Setari Cookie-uri

cine e vinovat?...sau cine a gresit?

am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......
nimeni82
Postat pe 22 Septembrie 2009 02:55
stiu ca e aiurea sa auzi asta..insa mi se pare ca ea este vinovata... inteleg ca il iubeste enorm,insa daca a vazut ca el nu se schimba dupa 1 an...doi.. de ce a mai stat cu el 16 ani? nu o condamn ca a facut un copil... si l-a dorit si asta e foarte bine. insa asta nu inseamna ca trebuie sa fie nefericita alaturi de un om care nu o respecta,nu o apreciaza si nu o iubeste... si eu am o relatie in prezent cu un tip cu care locuiesc impreuna de cateva luni...si care deocamdata nu prea ii sta gandul la insuratoare.. insa daca in urmatorul an nu va face pasul asta,nu am de gand sa stau sa astept 16 ani pana se decide...
stii cum e spune:"intr-un ocean sunt sute de pesti...nu merita sa te amagesti cu cel de aur.."
Kittty_kat
Postat pe 22 Septembrie 2009 03:31
De la: Kittty_kat, la data 2009-09-22 03:31:19stiu ca e aiurea sa auzi asta..insa mi se pare ca ea este vinovata... inteleg ca il iubeste enorm,insa daca a vazut ca el nu se schimba dupa 1 an...doi.. de ce a mai stat cu el 16 ani? nu o condamn ca a facut un copil... si l-a dorit si asta e foarte bine. insa asta nu inseamna ca trebuie sa fie nefericita alaturi de un om care nu o respecta,nu o apreciaza si nu o iubeste... si eu am o relatie in prezent cu un tip cu care locuiesc impreuna de cateva luni...si care deocamdata nu prea ii sta gandul la insuratoare.. insa daca in urmatorul an nu va face pasul asta,nu am de gand sa stau sa astept 16 ani pana se decide...
stii cum e spune:"intr-un ocean sunt sute de pesti...nu merita sa te amagesti cu cel de aur.."
Probabil ii e teama...il venereaza si nu se vede fara el...indura toate astea...si e pacat....cred ca astea sunt consecintele unei femei fara orgoliu...nu are curajul necesar...
nimeni82
Postat pe 22 Septembrie 2009 03:59
genul tipic. vrea un barbat cu orice pret. nu are nici un drept sa se planga. stia de la inceput ce alege. in acest caz numai ea este de vina
metal
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:46
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 02:55:40am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......



ce bine ar fi daca am reusi sa nu ne implicam emotional...ar disparea o groaza de complicatii...

Aiurea sa stai dupa cineva 16 ani speranta ca sa te iubeasca...Sa faci si un copil si sa nu fii pregatita sa-l cresti singura avand in vedere situatia,alta prostie...ma rog daca ei stau si acum impreuna inseamna ca exista o legatura...vina se imparte intre cei doi,ea ca spera aiurea,el o lasa sa spere,amandoi se complac
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:08
De la: metal, la data 2009-09-22 12:46:27genul tipic. vrea un barbat cu orice pret. nu are nici un drept sa se planga. stia de la inceput ce alege. in acest caz numai ea este de vina
asa am zis si eu....tipa nu a avut multe relatii in adolescenta...si probabil de aia a juns sa il iubeasca in "halul£ asta...el a vazut-o naiva,a modelat-o cam cum a vrut el...si ea acum probabil realizeaza asta,nu mai suporta situatia dar nici fara el nu ar vrea sa fie.....acum cateva zile..m-a rugat pe mine sa vorbesc cu el..desi el nu prea e genul care spune cam ce are pe suflet nici macar unui alt barbat...si nici nu cred ca as reusii eu sa il fac sa realizeze situatia dintre ei...nu vad modalitate...pt ca e mult mai mare decat mine...si nu cred ca m-ar asculta chiar daca as vorbii in numele femeii lui....eu ma aflu intr-o situatie ciudata din cauza faptului ca stiu si vad ce se intampla...mi-e sincer imi pare rau ca s-a nascut un suflet care va creste intr-un mediu lipsit de comunicare intre parinti lui.....
nimeni82
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:17
De la: agora, la data 2009-09-22 17:08:22
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 02:55:40am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......



ce bine ar fi daca am reusi sa nu ne implicam emotional...ar disparea o groaza de complicatii...

