Setari Cookie-uri

Cafeaua este buna pentru organism?

Cunoasteti persoane care au interdictie la cafea din cauza sanatatii precare? Renunta oare cu placere la un asemenea tabiet?
Acum exista o cafea sanatoasa! Aceasta regleaza tensiunea, ajuta evacuarea bilei, reface ficatul, sustine functiile tuturor organelor,aduce aport de calciu, fosfor, fier, potasiu,vitamina C si vitaminaB3.Cum este posibil asa ceva? Contine o ciuperca terapeutica care are peste 200 elemente nutritive, Ganoderma Lucidum .Este o cafea alcalina, are PH-ul de 7,3 .
Contact katigano@gmail.com
katigano
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:54
Mie mi-a spus un medic ,cand l-am intrebat despre cafea,ca protejeaza ficatul.
cattie
Postat pe 1 Noiembrie 2009 06:39
Orice produs natural care NU provoaca DEPENDENTA e Bun.
Deci acum consumi o cafea la care Sinea Falsa ( mintea care turuie acolo in cap iti transmite nenumarate informatii- cuvinte )
In acel moment recomand sa stati putin linistiti ,,,pana mintea se linisteste,,,in acel moment alegeti din tot ce spus Corpul Mental = mintea, acele cuvinte pozitive repetate de cel putin 3 ori = acela este adevarul, se mai cheama si Intuitie, instinct sau Mesaj de la Ingerul Protector al trupului fizic care va iubeste mult de tot si va mai plimba si pe gratis.
El are tot interesul sa fiti sanatosi si plin de energie divina fara limite, ca sa se poata indeplinii misiunea cu care ati coborat pe Planeta Pamant.
Asa ca aveti mare atentie la ceea ce consumati.
Ceaiul verde ilocuieste cafeaua cu brio.
Fructele, Legumele, Semintele, Radacinoasele , ciupercile etc.
Toate se gasesc fara nici o problema in stare naturala, acum am observat ca se mai pune accent si pe BIO.
Toti cei care fac reclama la anumite produse,,,sunt manipulati de acele energii intunecate care au tot intereul sa subjuge fiinta umana, obligandui prin manipulare psihica ( RECLAMA Forum ,tv, presa etc ) sa plateasca bani grei pe acel produs, cand el gaseste bine mersi in locul in care te-ai nascut, fara sa mai dai un tribut acelor intunecati.
Lasati Instinctul si trupul Fizic sa hotarasca ceea ce aveti nevoie, nicidecum ACEI , chipurile oameni de stiinta sau sau cine mai stie ce laborator farmaceutic agreeat de acele forte intunecate,,,,, SIMPLU
Va aduc aminte cu toata dragostea ,,,si banuiesc ca ati simtito pe pielea voastra,,,BANII sun o Iluzie. Acum ii avem si peste cateva secunde au disparut, ei reprezinta acele forte intunecate, care cauta prin toate metodele sa forteze OMUL sa se gandeasca doar la iei,,,ceea ce e foarte grav.
Sufletul si Trupul Fizic nu are nevoie de bani,,,,,,,
Dumnezeul nostru creeator sa va ilumineze, sa va binecuvanteze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata pe Planeta Pamant alaturi de cei dragi.
healthy000378
Postat pe 1 Noiembrie 2009 07:52
Frumos grait, sanatate.
healthy000879
Postat pe 1 Noiembrie 2009 08:01
Daca fizicul tau ,nu avea bani in buzunar, nu aveai calculator si nu aveai unde sa postezi.Daca ai tine oshave continuu ai muri pt. ca si creierul tau are nevoie de proteine sub orice forma,vegatale sau animale.Daca ti-ar ghiorai matele de foame, mentalul tau nu ar putea sa se concentreze si sa mediteze.Traieste tu fara iluzia numita bani si sa te vad ce faci fara sapun,pasta de dinti,detergenti,pantofi si haine!Trupul fizic are nevoie de ingrijire ca sa nu puta, asa ca lasa vorbele goale si ai grija sa nu te joci cu cuvintele...
