Setari Cookie-uri

chiuretaj cu probleme

Mi-e sila cand vad ce scrieti si cum promovati crima, sub pretextul unei mile deghizate. De ce nu va duceti cu o pusca si cu un cutit sa-i exterminati pe toti copiii aceia cu probleme, ca dupa cum vorbiti sigur ii doriti morti, va incomodeaza, sunt o pata o societatii. Dar nu faceti asta pentru ca nu este legal. Ma intreb daca ati mai gandi asa daca maine ar da peste voi o boala sau un accident si ati ajunge poate chiar mai rau decat acei copii de care va este atata "mila". Si daca cei mai puternici ca voi ar dori atunci sa va extermine si sa scape de voi, pentru ca i-ati incomoda? Cum v-ati simiti atunci? Foarte bine ca Ceausescu a interzis avortul. Daca nu era el, multe dintre voi nu mai erati aici sa militati pentru crima, dar voi nu constientizati asta, va simtiti superioare acelor copii ciopartiti si aruncati la gunoi, credeti ca aveti mai multe drepturi decat ei. Si cati dintre milioanele de copiii ucisi au fost copii cu probleme? Majoritatea copiilor care se ucid sunt copii sanatosi.

Uitati-va in jur cum peste tot se promoveaza sexul liber, suntem bombardati zilnic cu mesaje care instiga la sex. Peste tot se scrie despre orgasme, pozitii, sex in trei sau in zece etc. Adolescentii ajung sa isi inceapa viata sexuala la o varsta foarte mica, pentru ca se fac presiuni din toate partile si se induce ideea ca este ceva normal.De ce atunci cand se vorbeste de sex, nu se arata si imagini cu copii avortati sau marturiile unor femei care au fost victime ale acestui macel, ca sa nu mai treaca si altii prin asta? Asta inseamana educarea si responsabilizarea tineretului, nu sa vii in licee si sa le pui in brate prezervative si sa le spui ca sunt liber sa o faca, asa cum au facut cu ani in urma la mine in liceu. Si dupa aia tot popa e de vina ca ei si-au deschis picioarele, nu?
antonia_p_
Postat pe 19 Iunie 2009 16:17
De la: antonia_p_, la data 2009-06-19 16:17:53Mi-e sila cand vad ce scrieti si cum promovati crima, sub pretextul unei mile deghizate. De ce nu va duceti cu o pusca si cu un cutit sa-i exterminati pe toti copiii aceia cu probleme, ca dupa cum vorbiti sigur ii doriti morti, va incomodeaza, sunt o pata o societatii. Dar nu faceti asta pentru ca nu este legal. Ma intreb daca ati mai gandi asa daca maine ar da peste voi o boala sau un accident si ati ajunge poate chiar mai rau decat acei copii de care va este atata "mila". Si daca cei mai puternici ca voi ar dori atunci sa va extermine si sa scape de voi, pentru ca i-ati incomoda? Cum v-ati simiti atunci? Foarte bine ca Ceausescu a interzis avortul. Daca nu era el, multe dintre voi nu mai erati aici sa militati pentru crima, dar voi nu constientizati asta, va simtiti superioare acelor copii ciopartiti si aruncati la gunoi, credeti ca aveti mai multe drepturi decat ei. Si cati dintre milioanele de copiii ucisi au fost copii cu probleme? Majoritatea copiilor care se ucid sunt copii sanatosi.

Uitati-va in jur cum peste tot se promoveaza sexul liber, suntem bombardati zilnic cu mesaje care instiga la sex. Peste tot se scrie despre orgasme, pozitii, sex in trei sau in zece etc. Adolescentii ajung sa isi inceapa viata sexuala la o varsta foarte mica, pentru ca se fac presiuni din toate partile si se induce ideea ca este ceva normal.De ce atunci cand se vorbeste de sex, nu se arata si imagini cu copii avortati sau marturiile unor femei care au fost victime ale acestui macel, ca sa nu mai treaca si altii prin asta? Asta inseamana educarea si responsabilizarea tineretului, nu sa vii in licee si sa le pui in brate prezervative si sa le spui ca sunt liber sa o faca, asa cum au facut cu ani in urma la mine in liceu. Si dupa aia tot popa e de vina ca ei si-au deschis picioarele, nu?