Aiurea sa stai dupa cineva 16 ani speranta ca sa te iubeasca...Sa faci si un copil si sa nu fii pregatita sa-l cresti singura avand in vedere situatia,alta prostie...ma rog daca ei stau si acum impreuna inseamna ca exista o legatura...vina se imparte intre cei doi,ea ca spera aiurea,el o lasa sa spere,amandoi se complac
....................dar de cealalata femeie ce parere ai..cam unde se incadreaza dupa tine...?...ar avea vreo vine.....desi ea este prietena mea.........de cealalta nu stiu ce sa spun...dar sincer nu o vad deloc vinovata de situatia asta....sunt multe intrebari fara raspuns....
nimeni82
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:26
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 02:55:40am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......


cu siguranta ea!!!!!!!!!!!!!!! ! isi merita soarta!
anastasia_m
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:31
stii atatea detalii incat tind sa cred ca e povestea ta si nu a prietenei tale...
Aphrodite
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:32
De la: MaraDonna, la data 2009-09-22 21:32:50stii atatea detalii incat tind sa cred ca e povestea ta si nu a prietenei tale...
................stiu pt ca defapt e vorba de verisoara mea...locui aproape ea are 33,el 38.............eu am 27..deci nu aveam cum sa am o relatie de 16ani cu un barbat...eu am una de 6 in schimb.si sunt fericita.....uneori imi e greu sa ii vorbesc despre relatia mea...pt ca as rani-o...
nimeni82
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:43
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 21:43:09
De la: MaraDonna, la data 2009-09-22 21:32:50stii atatea detalii incat tind sa cred ca e povestea ta si nu a prietenei tale...
................stiu pt ca defapt e vorba de verisoara mea...locui aproape ea are 33,el 38.............eu am 27..deci nu aveam cum sa am o relatie de 16ani cu un barbat...eu am una de 6 in schimb.si sunt fericita.....uneori imi e greu sa ii vorbesc despre relatia mea...pt ca as rani-o...



draga dana_piti24, eu cred ca prietena ta nu l iubeste pe ala, ci a facut obsesie pt el, multi oameni reactioneaza asa atunci cand sunt refuzati, sau nebagati..16 sa stai cu o persoana pe care nu te iubeste arata clar ca prietena ta e obsedata de omul ala..
Copilul ala e cea mai proasta hotarare pe care a luat....copilul ala ii leaga impreuna si nu o sa i dea sansa sa mai vada si alti masculi in afara de de omul ala...
ce sa zic.o consiliera psihologica ar ajuta foarte mult, chiar si o psihoterapie ar ajuta o sa vada realul situatie
Aphrodite
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:55
De la: anastasia_m, la data 2009-09-22 21:31:15
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 02:55:40am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......


cu siguranta ea!!!!!!!!!!!!!!! ! isi merita soarta!



cu siguranta suntem produsul actiunilor noastre...

Macar daca are curajul faptei,are si demnitatea rezultatului.Eu cred ca toate au o limita,depinde de fiecare cat suporta si cum poate sa-si organizeze viata...E cam rigid sa spui ca isi merita soarta
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:17
Ce parere sa am despre cealalta femeie?

Si eu cred ca e o obsesie,dar mai cred ca obsesiile si trec intr-un fel sau altul....ca si la tigari,fumezi din curiozitate,porma de placere,porma din dependenta...

Pana la urma care e faza...e nefericita ca o insala?e nefericita ca nu o iubeste?sau ce e pana la urma neinregula?


Majoritatea oamenilor sunt infideli si majoritatea nu iubesc...asta nu inseamna ca au o relatie proasta...mai ales la o perioada asa lunga de timp...eu zic ca e importanta reciprocitatea,respectul,increderea....

agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:22
De la: agora, la data 2009-09-22 23:22:04Ce parere sa am despre cealalta femeie?

