Setari Cookie-uri

Este posibil sa iubesti doi barbati in acelasi timp?

De la: misstiqque, la data 2009-02-22 11:24:10I-am raspuns lui Roco, desi am sesizat ... ironia...

Ella,



Si eu astept parerea lui Roco...

dupa cum vezi ,nici o adepta a iubirii... (duble,nu stiu cum sa-i spun) nu-mi raspunde!


ella_c
Postat pe 22 Februarie 2009 11:27
Buna, cred ca ce faci tu sau ce simti tu, nu este iubire. Cei doi insumeaza o iubire pentru tine, adica cei doi reusesc sa umple niste carente unul vis-a-vis de celalalt. Iubire este atunci cand te dedici unui singur om si ii accepti si plusurile si minusurile. Crede-ma ca nu e bine sa te gandesti prea mult, fa ce iti spune inima, dar te rog tare mult sa ei in calcul si varianta ca fiecare om are o mandrie, are personalitatea lui. Nu stiu cum va fi cu ex-ul, mai bine sau mai rau, cert este ca NU va mai fi la fel.
Black_White
Postat pe 22 Februarie 2009 11:28
cunosc situatia....suflete nelinistite,totdeauna iti doresti ce nu ai langa tine,acum ca esti cu actualul te gandesti ce bine era cu fostul si daca te-ai intoarce la fostul dupa un timp o sa-l regreti pe actualul si tot asa......greu....omul isi doreste ce nu are.
xxlanita
Postat pe 22 Februarie 2009 11:32
de unde sa incep.....sa ti spun k si eu sunt in aceeasi situatie ...ca dupa aproape un an fostul si a adus aminte de mine...sa ti sp k am un iubit care ar striga in gura mare k ma iubeste....sau ca mi a stat inima in loc cand l am vazut pe fostul si ca spre sfarsitul intalnirii cu el m am gandit la actualul si mi a parut rau k am acceptat sa ies?.....sa ti zik k l am intrebat pe fostul ce vrea de la mine,dar nu mi a raspuns...si mi a aruncat un zambet.....sa ti spun k nici eu nu stiu ce e in sufletul meu si k nu stiu ce am sa fac...desi dak stau si ma gandesc bine probabil am sa renunt la amandoi...hmm....sau poate nu..........ideea e k nimik din ce ti spun eu sau ceilalti nu o sa te ajute....tu singura trb sa faci ceea ce e mai bine pt tine...si nu fi materialista....oricat de mic ar fi un lucru se face in doi knd vorbim de cuplu......ai grija de tine si de sufletul tau
lorita_87
Postat pe 22 Februarie 2009 11:34
Faptul ca fostul te facea sa te simti cea mai importanta persoana din lume, te face sa il regreti? Chiar asa ai spus. Adica nu ar fi vorba de ceea ce mai simti tu pentru el?
E totusi bine ca inca mai poti alege, ca legatura ta cu actualul nu s-a concretizat inca intr-o casatorie.
Ce sfat iti pot da eu este ca atunci cand iti alegi un partener de drum lung, pentru o viata, trebuie ca iei in calcul mai multe aspecte. Ceea ce te-a deranjat prima data la fostul , va reveni mai devreme sau mai tarziu si eu zic ca daca te-ai despartit deja de el inseamna ca aveai motivele tale oentru care ai facut-o.
Parerea mea este ca nu il iubesti cu adevarat pe niciunul si ca ar trebui sa il astepti pe acela fata de care sa simti cu adevarat ca explodezi de iubire.
carmenul
Postat pe 22 Februarie 2009 11:34
da ,este posibil sa iubesti total ,cu fluturi in stomac ,fluturi care-si falfaie aripile tot timpul si nu te lasa sa dormi ,e posibil sa iubessti respirand prin celalalt ,iubirea profunda nu cere nimic in schimb ...iubesti si esti fericit ca poti iubi ..esti fericit ca poti simti pielea lui sub mangaierea degetelor tale ..ca poti sa-i spui in fiece clipa ..TE IUBESC ..si IARTA-MA
leliairimie
Postat pe 22 Februarie 2009 11:34
Mda...o sa ma las pagubasa..

