Setari Cookie-uri

iubirea nu e suficienta intr-un cuplu

mai vrei un sfat??

tu..la cei 19 ani ai tai ...e normal sa fii zburdalnica si sa simti nevoia sa fii lasata sa te zbengui!
esti la varsta "nebuniilor" si e normal sa-ti doresti sa fii lasata sa le faci!!

nu esti inca coapta pt. o relatie care iti cere sa te maturizezi mai de timpuriu! si atunci ti se pare ca te sufoca ...cu seriozitatea lui!

nici el la cei 30 de ani ai lui nu este foarte "batran" dar oricum nu mai gandeste ca la 19 ani!

ce vrea el de la tine este sa nu mai fii pustoaica.....iar tu vrei de la el sa devina pusti la fel ca tine !sa te lase sa-ti faci tu toate mendrele , si atunci totul ar fi perfect pt. tine! nu-i asa??

dar ia gandeste-te invers....daca si el ar avea unele nevoi de a face nebunii ,tu,l-ai lasa ,chiar daca are 30 de ani, este inca foarte tanar!
si inca ceva...el te-a intrebat inainte de a incepe relatzia daca esti in stare sa te implici in ceva serios?? si ai dat probabil un raspuns grabit ,gandind doar ca il vrei pe el , nu si ceea ce are in bagaj!!
partea cu trecutul tau..trebuia sa te abtzii, ma rog este tardiv sa mai discutam despre asta!
reactzia lui este normala ..si pe tine te supara cand auzi despre fostele lui relatzii!

tu inainte sa-l intalnesti pe el ai avut se pare libertate deplina..pe care, se pare ca ai inteles-o gresit, daca ai ramas cu un trecut de pe urma caruia si acum ai sechele ! el ...te-a ajutat sa treci peste acel trecut ..oferindu-ti stabilitatea pe care o cautai...si acum te-ai saturat si vrei sa o iei de la capat!!

ai grija sa nu cazi iarasi in extrema cealalta cu dorintza ta de libertate!
timpul de cand sintetzi impreuna este relativ scurt, acesta a fost probabil primul impact al ciocnirilor de caractere , controverse , certuri, de -abia de acum incolo incepetzi sa va cunoaste-ti cu adevarat, si ce se face in doi adica o relatzie - trebuie sa participe tot amandoi...trebuie sa mai treci si tu cu vederea unele defecte pt. ca si tu le ai pe ale tale si el ti le-a acceptat!

gandeste-te ca atunci cand ai sa te saturi iarasi de libertate vei cauta ceea ce ai acum!
sau poate ...vei gasi ceva mai bun decat acum..dar asta nu se stie niciodata..poti gasi si ceva mai rau..
sfatul meu este sa va mai acorda-ti timp unul celuillat ,sa va obisnuiti mai mult unul cu celalalt, nu sa incerci sa-l schimbi ci sa-i castigi increderea ca vrei sa fii a lui si nu sa fugi ....si atunci vei vedea ca lucrurile se vor schimba in bine!
dar daca nu te simti pregatita pt. o relatzie stabila ....si inca te mai tenteaza zburdalniciile sa zbori iarasi din floare in floare si din gradina in alta gradina....atunci spune-i omului ca nu faci fatza ,ca vrei sa-ti iei zborul si lasa-l in pace ca pe langa tine pierde si el timpul nu numai tu!

poate urmatoarea partenera 'i va putea oferi mai multe decat 'i poti oferi tu!!

Alegerea iti apartzine! in totalitate! dar....stii tu vorba aia ...ce dai aia primesti!!




kudika132368
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:30
De la: laura10203, la data 2010-04-07 20:35:18
De la: kudika105436, la data 2010-04-07 18:32:17Draga mea iti spun din propria experienta ..gresesti....nu conteaza facultatea ,masteru sau mai stiu eu cate facultati daca nu are incredere in tine si te tine numai in casa ....iti spun sincer ca ar trebui sa vb cu el si sa-ti castigi libertatea de care ai nevoie ,plus increderea lui in tine ...daca nu reusesti mai bine fiecare pe drumu lui pt ca esti tanara si viata merge inainte .
Faci cum crezi dar daca nu iei decizia corecta vei regreta mai tarziu. Succes


in ultimul timp tot l-am batut la cap sa mai iesim,si am mai iesit cv de genul mergeam pana la un magazin sa facem cumparaturi si inapoi acasa sau vreo 10 minute de plimbare si gata,eu apreciez ca el incearca sa ma scoata,dar am impresia ca o face doar asa ca sa nu spun eu k n-am iesit din casa...cred ca o sa mai astept pana incep acum iar facultatea si dupa ce termin primul an o sa ma hotarasc ce voi face mai departe...inca ceva care ma deranjeaza cu el nu pot strange deloc bani,mie mi-ar place sa calatorim,sa ne facem amintiri etc,am indata 8 luni decand sunt cu el si n-avem o poza impreuna chiar astazi i-am spus asta si mi-a rsp ca noi n-avem bani de mancare si eu vreau calatorii ...mi-a promis mai demult ca mergem cateva zile la mare vara asta dar parca vad ca n-o sa mergem ca n-am strans niciun ban...