Si eu cred ca e o obsesie,dar mai cred ca obsesiile si trec intr-un fel sau altul....ca si la tigari,fumezi din curiozitate,porma de placere,porma din dependenta...

Pana la urma care e faza...e nefericita ca o insala?e nefericita ca nu o iubeste?sau ce e pana la urma neinregula?


Majoritatea oamenilor sunt infideli si majoritatea nu iubesc...asta nu inseamna ca au o relatie proasta...mai ales la o perioada asa lunga de timp...eu zic ca e importanta reciprocitatea,respectul,increderea....

dap...cam amandoua...si ca ar insela-o, si ca nu o iubeste......e tare ciudata...imi pare rau pt ea dar singura a ajuns in situatia asta pt ca nu a stiut sa il infrunte si sa isii spuna nemultumirile de la inceput....
nimeni82
Postat pe 23 Septembrie 2009 00:19
Nu a stiut cand sa se opreasca. Ar fi trebuit sa puna capat demult acestei relatii. Suferinta e consecinta indeciziei ei!
honeyko
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:44
Dana, asa cum ai spus in primul post.. tu ai epuizat toate mijloacele de a o convinge ca nu e ok ce se intampla. Aparent (doar aparent).. si ea e constienta de acest lucru. Inca mai spera ca ceva se va schimba.
Trist este faptul ca are doar 33 de ani.. si ca timp de 16 ani a pierdut sansa de a cunoaste fericirea. Este foarte greu sa convingi un om, femeie sau barbat ca, daca NU E . nici NU VA FI.
Mai grav.. din poveste reiese.. nu ca ar insela-o.. ci ca, pur si simplu, el duce o viata dubla. Nu merge la fete pe centura, nu are aventuri de-o vara.. ci e implicat intr-o alta relatie. Cu o singura (alta) femeie. Prin urmare, si dincolo poate aparea un copil. Verisoara ta... poate fi parasita oricand, cu sau fara copilul.. nedorit de el. Dragostea paterna. n-are nicio legatura cu mama copilului... asa cum stim foarte bine. Poti iubi o femeie .. si poti avea copii cu o alta.
Tu nu ai cum sa o ajuti. Iar un psihoterapeut.. ar putea-o ajuta doar daca va merge de buna voie acolo, constienta ca are o problema .. si dornica sa o rezolve. Ceea ce nu e cazul aici. Nu e nici constienta ca va ajunge o epava... nu e nici dornica sa se vindece de obsesie. Pentru ca, asa cum au spus si fetele.. iubire nu e.

Oricat ar parea de trist.. sau crud.. las-o in pace! Fiecare trebuie sa-si poarte crucea. Cand va deveni prea grea.. o va arunca.
rashela
Postat pe 23 Septembrie 2009 08:30
De la: rashela, la data 2009-09-23 08:30:54Dana, asa cum ai spus in primul post.. tu ai epuizat toate mijloacele de a o convinge ca nu e ok ce se intampla. Aparent (doar aparent).. si ea e constienta de acest lucru. Inca mai spera ca ceva se va schimba.
Trist este faptul ca are doar 33 de ani.. si ca timp de 16 ani a pierdut sansa de a cunoaste fericirea. Este foarte greu sa convingi un om, femeie sau barbat ca, daca NU E . nici NU VA FI.
Mai grav.. din poveste reiese.. nu ca ar insela-o.. ci ca, pur si simplu, el duce o viata dubla. Nu merge la fete pe centura, nu are aventuri de-o vara.. ci e implicat intr-o alta relatie. Cu o singura (alta) femeie. Prin urmare, si dincolo poate aparea un copil. Verisoara ta... poate fi parasita oricand, cu sau fara copilul.. nedorit de el. Dragostea paterna. n-are nicio legatura cu mama copilului... asa cum stim foarte bine. Poti iubi o femeie .. si poti avea copii cu o alta.
Tu nu ai cum sa o ajuti. Iar un psihoterapeut.. ar putea-o ajuta doar daca va merge de buna voie acolo, constienta ca are o problema .. si dornica sa o rezolve. Ceea ce nu e cazul aici. Nu e nici constienta ca va ajunge o epava... nu e nici dornica sa se vindece de obsesie. Pentru ca, asa cum au spus si fetele.. iubire nu e.