esti cea mai putin in masura sa deschizi gura
am lucrat cu copii cu paraplegie, cu copii abandonati, si acum ma pregatesc sa lucrez cu copii cu autism si sindrom down
stiu ce zic
intreaba o mama ca are un copil cu autism - care e este o leguma vie - daca stia ca va naste asa un copil ce facea?avort sau nu? si vezi ce zice
am terminat psihologia-asa cum am mai zis-si am ales sa lucrez cu copii cu deficiente
stiu un caz care a nascut gemeni si ambii copii sunt cu handicap
stiti cat are nevoie femeie aia pe luna pt tratamentul copiilor? 12-16 milioane, numai tratment, nu mancare, nu haine nu restul
cit castiga un om in romania?
exista sanse de 60% ca o femeie care a nascut un copil cu autism sa mai nasca un copil cu autism
saptamana trecuta mi-a scris o prietena din bucuresti, stie o tipa care ingrijeste cvativa copii abandonati, care au trait pe strazi pina i-a luat ea
o doctorita a dat 60 de milioane cpt o fetita prin nevasta unui popa
si abnii au ramas la popa evident
femeia care se ocupa de copii abandonati nu este ajutata de loc de stat
a primit o diploma unicef atat
ma indoiesc ca ii ajuta cu ceva acea diploma
daca sunteti impotriva avortului asa tare de ce nu mergeti sa vedeti ce se intampla cu copii abandinati dupa ce termina scoala
vay d emama lor adca mai au si deficiente
majoritatea celor din orfelinate sufera o forma de abuz, cel sexual e la ordinea zilei
asa ca ciocu mic
Amall
Postat pe 19 Iunie 2009 16:56
Amal, observ ca voi nu faceti altceva decat sa luati niste cazuri extreme si ignorati marea majoritate a avorturilor. Si daca citeai cu atentie, ai fi vazut ca am spus ca avorturile la cerere ar trebui sa fie ilegale. Asa ca ciocul mic! Un parinte nu si-ar dori copilul mort, oricat de mult s-ar chinui cu el si oricat de greu i-ar fi. Si eu am auzit atatea cazuri in care medicii recomandau avortul pentru ca spuneau ca se va naste un copil cu malformatie. Si surpriza, mama a refuzat sa faca avort iar copilul s-a nascut sanatos. Si faptul ca lucrezi cu aceste cazuri speciale, nu iti da dreptul sa spui ca mai bine erau omorati. Si sa stii ca nu toti preotii sunt asa cum i-ai catalogat tu. Sunt atatia care ajuta si se implica. Chiar acum o luna a fost pe TVR un reportaj foarte frumos despre parintele Tanase de pe Valea Plopului. Iti dau si site-ul daca vrei sa afli mai multe.

http://www.valeaplopului.com/

Cat despre copiii abandonati, sunt atatea cupluri care nu pot avea copii si recurg la tot felul de metode fara sa ia in considerare adoptia. Iar cei care ii abuzeaza ar trebui pusi in puscarie, imediat. O problema sociala nu se rezolva printr-o crima.

Si mai uita-te si tu pe forumul asta si in jurul tau, prin ziare si la televizor ca sa vezi ce fel de stil de viata se promoveaza, care este cauza majoritatii avorturilor si abandonurilor. Cati bani fac oare televiziunile din audienta care o are promovarea acestor moravuri? Ca sa nu mai vorbim de toti banii murdari care se invart in industria aceasta sangeroasa si care ajung in buzunarul medicilor. Asa ca e un intreg cerc vicios.
antonia_p_
Postat pe 19 Iunie 2009 18:22
De la: antonia_p_, la data 2009-06-19 18:22:15Amal, observ ca voi nu faceti altceva decat sa luati niste cazuri extreme si ignorati marea majoritate a avorturilor. Si daca citeai cu atentie, ai fi vazut ca am spus ca avorturile la cerere ar trebui sa fie ilegale. Asa ca ciocul mic! Un parinte nu si-ar dori copilul mort, oricat de mult s-ar chinui cu el si oricat de greu i-ar fi. Si eu am auzit atatea cazuri in care medicii recomandau avortul pentru ca spuneau ca se va naste un copil cu malformatie. Si surpriza, mama a refuzat sa faca avort iar copilul s-a nascut sanatos. Si faptul ca lucrezi cu aceste cazuri speciale, nu iti da dreptul sa spui ca mai bine erau omorati. Si sa stii ca nu toti preotii sunt asa cum i-ai catalogat tu. Sunt atatia care ajuta si se implica. Chiar acum o luna a fost pe TVR un reportaj foarte frumos despre parintele Tanase de pe Valea Plopului. Iti dau si site-ul daca vrei sa afli mai multe.

http://www.valeaplopului.com/

Cat despre copiii abandonati, sunt atatea cupluri care nu pot avea copii si recurg la tot felul de metode fara sa ia in considerare adoptia. Iar cei care ii abuzeaza ar trebui pusi in puscarie, imediat. O problema sociala nu se rezolva printr-o crima.

Si mai uita-te si tu pe forumul asta si in jurul tau, prin ziare si la televizor ca sa vezi ce fel de stil de viata se promoveaza, care este cauza majoritatii avorturilor si abandonurilor. Cati bani fac oare televiziunile din audienta care o are promovarea acestor moravuri? Ca sa nu mai vorbim de toti banii murdari care se invart in industria aceasta sangeroasa si care ajung in buzunarul medicilor. Asa ca e un intreg cerc vicios.