pai daca locuiti impreuna ...cred stii si tu foarte bine care sant greutatzile casei....de unde sa stranga,daca nu avetzi resurse?? tu ai vreun venit?? sau doar el este partcipantul si te intretzine si pe tine ??
administreaza tu toate cele ale casei(cheltuieli) si vezi daca mai ramane ceva de strans!si daca da...atunci strange tu banii de calatoriile visate!
sau tu doar vrei.....si daca nu face imposibilul sa-ti faca pe plac atunci nu ma e bun!!
kudika132368
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:44
Atunci nu te mai plange ,stai si suporta consecintele! Il iubesti pe naiba,esti doar obosnuita cu el,atat!
SERENA_SOCACIU
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:51
scuza-ma k-ti spun dar trebuia sa-ti dai seama in ce implici intr-o relatzie, k e gelos, posesiv k nu mai ai aceeasi liberatate k la mama acasa si baniii....saracu macar lucreaza...intretine casa si te intretine la fac. pe un sg salariu, nu crezi k ceri km multe de la el? ar trebuii sa daruiesti si tu...nu numai el. cum am mai spus pe mn nu deranjeaza gelozia si posesivitatea atata timp cat nu ajunge sa faca o obsesie din astea, poi cred k tu nu stateai cu fostu meu nici macar o luna si mai ales k timp de 5 luni nu a lucrat si nu aveam bani,dar dak e iubirea asa mare treci peste bani, calatorii, iesiri, o sa vina si vremuri bune...tu dai de inteles k stai cu el doar sa termini facultatea...scz-ma da iti batzi joc si de viatza lui...dak vrei la mare...pune mana la vara si lucreaza si tu, eu lucram si pe timpu facultatzii si as fi lucrat si toata vara k sa facem cv...dar fiecare cu mintea lui... eu nu m-am plans nimanui pn in momentul in care am observat k nu mai puteam sa lupt si knd am vb cu cnv am facut-o cu parintzii...k nimeni n-o sa iubeasca mai mult k ei...niciun barbat dupa lumea asta...nicio iubire nu se compara cu iubirea unui parinte...
angel_de_la_noche
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:05
sa intelegeti mai bn care e faza cu trecutul meu...eu intotdeauna am fost o persoana careia i-a placut libertatea,si de aia niciodata nu m-am implicat intr-o relatie si nici macar nu ieseam cu baietii,nu ma interesa partea asta a vietii,imi ajutam parintii aveam rezultate foarte bune la invatatura,iubeam natura,,iar despre virginitate aveam parerea ca trebuie sa se intample candva mai tarziu cand o sa fiu mai matura...cand am implinit 17 ani,nu a venit nimeni la ziua mea,am petrecut-o pe mess,vorbeam cu un tip de cv timp asa ca amici nu-l vazusem niciodata live,si atunci mi-a propus sa iesim la un suc,am acceptat(pt prima data cand ieseam cu un strain)problema este ca totul s-a transformat in cea mai groaznica zi...am fost fortata...si de atunci m-am pierdut pe mine,eram indiferenta,nu-mi mai pasa de nimic,tineam totul in mine,ieseam cu oricine,riscam...sunt genul de om care se descurajeaza cand ceva nu-i merge(din pakte)...aveam momente de luciditate,cand voiam sa scap de indiferenta asta insa nu reuseam,si dupa aproape 2 ani de zile el m-a salvat,a fost singurul care a reusit pt ca am mai apelat si la alte persoane dar nu a mers,m-am indragostit de el chiar daca nu-l vazusem niciodata,ne-am cunoscut pe net dintr-o intamplare(nu pe site-uri matrimoniale!!!)vorbeam ore in sir la telefon simteam fluturasi etc etc...apoi treptat ne-am cunoscut mai bn o gramada de coincidente care ne legau,l-am vazut la webcam mi-a placut dupa 10 zile el a venit la mine,am petrecut cateva zile impreuna iar a plecat iar a venit iar dupa o luna ne-am mutat impreuna...si referitor la bani,si ai mei imi trimit lunar bani si el castiga destul de bine numai ca si cheltuie foarte mult pe lucruri scumpe si de aia ramanem uneori fara bani...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:43
din mesajele voastre inteleg ca eu sunt problema,nu stiu sa apreciez...nah cand ziceam de calatorii nu ma refeream de mersul in africa america sau chiar bulgaria ca-i aproape,ci voiam sa mergem pe aici prin imprejurimi si asa ca stam intr-o zona montana,asta ne-am permite-o daca ar vrea...aveti dreptate oricum,nu stiu sa apreciez...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:56
De la: angel_de_la_noche, la data 2010-04-08 10:05:04scuza-ma k-ti spun dar trebuia sa-ti dai seama in ce implici intr-o relatzie, k e gelos, posesiv k nu mai ai aceeasi liberatate k la mama acasa si baniii....saracu macar lucreaza...intretine casa si te intretine la fac. pe un sg salariu, nu crezi k ceri km multe de la el? ar trebuii sa daruiesti si tu...nu numai el. cum am mai spus pe mn nu deranjeaza gelozia si posesivitatea atata timp cat nu ajunge sa faca o obsesie din astea, poi cred k tu nu stateai cu fostu meu nici macar o luna si mai ales k timp de 5 luni nu a lucrat si nu aveam bani,dar dak e iubirea asa mare treci peste bani, calatorii, iesiri, o sa vina si vremuri bune...tu dai de inteles k stai cu el doar sa termini facultatea...scz-ma da iti batzi joc si de viatza lui...dak vrei la mare...pune mana la vara si lucreaza si tu, eu lucram si pe timpu facultatzii si as fi lucrat si toata vara k sa facem cv...dar fiecare cu mintea lui... eu nu m-am plans nimanui pn in momentul in care am observat k nu mai puteam sa lupt si knd am vb cu cnv am facut-o cu parintzii...k nimeni n-o sa iubeasca mai mult k ei...niciun barbat dupa lumea asta...nicio iubire nu se compara cu iubirea unui parinte...