Oricat ar parea de trist.. sau crud.. las-o in pace! Fiecare trebuie sa-si poarte crucea. Cand va deveni prea grea.. o va arunca.
.........da...sa stii ca ai dreptate....m-am gandit si eu sa ii recomand un psihoterapeut...dar nu cred ca ar recunoaste ca are o problema...el i-a daruit copilul pt a o multumi pe ea...si a continuat sa ramana langa ea datorita parintilor ei,din respect fata de ei....eu i-am recomandat tot felul de siretlicuri pt al apropia ea...dar mereu imi spunea:..nu pot face asta,nu imi sta in fire....E adevarat...e o obsesie...se multumeste doar ca se intoarece acasa....
nimeni82
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:16
De la: Kittty_kat, la data 2009-09-22 03:31:19stiu ca e aiurea sa auzi asta..insa mi se pare ca ea este vinovata... inteleg ca il iubeste enorm,insa daca a vazut ca el nu se schimba dupa 1 an...doi.. de ce a mai stat cu el 16 ani? nu o condamn ca a facut un copil... si l-a dorit si asta e foarte bine. insa asta nu inseamna ca trebuie sa fie nefericita alaturi de un om care nu o respecta,nu o apreciaza si nu o iubeste... si eu am o relatie in prezent cu un tip cu care locuiesc impreuna de cateva luni...si care deocamdata nu prea ii sta gandul la insuratoare.. insa daca in urmatorul an nu va face pasul asta,nu am de gand sa stau sa astept 16 ani pana se decide...
stii cum e spune:"intr-un ocean sunt sute de pesti...nu merita sa te amagesti cu cel de aur.."