e parerea ta!
cand ai sa lucrezi direct cu oamenii astea batuti de soarta si cand o sa vezi ce gandesc ei atunci mai stam de vorba
si oamenii care nu iau in calcul adoptia o fac pentru ca sunt convinsi ca nu ar putea iubi un copil care nu e al lor
nu-i poti blama, cel putin sunt sinceri cu ei si cu cei din jur
personal nu as putea infia un copil pentru ca nu l-as iubi ca pe al meu
personal as face avort daca mi s-ar zice ca viitorul meu copil sufera de o maladie rara si ca o sa fie cu handicap
asta e nu ma pot da ce nu sunt si nu pot poza intro integra
m-am uitat in interiorul meu si asta am vazut ca simt si nu am ce face
daca as fi pusa sa aleg intre a avea un copil cu handicap si a nu avea copii as alege a doua varianta, si nu pentru mine cat pentru copil, ca eu nu o sa mostenesc pamaintul si nici el nu va fi vesnic de cateva luni
si as face aceasta aleger pentru ac stiu ce ma asteapta-Doamne Fereste!
cel putin sunt sincera





cel putin sunt sincera nu ca altii!
Amall
Postat pe 19 Iunie 2009 20:33
si crede-ma ca nu sunt cazuri extreme, din pacate a crescut nr. de cazuri a copiilor cu handicap
e adevarat diferite forme de handicap, de la handicapuri usoare la handicapuri severe
si mai uita-te si tu si vezi ca medai de virsta a celor care devin parinti se situeaza la doi poli-femei foarte tinere, pina in 18 ani si femei peste 35 de ani
asa ca lasa-ma cu teoriile
Amall
Postat pe 19 Iunie 2009 20:35
si sa-ti mai zic ceva, daca maine mi s-ar zice ca sufer de o boala incurabila, ca nu mai am decat maxim 1-2 ani de viata, as prefera sa mor
am ingrijit-o pe bunica mea care a murit de cancer si stiu prin ce dureri cumplite a trecut
nu cred ca are rost sa mai traiesti 1-2 ani cand finalitatea e tot aia
nu faci decat sa fii o povara pe capul altora
Amall
Postat pe 19 Iunie 2009 20:39
AMALL draga, daca ai suferi de o boala incurabila ai pretui fiecare clipa din viata si te-ai agata de orice moment. fiecare zi ti-ar parea unica.

imi pare rau ca gandesti asa, tu esti intr-o pozitie in care poti sa faci diferenta, dar prin ceea ce spui, esti doar parte dintr-un "sistem". acelasi sistem din care fac parte si bucatarese care iau mancarea de la gura copiilor si-o cara in plase acasa. copiii aceia au nevoie de iubire, nu sa fie etichetati si condamnati pentru ca s-au nascut. ar fi util sa mergi si sa vizitezi institute din strainatate sa vezi cum sunt tratati copiii acolo. ar fi util un stage intr-o astfel de institutie. e usor sa arunci vina pe stat si pe sistem in loc sa te implici activ, sa se vada ca-ti pasa; viata nu e roz, sunt mereu probleme de infruntat in fiecare zi. exista organizatii internationale si persoane cu suflet. o prietena a mea a fost repartizata intr-un sat si avea o grupa de copii care n-aveau nici de mancare in fiecare zi. sala ei avea ciment pe jos si, geamurile erau sparte si nu exista nici o jucarie. a cumparat din banii ei mocheta si perdele si a primit rafturi si un dulapior printr-o donatie si dupa circa doua luni i-au venit si jucariile, tocmai din australia. dar n-a stat cu mainile-n san sa se planga ca statul nu i-a asigurat conditii. s-a agitat, a aplicat pe la diferite institutii si a vorbit cu persoane care puteau sa faca ceva.
e foarte trist ca gandesti asa. trist pentru copiii cu care lucrezi. explica mult din ceea ce se intampla.
eleain
Postat pe 20 Iunie 2009 10:56
De la: eleain, la data 2009-06-20 10:56:49AMALL draga, daca ai suferi de o boala incurabila ai pretui fiecare clipa din viata si te-ai agata de orice moment. fiecare zi ti-ar parea unica.

imi pare rau ca gandesti asa, tu esti intr-o pozitie in care poti sa faci diferenta, dar prin ceea ce spui, esti doar parte dintr-un "sistem". acelasi sistem din care fac parte si bucatarese care iau mancarea de la gura copiilor si-o cara in plase acasa. copiii aceia au nevoie de iubire, nu sa fie etichetati si condamnati pentru ca s-au nascut. ar fi util sa mergi si sa vizitezi institute din strainatate sa vezi cum sunt tratati copiii acolo. ar fi util un stage intr-o astfel de institutie. e usor sa arunci vina pe stat si pe sistem in loc sa te implici activ, sa se vada ca-ti pasa; viata nu e roz, sunt mereu probleme de infruntat in fiecare zi. exista organizatii internationale si persoane cu suflet. o prietena a mea a fost repartizata intr-un sat si avea o grupa de copii care n-aveau nici de mancare in fiecare zi. sala ei avea ciment pe jos si, geamurile erau sparte si nu exista nici o jucarie. a cumparat din banii ei mocheta si perdele si a primit rafturi si un dulapior printr-o donatie si dupa circa doua luni i-au venit si jucariile, tocmai din australia. dar n-a stat cu mainile-n san sa se planga ca statul nu i-a asigurat conditii. s-a agitat, a aplicat pe la diferite institutii si a vorbit cu persoane care puteau sa faca ceva.
e foarte trist ca gandesti asa. trist pentru copiii cu care lucrezi. explica mult din ceea ce se intampla.
daca tot gandesti asa de ce nu faci nimic in sensul asta si numai preferi sa dai din gura ??? te-ai dus vreodata in viata ta sa faci ceva util pentru astfel de oameni ??? ceva benevol ??? cu siguranta nu ai facut asta....nu vad ce mare plavcere aveti voi unii care numai dati din gura si nu faceti nimic pentru a va sustine punctele de vedere...RUSINICA !!!!
4Life
Postat pe 20 Iunie 2009 20:17
De la: eleain, la data 2009-06-20 10:56:49AMALL draga, daca ai suferi de o boala incurabila ai pretui fiecare clipa din viata si te-ai agata de orice moment. fiecare zi ti-ar parea unica.