ai inteles gresit,sau m-am exprimat eu gresit,eu as vrea sa lucrez insa nu ma lasa el si nici parintii nu m-ar lasa de aia imi trimit bani,eu as vrea sa fiu independenta cu banii,bine asta nu ar insemna k eu sa am banii mei si el ai lui,ci sa contribui si eu cu cv,ma simt aiurea sa stau pe banii altora,mai ales ca nu-i coordonez eu si sunt sigura ca de aia se si cheltuie asa mult,el nu prea stie cum e sa faci economie,eu n-am trait in puf acasa ci in neajunsuri ...iar eu pt el am venit aici la facultate ca dupa cum am mai spus am intrat la una de stat foarte buna din tara,deci nu stau ca sa ma intretina el la facultate...si ai dreptate,n-ar trebui sa ma plang nimanui,de aia nici n-o fac unui cunoscut ci voua pt ca nu ma cunoasteti nu va cunosc...n-am cu cine vorbi si chiar aveam nevoie de o parere de la oameni neutri care nu tin nici cu mine nici cu el...parintii mei au vazut ca nu e in regula cv intre noi si m-au sfatuit sa renuntz la tot,insa eu-l iubesc,nu vreau sa-l pierd ci sa fac cumva sa se schimbe ca sa fie bine
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:33
De la: kudika132368, la data 2010-04-07 21:30:46mai vrei un sfat??

tu..la cei 19 ani ai tai ...e normal sa fii zburdalnica si sa simti nevoia sa fii lasata sa te zbengui!
esti la varsta "nebuniilor" si e normal sa-ti doresti sa fii lasata sa le faci!!

nu esti inca coapta pt. o relatie care iti cere sa te maturizezi mai de timpuriu! si atunci ti se pare ca te sufoca ...cu seriozitatea lui!

nici el la cei 30 de ani ai lui nu este foarte "batran" dar oricum nu mai gandeste ca la 19 ani!

ce vrea el de la tine este sa nu mai fii pustoaica.....iar tu vrei de la el sa devina pusti la fel ca tine !sa te lase sa-ti faci tu toate mendrele , si atunci totul ar fi perfect pt. tine! nu-i asa??

dar ia gandeste-te invers....daca si el ar avea unele nevoi de a face nebunii ,tu,l-ai lasa ,chiar daca are 30 de ani, este inca foarte tanar!
si inca ceva...el te-a intrebat inainte de a incepe relatzia daca esti in stare sa te implici in ceva serios?? si ai dat probabil un raspuns grabit ,gandind doar ca il vrei pe el , nu si ceea ce are in bagaj!!
partea cu trecutul tau..trebuia sa te abtzii, ma rog este tardiv sa mai discutam despre asta!
reactzia lui este normala ..si pe tine te supara cand auzi despre fostele lui relatzii!

tu inainte sa-l intalnesti pe el ai avut se pare libertate deplina..pe care, se pare ca ai inteles-o gresit, daca ai ramas cu un trecut de pe urma caruia si acum ai sechele ! el ...te-a ajutat sa treci peste acel trecut ..oferindu-ti stabilitatea pe care o cautai...si acum te-ai saturat si vrei sa o iei de la capat!!

ai grija sa nu cazi iarasi in extrema cealalta cu dorintza ta de libertate!
timpul de cand sintetzi impreuna este relativ scurt, acesta a fost probabil primul impact al ciocnirilor de caractere , controverse , certuri, de -abia de acum incolo incepetzi sa va cunoaste-ti cu adevarat, si ce se face in doi adica o relatzie - trebuie sa participe tot amandoi...trebuie sa mai treci si tu cu vederea unele defecte pt. ca si tu le ai pe ale tale si el ti le-a acceptat!