giculitza2005
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:09
De la: giculitza2005, la data 2009-11-01 10:09:18Daca fizicul tau ,nu avea bani in buzunar, nu aveai calculator si nu aveai unde sa postezi.Daca ai tine oshave continuu ai muri pt. ca si creierul tau are nevoie de proteine sub orice forma,vegatale sau animale.Daca ti-ar ghiorai matele de foame, mentalul tau nu ar putea sa se concentreze si sa mediteze.Traieste tu fara iluzia numita bani si sa te vad ce faci fara sapun,pasta de dinti,detergenti,pantofi si haine!Trupul fizic are nevoie de ingrijire ca sa nu puta, asa ca lasa vorbele goale si ai grija sa nu te joci cu cuvintele...
>>Suflete NU FIIIIIIIIIII PREA DURA !!! SI...eu tot nu am inteles ?! AM VOIE SAU NU AM VOIE SA BEAU CAFEA ????
kudika080388
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:45
Lumea in care ne-am nascut si in care traim nu este formata din alb si negru, are o infinitate de nuante de gri. Nimic nu este absolut rau sau absolut bun. In aceste conditii cea mai buna strategie este moderatia. Atata timp cat medicul nu interzice in mod expres si va creiaza o stare de bine, nu va lipsiti de placerea unei cafelute bune, dar nu mai mult de doua, trei pe zi. Cafeaua fiind asa de raspandita, suscita foarte multe discutii, unele pro si altele contra. Adevarul este undeva pe la mijloc. Cafeaua are si partile ei bune, dar prezinta si unele pericole in cazul abuzului sau daca suferim de unele afectiuni care contraindica cofeina. In acest caz, cel putin pana se rezolva problema, se impune abtinere totala si o reluare foarte treptata si cu prudenta. Aici medicul are cuvantul hotarator. Oricum, nu uitati ceaiul verde care va fereste de foarte multe pericole dar nu exclude o ceasca de cafea.
Alecu_healthy
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:15
mai dragutilor,eu am citit ca face rau la fierea lenesa,deci este clar interzisa cafeluta,eu am fiere lenesa si de cite ori imi permit o cafea....nasoollll
vivianapopescu
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:17
PROTEJEAZA FICATUL??????????????NU AM MAI AUZIT O ASEMENEA PROSTIE.Este inamicul NR 1 AL FICATULUI,doamne ...............
aleculelia
Postat pe 1 Noiembrie 2009 12:07
Daca chiar face bine e greu de spus. Cert este insa ca nu face rau consumata in cantitati normale ( adica nu mai mult de o ceasca pe zi) si de catre persoane care nu sufera de tensiunea prea mare sau de stari de agitatie.
Vorbim desigur de cafea naturala, facuta la ibric, nu de ness, 3 in 1, sau alte produse derivate din cafea care contin nenumarate subst chimice.
bastiuta
Postat pe 1 Noiembrie 2009 12:11
viata nu e frumoasa fara cafea...acolo poti medita, poti discuta...tchibo e cea mai buana!!!!
tury65
Postat pe 1 Noiembrie 2009 12:39
De la: tury_65, la data 2009-11-01 12:39:06viata nu e frumoasa fara cafea...acolo poti medita, poti discuta...tchibo e cea mai buana!!!!
Da,atunci cand esti limitat.
ene_m_gabriel
Postat pe 1 Noiembrie 2009 12:47
De la: katigano, la data 2009-09-02 15:54:17Cunoasteti persoane care au interdictie la cafea din cauza sanatatii precare? Renunta oare cu placere la un asemenea tabiet?
Acum exista o cafea sanatoasa! Aceasta regleaza tensiunea, ajuta evacuarea bilei, reface ficatul, sustine functiile tuturor organelor,aduce aport de calciu, fosfor, fier, potasiu,vitamina C si vitaminaB3.Cum este posibil asa ceva? Contine o ciuperca terapeutica care are peste 200 elemente nutritive, Ganoderma Lucidum .Este o cafea alcalina, are PH-ul de 7,3 .