Nu-mi spune nimeni cum e cu sexul...Cu amandoi ..
Faptul ca nu raspunde nimeni la intrebarile mele inseamna ori ca nu cititi ce se scrie(ceea ce e de inteles...)ori ca nu aveti un raspuns.
Ma refer la fetele care pot iubi doi barbati in acelas timp...

Asta e!Poate data viitoare am mai mult noroc!
ella_c
Postat pe 22 Februarie 2009 11:37
parerea mea este sa ramai cu cel pe care il iubesti mai mult.....viata fara iubire... nu e chiar asa de buna.
nice_danutza_08
Postat pe 22 Februarie 2009 11:39
fa ceea ce simti
moldoveanu_caty
Postat pe 22 Februarie 2009 11:41
Da. Este posibil. Acum indiferent de ce decizie vei lua iti doresec numai bine si sa fii fericita.
madutza_90
Postat pe 22 Februarie 2009 11:45
De la: misstiqque, la data 2009-02-22 11:24:10I-am raspuns lui Roco, desi am sesizat ... ironia

N-a fost vorba de ironie, poate involuntar, mi-a mai zis cineva, dar cred ca e o confuzie totusi.
Ca urmare se si vede ca sunt cazuri in care o femeie poate iubi 2 sau 3 barbati.
Eu nu mi-am pus problema sexuala, locativa sau temporala - cred ca cel mai bine ar fi sa le intrabam pe fetele in situatia respectiva.

Postat pe 22 Februarie 2009 11:47
De la: Roco, la data 2009-02-22 11:47:57
De la: misstiqque, la data 2009-02-22 11:24:10I-am raspuns lui Roco, desi am sesizat ... ironia

N-a fost vorba de ironie, poate involuntar, mi-a mai zis cineva, dar cred ca e o confuzie totusi.
Ca urmare se si vede ca sunt cazuri in care o femeie poate iubi 2 sau 3 barbati.
Eu nu mi-am pus problema sexuala, locativa sau temporala - cred ca cel mai bine ar fi sa le intrabam pe fetele in situatia respectiva.


Asta fac Roco,de o pagina...
Nimeni nu-mi raspunde....Chiar vreau sa stiu!Sunt curioasa..
Chiar am spus ca nu fac misto...
ella_c
Postat pe 22 Februarie 2009 11:50
Eu zic sa-l impusti pe unul dintre ei sa nu te mai gandesti la el, si o sa fie bine si pentru tine si pentru el ca n-o sa mai sufere pe urma ta...
Lennna
Postat pe 22 Februarie 2009 11:50
De la: Lennna, la data 2009-02-22 11:50:44Eu zic sa-l impusti pe unul dintre ei sa nu te mai gandesti la el, si o sa fie bine si pentru tine si pentru el ca n-o sa mai sufere pe urma ta...



Solutia perfecta !

Postat pe 22 Februarie 2009 11:53
Sunt in totalitate de acord cu Marry 44.Ai grija cand alergi dupa 2 iepuri.......................
butterfly_sound_of_love
Postat pe 22 Februarie 2009 11:53
De la: leliairimie, la data 2009-02-22 11:34:50da ,este posibil sa iubesti total ,cu fluturi in stomac ,fluturi care-si falfaie aripile tot timpul si nu te lasa sa dormi ,e posibil sa iubessti respirand prin celalalt ,iubirea profunda nu cere nimic in schimb ...iubesti si esti fericit ca poti iubi ..esti fericit ca poti simti pielea lui sub mangaierea degetelor tale ..ca poti sa-i spui in fiece clipa ..TE IUBESC ..si IARTA-MA