gandeste-te ca atunci cand ai sa te saturi iarasi de libertate vei cauta ceea ce ai acum!
sau poate ...vei gasi ceva mai bun decat acum..dar asta nu se stie niciodata..poti gasi si ceva mai rau..
sfatul meu este sa va mai acorda-ti timp unul celuillat ,sa va obisnuiti mai mult unul cu celalalt, nu sa incerci sa-l schimbi ci sa-i castigi increderea ca vrei sa fii a lui si nu sa fugi ....si atunci vei vedea ca lucrurile se vor schimba in bine!
dar daca nu te simti pregatita pt. o relatzie stabila ....si inca te mai tenteaza zburdalniciile sa zbori iarasi din floare in floare si din gradina in alta gradina....atunci spune-i omului ca nu faci fatza ,ca vrei sa-ti iei zborul si lasa-l in pace ca pe langa tine pierde si el timpul nu numai tu!

poate urmatoarea partenera 'i va putea oferi mai multe decat 'i poti oferi tu!!

Alegerea iti apartzine! in totalitate! dar....stii tu vorba aia ...ce dai aia primesti!!







ai dreptate,doar ca pentru mine libertate nu inseamna sa fiu azi cu unu maine cu altul,sau discoteca,cluburi etc,libertate pt mine inseamna sa nu-mi spuna cineva ce sa fac(gen sa nu rsp la telefon daca e nr privat,sa nu stai pe mess,sa-mi spui tot ce faci,pe cine suni ce ti-a spus etc),sa nu fiu nevoita sa stau dupa fundul nimanui(ex.vreau sa merg la facultate dar tre sa merg cand e el liber,vreau sa merg acasa dar tre sa astept pana cand isi ia el concediu etc)sa cer voie cand vreau sa fac cv...offf dar cred k sunt si eu absurda
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:44
nu stiu cine te-a pus sa-i spui de trecut.nu cred ca se va schimba .
kudika127260
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:57
De la: kudika127260, la data 2010-04-08 13:57:04nu stiu cine te-a pus sa-i spui de trecut.nu cred ca se va schimba .


el m-a facut sa i-l povestesc iar eu am vrut sa fiu sincera...el mi-a spus povestea prietenului lui cel mai bun care a murit din cauza ca sotia lui i-a ascuns niste lucruri facute in trecut...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:07
De la: rashela, la data 2010-03-28 23:53:28.......
Imi permit sa-ti sugerez ceva: NICIODATA nu mai povesti detalii ale trecutului tau unui posibil partener. Viata in doi incepe din momentul in care se creaza noul cuplu. Trecutul iti apartine in totalitate. Punandu-l pe tava e ca si cum l-ai face partas si pe el si, in cazul tau, nu-i de mirare ca te-a vazut in bratele altora.. de vreme ce l-ai adus acolo, cu voi, in acel moment.

Probabil iti imaginezi ca iti este permis sa te f... intr-o veselie si si la un moment dat sa zici:
- Gata, mi-a fost suficient, de acum ma fac fata cuminte!
OK - e decizia ta! Atat prima decizie cat si a doua (schimbarea mentalitatii!)
Dar daca dupa toate acestea ai pretentia ca sotul tau sa-ti fie fidel si sa nu indrazneasca sa guste si alte "trufandale" inseamna ca ori esti dusa cu pluta ori esti nemernica!
In momentul in care intemeiezi o familie trecutul fiecaruia devine parte din povestea familiei!
Incercand sa-l ascunzi dovedesti doar ca urmaresti sa-l manipulezi pe celalalt!
marceltuky
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:20
Ma simt nevoit sa revin:
Nu doar trecutul ci si prezentul si chiar si viitorul!
Tainuindu-le inseamna ca urmaresti sa te folosesti doar de cealalta persoana!
marceltuky
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:27
De la: marceltuky, la data 2010-04-08 14:20:06
De la: rashela, la data 2010-03-28 23:53:28.......
Imi permit sa-ti sugerez ceva: NICIODATA nu mai povesti detalii ale trecutului tau unui posibil partener. Viata in doi incepe din momentul in care se creaza noul cuplu. Trecutul iti apartine in totalitate. Punandu-l pe tava e ca si cum l-ai face partas si pe el si, in cazul tau, nu-i de mirare ca te-a vazut in bratele altora.. de vreme ce l-ai adus acolo, cu voi, in acel moment.