imi pare rau ca gandesti asa, tu esti intr-o pozitie in care poti sa faci diferenta, dar prin ceea ce spui, esti doar parte dintr-un "sistem". acelasi sistem din care fac parte si bucatarese care iau mancarea de la gura copiilor si-o cara in plase acasa. copiii aceia au nevoie de iubire, nu sa fie etichetati si condamnati pentru ca s-au nascut. ar fi util sa mergi si sa vizitezi institute din strainatate sa vezi cum sunt tratati copiii acolo. ar fi util un stage intr-o astfel de institutie. e usor sa arunci vina pe stat si pe sistem in loc sa te implici activ, sa se vada ca-ti pasa; viata nu e roz, sunt mereu probleme de infruntat in fiecare zi. exista organizatii internationale si persoane cu suflet. o prietena a mea a fost repartizata intr-un sat si avea o grupa de copii care n-aveau nici de mancare in fiecare zi. sala ei avea ciment pe jos si, geamurile erau sparte si nu exista nici o jucarie. a cumparat din banii ei mocheta si perdele si a primit rafturi si un dulapior printr-o donatie si dupa circa doua luni i-au venit si jucariile, tocmai din australia. dar n-a stat cu mainile-n san sa se planga ca statul nu i-a asigurat conditii. s-a agitat, a aplicat pe la diferite institutii si a vorbit cu persoane care puteau sa faca ceva.
e foarte trist ca gandesti asa. trist pentru copiii cu care lucrezi. explica mult din ceea ce se intampla.



spre deosebire de tine eu am facut ceva pentru unii dintre copii
atat cat am fost lasata sa fac
vorbesti in necunostinta de cauza din multe puncte de vedere
toti isi urmaresc numai interesul-de la spalatoreasa pana la sefii directiei
uite iti dau un link sa vorbesti cu o Doamna care se ocupa de copii straizii sa vezi cat a fost ajutata de autoritati sau de oameni cu stare
scuza-ma dar si eu traiesc tot din bani, daca muncesc am daca nu nu am, acte de caritate o sa fac cand o sa am bani s adau si in caini
stii cat are salar un pisholog? mai putin decat un maturator de strada
iar o carte de specialitatea costa minim 20 ron
asa ca daca iti permiti , mergi tu si lupta-te cu sistemul, eu nu am timp
Amall
Postat pe 20 Iunie 2009 21:30
Astia care sunt pro avort nici nu merita sa aibe copii. Sa nu se mai mire femeile care sustin avorturile de ce nu raman si ele insarcinate. Nu merita.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 10:27
Am dat intamplator peste acest forum.De fapt citeam niste articole, si a aparut reclama la aceste discutii. Pentru cei care considera ca avortul e o crima, ii intreb daca stiu in ce stadiu al dezvoltarii se poate vorbi de statusul de "om". Pentru ca oamenii de stiinta nu stiu. Atunci cum stiti voi? Cine v-a spus?
Adica o ingramadire de celule se poate numi om? Cei care considera asta, ucid fara mila sobolani sau soareci, porci etc. Aia sunt "suflete", adica animale complet formate, cu functii psihice dezvoltate, nu ingramadirea de celule cu ADN uman.
Omul face sex de placere, iar uneori se intampla sa apara sarcini nedorite pentru ca la om semnele fertilitatii nu exista, ca ala alte animale. E simplu. Cum puteti sa ii cereti unei femei sa nasca un copil nedorit? Sunteti sadici. Ii distrugeti viata unei fiinte umane complet formate, cu o viata inainte. Nu inteleg mecanismele psihologice care va indeamna la atata rautate.
Daca vreti mai multe date stiintifice despre sexualitatea umana, despre avort, intrati aici
http://civilizatiafoametei.com/wordpress/
Cititi articolele "cand incepe viata umana", "stiinta micului Titulescu" si "pro choice, pro life"
sybila
Postat pe 21 Iunie 2009 10:48
pentru ca la 3 saptamani si 1 zi de la fecundare incepe sa-i bata inima acestei "ingramadiri de celule". ori majoritatea avorturilor se fac dupa 6-8 saptamani cand e deja format bine si trebuie doar sa creasca si sa se dezvolte. stiai ca la 11 saptamani simte gustul (are papile gustative)?