Un emetiral please

Postat pe 22 Februarie 2009 12:01
mda...si eu am patit acelasi lucru...doar ca eu am renuntat la cel care imi facea toate placerile,si ma facea sa ma simt o printesa pt cel pe care il iubesc...chestia este inca recenta sper sa fii facut alegera corecta asta iti doresc si tie.Mult succes in continuare!
Cornelya88
Postat pe 22 Februarie 2009 12:02
poti iubi 2 barbati in acelasi timp, numai ca in cazul tau este o neconcordanta. fostul iti trezeste niste dorinte, actualul iti indeplineste unele dintre ele, dar nu pe toate. daca faptul ca fostul nu avea teluri, si te-a deranjat atat de mult, inseamna ca va fi o problema si pe viitor, in cazul in care alegi sa te impaci cu el. poate ca uneori te gandesti ca asta nu conteaza, ca important este sa te iubeasca si sa te alinte si sa iti fie alaturi, insa uneori, paradoxal, cum zicea o alta forum-ista, nu este de ajuns. uneori primeaza alte lucruri, pozitia in societate, modul in care este vazut de ceilalti, de familie, de prieteni. esti singura in masura sa iei o decizie, o decizie care , oricum, te va bantui tot mereu, indiferent de care este ea. analizeaza-ti bine sentimentele, prioritatile, dorintele, si vei afla cu cine vrei sa ramai pe viitor. poate se va dovedi a fi fostul, poate actualul sau poate nici unul. sti ca la teorie toate stam bine, insa practica ne omoara. cunosc cazuri in care tipa mai alege intre fostul si actualul, de aproape 3 ani, si situatia nu este buna pentru ea, un stres continuu, o sursa continua de intrebari al cere nu gaseste raspuns, o zi in care il vrea pe actualul, o alta zi in care il vrea pe fostul. o nehotarare care seaca in fiecare zi, care o stoarce de toate puterile si care o va face intr-o zi sa ia o decizie pripita, sau sa hotarasca terte persoane pentru ea, si atunci este mai urat. hotaraste-te si cat mai curand. nu lasa timpul sa treaca, o zi sa se transforme int-o saptamana si o saptamana intr-o luna si o luna intr-un an.
secbubi
Postat pe 22 Februarie 2009 12:10
gandeste-te intotdeauna langa cine te simti tu BINE! imi vei raspunde probabil cu amandoi...dar de fapt cu care esti tu insati!
mie spre exemplu mi s-a intamplat un lucru asemanator anul trecut, cand barbatul cu care eram de 4 ani a plecat cu un contract de munca 8 luni in strainatate, iar eu l-am cunoscut pe un tip cu un an mai mic decat mine (dar un baiat foarte cunoscut la mine in oras, un fel de baiatul lui tata patronul magazinelor Moda Aliss) care de altfel stia despre relatia mea.
din "intamplare" ne intalneam tot mai des la Mc`Donald`s...la benzinarie...peste tot. dupa 3 saptamani de cand ele imi tot spunea ca admira relatia mea...intr-un moment in care eu ma simteam vulnerabila (era oarecum racita relatia cu iubitul meu) si am cazut in mrejele lui.
toata lumea ii spunea ca nu il mai vazusera asa...era obisnuit sa aiba fete materialiste, oportuniste din care sau de la care putea avea orice isi doreste, insa probabil el a fost atras de personalitatea mea puternica, de faptul ca mereu l-am refuzat desi ii cunsteam statutul fianciar.
am inceput insa o relatie (in paralel cu cea ce care o aveam) unde totul a fost mirific...am vizitat locuri pe care nici nu visam ca am sa le calc, se purta cu mine extraordinar, efectiv se shimbase... insa eu nu simteam ca sunt stapana pe situatie...asa ca am pus in balanta clipele frumoase cu iubitul meu si luxul de acre aveam parte cu acest baiat.... si slava domnului caam ales sa ma intorc la iubitul mea, alaturi de care ma simteam in siguranta, cel de-al doilea putea renunta oricand la mine pentru o alta pitzipoanca ce-i atragea atentia...
va dati seama ce a insemnat pentru cel de-al doilea sa fie parasit pentru un tip modest, de clasa medie. a trecut aproape un an de cand am terminat acea relatie,iar el inca ma urmareste!
asa ca sfatul meu este sa nu ti cont de nimic decat de ceea ce simti!
Vanda2308
Postat pe 22 Februarie 2009 12:23
draga cristinamy... pot spune ca ma aflu in APROXIMATIV aceeasi oala ca si tine. de aproape 6 luni de zile sunt cu cineva... care la fel ca si la tine.. ma rasfata si toate cele... dar inainte de a-l intalni pe acesta, am iubit un altul... un altul care sincer... nu e nici macar pe sfert cat e iubitul meu... nici el nu are ambitie spre viitor, nu viseaza... sau cel putin, daca viseaza, nu se gandeste de niciun fel la persoana lui. mi-a spus ca intre noi se poate infiripa ceva, ca sunt fata visurilor lui... dar ...dupa un timp m-a respins... am incercat sa vorbesc cu el despre tot ce se intamplase intre noi, dar parca nici nu a mai vrut sa auda de mine. atunci am renuntat la gandul ca ar mai fi ceva intre noi... l-am gasit pe actualul pe iubit.. si pot spune ca sunt fericita...
soarta, in schimb, nu a tinut cu mine, si el a inceput sa ma caute... hi hi hi si li li li ... discutii, glume, vorbe spuse la misto si se pare ca sentimentele au inceput sa revina...
mi-e frica sa nu cad din nou in plasa lui, la fel de tare cum am cazut si ultima oara... nu vreau sa renunt la actualul meu, dar nici pe el nu il pot scoate din mintea mea...