Probabil iti imaginezi ca iti este permis sa te f... intr-o veselie si si la un moment dat sa zici:
- Gata, mi-a fost suficient, de acum ma fac fata cuminte!
OK - e decizia ta! Atat prima decizie cat si a doua (schimbarea mentalitatii!)
Dar daca dupa toate acestea ai pretentia ca sotul tau sa-ti fie fidel si sa nu indrazneasca sa guste si alte "trufandale" inseamna ca ori esti dusa cu pluta ori esti nemernica!
In momentul in care intemeiezi o familie trecutul fiecaruia devine parte din povestea familiei!
Incercand sa-l ascunzi dovedesti doar ca urmaresti sa-l manipulezi pe celalalt!


tocmai de asta eu am fost sincera...spre exemplu mai degraba suport presiunea ca el stie totul si ca uneori ma jigneste cu anumite lucruri legate de trecutul meu ,decat sa stau intr-o continua minciuna...atunci chiar as simti ca-mi bat joc de el si nu ar merita...eu am vrut sa ma acepte asa cum sunt mai ales ca oarecum n-am fost vinovata de tot ce mi s-a intamplat,nu sunt eu asa ca persoana sa umblu din ''floare in floare''
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:28
De la: marceltuky, la data 2010-04-08 14:27:54Ma simt nevoit sa revin:
Nu doar trecutul ci si prezentul si chiar si viitorul!
Tainuindu-le inseamna ca urmaresti sa te folosesti doar de cealalta persoana!


ma bucur ca mi-ai scris...as avea nevoie de o parere si din partea unui barbat daca se poate
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:31
De la: laura10203, la data 2010-04-08 14:31:40
De la: marceltuky, la data 2010-04-08 14:27:54Ma simt nevoit sa revin:
Nu doar trecutul ci si prezentul si chiar si viitorul!
Tainuindu-le inseamna ca urmaresti sa te folosesti doar de cealalta persoana!


ma bucur ca mi-ai scris...as avea nevoie de o parere si din partea unui barbat daca se poate



e barbat
Celia_29
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:36
De la: laura010203, la data 2010-03-28 22:09:59buna...sunt de 8 luni cu un tip mai mare decat mine cu 11 ani stam impreuna de 7 luni...totul s a petrecut foarte rapid astfel incat eu trebuia sa plec la facultate insa ne am decis intr un final sa ma mut cu facultatea in orasul lui pentru a putea fi impreuna avand in vedere k el nu putea sa se mute cu serviciul...ne am cunoscut pe net iar legatura stransa dintre noi a aparut datorita multimii de coincidente ce continua sa ne surprinda si binenteles a iubirii dintre noi...a aparut in viata mea intr un moment critic in care pe zi ce trecea ma afundam tot mai tare intr o groapa a indiferentei fata de propria persoana,indiferenta care mi-a adus un trecut murdar de care nu sunt madra si mi e foarte greu sa vorbesc...eu am fost mai mult decat sincera cu el de la inceput pentru k voiam sa ma accepte asa cum sunt...l a durut foarte tare tot ceea ce i am spus insa oarecum a trecut peste...stam impreuna de peste jumatate de an si am petrecut momente frumoase alaturi de el insa si foarte multe clipe dureroase in kre el nu ma putea atinge pt k si imagina cum eram in bratele altora...problema mea este k nu ma simt in largul meu langa el cu toate k l iubesc mai mult decat orice si ma deranjeaza pentru k are conceptii de genul k nu vrea sa port fusta scurta,sa mi fac unghiile,sa ma vopsesc,sa merg la facultate singura,sa merg aksa la mine knd vreau(stau km la 300 de km distanta)nu prea iesim,lui ii place mai mult sa ne uitam la filme sa jucam carti si faze de genul asta,iar eu am 19 ani nu pot duce o viata de pensionara de la varsta asta,nu ma pot obisnui sa stau sa i fac mankre sa strang dupa el etc...ma mai ajuta si el la curatenie dar rar pt k e cu serviciul,sa nu mai spun k stau in casa cu zilele pentru k el cand vine de la servici e obosit si trebuie sa doarma...familia mea nu l place pentru k e un tip foarte pisalog kre ma suna la fiecare minut si ma intreaba tot ce fac...si cand sunt cu el are obiceiul de a ma intreba aceleasi lucruri de 1000 de ori si ma deranjeaza enorm mai ales knd imi da impresia k nu are incredere in mine...in rest n am ce spune ma iubeste foarte mult nu bea nu fumeaza nu iese cu altii decat cu mine(cand iesim) insa nu ma simt libera langa el...voi ce parere aveti?ar mai fi multe de spus...



un sfat : de-acum inainte in orice relatie pe care o vei mai avea nu mai detalia trecutul tau cu lux de amanunte ......daca vrei sa vb de fostele relatii fa-o evaziv fara a pune mult accent....
cat despre iubitul tau m-as mira sa se schimbe.....sunt barbati gelosi,posesivi ajungand sa distruga femeia de langa el fara sa isi dea seama.....
succes
Celia_29
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:39
De la: Celia_29, la data 2010-04-08 14:36:34
De la: laura10203, la data 2010-04-08 14:31:40
De la: marceltuky, la data 2010-04-08 14:27:54Ma simt nevoit sa revin:
Nu doar trecutul ci si prezentul si chiar si viitorul!
Tainuindu-le inseamna ca urmaresti sa te folosesti doar de cealalta persoana!