http://www.bravibimbi.it/2007/12/08/0-3-settimane/
eleain
Postat pe 21 Iunie 2009 11:12
Mai fetelor, chiar asa credeti ca regulile le stabiliti voi? Sunt destule femei care nu pot face copii din cu totul alte motive, nu pentru ca sunt proavort. Ce e in capul vostru? In fond cine sunteti voi sa stabiliti care ce sa faca cu viata ei si ce hotarari sa ia in viata?Fiecare are dreptul la alegeri asa cum fiecare va fi judecat personal! Asa ca militati pentru copiii care se nasc si sunt abandonati, pentru copiii autisti, handicapati.
Si pupati-i pe tiganii care fac toti copiii si ii plin de ei peste tot! Vedeti, ei tin cu voi, da? Ei nu fac avort, ii fac pe toti copiii!
floare_de_crin
Postat pe 21 Iunie 2009 11:28
De la: Amall, la data 2009-06-19 20:39:50si sa-ti mai zic ceva, daca maine mi s-ar zice ca sufer de o boala incurabila, ca nu mai am decat maxim 1-2 ani de viata, as prefera sa mor
am ingrijit-o pe bunica mea care a murit de cancer si stiu prin ce dureri cumplite a trecut
nu cred ca are rost sa mai traiesti 1-2 ani cand finalitatea e tot aia
nu faci decat sa fii o povara pe capul altora


Asta este pur parerea ta. Nu inseamna ca toti oamenii cu handicap isi doresc sa moare sau sa fi fost avortati. Asa ca nu esti tu in masura sa hotarasti pentru ei. Am intalnit oameni cu diverse handicapuri care aveau mai multa pofta de viata si mai mult optimism decat oameni fara astfel de probleme.

Si prietena noastra de familie a murit de cancer, insa a luptat pana in ultima clipa de viata si a dorit sa traiasca.

Iar eu raman la parerea mea. O problema sociala nu se rezolva prin crime, ci prin legi mai bune, educarea si responsabilizarea populatiei.
antonia_p_
Postat pe 21 Iunie 2009 12:29
Amall, el merita sa traiasca?

http://www.youtube.com/watch?v=yo_24_qTNac&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6bL3GR4iAW0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3O6OluBxGtM&feature=related
antonia_p_
Postat pe 21 Iunie 2009 12:32
De la: antonia_p_, la data 2009-06-21 12:29:01
De la: Amall, la data 2009-06-19 20:39:50si sa-ti mai zic ceva, daca maine mi s-ar zice ca sufer de o boala incurabila, ca nu mai am decat maxim 1-2 ani de viata, as prefera sa mor
am ingrijit-o pe bunica mea care a murit de cancer si stiu prin ce dureri cumplite a trecut
nu cred ca are rost sa mai traiesti 1-2 ani cand finalitatea e tot aia
nu faci decat sa fii o povara pe capul altora


Asta este pur parerea ta. Nu inseamna ca toti oamenii cu handicap isi doresc sa moare sau sa fi fost avortati. Asa ca nu esti tu in masura sa hotarasti pentru ei. Am intalnit oameni cu diverse handicapuri care aveau mai multa pofta de viata si mai mult optimism decat oameni fara astfel de probleme.

Si prietena noastra de familie a murit de cancer, insa a luptat pana in ultima clipa de viata si a dorit sa traiasca.

Iar eu raman la parerea mea. O problema sociala nu se rezolva prin crime, ci prin legi mai bune, educarea si responsabilizarea populatiei.



dar am generalizat?
am zis toti oamenii cu ahndicap vor sa moara?
am zis eu personal, deci m-am referit strict la persoana mea
eu am impresia ca nu procesezi informatia!
Amall
Postat pe 21 Iunie 2009 13:45
ce atata circ si scandal? astia militantii impotriva avortului aduc in discutie religia sau fundatii care nu ne ajuta cu nimic.asa ca nu mai judecati femeile ce au facut avort!cine vrea face cine nu nu face!nu va priveste gradina altuia atata timp cat nu va uitati in gradina voastra!
femeile ce fac avort nu sunt criminale, ele sunt judecate ptr simplul fapt ca vor sa ofere mult mai mult unui copil decat saracie mizera,sau chinurile unei boli!
fiecare are motivele ei ptr care face avort!
rilury
Postat pe 21 Iunie 2009 15:09
De la: rilury, la data 2009-06-21 15:09:19ce atata circ si scandal? astia militantii impotriva avortului aduc in discutie religia sau fundatii care nu ne ajuta cu nimic.asa ca nu mai judecati femeile ce au facut avort!cine vrea face cine nu nu face!nu va priveste gradina altuia atata timp cat nu va uitati in gradina voastra!
femeile ce fac avort nu sunt criminale, ele sunt judecate ptr simplul fapt ca vor sa ofere mult mai mult unui copil decat saracie mizera,sau chinurile unei boli!
fiecare are motivele ei ptr care face avort!
in loc de vorba goala si lunga mai bine am face ceva concret pentru a ajuta acei copii care sunt singuri pe lume !!! eu am cateva idei dar din pacate nu se ivesc sustinatori...toti vor sa vada ca face altul...ei multumindu-se decatsa priveasca si sa critice !!!!
4Life
Postat pe 21 Iunie 2009 15:19
lasa-neeeee, lasa-neeee, vierule, lasa-neeeee!
kilometrii aiurea,lasa-neeee!
astia sunt genu de oameni ce nu ar da nici o firmitura de paine , dar sa mai ajute un copil orfan...sau sa se implice in proiecte...