Contact katigano@gmail.com
capsuna24
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:47
De la: healthy002835, la data 2009-11-01 10:45:19
De la: giculitza2005, la data 2009-11-01 10:09:18Daca fizicul tau ,nu avea bani in buzunar, nu aveai calculator si nu aveai unde sa postezi.Daca ai tine oshave continuu ai muri pt. ca si creierul tau are nevoie de proteine sub orice forma,vegatale sau animale.Daca ti-ar ghiorai matele de foame, mentalul tau nu ar putea sa se concentreze si sa mediteze.Traieste tu fara iluzia numita bani si sa te vad ce faci fara sapun,pasta de dinti,detergenti,pantofi si haine!Trupul fizic are nevoie de ingrijire ca sa nu puta, asa ca lasa vorbele goale si ai grija sa nu te joci cu cuvintele...
>>Suflete NU FIIIIIIIIIII PREA DURA !!! SI...eu tot nu am inteles ?! AM VOIE SAU NU AM VOIE SA BEAU CAFEA ????



Si mai frumos grait ! :)
narcisa121
Postat pe 1 Noiembrie 2009 14:36
Nimic nu este absolut rau si nimic nu este absolut bun.Ceea ce unora le face rau altora le poate face bine.Si invers.In mod cert cei care au probleme cu hipertensiunea, sau macar predispozitie catre aceasta, probleme cu fierea, nu pot consuma cafea la discretie.Eu ma incadrez in ambele categorii.Pentru cei cu probleme de fiere, merge cafeaua solubila, ness. Dar ce ma fac cu tensiunea?
O ceasca pe zi este ok,este beneficapentru organism, mai multe fac rau.
Vorbesc din experienta proprie, cand dupa o criza crunta de fiere, m-am intrebat ce ma fac? Cafeaua este una din placerile mele zilnice la care nu vreau sa renunt(si tigaile la care mi-am propus in mod foarte hotarat sa renunt).Am inceput sa caut pe internet solutii de impacare intre fiere si cafea, dupa ce ma indopasem de medicamente Am gasit un site, ca multe altele care isi vand produsele.Numai ca dupa alte investigatii facute, am revenit si am zis, ei si ce, o sa incerc, n-o sa mor.
Si asa am ajuns sa consum in sfarsit cafea fara sa ma lipsesc de viciul meu zilnic.Chestia este ca are un continut foarte scazut de cofeina si este asezonata cu ciuperca respectiva.Acum sunt facn 3 in 1 din aceeasi gama pt. ca are un gust nu stiu cum sa zic...pufos, delicat si adevarat.
Am ajuns sa consum si capsule cu aceeasi ciuperca, mi-am rezolvat si alte probleme de sanatate,pe schema de tratament, timp de doi ani.Acum vreau sa incep din nou pentru ca am nevoie de imunizare.Vine AH1N1.
In sfarsit, sa revin la cafea, pentru ca asta e topicul.
Cafeaua obisnuita este benefica pentru organism cand este consumata moderat, fie si numai pentru faptul ca are un continut bunisor de vitamina C.Ceea ce teoretic face bine la ficat.Sau poate este bine doar sa fie folosita pentru celebrle clisme cu cafea.....Oricum, pentru cei care au probleme de sanatate si nu vor sa renunte la cafea, va las mai jos adresa site-ului ca sa vedeti si voi.Eu am consumat cafeaua sub forma de ness si 3 in 1.Sunt foarte bune.Despre celelalte nu stiu ca sa va spun, nu am consumat.Sunt cam scumpisoare dar oricum bagam banii in farmacie in fiecare luna asa ca se compenseaza.
http://www.ganoterapie.best-hosting.ro/
capsuna24
Postat pe 1 Noiembrie 2009 14:44
De la: healthy002835, la data 2009-11-01 10:45:19
De la: giculitza2005, la data 2009-11-01 10:09:18Daca fizicul tau ,nu avea bani in buzunar, nu aveai calculator si nu aveai unde sa postezi.Daca ai tine oshave continuu ai muri pt. ca si creierul tau are nevoie de proteine sub orice forma,vegatale sau animale.Daca ti-ar ghiorai matele de foame, mentalul tau nu ar putea sa se concentreze si sa mediteze.Traieste tu fara iluzia numita bani si sa te vad ce faci fara sapun,pasta de dinti,detergenti,pantofi si haine!Trupul fizic are nevoie de ingrijire ca sa nu puta, asa ca lasa vorbele goale si ai grija sa nu te joci cu cuvintele...