ma bucur ca mi-ai scris...as avea nevoie de o parere si din partea unui barbat daca se poate



e barbat


stiu ca e barbat ...tocmai de aia l-am pus sa-mi dea un sfat cu privire la problema mea...el i-a rsp unei persoane care a dat un comentariu dar nu a zis nimic despre ce am scris eu...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:50
De la: Celia_29, la data 2010-04-08 14:39:59
De la: laura010203, la data 2010-03-28 22:09:59buna...sunt de 8 luni cu un tip mai mare decat mine cu 11 ani stam impreuna de 7 luni...totul s a petrecut foarte rapid astfel incat eu trebuia sa plec la facultate insa ne am decis intr un final sa ma mut cu facultatea in orasul lui pentru a putea fi impreuna avand in vedere k el nu putea sa se mute cu serviciul...ne am cunoscut pe net iar legatura stransa dintre noi a aparut datorita multimii de coincidente ce continua sa ne surprinda si binenteles a iubirii dintre noi...a aparut in viata mea intr un moment critic in care pe zi ce trecea ma afundam tot mai tare intr o groapa a indiferentei fata de propria persoana,indiferenta care mi-a adus un trecut murdar de care nu sunt madra si mi e foarte greu sa vorbesc...eu am fost mai mult decat sincera cu el de la inceput pentru k voiam sa ma accepte asa cum sunt...l a durut foarte tare tot ceea ce i am spus insa oarecum a trecut peste...stam impreuna de peste jumatate de an si am petrecut momente frumoase alaturi de el insa si foarte multe clipe dureroase in kre el nu ma putea atinge pt k si imagina cum eram in bratele altora...problema mea este k nu ma simt in largul meu langa el cu toate k l iubesc mai mult decat orice si ma deranjeaza pentru k are conceptii de genul k nu vrea sa port fusta scurta,sa mi fac unghiile,sa ma vopsesc,sa merg la facultate singura,sa merg aksa la mine knd vreau(stau km la 300 de km distanta)nu prea iesim,lui ii place mai mult sa ne uitam la filme sa jucam carti si faze de genul asta,iar eu am 19 ani nu pot duce o viata de pensionara de la varsta asta,nu ma pot obisnui sa stau sa i fac mankre sa strang dupa el etc...ma mai ajuta si el la curatenie dar rar pt k e cu serviciul,sa nu mai spun k stau in casa cu zilele pentru k el cand vine de la servici e obosit si trebuie sa doarma...familia mea nu l place pentru k e un tip foarte pisalog kre ma suna la fiecare minut si ma intreaba tot ce fac...si cand sunt cu el are obiceiul de a ma intreba aceleasi lucruri de 1000 de ori si ma deranjeaza enorm mai ales knd imi da impresia k nu are incredere in mine...in rest n am ce spune ma iubeste foarte mult nu bea nu fumeaza nu iese cu altii decat cu mine(cand iesim) insa nu ma simt libera langa el...voi ce parere aveti?ar mai fi multe de spus...



un sfat : de-acum inainte in orice relatie pe care o vei mai avea nu mai detalia trecutul tau cu lux de amanunte ......daca vrei sa vb de fostele relatii fa-o evaziv fara a pune mult accent....
cat despre iubitul tau m-as mira sa se schimbe.....sunt barbati gelosi,posesivi ajungand sa distruga femeia de langa el fara sa isi dea seama.....
succes


merci pt sfatul tau...ma repet eu am vrut sa fiu sincera...poate uneori e mai bine sa minti frumos decat sa fii sincera...insa eu nu prea pot,nu-mi place sa sau cu stresul ca daca afla ca daca...daca...daca...si asa ,ma simt aiurea ca m-am destainuit aici si mi-e putin frica sa nu gaseasca toate astea...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:56
De la: laura10203, la data 2010-04-08 14:56:42
De la: Celia_29, la data 2010-04-08 14:39:59
De la: laura010203, la data 2010-03-28 22:09:59buna...sunt de 8 luni cu un tip mai mare decat mine cu 11 ani stam impreuna de 7 luni...totul s a petrecut foarte rapid astfel incat eu trebuia sa plec la facultate insa ne am decis intr un final sa ma mut cu facultatea in orasul lui pentru a putea fi impreuna avand in vedere k el nu putea sa se mute cu serviciul...ne am cunoscut pe net iar legatura stransa dintre noi a aparut datorita multimii de coincidente ce continua sa ne surprinda si binenteles a iubirii dintre noi...a aparut in viata mea intr un moment critic in care pe zi ce trecea ma afundam tot mai tare intr o groapa a indiferentei fata de propria persoana,indiferenta care mi-a adus un trecut murdar de care nu sunt madra si mi e foarte greu sa vorbesc...eu am fost mai mult decat sincera cu el de la inceput pentru k voiam sa ma accepte asa cum sunt...l a durut foarte tare tot ceea ce i am spus insa oarecum a trecut peste...stam impreuna de peste jumatate de an si am petrecut momente frumoase alaturi de el insa si foarte multe clipe dureroase in kre el nu ma putea atinge pt k si imagina cum eram in bratele altora...problema mea este k nu ma simt in largul meu langa el cu toate k l iubesc mai mult decat orice si ma deranjeaza pentru k are conceptii de genul k nu vrea sa port fusta scurta,sa mi fac unghiile,sa ma vopsesc,sa merg la facultate singura,sa merg aksa la mine knd vreau(stau km la 300 de km distanta)nu prea iesim,lui ii place mai mult sa ne uitam la filme sa jucam carti si faze de genul asta,iar eu am 19 ani nu pot duce o viata de pensionara de la varsta asta,nu ma pot obisnui sa stau sa i fac mankre sa strang dupa el etc...ma mai ajuta si el la curatenie dar rar pt k e cu serviciul,sa nu mai spun k stau in casa cu zilele pentru k el cand vine de la servici e obosit si trebuie sa doarma...familia mea nu l place pentru k e un tip foarte pisalog kre ma suna la fiecare minut si ma intreaba tot ce fac...si cand sunt cu el are obiceiul de a ma intreba aceleasi lucruri de 1000 de ori si ma deranjeaza enorm mai ales knd imi da impresia k nu are incredere in mine...in rest n am ce spune ma iubeste foarte mult nu bea nu fumeaza nu iese cu altii decat cu mine(cand iesim) insa nu ma simt libera langa el...voi ce parere aveti?ar mai fi multe de spus...