lasa-neeeeee
rilury
Postat pe 21 Iunie 2009 15:38
De la: rilury, la data 2009-06-21 15:38:06lasa-neeeee, lasa-neeee, vierule, lasa-neeeee!
kilometrii aiurea,lasa-neeee!
astia sunt genu de oameni ce nu ar da nici o firmitura de paine , dar sa mai ajute un copil orfan...sau sa se implice in proiecte...

lasa-neeeeee
mare dreptate ai !!! ce bine ca au inventat astia de la microsoft copy/paste....ce s-ar fi facut altfel ???
4Life
Postat pe 21 Iunie 2009 15:55
Deci postam carti de acum incolo?
Ce se tot chinuie anumite persoane sa ne convinga ca ce? Fiecare stie in dreptul lui ce are de facut si nimeni nu face nimic concret. Decat atata vorbarie inutila, mai bine fapte concrete. Infiintati o fundatie, donati bani lunar, ajutati copiii defavorizati, mamele gravide care nu au niciun venit, mamele care nasc si nu au conditii si atunci parca v-as da dreptate sa strigati huo la cele care fac avort. Insa sa stiti un lucru:nimeni nu face avort de moft, NIMENI!
Sunt multe drame in spatele acestor avorturi, mai mari decat puteti voi sa intelegeti, voi care doar scrieti aici si cam atat! Dar habar nu aveti cata suferinta si nedreptate e pe lumea asta!Eu am ascultat multe cazuri si am inteles multe aspecte! Nu mai judecati voi pe nimeni! Bun! sunteti impotriva avortului, dar spuneti-o la modul general, nu atacati pe nimeni personal, mai ales ca nici nu stiti cine e persoana, care au fost motivele pentru care a ajuns la avort, etc.
Sa stiti ca persoanele care au cancer si au dureri, nu prea mai vor sa traiasca! Vecina mea a murit sub ochii mei, eu i-am facut cam toate injectiile de morfina, ca avea dureri mari, ca o auzeam prin usa cum geme de dureri. Si ma trezea fiica-sa noaptea si ii faceam injectii si isi dorea moartea ca pe o izbavire. Acum s-a dus o alta vecina, tot cu dureri si pur si simplu a refuzat sa mai manance pt ca dorea sa moara. Si eu am fost cu multi ani in urma intr-o situatie grea si mi-am dorit moartea...Voi care nu ati trecut prin experiente la limita, vorbiti cu atata usurinta , dar pana nu suferi, nu poti intelege nimic cu adevarat, numai faci presupuneri! Si nu e corect! Asa ca ar cam trebui sa va masurati vorbele inainte sa le scrieti si sa va ganditi la ceva concret, daca chiar spuneti ca va pasa. Sa aud si eu ceva concret, ca de vorbit e atat de usor, dar nu se intampla nimic! Vorbele le ia vantul, dar faptele raman!
floare_de_crin
Postat pe 21 Iunie 2009 17:43
pai nimeni nu poate interzice nimanui sa avorteze, dar macar se incearca sensibilizarea si constientizarea femeii in alegerea ei. la noi avortul a ajuns o practica banala contraceptiva prin care femeia scapa de o "sarcina nedorita" care poate fi un "conglomerat de celule"- nu se foloseste cuvantul copil. cu scuza ca nu e pregatita, e un accident, bine ca nu e format inca etc. nu exista centre de consiliere ba chiar se mai intampla sa mergi la ginecolog pentru un control de rutina fara sa fii insarcinata si sa observi cu stupoare ca asistenta incearca sa te lege si are pregatita anestezia. presupunand sin start ca ai venit pt avort, de vreme ce ai gresit ziua si te-ai programat intr-o zi obisnuita de interventii. alegerea femeii ar trebui sa fie din momentul in care stie ce face. abia de-atunci. am observat cu mare bucurie cA o fata careia i s-a intamplat accidental sa ramana insarcinata si sa intre pe forum sa ceara sfaturi "sa scape de problema", dupa primele mesaje agresive celor care au sfatuit-o sa nu avorteze dupa un timp a deschis topicuri in care anunta cu bucurie si emotie ecografiile copilului sau, nenascut inca. deci se poate. e normal sa intri in panica, nu esti pregtatita si ai alte proiecte, nu ai "stabilitate economica" dar de cele mai multe ori exista solutii pe care nu le luai in considerare inainte de a te raporta cu ceilalti si de a cere ajutor pentru a primi.
eleain
Postat pe 21 Iunie 2009 18:07
De la: sybila, la data 2009-06-21 10:48:22Am dat intamplator peste acest forum.De fapt citeam niste articole, si a aparut reclama la aceste discutii. Pentru cei care considera ca avortul e o crima, ii intreb daca stiu in ce stadiu al dezvoltarii se poate vorbi de statusul de "om". Pentru ca oamenii de stiinta nu stiu. Atunci cum stiti voi? Cine v-a spus?
Adica o ingramadire de celule se poate numi om? Cei care considera asta, ucid fara mila sobolani sau soareci, porci etc. Aia sunt "suflete", adica animale complet formate, cu functii psihice dezvoltate, nu ingramadirea de celule cu ADN uman.
Omul face sex de placere, iar uneori se intampla sa apara sarcini nedorite pentru ca la om semnele fertilitatii nu exista, ca ala alte animale. E simplu. Cum puteti sa ii cereti unei femei sa nasca un copil nedorit? Sunteti sadici. Ii distrugeti viata unei fiinte umane complet formate, cu o viata inainte. Nu inteleg mecanismele psihologice care va indeamna la atata rautate.
Daca vreti mai multe date stiintifice despre sexualitatea umana, despre avort, intrati aici
http://civilizatiafoametei.com/wordpress/
Cititi articolele "cand incepe viata umana", "stiinta micului Titulescu" si "pro choice, pro life"