incearca sa te gandesti cu care ti-ar fi mai bine...
poate nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar cineva, cu mult mai mare decat mine mi-a spus recent: ai trei alegeri de facut: 1. ramai cu actualul si discuti despre ceea ce iti doresti de la el, 2. te desparti de actualul si ramai cu el, dar nu stii niciodata daca va mai fi la fel. 3. nu ramai cu niciunul, si incepi sa cauti pe acela care ii inlocuieste pe amandoi.

cam atat as avea de spus... daca iei in considerare lucrurile acestea, sper ca vei face alegerea corecta.
dyakarina
Postat pe 22 Februarie 2009 12:25
Barbatul care te iubeste pe tine ,iti va oferi ocazia sa alegi cea ce doresti in viata si iti va respecta decizia !.Pune-i la incercare pe fiecare dintre ei ,si ia decizia finala dupa.
Daca nu sunt alte probleme mai complicate la mijloc vei stii ce sa faci.Si raspuns la intrebarea ta:da poti iubi doi barbati in acelasi timp !
Faptul ca te gandesti inca la ''ex'' inseamna ca mai ai sentimente pt.el.Asa ca fii cat mai corecta in decizia luat atit pt.tine cat si pt.ei.
Cu deosebit respect S.A.Maria
Maria75_34
Postat pe 22 Februarie 2009 12:27
Da este posibil mi sa intamplat si mie asta
oana_oana1049
Postat pe 22 Februarie 2009 12:31
Lasa-l pe cel cu care ai fost,nu are rost sa te mai gandesti la el dak tot ai pe cineva langa tine care e asa cum iti doresti d c nu incerci sa traiesti in prezent?
lovelyjuLLya
Postat pe 22 Februarie 2009 12:36
Nu e iubire ceea ce simti.....e doar teama ca daca il lasi pe unul o sa iti fie dor exact de calitatile lui....daca ramai cu unul din ei te gandesti ce avea celalalt....din pacate o combinatie intre ei doi e imposibila ...desi sa stii ca in general cand doi se cearta al treillea castiga
asa ca pune-te in situatia de a ramane pentru totdeauna cu unul din ei....cu care ai fi mai fericita?care te iubeste pentru ceea ce esti si nu pentru ceea ce ai putea fi?si tu pe care il iubesti pentru ceea ce e el nu pentru ceea ce ar putea fi???o sa treaca cu bine, o sa vezi....
jugarean_andreea
Postat pe 22 Februarie 2009 12:40
Cristinamy,
dar situatia ta (actuala) ti se pare normala? In general, ti se pare normal sa fii cu un barbat ... doar pentru a nu fi singura, sau sa fii cu cineva judecandul (!) pentru cum este sau nu este ..., ..., ... ?

Nu ti se pare normal, de bun simt, sa fii cu un barbat pe care il iubesti mai presus de propri-ti parinti, mai presus decat pe tine insati, pur si simplu pentru faptul ca il IUBESTI - indiferent de ce iti ofera sau nu (material sau chiar spiritual) ???