>>Suflete NU FIIIIIIIIIII PREA DURA !!! SI...eu tot nu am inteles ?! AM VOIE SAU NU AM VOIE SA BEAU CAFEA ????


SIGUR CA AI VOIE SA AI ILUZII CU CAFEAUA PE CARE O BEI DACA AI AVUT INAINTE SI ILUZIA CA AI BANII CU CARE SA O CUMPERI
CE SA FACEM, JOACA DE-A EZOTERICUL DA DEPENDENTA, ASA CA MAI BINE HAI SA BEM CAFEA!!!!
capsuna24
Postat pe 1 Noiembrie 2009 14:53
De la: Alecu, la data 2009-11-01 11:15:58Lumea in care ne-am nascut si in care traim nu este formata din alb si negru, are o infinitate de nuante de gri. Nimic nu este absolut rau sau absolut bun. In aceste conditii cea mai buna strategie este moderatia. Atata timp cat medicul nu interzice in mod expres si va creiaza o stare de bine, nu va lipsiti de placerea unei cafelute bune, dar nu mai mult de doua, trei pe zi. Cafeaua fiind asa de raspandita, suscita foarte multe discutii, unele pro si altele contra. Adevarul este undeva pe la mijloc. Cafeaua are si partile ei bune, dar prezinta si unele pericole in cazul abuzului sau daca suferim de unele afectiuni care contraindica cofeina. In acest caz, cel putin pana se rezolva problema, se impune abtinere totala si o reluare foarte treptata si cu prudenta. Aici medicul are cuvantul hotarator. Oricum, nu uitati ceaiul verde care va fereste de foarte multe pericole dar nu exclude o ceasca de cafea.
FRUMOS MULTUMESC ,mi-ai dat inca o veste buna
kudika080388
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:21
enemgabriel te rog explica-te de ce califici drept marginita o persoana pentru ca ii place marca de cafea TCHIBO? e o marca de traditie din Germania si chiar daca nu ar fi care-i problema?Ii place omului si gata poate marcile mai scumpe nu ii plac.Nu totdeauna ce e scump place tuturor.
maria1931
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:55
De la: maria1931, la data 2009-11-01 16:55:51enemgabriel te rog explica-te de ce califici drept marginita o persoana pentru ca ii place marca de cafea TCHIBO? e o marca de traditie din Germania si chiar daca nu ar fi care-i problema?Ii place omului si gata poate marcile mai scumpe nu ii plac.Nu totdeauna ce e scump place tuturor.
eu nu am facut referire la o marca,citeste cu atentie mesajul si nu-l interpreta gresit.
ene_m_gabriel
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:04
pt enemgabriel: nu cobor la nivelul tau de a te jigni pt. unii e un hobby sa fiti sanatosi...imi place TCHIBO PT. CA E SINGURA CAFEA DIN ROMANIA CARE E "IMBUTELIATA ' LA AUSTRIECI, RESTUL AU FILIALE IN TARA...E MAI AROMATA CA JACOBS...PE CINEVA AUZEAM DE PRET E DIFERENTA DE 5000 DE LEI PARCA, DEOARECE SE PLATESTE IN FUNCTIE DE FIRMA , NUMELE FIRMEI...IMI PLACE TCHIBO SI ASTA E,...O ZI BUNA TUTUROR CHIAR SI TIE enegabriel
tury65
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:04
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-11-01 20:04:11
De la: maria1931, la data 2009-11-01 16:55:51enemgabriel te rog explica-te de ce califici drept marginita o persoana pentru ca ii place marca de cafea TCHIBO? e o marca de traditie din Germania si chiar daca nu ar fi care-i problema?Ii place omului si gata poate marcile mai scumpe nu ii plac.Nu totdeauna ce e scump place tuturor.
eu nu am facut referire la o marca,citeste cu atentie mesajul si nu-l interpreta gresit.