un sfat : de-acum inainte in orice relatie pe care o vei mai avea nu mai detalia trecutul tau cu lux de amanunte ......daca vrei sa vb de fostele relatii fa-o evaziv fara a pune mult accent....
cat despre iubitul tau m-as mira sa se schimbe.....sunt barbati gelosi,posesivi ajungand sa distruga femeia de langa el fara sa isi dea seama.....
succes


merci pt sfatul tau...ma repet eu am vrut sa fiu sincera...poate uneori e mai bine sa minti frumos decat sa fii sincera...insa eu nu prea pot,nu-mi place sa sau cu stresul ca daca afla ca daca...daca...daca...si asa ,ma simt aiurea ca m-am destainuit aici si mi-e putin frica sa nu gaseasca toate astea...



un barbat poate schimba o femeie si invers!
cat de sincera ai fi cu un partener ....acesta va ajunge sa se gandeasca numai trecutul tau ,nu la prezent si viitor....
nu spun sa minti ci doar sa nu te mai axezi pe detalii ...scurt si la obiect .....chiar daca afla ,e o parte din trecutul tau ...
toti avem trecut ,ca ne mandrim cu el sau nu ,depinde de noi.....pt un partener trebuie sa conteze prezentul si viitorul...ce ii poti oferi si ceea ce ii oferi !
sincer ,decat cu unu gelos si posesiv mai bine singura ......stiu!
Celia_29
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:00
de acum nu mai am ce face in privinta faptului ca i-am spus prea multe...si la o noua relatie nu ma gandesc si nici n-am sa o fac vreodata,nu ma vad atinsa de un altul...orice s-ar intampla nu vreau sa mai fiu cu nimeni,nu vreau sa mai patesc ce am patit,pentru ca nici sincera nu e bine sa fii dar nici sa ascunzi nu e ok,atunci mai bine singura daca asta e consecinta pe care o trag in urma faptelor atunci asa sa fie,toate astea in cazul in care ma despart de el...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:14
De la: laura10203, la data 2010-04-08 15:14:50de acum nu mai am ce face in privinta faptului ca i-am spus prea multe...si la o noua relatie nu ma gandesc si nici n-am sa o fac vreodata,nu ma vad atinsa de un altul...orice s-ar intampla nu vreau sa mai fiu cu nimeni,nu vreau sa mai patesc ce am patit,pentru ca nici sincera nu e bine sa fii dar nici sa ascunzi nu e ok,atunci mai bine singura daca asta e consecinta pe care o trag in urma faptelor atunci asa sa fie,toate astea in cazul in care ma despart de el...