...parerea mea este ca pasul asta e deja facut..odata ce locuiti impreuna...adica cum nu ii arde de insuratoare?..dar ce altceva e casatoria..daca nu o convietuire..in acelasi spatiu..impartind valorile..morale si materiale detinute de cei doi..intr/o anumita peroada de timp...poate fi o viata intraga sau nu.Tu te referi la actele oficiale plus ritualul cu mersu la biserica imbracati in rochie alba si costum negru...au si ele rostul lor..ce/i drept..dar nu e esenta relatiei celor 2..esenta e cred eu..modul cum traiesc impreuna si ce realizeaza.N/am dreptate????
kudika066423
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:32
parerea mea e ca ea e vinovata 100%..si de ce zic asta pt ca oarecum sunt in aceeasi situatie deoarece.eu am o relatie de 4 ani si la fel s a intamplat cam in acelasi fel,adica acum 4 ani eram o pustoaica de 16 ani care nu stia mai nimic si m am indragostit ..de respectivul eu stiind foarte bine a el vorbea cu o tipa de 2 ani dar nu prea se intelegeau asa bine dar in schim pt el era singura lui iubire adica o iubea enorm, la un moment dat s au despartit si eu fiind indragostit la maxim de el ..mi am zis in felul urmator .. deci stiam sigur ca ink o mai iubeste pe ea dar mi as fi dori tsa fiu cu el atat de mult inkat nu mai conta daca ma place sau ...doar sa stiu ca am sa fiu langa el ,,pentru eram mult prea indragostita de el ..stii foarte bine senzatiia...fiind si mai copila am acceptat sa fim impreuna...au trecut vreo 3 saptamani si ne am despartit din ce cauza?? pentru ca o iubea pe ea .fata de mine nu avea nici o atractie ..statea si el cu mn ca sa o faca pe tipa respectiva sa sufere..asta se intampla undeva prin preajma craciunului akum 4 ani...in fine au petrecut sarbatorile impreuna .craciu,revelion...s au terminat sarbatorile la o saptamana s au despartit din nou..bun ..ce a facut?? va zic eu s a intors la mn pentru ca imi vazuse punctul slab eram o copila si ii aratm prin diferite gesturi k is indragostita innebuneste de el..aicii ca si cum s ar fi ..''folosit'' de mine...aici a fost prima mea greseala ..pe care am s o regret toata viata mea...eu stiu si am stiut mereu cat de mult a iubit o pe tipa asta.in fine....a trecut 1 an va dati seama ca a inceput sa ma cunoasca bine.si imi stia punctele slabe..au mai trecut 2..el nici dupa 2 ani nu avea sentimente pentru mine pentru ca vorba aia simti,si inca ceva am auzit de la el de curand ca el nu a avut nici o treaba cu mine tipm de 2 ani...am ajuns la inceputul anului 3.....sii incet incet au inceput sa apara sentimentele pentru minee..eu eram satula de gesturule lui dar la fel ca si povestea tipei nu puteam comenta nimiic..toata lumea ma aprecia cei din jur,prietenii..familia lui...si abia dupa atatia ani si a dat seama ca ma iubeste..bun ma iubeste...foarte bine de mult timp am asteptat acest lucru pot sa zic ca aceasta perioada a fost poate... cea mai frumoasa din toata viatza mea..am petrecut momente extraordinar de frumoase...mentionez ca eram in clasa a 12-a urmand sa merg la faculate de acum....si din acest moment s au stricat toate ...toateee ..primul an de facultate ..pot sa zic ca veneam la saptamana acasa si e o distanta de vreo 150 de km ..ei in acest an ..am inceput fiecare sa ne acuzam de diferite lucruri...ku cine esti..unde esti...chestii de genul asta..se cam sterse increderea..el nu accepta sa nu vin o sapt acasa..tot in acest an am avut 100 de certurii si multe sanse de despartiri dar....dar nu ma pot desparti de el..aici iar reamintesc povestea tipei ..a fost prima mea relatie serioasa ..si tot timpul imi zik bun rau e al meu..aici alta greseala imensa....unde vreau eu sa ajung...daca nu iti impui punctul de vedere e vai si amar de zilele tale,,eu in acesti 4 ani de zile nu am avut o prietena si am iesit cu colegii de liceu la un suc ,,nimic nu ma lasa s ies singura din casa..doar f rar..deci m a ''modelat''exact cum a vrut el..si de asta zic imi pare enorm de rau pt ce am facut...si cu toate astea eu il iubesc enorm si nu pot trai fara ell...cu toate ca va zic fetelor am avut n certuri..si lucruri mai urate...nu imi vine puterea aia mare sa il pot lasa....akum sunt anul 2 si sunt certat cu el pentru ca am plecat cu cateva zile mai devreme sa imi rezolv cu caminul si in weekend nu am putut ajunge si din cauza asta ne am certat ingrozitor..tot timpul imi zice cand vii acasa nu mai vii,,ce faci,,in prezent sunt certata ba chiar mi a zis daca nu vii pana miercurri acasa poti sa nu mai vii ca stiu ce am eu de facut si i am zis destul de clar ca nu am cum veni dar pur si simplu nu ma intelege..si mi a zik ,,gata pana aici a fost..eu sunt distrusa ..mai ales pentru ca imi dau seama cat de vinovata sunt si 4 ani de zile adica cei mai frumosi ani din viatza i am petreecut stand in casa...camd vin la facultate si mai vorbesc cu fetele vai peste ce baiat am dat nu credem k am sa dau vreodata..sunt ''geloasa'' nu stiu cum sa zic..pentru ca eu dupa attaa tipm am iubit sincer un baiat si nu m intelege deloc cand ar trebui sa ma sprijine...in concluzie sa nu faceti niciodata ce am fct eu...ce data il iubestii..si el nu te iubeste..nu te intelege lasa l....pentru ca nu vei fi niciodata fericita...eu nu am avut curaj sa pun capat akm lasa ca are el...dupa 4 ani de chin si suferinta..am plans pentru baiatul acesta ..nici nu am cuvintee..un sfert din 4 ani a fost ca in povesti restu''...nu mai am cuvinte...sincer eu sunt constienta de greseala mea.ka i am acceptat mult prea multe ..si sufar incontinuaree...si daca voi aveti vreun sfat pentru mine nu ezitati sa mi l dati!!! v am pupat
maada
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:27
De la: dana_piti24, la data 2009-09-22 02:55:40am o prietena care are o "relatie" de 16ani cu un barbat..dap e inca relatie,desi sunt un cuplu,traiesc in aceiasi casa de multi ani...nu au hartia cu pricina....in fine,poveste e alta....el-a fost tot timpul rece cu ea,cam de la inceputul relatiei lor...ea l-a acceptat asa cum e..ea era super indragostita...el nu prea....ea era constienta ca nu o iubeste dar totusi a sperat..si a tot sperat pana in ziua de azi...dupa 16ani...a realizat cat de singura e...stia ca o insala...ca avea aventuri..dar tot cu ea ramanea,la ea se intorcea.....el fiind neschimbat..pt ca niciodata nu i-a aratat ca ar avea ceva sentimente puternice pt ea(respectivul a suferit dupa o relatie cu o fata pe care a iubit-o dar a fost inselat)....nasol ca ea a continuat sa traiasca langa el pt ca il venera...nu exista comunicare intre ei..habar nu stiu sa definesc o astfel de relatie si ce sfat sa ii mai dau eu ei...ea nu prea comenteaza in fata lui...e genul careia i se fac toate placerile si e laudat de cei din jur...ajuta la nevoie....in societate e un exemplu...e adorat de toti...si au continuat in ritmul asta...ea isi dorea un copil cu el..el-nici sa nu auda....ea isi mai spunea uneori of-ul dar el interpreta totul ca pe un repros si ii rasp cu replica..vrei sa ne despartim?...atunci de teama probabil ea se inchide si prefera sa taca decat sa nu mai fie cu el....intr-un sfarsit...a sosit pe lume si "minunea" ei...copilul mult dorit......dar nimic nu s-a schimbat...desi in el a crescut iubirea paterna,fata de ea e la fel de rece....dap..dar asta nu e tot...tipul are o alta femeie...sincer eu ca prietena i-am spus multe....am criticat-o,am inteles-o....dar nu stiu cum sa o mai ajut...pt ca habar nu am ce sa ii mai zic si nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de relatie....nu stiu cine e vinovat....ea,el sau femeia cealalta?...cne e de vina?...cine a gresit?.......astept sa va spuneti parerile....ca ale mele s-au epuizat......