Ba da, oamenii de stiinta stiu foarte bine ca viata incepe la conceptie. Toata informatia se afla in acel cod genetic inca din momentul conceptiei, culoarea ochilor a parului, inaltimea la care va ajunge, totul. In afara de asta, avortul se face cand deja copilului ii bate inima. Urmareste te rog filmul "Strigatul mut", ca sa vezi reactia copilului atunci cand este omorat.

http://www.ortodoxmedia.com/ext/provita/Strigatul-mut.wmv

Referitor la asasinatul lui George Tiller, nici eu si cred ca nimeni care a postat pe acest forum nu este de acord cu asemenea manifestari. Eu am avut curiozitate sa caut mai multe informatii despre el, si iata ce am gasit:

http://www.youtube.com/watch?v=I7bggxjwm54

Omul face sex din placere, insa placerea nu prevaleaza asupra dreptului de viata al copilului. Trebuie sa intelegem ca impreuna cu faptele noastre vin si responsabilitatile. Iar a plati un moment de placere cu sangele propriului copil, este un pret mult prea mare. Daca s-ar arata tinerilor si poze cu copii avortati si li s-ar explica toate riscurile pe care le presupune inceperea vietii sexuale, cred nu ar mai fi atatea avorturi, abandonuri si vieti distruse, in goana dupa placere si pentru a fi la moda cu restul.

Si tot referitor la blogul pe care l-ai postat, iti mai recomand un film, "Iarna Demografica":

http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE


antonia_p_
Postat pe 21 Iunie 2009 23:36
De la: eleain, la data 2009-06-21 18:07:48pai nimeni nu poate interzice nimanui sa avorteze, dar macar se incearca sensibilizarea si constientizarea femeii in alegerea ei. la noi avortul a ajuns o practica banala contraceptiva prin care femeia scapa de o "sarcina nedorita" care poate fi un "conglomerat de celule"- nu se foloseste cuvantul copil. cu scuza ca nu e pregatita, e un accident, bine ca nu e format inca etc. nu exista centre de consiliere ba chiar se mai intampla sa mergi la ginecolog pentru un control de rutina fara sa fii insarcinata si sa observi cu stupoare ca asistenta incearca sa te lege si are pregatita anestezia. presupunand sin start ca ai venit pt avort, de vreme ce ai gresit ziua si te-ai programat intr-o zi obisnuita de interventii. alegerea femeii ar trebui sa fie din momentul in care stie ce face. abia de-atunci. am observat cu mare bucurie cA o fata careia i s-a intamplat accidental sa ramana insarcinata si sa intre pe forum sa ceara sfaturi "sa scape de problema", dupa primele mesaje agresive celor care au sfatuit-o sa nu avorteze dupa un timp a deschis topicuri in care anunta cu bucurie si emotie ecografiile copilului sau, nenascut inca. deci se poate. e normal sa intri in panica, nu esti pregtatita si ai alte proiecte, nu ai "stabilitate economica" dar de cele mai multe ori exista solutii pe care nu le luai in considerare inainte de a te raporta cu ceilalti si de a cere ajutor pentru a primi.


Ai dreptate eleain. Noi in definitiv nu fortam si nu impunem nimanui nimic. Atata doar ca am aratat si o alta fata a acestei probleme, o fata despre care in mod normal medicii nu prea vorbesc. Este normal ca inainte de a lua o decizie, sa fii informat in ambele directii.
antonia_p_
Postat pe 21 Iunie 2009 23:41
De la: rilury, la data 2009-06-21 15:38:06lasa-neeeee, lasa-neeee, vierule, lasa-neeeee!
kilometrii aiurea,lasa-neeee!
astia sunt genu de oameni ce nu ar da nici o firmitura de paine , dar sa mai ajute un copil orfan...sau sa se implice in proiecte...

lasa-neeeeee


Habar nu ai tu cat si ce face fiecare. Asa si altii pot spune ca pe aici sunt oameni care pentru un pic de placere ar fi in stare sa isi taie copilul in bucati. Asa ca masoara-ti cuvintele.
antonia_p_
Postat pe 21 Iunie 2009 23:54
De la: rilury, la data 2009-06-21 15:09:19ce atata circ si scandal? astia militantii impotriva avortului aduc in discutie religia sau fundatii care nu ne ajuta cu nimic.asa ca nu mai judecati femeile ce au facut avort!cine vrea face cine nu nu face!nu va priveste gradina altuia atata timp cat nu va uitati in gradina voastra!
femeile ce fac avort nu sunt criminale, ele sunt judecate ptr simplul fapt ca vor sa ofere mult mai mult unui copil decat saracie mizera,sau chinurile unei boli!
fiecare are motivele ei ptr care face avort!