de ce gandesti asa?!
orice fapta a noastra nu trebuie sa fie sfoara de care sa ne spanzuram ci trebuie sa ne faca sa indreptam acele lucruri de care nu suntem mandrii......doar ca vina nu o purtam noi ci barbatul care nu intelege ca oricine are un trecut ....cum si el are!
dar am uitat barbatii au ou tari ,femeile doar constiinta........
nu trebuie sa te inchizi pt unu si altul .....fi mandra ca daruiesti ceea ce cauta un barbat ...ca poti sa o faci si mai ales ca esti sincera.......cine nu apreciaza asta inseamna ca nu te merita!
Celia_29
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:18
impaca-te cu tine si apoi cu ceilalti...acum cat esti tanara si poti fa ce simti ...
moanandreea
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:54
NU......inainte de a fi iubire intr un cuplu este,respect, prietenie,dragoste pe urma putem vorbi despre iubie.La tine acm este de 3 ori posesivitate cat despre faptul ca va iubiti mult.....................esti sigura???
Gandeste -te daca via ta de acum este cea pe care ti-o doresti si daca nu , cauta pe cineva cu aceleasi hobby-uri si preocupari ca si tine, ca altfel trece viata pe langa tine si tineretea trece repede .. nu o irosi cu cineva care nu merita :)
iti doresc multa bafta si sper sa faci alegerea potrivita !
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:56
imi pare rau...nu mi se posteaza raspunsul
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:13
sa mai spun cate ceva,poate de data asta merge...va inteleg cand imi spuneti k asta nu e iubire,pentru ca nu pot sa dau toate detaliile,mi-ar lua pagini intregi si zile intregi,oricum credeti-ma pe cuvant e iubire numai k nu e suficienta asta...nu zic,poate i-am facut si eu mult rau fiind mofturoasa,indispusa uneori...i-am dat papucii de multe ori cand eram departe de el,dar toate din anumite motive,el n-a renuntat niciodata la mine...nu vreau sa postez intr-o fatza de omul cel buni iar el omul cel rau,pentru ca eu vreau raspunsuri reale de la voi nu compatimiri...vreau sa stiu daca sunt eu sau e el de vina pt toate ce se intampla...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 17:35
si din nou nu mi se posteaza raspunsul ce pot face?
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:06
s-a plictisit si site-ul de povestea mea de nu ma lasa sa mai spun cate ceva
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:59
de ce nu merge sa mai postez?:( adica daca scriu asa merge dar cand vreau sa dau un rsp nu mi-l adauga
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:12
De la: laura10203, la data 2010-04-08 18:59:56s-a plictisit si site-ul de povestea mea de nu ma lasa sa mai spun cate ceva

... " trecutul te urmareste peste tot ca o fantoma iar daca incerci sa reglezi conturile cu el...poti sfirsi tragic"...deci parerea mea este ca grsiti atunci cind va puneti pe tava cu lux de amanunte trecutul...nici nu sunt de acord cu "nu spune nimic".
fara a fi "chestionata la inceputul relatiei ataci problemele care crezi ca ti-ar putea aduce necazuri...spui ce vrei tu dar adevarat (ceva ce poate fi verificat usor)pentru a convinge ca spui adevarul...atacind toate aceste probleme de la inceput...in momentul cind ar aparea ceva ii poti reprosa ca tu ai fost sincera si ai spus dar ca el/ea nu a fost atenta .si mai e cuvintul celui/celei care iti baga strimbe impotriva cuvintului tau.
si mai e o problema atunci cind iti povestesti trecutul trebuie sa stii foarte bine ce si cit spui cind si cum spui pentru a avea efectul dorit de tine...trebuie sa te lasi cunoscut/a pina la un anumit punc...dar trebuie sa ai un loc al tau unde nu patrunde nimeni...dar nimeni.
in momentele cele mai grele din acel loc al tau din acel punct...te poti reinventa si poti renaste ,poti trece peste greutatile vietii.
cu cit este mai cunoscut un om cu atit poate fi mai usor manipulat si subjgat...stii cum si unde sa actionezi ...
ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa plictisesc.
RUY_BLAS
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:14
De la: sirghea, la data 2010-04-08 20:14:55
De la: laura10203, la data 2010-04-08 18:59:56s-a plictisit si site-ul de povestea mea de nu ma lasa sa mai spun cate ceva

... " trecutul te urmareste peste tot ca o fantoma iar daca incerci sa reglezi conturile cu el...poti sfirsi tragic"...deci parerea mea este ca grsiti atunci cind va puneti pe tava cu lux de amanunte trecutul...nici nu sunt de acord cu "nu spune nimic".
fara a fi "chestionata la inceputul relatiei ataci problemele care crezi ca ti-ar putea aduce necazuri...spui ce vrei tu dar adevarat (ceva ce poate fi verificat usor)pentru a convinge ca spui adevarul...atacind toate aceste probleme de la inceput...in momentul cind ar aparea ceva ii poti reprosa ca tu ai fost sincera si ai spus dar ca el/ea nu a fost atenta .si mai e cuvintul celui/celei care iti baga strimbe impotriva cuvintului tau.
si mai e o problema atunci cind iti povestesti trecutul trebuie sa stii foarte bine ce si cit spui cind si cum spui pentru a avea efectul dorit de tine...trebuie sa te lasi cunoscut/a pina la un anumit punc...dar trebuie sa ai un loc al tau unde nu patrunde nimeni...dar nimeni.
in momentele cele mai grele din acel loc al tau din acel punct...te poti reinventa si poti renaste ,poti trece peste greutatile vietii.
cu cit este mai cunoscut un om cu atit poate fi mai usor manipulat si subjgat...stii cum si unde sa actionezi ...
ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa plictisesc.


nu plictisesti deloc,vreau multe pareri pt a putea in final sa trag linie...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bunã 156 De la: llavinnia 27 Martie 2012 16:03
Ce e mai important... dragostea sau stabilitatea? 73 De la: Stanciu_Maria 1 Septembrie 2009 01:00
contraceptivele notate de noi femeile cu ok 47 De la: DESERT__ROSE 25 August 2010 13:30
Salutare :) 14 De la: Lucia38 17 Octombrie 2010 21:06
MA INTREB DACA E BINE SAU NU? 15 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 17:02