Clar...in principal ea e vinovata... dar hai sa gandim si invers.. EL daca are o alta relatie, daca nu o iubeste.... DE CE NU O PARASESTE ??? nu se sfarseste lumea pt EA, sau pentru simplu fapt ca au un copil .... deci vinovati sunt amandoi... ea se complace in situatie asta, dar nici lui nu-i DISPLACE !
Asa ca verisoara ta ar face mai bine sa-l lase... sau EL, daca ii respecta asa mult pe parintii ei, sa o PARASEASCA, pt ca prin ceea ce face demonstreaza LIPSA DE RESPECT ... simplu ca BUNA ZIUA !! :) .. si da, dupa 16 ani !! ai mei s-au despartit dupa 14 ani si eu aveam 12 ani ... si uite ca acum suntem toti fericiti ... fiecare cu familia lui, si ai mei parinti se inteleg tare bine !! asa ca don't worry pt copil ...
lusha_ubitik
Postat pe 7 Octombrie 2009 03:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce sa-u purtat asa de urat cu mine si ce sa fac sa nu mai patesc asa ceva? 161 De la: kudika_978393 14 Ianuarie 2015 19:48
disperata 30 De la: dragdana 23 Octombrie 2010 17:46
Cumpar rochie de mireasa! 1 De la: chivutza 22 Ianuarie 2011 18:07
sfaturi kreva?va rog... 18 De la: felixcat 7 Februarie 2011 21:17
Am sot si imi iubesk amantul! 135 De la: misoginu 18 Februarie 2010 21:17