.Sunt multe chestii,mi-ar tr mult sa scriu tot.Ideea e ca simt nevoia de liniste,el ma streseaza f tare,si vreau libertate.Si mai e ceva,dar nu simt ca asta ar fi un motiv in plus de nemultumire in relatia mea,nu ma influenteaza in nici un fel,cred:vorbesc de ceva vreme cu un tip(si el are relatie),despre orice,si ma simt bine in preajma lui.Pana acum nu prea m-am gandit la mine,sa-mi fie si mie bine si as vrea sa incep sa ma gandesc si la persoana mea.Ce ma sfatuiti,sa stau in relatia asta chiar daca nu prea mai simt nimic,dar este de 7 ani,sau sa-mi vad si eu de viata mea,sa fiu si eu implinita?
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:36
daca nu mai merge,asta e ,renunta.daca ai ajuns sa ai relatii intime din obligatie nu e bine deloc.eu cred ca fiecare om are dreptul sa se simta bine,nu sa ajungi o masina de facut sex.fiecare om are sentimente.respectale si pe ale tale.
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:43
dar ce ati facut 7 ani de zile?

Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:47
daca nu sunt intretinute,relatiile mor in timp.ce mai conteaza ce a fost acum 7 ani?acum traim prezentul.
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:50
prezentul unei relatii chinuite care a durat 7 ani...totusi...daca nu mai merge, asta e...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:53
De la: oktober, la data 2009-01-22 11:53:15prezentul unei relatii chinuite care a durat 7 ani...totusi...daca nu mai merge, asta e...


eu stiuuuuuuuuuuu!


asa-i ca te-ai plictisit doar de un instrument?
vrei sa vezi daca alte baterii functioneaza mai bn
portitza_Maria
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:55
Acum un an cand ai avut pe altcineva cum a fost? De ce te-ai impacat cu el si de ce ai renuntat la noua relatie ?
redshift
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:59
mrsi frumos
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:01
De la: redshift, la data 2009-01-22 11:59:54Acum un an cand ai avut pe altcineva cum a fost? De ce te-ai impacat cu el si de ce ai renuntat la noua relatie ?

M-am simtit foarte libera ,parca traim intr-o alta lume,parca cineva imi deschise-se ochii si vedeam cat de frumoasa poate fi viata,cum e sa mergi la un film,intr-un club,la o pizza.Dar din pacate baiatul u care am stat cred ca se cam plictisise de mine ,era mai mare cu 10 ani,era f umblaret.M-am impacat la insistentele lui pt ca ma suna f des,si pe la serviciu,sa-mi spuna ca nu poate trai fara mine.Si am zis sa mai dau o sansa,poate s-a schimbat situatia si o sa ne fie mai bine acum ca a vazut si el ca ma poate pierde,pt ca inainte credea ca el mai poate gresi ca eu oricum nu il parasesc.I-am dat tot ce aveam,i-am aratat cat il iubesc,m-am certat cu ai mei pt el,crede-am ca el e cel pt mine,si baiatul si-o luase in cap.Motivul pt care am avut o alta relatia a fost faptul ca eu am venit in Buc dupa el,la facultate,desii nu era neaparat nevoie sa fac fac. acolo,si el dupa cateva luni,a gasit un job bun inapoi in orasul natal,si a plecat acolo,fara sa se gandeasca si la mine.Si eu dupa terminarea fac.l-am urmat,ca intotdeauna,si aici,probleme,reprosuri.
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:17
De la: oktober, la data 2009-01-22 11:53:15prezentul unei relatii chinuite care a durat 7 ani...totusi...daca nu mai merge, asta e...

da,sa stii ca e o relatie chiniuta,de care am tras cu dintii uneori,sa mearga,sa nu ma despart de el,eu,cea innebunita pe atunci.Nu stiu dc m-am mai impacat,cred ca de mile lui si de a nu-l lasa singur,ca incepu-se deja sa face prostii.Dar acum realizez ca asa o sa fie toata viata mea,chiniuta ,daca nu ma opresc aici.nu?
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:23
Daca ai putut sa-i mai dai o sansa inseamna ca il iubesti. Te-a inselat, ti-a vb urat, ce s-a intamplat defapt de s-a ajusn aici ?
redshift
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:29
pai vezi Daniela...stii ce ai de facut

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:31
De la: oktober, la data 2009-01-22 11:47:05dar ce ati facut 7 ani de zile?
dar am stat impreuna,in aceeasi casa,doar 2 ani.relatia asta dureaza de cand am intrat eu la liceu,eu din alt oras,apoi eu la fac,el la el in oras.Ne vedeam la o sapt,2,cateva ore.
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:45
Tu stii deja raspunsul la intrebarea ta , nu pricep de ce vrei sa te agati de o relatie care nu te satisface cu nimic
iris_4_ever
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:46
cu cat vei sta mai mult in relatia asta,cu atat te va seca mai mult.te vei simti secata de viata la un moment dat.iti spun din experientqa.
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:59
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-22 12:46:55Tu stii deja raspunsul la intrebarea ta , nu pricep de ce vrei sa te agati de o relatie care nu te satisface cu nimic

cred ca am nevoie sa mi-o spuna mai multe persoane ca sa ma decid odata sa termin cu agonia asta.Nu stiu daca ma intelege-ti,dar imi e greu sa las totul,chiar daca relattia e varza,pt ca ma gandesc ce o sa faca el fara mine,ce o sa zica ai lui despre mine.Sunt o gramada de intrebari si incerc sa strang si pareri de partea mea ca sa nu-mi mai fie atat de greu.
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:00
De la: dana_mv, la data 2009-01-22 12:59:01cu cat vei sta mai mult in relatia asta,cu atat te va seca mai mult.te vei simti secata de viata la un moment dat.iti spun din experientqa.