Astia care militeaza impotriva avortului, militeaza si pentru abstinenta pana la casatorie si pentru niste principii si valori morale, care tot o solutii sunt. Dar astfel de solutii nu va plac, stiiiiiu. Nu vreti sa auziti de asa ceva.
antonia_p_
Postat pe 22 Iunie 2009 00:03
Vai de mine..nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa vii se para ca sunt uracioasa...dar atatea acuzatii nu isi au rostul sincer...fiecare este libera sa aleaga ce vrea sa faca.chiar niste acuzatii nu cred ca pot face pe cineva sa isi schimbe parerea sau o anumita hotarare pe care trebuie sa o ia din anumite circumstante...
Deja am ajuns sa ne acuzam unii pe altii..doar de la faptul ca o doamna ne-a cerut o parere...
Mi se pare Jalnic..este patetic!!!...

Ma scuzati daca am fost rautacioasa sau am ofensat pe cineva!!!
Dea03
Postat pe 22 Iunie 2009 13:11
Hey, buna, cautam altceva, dar am citit aproape toate mesajele din topicul acesta.
Eu am un copil (acum e marisor - 10 ani), mi-am dorit f. mult copilul, dar toata familia mi-a sarit in cap ca "nu e momentul" (si ai mei si ai lui). A fost foarte greu, s-au purtat foarte urat cu mine, iar dl. viitor tata nu m-a ajutat cu nimic. El s-a retras la ai lui, au am plecat la o prietena pentru ca ai mei au fost de parere ca "numai tiganii fac copii pe care nu stiu sigur cu ce o sa-i creasca". Daca n-o aveam nici pe ea (prietena)? Trebuia sa fac avort, nu? Sau dormeam sub vreun pod...
De asta si eu cred ca nu-i bine sa judeci, nu stii sufletul omului.
Sigur, eu ma bucur ca n-am renuntat si ca mi-a ajutat Dumnezeu, desi nu va inchipuiti cat e de greu.
Dupa ce s-a nascut s-au calmat spiritele, m-am intors la ai mei si el s-a intors.
Dupa vreun an, cand imi revenise menstruatia am avut o perioada de vreo 2 luni cand s-a oprit (??!!). N-am spus nimanui, ma iertasera pentru "crima impotriva umanitatii", dar stiam ca de data aceasta el m-ar fi parasit daca as fi pastrat un al doilea copil.
Totusi eram decisa sa-i trimit pe toti undeva si simteam ca o sa ma descurc. N-a fost sarcina, menstruatia mi-a revenit, dar mi-am dat seama ca nu pot suporta gandul ca vreunul din ciudatii astia care-si zic in mod normal "familia mea" si care "ma iubesc" sa-mi omoare copilul, mai ales ca ma uitam la fiica-mea dimineata ce minune de fetita e si ma gandeam ca ar fi putut sfarsi intr-un canal.
Si totusi ei ma iubesc, imi vor binele, dar ... viata nu e asa simpla. Am facut si eu sacrificii, au facut si ei (m-au ajutat dupa ce am nascut), puteam sa avem o viata comoda in schimb, puteam sa am un alt copil altcandva, pare logic... Oricum, pentru mine copilul meu e o minune, cred ca am ales bine.
Nu m-as bucura ca fiica-mea sa vina la 18 de ani, cand nici nu si-a inceput viata, sa-mi spuna ca e insarcinata; mi-ar pare rau pentru tot ce n-a apucat sa vada, sa traiasca, sa invete. Dar as intelege-o daca ar vrea sa pastreze copilul, as ajuta-o. Daca ar vrea sa faca avort as ruga-o sa discute cu un psiholog (eventual si cu un preot, stiu un tip grozav) inainte si apoi daca si-ar mentine hotararea as sustine-o.
Apropos de crestinism ... multe persoane se grabesc sa arunce cu piatra. Vreun nevinovat pe aici? :)
Numai bine

Postat pe 22 Iunie 2009 14:56
ina, foarte frumoasa povestea ta si plina de inspiratie. cred ca esti fericita cu alegerea pe care ai facut-o, se simte ca esti. sa te bucuri de ea si sa fiti fericite.
eleain
Postat pe 22 Iunie 2009 18:02
Cata naivitate sa crezi ca cineva s-a razgandit sa faca avort pentru ca ati urlat la inceput de forum :moarte criminalelor de copii!!!!!
Chiar aveti probleme mari de a percepe realitatea! imi pare rau pentru ignoranta de care dati dovada , ca sa nu ii zic altfel!
floare_de_crin
Postat pe 22 Iunie 2009 18:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata sexuala dupa nastere 6 De la: kudika_975304 24 Martie 2015 16:42
spondiloza cervical si discopatia lombara 15 De la: 51160 10 Februarie 2010 16:43
Eficacitatea vacuumului pentru celulita 53 De la: The_me 15 Aprilie 2014 19:37
fibrom uterin 48 De la: kudika329358 24 Mai 2021 13:26
cate avorturi ai voie sa faci maxim? 120 De la: Mihaela214 7 Mai 2015 23:27