" intelighentule "
4Life
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:21
De la: narcisa121, la data 2009-11-01 14:36:42
De la: healthy002835, la data 2009-11-01 10:45:19
De la: giculitza2005, la data 2009-11-01 10:09:18Daca fizicul tau ,nu avea bani in buzunar, nu aveai calculator si nu aveai unde sa postezi.Daca ai tine oshave continuu ai muri pt. ca si creierul tau are nevoie de proteine sub orice forma,vegatale sau animale.Daca ti-ar ghiorai matele de foame, mentalul tau nu ar putea sa se concentreze si sa mediteze.Traieste tu fara iluzia numita bani si sa te vad ce faci fara sapun,pasta de dinti,detergenti,pantofi si haine!Trupul fizic are nevoie de ingrijire ca sa nu puta, asa ca lasa vorbele goale si ai grija sa nu te joci cu cuvintele...
>>Suflete NU FIIIIIIIIIII PREA DURA !!! SI...eu tot nu am inteles ?! AM VOIE SAU NU AM VOIE SA BEAU CAFEA ????



Si mai frumos grait ! :)
Frumos multumesc .
kudika080388
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:23
eu am spasmofilie dar singura mea placere e o cafeluta.de ceva vreme fac caderi de calciu repetate cam la o luna.ma intreb daca intradevar cafeaua imi este interzisa? imi este greu sa o las dar daca trebuie neaparat o voi face
bighiu
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:56
pai dupa unii cafeaua ar determina pierderea de calciu dupa altii cel care ar fi mult mai incriminat in pierderea calciului este fumatul si eu inclin sacred ca este asa deoarece intervine violent buna functionare a organismului.O cafea micuta pe zi nu cred ca iti face rau. Caderile de calciu le faci din motive de dezechilibru hormonal, unde implicate sunt tiroida si paratiroida.
Daca totusi vrei sa renunti o perioada la cafeaua cu multa cofeina incearca-o pe aia de am incercat-o si eu din motive de tensiune,cafeaua Gano. E mai mult sub forma de ness dar am inteles ca ar avea si sub forma de cafea clasica mocca. Nu stiu sigur, nu am consumat.Oricum are f putina cofeina si nu face rau, din contra. Oricum nu mori dintr-o cafea pe zi. Mai repede din stress si dezechilibru hormonal ai caderi de calciu.Consulta un endocrinolog, el stie mai bine, desi depinde la cine nimeresti.Stiu eu ce spun pt. ca am avut si eu probleme.
Numai bine si nu renunta la mici placeri nevinovate,cauta solutii.Ele fac viata mai suportabila.
capsuna24
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:09
si daca vrei sa incerci cafeaua cu putina cofeina, eu am luat-o din alta parte dar poti sa o comanzi la cea care a deschis topicul, ca doar nu din grija pentru sanatatea noastra la deschis
capsuna24
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:13
De la: isaisa, la data 2009-11-20 16:13:06si daca vrei sa incerci cafeaua cu putina cofeina, eu am luat-o din alta parte dar poti sa o comanzi la cea care a deschis topicul, ca doar nu din grija pentru sanatatea noastra la deschis


PARDON, DIN CAUZA VITEZEI ..."L-A DESCHIS"

capsuna24
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:22
va multumesc pentru sfaturi prieteni.chiar ca ,cafeaua e aproape singura placere.in ceea ce priveste endocrinologul pt ca analizele sunt bune ei spun ca nu ai nimic si totusi tu te simti f rau.asa e in Bacau .nu stiu cum o fi in alte orase
bighiu
Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:20
ce sa zic, am incercat "cafeaua gano".e o bautura placuta la gust, dulce dar nu are gust de cafea si nu cred ca e cafea. in plus e extrem de scumpa, aproape 5 lei pliculetul pentru 1 cafea. nu as consuma-o.
eleain
Postat pe 9 Decembrie 2009 20:08
Sunt un consumator de cafea de ani de zile. Dupa o perioada de timp am renuntat la cafeaua traditionala, pentru ca am avut dureri de inima. Din 2007 am cunoscut cafeaua gano, pe care am reinceput sa consum si de atunci nu am probleme de sanatate. In schimb, daca acum as incerca sa beau o cafea "traditionala" cu aromele pe care indragesc majoritatea, m-ar pune la pamant... Cine nu ma crede, poate sa incerce sa consume 2 luni exclusiv cafea gano si dupa aceasta sa bea numai o ceasca de cafea traditionala, sunt singur ca o sa vada diferenta.