ce dreptate ai!am observat la mine ca nu mai sunt instare sa flirtez,nu-mi mai vad partile pozitive,sunt neimplinita si nu ma mai simt femeie.
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:04
Daniela, atunci iti spun si eu: nu mai pierde timpul, draga mea.
Sa speram ca "o sa se taie pe asi"
Dor_a
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:07
si atunci ce m-ai astepti?stii cat de greu este sa traiesti fara sa mai doresti nimic?
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:09
De la: dana_mv, la data 2009-01-22 13:09:03si atunci ce m-ai astepti?stii cat de greu este sa traiesti fara sa mai doresti nimic?

nu stiu,dar nici nu vreau sa aflu.Daca ai trait si tu clipe din acestea inseamna ca vb din experienta si lucrul asta ajuta mult.E mare lucru sa impartasesti si altora experientele tale,sa le oferi drept suport moral altora.
danyela6
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:49
De la: danyela6, la data 2009-01-22 13:00:53
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-22 12:46:55Tu stii deja raspunsul la intrebarea ta , nu pricep de ce vrei sa te agati de o relatie care nu te satisface cu nimic

cred ca am nevoie sa mi-o spuna mai multe persoane ca sa ma decid odata sa termin cu agonia asta.Nu stiu daca ma intelege-ti,dar imi e greu sa las totul,chiar daca relattia e varza,pt ca ma gandesc ce o sa faca el fara mine,ce o sa zica ai lui despre mine.Sunt o gramada de intrebari si incerc sa strang si pareri de partea mea ca sa nu-mi mai fie atat de greu.



Nu crezi ca gandesti prea mult ? in ritmul asta o ajungi la 50 de ani fara sa stii cum de s-a intamplat asa ceva .

Chiar nu va inteleg , sincer ...desi sunt femeie uneori am impresia ca majoritatea femeilor vorbesc o limba straina pe care nu o pot dezlega oricat de mult as dori.

Rationamentul tau consta in faptul ca defapt pe tine te intereseaza ceea ce se va intampla cu el daca-l parasesti ....frumos din partea ta , asta inseamna ca nu stii ce e ala egoismul

Rau cu rau dar mai rau e fara rau asa ca mai bine stau si ma lamentez decat sa fac ceva pentru a-mi fi bine ......cam asa gandesti nu ?
iris_4_ever
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:55
Asa gandeste cineva implicat intr-o relatie de lunga durata, poate nu ai trecut prin asa ceva si nu stii cum e. Nu e nimic in neregula cum gandeste ea, e perfect normal, asa gandesc 90% din persoanele implicate in astfel de relatii.
redshift
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:58
De la: redshift, la data 2009-01-22 14:58:31Asa gandeste cineva implicat intr-o relatie de lunga durata, poate nu ai trecut prin asa ceva si nu stii cum e. Nu e nimic in neregula cum gandeste ea, e perfect normal, asa gandesc 90% din persoanele implicate in astfel de relatii.


Asa am gandit si eu vreo 3 luni de zile de frica ca idiotul sa nu se sinucida daca-l parasesc pentru ca asa ma amentinta
pana la urma l-am parasit si tipul inca traieste asa ca nu vad cat de grave pot fi repercursiunile daca o face si ea.

Eu inteleg ca e vb de o gramada de ani la mijloc dar asta e singurul motiv pentru care mai e cu el ....in rest ....doar nefericire si atat.

Cand ai de ales intre fericirea ta si ce ar putea spune gura lumii despre EL .....cred ca nu mai stai sa te intrebi ce or sa zica parintii lui sau ce mananca tipul a doua zi
iris_4_ever
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:08
De la: oktober, la data 2009-01-22 11:47:05dar ce ati facut 7 ani de zile?