Cauta judecati, cauta logica pe mai departe. O sa mai intalnesti zeci, poate sute de barbati.
In cele din urma il vei alege pe cel ce trebuia sa-l alegi inca de la inceput, pe Dumnezeu

De ti se pare aiurea ceea ce spun, afla ca DA, si eu ''iubesc'' inca MAI multi barbati, sau mai corect spus NU II URASC!!!

Am fost casatorita de 2 ori - MARE GRESEALA, dar deh, cine nu greseste, nu traieste
Apoi am fost pentru 10 ani alaturi de un barbat pe care am sa-l ''iubesc'' NECONDITIONAT, indiferent de ceea ce mi-a oferit, oricat de dureros, caci avem 2 copii - el are asigurat un loc in sufletul meu tocmai datorita acestor copii. Si apoi insa mai IUBESC din tot sufletul meu pe cineva, o femeie pe care el, tatal copiilor mei, o iubeste mai presus decat pe sine - este o poveste tare lunga si complicata. EU o iubesc pe ea pentru ca a reusit, indiferent pe ce cai, sa sadeasca in sufletul lui o asemenea dragoste (!), de aceea TOTDEAUNA l-am indrumat catre EA - daca o iubea/iubeste atat de mult pe cat pretinde(a), sa se duca sa-i fie alaturi in toate, totdeauna. Ma bucur pentru ei, pentru dragostea lor - daca ei isi pot darui unul altuia o mare dragoste, eu ma bucur pentru ei.

Si iata cum in sufletul meu, acest barbat are asigurat un loc de nedestituit cat timp avem impreuna de impartasit o dragoste fata de copii nostrii. Asa ne-a fost dat, si asa este normal. Chiar daca NU suntem trupeste alaturi, avem o cale impreuna. Ori aceasta cale, in viata noastra ca oricare alta cale, de noi depinde cum ne-o asternem - in DRAGOSTE, in URA, sau CUM?!?

Si apoi, iata ca undeva, departe pe aceasta planeta, se mai gaseste un suflet ce m-a ajutat la un moment dat sa reaprind acea faclie a dragostei ce-ti face sufletul viu. Si prin dragoste prinzi VIATA, si din viata poti si este foarte normal SA MORI.
Si dincolo de ''moarte'', de tot ceea ce piere in tine, dincolo de CEEA CE ESTI tu DISPUS(a) SA ARZI, ramane ... oare CE? Exact CEEA CE tu ti-ai ales

Prea scumpa Cristinamy, alege-ti propria cale ... daca ai putea prin cele crestine ...

Si eu iti doresc, ''marea dragoste'' ce tu o ''astepti''
Simply_i
Postat pe 22 Februarie 2009 12:43
eu cred ca trebuie sa stai serios cu tine insusi si sa vezi ceea ce vrei tu cu adevarat,daca intradeavar il iubeai pe primul,nu faceai pasul de al parasi,dupa cum se vede nu ti-a oferit ceea ce tu intradevar cautai,si crede-ma nu se va schimba ,tu nu il poti schimba chiar daca iti da impresia ca o sa o faca,ai invatat ce aveai de invatat de la el si cred ca spre binele tau este sa mergi mai departe,cat despre al doilea zici ca este ok dar nu te simti cu el cum te simteai cu primul,mda,cred ca cel mai bine este ori sa incerci sa faci ca sentimentele tale sa fie ceea ce vrei tu ,totul depinde de tine,pana la urma tu singura stii ce iti doresti cu adevarat,ori pur si simplu te desparti de el si stai si iti cauti ceea ce iti doresti.ceea ce simti tu nu este iubire,iubirea nu pune conditii .ai inceredere in tine si eu cred ca ceea ce iti apartine iti va veni intr-o zi ,urmeaza-ti instinctele si totul va fi bine,succes .sorina
risteasv
Postat pe 22 Februarie 2009 12:44
Stii care a fost cel mai bun sfat pe care l-am primit la aceeasi intrebare ...acum 5 ani?