Despre preturi: exista o gama variata de cafele, pentru diferitele gusturi. Dintr-un plic de cafea se fac doua cafele(!), pentru ca unele contin chiar 21-28 gr!!! Ppretl plicului de cafea la cele 4 tipuri de cafele este: Classic: 1,29 lei, 3in1: 1,93, Supreno: 2,68, Mocha: 3,17. Eu fac dintr-un plic 2 cafele, astfel o cafea ma costa: Classic:0,65, 3in1: 0,98, Supreno: 1,34, Mocha: 1,59...
Si preturile aceasta sunt aceleasi din 2007!!! Va rog sa-mi spuneti care cafea are azi acelasi pret, pe care l-a avut in ianuarie 2007?
olajfa
Postat pe 4 Februarie 2010 07:54
De la: healthy000378, la data 2009-11-01 07:52:17Orice produs natural care NU provoaca DEPENDENTA e Bun.
Deci acum consumi o cafea la care Sinea Falsa ( mintea care turuie acolo in cap iti transmite nenumarate informatii- cuvinte )
In acel moment recomand sa stati putin linistiti ,,,pana mintea se linisteste,,,in acel moment alegeti din tot ce spus Corpul Mental = mintea, acele cuvinte pozitive repetate de cel putin 3 ori = acela este adevarul, se mai cheama si Intuitie, instinct sau Mesaj de la Ingerul Protector al trupului fizic care va iubeste mult de tot si va mai plimba si pe gratis.
El are tot interesul sa fiti sanatosi si plin de energie divina fara limite, ca sa se poata indeplinii misiunea cu care ati coborat pe Planeta Pamant.
Asa ca aveti mare atentie la ceea ce consumati.
Ceaiul verde ilocuieste cafeaua cu brio.
Fructele, Legumele, Semintele, Radacinoasele , ciupercile etc.
Toate se gasesc fara nici o problema in stare naturala, acum am observat ca se mai pune accent si pe BIO.
Toti cei care fac reclama la anumite produse,,,sunt manipulati de acele energii intunecate care au tot intereul sa subjuge fiinta umana, obligandui prin manipulare psihica ( RECLAMA Forum ,tv, presa etc ) sa plateasca bani grei pe acel produs, cand el gaseste bine mersi in locul in care te-ai nascut, fara sa mai dai un tribut acelor intunecati.
Lasati Instinctul si trupul Fizic sa hotarasca ceea ce aveti nevoie, nicidecum ACEI , chipurile oameni de stiinta sau sau cine mai stie ce laborator farmaceutic agreeat de acele forte intunecate,,,,, SIMPLU
Va aduc aminte cu toata dragostea ,,,si banuiesc ca ati simtito pe pielea voastra,,,BANII sun o Iluzie. Acum ii avem si peste cateva secunde au disparut, ei reprezinta acele forte intunecate, care cauta prin toate metodele sa forteze OMUL sa se gandeasca doar la iei,,,ceea ce e foarte grav.
Sufletul si Trupul Fizic nu are nevoie de bani,,,,,,,
Dumnezeul nostru creeator sa va ilumineze, sa va binecuvanteze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata pe Planeta Pamant alaturi de cei dragi.
Valentina_Calin_1
Postat pe 8 Octombrie 2015 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zambeste.... la SIBB- targul pentru frumusetea si sanatatea ta... vor fi prezentate noutati in premiera pentru slabit 1 De la: healthy007982 28 Octombrie 2009 23:53
caderea parului 39 De la: CRaZyALeXyA 24 Septembrie 2010 09:34
care este cea mai buna dieta? 8 De la: MissRainbow 25 Ianuarie 2012 10:46
O mana, sau doua de ajutor? 11 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:45
Am nevoie de Ajutor,va rog mult!!!! 10 De la: RalucaRalu 16 Iulie 2010 12:46