:) foarte buna intrebarea.daca tu oricum ai cautat pe alticineva iar cu el nu mai esti fericita...asta e...nu veau sa par rau dar...next :))

Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:36
Da,next,pot sa zic ca l-am gasit.Dar problema e ca nu prea ma simt in largul meu,nu pot sa fiu eu,sa ma bucur in totalitate de el,sa-i arat cine sunt eu de fapt,sa-l pot indragi asa cum merita.
E prea devreme oricum sa zic ce simt pt el,sau el despre mine,ideea e ca ma simt bine in preajma lui si ma face sa ma importanta.Cred ca sunt inca prinsa in vechea relatie si de aceea nu pot sa ma bucur de 'next'.
trebuie sa-mi iau odata pt totdeauna inima in dinti si ma pun capat relatiei vechi,oricat de greu mi-ar fi.dar nu stiu cum sa incep!
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:18
Voi cum ati proceda,astfel incat sa aveti cat mai putin de suferit?Avand in vedere ca eu stau la el in casa acum,si lucrurile mele sunt toate acolo,si pe la parintii lui mai am cateva.
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:21
De la: danyela6, la data 2009-01-23 09:18:23Da,next,pot sa zic ca l-am gasit.Dar problema e ca nu prea ma simt in largul meu,nu pot sa fiu eu,sa ma bucur in totalitate de el,sa-i arat cine sunt eu de fapt,sa-l pot indragi asa cum merita.
E prea devreme oricum sa zic ce simt pt el,sau el despre mine,ideea e ca ma simt bine in preajma lui si ma face sa ma importanta.Cred ca sunt inca prinsa in vechea relatie si de aceea nu pot sa ma bucur de 'next'.
trebuie sa-mi iau odata pt totdeauna inima in dinti si ma pun capat relatiei vechi,oricat de greu mi-ar fi.dar nu stiu cum sa incep!


Cel mai simplu pt tine ar fi daca el ar cunoaste alta fata si ar incepe sa iasa cu ea. Discuta cu el pe tema asta daca chiar vrei sa pui capat. Convingel ca asa e mai bine pt amandoi.
redshift
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:23
De la: danyela6, la data 2009-01-23 09:21:11Voi cum ati proceda,astfel incat sa aveti cat mai putin de suferit?Avand in vedere ca eu stau la el in casa acum,si lucrurile mele sunt toate acolo,si pe la parintii lui mai am cateva.

Trebuie sã te gândeºti cã ai o singurã viaþã ºi cã nu meritã sã þi-o trãieºti Dacã simþi cã nu mai ai ce cãuta lângã el, pur ºi simplu eu zic sã-þi faci bagajele ºi sã pleci! Nu eºti nici prima ºi nici ultima care se desparte de un tip dupã 7 ani! Nu poþi sã stai sã aºtepþi sã-ºi gaseascã ºi el pe cineva! E absurdã ideea asta! Ar putea dura ani, aºa cã du-te ºi trãieºte-þi viaþa. Cât despre tipul cel nou.... acorda-þi timp sã te regãseºti, abia apoi ai sã poþi dãrui ceva cuiva. Ai grijã de tine ºi sã auzim de bine!
amelia05
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:49
De la: amelia05, la data 2009-01-23 09:49:21
De la: danyela6, la data 2009-01-23 09:21:11Voi cum ati proceda,astfel incat sa aveti cat mai putin de suferit?Avand in vedere ca eu stau la el in casa acum,si lucrurile mele sunt toate acolo,si pe la parintii lui mai am cateva.

Trebuie sã te gândeºti cã ai o singurã viaþã ºi cã nu meritã sã þi-o trãieºti Dacã simþi cã nu mai ai ce cãuta lângã el, pur ºi simplu eu zic sã-þi faci bagajele ºi sã pleci! Nu eºti nici prima ºi nici ultima care se desparte de un tip dupã 7 ani! Nu poþi sã stai sã aºtepþi sã-ºi gaseascã ºi el pe cineva! E absurdã ideea asta! Ar putea dura ani, aºa cã du-te ºi trãieºte-þi viaþa. Cât despre tipul cel nou.... acorda-þi timp sã te regãseºti, abia apoi ai sã poþi dãrui ceva cuiva. Ai grijã de tine ºi sã auzim de bine!


mersi mult pentru aceste randuri,ai mare dreptate,daca eu ma simt golita de dinauntru,momentan,nu prea am ce sa-i ofer baiatului nou.
Partea buna este ca simt ca-mi umple viata baiatul acesta,ma alinta,ba chiar mi-a spus ca ma adora si vrea sa fiu doar cu el sa nu ne mai ascundem.Cred ca pot avea incredere in el si in ideea ca ceea ce avem acum s-ar putea transforma intr-o frumoasa relatie.acum am experienta si stiu cum sa tratez lucrurile.mersi inca o data pt sprijinul moral,conteaza mult.
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:03
aaaaaaa,si de unde sa stiu eu ca el nu are deja pe altcineva,nu am cum sa-l controlez.
locul lui de munca e in alta localitate si sta cate 24 de ore la servici.Oare cum as putea afla daca are sau nu pe cineva?Daca ar fi cineva,m-as agata de lucrul asta si as scapa usor,dar cum aflu?
danyela6
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fantezie 13 De la: yumalai 4 August 2009 18:38
preludiu (pt fete) 2 De la: lloremmy 9 Octombrie 2011 05:01
CE PARERE AVETI VOI DESPRE BARBATII CARE UMBLA DUPA FEMEI CU BANI 147 De la: oana84onutza 17 Noiembrie 2009 17:59
how soon is too soon 118 De la: kudika133712 21 Noiembrie 2010 10:00
caut de munca rubrica erotism 11 De la: kudika228425 17 Aprilie 2012 14:38