Sa nu aleg nimic ca orice as alege o sa imi para rau...zis si facut...a fost cel mai plin an din viata mea...(si pe mine m-a tinut tot un an)...am luat ce a fost mai bun din ambele relatii si am amanat decizia pana....cand s-a hotarat cel vechi sa plece si nu am strigat dupa el...nu regret nimic nici azi...si daca ar fi sa mi se intample din nou...as face exact la fel....
bloondy
Postat pe 22 Februarie 2009 12:47
Buna. Si eu am trecut printr-o astfel de situatie. Am renuntat la cel cu care am stat 7 ani jumate pentru unul cu care am stat 2 ani jumate dar nu regret. S-a adeverit ca am facut alegerea gresita si ca am dat TOTUL pe NIMIC, dar nu regret pentru ca altfel as fi facut o mai mult daca as fi ramas sa tanjesc dupa ce doar eu credeam ca iubesc atunci. Primul ma rasfatam aveam tot ce vroiam, al doilea nici pe un sfert nu era asa. Acum nu mai sunt cu niciunul, probabil ca ma voi impaca cu cel care ma rasfata dar nu stiu, Am sa iau experienta asta ca pe o invatatura , poate o plata din trecut. Nu intotdeauna viitorul e mai bun decat fostul. Cu cel care m a iubit am ramas buni prieteni, cu cel pe care l am iubit nu am ramas nimic. Nu mai vreau sa aud de el. Toti trecem prin asa ceva mai devreme sau mai tarziu. Nu dau sfaturi dar acum privind in urma nu as mai alege iubirea. Mult succes.
laura31c
Postat pe 22 Februarie 2009 12:48
Fericita poti sa fii doar langa un barbat pentru care simti ca iti tresare inima doar cand ii auzi numele, nu te amagi singura crezand ca timpul le rezolva pe toate, daca barbatul de langa tine nu te mai atrage, mai bine bati in retragere. Eu am fost cu un baiat cinci ani de zile, insa in ultimul an ma mai vedeam cu cineva in paralel....asta pentru ca avusesem o scurta relatie cu el in timpul unei scurte despartiri de baiatul cu care eram si dupa aceasta scurta relatie am simtit din nou cum e sa iubesti cu pasiune. Desi am ales sa raman in relatia stabila in care eram, cand m-a sunat baiatul asta, nu am putut sa il refuz, pur si simplu incepusem sa simt anumite lucruri pentru el.....acum nu sunt cu nici unul din ei, dar nu pot sa spun ca imi este rau...din moment ce nu puteam sa ma hotarasc cu care din ei sa raman am ajuns la concluzia ca de fapt nici unul din ei nu era suficient de bun pentru mine. Baiatul cu care am stat 5 ani nu ma mai atragea, deja era obisnuinta instalata in relatia noastra, si mai mult, intervenise minciuna. Celalalt ma atragea, dar nu era ce cautam pentru o relatie de lunga durata, era mai degraba genul de baiat care vine ca o ploaie de vara: torentiala dar scurta....a fost mai degraba o aventura. Acum sunt cu un baiat cu care nu as fi crezut vreodata ca o sa fiu....un prieten din copilarie care m-a placut dintotdeauna dar nu i-am acordat atentie....si am descoperit ca de fapt ne intelegem foarte bine, langa el o sa trec peste tot ce s-a intamplat.
Sfatul meu: cand ai de ales intre doi barbati, cel mai bine e sa renunti la amandoi, inseamna ca niciunul nu e suficient de bun pentru tine, dupa ei va veni sigur acela pe care il astepti. Viata e plina de dezamagiri, dar nu poti trai ani de zile mintindu-te singura....lasa-l!
anksima1
Postat pe 22 Februarie 2009 12:49
cred k multe pers au trecut printr-o asemenea situatie.si eu sunt una dintre acele pers.sunt cu cineva de 1 an si .....si totusi de 4 ani de zile ma gandesc la fostul iubit.......cu sentimentele e tare dificil.......nu stiu ce sa zic.....

Postat pe 22 Februarie 2009 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ESTI SIGURA CA EL E ADEVARATUL 18 De la: diana1981 8 Aprilie 2009 20:47
E a N-a despartire, sa fie si ultima? 12 De la: iuby_vl 16 August 2009 12:04
Sunt indragostita si nu e...bine... 51 De la: marco918 30 Ianuarie 2010 01:58
anew clinical body contouring 1 De la: cozy 22 Iulie 2010 09:27
cosmyna_crystyna 2 De la: mitura 19 August 2009 21:36